Stadsnieuws. Ingezonden. laud mag niet achterblijven in bel belang van dan vrede. Frankrijk doet proefnemingen met be stuurbare luchtschepen, Duitscülanil volgt bet na, neemt zelfs spoedig de leiding. Onlangs liep in Engeland het slagschip «Inflexible", een verbeterde «Dreadnought' van stapel, het schip bereikt by het proef- s'oomen de voor oorlogsschepen weergalooze snelheid van 27 knoopen per uur, Britscbe bladen juichen over dit succesmaar zij vergeten, dat bynu gelijktijdig te Bremen het Duitsche slagschip «Westfalen" óok een schip van hei Dreadnought-type, van stapel is geloopen en dat Duiischland binnen enkele jaren eeD eskader van acht van die monsters zal bezitten. Waar het heen moet met dezen afmatten de», uitputtendeo wedstrijd? Niemand kan bet zeggeD. Lang kan bet zoo echter niet meer gaan, want eens raken de krachten zelfs van de rjjkste natie uitgeput. Over éen onderdeel van den wedstrijd, die alleen ten doel beeft nieuwe vernieti gingswerktuigen uit te vinden, moet men zich echter verheugen, n.l. over dat het welk gericht is op de verovering van het luchtruim. Het is waar, is eenmaal ook op dat gebied de mensch overwinnaar, dan zullen waarschijnlijk nieuwe oorlogswerk tuigen gemaakt worden, zóo verschrikkelijk, dat al het bestaande er by in het niet ver zinkt, maar misschien zai juist dat ontzet tende demenschheid tot het besef brengeo, dat er een eind moet komen aan het verderfiijk streven misschien zal de volmaakt heid der moordwerktuigen tenslotte een eind maken aan het moorden. Op dit oogenblik zijn we nog verre vaa die volmaaktheid; maar dal toch al een goede schrede op hei pad der overwinning is gedaan, heeft graaf Zeppelin eergisteren met zijn tocht van twaalf uren bewezen. Als juichkreten klonkeo de korte, sobere tele grammen uit de verschillende Zwitsersche dorpjes en steden, waarboven de tocht van het reusachtige luchtschip zich uitstrekte. Om acht uur vertrek uit de ballonhal; even daarna gejuich ie Konstanz, over welke stad het gevaarte wegzweefde in de richting van Ueberlingen. Het internationale gezel schap, dat in dezen tijd zich langs de oevers van den Rijn beweegt, zag hoe de ballor;, gehoorzaam aan bel stuur, eon eind weegs aen loop van dezen stroom volgde. Twaalf uur 's middags stond geheel Bazel roet gewapend en ongewapend oog in de lucht te staren, waarin de onverwachte gast met de vaart van een spoortrein voortsuisde. Plotseling een wendinir.de kop van het lucht schip Deemt een andere richting aan en voort gaal het naar het Zuiden. Vier uur 'smiddags: kreten van verbaziug en verwondering te Zurich, eindigend in een algemeen gejuich. Graaf Zeppelin stuurt zijn schip op geringe hoogte over do stad heen, beschrijft eenige kringen, en weer gaat het voort naar Lüzern en zijn Vierwaldstatter Seo, waar ten aanschouwe van het overtal- rijke vreemdelingen-publiek eenige prachtige manoeuvres worden vertoond. Om vjjf uur wordt het toegejuicht door de Zwitsersche officieren op het oefenterrein der artillerie te Frauenfeld, om haif seven komt het te Konstanz weer in zicht en onder het gejubel der toeschouwers keert het om acht uur licht en elegant als een vogel in bet ballonhuis lerug. Twaalf uur heeft de tocht geduurd en daarmede zyn alle records geslagen en is Duitschland de primus op het gebied der luchtscbeeptva rt. Welk een indruk de verschijning van het luchtschip in Zwitserland maakte, wordt uit muntend weergegeven in een particuliere correspondentie uit Ziiricb aan de »N. B.C." De correspondent van dit blad heeft van een plat dak de bewegingen van het gevaarte gadegeslagen en beschrijft zyn indrukken als volgt In dat moment zie je plotseling groot, forscb, rustig majeiueus, op een steenworp afstands het trotsche schip voorbystevencn. Het lijkt een visioen, zooals in vroegere eeuwen de Oostinjevaarders den Vliegenden Hollander plachten te zien;of wel een lucht spiegeling, als waarvan de Afrika-reizigers ons verhalen. Dan weer schijnt het e u rensachtige, veelzijdige prisma met fraai ge slepen facetten, dal langzaam voortglijdt door het effen blauwe ether-vlak. Verbluffend zijn vooral de afmetingen. Wat scheen de kolos groot, toen hij op een paar honderd Meters hoogte over de huizen-blok ken gleed. Als een der moderne transport schepen in het havengekriewel der kleine booten en sloepen zoo lag de luchtbol in het kleine huizengewirwar. Een vyf minuten lang stond de bol onbe weeglijk stil boven het meer. Toen kraakte Clotseliog een schot met vreemden, bollen nal. Wilde Zeppelin misschien daarmede de aandacht der nijvere menschen trekken, hen even uitnoodigen, van hun werk op te kylten in minder dan geen tijd stond half Zürich op de daken. Met mijn veldkijker kon ik duidelijk de manschappen in voor- en achterschip onder scheiden. De ballon lag met den kop naar het Noord-oosten, was uit Zuidwestelijke richting in bet Züricbsche land gekomen. Plotseling begonnen de schroeven te werken en schoot de ballon krachtig, met steeds stij gende snelheid, voorwaarts. In iets meer dan zes minuten was het gevaarte aan den ge zichtseinder verdwenen. Maar eerst worden toch nog een paar be langwekkende bewegingen uitgevoerd. Zoo beschreef de luchtbol, na het in gang komen, een kleiüen boog, veranderde de richting van Noordoost in scherp Oost, steeg en daalde meermalen. Men zag, dat de verschillende toestellen uitstekend werkten; iedere bewe ging was zeker en standvastig. Merkwaardig was het te zien, hoe het schip vlak bij den gezichtseinder, waar de heuvelen hooger op stuwen, plotseling de voorsteven opstak, in sierlijk schuinglydende beweging hoogte nam en met een breedeo boog over de kammen gleed. Niet ds. I. Hooykaas, doch de emeritus predikant J. H. Kruseman Aretz, thans te De Bilt, zal morgenochtend voorgaan by de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk hier. Z. K. H. de Prins der Nederlanden kwam gisterochtend per trein uit Den Haag hier aan en begaf zich per auto naar Driebergen om tegenwoordig te zijn bij de uitvaart van H. M. opperkamerheor baron Van flarden- broek. De Tweede Kamer heelt gister aangeno men do suppletoire Oorlogsbegrooting m<-t 65 tegen 15 stemmen en goedgekeurd het wetsontwerp waarbij vergoeding wordt toe gekend aau hen die bij de thans opgeheven dienstdoende schutterijen een bezoldigd ambt bekleedden. Zy nam ook aan, met 62 tegen 11 stem men, het wetsontwerp tot regeling van den wettelijken tijd. Keurt ook de Eerste Kamer laatstbedoeld ontwerp goed, dan zal met ingang van 1 October de Amsterdanjsche tyd als wette lijke tijd worden ingevoerd. In de Donderdag gehouden algemeenu vergadering van de Groninger Maatschappij van Nijverheid heeft de Voorzitter medege deeld, d.it, naar hein zoo .juist van betrouw bare zijde ter oore kwam, de Wet op het Arbeidscontract met l Januari 1909 defini tief inwerking zal treden. De wekelijksche receptie van gravin F. D. Scliimmelpenninck, eebtgenoote van den Commissaris der Koningin, zal voorloopig niet plaats vinden. De, heer G. K. G. van Aaken is benoemd tot lid der jury voor bet in deze maand te Baarn te houden nationaal concours van harmonie- en fanfare-korpsen. Van den neer A. van Weezei Errens is een zeer mooi doek, gezicht op de Eem, tentoongesteld in Valkboff's kunsthandel. Niet alleen uitwendig is het St. Pieters en Bloklands gasthuis vernieuwd, doch ook inwendig worden allerlei maatregelen geno men ten gerieve van de gastelingen. In den zeer gunstig bekenden Groninger beddenwinkel van den heer D. S. Aronson, aan de Langestraat, zijn thans eenige bedden artikelen te zien, voor die stichting bestemd. Aan de Rijks-universiteit te Utrecht is bevorderd tot doctor in de Staatswetenschap- oen rar, G. A. Scheltus na verdediging van een proefschrift, getiteld Voorziening iu de beho.fu! der helligerenten aan steenkolen. Aan de Rijks-universiteit te Leiden heeft de heer W. H. van Helsdingen met gunstig gevolg afgelegd heteandiduats-exameu rechts wetenschappen. De heer G. de Vries is geslaagd bij het Natuurkundig examen van 's Rijks-veeartse- nyschoul te Utrecht. De heer N. B. de Groot is aan het Chr. gymnasium te Utrecht bevorderd tot de 6e klasse. Luitenant C. J. Bruijo, thans van het 7e regiment infanterie, is eervol ontheven van zijn detacheering bij de Militaire verkennin gen en teruggekeerd naar Naarden. Van de hand van luitenant N. G. van üernert, van het regiment grenadiers en Jagers, heeft by de firma Nygh Van )itmar te Rotterdam het licht gezien een brochure, getiteld „Onze defensie". De parade ter gelegenheid van den 67sten verjaardag van Prinses Marie der Nederlan den, zal ook hier Maandag worden gehouden. De troepen zullen de honneurs bewijzen aun luitenant-kolonel J. H. van der Burg, fungeerend plaatselijk commandant. Van het 5e regiment infanterie zal van 10 Augustus tot 3 October een detachement van 1 sergeant, 2 korporaals en 9 man onder bevel van luitenant L. J. Baerends bij het regiment genietroepen te Ui recht theoretisch en practisch worden geoefend in bet ver vaardigen van rijsra:i ter alen benevens het aanwenden daarvan ten dienste der grond- bekleeding, het maken van vlotten, tydelijke bruggen en verdere werkzaamheden, welke worden vereischt tot het in staat van ver dediging brengen van forten cd litrër. De „St.-Ct." no. 155 beval eou Kon. be sluit houdende toekenning van verhoogd pensioen aan den gepensionneerden sergeant C. W. F. Rejjckers, te Amersfoort. Hot officiers-examen van den Hoofdcursus begint 5 Augustus. Door „Ons Belang", vereniging van onder officieren en militaire geëmployeerden m den rang van onderofficier behoorende tot de Nederlandsche landmacht, is aan de Tweede Kamer toegezonden het adres, desiijds tot den Minister van Oorlog gericht voor onder steuning van weduwen en weezen, waarvan we reeds in den breede melding maakten. Op spoedige voorziening, op afdoende wijze in bet lot dier nagelaten betrekkingen, wordt ten zeerste aangedrongen. Droevig is 't de toelichting tot dit recp-est te lezen, waaruit muar al te duidelijk blykt, dat er waarlijk niet lunger kan gewacht met de voltuoiïng der Pensioenwet voor deze weduwen en weezen. De „Amersfooitsche Muziek-vereeniging", directeur de heer J. A Jochems, zal morgei.- avond op het terras vau Amicitia een con cert geven en daarbij het volgende program ma ten gehoore brengen 1. Jubileum feeatmarach G. K. Q. v*d Aaken. 2. Ouverture Gloria Viotis F. Boimon. 3. Ma Reine, wals. P. Bucalosai. 4. Fantaiaie La Primavera A. Boacolli. 5. Vera l'idéal, marBch 0. Tioberghieu. 6. Ouverture „Cleopatra" F. J. 8obweinaberg. 7. Roaamunda, wals A. Omera. 8. Fantaiaie „Le Trouvère" G. Verdi. 9. Finale Morgen gaat „De jonge wacht", onderaf- deeling van het Kruisverbond den namiddag doorbrengen op „Birkhoven". Precies 5 uur wordt afgemarcheerd van het gebouw der R. K. miltairen-vereeniging, aan het Zand. Op „Btrkhoven" worden volksspelen gehouden; hardloopen, kaarshappen, zak- loopen, enz. om prijzen, terwijl de jeugd ook wordt onthaald op kersen en melk. Een feest zonder alcohol dus en een voor beeld voor de gronten om zich le vermaken zonder sterkedrank De in 't voorjaar hier opgerichte Vereeni- ging voor kinderherstellings en vacantie-ko- lonies zal den zomer reeds elf kinderen uit zenden. De plaatselijke afdeeling van „Patrimoni um" besloot mee te werken tot, oprichting van een Christelijk bureau voor arbeidsrecht en om als vereeniging deel te nemen aan den historisch-allegorischen optocht op aan staanden Koninginnedag. In de vacature-De Valk werd gekozen tot bestuurslid de heer .1. G. van der Linden. Bij advertentie m dit nummer wordt mee gedeeld welke cursussen in het nieuwe leerjaar in het nieuwe gebouw der Industrie- en huishoudschool worden gegeven. Belanghebbenden zorgen er voor, zich in tyds aan te melden. De vereeniging Handel en Ny verheid" houdt aanstaanden Donderdag haar gewone maandvergadering. Behalve voorzieningen in Bestuurs-vacatu- reo zal aan de orde komen een voorstel van het Bestuur tot benoemen van een commis sie, ten doel hebbende het onderzoek naar de wenscbelijkheid van gesplitste bestekken. De R. K. werklieden-vereeiiigingen in het aartsbisdom Utrecht zullen Zondag 12 Juli in het gebouw van den R. K. Volksbond hier oen Bondsvergadering houden. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van mr. G. M. M. van Meerbeke is door den Directeur generaal der Ned. Centraal Spoorweg-maatschappij benoemd tot permanent-secretarisder scheids gerechten mr. A. D. E. Immink, adjunct-in specteur bij den oentralen dienst te Utrecht. Het orgaan der V. P. N. is in een nieuw gewaad verschenen als op zichzelf staande uitgaaf. Het wordt gedrukt bij de firma Leiter- Nijpels, te Maastricht, geheel in den vorm van «De Veldbode". Vrydag 17 Juli zuilen de wielrijders uit de Noordelijke provinciën hier met de eer ste ochtendtreinen aankomen en dan geza menlijk naar de Bor.dsfeesten te Haarlem fietsen. Verleden Zondag vierde de Utrechtschc Fiets-vereeniging „Het stalen ros" haar twee de jaarfeest door oen rywieltocht naar Bar- neveld. Op den terugweg werd het middag maal gebruikt in «Het boompje" hier. Gister mocht de heer Otte van het Bestuur een warme dankbetuiging outvangen voor zijn uitnemende zorgen en de keurige tafel. »We komen beslist nog eens weer" schrijft de Secretaris. De waarn. commissaris vun politie te Gro ningen vraagt namens den vader inlichtingen omtrent het verblyf van zijn zoon, student, lang 1.70, blond, aankomende blonde knevel, blauwe oogen, gezicht rond en vol, kleur gezond, postuur gezet, gekleed in donker geruit colbert-costuum, Vrijdag van Gronin gen vertrokken d< cb sedert niet meer gezien. Hij, die inlichtingen weet te geven, zal 125 belooning unt vangen. Daar het vermiste jongmensch familie heeft te De Bilt en het niet ortmogelyk is, dat hy deze heeft willen bezoeken, doch on derweg oen ongeluk heelt gekregen, is het niet buitengesloten, dat hy in deri omtrek kan worden gevonden. Aao di! Centrale boturmiju wei<) gisier aangevoerd 2425 Kilo fabrieksboter onder Rijks-controle; aan do markt 1000 Kilo boeren boter. De prijzen aan de royn liepen van f 1.13 tot fl.23; aan de markt van f 1.30 tot f 1.40. Het Ned. Metereologisch Instituut te De Bildt houdt het opmerkelijke verschynsel in de eerste avonden der week voor een door den bijzonder helderen heinel lang zichtbare naschemenng. De schemering, d.w.z. dester- rekundige schemering, duurt nl. totdat de zon 16 gr, onder den horizon is gedaald. In dezen tijd van het jaar daalt de zon eerst tegen middernacht tot 15 graden onder den horizon, zoodat op dat tijdstip de schemering nogduidelijk valt waar te nemen. Kumtdaarby bet toevallig aanwezig zijn van eenige kleine wolkjes op zeer groote hoogte, ongeveer een 20 K.M., dan k.an zich het beschreven lucht verschijnsel voordoen, dat echter iets heel zeldzaams is. Over geheel ons land is het waargenomen. In den herfst van I883 en in den wiuter vat) 1883 op 1884 heefl men ook buitenge woon zeldzame en krachtige schemering-ver schijnselen waargenomen. Deze werden toen verklaard en toegeschreven aan stofdeeltjes, welke hoog in de Incht zweefden en van do Krakatau-uilhar.-ting afkomstig waren. Het aansteken der lantaarns van ry wielen, motorrijwielen en automobielen moet vol gende week te 8.55 uur geschieden. De politie leidde een 15-jarig jongmensch uit Utrecht, dat, na beftigeo huiselyken twist de wijde wereld was ingegaan doch dadelylc bij aankomst te Amersfoort zich aan het politie-bureau meldde, naar zijn ouders terug. Een uit Amsterdam gedroste minderjarige, dio te Winterswijk door de politie werd aangehouden, gaf zy geleide in de richting der hoofdstad. Donderdagavond zag de politie zich ver plicht een vijftal nog jonge mannen, die het den bewoners en wandelaars van den Hoogeweg lastig maakten, in te rekenen. Bij de gebruikelijke fouilleering werd op een hunner oen halve flesch brandspiritus gevonden; wel de oorzaak van hun opge wondenheid. Een hunner raakte pas later onder den invloed. Thuis gekomen, werd hij zóo woest, dut hy, in het huis zijner ouders nog wel, alles kort en klein sloeg wat onder zijn be reik kwam. Daarbij verwondde hij zich zoo danig aan een der hauden, dat heelkundige hulp noodig was. Een krankzinnige vrouw, die lastig werd voor de omgeving, is gister tijdelijk opge borgen in een lokaaltje op «Ie Oude begraaf plaat in het gesticht to Utrecht was geen plaats en hedenochtend naar Coudewater gebracht. Ingebeelde rijkdom vau kennis is een voor name reden van goestelyko armoede. Inhoud «Wereldkroniek" 4 JuliHot twaalfde lustrum van het Delfsch studenten corps. De groote brand te Zilzl. Ken mooie Azalea. De Sint Jans-processie te Laren. Peisonalia. Het Brandweerfeest te Kleef. De club vun tien en haar ten toonstelling te Hilversum. Brand in hot kamp van Milligen. Kroniek van de weok. Automobiel-opstand in de residen tie. Caricaturen uit bet buitenland. lot Gemeente-geneesheer van Eeranes is, in do plaats van don heer Warmolts, be noemd de heer H. Mulder, arts te Leiden. Het opnemen van Ingezontlon stukken bewgat mei dat de Redactie Bleeds onvoorwaardelijk instemt niet den inhoud. Kopg van Inhouden stukken, al dan niet geplaatst wordt niet teruggeven. Hot jongenskamp te Laren. Ook dit jaar is weer gewezen op het kamp te Laren (Noord-Holland) zoowel door het Mi nisterie van Oorlog als door het Hoofdbestuur der Nederlandsche Weerbaarheids Vereeniging. Het lijkt mij daarom niet oodienstig, eenige toelichtingen betreffer.de dit knmp te geven. Ik wil daartoe het een en ander mededeeleu van het kamp, zooale het in 1907 gehouden werd vooral ook, omdat dit een der mooiste kampen was, hetwelk daar ooit plaats vond. Het kamp stond toen onder leiding vau den commandant van het korps der Nederlandsche Weerbaarheid, den reserve 1ste luitenant der infanterie J. W. Klein. Hot kader, den com mandant bij de oefeningen behulpzaam, waBdat van bovengenoemd korps, dus eveneens jonge lieden dikwijls slechts weinig ouder dan de deelnemers zelf. En toch was de geoefendheid volgen» oordeel van beroepsofficieren, welke het

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2