Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Ingezonden. komen, voor een verbeterde editie van bet Belgische stelsel. Het Bolgische stelsel nu is vrijwillige verzekering. Dat wijst ons op een hoogst belangrijke, en voor alle tegenstanders van dwangverze kering verblijdende kentering In de meaning van een zoo zaakkundig en gezaghebbend man als de heer Kegout die in zijn acade misch proefschrift de dwangverzekering nog iu enkele regels, als iets haast vanzelfspre kends, afhandelde. Wat de reeds in de verzekering begrepen bedrijven betrof, wilde spreker bet remedie □iet zoeken in uitschakeling van de Rijks bank en versterking van de risico-overdracht ot het eigen risico, want dat zou reactionair zijn. Neen, maar tiy wilde een wachttijd van 6 weken in de wet gebracht ziengedu- ronde welken de uitkeering rechtstreeks door den werkgever zou moeten geschieden. Zoo doende zou, meende hij, de groote massa van de kleine ongevallen, die thans de ver zekering zoo duur maken, buiten den om slag van de administratie komen te vallen. Spreker schatte dit op wel 70°/0 van alle ongevallen (later sprak hy van 80% van de arbeiders... van al le arbeiders, of van alle arbeiders die een verzekerd ongeval krijgen En nu was het antwoord van Minister Talma zeer opmerkelijk. Deze bleek zich nl. de qualificatie «reactionair", door den heer Regout bij voorbaat geuit jegens dege- uen die het particuliere risico mochten wil len vermeerderen, persoonlijk aan te trekken. Dat was „jargon", vond do Minister, dat paste in den mond van den heer Regout- Men kan deze gevoeligheid allceo verkla ren, als tnen aanneemt dat de Minister in derdaad voornemens is de vermeerdering van bet particuliere risico ais remedie op de Ongevallenwet te willen toepassen. Iets dat nog meer waarschijnlijkheid kreeg,toen de Minister mededeelde dat hij een oplossing van de moeilijkheden met de Ongevallenwet meende te hebben gevonden, doch dat som migen hem om die oplossing wel »reaction- nair" zouden heeten en dut hij wellicht een „impopulair" voorstel zou hebben te doen. Wat bet denkbeeld van den heer Regout betrof, merkte de Minister scherpzinnig op dat het zou neerkomen op een privaatrech telijke verzekering voor de kleine ongeval len naast de publiekrechtelijke voor de groote, docb dat bet dan de vraag zou zijn of de arbeiders aan privaatrechtelijke vorderingen wel genoeg zouden hebben en dat overigens by risico-overdracht op maatschappij an toch weer de wanverhoudiug tussehen het geringe bedrag vr.r de uitkeering en de hooge ad ministratiekosten zou blijven bestaan. Over ecu mogelijke toepassing van het Bel gische stelsel op de nu nog niet verzekerings- plichtige bedrijven,zei do Minister niets. Het ontwerpje ging er zonder stemming door. KEN NISGEYING. Da BURGEMEESTER van AMERSFOORT, üeuen artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de iogetetenei, dat de Raad dewr tiemeeute tal vergaderen op DLNSDAG den 28 Juli aanstaande, des namiddags te twee ure. Amersfoort, 23 Juli 1908. De Burgemeester voornoemd, E. L. VISSER. loco-Br. Dr. A. H. Haentjes uit Haarlem hoopt Zondagochtend voor te gaan by de gods dienstoefening in de Remoustrantscbe kerk hier. Voorden Doopsgezinden kring hoopt opto treden ds. G. Wuite, uit Arnhem. Biykens acte in de Staatscourant van 21 Juli is bier opgericht de Naamlooze Vennoot schap «de Nederlandscbe Centrale Rotermyn». Aan het eindexamen H. B. S. 5 jarigen cursus in de provincie Utrecht, dat alhier wordt gehouden, namqp voor de le groep, 20 candidaten deel. Geslaagd zijn: H. F. van Eek, Christine Geyl, Marga. J. A. Hemmes, H. W. du Perron, G. van van Soest, G. H. A. Thieme en J. F. Wesse- Jing, van de H. B. S. te Amersfoort; W. R. C. Boers H. W. Dumont, C. Goe- koop, A. LE. Rambonnet, L. Sillevis, M. J. Simons en Jobs. Stuurman van de R. H. B. S. te Utrecht; R. T. Alting Mees, S. Bastiaaus, H. J. E. van Hoorn en J. A. Werson van de Gem. H. B. S. te Utrecht; J. A. Donker Duyvis, extraneUs. Afgewezen éen caodidoat. Wegens drukke werkzaamheden nam de heer Th. J. H. Bianchi het vorig jaar ontslag als voorzitter van der Propaganda- commissie »Sl-Martinus," ter bestrijding van bet drankmisbruik in de Dekenaten Amers foort, Utrecht enz. In do Zondag gehouden vergadering werd bfj opnieuw gekozen als president, welke beooitning by heeft aangenomen. De P. C. omvat thaus 46 aangesloten af- deelingen met ongeveer 4000 leden 1300 mannen en 2700 vrouwen). De heer N. G. Kam is benoemd tot vast Leraar in Wis- en Natuurkunde en van den nieuwen cursus tevens tot tijdelijk ioeraar in Natuurlijke historie aan het Gymnasium te Doetinchem. Mejuffrouw C. M. S. Rauh is benoemd tot ouderwijzere? aan de Openbare Lagere school te Hillegom. Mejuffrouw A. G. Visser, thans onderwij zeres te Austerlitz, behaalde de boofdacte. In de Dinsdag le Utrecht gehouden open bare terechtzitting had o.a. de uitspraak plaats iu de volgende zaak Hooger beroep van de Rijksverzekerings bank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep le Utrecht, waarbij met vernietiging eener beslissing van de Bank, die na 23 Maart 1907 verdere schadeloosstelling wei gerde, aan G. H. F. bier ter stede met in gang van 24 Maart 1907, is toegekend eene rente van f0.38 per werkdag ter zake van een ongeval, waarbij hy eene spijkerwond bekwam in zyn linkerhiel. De Centrale Raad vernietigde zoowel de uitspraak als de be slissing der bank en kende getroffene van 17 Augustus tot 3 September 1907 eene rente toe van fl.26 per werkdag, van oordeel dat hy gedurende dien tijd geheel ongeschikt; was tot het verrichten van arbeid en bij overigens weer geschikt is geweest zijn vol len arbeid geregeld te verrichten. Aanstaanden Zaterdag zullen 47 leerlingen van de openbare school aan de Punten- burgerlaan, hoofd de heer A, Veen, onder de hoede van een vjjftal geleiders, een uit stapje maken naar Nijmegen. 't Afwisselend, zorgvuldig opgemaakt pro gramma belooft den kinderen veel genot. Al maanden lang hebben zij zich op dat reisje verheugd waartoe zo elke week trouw meester bun spaarpenningen brachten. 's Ochtends om 8 uur wordt de tocht aan- gevangèn om 's avonds te half negen weer terug te komen. Tot 29 Augustus worden behalve 's Zater dags, iederen werkdag van half vier totvjjf uur op bet terrein bewesten de Inf'anterie- kazernes sportspelen gehouden als vooroefe ningen voor het sportfeest, (onderlinge wedstrijden) dat ter eere,van den jaardag van H. M. de Koniugin zal worden gegeven. Wie belang stelt in sport en eens wil zien wat, onder goede leiding, de jonge mili ciens reeds hebben geleerd, moet er eens een kijkje gaan nemen. Het is altijd een verblijdend teeken, wan- noer in een stad een nieuwe tak van indus trie gevestigd wordt. En daarom vermelden we met ingenomen heid, dat de N. V. „Flevo" alhier een Am- steniamscbe fabriek van gloeikousjes heeft overgenomen en het bedrijf hier zal voortzet ten, terwijl de inrichting reeds binnen enkele dagen hare werkzaamheden zal aanvangen. Den vertegenwoordigers van «Handel en Ny verheid» op het Middenstandscongres dut van 28 tot 30 Juli te Dordrecht wordt ge houden, den beeren S. J. van Duinen en G. Berns, wacht een reeks verrassingen. Zoo worden Dinsdagavond feestconcerten gegeven op het Scheffersplein en in den tuin van «Kunstmin»; Woensdagavond verlichting der havens, mei zanguitvoeringen aanboord dur versierde schepenDonderdag concert in de Groote kerk en feestavond aangeboden door de Dortsche winkeliers-vereeniging en, «last but least», een tentoonstelling van p. enten over oud Dort, uit het Gemeente museum, aangevuld uit de beroemde porte feuilles van mr. S. van Gijn. De politie deed gisteren iemand, die nog tien dagen arrest te goed had, naar Utrecht geleiden. Gevonden voorwerpen een lederen par te monnaie, waarin een geldstuk. De waarheid wreekt zich aan baar vijan den, de leugen aan haar vrienden. De temperatuur van het water in de Amersfoortsche bad- en zweminrichting be droeg hedenmorgen 62 graden F. Uit den omtrek. H. M. de Koningin-Moeder stelt zich voor Zondag 2 Augustus op «Het Loo" te ver toeven, doch zal 3 Augustus op «Soestdijk" terug zyn. Op de aanbeveling van Gemeente-secreta ris te Soest zijn geplaatst de beeren j. H. Benschop, commies ter secretarie van Soest en A. J. Krudop, commies ter Secretarie van Raarn. Heel Stoutenburg was Dinsdag in de weer om feest te vieren met den heer G. Nyssen, Hoofd der openbare Lagere school, die dien dag veertig jaar bij het onderwijs werkzaam was. Het dorp was versierd en menige eere- boog was opgericht voor den me3ster, die tyjna alle dorpelingen heeft onderwezea. Reeds om 9 uur complimenteerde bet Ge meentebestuur den jubilaris, waarbij de Burgemeester, de heer A. J. de Beaufort, bent een ruststoel aanbood. Vervolgens werd een rytoer gedaan door de Gemeente; in het eerste rytuig de heer Nyssen met echtgenoote en zijn beide zoons, in de volgende, alle met groen en vlaggen en papieren rozen versierd, de schooljeugd. Om 11 uur was men terug aan de school, w tar de kinderen den jubilaris toezongen en werden onthaald. Namens oud-leerlingen werd den heer Nyssen een rijwiel, door de leorliugen een lamp aangeboden. De al'deeling Amersfoort en omstreken van het Ned. Onderwijzers-Genootschap bood haar bestuurslid een practische vulpenhouder aan, terwijl de arrondissements-schoolopziener, de beer Fikkert, den jubilaris in een waardee- rend schrijven zyn gelukwenschen aanbooi Agenda voor de Openbare VergadeiiDg van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 28 Juli 1908 des namiddags te twee ure. 1 Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot benoeming eener onderwijzeres aan de Meisjesschool. 2 Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot beuoeming eener tijdelijk buitenge woon leerares in de Gymnastiek uan de Hoi- gere Burgerschool. 3 Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot splitsing van de 6e klasse der Open bare Jongensschool. 4 Voirstel van Burgemeester en Wethou ders omtrent verlenging van verlof van me juffrouw de Bruyn. 5 Voordracht ter benuemiug van leden van het college van zetters. G Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot nadere vaststelling der jaarwedden van leeraren aan de Hoogere Burgerschool. 7 Rapport van Burgemeester en Wethou ders betreffende een adres van de afdeeling «Amersfoort" van den Bond van Nederland scbe onderwyzers inzake bet ontslag van eene onderwijzeres. 8 Rapport van Burgemeester en Wethou ders betreffende een schrijven van J.Broek- huysen inzake aanslag in het vergunnings recht. 9 Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake verbetering van het Kruispunt van de Bergstraat, Arnbem3che weg en Leusderweg. 10 le suppletoir kohier van de plaatselij ke directe belasting. 11 Reclames van plaalselyke directe be lasting. 12 Afscbry vingen van plaatselijke directe belasting wegeus vertrek of overlyden. 13 Indiening gomeeDterekening 1007. De volgende bijzonderheden omtrent het treurig ongeluk op bet Apeldoornscbe Ka naal ontleeneu we aan hetgeen de Zw. Crt. daaromtrent mededeelt. Een vreeselijke slag heeft de families van den heer Ph. J. baron van Heemstra, bur gemeester van Hatteoi en den beer mr. O. J. E. baron van Wassenaer van Catwijck, hut Tweede Kamerlid voor Katwijk, getrof fen. Ter viering van een huiselijk feest wa ren de heer en mevrouw Van Wassenaer van Catwyk met hun 17-jarigen zoon bij de familie Van Heemstra op bezoek gekomen. 'sMiddags nam de iongste zoon van den heer Van Heemstra zijn neelje Van Wasse naer mede; ze zouden samen op het Apel- doornsche Kanaal gaan zeilen. De 15-jarige Van Heemstra, die vader's oogappel was, had van zijn vader een mooi roeibootje ge kregen. Zelf had «Japie," een flinke, kwieke jongen, dien alle gemeenteuaren wel kenden/; «Japie van den burgemeester" noemden ze hem daarop een zeiltje ge knutseld en dat zouden ze, nu er een aardig windje stond, er maar eens bijzetten om een goed eind het niet breede en kalme kanaal op te varen. Men zeilt er maar recht toe recht aan en houdt het midden. Doch dit ervaren zei lers zullen het wel weten, is juist het govaarlijke van het kanaalhet heeft één hoogen oever en enkele bochten vlak bij Hattem. Is de wind nu wat sterk dan wordt hij, over dien hoogen oever komende, voor hut kanaal een valwind. Of de jongens nu ook door zoo'n valwind zyn verrast is niet met zekerheid te zeggen maar waarscbynlyk is 't wel; de wind, dien do jongens Diet zoo sterk achtten, woei met groote hevigheid uit den noordelyken hoek over den hoogen oever heen. Ze waren nog niet ver van Hattem, toen hun dat vreese lijke, waartegen zy niets vermochten te doen, overviel. Lieden iu de buurt aan hethooieo, hoorden eensklaps noodkreten. Toeloopende vonden zij het ranke bootje omgeslagen en van de twee jongens was niets meer te zien. Een dier mannen begaf zich te water en zwom naar het bootje, de anderen renden naar Hattem om hulp te halen en ook was er spoedig iemand in een roeibootje aanwe zig. Toen voud men „Japie van den burge meester", bewusteloos, hangende aan den schoot die driemaal om zijn pols was gesla gen en door 't trekken stevig was vastge snoerd. Naar den joDgeu Van Wassenaer ging men nu aan 't zoeken. Inmiddels was in Hattem de outzettende lijding al bekend geworden, maar de vader van den knaap wist er nog niets vanen hoe wel velen hem zagen, dorst niemand den zwaarbepro. fden man betschrikkelyk nieuws meledeelen. Hij vernam het door zijn oudsten zoon, die reeds op do hoogte was en radeloos van angst begaf de heer" Van Heemstra zich nu naar de plaats van het onheil. Daar was reeds een groote menigte te samon gestroomd en ook mevrouw Van Heemstra en de heer en mevrouw Van Wassenaer waren daar gekomen. Onmiddellijk stelde men alle pogingen in het werk om de levensgeesten vun den jougeu Vau Heemstra weer op to wekken. Medische hulp was zoo spoedig niet by de haud. Dokter Hage was in Zulk, vanwaar de neer Noordinan hem onmi Itlul'ijk per rijwiel ging balen. Uren verliepen. Men deed alles aan den drenkeling wai men kon, nu under leiding van dr. Hage. Ook dr. VitriDga uit Zwolle, telefonisch gewaarschuwd, kwam onmiddellijk op zijn motorfiets derwaarts, maar deze moest bij zijn komst alle hoop opgeven. Even daarna, 'i was inmiddels half zes geworden en |te half drie was het eeiste bericht van 't ongeval in Hattem gekomen, werd ook het lijk gevonden van den jongen Vun Wassenaer. Aangrijpend was het dien droeven stoet over den smallen dijk langs het kanaal op Hattem te zien aankomen. In 't rijtuig van le Van Heemstra's, gestuurd door den oud sten zoon, de vader met het lijk van zijn Benjamin in zyn armen. Daarachter op 'n brancard, het lijk van den jongen Van Was senaer, omgeven door zyn familie, uitzinnig van droefheid. En daarachter, Hattem's bevolking zicht baar aangedaan, onder den indruk van den ontzettenden tragiek van dit gebeuren, deel nemend in de rouw van hen, die zij zoo goed keuden en die daar nu voor hen lie pen, medevoerend de lyken van hun dier baren. Gisteren zou «Japie van den burgemeester» zijn 16en verjaardag gevierd hebben. Een droomer. Er gaat weer een droo- mer rond, een tweede William Stead, een idealist. Sir Max Waechter, die in onzen tijd van steeds toenemende kosten voor krijgstoerustingen, maar oo c van steeds krachtiger wordend protest daartegen en steeds toenemeuden afkeer van den oorlog ijvert voor ontwapening der mogendheden en het vormen van een Europeeschen Sta tenbond. Hij gaat de grooten der aarde, Keizers en Koningen, spreken over zijn plan en twijfelt niet aan de verwezenlijking van zyn scboo- nen droom. Sir Mach is thans met zijn jacht »She- mara" te Kopenhagen en zal eerstdaags door Koning Fredenk van Denemarken ten gehoore worden ontvangen en daarna ook door Koning Haakon van Noorwegen. Keizer Willem wien hij werd voorge steld op een feest ter gelegenheid van de zeilwedstrijden te Kiel heeft hem groote sympathie betuigd met zijn plan van een Europeeschen Statenbond, «waardoor het verspillen van groote sommen voor militaire uitgaven en invoerrechten zou worden ver meden". «Ik reik", zeide de Keizer, «ieder de hand, die komt met een denkbeeld, dat de groote zaak des vredes kan bevorderen." Ook de Koning van Zweden betuigde even hartelijk zij instemming en belangstelling voor bet plan. Alsde gekroonden hoofden van Europa instem men mei mijn denkbeeld", zegt Sir Mux, »dan zijn wij een goed eind verder gekomen op den weg ter verwezenlijking van het plan" Sir Max Waechter zal, na den Koning van Noorwegen te hebben gesproken, terugkeeren naar Engeland en daar een memorandum opstellen, waarin hij zijn plan omschrijft en dit, in alle Europeesche talen overgezet, aan invloedrijke Staatslieden, schrijvers en denkers van Europa toezonden. Ook al betuigen die allen hun instemming zoo zullen de mannen van de nuchtere practijk zeggen dan is daarmede de oor log nog de wereld niet uit. Maar toch zal het groote vredesdenkbeeld, waarvoor Sir Max en zoovele anderen yveren, er door vorderen. Het is nog, zeggen die droomers en wie weet, misschien krijgen zy gelijk als alle grootsche gedachten, „muziek uit de verte"; maar eindelijk „dringt ze alom in zegepraal door, een aloverweldigend koor, gezongen door gansche geslachteD. Waar we in het vorig nummer een plaatsje inruimsten aan het Ingezonden stuk van den heer J, H. Aberson, leeraar aan de R. H. L., T. en B. school te Wageningen, vinde het vol gende wederwoord ook ongevraagd een plaats. Wat moet mUn zoon of pupil worden Aan de Redactie Onder bovenstaand hoofd vind in uw bla

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2