Zaterdag 30 Mei 1908. No. 7510. 57e Jaargang. Feuilleton. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden /"t. franco per post f 1.15. Advertentiën 1(i regels (50 cent; elke regel meer 10 cent. By regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ollicioële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 15 regels 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGAACHT 9 Postbus 9. Telephoon 19 KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Ge meente, dat het door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. ie Utrecht executoor ver klaard kohier No. 6 van de Personoole Belasting over het dionstjaar 1908 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wion ieder verplicht is, zijr.en aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aaugeplakt te Amersfoorl den 29. Mei 1908. De Burgemeester voornoemd' WUIJTIERS. Het muziekfeest. Het zesde concours van den Bond van harmonie- en fanfare korpsen in de provincie Utrecht en haar onmiddellijke omgeving, Hemelvaartsdag hier gehouden, is een onge dacht succes geweest, vooral door het by- zonder mooie weer waarmee het werd begunstigd een helder zonnetje nadat de dreigende regenwolken waren weggevaagd door het windje, dat de warmte onder het bladerdak zoo heerlijk temperde, Reeds tegen half twaalf stroomden ze samen op den Hof, de korpsen die aan den optocht zouden deelnemen en hun plaatsgeuooten en tegen het middaguur kon men er over de hoofden loopeu. En alles in feeststemming zelfs de Amersfoorters die voorzichtiglyk eerst zich op een afstand hielden, ontdooiden en schepten al mee behagen in het vroolijk gedoe. Om twaalf uur had in de groote zaal van de sociëteit „Vereeniging" de ontvangst plaats van Juryleden, Directeuren en Presidenten der vereenigingen en het Bondsbestuur. Bijna alle leden van hot Eere-comité woonden deze plechtigheid bij. De heer S. J. van Duinen sprak het wel komstwoord en zeide ongeveer Het is mij inderdaad een groote eer, te zijn aangezocht een enkel woord te mogen spreken tot opening van dit ieesl, tegrooter omdat ik hier beu als vertegenwoordiger de vereeniging „Handel en Nijverheid'- en als zoodanig zitting heb iu het eere-comité. Ik bad aanvankelyk eenig bezwaar, als handelsman, en gehoopt, dat een der leden van het Dagelijksch bestuur der Gemeente dit Sou doen doch daar overwegende redenen, die we hebben te eerbiedigen, dit niet moge lijk maakten, heb ik de taak aanvaard. Ik heb me intusschen de vraag gesteld of ik, als voozitter eener h a n d e 1 s vereeni ging dit wel kon doen. Handelslieden toch worden gemeenlijk geteekend als lieden die slechts oor en oog, hart en ziel hebben voor KM „Hoe kau ja zoo iels zeggeu, Edunrd We hebben geen burgerlijke voorvaderen, ook niet iu de »yli nies; ons blauw bloed ia rein en zal hel alliid blijven." „Mooie vooruitzichten voor Hans", dacht de baron. Toen zeide by „Ik moet mynheer gelyk geven. Wanneer de stamvader van uv: veslaoht iu den adelstand is verheven, dan was hij dat toch vroeger niet." „Vergeet u niet, dat onze voorvaderen toen een anderen naam hebben aangenomen. Wat by vroeger was eu boe hy vioeger heette, gaat one niet aan." „Dat zelfde kunt u ook van rlen landraad zeggeu. Hij is nu een Von Sendberg, Wat hy vroeger was, behoort tot het verleden en moet vergeten worden." De gravin wist niet recht wat zy den baron moest antwoorden. „Jawel, maar toch, wanneer hy nu ook zyn naam veranderd badDal „Von" alleen maakt toch geen ander menecb van hem." „En hoe denkt u daarover, gravin Dagmar? „Ik hen het tot op zekere hoogte met mama eens", gaf zy ten antwoord, maar zy richtte zich dadelük tot haar moeder sis 1. ld zy de vraag van den baron niet gehoord. „Want ook ik ben van éen zuukhet blinkend materialisme. Hier echter is liet praclische gesteld in dienst van het ideaal. En bovendien, waarom zou een handels man per s<: uiels voelen voor kunst Ik nam dan ook volgaarne de uitnoodiging aan en roep allen, die offeren op het altaar der kunst, een hartelijk welkom toe, in de hoop, dat de kennismaking niet Amersfoort een hoogst aangename en blijvende zal zijn. De Juryleden worden in het officieele pro gramma hei eerst genoemd. Tot hen, die zoo'n moeilyke en evenmin benijdenswaar dige taak op zich namen, richt ik dan ook op de eerste plaats het woord en zeg hun, dat ik niet onderschrijf de uitspraak sla critique est aisée et l'art est difficile", doch onderschrijf het woord ucritiek is zelf een kunst". Ik acht de taak der jury dan ook een zeer zware, omdat zij eischt grondige kennis, strikte onpartijdigheid, hoog oesef van zedelijke verantwoordelijkheid en bemin nelijke humaniteit, die weet van geven en nemen opdat by de beoordeeling een zoo zuiver mogelijk standpunt worde ingenomen. Hun zou ik een kransje willen vlechten, waarin met gulden letteren het woord dankbaarheid" (applaus). Ik hoop, dat zij moeilijke oogenblikken zullen beleven want dit loch is het bewijs, dat de korpsen tegen elkaar zijn opgewassen. Voor de Directeuren der vereenigingen zal het heden zijn eeu dag van voldoening of vau teleurstelliug. Ieder hunner immers haugt het meest aan de eigen vereaniging, evenuls do plantenliefhebber het zelf g - kweekte plantje immer stelt boven de pro ducten door anderen onder beteif omstan digheden gekweekt. Zeker hebben zij veel teleurstelling ondervonden eer ze durfden uitkomen doch daar tegenover staat, dat, als er nu voldoening komt, deze te grooter is. Ik hoop, dat de voldoening, die zij mogen smakeD, groot zal zijn (applaus). üok de Voorzitters der vereenigingen hebben een dag, die er een kan worden van groote voldoening. Ik vind het zoo'n uitstekoude gedachte, dal de Boud onderlinge concoursen doet houden, want deze wekken belangstelling en prikkelen tot oefening en ernstige studiede eerste en tweede en derde voorwaarde om iets te kunneu prestoeren. Er is meer waarom ik den Presidenten der vereenigingeu eeu zoo warm halt toe draag. Immers de beoefeniug der muziek geeft zoo aangeuame verpoozing na dikwijls een dag van zwaren arbeid. Deze liefhebberij dit prachtige woord in onze taal en ge nomen in den goeden zin, dus niet sinoniem met beuzelarij voor muziek heeft daarom vooral myn volle sympathie. Ik hoop, dat de meaning, dat alleeu du oude, sedert eeu wen bestaande adel wat waard is, Die vele nieuwe namen hebben voor mij soms wat grappigs, en ik begrijp niet, dat de nicnscben dat zelf niet velen. Ik zou liever mjjn ouden burgerlijken naam behouden." „Volkomen juist, gravin. Dat ben ik geheel met u eens. Toch meen ik ook, dat men tegenwoordig maar al te zoer geneigd is, dou burgerstand, ik bedoel vooral do goede families daarvan, niet die achting te geven, waarop te recht hebben. Ik begrijp volkomen, dat het in uw kringen kwaad bloed zet wanneer zy in de couranten lezen, dat deze of gone in den adelstand verheven is. Dat woord „verheven" beleedigt, zij 't ook zonde." opzet, want daarmee wordt ollicieel gezegdDo adel is meer dan de burgerstand." „Maar dat is toch ook waar", zeide do gravin. „Zeker mevrouw, maar ik meen, dat dit in don tegenwoordigon tijd niet zoo in 't openbaar moet gezegd worden. Er zyn burgerlijke families, wier nas in eeu even goeden klank heeft als die vau menigeen van adel. Ik herinner u aan ouzo groot kooplieden en handelaren, die in de geneele wereld een voorname plaats bekleeden en bet ie vaak heel interessant lo weien hoo die mensohen vau een zeer bescheiden begin tol die grootheid gekomen zyn, eu zich niet door genade van Koning of Keizer, maar alleou door eigen kracht gewaakt hebbon tot wat zo zyn. De geschiedenis van die fumiliën is even lourryk en onderhoudend als die van vele adellijke geslacht n. Ik heli juist in den laalsten tijd gelegenheid gehad, my bezig te houden met du geschiedenis van den burgerstand, zyn ontwik keling, zjju sociale on politieke lieteekenis on wan neer ik u daar bij gelegenheid eens wat van vortel, zult u zelf verbaasd zijn." Voorzitters en «Ie leden hunner vereeni gingen zullen bezield zyn met de echte, ware liefhebberij, het feu sacró en dat z(j dit zullen toonen in den kampstrijd van hedeu (applaus). De Bondsbestuursleden plaatsten zichzelven achteraan in den feestgids. Voor hen echter was het grootste deel van den arbeid en wel zeer veel geschrjjfs en gevraags is er noodig geweest om het zóo ver te brengen, dat uu kan gekampt om het eermetaal. Ik hoop, dut Amersfoort als plaats u moge voldoen en dat de'28 Mei met gulden letteren in uw annalen zal worden opgeteekend als datum waarop ge nog dikwijls met vreugde terugblikt (applaus). Ik wensch ten slotte eon woord van groote waardeering eu hartelijke erkentelijkheid te spreken tot het Gemeentebestuur, dat het terrein afstond, wel het beste, «lat Amersfoort te geven had. Als straks de tonen zullen ruisoheu onder den klankbodem van levend groen en schetterende fanfares sollen ktinken ter eere vun de bekroonden, zult gij het met my eens zijn, dat dit is de meest ideale plek voor een muziek-uitvooring. Ten slotte hoop ik, dat het feest een ver loop zal hebben, dat de stoutste verwachtin gen overtreft en dut gij met in\) zult instem men Den Bond alle heil 1 (bravu's en lang durig applaus). De heer L. Dokkutn, Voorzitter van den Bond, dankte voor de ontvangst en de vrien- delijko woorden en stelde de sympathie op hoogen prijs. Het Boudsbustuur werd getrof fen door tie groote bereidwilligheid der auto riteiten, do hulp van Burgemeester on Com missaris van politie en door hetgeen de Atnersfoortsche Muziekvereeniging heeft ge daan ler voorbereiding en van baar de heeren Brandsen eu J. van Dorssen, Ook dankte spr. de velen, die medailles schonken en heette jury-leden en Bondsvriendnn, Direc teuren en Presidenten hartelijk welkom op dezen Bondsdag bij uitnemendheid. De ver eenigingen wenschte spr. veel succes in dozen vreeazamen, edelen strijd, die geen verwij dering, doch samenwerking brengt, zonder kleinzicligert naijver. Spr. eindigde met een dronk voor te stellen op don bloei der Ge meente, van don Boud on liet welslagen vun het concours. De eerewyn werd nu aangeboden, waarna de rytuigen werden bestegen en met tlr muziekkorpsen, omstuwd door con ontzaglijke menschenmassa, een korte ommo/ang door de stad word gemaakt. Te juister tijd werd het feestterrein bo- reikt, waar, tot opening van bet concours, de Ameisfoortsche Muziek vereeniging zoor ver dienstelijk Van Aaken's «Jubileums feest- marsch" ten gehnore bracht. „Ik houd m ii.ui uw woord ru reken or op, dit u morgenavond daarmee begint,zeide do gnuif. „Maar pana, dan is de nieuw geaiteldo landraad er" zeide Alexa. „Wat moet die wel denken wan neer hy ua bet diner oen voordracht krijgt over de voordooien vun den burgerstand „Noen, dat gaat niet, dan moeten we maar wach ten tot overmorgenavondik verheug ur n\e zeer op en jjj toch ook, niet waar Constance." Gee.i al te vriendelijke blik trots hein van do zjjde van zyn gemalin. U't beleefdheid togeuover haar gssi moest zy op dieus voorstal ingaanmaar erg nieuwsgierig was zij er niet naar. Hoo kwam de baron er toe, den burgerstand plotseling nbcsclior- ming te nemen? Eu plotseling meende zij liet fo wot on baar man had den baron in den arm gouomen, bom gevraagd in de toekomst met zijn vrouw niet moer over den adel tc spreken. Wat hy indertijd niit had Kunnen klaarspelen omdat zy bom vflor was ga woest met haar brief, deed hy nu. Hoe had zij zoo blind kunnen zijn, dat niet aaduljjk tv doortien. De leven digheid waarmee baar man den baron gelijk gaf, bewees genoeg, dal hot tuseohen hen beiden afgc sproken werk was. Eerst wilde zy zich ergeren, maar oen .ogenblik later amuseerde zij zich n\ nr hnar mart. „Wacht maar, daarover spreken -wy by gelegenheid nog wel oen* met elkaar; hol heeft geen haait, en wanneer jo denkt, dnt ik voor dit nieuwe ond-rwnrp van ge sprok geen belangstelling koesier, dan vorgia je je. Ik zal aan al die verhalen grunt en onverdeelds aandicht wjjden at) wanneer je dat ziel en jo het jvznll begint te vervelen, dan zullen we gauw ge noeg weer op ons oude thema terugkomen." Wat sou do gravin wol gedacht hebben wanneer Hierna nam het concours «eu aanvang, «lat door het groot auntal korpsen niet tn 7 uur, doch eerst kwart na achten eindigde. De jury, bestaande uit de heeren W. van «Ier Üly, uit Utrecht, J. A. Kwast, uit Arn hem, onze vroegere stadgenoot den heer F. J. Schweinsburg, thans tu Nymegen, en als byzitter don lieer J, N. VV ,C. A. Ruygrolc, uit Utrecht, (de heer G. K. G. van Auken was lid der jury te Bchiudum) had wel «en zeer zware taak om de 10 korpsen to b«- oordeelen van de 20 by (Jen Boud aange sloten vereenigingen namen 0 niet deel en kwamen er 4 niet op. De jury moet by nel zoo dikwyis herbalen vau het verplichte nummer wel vo r den geest hebben gezweefd bet fraaie Klaphorffc gediebt Muziok verheugt het monschenkind Als geene kunst zou kolossaal. Den eersten keer als zy begint Kn als zij ophoudt, andermaal. Als weer zooveel korpsen deelnemen, zal eon tweede jury worden verzocht, mede te beoordeelen. De" arbeid voor de heeren was inderdaad afmattend. Hoewol eerst iu de Juli-vergadering van den Bond zullen zal worden aangewezen welke medailles zullen worden beschouwd als eereprijs, eersten of tweeden pry.*, kun reeds het volgende resultaat meegedeeld, dut aan stonds na elke afdeeiing werd bekend gemaakt. De uitslag was deze: 3e afdeeling fanfare: lo pr. 178 punten, Excelsior te Woeruon2e pr. met 121 p., Crescendo to Huambrugge. Erica, uit Barneveld, en V. I. O. S., uit Mijdrecht, waren niet opgekomen. 3e afdeeling harmonie: ourste ie pr. inet 137 p. Fidelio, uit Woudenbergtweede lo pr. met 136 p., Caecilia, uit Scberpenzeel derde lo pr. met 127 p., Caecilia, uit Veenen- daal2e pr. met 116 p. Semper Crescendo, uit Araerongen; 3e pr. met 86 p., Ons Ge noegen, uit Rhenen. Het zesde in deze serie meedingende gezelschap verwierf 51 p., on dus geen prys. 2e afdeeling fanfare: te pr. met 130 p., Fanfare, uit Loenun; 2e pr. met 117 p., Leo, uit Hilversum; 3e pr. mot 85 p., Eendracht, uit Huizen. Concordia, uit Vinkeveen, was niet opge komen. 2e it I'd. harmonieeerste te p met 164 p. Voorwaarts, uit Utrechttweede le pr. niet 154 p. Araersfoortsche Muziekvereeniging, uit Amersfoort2e pr. met 120 p. Abcouder harmonie, uit Abcoude. Ie afti. harmonie. Met eenige korps, dat hierin meedong. Kunst aan het Volk, uit Utrecht, verwierf met 133 p. een 2eu prys. Wilhelminu, uit Hilversum, was niet opge- ajj de Wuft! reden geweten bad. waarom do baron den burgerstand «00 in bescherming nam. Du baron ontvir.g byi.a icderen dsg een brief van Hans, dia zyn ongeduld niet bedwingen Kun out zyn uanautandu san zyn ouders voor te stellen, en dan zyn verloving publiek t.» kunnen maken. Hu viel heel moeilijk, in do kleinn stad het geheim to bewarenhet w«* item bijna n.iroogcljjk in gezelroliiijipen zyn meisje met „u" aan te spreken hy leed hellepijn wanneer hy op een diner eeos niet neust bair za». D- toestand su onhoudbaar en do baron moest or een einde aan maken, hoe eerder zoo beter. Hy had hunt een en under van baar familie geschreven e smeekte hent iederen keer, zyn moeder nu voor zijn plannen te winto-n. Du baron begreep dat ongeduld volkomen en had werkelijk het plan bent te helpen, maar zoo vlug als hO dsi wilde, ging hel toch niu*en nijzelf moeit zle.i iu het nieuwe leervak, -ooul* hjj het noemde, eorst orienteurun, want met een .aar alge meenheden was hel niet* g daan Inj moest namen en feiten bobben uu dus bad hy zioit oen dik b ,ek laten komen, waarvan de satil lik alleen hem reeds deed heven on hy had moeten denkeu san het woord, dat eens een schrijver hem gezegd had „Goede hoeken to schrijven is eeu kunst, maar dikke bonken zün gewoonlijk vervelend." Hjj had zyn eigen werk, het boek over het rijden door dames, waarover naar zijn meening wel een» 't een on ander gezegd mocht wo'den, urijjde gelogd en had bet dikke boek ter hand genomen en wint er met inannonuioed in g»un lezen. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1