Stadsnieuws Ingezonden. letsel en ongemak verdragen en toch nog 100 pCt. arbeidsgeschiktheid overhouden. De Prol', zelf verstuikte zich voor eenige aren een zijner vingers, waarbij een stuk been afbrak. In weerwil van de pjjn zette hij zijn arbeid als chirurg onverpoosd voort en hu had er weldr.» geen last meer van. Ware hy onder de Ongevallenwet gevallen dan was bij misschien een invalide geworden en gebleven. De Ongevallen wet heeftde doos van Pandora geopend en de arbeidsgeschiktheid is daaruit ontvlucht. Moge de Regeering de middelen weten te vinden om deze vluchtelinge weder op te bergen, zei de Prof., en zyn gehoor gaf daarop een luid en langdurig applaus. Ken gewichtig protest tegen de Woningnet. De Amsterdamsche Raad hoeft mei 20 tegen 12 stemmen de onbewoonbaarverkla ring van een twintigtal woningen verworpen. Niet omdat die perceelen nog bewoonbaar zouden zijn. Zeker, er waren er bij, waarvan sommige leden betwijfelden, dat ze onder «Ie wet vielen, maar dat was iets bijkomstigs, waarnaar immers vóór de eindstemming een onderzoek had kunnen worden ingesteld. Neen, de afstemming is bedoeld als een vierkant protest tegen de Woningwet. De Woningwet wil onbewoonbaar verkla ring zonder meer, als een perceel, door de 1 z i n:nnimi-*»i» daartoe voorgedragen a.nu lei, widiuk dien de Raad krijgt ook werkelyk onbewoonbaar is in zijn huidigen to.-tMid. Later kan dan de eigenaar intrek king van de onbewoonbaarverklaring bewer ken, door het perceel ten genoege van de wet te verbouwen. Zoo leggen althans B. en W. van Amster dam de wet uit die hen in deze niet naar den zin is. Zij willen overleg met den ig'Miiar tot het aanbrengen van ingrijpende v■•ran.Wing-n mogelijk gesteld zien, voordat de ïK'-v.ot.iihaarverklaririg uitgesproken is. Dit votum van d«n Raid van 'slands eerste Marl is zeer belangrijk. Er is aller- weg« stil verzet tegen de al te strenge woningwet merkbaar in den lande. Nu Amsterdam voorgaat in actief verzet, zullen er wel spoedig meer Gemeenteraden volgen. Wat waarschijnlijk tot herziening der wet z.'I leiden. 1 N N 1 8 fl E Y l N E N. NATIONALE MILITIE. llerhaliDgsoeieuingeu in 1908. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, mmikl bek.nd, dat in den staat, aanwijzende welke verlofgangers bij do militie te land in 1908 tot opkomst onder de wapenen, krachtens artikel 111 der Militiewet 1901 zijn gehouden, mat vermelding tevens van de data van opkomst onder de wapenen en van vertrek met groot verlof, opgenomen in de door mij den '26 Maart dezes jrars gedane kennisgeving, voor de verlofgangers der lichting van 1903 behoorende tot de 2e, 3e, 4e, 6 e en 6u batter ij van het 2e regi ment veldartillerie, als datum van opkomst onder de wapenenis vermeld 8 Juni; dit moet zijn 9 Juni. Amersfoort, 8 April 1908. De Burgemeester van Ametefoort, W UI J TIERS. LANDWEER, De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT Geiet op de missive van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht van 13 Maart 1908, 4e Afdeeling No. 1099800. (Provin ciaalblad No. 33), en de daarop gevolgde ken nisgeving van den 16 Maart 1908; Brengt ter algexneene kennis: «lat van af heden nog verzoekschriften kunnen worden gericht tot den Commandant in het XVIII Landweerdistrict, ter bekoming van ver gum,ing om gedurende de aanstaande oefeningen jb-r Landweer builen de kazerne le logeeren en buiten ue menage te zijn. Voor die vergunning komen alleen in aanmer king zij die gehuwd zijn of als kostwinner van een gezin zijn aan te merken, mits hun gezin in of nabij de plaats van oefeniDg gevestigd is en d« vergunning niet aanleiding geeft tot het afleggi-n van zoodanige afstanden, dat daardoor invloed wordt uitgeoefend op den goeden gang der oefeningen tengevolge van, buiten deze, op gedane vermoeienis. Amersfoort, 8 April 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Aangezien de verjaardag van Z. K. H. den Prins der Nederlanden dit jaar valt op Eerste Pausehdag, is bepaald, dat de parade daarvoor zul worden gehouden op Dinsdag 21 April. De Boterwet is gister zorder stemming aangenomen floor de Tweede Kamer. Tot betere uitvoeung der Kinderwellen wordt voorgesteld te verhoogen art. 70 van Hoofdstuk IV der Staatsbegroting 199 8 wegens subsidiön aan vereenigiogen of instel lingen van weldadigheid met f 200000 en- art. 71 wegens toelagen aan de Voogdijraden met f 3500;). De Voogdijraden in ons land hebben in het afgeloopen jaar aan de ouderlijke macht onttrokken 979 kinderen, waarvan behooren 582 tot den Protestantschei), 382 tot den Roomscb Katholieken, 5 tot den Israelieti- schet:., godsdienst en 9 tot geen gezindte behoorende. Het grootste aantal werden aan de ouderlijke macht onttrokken te Den Haag nl. 151; dan volgt Amsterdam, nl. in Amster dam I (rechterlijke indeeling) met 49 en Amsterdam II inet 86 kinderen. Het minst kwamen voor in het arrondissement Leeuwur- der, met 4 en Alkmaar met 3. Het verluidt, dat met ingang van 1 Mei op de Staatsspoorwegen zul worden toege past het Duitsche zóne-tarief bij rechtstreeks vervoer, waarbij dan vrij vervoer tot 25 Kilo vervalt. Over een wijziging van het tarief der vacantie kaarten moet nog eeu definitieve beslissing genomen worden. H--t «Centrum" meldt, dat er plannen zouden bestaan, een Departement van Onder wijs te stichten. Er zouden dan tien Ministers komen. Het zal morgen 25 jaar geleden zyn, dat de zeer mooie kopie in hout van den Lieve Vrouwetorea, door den heer P. van den Hooff, den 1e Gemeente-opzichter, vervaar- digd, in het Museum der oudheidkundige vereeniging »Flehite" werd geplaatst. De zeer fraaie ets van den heer Van Wee zei Errens voorstellende den Koppelhoort gezien van de stadszijde en dus met de mooie loggia, waarover we vroeger reeds een enkel woord schreven, is thans geëxposeerd in een der vitrines van Valkhoft's boek- en kunst handel. De heeren 1. J. Ansink, onderwijzer aan de school 2e soort Hellingstiaat, en B. Groe- nevoid onderwijzer aan de school 3e soort Koningsstraat, zijn iu gelijke betrekking be noemd onderscheidenlijk te Utrecht en te Schiedam. De heer J. G. van Sirenberg de Boer is met 1 Juli benoemd tot administrateur der verf- en lakfabriek «De Veluwe" te Nunspeet. Een zeer groot verlies voor de Oranje- vereenigiog wier ziel deze zeer ijverige Se cretaris was. Jhr. J. C. F. Hoeuffi, vroeger volontair ter Secretarie hier, is met ingang van 2U April benoemd tot Burgemeester van Vianen, onder toekenning vaa gelijktijdig eervol ont slag als Burgemeester van Dreischor. Het 5e regiment, infanterie, welks vaandel getooid is met «Citadel van Antwerpen", zal 31 Mei feestelijk herdenken de stichting nu 75 jaar geleden van de Citadel-medaille. De bij het 5e regiment infanterie nieuw benoemde militie-luitenant C. Bosch wordt 18 dezer beëedigd en in functie gesteld. Luitenant-paardenarts H. W. Klerk de Reus keert hier morgen terug van z in de tacheering bij het 2e regiment huzaren te Venloo. Do plaatselijke afdeeling van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofliciereo hield Dinsdagavond weer een ledenvergadering, die andermaal bevredigend werd bezocht. Zij was hoofdzakelijk gewijd aan de behan deling van don beschrijvingsbrief voor de Bondsvergadering, in Augustus te Haarlem te houden. Als afgevaardigde naar die vergadering werd gekozen de heer L. J. Krook en als I zijn plaatsvervanger de beer A. Hassing. I De afdeeling zal weder voorstellen, thans I iu den beschrijvingsbrief, om de Boridsver- gadering slechts éen dag le doen duren in stede van twee. Hierdoor wordt veel bespaard np de verblijfkosten der afgevaardigden, hetgeen het doel van den Bond weer ten goede kan komen. Ook wordt voorgesteld, de reis- en verblijfkosten ponds-pondsgewijze te doen omslaan over de afdeelingen naar het aantal leden, zoodat die met veel leden niet minder betalen dan de zwakke afdee lingen. Bij de verdeeling der Bestuurs-functiën werd do heer G. van Ede belast met het Penningmeesterschap, ter vervanging van de heer N. G. van de Stadt, die als zooda nig ontslag vroeg, doch Penniugmeester blyfl van iiet Begrafenisfonds. De heer A. Gransma 2»l optreden als Commissaris. De voorstelling van het Vlaamsch tooneel kon Dinsdagavond geen voortgang hebben door gebrek aan belangstelling. De revanche-wedstrijd tusschen de Utrecht- sche schaakclub «Schaakmat" en de Amers- foortscbe schaak vereeniging «Amersfoort" zal aanstaanden Dinsdag te Utrecht worden gespoeld in bet Hotel de l'Europe, beiderzijds met 20 schakers. erkende plaatselijke en gewestelijke voetbal- Op een te Utrecht gehouden vergadering is besloten tot stichting der Federatie van Z. K. H. de Prins dei Nederlanden heeft aan alle landbouwvereenigingen een brief doen zenden om bijeen te komen op 23 April te Amsterdam tot oprichting van een federatie vun maatschappijen op het gebied vaB landbouw tot het organiseeren van een groote nationale landbouwtentoon stelling. Aan de Centrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 1870 Kilo fabrieksboter onder Rijks-controle. De prys liep van f 1.12 tot f 1.20 per Kilo. Bij de Diosdag ten overstaan van den majoor-eerstaanwezend ingenieur gehoudm uaubestedingen werd ingeschreven als volgt Bestek 1, bet eenjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken te Amersfoort (raming f15135): D. J. Boks 115610; H. Keizer f15700; W. van Genderen f15890: D. von Miincbing, te Harderwijk, f15960; G. C. Blanken f 1 900H. Noorman f 16 095; J. vau Harpen f16690 en W. van Achter- bergh f16900; de overigen te Amersfoort. Bestek 2 een verving vaa militaire gebou wen en werken te Amersfoort (raming 12500)C. H. van Aaken, te Harderwijk, f2690; twee biljetten van onwaarde. Bestek 4. Het oenjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken in destelling van de Geldersche Vallei met die van de Neder-Betuwe: (raming f2020). tl. Blanken, te Scberpenzeel, f2118; G. ten Broek, f2157; G. de Jong, te Woudenberg f2.63; A. E. Kuypers, te Scberpenzeel, f2200; en W. van Achterbergb, ie Amersfoort, f2200. Gegund onder bet gewone voorbehoud. Binnenkort komeu weer twee zeeschepen in de haven. Als ook deze maar gunstigen wind treffen. Een kinderringetje, op den openbaren w- g gevonden, is voor de rechthebbende terug te bekomen aan het Commissariaat van politie. Het rijwiel, bij den heer Th. Brandsen aan de L:\nge3traat ontvreemd, is reeds in beslag genomen. De recherche is ook den dader op het spoor. Door een agent van politie werd in den afgeloopen nacht een kippendief op den Lagerweg aangehouden, die op heeterdaad werd betrapt bij zijn onguur bedrijf. Zijn mededader zette het op een loopen, doch is óok bekend, zoodat ook bij zyn straf niet zal ontgaan. W. V., die in de Schimmelpenninckwijk kippen stal, is deswege door de Rechtbank te Utrecht veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Als we onze zorgen eens konden opteeke- nen en na onzen dood deze veizimeling lezen, wat zouden we dan verbaasd staan over de vele nietigheden, waarmede we ons het leven moeilijk hebben gemaakt. Uit dan orntrak. In 't geheel hebben zich voor den grooten nationalen muziek wedstrijd te Baarn 66 korpsen doen inschrijven. In overleg met den heer G. K. G. van Aaken zullen op het terrein bjj de Peking- kom twee muziektenten worden geplaatst, natuurlijk buiten eikaars geluidskring, waar door men in twee dagen het concours hoopt te doen afloopen. Er zijn thans 15 medailles toegezegd, wier verdeeling naar do verschillende caia- gorieën der meedingende vereenigingen weldra zal plaats hebben. Met ingang van 26 April is benoemd tot Burgemeester van Ermeloo de heer C. W. F. baioD Mackay, oud-zeeofficier en sedert 3 October 1904 Burgemeester van Buren, uit welk laatste ambt hem gelijktijdig eervol ontslag is toegekend. Hilversum telde op l April 29 651 inwoners. De Gemeenteraad van Hilversum heeft goedgekeurd een voorstel van B. en W. om over le gaan tot rioleering van een deel der Ge meente, waarvan de kosten bedragen f120000. Te Hoevelaken is Donderdag opgericht een land- en luinbouwvereeniging, aanvankelijk met 40 leden. Voorzitter is de heer J. K. Knottenbelt, van «Vinkenboef". Als chef van den tramdienst Nunspeet Hattem der N. C. S. is sedert 1 April op getreden de heer W. L. Begemnn. De Gemeenteraad van Harderwijk besloot in beginsel tot het verleenen aan die tram lijn van een subsidie tot een bedrag van f 40 000, tegen terugontvangst van aandet-len in de op te richten Naamlooze Vennootschap, behoudens goedkeuring door de betrokken spoorwegmaatschappijen van de door den Raad gewijzigde voorwaarden. Mej. C. H. Bruiue, onderwijzeres aan de opeubare Lagere school te Oud-Leusden, is in gelijke betrekking benoemd te Schiedam. De Zeiater moordzaak zal 21 Mei of 4 Juni dienon voor de Rechtbank te Utrecht. Er worden 85 getuigen gedagvaard AU verdedigers zyn toegevoegd mr. U. in. Gerlings aan beklaagde Van Vaalen. inr. t. H. Abbir.g aan beklaagde Kors, mi. J. de Vr.es lal! beklaagde Vaa Ee enmr.J. Ham burger Ar. aan beklaagde Owlrliiirat. Een heel aardige Aprilgrap is uitgehaald door ren Rotterdammer. Wl h De leden van den kegelclub De Wiebe laars" gevest'gd in het cafe »De poort van cfwe", aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam, ontvlogen de vorige weell en circulaire, waarin zij werden uitgenoodlgil op een kegelconcours, dat tusschen de vier beste kegelclubs van ons land zou gehouden worden te Arnhem op Woensdag 1 April.B' dtfcu- hire was gedrukt en zóo onberispelijk, dat onze kegelaars, verguld met de eer, dat men hen onder de besten rekende, geen wan trouwen hadden leggen den fatalen datum van dit «concours". Allen reisden naar Ai nfeem en begaven zich naar het hotel «Belleyuo waar men niets van een concours at wist, maar waar wel een fijn diner voor hen ge reed stond, dat hun werd aangeboden door hun clubbroeder, die er hen zoo heerlyk had laten inloopen. Op die manier is het nog zoo onaardig niet, op 1 April eeos te worden beetgenomen. Het vakblad» De Volksschool", dat er dus o»er oordeelen kan, geeft hut volgende »ersj«, uit het Engelsch vertaald Pomp het er in, stomp het er in, 't Kinderhoofd is hol Duw het er in, stuw het er in, 't Is nog lung niet vol. Hygiëne, anatomie, Zoölogie ou botanie, Geschiedenis, geographie, Alle soorten van chemie, Cosmographie, geologie, Moderne talen, alle drie, Pomp het er in, slomp het er iu, 't Kinderhoofd is hol. Boek het er in, vloek het er in, Maak ze desnoods dol. Vouw het er in, houw het er in, 'I Kinderhoofd is hol. Op heel het bleek armzalig wezen. Staat het droef verhaal le lezen Van uren, aan den slaap ontrukt, i Van kind'ren al do r zorg gebukt, Van knapen opgeleid voor «Bol", Onbekend alleen met «lol". Leeraarkom, stamp maar weer in, Pomp het er in, stomp het er in, Duw het er in, stuw het er in, Strooi het er in, gooi het er in, Stop het er iD, k'op liet er in, Kan 't niet anders, schop het er in, 't Hoofd is immers hol. Het opnemen van luuezonden stuk ken bewy»t bun dat de Rtdactie aieede onvoorwaardelijk insiemt met den inhoud. Kopij van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst wordt niet teruggeven. Geachte Redactie, Beleetd verzoek ik U, in uw veelgelezen blad het volgende te willen doen plaatsen. Door het Bestuur van het Nationaal Ver bond van Gemeente-ambtenaren in Nederland (goedgekeurd bij Kon. besluit van 16 Juli 1906) zijn adr. ssen gericht aan Z.Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaker; en aan den Voorzitter der Tweede Kamer der Staten- ueueraal met verzoek de motie-Drucker- Treub inzako Rykspensiotineering van alle Gemeente-ambtenaren en huutie weduwen en weezen door het Rijks-pensioenfonds wel te willeu steunen en aan de orde ie doen stellen. In da op Hemelvaartsdag te 's-Gravenhage te houden vergadering van gedelegeerden zal o. m. de wanschelijkheid worden besproken van de oprichting van een Herstellingsoord. In samenwerking met eene speciaal daartoe aangewezen commissie is het Verbondsbesti ur bezig een ontwerp-wyziging der Gemeentewet samen te stellen om te trachten, langs dien weg eene rechtspositie voor de Gemeente ambtenaren te verkrijgen, en zal mede op nieuw getracht worden een nquéte in te stellen naar de arbeidsvoorwaarden waar onder die ambtenaren by de onderschei dene takken van Geineentedieust werken. in plaatsen waar nog geene vereeniging bestaat, kunnen Gemeente-ambtenaren zich als peraoneele leden by het verbond aan sluiten. Üoor het verbond wordt een hall'maan- delyksch orgaan «De Gemeente-ambtenaar", uitgegeven. Voor nadere inlichtingen en voor opgave vun adressen wende men zich tot het secre- tariaat, Jacob Catskade 52 te Amsterdam. hittfe^"8 mmMeU '""'k J. C. ZIJP, Secretaris.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2