Stadsnieuws. In 1884 werd andermaal ingediend een wetsontwerp voor het Regentschap, nu oevr Koningin willielmiua. In het Vooiioopig verslag daarover heet lietvin het bela >g des landa achten sommige leden (die zelfs betoogden, dat Koningin Emma pas vijf jaar Nedurlaudsche was) hei verkieslijk, liet Re gentschap op te dragen aan een man (enz.) ook omdat de plichten als voogdes ou op voedster noode kunnen vereenigd raat de Staatsplichten". In het Regeeringsantwoord werd gewezen op de schitterende voorbeel den van Regentessen uit het Stadhouderlijk tijdperk en de Oud-Minister Heemskerk maakte zich zeer verdienstelijk door zijn verdediging, 't Ware wel te wenschen, dat de huidige Minister wat meer een aardje had naar zijn vaartje, want Minister Heems kerk is een sterk anti-feminist. In de vereenigd" vergadering der Kamers op 1 Augustus 1884 getuigde de hoer Huyde- cnper immens de Commissie v in rapporteurs, dal het optreden van Koningin Emma ais Regentes iu 's lands helaiigzou zijn. Mr. Daan van Eek, toon afgevaardigde voor Middelburg, trachtte aan ie tonnen, dat een vrouw niet de talenten voor zulk eou taak kon bezitten; nor. Keucheniu9 sloot zich zich hij hem aan en verklaarde het voor onmogelijk, dat eeu moeder trouw zou zweren aan haar kind, hetgeen niet vereenigbaar zou zya met het begrip ouderlijk gezag. Alles en nog wat werd te berde gebrachto. a. werd beweerd, dat na het overlijden van Koning Willem III Koniugin Emma geen Nederlandsche meer zou zijn, en zelfs de constitutie van 1806 werd van stal gehaald ais strijdmiddel tegeu het ontwerp. Men kan nu denken over het Koningsschap zooals men wil, doch niet een zal ontkennen, dat de Koningin-Regentes haar zware taak niet zeer consciëntieus heeft opgevat en niet tot het eind haar moeilijke plicht heeft ver vuld en bi) dat alles is gebleven de best denkbare moeder, z<5o als er geen betere te vinden is. Doch niet ieder zal zóo kunnen vervullen de plichten als moeder en die vin bet publieke leven uls onze Koqingin-Moeder. Voorzekere arbeidskringe.i, waarin de vrouw van den vroegen ochtend tot den laten avond bezig moet zgu; voor enkele categorieën uit de kleine burgerij waar groote zorgen vun vroeg tot spa allo aandacht aischen, is er geen tijd voor deze dingenmaai voor de kringen waarin de vrouw steeds tijd heeft voor ten- uissen en wiulrjjden en afternoon tea's wordt bet nu toch ook tyd, eens na te denkeu over da sociale ellende en de vele dingen, die door den wetgever aan de orde worden gesteld. En of 't nu gauw, dan wel langzaam zal gaan, het vrouwenkiesrecht komt er. Tegen hel kiesrecht der moeder worden allerlei kl mzieligi- bezwaren ingebracht; o.a. wordt beweerd, d..t de politiek zal doorlekken tot de kinderkamer. Doch dit is reeds geschied, ook zonder dat er werd geijverd voor vrouwenkiesrecht od zonder dat de vrouw er toe meewerkte. Immers bij de jongste algemeens verkiezingen gaf het wekelyksche. kinderblad vandeauti- revolutioouaire „Rotterdammer" een num mer, dat geheel was gewijd aan de verkie zingen. En met alleen van rechts is die fout begaan. Een jaar of vyf terug sprak de iidoidsier op «en leestvergudcring van het Laudelyk conti.voor algemeen kiesrecht, waar ze eeu vijfjarig knaapje uit voile borst hoorde meuziogeu„Weg met de wet van Sam". Eu de Vrijz. Democraten te Zaandam begingen de lout, aan schoolkinderen een polmek strooibiljet uit te reiken; wel pro testeerde het Hoofdbestuur van den V. D. bond, doch het is geschied en menige kin derziel is bedorven, zóu ver zelfs, dat een houd niet door het woord „poesjes" werd opgeflitst tegen een kat, doch door «Bram Kuyper". Als de vrouwen meer belangstelling hadden voor deze zaken, dan zouden ze trachten te voorkomen, dat mannenkiesveroenigingcu deze lonten maaktenriet is zells hoogst onwaarschijnlijk, dut de zooveel fijnervoe lende vrouw d Zo teuten zou begaan. Doch eens aannemend, dal een moeder op ein regenachtige" Zondagmiddag eens niet meer weet te vertellen van Roodkapje en dergeljjko en etuis buur kinderen beschrijft eeu Kamerzitting die ze eens heelt bijge- vvooud, is dat dau zóo erg Dat kuu amusanter worden dan bijvoorbeeld schooltje-spelen, waarin er steeds maar éen het woord heeft. En als dan allen eens te gelyk praten en ook de koffiekamer bezoeken en ulevellen knabbelen dan lijkt dat bedroevend veel op onze Tweede Kamer. De strjjd in de politieke partyen nu loopt hoofdzakelijk over bet kiesrecht aan de ge huwde dan wel aan do ougehuwde vrouw en bel meest is men g- kunt tegen bet ver- leenen van ktusrecöt aan de gehuwde vrouw. Spr. nuondfirsclmtalliirmii)»tdpmoedei-schaps- ao de gezinsplichten, doch vonrouwt ten volle, d it ook de gehuwde vrouw htar kiezers- plichten zeer naar beboeren kan waarnemen. Men strijde daa ook tegen het typisch vrouwe- corset, doch niet tegen het stembiljet der vrouw. Maar toch wordt de uitsluiting der gehuwde vrouw van dit hurgcrrecbigepredikt. De Bond nu stelt zich niet op bet ultra- feministisch standpunt als zou de vrouw een ander soort man moeten worden. Prof. Jelgorsma heeft i v de openingsrede van bet internationaal congres voor psycho logie, enz. gewezen op de groote gevaren van ultra-feminisme, doch toekende verleden jaar de circulatie van den Bond en verklaarde de vrouw ten deze gelijkgerechtigde van den man. Ook voor hem zijn gezin en moeder- schiip het hoogste ideaal der vrouw, doch tevens staat hij voor haar volkomen rechts gelijkheid met don rnan en daarom ook is hy mede-oprichter van den Boud. Voor vrouwenkiesrecht yverde hier te lande het eerat Mina Krusernan, omstreeks 1877, daarby steunend op sommige der idéüen van Multatulikort daarna bepleitte de toenmalige student R. Macalester Loup, thans Voorzitter der Ryks Verzekerings Bank, in de Leidsche Debating society de rcchisgelykheid van man en vrouw. Den 29 Augustus 1884 diende nar. 8. van Houten in ziju voorstel tot Grondwetsher ziening, waarin werd bepleit het kiesrecht voor de ongehuwde vrouw. Drie jaar later kwam, by de Grondwetsherziening van 1887, dat amendement aan de orde. Geestige ar gumenten er tegen werden aangevoerd besliste voorstanders waren er slechts weinig en Minister Heemskerk had het by het juiste einde toen hij zeide, dat geen enkele vrouw er zich voor interesseerde. De heer Van Houten eindigde dan ook met te zeggen, dat de zaak nog niet rijp was. In 1893 werd opgericht de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht; het aarts-conser vatieve Haagsche Dagblad verklaarde er zich vehement tegen en schreef zelfs, dat het een ramp voor het land zou zijn als dei- vrouw een stem in 't kapittel werd gegeven. In lt>99 werd opgericht het Landelyk comité voor algemeen kiesrecht, dut dit recht wilde zien toegekend aan munnen èo vrouwen. In 1901 werd opgericht de Vrijz. Dem. Bond. die in zijn program heeft algemeen vrouwen kiesrecht en dit beginsel dan ook toepast in eigen kring zoodat in Hoofdbestuur zoowel als afdeelingbestuur vrouwen zitting hebben. Kort daarop verscheen het kiesrecht-rapport der Liberale Unie, dat den tyd nog niet ryp achtte voor vrouwenkiesrecht. In 1903 kwamen twee voorstellen van de S. D. A. P. en de Vx-yz. Dem.de eerste wilde wegnemen de beletselen tegen vrou wenkiesrecht, de laatste sprak zich in principe daarvoor uit. la 1904 schreef mi-. De Savornin Lohtnan, do leider der Chr. bist. partij, dat vrouwen kiesrecht aan gezinshoofden geheel paste in het systeem vau het huismanskiesrecht, dat reeds sedert 1887 aan de orde is, en dat het systeem van uitsluiting der vrouw feiteiyk door weinigen meer geheel wordt voorgestaan. In 1906 wydde zijn blad «De Nederlander" een gausche reeks artikelen aan het vrou wenkiesrecht en onder meer werd daarin geschreven«vooral de gehuwde vrouw en daarover loopt bij ons de kwestie vormt geen afzonderlijke klasse". Hy bleef dan ook steeds volkomeu consequent en bestreed ook nimmer het principe, doch wel de werkwijze der Vereeniging voor vrouwenkiesrecht en andere dergelyke lichamen. In de auti-rev. «Zeeuw", de «Prov. Gro ninger" en de oud-liberale «Nieuwe Crt." is almede bepleit voor vrouwenkiesrecht. Na het optreden van het Kabinet-De Meester verscheen het rapport der Staats commissie, dat kiesrecht wilde voor de onge huwde vrouw. Het ont.werp-Grondwetsher- ziening was aanleiding, dat de Liberale Unie zicb in principe uitsprak voor het kiesrecht der vrouw boven de dertig jaar, waartegen sarcastisch is opgemerkt, dat dau wel nimmer een vrouw van haar kiesrecht zou gebruik maken (Gelach) hetgeen het Hoofdbestuur deed voorstellen den leeftijd te brengen op 25 jaar, als voor den man, hetgeen werd aangenomen met 3229 stemmeD. De Vrij liberalen, de Manifest-liberalen van 1905, constitueerden zich inmiddels totBond en deze nam ook het principe aan. Feitelijk zijn dus alle partyen voor vrou wenkiesrecht; alleen omtrent de R.K. Staats party verkemin we Dog eenigszins in het duister, ofscboor van de u R.K. rapporteurs er 2 voor en 1 niet geheel tegen was. Alle Staatspartijen zijn dus wel niet en thusiast voor, maar hebben toch zekere pla tonische liefde voor vrouwenkiesrechtgeen enkele partij althans uitte een principieel bezwaar. Een buitengewoon woord van lof werd gebracht aan mr. Ruyscb de Beerenbrouck voor diens nota by bet rapport over de Grondwetsherziening cn de bezadigde woorden waariu dit is gesteld. Het vorig Kabinet nu stelde voor bet blanco artikel 80 en maakte het daardoor don vrouwen liebt om tevreden te zyn; docbon- middellyk had de zaak geen zeer mooi aan zien bij de verhouding 5149 en nadat mr. Tydeman het tafellaken tusscben zich en de Regeering had doorgesneden, was de quaestie va het vrouwenkiesrecht een hopt-looze zaak. Tuch bleef de Vereeniging voor vrouwen kiesrecht in haar rapport van 19 '6 eiscbPD dat dit recht zou worden vastgelegd iu de Grondwet en daardoor kwum de scheuring «n ontstond naast de Vereeniging de Bond die ter harte beeft geuoman het woord van Minister Staal«Een raenschenleeftyu gaat dikwerf heen alvorens men kan maaien wat men gezaaid heeft (enz.); men moet geduld oefenen". t Vooral de moeders moeten worden betrok ken in dezen strjjd, die wellicht hun doch ters zal ten goede komenmaar ook om de overtuiging veld te toen winnen, dat hel niet boter is een betrekking te vervullen dan aan het hoofd te staan van een gezin en te vervullen de plichten van het moeder schap. De huisvrouw en de moeder, die hocg moet worden gehouden, heeft op de eer- 5laats het recht van medezeggenschap er. ienst dus toegelaten tot de stembus. Nadat een kwartier was gepauzeerd, ver volgde spr. Als ik ga uiteenzetten het verschil tusscheu Vereeniging en Bond dan doe ik dat vooral omdat hier voor de eerste maul wordt ge sproken over vrouwenkiesrecht. Hun be- gixib Iversehillen moeten zeer duidelijk uit elkatr worden gehouden en wanneer die straks worden uiteengezet, dan geschiedt dit riict om leden d.r Vereeniging over te balen om over te loopeu bij den Boud. Te Winterswjik, waar de Vereeniging het eerst een spreekster zond, zeide men tot inleidster: „waart ge maar eerder gekomen maar wie eerst komt, eerst maalt", een wel wat primitief antwoord voor een zóo ernstige zaak. Te Amsterdam ging 't nog anders; daar telden vrouwelijke studenten hun knoo- pen en 't viel gelukkig uit in 't nadeel van den Bond, die natuurlijk akelig geldgebrek heeft en gaarne veel leden zou willen werve doch toch altijd nog de qiialiteit verre boven de quantiteit stelt. De Boud wensebt geen «onbewuste" leden aan te nemen, doch wil, dat men zich vóór de toetreding ernstig afvrage wie der beide genootschappen 'l meest aantrekt. Er zijn vier groote verschillen t isschen de Vereeniging, die intusschen voortreflyk werk leverde, en den Boad, die niet kunstmatig is ontstaan. Mevrouw Versluya Poelman, de bekende Presidente der Vereeniging, heeft nadrukkelijk geconstateerd, dat iu de Vereeniging twee zeer uiteenloopemle strooraingen ziju ontstaan, een die regelrecht vrouwenkiesrecht eischt en de andere die eerst de vrouw wil opvoeden voor dit recht. De Bond houdt dan ook cursus vergaderingen, waarin de vrouw wordt voor bereid voor haar taak als Staatsburgeres. Alleen de vrouw, die voortdurend aau zich- zelve wil blijveu werken, heeft recht om te ijveren voor haar kiesrecht. De Bond, te 's-Gravenhage opgericht, heelt daar de beste afdeeling met tot nog toe de beste cursussen. Moge Amersfoort die de loef afsteken. Óp de eerste plaats kent de Bond aan den man de zeilde rechten toe als aan de vrouw; immers hij wenscht ook de zelfde rechten voor de vrouw als voor den man. In het Bestuur kunnen dus ook mannen zitting hebben. Ook kunnen de vrouwen veel van de mannen leeren. Ten tweede bemoeit noch de Bond noch een afdeeling zich met politiek. Daardoor kau ook nimmer een heethoofdige afdeeling zich mengen in eenige politieke actie. De leden individueel blijven echter vrijdoch het beginsel mag niet gemaakt tot een politieke quaestie. Niet «alle Theorie ist grau" is onze leus, doch de theorie is zoo groeD en zoo mooi mogelijk; de practijk echter moet per se grauw zjjn voor de belijdsters van het dogmatisch feminisme. Persnonljjk vindt inl. bijvoorbeeld het census-kiesrecht uit den booze; een ander wil niet het kiesrecht zien toegekend aan de gehuwde vrouw; een derde niet aan de ongehuwde. Dit alles moet uitge maakt niet door den Bond, doch door de politieke partijen. Ten derde kan men lid worden van aen Bood indien men is voor vrouwenkiesrecht, doch den voorrang wil laten aan algemeen kiesrecht voor mannen. Dit nu wil de Ver eeniging niet; zij weigert bijv. soc. dem. Teu vierde wil de Bond, hoewel respec- teerend wat de vrouwen in Engeland hebben gedaan, niet deze excessen. Op straffe van royement hebben de leden zich te onthouden van alle wanordelijke en geweldadigo middelen Dit zijn de vier verschilpunten tusscben Vereeniging en Bond, reeds in 1896 door Henriette vau der Mey besproken in «Belaug en Recht", wier onderlinge verstandhouding echter goed kan zijn. En men geloove niet aan het sprookje, dat do leden van den Bond zich te deftig voordoen of te zeer Vrijz. Dem. zijn. Dat de Bond recht van bestaan heeft, blijkt bieruit, dat bij in. eeu goed jaar reeds ll afdeeliugen met good 800 leden verwierf. Hy is geen «doodgeboren kind" ;zjju eenigs zins langzame werkwjjze heeft gegronde reden van bestaan. En waarom vort de Bond voor vrouwen kiesrecht èo wat zullen we er mee doen? We willen dat, om onzegbaar veel leed en ellende in de mautschappy op te heffen en niet alleen om het stoot end gevoel dut wij, vrouwen, minderwaardig zijn en gelijkstaan met kioderen, misdadigere, krankzinnigen en idioten. Als de Regeeriog het gevoel heeft, dat er een massa vrouwen staat, die anders willen, die fouten in de watgevlng wiliöu wag- cenomen zien dan zal er veel verandoren. Wat we vragen, is geer) eisch van egoïsme, doch ontstaan uit behoefto aan toewijding. Dat do moeder ook thans nog niets over haar kind te zeggen heeft en de man daar over geheel beschikt, is een verbazend on recht, eon onnatuur. Hoe langer zoo meer grijpt de sociale wetgeviog in op het leven; men denkeaao het Arbeidscontract en vrage of het 't niet zeer vreemd is, dat dit werd tot stand ge bracht zonder ook maar eén vrouw te hooren. Of aau de Kinderwetten en wie is ouder tot het kind dan de rroeder? De maatschappij zal er door gebaat worden indien, evenals in het gezin, man en vrouw samenwerken en als de rechtsovertuiging der vrouw geldt naast die van den man niet alleen het physiek, maar ook het ziele- Icven van man en vrouw loopt zoo zeer uiteen. Juist door liet fijnere zieleleven, het diepere verantwoordelijkheidsgevoel dau van de.i man kunnen de vrouwen zoo ont zaglijk meer geven dan de mannen en dit zal ten goede komen aan de maatschappij. Hiar dit op den duur te onthouden, zou zijn roof aan de maatschappij en om daartoe tn geraken zal het stembiljet een zeer welkom en zeer werkzaam middel zijn. (Applaus). Mevrouw Schreuder dankte nu de inleid ster en gaf gelegenheid, vragen te stellen, waarvan echter in openbare vergadering niemand van de rond 150 aanwezigen gebruik maakte; wei in besloten kring, waarin ook velen als lid of als voorstander toetraden. Ook werden heel w.it biochures verkocht. Omstreeks kwart na vieren werd de ver gadering gesloten. Bij de Dinsdag gehouden periodieke stem- ning voor elf leden van het kies-collego der Ned. Hervormde kerk werden uitgebracht 306 geldige stemmen de volstrekte meerder heid bedroeg dus 154. Herkozen zijn met 276 tot 251 stemmen de negen aftredende leden, <1e heeren: J. H. Donatb, A. van Enden, J. W. Fröger, J. H. Kleber, C. D. van Kuijk, E. Lindenhovius, C. J. van der Nagel, W. van Surksum, en N. van Veen. Gekozen zijn met 189 en 185 stemmen de beeren J. Klink en A. Slagt. Op de heeren H. M. Brouwer en C. W. F. Reyckevs werden respectievelijk 130 en 87 stemmen uitgebracht, terwyl verschillende anderen éen stem verwieren. De Commissaris der Koningin in deze Provincie is aanstaanden Zaterdag verhinderd, audiëntie tejverleeuen. Gaarne voldoen we aan het verzoek om het volgende mee te deelen, dat als «waar schuwing" is bedoeld. De bewoners van Groote en Kleine Haag hebben hun kinderen zeer duidelijk aan het verstand gebracht, dat ze hun handen en hun voeten van de muziektent, die nu in het Plantsoen is geplaatst, hebben af te houden audersde rest behoeft hier niet herhaald. Ze gingen echter verder en hebben ouge- vraagd ongeweigerd besloten, de politie by te staan by de bewaking der tent. Mocht tijdens de afwezigheid van den patrouilleerden agent de een of ander zijn af haar schendende hand naar de tent uitsteken dan kan hij er vast op rekenen, dat, eer hij naar het politie bureau is gebracht, eeu paar flinke opstoppers te pakken heeftonverschillig wie 't ook zij. «Afblieven" is de leus. De Burgemeester heeft ons een groot ge noegen gedaan door de tent daar te plaatsen; bet is nu onze plicht, te toonen, dat we dat vertrouwen waardig zijn. meende de flinke Hagenaar die ons kwam verzoeken, even deze «waarschuwing" op te nemen. Uit de bij de «Staatscourant" van Dinsdag gevoegde lijsten der hoogstaangeslagenen in 's Rijks directe belastingen, die verkiesbaar zijn tot lid van de Eerste Kamer der Staten- generaal, blijkt, dat in de Provincie Utrecht het laagste gezamenlijk bedragdat tot pl >atsing f 118l'lr aanleiding gegeven, is Het aantal hoogstaangeslagenen in de Provincie is 167. Uit de Gemeenle Amersfoort komen daarop voor do namen der volgende heeren P. van Achterbergh, M. J. Boissevain, D. Gerritsen, J. P. C. Leinweber, A. J. P. Metelerkamp, Chr. Plelnes, R. J. graaf ScbimmelpenDinck, A. M. Tromp van Holst, E. L. Visser eu W. H. E. Vrijdag. Maandagavond berichtten de bladen, dat Zondagnacht te 's Gravenhage twee jongelie den den verstikkingsdood hebben gevonden doordien een hunner een jas had gehangen aan een gasarmpje waarvan de plug daardoor is losgeraakt. Een hunner was een oud stadgenoot, do heer Bernard Luykx. De heer 1. van Spiegel, sedert vele jaren leeruur in de'Fransche taal aan den korps cursus van het 5e regiment infanterie, wordt

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2