Laatste berichten. nauwlettend zorg te dragen. Eiken ocbtend worden do nog goed gebleveu bloemen atge- snedeiin vaasjes gezet en in de verschillende kamers geplaatst. Uit wordt herhaald tot de planten alle geheel uitgebloed 7.yo, zoodat de Koningin deze bewijzen van genegenheid en hulde nog laug dagelijks kan zien. Ook <1e linten, welke daaraan bevestigd zyu, worden alle zorgvuldig bewaard. N. v. d. D. Biykens het afdoolt ogsverslag der Eerste Kamer hebben verscheidene leden als hun ernstige overtuiging uitgesproken, dat de verantwoordelijkheid oer tegenwoordige Rogeering niet is gedokt door de op hot stuk der comuententie van «Ie kantonrechters on gewijzigde wet tot regeling van het Arbeids contract. Daardoor behoefde echter weinig vertraging te ontstaan. Andore leden daaren tegen verlangden thans de invoering van het Arbeidscontract, zooals het daar ligt; eventueel kan later, op grood van de practyk, de wet worden gewijzigd. De pryzen voor de gecombineerde rond reizen, uitgegeven door de Nederlandsche spoorwegen zijn sedert 1 Mei verhoogd. By het gebruik maken van D-trsinen behoeft echter geen suppletie te worden betaald, wanneer men op een rondreisbiljet reist. Vrijdom van bagage wordt op deze biljetten niet meer verleend, behalve voor de coupons naar on van Essen—Roosendaal (grens), en Groesbeek (grens),Keuleu. Blgkeus de opgave, thans opgenomen iu de Staatscourant, bestond op 1 Januari 1908 de bevolking der Provincie Utrecht uit 137 995 mannen en 143 557 vrouwen, totaal 281 552 personen. Van de 72 Gemeenten was het sterkst bovolkt Utrecht met 51 673 mannen en 60 222 vrouwen, totaal 1I489> inwoners, en het minst bevolkt Laag-Nieuwkoop met 199 roanuen en 201 vrouwen, totaal 400 inwoners. Amersfoort, de tweede Gemeente, had 24097 inwoners, 11 868 mannen en 12229 vrouwen. Wjj herinneren er aan, dat alle v irderin- gen ten laste dezer Gemeente over het jaar 1907 vóór den laatsten Juni moeten worden ingediend. Vonlariugen na dien tijd ingodiend, worlen ingevolge de voorschriften voor verjaard gehouden. In het Mei-nuuimer van het „Maandblad in het belang der opvoeding van weezen" w|jdt de beer J. Woudstra een warm arti kel aan de nagedachtenis van wijlen ds. J. Attema, einde April te Nijmegen in den ouderdom van bijna 72 jaar overleden. De ontslapene hielp in 1874 oprichten een der eerste coraité's van <la Maatschappij tot opvoeding van werzeti iu het huisgezin, werd in September 1878 Bestuurslid en iri November 1883 Vomzuter en bij zijn aftre den, in Juli 1907, Eerelid dier Muatachpppij voor welke hij zeer veel mocht helpen tol stand brengen. Vrijdag is tot ecu ware feestdag gemaakt voor den heer R. Struve, die dien dag '25 iaar onafgebroken verbonden was aan de 'hoenix-brouwerjj. Namens de Vennootschap werd hem een fraai bureau-ministre aangeboden, terwijl de Directeur, de heer H. Meursing, het kan toorpersoneel en het overige personeel hem almede geschenken gaveu als evenveel blijken van hoogachting voor zijn persoon en waar- deenug van den arbeid vau dezen hoofd boekhouder die zich een kwart eeuw zoo vei dienstelijk heeft gemaakt voor de brouwerij De heer P. do Groot, Hoofd der bijzondere school voor Chr. nationaal onderwijs, is be- uuemd tot Hoofd eener Chr. school voor nieeruitgobreid Lager onderwijs te Groningen, doch heeft de aanneming in overweging gehouden. De heer L. Terpstra, huisvader van het Doorgangshuis Zandbergen", b(j Amersfoort, beeft een fraai stuk houtsnijwerk vervuar- digd, de Berlin" voorstellende. Hij heeft dit aangeboden aan Z. K. H. Prins Hendrik, door wien het geschenk wel willend is aanvaard. De heer Albert H. Nord is aan de Rijks-universiteit te Utrecht bevorderd tot arts. Mr. W. D. Caudri, thans hoofd-commies bij het Departemnnt vau Justitie, is tijdelijk belast met het hoofddirecteurschap der Rijks werkinrichtingen te Veenhuizeo. Het 19de laudweer-disiricl, commandant luitenant-kolonel D. J. Heiusius, is hier gister voor den tjjd van zes dagen ouder de wape en gekomen. H. V. C. sloeg Zondag T. O. P. te Baarn op eigen terrein met '21. Ook Zondag viel de beslissing oiot over het kampioenschap van den Ned. Voethulbond. Leverde de ontmoeting tusschon Quick (Den Haag) en U. D. (Deventer) te Deventer coti gelijk spel 1—1 op, ook Zoodag bleef te VGravouhage de wedslryd onbeslist met o—3. Er zal dus nog een derde wedstrijd noodlg zijn, nu op onzijdig terrein en ar La sprake van, dat die eindwoastnjd zou worden gehouden op het terrein aan den Leusder- weg, hier. Het ligt in de bedoeling van het Bonds- bestuur van don A. N. W. B., ter gelegen heid van dc Bondsfeesten te Haarlem, op 1 Juni, aldaar oeD retrospectieve tentoonstel ling van rijwielen te orgamseeren. Om deze tentoonstelling te doen slagOD, «loet het Dagolijksch Bestuur van den Bond een beroep op alle fabrikanten, handelaars, enz. die nog in het bezit mochten zijn van vélocipèaes uit den ouden tijd, en ver zoekt hun deze oude machines tijdelijk voor de tentoonstelling to willen afstaan. Zij. die voor dit doel eeD en ander zouden kuunen inzenden, hetzjj hooge bicycles, tricy cles, oude tandems, «Kangoeroes", kortom allerlei machines, die een denkbeeld aan de jongere generatie kunnen geven omtrent den ontwikkelingsgang van het rjjwiel, gelieven daarvan liefst spoedig kennis te geven aan deu Hoofdconsul, den heer D. Fockema, te Arnhem. Ook te Amersfoort zyu nog heel interes sante karretjes uit den voortijd. Zouden de eigenaars die niet tijdelijk willen afstaan Onder begunstiging van uitgezocht weder gaf de Amerafoortscbe Muziek-vereeniging gisteravond haar eerste concert iu dit seizoen in de tent op het Plantsoen bij den Kleine Haag. Er was ontzaglijk veel publiek, dat veelal met groote belangstelling de uitvoering volgde, die goede verwachtingen doet koes teren voor het concours op Hemelvaartsdag. De heeren Pisuisse en Blokzijl, de redac teuren van het Handelsblad die verleden jaar zomer hun bekende avonturen als liedjes zangers beleefden, zullen 22 Mei iu Amicitia optreden als chansonniers. Naar de heden gehouden veemarkt werden aangevoerd 30 stuks hoornvee. De pinken golden f50 a 180, de vaarzen f140 a f170, de kallraarzen f140 a f190, de kalfkoeien f160 a f200, do melkkoeien f140 a f 180 en de guste koeien f160 af 190. Do handel was levendig. Een jongentje uit de Gasthuismolenstraat, dat Zaterdagavond al spelend in de Beek was geraakt, werd daaruit nog intijds gered door den heer G. Bcns, die zich daartoe gekleed te water begaf. Aan het Commissariaat van politie is voor de rechthebbende terug te bekomen een beursje met geld, op den openbaren weg gevonden. Men verzoekt ons opneming van het vol- gendo communiqué: Iu een der zalen van «Ons Huis" is gister avond een algemeeue vergadering gehouden van het comité uit de Arnersfoortsche burgerij tot steun bij tijdelijke werkloosheid. Met algemeene stemmen er waren 24 ledon tegenwoordig werd aangenomen het volgende voorstel •Het tegenwoordig Dagelijksch Bestuur, bestaande uit den heeren: G. J. Buys, R.G. Rij kens, J. W. Middelburg, L. A. baron Van Ittersum, H. Noorman, D. Gerritsen en G. van Wjjland, porraanent te verklaren, welk Bestuur het overgebleven geld zal beheeren en ter zijner tijd in het belang der werk- loozen handelend zal optreden". Onder dankzegging voor zijn accuraat beheer, werd de heer J. W. Middelburg als Penningmeester gedechargeerd. Door den hoer H. Huisken werd een woord van protest uitgebracht over de wijze waarop een berichtgever in het „Ameref. Dagblad" een voorstelling had gegeven van de ver gadering op Vrijdag 24 April. Het daarin meegedeelde was niet alleen totaul onjuist, maar ook bljjkbaar met opzet in de pen ge geven om een verkeerde voorstelling bij de burgerij te doen post vatten. De vergadering stemde met dit protest in. Verder bracht de beer Huisken ook namens de vakvereeuigingen een woord van dank aan de Arnersfoortsche burgerij voor de klinkende wijze waarop zjj in den afgeloopen winter steun aan de werkloozen had verleeud waardoor een goed werk was verricht, en aan hot Bestuur voor zjjn werkzaamheden. (Ap plaus). Professor Konninck huldigde den Voorzitter, den heer G. J. Buys, die, niettegenstaande z(jii ziekte, toch nog kracht had kunnen vinden om in het belang van de werkloozen met toewijding werkzaam te zijn. D heer Buijs bracht dank aan de ver schillende sub-commissies, aan de heeren die deel hebben uitgemaakt van de inzamelings commissie, aan de dames die met zoo groot succes hun medewerking bij het verzamelen hebben verleend en voor de loting hebben gezorgd en vooral aan de heeren Noorman, Middelburg, Van Wyland en Van Wessum, die oen zwaar deel vun den arbeid der se,hif- tingscommissie hebben verricht. Lr heersebte in deze laatste vergadering du zelfde opgewekte en eensgezinde geest, die den geheelen winter door in het comité merkbaar was en het werken aangenaam heeft gemaakt. Aan de Arnersfoortsche Industrie- en Huis houdschool werden van de eerste naar de tweede klasse bevorderd P. A. van den Ban, uit SoesterbergA. C. Brandsen, W. J. Eukelaai, C. Hardeman, G. Hoogeveen, J. A. Kingma, C. Ravesloot, A. Snijders eu W. Staal, allen uit Amersfoort. Getuigschriften werden uitgereikt aanG. v m den Burg, M. Floor, A. van 't Hot, J. Hogoveen, M. van Hoogevest, G. van Ouwer- kerk. R. Pas, W. van Surksum, J. Valkenburg, M. E. Volkers en J. de Winter. Voor de cursussen, die met 1 Mei aanvingen, hebben 35 nieuwe leerlingen op de school plaatsing gevonden. Thans is daar ook eeu aanvang gemaakt met de opleiding tot costuuranaaister. Het dool van dezen cursus is de leerlingen in den daarvoor vereisebten tijd, d. i. drie jaren, bekwaam te maken voor het examen in dit vuk, ingesteld door de Vereeniging van Hoofden van Industriescholen. Het onderwijs in knippen en naaien is opgodragen aan mejuffrouw A. van Oostveen, uit Amsterdam, die reeds sinds 4 September 1907 voor enkele lesuren aan de school verbonden werd. In hoofdzaak is genoemde opleidingscursus opeugesteld voor «Ie leerlingen van het voor bereidend onderwijs der schoolevenwel zal ook toelating verleend worden aan meisjes, niet-leerliugen der Industrie-school, die min stens 14 jaar zijn en door proeven van be kwaamheid blijk geven, dat zij voldoende op de hoogte van het hand- en machinenaaien zijn om het onderwijs in de klasse te kunnen volgen. Men ziet, dat het Bestuur der school er naar streeft, het hier gegeven onderwijs ge leidelijk volledig te maken, waardoor de in richting meer en meer in de algemeene behoefte voorziet. De Directrice is tot het geven van nadere inlichtingen te allen tijde bereid. In de Bonds-vergadering der Maatschappij tot verpleging in het huisgezin van half verweesde, verwaarloosde en verlaten kinderen (DoorgangshuisBussum) is behandeld het volgende voorstel der kantonale afdeeling Amersfoort »Het Hoofdbestuur uit te noodigen zich tot de Regeering te wenden, in de qualiteit van opvoeders en verzorgers vaD kinderen, met het verzoek, In het belang der pupillen niet alleen, maar ui het algemeen belang maat regelen te nemen, dat uit de extracten uit de geboorteregisters niet meer zal blijken, dat de ouders van het kind geen echtelieden waren op het tijdstip der geboorte." De heer Luykeo Glashorst merkt op, dat uit het register van den Burgerlijkeu stand, en dus ook uit extracten, de rechtsstaat van het kind moet blijken. Bovendien vragen niet de kinderen, maar de bestuursleden de ex tracten op. De heer Van Rossem merkte op, dat voor elk Staatsexamen reeds vau het loe jaar die extracten door de kinderen zelf moeten worden overgelegd, zoodat niet alleen de kinderen, maar ook de leden der examencommissies kennis verkrijgen van deze bijzonderheden, waarvan de wetenschap niemand baat. Het Hoofdbestuur gaf als zijn meening te kennen, dat deze motie niet kon worden uit gevoerd, waartegen Amersfoort nog opmerkte, dat het toch wenschelijk is, dat de vereeni ging zich te zijner tijd zal aansluiten bij de beweging die te dezer zake gaande is. Het Hoofdbestuur zal overwegen, of het n dezen geest tor volgende vergadering een voorstel zal doen. Door ..e politie is gisteren van het kazerne terrein verwijderd moeten worden hetgeziu van een landweerman, yrouw en vijf kinda ren, dat, nu vader voor zes dagen moest opkomen, maar was meegekomen. Alsof er, zoo noodig, geen vergoeding en zelfs ontheffing kan worden verleendmits deze tijdig worden aangevraagd. De oplichtster van wier aanhouding we in het vorige nummer berichtten, is gister onder behoorljjk geleide naar Utrecht overgebracht en daar ingesloten. De »Utr. Crt." meldt, dat morgen door de Rechtbank te Utrecht het faillissement van den notaris Vos weder zal worden be handeld. De Rechtbank te Utrecht eischte togen J. B. wegeti3 Drankwetsovertreding f 15 of tien dagen, de zelfde straf dus waarvoor de Kan tonrechter te Amersfoort hem veroordeelde, zoodat zijn hooger beroep niets baatte. Z(j veroordeelde C. K., wegens oplichterij van M. B. voor f4.29 door valschheid in ge schrifte en gebruik making daarvan, tot drie wuken en F. A. J., wegeus mishandeling van den korporaal M. C. F. de B., tot f 10, subsi diair tien dagen hechtenis. "Uit den cmtrek. De Koningin-Moeder wordt begin Juni op sSoestdjjk" verwacht. Het hulppostkautoor te Lage Vuursche zal Donderdag 25 jaar geopend zijn en de heer A. .Schipper is daar dan tevens 25 jaar brievengaarder. Te Bussum is verleden Donderdag, te Hilversum gisteravond een neutrale Midden- stands-vereeniging opgericht. Ook te Ede is thans een afdeeling opgericht van den Volksbond tegen drankmisbruik, aanvankelijk met 40 leden. By de Donderdag te Eemnes gehouden laatste landverhuringen gold het land bijna f 12 per dammaat hooger dan verleden jaar. Ds. G. J. de Hoest, van 1876 tot 1879 Ned. Hervormd predikant te Amersfoort, die na veertigjarige Evangeliebediening 26 April afscheid nam van zijn gemeentenaren te Leiden, zal zich in zijn emeritaat vestigen te Hilversum. Donderdag tegen den avond, heersebte er buitengewone drukte aan de haven te Harder wijk. Er waren botters binnengekomen, lot zinkens toe beladen met haring. Karren, wagens, manden werd gevuld tot verzending gereed gemaakt. De prijs was natuurlijk zeer laag, 25 cent per tal (200 stuks), 80 of 100 voor een dubbeltje. De meesten zullen in de zon gedroogd en dan verorberd worden. Er waren nog schuiten in 't gezicht, koers zet tende naar den haven. Zou zoo vraagt de «Harderw. Crt." on deugend dr. Redeke het raadsel kunnen oplossen van waar nu zoo op eens die massa gekomen is? Heeft de Noordwestewind ze uit de Noordzee de Zuiderzee ingedreven'? Waar anders heeft ze zich ai die weken schuil gehouden, toen er over schrale vangst of totale afwezigheid bitter geklaagd werd De zee, de haringvangst, heeft nog een aantal geheimen, die het der wetenschap nog niet gelukt is, te ontsluieren. Op de grens van Amersloort en Soest is Zondag door een boer, die eieren zocht, een pakje gevonden bij de spoorsloot, dat een week te voren ook reeds zijn aandacht had getrokken, doch dat b(j toen had laten liggen, meenend dat het een rol papier was. Thans opende hij het en zag daarin een kinder lijkje van het vrouwelijk geslacht. Hij haastte zich do justitie te waarschuwen, die aanstonds een onderzoek instelde. Tot Secretaris-Penningmeester van bet Waterschap »Soesterveen" is gekozen de heer P. G. de Munck. Maak geen vlekken jn uw levensboek want gjj kunt er geen enkele bladzijde uit scheuren. Men seint ons Tot luitenant-kolonel bij het le regiment veld-artillerie is bevorderd de majoor L. baron Van Hogendorp, van het korps. Louis Bouwmeesterschrijft aan het »Hdbld". Ter voorkoming van misverstanden, welke mij bij het vormen van een nieuw gezelschap konden schaden, deel ik uw mede, dat de gastvoorstellingen, door mij te geven onder directie der Gebrr. van Lier, zich enkel be palen tot de maand Mei. Einde Juni vertrek ik beslist naar Indië, waar mijn voorstellingen zullen beginnen, volgens afgesloten con tracten. 1 Augustus aanstaanden Batavia. Van een blijven in Nederland kan de te onder de zich bestendigende omstandigheden geen sprake zijn. Nederlandsche Nijverheid. »Een profeet wordt niet geëerd in zijn eigen land". Zet voor „profeet" „fabrikant'' en men heeft oen kernspreuk voor ons Nederland, 't ls bij ons slechts goed „als 't maar uit den vreemde komt". Eigenaardige toestanden worden daar door geschapen 't ls zelfs heel gewoon, dat, wat den goedgeloovigen kooper voor grofgeld als 't beste buitenlandsche fabrikaat wordt aangesmeerd, onvervalscht Ilollandsch maak sel is. Het weekblad „De IJzer- en Staal kroniek" geeft een paar voorbeelden. Dn rjjwielenfabriek „Simplex" maakt in 't groot nikkelen moeren voor rijwielen en verkoopt die meest alle naar Engeland. En de Nederlandsche afnemer, die hier te lande niet goedkoop genoeg kan koopen naar zijn zin, bestelt bij den Britschen leverancier moeren van de Nederlandsche «Simplex" I Behalve haar eigen rijwielen maakt de „Simplex" ook andere merken. Ze worden geheel gereed naar de Britsche fabriek ge zonden, die enkel haar fabrieksmerk op 't wiel plaatst en ze dan naar Nederland uitvoert. En de Hollander betaalt t}r met pleizier f 10 meer voor, dan een goed «Simplex" rijwiel hem zou kosten De geschiedenis van een verloren horloge, Bij de politie te Paramaribo werd onlangl zekere GI. aangeklaagd wegens het niet vol doen van een schuld van ongeveer f'2.50, In die zaak werd van een horloge gewag gemaakt. De politie nam daarop het horloge je beslag en deed onderzoek naar de her komst ervan. By onderzoek bleek, dal G geen rechtmatige bezitter van het horloge

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2