Stadsnieuws. Gemengd nieuws. in de gister hier gehouden classicale ver gadering der Ned.Hervormde kerk werd voor zien in de vacaturen, die aan het einde des jaars zullen ontstaau. Ds. W. J. Meiners werd herkozen alslid in de vacature werd als zijn secundus ge kozen ds. E. U. Schallenberg, te Leusden. De heer W. Kleber werd herkozen als lid- ouderling als zijn secundus werd herkozen jhr. J. W. A. Barchman Wujjtiers, oud ouderling. Ds. G. van Kempen, predikant te Westbrook, werd herkozen tot quaestor, terwijl als zijo secundus werd gekozen ds. W. J. Meiners, daar ds. A. Drost, toLoenen aan de Vecht, bedankt had voor een her benoeming. De synodale voorstellen werden üesproktn en rekening werd gedaan over de gelden der classis en die der weduwenbeurs. Dr. H.H. Meulenbelt, predikant te Haar», Jeidde de druk bezochte vergadering. In de godsdienstoefening van den Doops gezinden kring hier hoopt aaostaanden Zon dagochtend voor te gaan ds. P. Oosterbaan, uit Hilversum. Werkgevers in verzekeringsplichtige be drijven en aangesloten bij de Rjjks Verze keringsbank worden herinnerd aan hun verplichting tot inzending der loonlijst over het 1e halflaar 1908 en tot betaling der Jremie ten postkantore tusschen 1 en 15 uli a.s. Als niet tijdig voldaan wordt aan deze verplichting, gaat het recht van beroep tegen de vaststelling der premie verloren. Met ingang van 1 Juli a.s. worden de volgende, van algemeen belang zijnde, wij zigingen gebracht in de voorschriften tot uitvoering van den Rjjks-Postspaarbankdieost: 1. Voor spaarbankboekjes, welke om de eene of aüdere reden van de inleggers worden overgenomen, behoort immer een ontvang bewijs te worden afgegeven. 2. Indien vermoed wordt, dat van de spaarbank gebruik wordt gemaakt tot bet kosteloos overmaken van gelden, zijn de ambtenaren verplicht bij de toezending van de betrekkelijke aanvraag, den directeur der Rijks Postspaarbank van dat vermoeden mede- deeling te doen. 3. Bij de indiening van een aanvraag om terugbetaling van het geheele tegoed be hoeven de ambtenaren, tenzij het een boekje betreft, behoorend bij een Staatsschuldboekje, den inleggers niet meer aan te raden, een klein bedrag te laten staan. Boekjes, beboo] rende bij Staatsschuldboekjes, moeten immer een tegoed van ten minste 25 cent aanwijzen. 4. Aan hoofden van acbolen kunnen op aanvraag eenige blanco formulieren worden verstrekt om te voorkomen, dat zy zich, ten behoeve van leerlingen, die inleggers in de Rijkspostspaarbank wenrchen te worden, doch niet kunoen schrijven, voor het doen der eerste inlage naar het kantoor der posterijen zouden moeten begeven. Belanghebbenden worden eraan herinnerd dat de vorderingen ten laste der Gemeente over bet dienstjaar 1907 uiterlijk vóór den len Juli a.s. ter Gemeente-secretarie moeten worden ingediend. Alle vorderingen, welke niet biünen dien termijn mochten zijn ingekomen, worden beschouwd als te zijn verjaard. Woensdag 1 Juli zal te Utrecht worden gehouden een vergadering tot stichting van een Bond van anti-revolutionnaire Gemeente raadsleden in Nederland. Dr. A. Kuyper zal de openingsrede uit spreken. Burgermeesters, Gemeente-secretarissen, Gemeente-ontvangers, oud-Raadsleden, leden, van de Provinciale Staten en van de Tweede Kamor, benevens hoogleeraron en leden van het Centraal-comilé van anti-revolutionnaire ktesvereenigingen, kunnen buitengewone le den van de op te richten vereeniging zijn eu hebben derhalve ook toegang tot deze vergadering. Overigens heeft niemand toegang. Nogmaals wijzen we er op, dat zy die recht hebben, geplaatst te worden op de Kiezerslijst voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken zich daartoe voor 1 Juli moeten aanmelden ter Gemeente-secretarie. De thans vigeerende Kiezerslijst telt slechts 196 namen en er zijn bier ter stede heel wat meer personen die aanspraak kunnen maken op dit kiesrecht, waartoe zij moeten zijn kiezer voor leden van den Raad en ten minste twaalf achtereenvolgende maanden bestuurder of medebestuurder van een be drijf van handel of nijverheid. De lieer H. A. ter Haar Roineny is aan de Rijks-universiteit te Utrecht geslaagd voor het 2e Natuurkundig examen. Kapitein W. F. N. von Hombracht heeft het hevel overgenomen over het garnizoen te Curasao. Militie-luitenant M. E. M. Wolff, van bet 5e regiment infanterie, heeft vergunning verkregen, iu plaats van dit jaar, volgend jaar de herhalingsoefeningen mee te maken. De Minister van Oorlog heeft, onder herinnering, dat hier en daar door den com mandeerenden officier steeds het vragen van verlof geëischt wordt indien «enig militair voor korten tyd buiten de dienst uren zich buiten het garnizoen wil begeven roet een van de middelen van versneld vervoer (spoor, tram, enz.) aan de autori teiten van de landmacht meegedeeld, dat het zyn verlangen is, dat de militair, betzij officier, onderofficier of soldaat, buiten de diensturen eu voorzoover het dienstbelang daardoor niet wordt geschaad, zich binnen do grenzen van bet Rijk vrijelijk daarheen kan hegeven, waarheen hij weusebt. De verschillende appèls, zegt de Minister, geven aan de militaire autoriteiten voor zooveel de militairen beneden den rang van oflicier betreft ruimschoots de gelegenheid om op gezette tijden zich te doeu overtuigen van de aanwezigheid in het kwartier van hen, die daar op de vastgestelde uren aan wezig moeten zyn. Voor wat betreft een verwijdering gedu rende den nacht blijft van kracht het bepaalde in het Reglement voor den garnizoensdients. Te Utrecht i: geconstateerd, dat reizigers voorzien van algemeene of bijzondere vacan- tiekaarten, zich langs den overgang van het Centraal-station naar het Buurtstation bege ven, voorgevende van laatstgenoemd station in de richting Zeist of Baarn de reis te willen voortzetten, doch zich inderdaad langs dien overgang naar de stad begeven, daar eenigen tijd vertoeven en daarna met een perronkar.rt het Centraal-station weder be treden om hun reis met die zelfde vacantie- kaart te vervolgen. Daarom zal in 't vervolg door den controleerenden beambte aan den overgang van hot Centraal-station naar het Buurtstation van de reizigers, die nel Centraal station willen verlaten op vertoon van een bijzondere of van een algemeene vacantiekaart deze kaart worden ingenomen, tenzij de rei ziger verklaart in de richting naar Zeist of Baarn te willen reizen. In dit geval wordt van de vacautiekaart de rechterbovenhoek afgeknipt. Volgende week Vrijdag en volgende dagen zal op het terrein van ,S. M. A. S. H.'\ aan de Groote Bergstraat hier, weer eeo serie lawn-tennis wedstrijden worden gehouden, ditmaal uitsluitend voor stadgenooten, Aanstaanden Zondag zal bet eerste elftal der voetbal-vereeniging II. V. C. deelnemen aan desene-wedstrijden der U, V. V. «Velox", welke worden gehouden op het terrein aan de Croeselaan te Utrecht. H. V. C. begint te 1l3/4 tegen U. V. V. Aanstaanden Zondag houdt de Utrecht- sche Wielrijders-vereeniging »Het Stalen Ros" een clubtocbt over De Bilt en Amers foort naar Barneveld. Men hoopt 's ochtends 6 uur te vertrekken en 'savonds 8 uur terug te keereo. De waarnemend Secretaris der gecombi neerde vergadering vraagt ons, onderstaande motie te willen opnemen De gecombineerde Besturen vat: de Prot. Christ, timmerlieden-vereeniging, afd. Prot. Chr. Timmerlieden Bond; deTimraerlieden- vereeniging S. N. V., afd. Alg. Ned. Timmer lieden Bondde Timmerlieden-vereenigiDg „St. Jozef", afd. R. K. Timmerlieden-secre tariaat; de Schildersgezellen-vereeniging D. E. S., afd. Alg. Ned. Schilders Bondde Metaulbewerkers-vereeniging, afd. Alg. Ned. Metaalbewerkers Bond de Typografen-ver- eeniging, aid. Alg. Ned. Typografen Bond en de Kalk- en steenbewerkers-vereeniging, afd. Alg. Ned. Bouwvakken Bond op 22 Juni in vergadering bijeen besprekende het geschrijf van het orgaan „De Eembode"; protesteert ten sterkste tegen de lasterlijke verdachtmakingen, welke geen andere dan zeer schadelijke gevolgen voor de eveutueele werkloozen kunnen hebben spreekt haar vertrouwen uit in liet fun- geerend comité; keurt het aannemen der motie door den R. K. volksbond af, die noodeloos scheuring tusschen de arbeiders tracht te brengen en besluit deze motie te publiceeren. De temperatuur vao het water in de zwemschool was hedenochtend 68 graden Fahrenheit. Het >Hdbld." maakt gewag van een plan, hier ter lande een «Mannenbond voor vrou wenkiesrecht" te stichten naar het model van de Engelsche ..Men's league for womeu- suffrage". De bedoeling van zulk een bond is, het streven voor vrouwenkiesrecht to maken tot een meer algemeene beweging, daar door velen in de actie der vrouwen, iiog gezien wordt eer. »precher pour sa pa- roisse Zij, die tot de stichting van zulk een Bond wenscben mede te werken, kunnen hun visitekaartje zenden aan, of zich schriftelijk wendeu tot nar. E. W. van Straaten, advo caat en procureur, Nassaukade 498 te Am sterdam. De prijsuitreiking van don Provincialen schietwedstrijd, te Utrecht gehouden, zul daar Zondagavond plaats hebben. In de personeele wedstrijden werden geen prijzen behaald door stadgenooten. By advertentie hierneven roept de sub-com missie uit de Oranje-vereeniging mannen op, die 31 Augustus wenschen mee te zingen en daartoe Maandagavond in de Muziekschool aau de Krommestraat worden verwacht om ,,Hollandsch glorie" in studie te nemen onder leiding van den heer M. W. Petri. Mogen er zeer velen opgaau, zoodat ook dit nummer der 10-jarige herdenking van de regeering van H. M. bijzonder goed slaagt. In de Maandag te Utrecht gehouden open bare zitting van den Centralen raad van be roep werd o.a. uitspraak gedaan in de vol gende zaken booger beroep van de Rijks-Verzekerings bank tegen de uitspraak van den Raad van beroep te Utrecht, waarbij, met vernietiging eener beslississing van de Bank. is verstaan, dat C. T., behangersknecht te Amersfoort, terwyl hij 22 November 1907 door een onge val werd getroffen, werkzaam was in de ver- aekeringsplicbtige onderneming van zijn werk geefster, de firma Gebrs. Hamers, dat bij sedert geheel ongeschikt is geweest tot arbeid en hem mitsdien een rente is toegekend van f0.82*/2 per werkdag. De Centrale Raad overwoog, dat de getrotïeue bij het opbergen van bedden, die vóór den winkel uitgestald waren geweest, van een winkeltrap is geval len, dus is getroffea toen hy werkzaam was in het niet-verzeköringsplichtig bedrijf van handel iu bebangersurtikelen, soodat hij geen aanspraak heeft op schadeloosstelling, wes halve de uitspraak werd vernietigd en de beslissing der Bank, waarbij schadeloosstel ling is geweigerd, bevestigd Hooger beroep van Rijks Verzekerings bank tegen de uitspraak van den Raad van beroep te Utrecht, w arbij, met vernietiging eener beslissing van de Bank, aan D. H., te Amersfoort, met ingang van 1 November 1907 is toegekend een rente van l 0.68 per werkdag, ter zake van een ongeval, waar door zijn borst werd gekneusd. De Centrale Raad, op grond van het gevoelen der ge boorde deskundigen, niet overtuigd, dat het lijden bij gedaagde op eu na 26 October 1907 bestaande, een gevolg ts van het ongeval, vernietigde de uitspraak en handhaafde de be3lissiug der Bank, houdende weigering van schadeloosstelling na 26 October 1907. Aan de Centrale botermyn werd gister aangevoerd 3250 Kilo fabrieksboter onder Rijks-controle. De laagste prije was f 1.10, de hoogste f 1.23. Dr. VV. van Rijn (leelt iu de „N. R. Ct." mede, dat «Strobin", een middel tot reini ging van stroohoeden, dat als »giftvrij" en «onschadelijk" wordt verkocht voor het groot ste gedeelte uit het bekende reinigingsmid del zuringzout bestaat, dat schadelijk en dikwijls zelfs giftig is. Het pakje dus buiten het bereik der kin deren gehouden. Op de Kampstraat kwam, door verkeerd uitwijken (het rechts houden, 9chijnt voor velen al bijzonder moeilijk te zijn) een mo torfiets in botsing met een gewoon rywiel, welks voorwiel danig verbogen werd. De motorcyclist legde, ofscnoon geheel onverplicht, een flinke zilveren pleister op de wond, die door een vakman zeer spoedig hersteld was. De politie leidde gister een uit Apeldoorn hier aangebrachte jongen verder naar Amster dam, waar hem wel een zeer warme thuis komst wachtte. Wat van ons leven wegslijt, is niet zelden het beste. TJit don omtrok. Het grasmaaien in de Eempolders is thans in vollen gang. Als 't weer droog blijft, verwacht men zeer mooi en overvloedig hooi. Men schrijft uit Baarn We zijn nu in het hartje van den zomer en toch heerscht er al zooveel werkloosheid. Waar moet dat toch in den aanstaanden winter heen Bijna dagelijks melden zich aan het politie-bureau werkloozen aan om nachtverblijf'; Maandagavond zelfs drie tege- lyk. Dat zijn allen vreemdelingen; maar ook onder de Baarnsche ambachtslui ziet het er niet zoo rooskleurig uit. Bovendien gaat het met het verhuren niet voorspoedig. Tal van gemeubileerde optrekjes zijn nog dispo nibel en al zullen er met de vacantie nog wel eenige weggaan, toch zal de zomer van 1908 voor Baarn niet tot de voordeelgste behooren. By de II. IJ. S. M. bestaat het plan, een groot gedeelte der stapelplaatsen vooi het materieel van den weg, alsmede de inrich ting voor het bereiden van dwarsleggcrs tegen bederf, die thans gevestigd zyn aan- de Rietlanden te Amsterdam, over te bren gen naar haar terreinen in do zanderij grai- loo tusschen Bussum en Hilversum. Met de voorloopige werkzaamheden is reeds een begin gemaakt. Tot onderwijzer te Woudenberg is benoemd de heer W. C. Luberti, te Laren. Het wordt den meuschen 's zomers in ons land toch wel gemakkelijk gemaakt om veel te reizen en weg te komen uit de benau wend warme en drukke steden. De vacantie- kaarten en speciale tarieven voor sommige trajecten hebben -.et verkeer zeer doen toenemen. De H. IJ.S. M. biedt de reizigers nu voor -Ie maanden Juli, Augustus en Sep tember weer wat anders aan en wel eou gele- genheid om op goedkoope wijze uitstapjes te doen, zoowel in den vorni van een rond reis als wel heen en terug over den zelfden weg, mits de reis teu minste over 200 K.M gaat De biljetten zyn een maand geldig en persuonlyk. De reis kan gedaan worden zoo wel op de gemeenschappelijke Ijjnen der Nederlandsche spoorweg-maatschappijen als op de eigen lynen en de kosten zijn zeer schappelijk: voor 200 K.M., 1e, 2e en 3e kl. f6.70, f4.28, f2.85; voor 600 K.M., reap, t 11, 1 8.2 f5.50. De leden van de Keizerlijke familie in Oostenrijk moeten alle begraven worden in de kapel der Capucijnen te Weenen. Als een Keizer van Oostenrijk naar zyn laatste rustplaats wordt gedragen, klopt de ceremoniemeester, die aan het hoofd van den lykstoet gaat, met ziju stok op de deur der kapel. •Wie is daar?" vraagt de bewaarder, zonder open te doen. «Zijne Majesteit, onze /.eer genadige Sou- verein, de Keizer van Oostenrijk, Koning van Hongarije, enz." •Ik ken lietn niet", antwoordt de stom binnen de kapel. De ceremoniemeester klopt voor de tweede maal. „Wie is daar7" vraagt de bewaker. »De Keizer van Oostenrijk". «Ik ken hem niet". Dn ceremoniemeester klopt ten derde male. „Wie is daar? roept de bewaker op luiden toon". >Onze broeder Frans", antwoordt de cere moniemeester zacht. Dan gaat de deur open en de kist wordt neergelaten in den grafkelder, zonder andere ceremonies dan die men voor de gewone dooden in acht neemt. De muutgasmeter als spaarpot. Een spaarkas, welko iu het geheel geen rente oplevert, is voor vele menschen in Engeland de gasmeter. Eenmaal per maand wordt de inhoud door de beambten geleegd en Je het opgeteekende gasverbruik overtreffende som wordt den gasverbruiker teruggegeven. Daar door zijn velen op de gedachte gekomen, ook hun spaarpenningen aan den muntgas meter toe te vertrouwen, in de overtuiging, (lat daar het geld wel de minste kans tot wegraken heeft en dat zij niet in de verlei ding komen, den spaarpot te vroeg open te maken. New-York is de derde Duitsche stad tal wereld, meldt de „Tagl. Rundschau". Er wonen 690000 Duitschers. Berlijn telt er 2 millben, Hamburg 730000. München maar 300000. Van de 3 500 000 New-Yorkers ziju er maar 737000 echte Amerikanen, d.w.z. kinderen van Amerikaansche ouders. Verder woneu er 295 000 leren, terwijl de grootste stad van Ierland, Belfast, er maar 348000 heeft. In Canada is een geheele stad door een deurwaarder in beslag genomen. He', is een stadje Dundas, Ontario, een plaats van 4000 inwoners. De deurwaarder Robert Stewart staple Donderdagmorgen met een bundel documenten naar den Burge meester en deelde hem mede, dat er beslag gelegd was op de stad, Hij plakte op het stadhuis biljetten aan, waarin het feit aan de burgers werd verkondigd en gaf er ook kennis van aan de politie en andere autori teiten. Alle meubelen en documenten in het stadhuis zijn gerechtelijk in beslaggenomen. De brandweer heeft men echter veiligheids halve vrijgelaten en de paarden der brand weerwagens mogen gevoerd worden met de gemeeutehaver, waarop anders óok beslag moest worden gelegd. De aanleiding tot deze zonderlinge inbe slagneming was een proces, dat de stad Dundas heeft verloren. Zekere Suttow werd gedood door een gebroken clectrischen geleidingsdraad, die over de straat sleepte en de rechtbank bad aan zijn weduwe een schadevergoeding van 3250 dollar toegokend. Het Gemeentebestuur, dat de schuld wierp op de electriciieits-maaischappjj, weigerde te betalen cn «oo kwam het tot den thans uitgevoerden dw ingmaatregel. Een kleine Gemeente iu Hessen, die in 1880 een schuldenlast van f84 000 had, heeft thans in 't geheel geen schulden. Die omkeer is teweeg gebracht door 2000 kersen-, noten- en kastanjebnomen to planten. De kersen- booraen leveren een opbrengst van 3000

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2