Slaperdijk. PLATZETTER. EXPOSITIE Advertentiën. ASSISTENTE Kampong 2 aobtynt toch gespeeld ia Lebben lenen Rapi<iitas, 'tdan ook niet op het veld van H. V. C. hier. We lezen althans, dat Kampong met 5—Ode wisselraedaille van den U P. V. B. won. Of was 't een papieren overwinning en is dus Rap in 't geheel niet op.M.'komen Het eerste van D. O. S. sloeg het tweede van U. V. V. met 1—0 en werd daardoor kampioen in de ie klasse van den U. P. V. B Onder het personen] der S. S. en der N. C. S. heelt zich een comité gevormd ten einde te Utrecht tot oprichting een Neutrale coöperatieve vorbniiksvereeniging van spoor wegpersoneel te ge rak n. Met een enkel woord hebben we reeds in het vorig num ner meegedeeld, dat Dinsdagmiddag het Kindi rhuis „Aldegonde" aan den Arnhem- Bcheweg met eenige plechtigheid werd in gebruik genomen. Nadat de vele genoodigden, waaronder tal van Kerke -aadsleden van de geheele provincie Utrecht hadden plaats genomen in de vroegere vrouwen zaal van het voormalig gasthuis Aldegondeging dr. A. W. Bronsveld. Ie Voorzitter der Vereeni- ging „Kinderzorg", voor in gebed, waarna hij deed zingen Ps. 89: 1 en dr. H. H. Meulenbelt, den 2e Voorzitter, verzocht te lezen Mattheus II: 25 seq., de Gelijkenis der talenten. Vervolgens het woord hervattend zeide dr. Bronsveld ongeveer: Niet een gewone, doch een aangename en verblijdende taak brengt ons hier samende of'ficieele opening van dit gebouw en het wijden er van tot zijn bestemming. Door Minister Corl van der Linden werden in Mei en Juni 1898 de Kinderwetten ingediend en kort daarna door de beide Kamers der Staten- generaal aangenomen. Enkele grondgedachten dier wetten zijnde ouderlijke macht is niet langer onaantastbaar; en: een dam dient opge worpen tegen de verkeerdheid en misdadigheid der minderjarigen, die onder goed gezag dienen gebracht. In Februaii 1901 kwamen die wetten in het Staatsblad en 1 December 1905 traden ze in werking. Wordt hierb'i gewezen op de bijzondere zorg voor de opvoeding van het kind, het opwassend geslacht, dan moet tegelijk vermeld, dat de Staat ziah ten deze geheel en al oothoudt van een monopolie, hetgeen is een zeer groote erkentenis van anderer nobele bedoeling en goed willen en kunnen, waarvoor we ten hoogste dankbaar moeien zijn. Onder do geroepenen tot dezen arbeid voor het verwaarloosde kind behoorden o.i. ook de kerk genootschappen. We zagen het gebeuren, dat de Staat, die niet godsdienstloos is, hier kwam tol de kerk en de Algemeene syn 'de der Ned. Hervormde kerk benoemde dan ook weidra een commissie ad hoe, welke in opdracht kreeg te onderzoeken of de kerk deze taak kor. aan vaarden. Zij stelde als ideaal een groot gesticht, doch moest alras erkennen, dat dit huur financieele krachten ver te bo en zou gaan en bovendien groot tijdverlies zou brengen. Zeeland ondt rnam 't het eerst, een kinderhuis te stichten voor liet provinciaal ressort; bet daarvoor benoodigde geld was zeer spoedig bij een en de stichting voldeed aan «1e eischen der Regeering. Dit voorbeeld gaf dr. J. H. Adriani aanleiding in den kerkeraad van Utrecht voor te stellen, ook in de provincie Utrecht een dergelijke ver eeniging te stichten. Dat voorstel werd aange nomen met algemeene stemmen; er werd benoemd een commissi- van 5 leden, later uitgebreid tot 9; een bijeenkomst met afgevaardigden van 30 Kerkeraden volgde en het slot was de opricating der vereeniging „Kinderzorg". Wqk-bij-Duurstede en Amersfoort werden uit» genoodigd, met de „commissie van vijf" Statuten en Huishoudelijk reglement te ontwerpen, welke 28 Februari 1907 werden vastgesteld en reeds 16 Maart de Koninklijke bewilliging ve-wierven. In de ledenvergadering van 4 April 1907 werd het Bestuur definitief geconstitueerd en werden de functiën verdeeld. De vraag was nuwaar de kinderen te huis vesten. Uit Zeist werd de aandacht gevestigd op het voormalig Aldegonde-gasthuis, aat zijn eigenaar op zeer aanneemlijke voorwaarden wilde over doen en zoo werd, door aankoop, het gebouw met park, weiland en arbeiderswoningen eigen dom der vereeniging een merkwaardig Dewijs van Gods zegen op onzen arbeid. Welgemeenden en hartelijken dank voor dezen grooten dienst van liefde door den heer en mevrouw Van BoetzelaerDe Beaufort ons be wezen. Wel zeer jammer is het, dat zij niet hier kunnen zijn. Doen de band wordt niet verbroken; het huis blijft op hun wensch heetsn „Aldegonde". Bidden en hepen we, dat zij nog een reeks van jaren zich kunnen overtuigen, welke groote weldaad zij ons hebben bewezen (applaus). Intusscheu voldeed het gebouw niet aan alle eischen om het Rijks-subsidie te kunnen ver werven; enkele veranderingen moesten aange bracht. Ik dank den heer Basquin den Inspec teur van het Rijks-tucht- en opvoedingsw zen, die dm Minister vertegenwoordigde en ons van advies diende en beveel de vereeniging aan in zijn toezicht (applaus). De verbouwing heeft intusschen veel meer tijd en veel meer geld gekost dan wij ons voorstel den zij is nog niet geheel voltooid, doch reeds kunnen wij 36 kinderen huisvesten, weldra 60 en als het gebouw zal zijn voltooid 120. Onze Penningmeester, mr. Grothe van Schel lach, heeft leden gewonnen onder.de Kerkeraden doch 30 zijn nog niet bereid, ons te steunen. Wij mogen ons echter verblijden in vele Riften van particulieren en aandeelen in de hypothe caire leening tot een maximum van f60000, waarvoor reeds f 44 000 iB ontvangen. Er is dus nog voortdurend behoefte aan krachtdadigen gelde, q ken steun. Want het Rijks-subsidie is slechts juist toe reikend voor de voeding en de kleading der kinderen doch er is zooveel meer noodig. We bevelen ons dus dringend aan voorfinan cieren steun. Van nog meer gewicht is de geest waarin alles moet geschieden, waarop de Reglementen zullen uitgevoerd. Wij willen volstrekt niet verborgen houden, dat deze vereeniging is een kerkelijke vereeni- gmg. De kinderen zullen worden opgevoed als leden der Ned. Hervormde kerk zij zullen de godsdienstoefening in hun kerk bijwonen en .önderwez n opdat zij eenmaal doen de belijdenis dei geloofs. Doch niet alléén kerkelijk alles komt aan op den geest, die zal heerschen hij het ondewijs, bij de opvoeding, ja, bij alles. Daar zijn te Amsterdam eeuwenoude specerij- jtakhuizen, wier zolders en vertrekken zijn door trokken van den geur uit het Oostenzóo moet ook hier heerschen de geeBt, niet als iets bij komstigs, doch doordrongen van den geest des Heeren. Heden is het juisl 100 jaar geleden, dat dr. Hans Wichern werd geboren, do stichter van het H'rauenhaus, die in 1847 te Wittenberg de Pro- testantsche Christenheid heeft wakker geschud en naast de diaconessen vormde diuconen. Hq speelde met de kinderen, ging met hen naar de kerk, zat daarna met hen onder de lindeboom, zong met ben, gaf hun zijn Liederboek. En naar zijn voorbeeld moet ook hier zijn ernst zonder strakheid, tucht zonder hardheid, vroomheid zonder onnatuur, geen doodende formule doch het levend V/oord. De Zoon des menschen moet hier heerschen en overal zichtbaar zijneen gebed zonder ver toon, maar ook zonder ophouden. Hier zal worden kennis gemaakt met den macht der maatschappij, de kracht der zonde ook in het jonge kind; hier zal moeten gestreden tegen de macht der duisternis. Doch wat zal onze arbeid geven als wij niet wérken met God, in Zijn naam, door Zijn hulp. Mochten die ontbreken dan ware het beter, dat dit huis wierd een puinhoop. Zich alsnu tot den Directeur wendend, ver volgde spr. Geachte heer Stephan, gij zijt door on9 ge roepen en wij gaven U daarmee on9 grootst bewijs van vertrouwen en verwachten van U, dat gij zult arbeiden naar uw beste kunnen. God zegene en behoede U en geve U een voudigheid, wederzijdscbe openhartigheid en wederzijd8ch vertrouwenook het andere per- personeel, dat trouw moet zijn in het kleine en moet trachten, eenigszins te vergoeden bij deze arme kinderen, hetgeen zij missen. Nu ga ik menschen danken; vooreerst allen die doorgiften, inschrijvingen of aandeelen ons financieel hebben gesteund, hetgeen wij dubbel waardeeren in deze dagen waarin zoo veel wordt gevraagd. Ik dank ook de vertegenwoordigers der kerk besturen, speciaal den Voorzitter van het provin ciaal kerkbestuur, voor hun aanwezigheid. Wij bevelen onze vereeniging hij hen aan. Dit doen wq ook bij de broeders diakenen, wier kas jaar op jaar sluit met een batig saldo, soms van f500. Vele burgerlijke autoriteiten, die ter audiëntie zijn oij H. M. de Koningin, zonden hun schrif telijke gelukwenschen doch te meer verheugen we ons daarom in de tegenwo «rdigheid van mr. Van Voorst Vader, den kantonrechter te Amersfoort. Dank ook aan de heeren Van Daal Zn., die de verbouwing uitvoerdenmaar bijzonder aan ds. Vunderink, den ijverigeu penvoerder, die zeer veel arbeidde voor onze vereeniging, wiens brieven vele en wiens letters ontelbaa* zijn en die wel een inktmeertje heeft verschreven (applaus). Dank ook aan den Penningmeester, mr. Grothe van Schellach, wien wq steeds een goede vangst wenschen. Ruste Gods zegen op deze stichting. Wat leert de Gelijkenis der talenten? Dat een talent is de gelegenheid om het goede te doen; die heeft, zal gegeven worden, doch wie de talenten niet gebruikt, zal alles ontnomen worden. Moge het loon van onzen arbeid zijn, dat hy hoe langer zoo grooter nut doe voor onze vele arme kinderen en worde tot eer onzer kerk, een aanbeveling voor onze philantropie, voor zeer velen een rijke zegen. Bloeie en groeie deze stichting onder Gods gunst tot nut der vaderlandsohe kerk, in lengte van jaren (upplaus). D s. T h. H. N a h u y 8, prte9es van het pro vinciaal Kerkbestuur, verklaarde zich hartelijk te verblijden in de tot stand koming dezer instelling. We hebben ons een weinig te schamen, dat we als provinciaal kerkbestuur niet aunstonds de zaak aangrepen maar toch meenen we, dat het maar goed is gegaan en de stichters veel beter de zaak tot stand brachten dan wij het zouden hebben kunnen doen. God zegene „Kinderzorg" en haar Bestuur. Het zal ons een vreugde wezen als we U behulp zaam kunnen zijn. D s. J. Q u a 81, prieses der classis Utrecht, wenschte het Bestuur geluk en hoopte, dat het mocht slagen opdat de stichting mooht worden een rijke zegen. Niet alleen moet de stichting in het leven geroepen, doch ook in het leven gehouden worden. Én dit is ge^n kleine zaak, want allerlei vraagstukken zullen zich daarbij voordoen en veel gebeds zal noodig zijn om het juiBte midden te vinden. God onthoude het Bestuur Zijn wijsheid niet en verleene het kracht om in alles het even wicht te behouden, tot welzijn der kinderen. Dr. II. H. Meulenbelt, prteses der classis Amersfoort, sprak zijn hartelijke blijdschap uit en gaf de verzekering, dat het classicaal bestuur voor de stichting zal doen wut in zijn vermo gen is. M r A. d e G r na f. sprak namens denVoogdij- ruad te Utrechter zqn groote vreugde over uit, dat dit gesticht is verrezen en n einde dit oen ware uitkomst v or dien Raad, die de bijna pijnlijke taak heeft, de kinderen aan hun ouders te ont nemen, dooh dit earst doei als de nood dringt, d. i. als er zichtbaar gevaar is voor lichaam of geest; eerst dan wordt gevraagd ontheffing of ontzetting uit do oudorlijke ma- ht. Dikwijls is de Voogdijraad in groote verlegen heid geweest juist bq kinderen van de Ned. Hervormde kerkde andere kerkgenootschappen hadden reeds hun stiohtingen. Thans heeft ook de Ned. Hervormde kerk de hare. Velen dweepen inet gczinsverplegirg en daarin j is zeker ook veel goeds; doch voor kinderen 1 waarom 't hier gaat, is gusiichtsverpleging noodzakelijk' Deze dag is een hoogst belangrijke, niet alleen voor de Provincie Utrecht, doch ook voor heel het land, want bij iB een dag van cultuur. De Kinderwetten hebben ingeluid een nieuwe «era van samenwerking tusschen Staat en kerk, van particulieren met overheid en deze wisselwerking heeft de vroegere opvatting verbroken. En wanneer we daarvan spreken, dan mogen we niet vergeten dat „Thalita Kumi" een prijs vraag uitschreef van f2000 hoe men ouders, die hun ouderplicht niet vervullen, kon ontzetten uit hun macht. Mr. Asser Jr., die helaas! zoo jong stierf, beantwoordde die prijsvraag en van zijn bekroond antwoord wordt veel terugge vonden in de Kinderwetten. Laat ons hopen, dat deze vruchtbare wissel- I werking voortgroeie. Hartelijk hoopt de Vong- I dijraad, dat hij evenals tot dusver aangenaam zal kunnen samenwerken met het Bestuur van „Kinderzorg" (upplaus). De heer M. van Wij he, sprekend namens het Beduur van hot Doorgangshuis„Hoenderloo", herinnerde dat daar in het afgeloopen jaar 100 kinderen moesten geweigerd wegens plaatsgebrek en bad „Kinderzorg" Gods zegen toe, er aan herinnerend, dat niet het vele goed, doch het goede het m6est is en aansporend, de kinderen met zorg te kiezen. Ds. G. W. C. Vunderink dankte dr. Bronsveld voor de vriendelijke woorden tot mr. Grothe als Penningmeester en tot hem als •Secretaris gerichtmaar hoe dan te danken den niet meer zoo jongen Voorzitter, die de leiding nam en den gang regelde met een ambitie als menig jeugdiger man niet zou hebben kunnen doen. Moge de vereeniging groeien en bloeien, doch met dr. Bronsveld als Voorzit er (applaus). De heer Stephan, Directeur van het Kin derhuis „Aldegonde", had niet de bedoeling een rede te houdener is een tijd van spreken, doch óok een van handelen. Thans moeten de plannen verwezenlijkt dooi den Directeur, die weinig spreken zal doch na goed overleg en in juiste samenwerking met het Bestuur veel hoopt te doen en hoopt, dat, als men geheel op dreef zal zijn, men het gesticht dikwijls zal komen bezoeken om te zien hoe er wordt gearbeid. Zich tot het personeel, zijn medearbeiders, wendend, waarschuwde hij liet tegen vervallen tot sleur en tegen den kwelduiveljaloerschheid, het er op wijzend, dat onderaan den ladder de Directeur staat, dan het personeel, dan de kin deren en boven ailen God. Ds. Bronsveld dankte ds. Vunderink voor diens vriendelijke woorden, benoemde d-n heer Vaa Wijke tot buitengewoon adviseur en com plimenteerde dr. F. A. F. Groneman als dokter. Vervolg-ns werden de kinderen binnen geleid en door dr. Bronsveld in zeer bevattelijke be woordingen toegesproken en er op gewezen, dat het feestelijk samenzijn vooral hun gold. Na bet zingen van Ps. 72:11 werd de bijeen komst tegen kwart voor vieren met dankgebed gesloten, waarna mm het aanzienlijk verbouwde en veel vergroote tehuis ging bezichtigen. Aan de Centrale botermijn werd gister aangevoerd 3Ü35 Kilo fabrieksboter. De prijzen liepen jvan t' 1.1*2 tot f 1.23. Üp den openharen weg is een bloedkora len halsketting gevondenin hel huisvuil eenige lepeltjes. Een en ander is aan tiet commissariaat van politie voor de trenthebbenden ter be schikking. Twee jongedames, die gister buiten de stad (ietsten, vonden daar een kindje, dat van huis was gedwaald en niet wist waar 'twoonde. Zq brachten liet naar het commissariaat, vanwaur het 's avonds door de moeder werd teruggehaald. Een jongen van hier, die te Assen zwer vende werd aangetroffen, werd door de politie teruggebracht en door zijn moeder op niet al te zachtzinnige wijze weer in ontvangst genomen. Een paar jongens die voor een bruiloft dennengroen hadden geplukt, werden voor den Commissaris geleid die, met liet oog op de zeer ernstige straf voor »stroopen in vereeniging" en op hun zeer jeugdigeu leef tijd, hen voor ditmaal vrijliet na eeu zeer ernstige vermaning en de belofte, dat zij 't nooit meer zouden doen. Tegen een ala lieer gekleed Amsterdammer die hier de verregaande onhebbelijk beid had, met zijn automobiel langs een begrafenisstoet te jagen en, ondauks een agent van politie hem annxetd* dat dit niet gwvwl/>r»fd was, toch doorakkerde, is proces-verbaal opge maakt. Z»k»-r zoo een, die stoch verzekerd is tegen al di« onaangenaamheid]** op den weg" maar óok epn, die de automobiel-sport al In een zeer kwaden reuk brengt. Uit dei omtrek. De heer P. d* HaaiHoofd der Chr. school aan den Eernd'ik te Bunschoten, is met in gang van 1 Augustus benoemd tot boofd der Chr. school te Nes (Fr.). De Rijks - veeartsschool te Utrecht zal een Hoogeschool wordenwel niet direct in naam, maar toch wil men het in die rich ting sturen. De examens zullen op de leest eeuer Hoogeschool worden geschoeid en dit jaar reeds zal de studietijd van vier op vijf en het volgende jaar op zes worden gebracht. Dan zal ook wel de tyd ryp zijn om de school ook in naam tot een Hoogeschool te maken en zullen de zeer goed onderwezen Nederlarsche veeartsen niet meer in het buitenland heh.teven te i rernoveeren. De directeur van het centrale melereolo- gische bureau te parys brengt het aange name bericht, dat liet thans heerscheude weer spoedig zal verbetereu en dat het gauw warmer zal worden. Blyke dezo broodetende profeet niet al te zeer te hebben misgeraden. Het weekblad Handelsstudie" wijddleeen feest nuuimeraan het 25-jarig bestaao der Ver eeniging van leeraren in Bi ekhouden, waar- aun wij in het vorig nummer reeds iu een paar regels opmerkzaam maakten. Uit een der overzichten blijkt, dat van de "415 candilaten voor Boekhouden er 2823 slaagden; 158 van de 276 voor Fransch, 311 van de 683 voor Engel -ch, 3 >4 van de 5 0 ^oor Duitsch, 7 van do 10 voor Neder- lansch, en 24 van 25 voor stenografie. Wel opmerkelyk is het groote aantal adspiranten voor Eogelsohe correspontie. Een Russisch bloemk woeker heeft te Peters- buig een groot aantal zwarte rozen aan de markt gebracht. De uit deel ingsjijst in 1 t faillissement van VALENTIN ChÖSSM.ANN, barbier, wonende te Amersfoort, is verbindend geworden eu heeft dit faillissement een einde genomen. De Curator, C E L O S S E, procureur te Amersfoort VERGADERING van h-1 COLLF.GE tot de DIRECTIE van den SLAPERDIJK met GE- ERFDEN van dat Waterschap op Dinsdag den 28 April 1908, des voormiddags te elf en drie kwart uur, in een der lokalen van het hotel »Ue vergulde zwaan", aan de L'trechtschestraat te AMERSFOORT. Het College voornoemd, De Voorzitter, J. K. baron. TA ETS van AMERONGEN van RENSWOUDE. De Secretaris, H. E. van SWEDEN. Een ongehuwde VROED- A' VROUW zag zich gaarne alhier geplaatst ils om later de praktijk over te nemer. Brieven, met opgaaf ran conditiën, onder lot ter A. aan den boekhandel J. VIS Jr., Delft. De firma A. H. van CLEEEF 'SUL» af- vraagt voor aanstonds een flink Zich aan te melden Kortegracht 9. Vereeniging tot het houden van Kunstbeschouwingen, enz. te Amersfoort. portefeuille PICTURA VELUVENSIS en ren JAP.ANSCHE verzameling in AM1CITIA op ZATERDAG 25 en ZONDAG 26 APRIL 1908, telkens van 10 tot 4 nor. NIET-LEDEN entiée 25 cent.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 3