Stadsnieuws. Ouder de les; h(j was werkelijk hoorende doof en ziende blind en vooral teekenen en handenarbeid waren uiterst treurig. Bij een teekenles vertelde hij, dat zijn vader ziek was en begon daarop hartelijk te lachen. Op de vraag of nu de ziekte van zijn vader zoo'n reden tot lachen was, kloi k het»wel neen maar ik lag om dien jongen dien ik van ochtend beo zien vallen". Toen bleek, dat hij geen baas was over zijn gedachten en dat daardoor ook de handenavbeid zoo slecht was. Men begon van voren aan en er is een flinke jongen van hem geworden. »Er is een wonder met hem gebeurd, zeide zijn moederzijn oudere broer heeft twee linkerhanden en mijn man wil hem niet op 't werk hebben, maar den jongste z il hij dolgraag in de leer nem>-u, want die zal een best werkman wor den". Als een nieuwe klasse aankomt, worden daaruit groepen gezocht, die samen kunnen worden onderwezen, waardoor geen enkele leerling meer voor spek en boonen zit, en de strijd kan dan beginnen, een heele strijd, vooral tegen hun soms allerdwaaste interrup ties (een leerling leest „Arnold" een andere vangt tiet woord half op en roept „hè ja, voetbal"; een leerling leest „12 Juni" een ander roept »19 October komt mijn broer thuis", enz.). Een eigenlijk leerplan is er nieter is slechts een soort gids, waarin de onderwijzer zeer veel vryheid wordt gelaten en de onder wijzer moet zich afvragenhoe lang blijft het kind ter school, wat kan het leeren en wat niet, welke waarde heeft een of ander vak voor dezen of genen leerling, welke methode moet gevolgd. Gewoonlijk doorloopt in 6 jaar een leerling 4 klassen met, zoo mogelijk, 2 parslel-klassen van anderhalfjaar. Veel vakken van het gewone Lager onder wijs, als Geschiedenis, Aardrijkskunde, Na tuurkennis, worden geschrapt, doch veel er bij gedaan. Hei is beter dat een leerling kan omgaan met een rijksdaalder dan dut hij in de puntjes leert wat de grooisie gemeene deelen is. Het onderwijs wordt gegeven van hoog stens 16 leerlingen per klasse, is te gelijk klassikaal en individueel, terwijl in alle klas sen op het zelfde uur het zelfde vak wordt onderwezen, zoodat iemand die bijvoorbeeld niet meekan met het rekenpii in zijn klasse het rekenen in de lagere klasse kan bijwo nen. Aan de bestaande scholen in Nederland is tbans reeds een keurbende van onderwijzend personeel verbonden; naar -pr. meening moeten dezen de nieuw op te richten scho len leiden. Feitelijke bezwaren tegen het oprichten dier scholen bestaan niet meer spr. hoopte, dat alle denkbeeldigo thans ook uit den weg soutien zijn geruimd. Na de korte pauze werd gelegenheid ge geven, inlichtingen te vragen. De heer Ru pp vroeg of het eonstueercn der achterlijkheid per se moet geschieden door een psych-ater en het schoolhoofd. Is dit wet telijk, dan wel wenschelijk en indien achter lijkheid is vastgesteld, moet men dan de ouders overreden, dan wel kan men hen dwingen, het kind naar de bijzondere Lagere school te zenden De loer Schreuder aiitwoordde.dat het onderzoek evenrp'n verplichtend is nis dit gebuele onderwijs. Ziju de ouders onwil lig dan kan men toepassen art. 7 VII Leer plichtwet. Het niet nnoiig, dat een psychiater onderzoekt, doch wel zeer wenschelijk, om dat een leek niet kan maken de diagnose van opkomende neurose en dergelijke. De heer R u p p vroeg of er nog te Amster- dan slechts éeD zoo'n school is. De heer Schreuder Twee, ieder met 96 leerlingen, terwijl er een 600 achterlijke kinderen zijn. Er komen dan ook meer scholen, doch de heer De üauvage Nolting trad af als Wethouder van Onderwijs. De heer R u p p U sprak van kinderen, die by gratie worden bevorderd. De heer Schreuder: Die behooren feitelijk bij ons; die twee jaar over éen klas doen, kunnen wel op de gewone school blijveD. Op den duur zal men wellicht voor dezen de Mannheimer tusschenscbool in voeren. De heei Ru pp: Hoe zit het met de standen De heer Schreuder: Onze scholen zijn toegankelijk voor alle kinderen. De m. est gegoede ouders moeten wat meer uitleggen en hun kind zenden naar aKIein Warnsborn". Dat kost echter f1200. De heer R u p pStaat het bijzonder onderwijs, in den gewonen zin genomen, geheel buiten uw school? De heer Schreuder: Onze school ge noot aanvankelijk Gemeente-subsidie, doch kreeg later een zeer ruim Rijks-subsidie. Zij is geen openbare, doch wel oen neutrale school, opdat ook andersdenken, die anders Katholieke- en Christelijke scholen zouden bezoeken, by ons onderwijs kunnen krijgen. De heer Spelberg: Wordt van Rijks wege ook eenige bepaling gemaakt voor do toekenning van het Rijks-subsidie? De heer Schreuder: De districts schoolopziener moet an btshalve deplaatsiDg goedkeuren; dat is alles. De heer Spelberg: Hier is onlangs vanwege het Gemeentebestuur gevraagd naar het aantal achterlijke kinderen. Ik ging bij mijn antwoord uit van het standpunt, dat leerlingen, die een last zijn in huu klasse en die klasse tegenhouden, tot >le achterlijke moeten gerekend; bijvoorboeldeen 12-jarige die zit in een klasse van 9-jarigen. Is de leeftijdsgrens van invloed? De heer Schreuder: Die is geen be zwaar, doch zulk een leerling is neg niet altijd een typisch-acbterlijke. Wij moetende kinderen h-'bben waarmee de I agere school geen raad weet en die op de Lagere school absoluut niet profiteeren. Het reeas zooeven aangeduide Mannheimer stelsel voorziet voor do lommen. De heer Spelberg dankte inleider, hoop te, dat diens reis niet te vergeefs zou zjjn geweest, hetgeen wel ziju groutste belooning zou wezen en sloot hierop de bijeenkomst. Congres K. K. werklieden. In het gebouw van den R. K. Volksbond werd Zondag gehouden de Bondsvergadering van R. K. worklieden-verecnigingen in het aartsbisdom Utrecht. De heer W. G. Klomp herinnerde in zijn openingswoord, dat voor de eerste maal deze bondsdag te Amersfoort word gehouden en droeg de verdere leiding op aan den heer H. Brouwer, uit Hilversum, den bondsvoor zitter. De heer Brouwer opende te half elf de algemeene vergadering en sprak een woord van welkoru tot de ifgevaardigdeu en in 't bijzonder tot den heer Th. J. II. Bianchi, diocesaan Secretaris der Katholieke sociale actK Vervolgens herinnerde spr. aan den heer Ktenders, uit Culemborg, dien de bond op nauw 33-jarigen leeftijd door den dood moest verliczt n en beval diens weduwe en zeer jonge kinderen in den steun der leden ten zeerste aan. De heer A. H. J. Engels, te LeideD, Eere-voorzitter van don Rond kon door eeu vergadering te Arnhem niet aan wezig zijn. Als bonds-secretaris is opgetreden de beor Van Wijk, te Zwolle. Uit den bond njn getreden deafdeeliügen Doesburg met 40 en Vinkenveen met 100 leden, terwijl tuetraden Lonueker met 155 eu Winterswijk met 130 leden de bond telt daardoor thms 37 afdeelingen met ruimiö200 leden, waarvan vertegenwoordigd wa-en 34 al'deeliogen door 30 vourzitters en 85 afge vaardigden. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat het Dagelijksch bestuur van den bond is ge nood bij de onthulling van het monument van de. Schaepman, den eerste bumD-advi- seur, te Rijsenburg op Maandag 13 Juli. Aan de orde was een voorstel-Enschede om krachtige pogingen in het werk te stel len om te komen tot éen R. K. arbeiders- weekblad voor geheel Nederland, bestaande uit een hoofdblad met algemeene berichten en een bijblad voor de mededeelingen uit elk der vijf bisdommen; het abonnement zij ver plichtend voor elk lid. Hel dagelijksch bestuur had een uitge breid prse-advies gegeven, waarin het o.m. aanried voorloopig als bondsorgaan te behou den »De Katholieke Werkman", welk blad reedo 15 jaar bestaat en waarin het reeds een en ander schrijft en dat bereids als bondsorgaan wordt beschouwd. Volgens matige berekening zou, bij aan neming van het voorstel, ongerekend nog de opbrengst van advertentiën, uit de winst kunnen bestreden worden het salaris van eeu bezoldigd propagandist ad f800 en diens reis- en verblijfkosten ad f300, terwijl de vereenigingen en de leden een financieel voordeel zouden hebben o. a. door minder kosten voor centrale vergaderingen daar het dagelijks bestuur door het bondsorgaan in beier contact komt met de afdeelingen. Het groote voorleel is de bezoldigde pro pagandist, die steeds disponibel is, terwijl thans de leden van het dagelijksch bestuur moeten vrijaf' vragen van hun patroon daD wel wachten tot den vrijen Zondag en daar door wel eens te laat komen als er een ar beidsgeschil dreigt of reeds tot uitbarsting is gekomen. Het bestuur wenschte in elk der 5 bisdommen zoo'n propagandist. Nadat de Voorzitters met bun afgevaar digden nog even hadden geconfereerd over deze toelichtingen, werden te half twaalfde debatten geopend, welke duurden tot twee uur en wuaraan twintig afgevaardigden deel namen. Veelal waren de groote afdeelingen, met 603 en meer leden en waar meer vak-actie wordt gevoerd, voor en de kleinere, die meer sociale actie beoogen, tegen het voorstel. Vooral had men bezwaar tegen het weder verhoogen, zij 't dan uok met slechts éen cent, van de contributie; deze werklieden betalen reeds zooveel voor allerlei kassen (ziekenlouds, begrafenisbns, werkloosheid verzekering, enz.). Ten andere ontvangen velen hunner reeds hun vakblad en vreesde inen bemoeilijking der vak-organisaties. Ook vreesde men, dat de lauwen de hoogere con tributie zouden aannem-m als excuus om uit U treden of dat verenigingen en bloc zich i zouden afscheiden van den Rond. Vry alge meen was men «r togen, dat het abonne- monr verplichtend zou zijn voor elk lider zijn gezinnen ..wuarin 6 on moer leden wonen zouden dan aan dat gezin 6 en meer exem plaren moeten worden toegezonden? Ook meende men, dat niet het bondsbestuur, doch de plaatselijke vak organisaties moesten op treden bij arbeidsgeschillen. Do Voorzitter vatte het gespet kene samen en gaf gelegenheid tot repliek, waar van 7 aldeelingen gebruik maakten, waarna de voorzitter dupliceerde. Spr. deed daarby uitkomen dat 50 pCt. der afdeelingen nog uilsluitend zich bewegen op het terreiu dei- sociale organisatie, waaruit de vak-organisatie geboren is. Het bondsorgaan, beter gewor den ook door de berichten der gesalarieerde propagandisten, zal de organisaties versterken omdat het de leden individueel voorlicht. Ware bij de oprichting van den bond de K. W. verplichtend gesteld, de bond zou thans zeker 12 000 leden tellen. Spr. constateerde, dat uit de discussiën dui delijk bleek de mirder goede financieele toe- sland der afdeelingen en vorvolgdede con tributie der arbeiders is gestopt in de muren van hun vereeuigmg.sgebouweu. Ontdoet u van dien last en ga weer vergaderen in een huur- kamertje (applaus) en laat dit u, dieerover deukt een eigen gebouw tl stichten, een les wezen en doet dat niet. Het bondsbestuur wist, dat vooral op finan cieele gronden hi t voorstel niet zou worden aangenomen, doch handhaafde het om de oogen te openen voor den slechten toestand van het huidig bondsblad en stelde nu voor de volgende motie: De algemeene vergadering (gehouden, enz.) spreekt als haar overtuiging uit, dat de groote meerderheid der aangesloten vereenigingen in beginsel erkent de noodzakelijkheid van het algemeen lezen van het bondsorgaan en het aanstellen van gesalarieerde propagan disten dat echter de bezwaren nog te groot zijn om thans reeds definitief daartoe over te gaandraagt het dagelijksch bestuur op, rekening houdend met genoemde bezwaron, de voorstellen nogmaals in studie te nemen om, na weer besproken te zijn, op de eerst volgende bondsvergadering een definitief be sluit te nemen. Na eenige discussie werd de motie aange nomen met 75 tegen 7 stemmen (legen En schede, Hengeloo en Haaksbergen Winters wijk verzocht, als pas aangesloten afdeeling, buiten stemramg te blijven). De raiddagvergudeiing, welke kwart voor driëen aanving, werd bijgewoond door den bonds-adviseur, pastoor F. X. Bult, uit Bar- neveld. Het gebruik bij den bond is, dat de voor stellen der afdeelingen met het prae-advi is van het dagelijksch bestuur zes weken te voren worden toegezonden aan de afdee lingen na het verzenden van den beschrij vingsbrief bad de afdeeling Utrecht den 4 Juli twee nadere voorstellen ingezonden op baar voorstellen. Het dagelijksch bestuur heeft die nadere voorstellen alsnog ter kennis gebracht van de afdeelingen, doch niet kunnen pi»- adviseeren en wilde wel besprekingen er over toelaten, doch de centrale bestuuisver- gadering (dagelijksch bestuur plus voorzit ters) Zaterdagavond gehouden, bad beslist, dat geen conclusion konden worden genomen; men meende niet verder te kuunen gaan omdat de afdeeling handelde lijnrecht in strijd met een besluit der vorige bondsver gadering. Het eerste voorstel van Utrecht luidde: »de bond voere in alle afdeelingen in het verplichtend zijn in de vakorganisatie, zoodat zij die geroyeerd worden van de vakorgani satie, ook geroyeerd zijn van de algemeene organisatie". Haar nader voorstel luidde: »de bond legge al zijn afdeelingen de ver plichting op, haar leden te doen plaats nemen in de vukafdeelingen en, waar deze vakaf- deelingen nog niet bestaan, zijn invloed aan te wenden tot het oprichten daarvan". Op bet oorspronkelijk voorstel adviseerde het bondsbestuur, dat het zich onthield van inmenging in huishoudelijke zaken van do aangesloten vereenigingen en de afdeelingen daarvan, die veelal zijn aangesloten bij ar- beids-seeretariaten. De bespreking kon over gebracht in do vereenigingen en daar wel licht veel nut stichten. De Bonds-adviseur verhief zijn stem tegen het niet volkomen correct optreden van Utrecht, dat, na bet prue-advies op haar eerste voorstel, i-en,'gewgzigd voorstel in diende. De vraag werd o.a. gedaan of de arbeids secretariaten wel varen in het water waar in ze moeten varen, vooral omdat er zoo velerlei vakbelang in éen secretariaat zijn vertegenwoordigd en of 'triiet beter zou zijn, bedrijfs-organisaties te maken. De Voorzitter concluded de, dat veel van het bier besprokene meer thuis behoort op het Ned. vakcongres dat 1 en 2 Augus tus te Utrecht zal worden gehoudeD, en waarvan spr. de bijwoning ten zeerste aan beval. Spr. raadde uud, dat allen zooveel mogelijk zullen voorstaan de sociale actie en, in de vereenigingen waar vak-actie wordt gevoerd, deze zoo sterk mogelijk worde ge- gemaakt. Een conclusie werd niet genomen. Aan de orde was vervolgens een voorstel- Utrecht»het vormen van sprekers". Ook hierop had Utrecht een nader vooi- stel indediend, luidend»den bond worde opgedragen zijn medewerking to verleenen tot het oprichten van sociaal-apologetische cursussen in allo afdeelingen, zyn medewer king te verleenen om personen van bijzon- doren aanleg een aparte opleiding te laten ge nieten zoodat zij ten slotte als sprekers kun nen optredenen zijn medewerking te te verleenen tot het verkrijgen van goed ontwikkelde personen aan wie de leiding van eendegeljjkeucursus ten volleis toevertrouwd." De voorzitter zi ido, dat het dagelijksch be stuur volkomen accoord gaat met het oor spronkelijke en het gewijzigde voorstel. Nochtans heeft deze vergadering, waar over éen voorstel twintig afgevaardigden spraken, bewezen dat zij wel durven en wel kinnen spreken. Het dagelijksch bestuur hoopt spoe dig voorstellen te kunnen doen. Ten slotte kwam in behandeling de vol gende motie der veroeniging Enschede»de hondslag, overwegeude, dat het sluiten van collectieve arbeidscontracten van groot be lang is voor don socialen vrededat ver wacht mag worden, dat, als de wet tot re geling van arbeidscontract in working zul zijn getreden, verschillende plaatselijke vak- afdeeiingen met meer succes dan tot heden, pogingen zullen kunnen doen om collectievo urbaldsconiracten te sluiten; dat do wet het sluiten van zoodanige contracten slechts zal erkennen, wanneer de contractoemule ver eenigingen rechtspersoonlijkheid bezitten; dringt er bij verschillende besturen en leden op aan, de tot hun vereeniging behooron- de vakufdeelingen te bewegen tot het aan vragen der Koninklijke goedkeuring barer statuen. Het pi ae-advies van het dagelijksch bestuur luidde Het dagelijksch Bestuur gaat volkomeu accoord met de ingediende motie en acht die aansporing aan de aangesloten vereeni gingen tot baar vukafdeelingen noodzakelijk voor de toekomst. De afgevaardigde van Enschede, de motie toelichtend, meende dat door het collectief arbeidscontract grooter wederzydsch ver trouwen en meer werlorzijdsche waardeering tussehen werkgever en werknemer zou ont staan. De bondsvoorzitter merkte op, dat vela patroons niet collectieve contracten zullen aangaan, doch f'abrieks-roglementen ter tee- keniug zullen aanbieden, die de voordeelen voor de werknemers vrijwel alle wegnemen. De motie werd hierop aangenomen bij acclamatie. Na afhandeling der agenda sprak de bonds- adviseur een woord naar aanleiding van do heuglijke gebeurtenis der onthulling van het gedeukteeken voor den eersten advi seur dr. Schaepman. Ruim vijf jaren heeft het ilankbure Katholieke Nederland noudig gehad om eenigszios hulde te brengen aan den grooten doode en vele vijftallen jaren zal het wellicht duren eer ook de orde lievende werkman den zege zal hebben be vochten. Evenals van dr. Schaepman moet hjt devies van den Katholieken werkman zyn: credo pugno (ik geloof en ik strijd) eu wanneer hij d iarbij steeds den blik om boog houdt en vertrouwt op den Almachtige dan zal God, als Hy dat wil, helpen op den tyd dien Hij wil eu de wijze als Hij wil. Hierna werd de zeer druk bezochte vergadering op de gebruikelijke wijze tegen 6 uur gesloten. Iiot verluidt, dat de Regeering den directiën dor spoorwegmaatschappijen heeft voorgesteld, de invoering van den wettelnken (Amsterdam- schcn) tijd te bepalen op 1 Mei 1909. Dit voorstel is gunstig door de spoorwegmaat schappijen ontvangen. Mot ingang van 1 Mei 1909 zullen wij dus waarschijnlijk in do dienstregelingen der spoor wegen in ons land den Amsterdamschen tijd vermeld vinden. De Commissaris der Koningin in deze pro vincie heeft, op verzoek van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de Gemeente besturen van zijn gewest uitgenoodigd, hem zoo spoedig mogelijk, in ieder geval voor 18 Juli, op te geven lo of maatregelen zijn genomen in het belang van de verzekering tegen de gelde lijke gevolgen van werkloosheid2o bij bevesti gend antwoord hem toe te zenden een exemplaar van alle desbetreffende plaatselijke verorde ningen, reglementen, enz., welke vnn kracht zijn, zoomede do daaraan tusRcben de colleges van II. en \V. en de Gemeonleraden gewisselde stukken en de handelingen van de Gemeente raden dienaangaande, en 3o mede te deelen of op do begrooting een bedrag voor 1908 isuitgo- trokken of voor 1909 vermoedelijk zal wordon voorgesteld voor de subsidieering en do admi nistratiekosten van bedoelde verzekering en, zoo ju, welk bedrag, zoomede welke do uitkomsten van die verzekering tot op heden zijn geweest. Op de ontwerp-hogrooting der Provinciale staten zijn voor 1901), voorzoover do instellingen te Amersfoort betreft, de gewone subsidiën uit getrokken: Ambachtsschool f3000, Industrie school f 1500.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2