Stadsnieuws. Ingezonden. komen. Hoogste afdeeling fanfare. Het eenige korps dat hierin uitkwam, Crescendo uit Buarn, verwierf een lsten prys met 198 p. van de 210, welke te nabalen waren, en bijzonderen lof voor de prachtige uitvoering vau bet verplichte nummer. Vele der korpsen maakten, de somB buiten gewoon fraaie banieren reede voorzien van de aanduiding van den behaalden prijs, nog een omgang door de stad, waar het onge kend vi'oolyk toeging tot de treinen de laat ste feestgangers hadden weggevoerd. Toen was het plots uit en leek de atad wel uitge storven. Aan het diner, in Hotel Schwemmer, zat slechts éen der leden van het Eere-comité aan met de27 Bondsbestuurders, juryledenen directeuren. Wat mag de reden zijn geweest, dat, be halve de monschen die er wezen moesteo, op een zeer enkele uitzondering na de stadge- nooten zich op zoo'n afstand hebben gebou- don? Zeer vermoedelijk onbekendheid met den Bondwant wie al meer een Bonds- concours had meegemaakt en dus wist hoa zeer goed alles was voorbereid, was welge komen en 't zou ons ook geenszins verwon deren, dal, als wederom hier zulk een wed strijd wordt gegeven, ook de Amersfoorters wal warmer zullen zijn. In do godsdienstoefening van den Doops gezinden kring hier hoopt morgenochtend te half elf voor te gaan dr. Joh. Dyserinck, emeritus-predikant te 's-Gravenhage, de be kende letterkundige en Beets-kenner. In de Remonstrautsche kerk zal voorgaan Jrof. dr. T. Cinnegieter, uit ütrecbt. In ezun dienst wordt gehouden een collecte voor de „Vereeniging tot steun". Het schriftelijk examen voor de hoofdakte zal aanvangeu 30 Juni, het mondelinge op 17 Juli. De examens worden gehouden te s-Her- togenboscb, Arnhem, 'a-Gruvenhage, Amster dam, Zwolle en Groningen. VroemdelingODverkeer beeft, eer do drom van vreemdelingen Donderdag in de atad kwam, de bloemperken aan de Langestraat doen verfrisschen en langs dat a&n de zijde der Kt egracbt een vrij hoog ijzeren hek doen p. iatsen. Het zal nu niet licht weer door honden worden vernield. Maandag zal de heer W. van Esveld Rz. 25 jaar diaken zijn van de Ned. Hervormde gemeente. Den 1 Juni 1883 werd bepaald, dat het eskadron ordonnansen garnizoen zou houden te Amersfoort. Den 1 November daaraanvolgende mar cheerde bet bier binnen. Ritmeester E. W. baron Van der Capellen is benoemd tot lid der commissie, welke bet officiers-examen van de Kon. Militaire Aca- demi dit jaar zal afnemen. Mejuffrouw M. C. van de Stadt is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare Lagere school te Hoogland. De lieer E. H. Genis, commies der N. C. S., is gekozen tot lid van het Bestuur der vereeniging tot stichting en exploitatie van een Herstellingsoord voor spoorwegperso neel, welke blijkens de vergadering op Hemelvaartsdag reeds 2261 leden lelt, onder welke 86 ambtenaren en 138 beambten der N. C. S. Voor bet Dagelykscb bestuur van den A. N. W. B. ia nog slecht* f2807.03' bij eengebracht. Die halve cent teekenl. Het Comité rekent er zeker op, dat, nu de sluitingsdatum nadert van de inzending der giften, velen nog genegen zullen z(jn, hun penuingsfew te offeren voor „Uns eigen Land het groote propagandawerk van den A. N. W. B., waarmede men tevens het DagflijkscfBasiuur van onz»"n toorbond huldigt. Vele kl-inijes maken een groote. Dit kan, als allen hun bijdragen zonden, opdat bet worde: een „kranig bedrag", als hulde voor een „kranig bestuur", ten behoeve van een „kranig werk" van den A. N. W. B. Aldus schryft de Penningmeester, de heer Harm. J. van Koolbergen, O. Z. Voorburg wal te Amsterdam, in het jongste nummer van »Do Kampioen". Aan de Centrale beter mijn werd ip de afgeloopen week Hungevoerd 6935 Kilo fabrieks- boter ouder Rijks-coDtrole. De prijs liep Dinsdag van f 1.07 tot f 1.15 gister van f 1.11 tot fl.17. Een beginnelinge dwaalde Donderdagmid dag met rijwiel en al in de Korlegracht. Fluks werd zij weer op den beganen grond gehaald, het karretje opgevischt en zoo mocht ze naar huis om het doornatte Zon- dagsche pak uit te trekken. Aan bet Commissariaat van politie zyu voor de rechthebbenden terug te bekomen een broche en een armband, op den open baren weg gevonden. Het aanstoken der lantaarns van rijwielen, motorrijwielen en automobielen moet vol gende week ten 8.35 uur geschieden. Een huzaar, die in arrest zat en Hemel vaartsdag liever in vrijheid wilde rondwan delen en daarom Zondag uitbrak, werd Dinsdag in burgerkleeren te Utrecht aange houden en Woensdag naar hier teruggeleid. Natuurlijk zat hy Donderdag toch in de viool. Het politie-rapport vermeldt niets bijzon ders. Zelfs Donderdag, toen 't zoo prettig druk was, viel er niets voor, dat niet door den beugel kon. Als waarschuwend voorbeeld moge dienen, dat de Kantonrechter C. van den B„ hier, veroordeelde tot f15 boete wegens het in bewaring nemen eu verkoopen van goederen, behoorende tot de uitrusting van een krijgs man, met last tot teruggeven van deze schoenen. De beide daders zijn reeds voor den Krijgs raad te Arnhem. Er bestaat wel groot geluk, doch geen lang geluk. Uit don omtrek. De Raad van Üaarn vergaderde gister voor de eerste maal in het nieuwe Raadhuis. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de school wtor M, U. L. U. te Baarn bestond uit de heeren J. Aalfs, te ScheveningenM. Boogaerdt, te Goudaen J. J. Jonker, te Weesp. Eerstgenoemde is gister benoemd. Bij de wachtkamers aan het station der H. IJ. S. M. te Baarn zal in bet vervulg des Zondagsmiddags een houten hek worden geplaatst, ten eiude bij het reizend publiek een geregeld komen van en gaan naar het perron te verkrijgen en een verspreiding er van naar verschillende kanten te voor komen. De nationale tentoonstelling van hoenders, duiven, konijnen, en kanarievogels op 6, 7 en 8 Juni a.s. in het Oranjepark te Baarn tehouden wordt, belooft alle kans van slagen. Er hebben zich ongeveer honderd vijftig deelnemers aangemeld met een totaal van elf honderd dieren. De termijn van inschrij ving is thans verstreken. De Commissaris der Koningin in dit gewest bezocht gister de Gemeenten Leusden en Stoutenburg. Tot onderwijzeres aan de school aan den Leusderweg (Hoofd de heer P. Keete) is benoemd mej. W. van Ravenhorst, te Haaften. By die schooi raakte gister ochtend een der kinderen, die aan een wagen met eiken schors was gaan hangen, onder een der wielen en werd vrij ernstig aan een der voeten gekneusd. De heer G. A. Munnikhuizen heeft het Dagelykseh Bestuur van den A. N. w. B. opmerkzaam gemaakt op bet gevaarlyke van den zeer smallen weg in de Kerkebuurt te Soest. Daar zal nu wel spoedig verbetering komen; zeer ten bate van de wielrijders. Ook de heer J. Oostenga, uit Gaastmeer heeft bedankt voor de benoeming tot Hoofd der Chr. school aan den Eeradyk te Bun- choten. De derde maal pakte het echter beier. De heer T. Visser, uit Rotterdam, heeft uangenomen. Over de Zeister moordzaak zijn uit Utrecht niet minder dan 34138 woorden geseind aan de couranten, die verslagen der rechtszit- tinge op 21, 21 en 23 Mei opnamen. Een aardige drukfout in de Handelingen der Tweede Kamer. lu de spoorwegre^e van Minister Kolk man lezen we, op pag. 1972 »\an de circa f300 millioen, diedespoor- wegen na 1890 hebben gekost, is 125 millioen contant betaald Verbeeld u wat een wedde voor een Minister vau Financiën Z. Exc. heeft echter gesproken van weelde. Men schrijft ons uit heogeloo (Ov.) dat, na een lezing van mevrouw Wijnaeqdtv' Francken-Dijserinck, daar gisteravond de zestiende afdeeling werd opgericht van den Ned. Bond voor vrouwenkiesrecht. Presidente is mej. J. G. T. H. van Eiber gen, de bekende koperdrijfster. Do Gemeenteraad van Rotterdam heeft met 23 tegeu 7 stemmen de kermis afgeschaft. Dat zal heel wat poppenkast geven in Juli. Het opnemen van lucezonden staklcen bewijst bun dat de Redactie eteeds onvoorwaardelijk instemt met den inboud. Kopu van lugesoaden etukken, al dan niet geplaatst wordt niet teruggevon. Geachte Redactie, Het is nu lente en dB vogels zjjn terug ge- keerd. Voor wie hooren en zien wil, is het nu een prachtige tijd om ze te bewonderen. De mnnneo zingen hun mooiste lied, maken met de wijfjes hun nesten en velen hebben reeds eiercD, die toekomst-vogel muziek belo ven. Laat ik nu eens een woordje zeggen tot onze Gooische jongens. De nieuwsgierigheid zit allen in het bloed, dus nesten ontdekken, zien hoe ze gemaakt zijn, hoeveel eieren ze bevatten, dat alles is begrijpelijk. Maar, jongens, en ook gij oude ren, laten wij ons toch voorbehouden, dat het'verstoren van nesten, ook het aanraken der eieren van de broedende vogels, minder kleintjes, dus minder lentezang beduidt van onze gevleugelde vrienden. Luister eens Ik had een paar jaren gele den in mijn tuin twee nesten van nachte galen, welke ik met behulp mijner kinderen met moeite ontdekte maar ik ben zoo goed als zeker, dat alle jongen zijn uitgevlogen, omdat, zoowel mijn huisgenoten als ik zolf er schik in hadden, alleen maar naar die nesten te kijken. Dat gaf weer denkelijk tien nachtegalen, mannetjes en wijfjes, meer en zoo gaat het met de andere vogels cok En denk er toch eens aan, dat bijna alle vogels zoo hoogst nuttig zijn. Dus Gooische jongens geen nesten uitha len, geen eieren van broedende vogels uan- raken Zijn wij het daarover eens? U, geachte Redactie, dankzeggende voor de plaatsing dezer regelen, Met hoogachting, Uw dvr.. P. K. In verband met bovenstaand schrijven over het beschermen van vogels, komt het ons dienstig voor, de aandacht te vestigen op de afdeelling Gooi-en Eemland vaD de Ned. Vejeenibing tot bescherming van die ren. Het Bestuur tracht door voortdurend toe zicht te doen houden, mishundeling, alsook berooven van nesten tegen tegaan of te doen vervolgee. Zoowel ten behoeve van de inen- schen als van dieren worden drinkgelegen- heden geplaatst. Ten einde dit steeds te kunnen bly ven doen, is veler lidmaatschap beslist noodig en kau ieder dierenvriend zich hiertoe aanmelden bij de heeren G. A. A. van de Wall, Kom nesserweg te Baarn, jhr. J. A. Sand berg, Utrechtschestraat te Amersfoort, en W. H. A. van der Mersch, Driebergsche te Zeist. Klachten over misbruiken of mishande lingen kunnen aan de zelfde personen wor- den ingezonden. Burgerlijke Stand van Amersioort, Van 21 tot 27 Mei 1908. GEBOREN Lena, d. van Jan Toramel en Alijda van der Velden. Wilhelmus, z. van liendrik Dijkhuis en Arnolda Blom. Maria Chris tina, d. van AntoniusScholte en Aleida Maria Wilhelraina Neerincx. Christina Geer- truida d. van Albert Haarsraa en Anna Maria Schouten. Christina Geertruida d. van Jan van Burgsteden en Christina Hendrika Voor man. Wilhelmus, z. vaD Hermanns Wiertz en Cornelia Hendrica de Wolf. Susanna Maria Hillegonda, d. van Arnoldus Wilde man en Geurtje Maasje van Dijkhuizen. Franciscus Gerardus, z. van Willem Brand- sen en Petronella Boerssen. Rika .nna, d. van Gerard Prins en Rika Johanna Ra- dersma. Hendrika Gijsberta, d. van Jan Jan IJzerman en Willerapje Born. Elisa beth, dochter van Jacobus Gijsbert vau der Linden en Dirkje Meester. Willemina Hendrina, d. van Willem van den Heuvel en Egbertje Brummel. Johanna Louisa, d. van Rijk de Gooyer en Annesje Ceelen. Hendrika Geertruida Cornelia Maria, d. van Alexander Cornelia van Oven en Cor nelia van Leeuwenkamp. ONDERTROUWD: Albertus IJzerman en Geertruida Bloemen dal. Leendert Mathissen en NaaljeMertz. Aart Ronestroo en Sophia Willemina trroeubuysen. Nicolaas van den Berg en Bartje van Eykelenburg. - Cornelia Jan van Deutekom en Sara Petronella Burger Jacques Désiró Wery en Clasina Lablans. GETROUWD Antoniu» Hoksbergeu en Johanna Eiber gen. Franciscus Buys en Maria van den Hos, Jacobus Ryoders en Lamberta vau de Vlasakker. Aalbert ten Hove i en Gerntje van Keulen. Hendrik Vos en Al bertha Smit. OVERLEDEN Johannes Josephus Ier Wolbeek, 7 mnd. Cornelia van Apeldoorn, 7 w. Petro nella vaa der Heijden, 4 mnd. Gerardus Hubertus Flos, 8 mud. Petronella Peter- een, echtg. van Gerrit Kok, 67 j. De »Amersfoortsche Muziek vereeniging" heeft zich dapper geweerd. Slechts tien pun ten bleef zij achter by haar concurrente uit Utrecht, doch zij heelt alweer een eersten prys en ontvangt bovendien in Juli een eere- medaille. Doch dat beteekent tevens, dat zij volgend jaar moet meedingen in de op éen na hoog ste afdeeling. Dat dit kan, bewijst Baarn, dat in de hoog9te afdeeling reeds uitkwam en bjjna het maximum aantal punten be haalde. En dat bet kan, zal zij zelf zien ais ze doet gulyk Baarn, waar tweemaal per week ernstig wordt gerepeteerd de leer lingen krygen bovendien Zaterdagsavonds een extra beurt. En dat haar Directeur, de heer J. A. Jocbems haar zoover zal brengen, bewees haar .Caecilia" uit Scberpenzeel, waarvan de beer Jocbems óok Directeur is, welke vereeniging nu óok een eersten prijs wou en slechts éen puntje achterbleef by »Fidelio", uit Scberpenzeel, Directeur de heer C. H. Stoetzer. Hoe gaarne zouden ./e bier schrijven over het feestterrein en de prettige stemming die daar heerschte. Onze ruimte gedoogt bet niet. Doch wel willen we even wijzen op de mooie eerepoort, die de Haag-bewonere had den gebouwd als blijk van ingenomenheid met dezen wedstrijd in hun wijkkeurig was ze met leveDde bloenieu versierd. Ook den heer J. J. van Doorn eeu woord van lof voor de wyze waarop hy bet buffet-ex ploiteerde. Er werden 's middags ruim duizend en- tree's verkocht en 's avond kwam men ban- deu te kort om do raenschen te helpen aan een toegangsbewijs. Ed ouk willen we even wijzen op de leuke zet vau een der café houders, die aan zijn zonnescherm eeD plakkaat bad bevestigd, waarop «gelegenheid tot repeteeren". Het A. D. C. had weer heel toepasselijke spreuken op den wagen, die 't weer gedaan bebben slechts éen boertje moest eeu oogen- blik ter ontnuchtering in het politie-buroau bly ven. Veel neringdoenden hebben een bes ten dag gehadsommigen zelis den besten dien ze hier meemaakten. Het stereotype slot kan óok heel kort zyn bij een der optochten kreeg iemand in de Kruinmestraat een bierglaasje uit de boven verdieping op 't hoofd. Verdere ongevallen zijn niet gemeld. Ten slotte een wensch moge de muziektent op deze uitgezochte plek voor muziekuitvoe ringen bly ven staan en mogen er dao, als te Utrecht, te Middelburg, te Zwolle en op zooveel andere plaatsen, banken bij worden geplaatst. Het publiek, dat het concert der stafmu- ziek van het 5e regiment infanterie by woonde, beeft getoond het zeer op prys te stellen, dat het eens zittend de mooie muziek kon aanbooren. Den heer J. G. Groote Balderhaar ten Velde, die met ingang van 1 Juli is benoemd tot ambtenaar ter Sscretarie van Zeist, is vergunning verleend, te Amersfoort te blijven wonen. Aan de Ryks-universiteit te Utrecht legden met goed gevolg af het docloraal-examen Plant- en Dierkunde de heer P. van der Eist het candidaats-examen de heer L. C. H. Tan Beeck Calkoen en het aanvullings-examen Dier- en Delfstofkunde de heer D. van Os. De jongedames G. M. S. Rauh en Jeanette van Veen behaalden de akte voor onderwij zeres. Mej. S. Sporry en den heer A. van Wou- berg behaalden de akte Boekhouden van de Vereeniging van leeraren in hel Boekhouden. Het eerste toelatings-examen voor het stedelijk Gymnasium wordt gehouden op 13 eD 14 Juli. Men zie de advertentie hierneven. Ouder leiding van dr. A. Smit en dr. A. K. Hovens Greve bezochten de leerlingen der eerste klasse van het Gymnasium Dinsdag Amsterdam. Paardenarts A. E. R. F. Baudet wordt 16 Juni overgeplaatst naar het 2e regiment hu zaren te Venloo. Als het „Bossche Crt." goed is ingelicht, dan zal hij daar niet lang blyven. Immers het blad meldt, dat de eskadrons cavalerie uit Venloo en Roermond weldra en voorgoed te Tilburg in garnizoen komen. We berinneren er aan, dat aanmelding tot deelneming aan het Voorbereidend mili taire onderricht moet geschieden vóór 1 Juni bij den commandeerenden off sier der infan terie. De heer H. Bron Verkerk exposeert twee mooie crayons in Valkboff's kunsthandel. Op het concert van de onderofficiers-zaug- vereeniging „Amersioort", Maandagavond in Amicitia te geven, wordt onder meer ten gehoore gebracht Koscbat's „Zondag op de bergwei". Men zie de advertentie in dit nummer. Morgenavond volksconcert met hetzelfde programma. De bewoners van den Groote Haag houden Donderdag weer een vergadering io ,,De Keizerskroon" om verdere plannen te bera men ter v'ering vaa de 10-jarige regeer iug van H. M. de Koningin. De maandvergadering van „Handel en Nijverheid" zai worden gehouden op Donder dag 11 Mei. Onder meer komt dan ter sprake de quaestie der vliegende winkels. De heeren Pisuisse en Blokzijl zullen Maan dag voor de tweede maal optreden te Utrecht; natuurlijk met een geheel nieuw programma

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2