Ingezonden. De Minister merkt te dezer zake op, dat ten aanzien van do schadeloosstelling toe te kennen aan ben, die ten gevolge van do opheffing der schutterden, inkomsten hebben moeten derven, een voorziening wouschelijk is. Daarby dient, zegt hjj in de Memorie van toelichting, te worden vooropgesteld dut natuurlijk van eenig recht op zoodanige schadeloosstelling tegenover den Staat geen sprake kan zijn, uaDgezien de personen in quaestie geen burgerlijke ambtenaren waren. Hot .Vaderland" deelt mee, dat de naroid- daglichting der hulpbrievenbussen op Zon en feestdagen gedurende de zomermaanden Mei tot Augustus zal vervallen. Brieveu voor de avondtreinen bestemd, zullen dan aan de postkantoren bezorgd moeten worden. Ten postkantore hier is daarvan nochtans niets bekend. Aan Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente is vergunning verleend tot het inakeu van een uitweg van het landgoed Birkhoven'' naar den Rijksstraatweg, tot bet aanbrengen een-r overbrugging van ne berm- sloot daar t.er plaatse en het verwijderen van eenige boomen. Volgens d thaDs vastgestelde Kiezerslijst voor de Gemeente Amersfoort zijn er 2677 kiezers voor de Tweede Kamer, 2044 voor du Provincale Staten en 22.94 voor den Raad. Voor den Raad wonen liU.5 kiezers in het 1e district, 513 in bet 2e en 715 in het 3e. Op een bevolking van i uim 24 (XK)inwoners zjju er slechts 2169 tu-Ustiogkiezeis, Aan het gemeentelijk telefoonnet is thans ook aangesloten het magazijn »Do Vlijt" van den heer Laurens J. Laycx, onder nummer 190. De heer H. W. E. Cramer schreef in .Op de Hoogte" een monografie van den heer A. van Weezei Errens, wélk warm geschreven artikel wordt verlucht met mooie reproduc ties van eenige der meest bekende doeken van den meester. De heer B. J. van Garderen legde aan de Ryks-universitelt te Leiden met gunstig ge volg af het candidaats-ezamen theologie. Ook de laatste vier der twaalf educudineu van het R. K. pensionaat slaagden voor de acte van bekwaamheid als onderwijzeres, namelijk de jongedames C. M. vud de Stadt, H. J. van der Steeo, C. M. van Veen en H. G. Th. Wassing. B. Kreyermaat, vroeger agent van politie hier, thans Rijks-veldwachter te Schalkwijk, is bevorderd tot brigadier-titulair. Benoemd is de commissie, welke het toe- latings-examen voor den Hoofdcursus zal afnemen. Het schriftelijk gedetlte wordt gehouden van 9 tot 11 Juli. Op 1 Augustus a. s. gaat de lichting 1900, met uitzondering van do artillerie en cava lerie, naar de landweer over. Het reserve- leger wordt dtardooi zes lichtingen sterk en zal in 1909 zijn volledige sterkte bereiken. Door den Minister van Oorlog is opgave gevraagd van den gemiddelden leeftijd van onderolficieren-vrywilligers van het actieve leger on het percent, dat van hen gehuwd is. Een en ander slaat wellicht in verband met de Oorlogsbegrooting, waarop o. a. vooi- komtpensioenen voor weduwen cn weezen van onderofficieren en mindoreu van de landmacht". Eerst hedenmiddag werd aan bet Bestuur der verleden jaar hier opgerichte Schiet ver eeniging «Voor Koningin en Vaderland" toegezonden het Koninklijk besluit van 28 Apiil 1908 waarbij zjj als schietvereeniging is erkend. De Staats-machirio loopt wel zeer langzaum. Vanwege het Departement van Oorlog zal een boekje worden uitgegeven, getiteld «Gezondheidsleer voor den soldaat", geschre ven door den dir. off. van gez. 3e kl. dr. H. A. Jansen, waarin de soldaat o. ra. ook op de gevaren van den alcohol wordt gewezen. Dit boekje zul kosieloos in het leger worden verspreid. Daar is hier dezer «lagen een brief bezorgd. Dat nu is niets nieuwsdoch wel nieuw is de wijze waarop hij werd bezorgd. De iP.ov. Groninger Crt'.'eelt dat mee als volgt Plaats der handeling perron station- Win schoten. Haastig nadert 'ri eenvoudig mannetje, 'n brief in de hand 't zweet met z'n rechtormouw van 't voorhoofd strijkende. ,'n Braif veur mein zeun. YVaormou'k bom in doun De heer Bos, cornptabilitoits-ambtenaar Staatsspoor, 'n goeie man, wyst 'n brieven bus aan. .Heeft u d'r 'n postzegel op?" ,Jao zoo is 'tjou goud? Doomi (Domi nee) het hom d'i opplakt en 't komvort ('t adres op de enveloppe schreven." (Je heer Bos: .Ja, dut is goed." 'ti Reiziger, bij 't gesprek tegenwoordig, in gebroken dialect: „Waor moet de brief heen?" „Naor Amersfoort" —en, ietwat weifeleud gooit de man den brief in de bus. ,,ls 't tió klaor, m'n heer De reiziger: „Moe je d'r even mit de voest tegen aonslaon en roupen „veur mien zeun in Amersfoort. Ifaor goud hard 't is ver weg". En de man plaats z'n handen bolvormig voor z'n mond, roept uit alle macht voor de gleuf van de bus: „Veur Amersfoort, slaat daarna met de vuist erop eo keert, met 'n zucht van verlichting, naar z'n woon plaats op Westerwolde terug. De temperatuur van het water in de Araersfoortache Bad- en Zweminrichting was, na den heerlijken dag van gister, hedenoch tend 60 grndeu Fahrenheit. Het eerste elftal van H. V. C. sloeg Zon dag G. V. V. met 3—1. Het Haagsche Quick is Zondag kampioen van Nederland geworden, zooals we Zondag nog hier en daar bulletineerdenhet heeft U. D. uit Deventer met 41 geslagen. De rust ging in mei 00 Geweldig was de belangstelling er waren wel 7000 toeschouwers op Rap's terrein. Het «Deventer Dbl." liet eea voetbal-expres loopen, welke, een extra trein van 16 wag gons, stampvol was en behalve de 850 sup porters, uit alle standen, U. D's beroemd kanon vervoerde. VVu ontvingen het keurig uitgevoerd programma, tevens feestgids, van het groot nationaal kngelconcours in „Buitenlust" te Utrecht te houden van 7 tot 15 Juni aan staande. Elk der twaalf daarin opgeuomen concert programma's begint met den kegelmarsch van den heer Van Aaken. Als lijsters hebben ze weer gezongen de leerliDgen van den heer A. A. Verburg, die, eer de oudsten de school aan de Konings- straat gingen verlaten, in .de Keizerskroon" gisteravond hen weer voor ouders en ver zorgers liet zingen de mooie, hevattelyke schoolliedjes van Vun 't Kruys, Van Milligen, Worp en Van Tusschenbroek. Het zaaltje was geheel gevuld en terecht werd den onderwijzer en zijn dapper koortje flink toegejuicht. De Beekstraters zongen ditmaal niet mee. Volkszangon <erwys van de plaatselijke afdeeling van Toonkunst heeft weer eeo heel mooie avond gehad. Over de Journalisten-Chansonniers, die Vrij dagavond ook in Amicitia hier zullen optreden, schrijft de „Enkhuizer Crt.": Voor hen, die Dinsdagavond de soirée, in de i'arkzaal alhier gegeven door de heeren J. Louis Pieuiese en Max Blokzijl, hebben bijgewoond, ie de kennismaking met deze beide ueeren jour nalisten-chansonniers, die op zulk 'n ongewone interessante wijze de aandacht op zich en op hun muzikale talenten hebben gevestigd, een alleszins prettige en aangename geweest. Los en ongedwongen als de liederen van 't repertoire der heeren, vrij van vormelijke stijf heid en officieele deftigheid, is de manier waar op zij zich presenteeren aan en introduceeren bij het publiek. GeeBtig en onderhoudend ver tilt de heer Pisuisse, als hij met z'n makker op 't tooneel is verschenen, niet in den offici- eelen zwarten rok en witte das van ernstige concert-gevers, maar ook niet in 't vagebonden- eostuuoi, waarin ze bij ieder baast bekend zyn, maar heel gewoon, wat bun aanleiding gegeven heeft, om bij hun journalistieken arbeid ook nog het „ambacht" van liodjes-zunger te gaan uitoefenen. De gewone journalistieke arbeid bevredigde hun niet geheel, en waar zy in zich voelden den drang om wat meer te presteeren dan alle voorvallen in 't leven, die 'n krautenschrijver op zijn weg alzoo ontmoet, of waar ie op afge roepen of gestuurd wordt, te beschrijven en te „verslaan"; en daarbij "erfelijk belast" waren met wat muzikaliteit, zijn ze 'n muzikale tour- née begonnen, om hun muzikale talenten finan cieel productief (journalistieke arbeid is niet soo bijzondor loooend) te maken, maar tegelij kertijd woreldkennis en levenservaringen op te doen, want: ze blijven vóór alles journalisten En daarop vervolgt de heer Pisuisse zijn gees tige causerie met een en ander mede te deelen omtrent 't genre der moderne chansonnetien, van de Fransche cabaretiers en de Duitsche Ueberbrett'l, waarbij zich in Holland aansluiten de bekende liederen van Speenhoff. Uit hetgeen op dit gebi.,1 zoo al is voortgebracht, hebben de heeren Pisuisse en Blokzijl 'n eoBmopolitisch repertoire samengesteld, waarmee ze overal en oolc hier succes gehad hebben. Wat de heeren ten gehoore brachten, maakte deu avond tot een gezellige en ook leerzame. De heer J. L. Pisuisse is niet alleen oen aangenaam zanger, doch ook een goed causeur, die met zoo'n paar inleidende woorden vaak de qui aten- j sens van de zaak aangaf, welke hij dezen avond by zijn publiek wilde inleiden; de chansonnetien. Zooals te begrijpen is, begon hij mot de Fransche volksliedjes, omdat het chansonnet in Fraukryk het meest ontwikkeld cu tevens geliefd is. Allerduidelijkst bleek, dat do heeren hun ooren en oogen open gehad hebben op hun reizen, want zij wisten zoo iuiet aan te brengen on weer te geven, wat ik hier een locale kleur zou willen noemen. In hol Duitecho gonro, hoowel niet zoo riyk en typisch uls hot FranBche, is ook voel aurdigs. Wat ae heer Pisuisse ervan voordroeg, verschutte ons vsel genoegen, haast nog meer dan de FWhe. Zou het miMohieu zijn dooidit ie Germaansche bonhomie ons wat nader staat Van de Nederlandsche chansonnetten droeg de heer Pisuisse enkel een paar liedjes van Speenhoff voor, aaugezien deze uugenoeg de eenige is in ons land, die in dit opzicht productief geweest is, uitgenomen natuurlijk van wat tot een vorig tijdvak behoort, doch voor 't oogenblik niet in 'sprekers beschouwingen past. Opmerkelijk is wel, dat velen de vertolking mooier vonden, dan van Speenhoff zelf; Pisuisse is meer acteur, brengt er althans meer actie in, terwijl Speenhoff uitsluitend zijn kracht zoekt in diotie. Met een enkel EngeUch volksliedje en eenen negerzang besloot de heer Pisuisse zijn be schouwingen. Na de pauze kwam hetgeen voor velen de attractie was, de heeren als Itr''aansche liedjes zangers, en zooals zij hun fameusen tochf ge maakt hebben. DaArover is echter reeds zooveel uit andere bladen geciteerd, dat we hierover kort mogen zyn. De illusie was volkomen. Wel moeten de heeren de faits en gestes van die typen uitste kend bestudeerd hebben, om zulk een imitatie te kunnen geven. De heer M. Blokzijl is een goed accompag- nateur en geheel met zijn zanger vertrouwd. Wat hij èn op de piano, èn op de mandoline en op zyn eigenaardig doch lastig te bespelen orgeltje alleen ten gehoore bracht, getuigde van meer dan gewone kunstvaardigheid, Ook het aangename, vrij sterke en zich femakkelijk tot allerlei wendingen leenende ariton-geluid van den heer Pisuisse maakte een prettigen indruk. Het verbaasde ons, dat ondanks zijn verkoudheid, de zanger tot het laatst frisch en onvermoeid bleef. Het publiek was dankbaar gestemd jegens de beide heeren en de wakkere impresario „De Algemeene Muziekhandel" te Amsterdam, die het een zoo opgewekten avond hadden bezorgd. Verschenen is het Jaarverslag der ver- eeniging „Amersfoorrsche Industrie- en Huis houdschool" over 1907 zooals dat is vastge steld in de Algemeene Vergadering van 20 Februari 1908 en waaruit de hoofdzaken dus by lezeressen en lezers bekend zijn. Wie er kennis mee mochten willen maken, kunneu een exemplaar aanvragen bij den Secretaris, den heer F. Wesseling., Wijers- slraat. Ouder voorzitterschap van mej. mr. E. C. van Dorp werd Zondag de eerste Jaarver gadering gehouden van den „Bond voor vrouwenkiesrecht", die zyn ontstaau daukt zooals de presidente in haar openingsrede verklaarde aan het feit, dat een bepaalde groep, die zich in de Vereeniging voor vrouwenkiesrecht niet met de ultrafeminis- tiche richtiug kon vereenigen, iu die Ver eeniging werd verdrukt. De verwachtingen bij do oprichting van den Bond gekoesterd, zijn verre overtroffen. De Bond telt thans reeds 14 afdeeiingen met 8U0 leden, terwijl vele afdeeiingen in wording zijn. Het jaarverslag van den Secretaris en dat vuu den Penningmeester werden goed gekeurd. Iu verband met eeD noodzakelijke verster king der geldmiddelen, stelde het Hoofdbe stuur voor, de aldeolingon 50% van de te innen contributies aan het Hoofdbestuur te doen afdragen. Na eenige discussie werd echter aangenomen een voorstel om voor het eerste jaar slechts 25 aau het Hoofd bestuur at te dragen. Het Hoofdbestuur werd van 7 tot 9 leden uitgebreid. Do volgende Jaarvergadering zal worden gehouden te Utrecht. In comité-generaal werd daarna de propa gandu en de houding van den Bond in zake het Wereldcongres voor vrouwenkiesrecht besproken. De afgevaardigden vereenigdon zich na afloop der werkzaamheden aan oen gemeen- scbappelijken maaltijd. Aan da Veemarkt werden hedenochtend aangevoerd acht stuks melkvee eD óen vette koe. De volgemde prijzen werden besteed vaar zen f160 a f190, kalfvaarzeD f140 a f180, melkkoeien 1150 a f200 en guste koeien f150 a f 1.70, terwyl de vette koe werd verkocht voor f170. Zondagnamiddag ging hei paardje van een melkboer, dat even onbeheerd stond, ervan door en joeg langs Viaudeustraat, Blanken- heymstraat en Aldegondestraat, waar 't bij den Arnhfiinscbeweg werd gegrepen. Unnoo- dig te zeggen, dat het heel wat consternatie bracht. Ongelukken kwamen echter niet voor. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde gister den 50-jarigen arbeider A. van der V. uit Hoogland, die, zich jachtopziener voelend, een hondje dat op het terrein van zijn heer liep,doodschoot tot tien gulden of vijf dagen. Zy eischte tegen den 20-jarigen zwerver J. van H., die in den nacht van 17 op 18 Ja nuari hier kippon, duiyen en konijnen stal, negeu maanden eo, een zelfde straf tegenO. R., diti militaire goederen, o.a. paardedekens, kocht. Het zyn juist de kleine vrieudelykhedcn en de vriendelijke kleinigheden, die tot hel hart spreken, omdat zij uit het hart voort komen, T7it den omtrek. De rekening van de Eembrug te Baarn over hel jaar 1907 bedraagt iu ontvangst 15/0 en in uilgaaf 1381.43, zoodat zij een voor- deelig saldo oplevert van f 188.57. Tot Gemeente-geneesheer van Bunschoten is benoemd de heer W. Warniolts, arts te Eemnes. De Commissaris der Koningin zal Donder dag oen bezoek brengen aan de Gemeente Bunschoten. De ingezeteneu zijn uitgenoodigd, door het uitsteken van vlaggen hun ingenomenheid te kennen te geven met dit hooge bezoek. Door stemgerechtigde ingelanden vm de Gecombineerde stoombemuling van dn Zel- derdsche Wetering is besluien tui liet. aan gaan eener geldleening groot f2000, legen een rente van i%tot. gedeeltelijke bestrijding der kosten van oen nieuwen stoou.kct'I. Bij de firma II ar log en Bos, te Amster dam, is verschenen de eerste aflevering van een wekelijks verschijnend werkje getiteld „Het Kamerverslag". Deze uitgave stelt zich ten doel, bij het Nederlandsche Volk belang stelling te wekken voor zijn politiek, door volkomen onpartijdig iedere week oen over zicht te geven van wal in die zelfde week behandeld is. Op deze wijze zal men aan het eind van elk zittingsjaar een hoek nczit- ten met een volledige inhoudsopgave, alpha- betisch samengesteld naar wellen, ontwerpen en sprekers. Behalve deze populaire verslagen van hetgeen in de Eerste en de Tweede Kamer behandeld wordt, zal dit werk voorts voor iedereen bevattelijk den inhoud meededen van ontwerpen en wetten, hoe de Pers van elke politieke richting oordeelt over hetgeen behandeld is in de Kamers, lezingen van bekende mannen in de politiek, enz. Het aantal inschrijvingen voorden Kinder wedstrijd, die op 3,4 en 5 Juli in den Dieren- tui te s'-Graveuhage zal worden gehouden, heeft thans reeds de verwachting verre over troffen. Uit alle kringen der bevolk in l; eu uit bijna alle provinciën zijn inschrijvings biljetten ontvangen, terwijl dagelijks nog aan vragen bij de Directie inkomen. Lieten zich in de tweede week van Mei niet minder dan 244 huwelijkscandida'en by den Burgerlijken stand te Amsterdam inschrij ven, thans is het record geslagen verleden week waren er niet minder dan 260. Het opnemen van Ingezonden stukken liewyst hun dat de Redactie sleed» onvoorwaardelijk instemt met den inhoud. Kopij vati Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst wordt niet teruggeven. Reclame iu dienst der opvoediug. Aan heeren fabrikanten in Nederland In de laatste jaren bobben verschillende fabrikanten, ter bekendmaking met. hun fabrikaat, reclameplaatjes doen vervaardigen, die uitstekend geschikt zijn de verstandelijke of de aestbetische opvoeding der jeugd te bevorderen. De commissie voor de afdeeling prenten boeken en prenten op de tentoonstelling «De opvoeding van het kind" welke van 1—23 Augustus iu Den Haag gehouden wordt, zou daarbij nu gaarne laten zien, welke goede reclameplaatjes door Nederlandsche fabrikan ten worden uitgegeven, en noodigt beu daarom uit, een volledig stel hunner reel une- pluaJies aan het adres van den 2eu onder- geteeKeudo toe te zenden vóór 28 Mei a.s Namens het Comité W. J. H. LEURING. J. W. GERHARD (Amsterdam, 's-Gravesandeplein 25). Geachte Redactie, Naar aanleiding van uw verslag over de laatst gehouden vergadering vau «Handel en Nijverheid" een zeer kbrt woord en wel naar aanleiding van het voorstel van den hoer Van der Meiden. Primo. Zeer duidelijk toonde ik op de vergadering aan, dat requestreeron niet zou baton eo dat de vereeniging, indien dit ge beurde, zich m. i. belachelijk zou maken, daar het zeer bezwaarlijk zal gaan, den trei nenloop te wijzigen volgens den wenscll van den heer Van dei' Meiden, Ik kan er niet bij, dat geen dei overugcleden dit begreep, dat daar 7.55 de D-trein vertrekt en om 8.10, dus 1 minuten later, een locaaltje dat vroeger vertrekt om do aansluiting te halen niet doenlijk was. Secundo. Onwaar was hetgeen wurd be toogd, dat te Utrecht moot gewacht van 7.22 tut 8.33, dus een uur on elf minuten, Ik toonde duidelijk aan, dat maar behoeft ge wacht van 7.27 tot 7.45, dat is maar achttien minuten, terwijl men nog zes minuten vóór den D-trein te Rotterdam arriveert. Het bevreemdt mij ton zeerste, dat U na myn opositie tegen het voorstel - Van der

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2