A 2elezer Nieuws v. d.Dag Advertentièn. LES te nemen Industrie- en Huishoudschool. FLEHITE Gevraagd BRANDEWIJN Slijterij „HET KAPELHUIS" LIJNZAADKOEKEN Reisbelasting. omhulsels bevatten ongeveer 12 procent eiwitstoffen en een aanzienlijke hoeveelheid phospborzuur. De Japanners, evenals de an dere rystetende volken, eten de rijst in haar geheel, zooals bekend is, en proliteeren der halve van de totale voedingswaarde. Het nieuwste op bet gebied van >delica- tessen" is zeker wel: jonge geconserveerde bijen en de larven daarvan. Zij worden in Japan in blik geconserveerd en zijn zeer voedzaam (ca. 14% eiwit, 11% vet, 12% suiker). Smakelijk eten! Te Zittau, in Saksen, gebruikt men een electrische lichtbron by de verdelging van den nonvlinder. Op het dak van de e'ectriciteits- fabriek daar waren op een avond twee zuig- toestellen met zoeklichten geplaats. De vlin ders kwamen met tienduizenden op het licht at en werden dan door de zuigtoestellen op geslokt. Verder waren op verschillende plaat sen in de stad de glazen bollen van de elec trische booglampen weggenomendo vlin ders vlogen dientengevolge in do vlam van de koolspitsen. Andere zwermen kwamen om in de vlam van gaslantaarns. In het geheel hehben op deze wijze, volgens de Zittauer »Morgenzeitung," 29 kilogram (naar schatting 250,000) nonvlinders den dood gevonden. Ook uit Bohemen komen berichten van een onrustbarend optreden van den non vlin der. Er zijnomvangrijkemaatregelengenomen tot bestrijding yau de plaag. De groote ver spreiding van den vlinder blijkt wel uit het feit, dat hij reeds in de parken te Praag, zich vertoont. Een commissie beeft een on derzoek ter plaatse gehouden. De bos:chen in Noord-Bohemen worden ernstig Ibedreigd. Ook uit Teplitz, Eger, Ascb, Tetschen, Roden- bach enz. komen verontrustende berichten. Overal worden maatregelen genomen om het schadelijke insect te weren, maar de over vloed is zoo groot, dat de krachten tot ver- 'te kort schieten. Op het Vredescongres te Londen beval een der afgevaardigden, Krauterkraft, met aandrang aan, den kinderen geen sabels, ge weren of lood6n soldaatjes meer te schen ken, maar hen integendeel reeds vroeg te doordringen van het goede van den vrede. Eén der in China in gebruik zijnde ma- niereu van straffeD, toegepast als men een misdadiger tot bekentenis wil brengen, is hem neer te zetten op een plaats, waar uren lang, gestadig, de eene druppel water na den andere, op een en hetzellde deel van zijn geschoren kruin kan neervallen, waarbij men dan zorg draagt, dat men zijn hoofd zoo vastzet, dat het noch voor- noch achter uit kan. De pijn, die de geregeld op dezelfde plaats vallende waterdruppel veroorzaakt is eenigszins te begrijpen door een proef, die Sandow, de bekende sterke man, eens nam. Toon hij, een jaar of wat geleden, in Wee- nen was zei een onderwijzer aldaar tot hem, dat hij nu wel heel sterk was, maar dat hij toch niet in staat zou zijn, een bal ven liter water druppelsgewijs, op zijn hand te laten valieD, zoolaug dat de geheele maat leegge- druppeld zou zijn. Een halve liter is, gei(jk ieder bierdrinker weet, nu niet zoo heel veel. Sandow moest dan ook hartelijk lachen om de woorden van den onderwijzer. De halve liter-maat werd gevuld, een gaatje werd in den bodem geboord, groot genoeg om het water, druppelsgewijs, te laten weg vloeien, en de proef begon. In het eerst praatte Sandow vroolijk door, terwijl de onderwijzer de druppeltjes telde. Ongeveer bij den tweehonderdsten druppel werd San dow wat ernstiger. Dra daarop teekende zich een uitdrukking van pijn op zijn ge laat. Bij den driebonderdsten druppel begon zijn hand op te zwellen en rood te worden. De pijn werd erger en folterender. Toen barstte de huid open, en, eindelijk, bij den vierhonderdtwintigsten druppel, moest San dow zijn nederlaag bekennen. In het westelijk deel der Veluwe, destreek waarvan Putten het middelpunt vormt viert men nog het zoogenaamde Su.idsvet. Het is de dag, waarop de boer bij wagenmaker en smid, soms ook bij den schoenmaker, zijn schulden komt betalen. Veertien dagen te voren zenden genoemde ambachtslieden een bode bij hun klanten rond, met de uitnoo- diging om «op 't vet» te komen. Wie niet genoodigd wordt verschijnt niet, al heeft hij ook honderden schuld. 's Morgens, zeer vroeg reeds, trekt de boer er op uit. Bjj deu smnf gekomen wordt hem allereerst een sieenen pijp en tabak gepre senteerd. Voorts heeft hij maar te zeggen, wat bij drinken wil, brandewijn, bitter, kla re, 't is er volop. Vroeger schonk men in een bierglas en ieder dronk daaruit, naar dat het hem smaakve; thans schenkt men uit een gewoon glaasje, dat is fatsoenlijker. Smid of wagenmaker z tten in een afzonder lijke kamer, het geld van de klanten in ontvangst te nemei. Heeft hij betaald d-.n krijgt hij een borrel voor quitantie en kau zich aan tafel zeiten. Die tafel ziet er goad uit, Wittebroo/1, kaas suiker, alles is er ir, overvloed. Vroeger kookte men groote ketel?, soep, doch die tijd is voorbij. Het gebruik van cocao. Het gebruik van cacao ne8mt jaarlijks in geen geringe mate toe. Aan het hoofd van de lijst, staat Duitsch- land met 39% millioen pond, daarop volgen de Vereenigde Staten met 39, Engeland met 38, FnUkryk 34% en Nederland met 24 millioen pond. Rusland met zijn groote be volking en voor het meerendeel koud kli maat, komt niet voor op de Ijjst, het gebruik schijnt daar nog van weinig beteek enis, evenals in de overive niet genoemde Euro- peesche landen. Maar 't gebruik neemt toe, het blijkt dat io het vorige jaar in Europa 194 millioen pond cacao verbruikt werd, tegen, 107 millioen pond in 1906. De »Moniteur de la Byouterie etdel'Hor- logerie", te Parijs had een prijsvraag ui'ge- schreven, met het doel veiligheidsmaatregelen te vinden, tegen de steeds toenemende dief stallen met inbraak. Een fabriek in Saint Cobain zond toen, naar veriuidt, een spiegel ruit in, die de sterkste verwachtingen over trof. Een beambte der fabriek inoet in te genwoordigheid van de jury met een houten hamer met alle geweld een slag tegen de ruit gegeven hebben, echter zonder dat zü brak; op een afstand van 5 meter werden uit een revolver (groot kaliber) verscheidene schoten op den rug gelost zij toonde niet de minste beschadiging. Toen beproefde men bet met een beitel en schoot nog eens met een ordonnans-revolver op zeer geringen afstand; in beide gevallen vertoonde de spiegelruit alleen een barst, die hij herbaalde slagen noch verder scheurde, noch scher ven gat, die er uitgevallen waren oi er uit genomen konden worden. Hoe groot het prijsverschil is met het glas van de vertegenwoordig in gebruik zijnde spiegels, welke wetenschap een eerste ver- eisciite is om de practische bruikbaarheid te kunnen beoordeelen, vermeldt de »Moni- teur" jammer genoeg, niet. Het Pruisische Medizinal-rainistorium maakt bekend, dat tijdens de pokkeu-epidemie, bij een onderioek in lompensorteernerijen balen met afval uit ziekenhuizen, gaas en andere verbandstoffen, werden gevondeD. Hoewel het te betwijfelen valt, of gelijk het i Ministerie meent deze stoffen door de gasthuizen worden verkocht, en men veeleer moet denken aan gedachteloos meegeven van den afval met de vuilniskar, verdient het verbod, om voortaan zulke stoffen in het verkeer te brengen, alle toejuichting. (Weekbl. t. b. v. QeD.) De IJslanders hebben een zonderlinge, maar doeltreffende manier om paarden bet wegloopen ts beletten. Als twee ruiters moeten afstijgen en niemand hebben om op huD paard te passen, dan bindeti zij den kop van bet eene paard aan den staart van bet andere en den kop van het andere aan den staart van het eene. Zoo kunnen de paarden niet voor- of achteruit. Het eenige, wat zij konden doen, zou zijn in een kring draaien en dan nog alleen met wederzydsch goedvinden. Maar zou het geen kwelling voor de die ren zelf zijn? Heden werden wij verblijd met d« geboorte van een ZOON. N. W. van WOUDENBERG. T. van WOUDENBERG- Steinvoorte. Amersfoort. 6 Augustus 1908. Langestraat 25. 10'" Eene DAME wensebt zoospoe- dig mogelijk in STENOGRAPH1E (systeem Stolze W£ry). Brieven met opgave van conditiën onder letter C. aan het Bureau der (oude) Amers- foortsche Courant, Kortegracht 9. Met SEPTEMBER vonjten de volgende car- luwnn «an 1. Hulp In de huishouding (leeftijd 10 Jeer). 2. Voorbereidende k Ine te B (leeftijd M Uer), 3. Koken, striken, oostuumnsalen (voor dameu). 4. Idem, In avondlessen (voor dienstboden). Aanmelding b|) de Directrice op de spreekuren nieuw Schoolgebouw, Beekestninsohe laan. HET BESTUUR Oudheidkundig: Museum Is daaelUks te bezichtigen voor nlel-leden a IO cent. Kostoloos dos Dinsdags van 10 tot 12 en van I1;, tot 3 uur. CREDIETVEREENIOING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort nir. H. J. M. van den BERGH, WILHELMINA8TRAAT S. Zü stelt zich ten doel: het verleenen van Credieten onder por- sooniyke of zakeiyke zekerhoid of io-blaoco; het incassoeren van handelspapier; het ontvangen van geiden tt deposito en rekening-courant. Bergkwartier. Adres aan het Bureau der (oude) Araers- foortsche Courant, Kortegracht 9. Weinig menschen kunnen zeggen dat de warmte hen niet hindert. Men lydt niet, maar de meeste lieden bekla gen zich over vermoeienis,over vermin dering van kracht. De eetlust is afwisselend, grillig, de spysvertering langzaam, de maag van streek. Neem een of twee Pink Pillen by iederen maaityd gedurende de -warmte en ge" bruik overleg by uwe voeding. De Pink Pillen bevorderen de eetlust, begunstigen de spysvertering, verster ken het zenuwstelsel. Zy wekken de werking van alle organen op en be- stryden de vermoeienis. Pink Pillen Prjjs f 1.75 de doos, f9.00 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij SNABILIE, Groote Markt 7 te Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland. Voor Amersfoort en omstreken by a. van de WEG, drogist, Langestraat '23, en J. van den HOOFF, drogist, Langestraat 107 en verder bjj verschillende apothekers en alle goede dro gisten. Het namaaksel der Pinkpil- len heeft nog nooit iemand, genezen. Afbeelding der doos: voor den INMAAK ingang Lieve Vrouwe-karkhof. WESSANEN LAAN, W O R M E R V E E R. Opgericht 1765. Koninklijke Fabrieken. Voedert uw Vee met de zuivere murwe merk de -Ster", en W L uitmuntend door hoog eiwit- en velgehalte U grootste voedingswaarde KERE-DIPLOMA Parijs 1900. NEGEN GOUDEN MEDAILLES. Heen in ONZEN winkel, LANGE STRAAT 105 STAAN WIJ ER VOOR IN, dat onze artikelen DAGELIJKS LANGESTRAAT 105. Bestellingen worden gaarne aan huis opgenomen en spoedig bezorgd. LAMAISOH BOUWER Co. Muarhoizen 39 Belasten zich met aan- en verkoop van Efleoten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongation Safe - Inrichting. Er zgn onder de minvermogenden velen, voor wie een verhlyf van eenige weken in de buitenlucht tot herstel van gezondheid een onschatbare weldaad zou zyn. Evenals vorige jaren richt daarom onze Vereeniging aan allen, die voor gezondheid of voor genoegen op reis of naar buiten gaan, hut dringend verzoek, buur van hun reisgeld éen gulden of meer te willen afstaan, ten einde aan mindor bevoorrechten en daar onder in de eerste plaats aan kostwinners dit voor hen zoo géwenschte geneesmiddol te kunnen bezorgen. Ten vorigen jare werden op deze wyze 435 personen geholpen en reeds hebben velen zich ook dit jaar weer aange meld. Iedere gift onder het motto »Reisbe- losting" wordt dankbaar aangenomen en in het Jaarverslag verantwoord. mej. D. A. S1DDRË. mevr. GRONEMAN -Doornbos. mevr. Bar«*«o Van 1TTERSUM— Stroeve. tnevr. RU1JSCH LEHMAN de LEHNSFELD— Van Lanschot Hubrecht. mevr. KNOPPERS— Van Eijberoen. Amersfoort, 1908. la Bij den oudergeteekende verschijnt jw 8 lederen Woensdag: De UoIlandHche Lelie g Weekblad oor Jonge Dames onder Hoofdredactie VAN 3 Jonkvrouw# ANNA do SAVORNIN LOMMAN. Si De Hollandsche Lelie" Li het eenigst i Weekblad in Nederland voor dames uit de hoogste en beschaafdste krin gen. Let hierop voor uwe advertentie. Prüs per jaarg. f4.50, fr. p. p. f5.25.' Proefnummers gratis. Amsterdam. l. j. VEEN.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 3