Gemengd nieuws. Binnenland. Stadsnieuws. naar mijn zin ziju, maar ik laat hem gevoe len, Hat ik een prettigen avond heb. Brengt hij mij een boeketje viooltjes mee, dac be dank ik hem zoo uitbundig, dat by spoedig lust krijgt, het nog eens te doen. Zelfs als hy een hoed voor my gekocht beeft, zeg ik nooit ronduit hoe indien vind, maar ik breng hem aan zijn verstand, dat hij de liefste, de beste man van de wereld is. Naderhand Iaat ik de modiste den hoed v> randeren. «En zoo,» besloot de gelukkige vrouw, «heb ik my buiten echtscheiding weten te houden, en heeft myn man mij uog even lief als vóór ods huwelijk. Het kost wel inspanning en zelfbeheersching, maar zon der moeite heefc men niets, en het huwelijk is voor een vrouw toch maar de beste be trekking, 6D een echtgenoot onder den duim houden toch maar het gemakkelijkste werk van een vrouw.» Daar klonk een zacht kuchje in een hoek van de vensterbank, en een jonge stem vroeg «Zal ik het electrisch licht even opdraaien?» «Wel. kind», zeide de gastvrouw tot haar nichtje uit Holland, die een poosje bij haar logeerde, «ben jy daar? En heb je zoo al onze wijsheid aangehoord 7 Nu, droom er maar niet van en doe er je voordeel mee, boor!» Nichtje bad intusschen bet knopje omge draaid, het electrische licht gloeide in de matglazen klokje?, en goot zijn schijn door het gezellig vertrekje. Alle dames keken haar aan, en vroegen plagend haar meening over het gehoorde. „Maar tante", zeide zy met een lichte ver ontwaardiging, „zou u nu werkelijk tevreden kunnen zijn met zulk een armzalige huwe- lijkscomedie Ik weet, u maakt u slechter dan u is. Maar aangenomen, dat u het wer kelijk meende hoeveel vrouwen zouden uw voorbeeld kunnen volgen? Zeker geen van myn Hollaudschc vriendinnen, onder wie er velen zijn, die haar man helpen en steunen, hetzij door mede geld te verdienen, hetzij door arbeid in de huishouding, of als opvoedster. O! een edele taak, maar die de gene, die haar van harte aanvat vaak een vermoeider hoofd doet ter ruste leggen, dan dat van den man, die den geheelen dag in zyn sztiken" bezig is. Al die vrouwen zijn genoodzaakt, eu het is haar trots en baar blydscbap, haar man onder andere omstan digheden tegemoet te treden dan als een goeden kennis, die van lijd tol tyd op het visite-uur een bezoek komt brengen, en dien men in parade ontvangt. Die vrouwen heb ben geen tijd en geen middelen, voldoende, om altijd haar beste japon aan te trekken, of door een uitgezocht menu haar man den lust tot uitgaan te ontnemen. Haar man zou waarschijnlijk niet eens alle avonden kunnen thuisblijven, gebonden door betrekking of andere verplichtingen. Maar, tantelief, éen ding heb ik toch geleerd vanavondik heb het zaadje van waarheid gevonden, waaruit een boom van overdrijving is opgeschoten. Als die vrouwen besluiten konden, althans velen barer, de groote, trouwe, opollerende liefde voor haar levenskameraad te verbin den met een weinigje van de beleefdheid, die wij over hebben voor den vreemden heer naast wien wij ons toevallig n gezelschap geplaatst zien, dan zouden zij zeker haar man nog meer aan zich weten te boeien". »En als dan da mannen dat voorbeeld eens volgden, en hun vrouw ook maar in de verte behandelden als de vrouw van hun vriend wel, dan kregen wij een hemel op aar de riep de jongste der aanwezige dames Als wij allen de proef eens namen tot bevordering van het vrije winkeliers- bedrijf een adres aan den minister van land bouw, waariu bezwaar werd gemaakt tegen de samenstelling van de staatscommissie voor den middenstand, welke zich o.ra. bezig houdt met het vraagstuk der wettelyk ge regelde winkelsluiting. Adressaut wees er o.a. op, dat slechts enkele leden der staats commissie kooplieden zyn, en dezen dan nog tot de voorstanders van sluitingsdwang zou den behooren. Meer tegenstanders zag adressant gaarne in de staatscommissie be noemd. Naar het «Hbld.» verneemt, ontving het bestuur voornoemd dezer dagen het volgend antwoord van minister Talma «In antwoord op uw adres heb ik de eer u op te merken, dat door u ten onrechte wordt gemeend dat slechts enkele leden der Staatscommissie koopliaden zyn, waar dit 't geval is met meer dan de helft der leden en dat uwe meening als zouden die leden alle voorstanders eener wettelijke winkel sluiting zijn, twijfelachtig is. Voorts moet ik opmerkeü, dat bij de be noeming v;>n leden der staatscommissie geen rekening is gehouden met de meening dier leden over de vele vragen, die door de staatscommissie zullen moeten worden onder de ongen gezien, maar zooals uit den aard der zaak volgt, meer is gelet op hunne ge schiktheid om aau den arbeid der staatscom missie deel te nemen. Ten slotte breng ik onder uwe aandacht dat eerlang een uitgebreid onderzoek naar den toestand van den middenstand zal wor den ingesteld. Ook voor niet-leden der staatscommissie zal daarby ruimschoots ge- legeuheid bestaan van hun bekende feiten mededeeling te doen, en alle opvattingen betrelfende regeling van bet sluitingsuur kunnen dan tot uiting komen.» Het Postwetje, waarby o.a. het gewicht van den enkelvoudigen brief van 15 tot 20 Gram wordt verhoogd, zou in September in werking treden. Naar aanleiding van een adres van de afd. Rotterdam van den Bond van Nederl. Onderwijzers aan den gemeenteraad, waarin gevraagd wordt den hoofden van scholen het onderwys in een vaste klasse op te dra gen, hebben, evenals dit onlangs te Amster dam geschiedde, ook de Rotterdamsche hoof den van scholen een verklaring aan den gemeenteraad ingezonden, luidende »Aan den Raad der gemeente Rotterdam, geven met verschuldigden eerbied te kennen, oodergeteekenden, allen hoofden van open bare scbolen in deze gemeen'», dat zij ken nis genomen hebben van een adres in zake bet ambulatisme, ingezonden door het Be stuur van de afd. R. van den B. v. N. O., dat zy van meening zijn dat by afschaffing van het ambulantisme a. de leiding der school verloren gaat, b. het onderwijs in de school geen aaneengesloten geheel kan vor men, eu c. bet pijl van l.o. te R. belafigryk zal dalenwaarom zy U. E. A. verzoeken afwijzend te beschikken op gemeld adres van di afd. R. van den B. v. N. O. De verklaring is geteekend door 126, dat is alle, hoofden van scbolen. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland heeft gedurende de maand Juli j.l. 450 bewyzen van Nederlanderschap uitgereikt, bijna alle aan personen, die in Duitschland zijn gaan werken. In het geheel zyn dit jaar in Gelderland 4000 bewyzen van Nederlanderschap afgegeven aan naar het buitenland vertrokken. vincie heeft benoemd tot buitengewoon veld wachter onzer gemeente de heer H. J. Groote Balderhaar ten Velde alhier. Door den heer J. H. van der Meiden is zijn benoeming als lid van het bestuur van de vereenlging «Handel Nyvorheid" aan genomen. De heer B. Schimmel heeft ech ter voor zijn benoeming bedankt. Ds. G. W. C. Vunderink is uitgenoodigd op te treden voor de anti-revolutionuaire propaganda-club te Kollum. Met ingang van 1 Augustus jl. islo. de commissie van proefneming weder als afzon derlijk lichaam aan bet wapen der artillerie werkzaam 2o. aan de directie der artillerie- iurichtingen 's-Gravenhage als standplaats aangewezen. De eerste luitenant-kwartiermeester G. M. Maritz van het le bataljon 8e regiment te Doesburg wordt np 1 October werkzaam ge steld bij de hoofd-admitiistratie van het 5e regiment infanterie te Araersfourt. Kapitein J. A. F. Keetell van het 5e regi ment infanterie heeft tegen 1 November pen sioen aangevraagd. Het «Vaderland» verneemt, dat op het kazerneterrein te Amersfoort een blijvend station voor draadlooze telegraphie zal wor den gevestigd. De heer J. C. J. Pels Rijcken, benoemd lot bewaarder der hypotheken, enz. te Gronin- gen, zal 1 November dat ambt aanvaarden. Mejuffrouw J. W. E. Daaraen alhier, haalde te 's-Gravenhage de acte Engelsch L. O. Uitslag eindexamen prov. Utrecht. Groep V. Geëxamineerd 19 caDdidatengeslaagd J. C. A. van den Bogert, C. Engelen, D. Kievits, A. Maykels en W. F. Rutgers van de H. B. S. te Amersfoort D. Bloemsma, C. van de Koppel. S. E. van Manen, J. C. van Maurs, W. H. J. Cambier van Nooten en C. 1. Schimmelpenninck van de R. H. B. S. te Utrecht J. F. A beling, J. L. Gunst en G. J. Loran van de Gem. H. B. S. te Utrecht en F. Th. H. Rauch, extraneüs. Afgewezen vier kandidaten. Aan de eindexamens werd deelgenomen door 97 kandidaten. Van de Hoogere Burgerschool te Amers foort werden geëxamineerd 32 kandidaten, toegelaten 29; van de Rijks Hoogere Bur gerschool te Utrecht werden geëxamineerd 3b kandidaten, toegelaten 30; van de Ge meente Hoogere Burgerschool te Utrecht werden geëxamineerd 22 kandidaten, toege laten 20; van de 7 extraneï, die geëxami neerd werden slaagden er 3. Vijf en twintig jaar geleden waren er slechts 22 candidaten in de provincie Utrecht die eindexamen deden, van wie er 17 het diploma kon worden uitgereikt. De vader en moeder van het Ger. Wees huis (buiten de Kamppoort) zijn door de Regenten uit bun ambt ontslagen. Aan de Amersfoorlsche Bad- en Zwem inrichting werde gediplomeerd mej. H. M. Abbinga eu de jongenheeren W. van Haselen en P. Wageuaar. Door het muziekcorps van het 4e reg. Huzaren van Deventer, directeur de heer H. A. Maas, zal hedenavond op «Amicitia" het volgende programma worden uitge voerd 1. Feestklanken, Marsch H. A. Maas. 2. Ouverture de concert (op. 3) Canivez. 3. Walzerlriiume O. Strauss. 4. Lei Ramcaux Faure. 5. FanUisie s.d.m. de l'opéra Guil- laume Tell Rossini. 6. Ouverture a. d. Operette „lm Reicbe des Indra" Lincke. 7. a. Weiber-Marsch 1 a.d. Operette b. Vilja.-Lied J „Die lustige F.Léhar, c. Ballsirenen-Walzcr I Wittwe" 8. Rendez-vous, gavotte Abetter. 9. Elck wat wils, potpourri F. J. Plant. (Solist 4e Ren. Huiaren). 10. Husarenfieber, Marsch Pittriach. Onze levensdraad loopt over twee klossen op éen, achter ons, zich steeds opwindend, en steeds zich afwindend op éen, vóór ons" Zekere P., te Tiel, kreeg onlangs, bij het verrichten van veldarbeid, een onbeduidende wonde aan den duim, waarop aanvankelijk niet werd gelet. Toen de wond verergerde werd getracht genezing te vinden met »huis- middeltjes," o. a. door zgn. «mierekruid" er op te leggen. In plants van beterschap, open baarden zich verschijnselen van bloedvergif tiging reeds door het geheele lichaam, toe- de hulp van een geneesheer werd ingeroep en P. verkeert in levensgevaar. Van 1 Januari tot 30 Maart 1908 werden in de Vereenigde State» 55 openbare scholen door den brand vernield. Uit het paleis van de Egyptische prinses Karael Pascha, de tnoeder van prins Yous- seff, zyn briljanten gestolen, die een waarde van 900.000gulden vertegenwoordigen. Onder de gestolen voorwerpen bevinden zich oude ringen, dasspelden met diamanten bezet en verschillende familieherinneringen. Hoe de diefstal uitgevoerd is kunnen worden, is nog onbegrijpelijk, daar het paleis door hooge muren omgeven is en dag en nacht bewaakt wordt. Alle bedienden van de prinses zyn gearresteerd, maar de Egyptische politie heeft nog geen spoor van de dieven. In het Zuidwesten der provincie Utrecht heeft zich de gevreesde aardappelziekte zoo verbazend snel uitgebreid, dat op sommige akkers van de vroege blauwen 60 A 80 pCt. van den oogst aan de varkens kan worden voorgezet. Ook ouder de late soorten is het loof doi r de ziekte aangetast. Aan besproeiing doet men zoo goed als niets. De schoolautoriteiten hadden besloten, dat er een medisch ondei zoek zou worden inge steld naar de oogen der kinderen op de scholen. En >le ou Iers van die kinderen, bij wie een gebrek gevonden werd, werden aangeschreven. Zoo kreeg ook de vader van 'n zekeren Willem een papier met: Waarde heer. Deze is dienende u te mel den, dat uw zoon Willem teekenen van astigmatisme vertoont, welke onmiddellijk moeten bestreden worden. Uw dn. ens. Willem's vader antwoordde: Waarde heer. Ik heb niet goed begrepen uit uw schrijven, waaraau Willem zich nu weer schuldig heeft gemaakt, maar ik heb hem dadelijk een goede afstraffing gegeven en geef u permissie om het vandaug nog te herhalen. Wat of dat is met dien jongen weet ik niet, maar we zullen hem wel klein krijgen. UEd. dw. dn. enz. Onze lezers kunuen zich wel voorstel len, dat het geen gereedschappen van ge goten of geslagen ijzer zijn die in de keu kens der vorsten worden gebruikt. Men beweert, dat de rijkste, de meest schitterende keuken, die van den Czaar is. Van zijn troonsbestijging af, heeft Nicolaas II, die eer. echte fijnproever is, meer dan f800.000 besteed voor de verandering van de keukens in het Winterpaleis te St. Peters burg. Alle gereedschappen zijn van massief zil ver vervaardigder zyn daar niet minder dan veertig braadpannen, die ieder f 800 hebben gekost. Ook ziet men er een gouden vleeschrooster, die nog van Katharina de Groote afkomstig is. De chef-kok heeft een salaris van f80.000 en de inkomens van de zes sous-chefs vari- eeren tusschen tien en vijftien duizend gulden. In bel geheel geeft de Czaar per jaar bij na twaall ton goud voor zijn keuken uit. Na de keuken van den Czaar komt die van den Spaanschen koning, waar liet vaat werk de kapitale som van een millioen gul den vertegenwoordigt. De keuken van den E.igelschen koning is, vergeleken bij de beide vorige, povertjes ingericht, ofschoon er nog voor f20.000 ko perwerk en voor f75.000 zilveren schotels en pannen in tegenwoordig zijn. De meubelen zyn zeer interessant. Ze ziju vervnardigd onder de regeering van George III, zyD in oud eikenhout uitgevoerd en kosten ongeveer f 100.000. De keukens van Wilhelm II bevatten niets dat de moeite waard is te vermelden. Er zal eens een tyd komen, dat er geen schoenmakers meer zullen zijn. Hy is reeds hard aan 't verdwijnen. De fabriek, de ma chine verdringt hem. Vroeger gold als waar heid, dat de fabriek alleen minderwaardig, minder solied schoenwerk afleverde. Maar dat is nu niet meer zoo. De nieuwste ma chines produceeren met groote besparing van arbeidsloon zulk elegant en tegelijk zulk solied schoenwerk, dat de handwerker er niet meer tegen concurreeren kan. Er is voor hem alleen nog plaats voor zoover men- schen met gevoelige en abnormale, afwijken de voeten bediend moeten worden. Maar overigens is de toekomst aan de fa briek. Groote omzet met kleine winst wordt meer en moer het wuchtwoord. Ook voor de schoenmakerij. De laatste Russisch-Japansche oorlog ves tigde de aandacht van de geheele wereld op het byzondere uithoudingsvermogen der Ja panners. Meu was er verwonderd over te zien, dat een volk, dat zich iu hoofdzaak met ryst voedt, zulk een groote physieke kracht kon ontwikkelen. In de Vereenigde Staten en in Europa wordt de rijst gewoonlyk beschouwd als een minderwaardig voedsel, dat bijna niets anders bevat dan zetmeel. Dit is onloochenbaar waar voor de ryst, zooals wy ze kennen. Om haar gorecde aftrek te doen vinden, wordt de rystkorrels ontdaan van hare voe dende bestanddeelen door het builen en ont bolsteren. Men ontneemt haar de binnenste en (buitenste omhulsels, die juist de voed zaamste deelen vormen. Die bruingekleurde in Nederlandscbe bladen worden tegen woordig advertenties geplaatst door zekeren Hilbrant te Essen-Rubr, waarin deze mee deelt 2000 werklieden (timmerlieden, met selaars, schoenmakers, enz.) aan werk te kunnen helpen. Daarvuor wordt eene ver goeding van Mk. 3 per persoon gevorderd, terwijl bij hem logies zou te verkrijgen zijn. De Minister van Landbouw, Ny verheid en Handel waarschuwt echter tegen deze aan bieding, want genoemde Hilbrant is niet in staat het beloofde werk te verschuilen. Aan Nederlandsche arbeiders wordt der halve dringend aangeraden, op grond van dergelijke advertenties niet naar Duitschland te gaan, zonder z.ch ee''st vergewist te heb ben dat er voor hen inderdaad werk te ver krijgen is, waartoe zij zich kunnen wenden tot den Nederlandsche» consulairen ambtenaar in de plaats waarheen zij wenschen te gaan of tot de verschillende in Nederland geves tigde arbeidsbeurzen. De Gemeenteraad van Hilversum heeft thans met 10 tegen 4 stemmen aangenomen de motie-Rutgers, waarover inde vorige zit ting de stemmen staakten en waarbij wordt gezegd dat de Raud het in de schooi werk zaam blijven van de onderwijzeres na haar huwelyk niet acht in het belang van het onderwijs. Indertyd verzond het bestuur van de Ver- ecniging van Amsterdamsche Winkeliers KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMER8FOORT, Gele» op artt, 6 eu 7 der HINDERWET, Brengen (er kennis van bet publiek, dat ren door de weduwe J. A. de VRIES ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot bet oprichten van eene stoonmachlae, dienende tot bet koken van vernis io bet perceel alhier gelegen aan de V»lke»traat, No. 84, b(j het Kadaster bekend onder Sectie E, No. 2020, op de Secretarie der Gemeente ter viaie ligt, en d»i op Donderdag, den 20 Augustus aanstaande, des voormiddags te balt elf uren, gelegenheid ten Raad- buize wordt gegeven orn, ten overstaan van bet Ge meentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen bet oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hiuderwet, zijn, volgens de bestaande jurisprudentie, alleen z(j gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor bet Gemeentebestuur of éen of meer z(jDer leden z(jn verschenen, teneinde bun bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 6 Auguatus 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VIS8ER, loco-Br. De Secretaris, J. G. 8TENFERT KROE8E. Ds. H. van Assendelft te Gouda zal Zondag ochtend hij den dienst voorgaan in de Romon- strantsche kerk, terwijl dr. C. B. Hijikema te Haarlem voor den Doopsgezinden kling optreedt. De Commissaris der Koningin io onze pro

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2