verklaarde zich bereid, evvi-ueele v«agen om inlichtingen te beantwoorden. Nu er een voorloopig comité is, is de eerste stap de definitieve vorming van een pluatselyke vereeniging, het samenstellen van een bestuur eii van statuten, iiet aan vragen vuii subsidiën bij Rijk, Provincie en Gemeente. Kan men de belangstelling der vrouwen wekken en iul. meent uit hun tegen woordigheid, dat dit ook hier het geval zal z\jn dan is reeds zeer voel gewonnen. Te Zaandam bezochten vier datues alle gezinnen en hadden daardoor het resultaat veel contribuanten te winnen of althans de mens-.hen er toe te brengen, dat zij «lachten over hetgeen hun werd meegedeeld. De persoonlijke propaganda door de vrouw vermag zoo heel veel omdat zij den man zoo verre overtieft in overredingskracht. Wal de contribuanten betreft, is het beter honderd leden te werven van 10 cent «lan tien van f 10U. lui. h inpte, dat alloaanwezigeo het hunne er toe mochten tiydragen om Ook bier een flinke vereeniging tot stand te brengen en in stand te houden tot welzijn van Amers foort (applaus). Dr. Sich reuder dankte den inleider voor zijn boeiende, leerzame en zaakryke rede. Mej. Middelburg vroeg of er vei band bestaat tusscben de hier bedoelde vereeni ging eu de Vereenigiug tot oprichting en exploitatie van volks-sanatoria in Nederland. 1) r. ScLreuder, Secretaris der plaat selijke sub.-commissie van laatstgenoemde vereeniging, antwoordde, dat deze arbeidt voor het sanatorium te Hellendoor en geheel afgescheiden is van de door dr. Van Gork om besproken vereeniging. Mej. Middelburg vi oeg of er geen samenwerking tusscheo deze twee vereeni- gingen mogelijk is. Dr, Van Go r kom antwoordde, dat zij wel het zelfde einddoel beoogen, doch finan cieel concurrenten zijn. Hellendoorn ontviug vroeger een f 16 000 aan contributiës, doch thans zoowat een vierde minder om dat er meer sympathie is voor plaatselijke ver- eenigingeu. Hellendoorn moet het ook meer hebben van groote giften, zooals kortelings nog een legaat van f50 000. De Centrale vereeniging, waarvoor spr. propageert, kan beslaan van kleine contributies. Mevrouw Sc h reuder vroeg wie als verpleegster of bezoekster of enquêtrice ge woonlijk optreedt. Dr. VanGorkom antwoordde, dat ge woon \jk een wijkzuster van sliet Groene Kruis" aanvankelijk als zoodanig fungeert. Raakt de vereeniging meer bekend en wurdt dus moer haar hulp ingeroepen «lan wor Jt het te druk en moet een aparte enquêtrice wor den aangesteld. Amsterdam bijvoorbeeld heeft thans tien enquêtrice; Den Haag heeft éen enq uêteur en veertig helpsters, van welke ver-cheidene verpleegster zijn. In leze amb tenaren ligt de teraebt dêr vereeniging. Do heer V r ij d a g vroeg als Bestuurslid van oliel Groene Kruis" byzouderhedeu omtrent den werkkring dezer onquêtrices in het gezin. Dr. Van Gorkum antwoorddestel, dat een onvermogende Zich wendt tot bei consullalie-bureiiu, waar arisen zitting hou den en den patiënt voorloopig onderzoeken. Deze wordt dan tegen den volgenden dag terugbescheidende enquêtrice teekent dan aan wat het nadere, meer grondige onder zoek uitbrengt. Zij z.irgt vervolgens voor het eigen bed of de ligstoel, zorgt voor melk, eieren "f vleesch, leert den patiënt bet ge- hoestzakdoekje en sputumilescbje, houdt iu den aanvang dagelijks met hem een soort college over tuberculose, kookt 's avonds doekje en fleschje uit, zorgt dat hij slaapt iu eigen kamertje met open raam, «lat er geen kleed op uen vloer ligt of gordijnen voor het raam hangen en dat alle audere stofnesten uit de kamer worden en blijven verwijderd beter eeu ongezellig dan een ongezond vertrek eu neemt de tempera tuur op. Hat ill's kost vooral in den beginne ont- z i lijk veel wrk. doch van lieverlede wordt il«' arbeid minder inspannend omdat de pa tiënten en hun gezin en hun kennisseu el kaar onderrichten. Te Amsterdam heeft iedere enquêteur 80 gezinnente Leiden, waar de afstanden korter zijn, 200; 'Amersfoort metzyn24000 inwoners, zal een 250 tuberculosen hebben, waarvan een 200 onvermogenden, die de hulp en de voorlichting der vereeniging behoeven. Te Amsterdam zyn 5500 patiënteD, te 's-Gi-avenhage 1300. Dr. Gronemau vroeg hoeveel geld per patient en per jaar noodig is. Dr. V a n Gorkum antwoordde, dat dit zoer veel afhangt van hetgeen de philantro pische vereenigingen ter plaatse doen. Zoo zorgt Enschedé alleen vuor de verpleging, ducb geeft geen cent uit voor versterkende middelen, daar pen andere vereeniging dit doet. Met leege handen kan men echter niet aankomen. De heer Vrijdag vroeg nog welke cate gorie personen bet best kan opgeleid tot enquêtrice. Dr. Van G o r k o ni antwoordde, «lat ook dit zeer uiteen loopt. Te Rotterdam is enquê teur eeu onderwijzer wiens vrouw aan tuber culose overleed. De heer Beu nks deelde ten «Intiemer, dai, jaren geleden, op eeu cursus in school hygiene hem is gezegd, dat in d«'slijmvliezen der neusholte van alle menschen tuberkel bacillen worden gevonden en dus feitelijk alle menschen tuberculeus zijn. I)r. Van Gorkora kou niet zoo aan stonds gelooven, dat dit zoo was gezegd. Het is mogelijk, doch de neuzen van allo men schen zijn tot dusver nog niet onderzocht op tuberkelbacillen. Doch neem eens aan, dat hier en «laar deze bacillen voorkomen in neusboltsn dan is dus nog volstrekt niet onrustbarend. Door seclies van lijken der allerarmsten die aan andere ziekten waren gestorven heeft men in veler hunner tuber- culeuse haarden (kweekplantsen van tuber kelbacillen) govonden, die echter in 93 van de honderd gevallen volkomen genezen waren; als gezegd stierven deze menschen dan ook niet aan tuberculose, doch aan andere ziekten. Van alle sterfgevallen is slechts 12 a 13o/0 op rekening te stellen van de tuberculose. Met de gewone plichtplegingen werd hierop omstreeks 10 uur de vergadering ge sloten. Staande de vergadering traden 26 leden toe tot de vereeniging die, met hei voor- J loopig comité, thans een 10-tal leden telt. KENNISGEVING. Kostelooze-Inenting. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMER8FOORT. Gelet op artikel 18 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 1341; breneen ter kennis van belanghebbenden, dat voor eeu ieder de gelegenheid t t kostelooze inenting wordt gegeven op den eersten <n tweeden Maandag van de maanden JANUARI, APRIL, JULI en OCTOBER, telkens des namiddags te drie ure, in de daartoe bestemde lokaliteit van het voor malig schoolgebouw wijk A, Roestraat no. 9. Amersfoort, 9 Juni 1908. Burgemeester eu Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIER8. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Het kortschrift-Groote. Te Amersfoort, zyo bakermat, werd gister het tienjarig bestaan gevierd van het Ned. alfabetisch »kortschi'ifi-»Groote". Omdat de Bondsleden den dag meer feestelijk wilden vieren, werd de Bondsvergadering door ka pitein A. W. Groote gesloten kort nadat zij geopend was en verdaagd tot 20 Juni te Amsterdam; alleen bracht de kas-commissie rapport uit, waaruit bleek dat bij een ont vangst van f 100 er een saldo te goed is van f66. Zij stelde voor het beheer van den Pen ningmeester goed te keuren en dezen te de- chargeeren. Ook werden twee voorstellen even aangeroerd, liet eene om de stemmin gen beter te regelen, het andere om eenige artikelciu van liet Huishoudelijk reglement te herzien. Uit het jaarverslag hleek, dat de Bond thans telt 67 personeele leden en drie aang sloten vnreenigingen met 56, 30 en 26 leden en dat in 1907 tweemaal examens zijn gehouden waarbij in Mei slaagden 1 kan- tuorsienograaf en 2 onderwijzers en in De cember 12 onderwijzers en tien kantoorsteno- graien met 130 en 150 lettergrepen per minuut, 9 voor moderne talen met 160 en 2 met 120 lettergrepen per minuut en 1 re porter me» 230 lettergrepen. Toen de treinen, die nogal iu vertraging bleken, zoowat allen hadden aangevoerd, word de algemeene vergadering gesloten en als feest vergadering door den heer J. C. G. Grasé heropend. Deze herinnerde hoe in Maart 1897 zijQ voormalige buurman de beer Groote in O. K, voor de eerste maal meer in 't publiek zijn kortschrift-stelsel ontvouwde en hoe thans dit kortschrift veel wordt beoefend, hoe men er toe was gekomen, het tweede lustrum te herdenken te Amersfoort en hoe Handel en Nijverheid, Vremdeliugeuverkeer en Onze Kring aan stonds bereid waren mee te werken om den gedenkdag feestelijk ie kunnen vieren. Alsnu werd een wedstryd gehouden in het in stenografisch schrift opnemen vsd een rede gedurende drie minuten, uitgesproken met een snelheid van 150, 200 en 250 let tergrepen per minuut. De verguld zilveren medaille van Handel en Nijverheid" verwierf de heer N. A. Janseu, Grooie-stenograaf bij de Kamers der ctaten generaal, voor de afdeeling 250 lettergrepen per mi .iuut, terwijl hem voor zijn zoer accu raten arbeid ook een kunstvoorwerp (reis- necessaire) kon worden toegekend door den Bond. De prijs voor 200 lettergrepen, een zilveren medaille van vreemdelingenverkeer, verwierf de heer W. van der Ent, te Arasterdam. Mej. W. Bosboom, uil Amsterdam, be haalde de zilveren melaille van O. Kals eersten prjjs uitgeloofd voor 150 lettergrepen de heer P. J Prins, uit Amsterdam, wonden; tweeden prijs, een kunstvoorwerp, beschik baar gesteld door den Bond. Eer de jury, beslaande uit de heeren De Neef, Droes, Grasé, Fredoriks en Tor Maat, met haar taak gereed was, was liet inmiddels reeds ruim half twee geworden. Om kwart voor drieën opende de heer S. J. van Duinen de middagvergadering en zeide gaarne te hebben aanvaard (iet verzoek de leiding op zich te uemen als Voorzitter van Handel on Nijverheid", de oerste vereeniging die op haar handelscursus tienografie-Groote heeft doen onderwjjzen aan een dozijn leer lingen van 14 jaar tot den middelbaren leeftijd en gaf vervolgens het woord aan prof. d r. Hendrik de Vries, uit Amsterdam, onder-voorzitter van den Bond. Deze herinnerde hoe omstreeks elf jaar geleden de heer Groote inededeeling deed van het door hem uitgedacht kortschrift, een Nederlandsch alfabetisch kortschrift dat, juist omdat het Nederlandsch was, door de lundgenooten, die alles wat uit den vreemde komt mooi en goed vinden, vrijwel met een „niet veel zaaks" werd ontvangen. Ik weet niet welke illusie L' destijds bezielde, ver volgde spr. ongeveer, zich daarbij meer tot den heer Groote wendend, of ge optimist genoeg waart, te gelooven dat de boodschap, die ge bracht, zou worden aanvaard als een blyde boodschap. Ik vertrouw van niet want ook toen liadt ge reeds levenswijsheid genoeg om niet te weten, dat do Hollander niet gemakkelijk iets nieuws aanvaardt. Wie, liefst financieel, by andere stelsels, uit vreemde talen voor de onzé/ zoowat pasklaar ge maakt, betrokken waren, hebben U zooveel mogelijk tegengewerktdoch ge hebt volhard. Achteraf bezien, is de bejegening, U aange daan, iu de hoogste mate vleiend geweest; als het niet al te zeer paradoxaal zou klinken, zou ik zeggen; die tegenwerking was voor U even vleiend als onaangenaam. Want hadt ge slecht werk geleverd, dan had men zich niet zóó ingespannen om het at te breken en het verdacht te maken doch men voelde, dat het goed, zeer goed werk was en trachtte hel jonge wicht te smoren eer het zich kon ontwikkelen. De haast waarmee dit geschiedde, excuseert de wapens, die men hanteerde. Thans weten we, dat het doel nietjs bereikt en als we den toestand van vóór tien jaar vergelijken bij nu, dan zien we, dat toen enkelen belang stelden in uw stelsel, waarmee thans honderden vertrouwd zijn. Thans zien we, dat velen 200 tot 250 lettergrepen per minuut opnemen. Thans is een vertrouwen op de toekomst vju uw kortschrift niet meer van noode; de toe komst is reeds heden geworden. Zelfs zeer snelle sprekers hebben dikwyls hun be wondering uitgesproken over de zeer juiste stenogrammental van personen beoefenen en propageeren uw stelsel; drie sterke ver- V6reenigingen dragen uw naam en zelfs in de Staten-generaal heeft uw stelsel intrede gedaan. Er is dus voor U alle reden tot tevredenheid en dankbaarheid. Het Neder landsch alfabetisch kortschrift zal niet meer van de aarde verdwynen en de naam A. W. Groote is niet meer te schakelen uit de ontwikkelingsgeschiedenis der stenografie. Dit moet U groote voldoening geven voor de ondervonden tegenwerking. Moge het kortschrift-Groote groeien en bloeien en moge deze „stenografie voor iedereen" nog vóór het derde lustrum zyn ingevoerd als verplicht leervak op de open bare school (langdurig applaus). De heer Grasé zeide hierna ongeveer; Waarde vriend Groote, een enkele zin uit de rede van prof. De Vries zou ik willen fteleveeren. Gij zijt de man geweest, die ons, Nederlanders, bracht het Nederlandsch kortschrift. Door byzondere omstandigheden, als uw buurman, hier in de Bergstraat, heb ik er al zeer spoedig mee kennis gemaakt en gezien, dat het degelijk bruikbaar was en het is my gegaan als zoo velen, die het thans bewonderen. Toen het ruchtbaar werd, dat de Bonds vergadering te Amersfoort zou worden gehouden, wildon we uiting geven aan onze erkentelijkheid. Niet steeds is ondank 's werelds loon. Dat toont U de krachtige samenwerking van H.mdel eu Nijverheid, ▼reemdeliujenverkeer eu O.K. met den stenografenbond-Groote, die van deze ver gadering wilde maken een feestelijke bij komst. In uw tijdschrift komt ge wel in contact met de beoefenaars van uw stelsel, doch dit is nog niet de echt persoonlijke bind en daarom hebben de Groote-stenografen besloten U aan te bieden een schrijftafel. Gij zyt gewend, alles van twee kanten te bezien. Bezie thans ook deze afbeeldingen en doe een keuze, of 't een, bureau-ministre dan wel een cylinder bureau zai zyn on dee die keuze met uw echtgenoote, die U zoo trouw heeft bijgestaan is uw strijd en die wij daarvoor zoo zeer erkentelijk zijn. Moogtgy nog jaren lang, ondanks uw soms zeer drukken werk kring, met uw bewonderenswaardige energie aan die tafel kunnen arbeiden (langdurig applaus). De heer Van Duinen zeidoAls ik in opdracht van de plaaiselyke vereenigingen, die gaaruo meewerkten tot deze herinnoring9- I dag, U óok geluk zou gaan wonschen, zou ik slechts in herhalingen treden hetgeen nut het o.ig op het zeer veie, dat nog te iaën is, ver keent zou zijn. Dit is een dag van rijke, rijpe vruch'en, welke ihans geiogst worden vu.. het stekje, een tienial jaren geleden door U hier gep .mi en thans reeds ontwikkeld lot een rijk vrueht- dragenden boom. ik wensch van ganscher harte, dat U dien rooogt zien opgroeien tot een boom waaronder zich zeer velen kui oen verzamelen en waarvan zy do vruchten kunnen plukken, (hier door U gegeven (langdurig ap'iluus). Ik stel thans voor over te gaat; tot hei nemen der proeven die, naar ik ueb vernomen, zeer zwaar zijn. De eerste dezer proeven bestond uit het stenografisch opnemen gedurende tien minu ten (in de Kamer wordt slechts vyf minuien gewerkt) met een snelheid van 250 letter grepen per minuut (slechts weinigeo spreken zóo snel) en het teruglezen daarvan. Vooral don finer Drees, Kamer-stenograaf, die met een snelheid van bij de 300 lettergrepen teruglas on daarbij slechts ééns hakkelde (het woordprotestanten) viel hierby een hartelyk applaus teu deel. Hierna werden twee Frauschc, een Duitaehe eu Eugelsche gedicteerd haudelsbrief gedurende vierminulen met een snelheid vun 100 lettergrepen per minuut en het steno gram onmiddellijk overgebracht per schrijf machine, waartoe de Remington typewriter coupany vier machines beschikbaar had gesteld. Aan mej. A. Vetter, uit Den Haag, die o.a. het verslag der tweede V red es-co ofe- roDtie verzorgde, werd voor haar bijzonder vlug en bijna foutloos werk een zeer fraaie inktkoker als aandenken geschonken. Het was middelerwijl halt zes geworden. De heer A. W. Groote wenschte nog een kort woord te spreken. Zoo heel veel van hetgeen in deze lien jaren is gebeurd kwam hem voor den geest, doch als steno graaf wilde hij toch ook in het spreken kort zijn. Heel veel tegenstand heeft hij ondervonden, maar toch ook veel medewer king en deze toch weegt het zwaarst. Op de eerste plaats dankt spr, daarvoor zijn ou<L buurman den beer Grasé. Een audere herinnering was hetgeen ge beurde aan een der Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus te Amsterdam waar spr. in drie kwartier zijn geheele stelsel ontvouw de. Prof. Hendrik de Vlies was toen leer- aar aan die school, doch beoefenaar van een ander stenografisch systeem. Spr. vreesde, zoodra hy dit boorde, bet opnieuw ontbran den van den systeem-strijd. En ziet; 8da gen later ontviug bij van den tegenwooi'digen onder-voorzitter van den Borid-Groote een brief in Groote-achrif'. Spr. bracht nog zijn hartelijke» dank aau de kranige beoefenaarsters eu beoefenaars van het stelselsommigen hunner hebben reeds driemaal verslagen van openbare licha men gemaakt met een snelheid van 250 let tergrepen. Spr. dankte ook de vereenigingen hier ter plaatse, die aanstonds bereid waren, mee te werken tot feestelijke herdenking van dit tweede lustrum en vooral den Voorzitter van „Handel en Nijverheid", die deze ver gaderingen leidde. De heer Van Duinen heeft gesproken van het nut van dit stelsel vooi' den handel en de nijverheidwelnu, spr. is meermalen gezegd door hen die een stenograaf op hun kantoor hebben, dat zij er niet meer buiten kunnen. Doch meer nog is hetgeen prot. De Vries aanstipte men moet dit zeer eenvoudig kortschrift geven aan de jeugd. De heer Van Duinen sloot hierop das bijeenkomst met den wensch, dat dit stelsel waarvan ook vele oningewyden de resultaten nu hebben gezien, zal worden het stelsel in Nederland. Een 30 tal Bondsleden zat met de leden van bet plaatselijk comité aan bij den ge* meenschappelijken maaltijd, die gehouden werd iu „Centraal". De dag, voor velen van groot^in-spanning, werd beslolen door een feestavond, mede in .ie groote zaal der Sociëteit „Vereeniging" waar ook de uitreiking der prijzen plaats had. Daarbij werd namens de familie Groote eeu verguld zilveren medaille ter hand ge steld aan deu heer Nico Blokker, theologisch student te Leiden, en W. Drees, Kamer stenograaf te 's-Gravenbage, uit erkentelijk heid voor het zeer vele, dat zy hebben ge daan voor het stelsel. Tot troost en aansporing tot nog beter oefening van hen, die geen prijs verwierven, werd meegedeeld, dat door de lamilie Groote een wisselbeker is beschikbaar gesteld. In de Bondsvergadering van 20 Juni zal worden meegedeeld hoe deze beker eigendom kan worden. Vervolgens weid, vooral door leden van de Amsterdamscbe Grnotestenografci-ver- eeniging „Steeds sneller", bijzonder verdien stelijk opgevoerd een heel aardige klucht, zong de heer Harmsen zeer fraai mooie Ne- derlandsche liedereu en zeide de heer) ferm. Abbas almede belangloos verzen van mo derne dichters. Een goed besluit van een zeer mooien dag.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2