Donderdag 20 Augustus 1908. No. 7547. 57e Jaargang. Reis exemplaren. Feuilleton. FIRMA A. H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1.45. Advertentiën 16 regels (X) cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosleloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25 elke regel meer fO.'25. Oroote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. Aan onze abonné's die tijdelijk elders, hetzij binnen-of buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de courant elkeD verschijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geubonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Ainersf'oortsche Courant" tydeus hun uitste- digheid zich verzekeren. Zonden we niet In het vorig nummer ook van dit blad werd een bericht opgenomen, omtrent de verwachtingen, welke de bekende Reuter-telegrammen nopens een moge lijke gebeurtenis in het koninklijk gezin, in de buitenlaudsche pers gelanceerd hadden. Kalm nadenkende, moesten wij, Neder landers, ons van alle berichten en ver onderstellingen in de bladen onthouden, en bedaard afwachten tot ons officieel de blijde tijding werd ter kennis ge bracht en niet uitpluizen kleinigheden, die ieder op zijn vingers kan nagaan en waaruit elkeen dezelfde gevolgtrek kingen kan maken. Elke vrouw toch, die in hoop en vreeze leett, of, wat ze zoo dolgaarne wenscht, waarheid worden zal, is juist in die dagen van spanning zoo bijzonder tee/gevoelig en wordt dan tot het uiter ste toe ontzien. Niemand in haar om geving, vermoedend in wat angstigen twijfel zij verkeert, zal haar prikkelen door een toespeling. Welke man zou het niet hoogst on- kiesch vinden en het zeer kwalijk nemen, wanneer een derde in 't publiek allerlei gissingen en veronderstellingen ten beste gaf omtrent een blijde gebeurtenis, waarvan de mogelijkheid der verwezen lijking voor zijn vrouw en hem misschien nog niet eens vaststaat? Geen enkele vrouw zal, behalve aan haar allernaaste bloedverwauten, de. Naar ARTHUR GRIFFITHS. Sara Guerrero en Gerald Digbyhet detective- paar, uit het vorig feuilleton, waren nu geën gageerd en genoten, onder de hoede van mama Guerrero, een vacantie-uitstapje, dat hun wel toekwam. Ze waren te Parijs, waar Sara in haar element was; hier had zij haar „vak" grooten- deels geleerd, en zo kende een aantal lui van de geheime politie. Zelfs nu gunde haar 9peurtalent zich geen rust; niets dat er eenigszins buitengewoon uit zag, ontsnapte haar. Op een middag, toen ze zaten te koffiedrinken in den wintertuin van hun hotel, zei ze Ik zou wel eens willen weten, of die meneer zoo'n deftig personage is als hij tracht te lijken. Ze wees op een mede-logeergast, een groote man, welvarend van uiterlijk, keurig gekleed en onberispelijk gehandschoend. Hij nam geheel het air aan van iemand, voor wien ook het be9te niet goed genoeg is, komraandcerde de de bedienden op hoogen toon en had aan tafel steeds wat aan te merken. Een blufferige Yankee, die graag voor een lord gehouden zou worden, luidde Digby s uit- Bpraak. Hij noemt zich Edward Straker. Wat of hij eigenlijk uitvoert vroeg Sara zich af, en ofschoon Gerald het de moeite niet waard vond, besloot zy, dien meneer eens na te gaan, zoo maar uit liefhebberij. Straker had oogenschijnlijk niets te doen dan heugelijke gebeurtenis, welke haar te wachten staat, aan iemand meedeelen, eer zjj de volkomenzekerheid er van heeft. En wat nu geldt voor elke vrouw, waarom zou dat niet in acht genomen behooren te worden tegenover de e e r s t e Vrouwe in Nederland Zoo Ze al niet meer recht heeft dan elke andere vrouw om in die dagen ontzien te wor den, dan heeft Ze er toch zeker niet minder recht op, vooral waar, helaas, haar verwachtingen reeds zoo vaak teleurgesteld werden Laten we Haar dus met rust! Gunnen we Haar, wat we elke jonge vrouw zouden schenken in dien tjjd het onbespied, het onuitgeplozen zich-terug- trekken uit de wereld, om, zoo God wil, te zijner tijd, Haar volk de bljjde tnede- deeling te doen verkonden. Laten we dkn jubelenmet Haar! En, zoo er wellicht berichten de we reld in zijn geworpen, omtrent verwach tingen, die geen grond van bestaan hebben of soms verjjdeld kunnen worden, welnu, laten we dun llaar leed, het leed van elke jonge vrouw, zoolang haar huis den kinderzegen niet beschoren is, althans niet vergrooten door voorbarig heid of indiscretie. Dat zijn we niet der Koningin, maar der Vrouw schuldig Suze Fukderiks Van Clkkkf. .Misbruik van Crediet. Oediet is de daad van vertrouwen, waar- 1>Ü de houder van een hoeveelheid geld o? koopwaren, die aan een ander overgeeft tegen belofte van aflossing of' betaling. liet Crediet berust dus op belofte en ver trouwen. De voordeelen van dat cr idiet zyn vele, als: het verschaft arbeid aan het kapitaal het geeft het kapituul in handen van hen, die er het best mee kunnen wei ken; het maakt de besparingen productief enz. We zouden nog kunnen noemen, het crediet maakt bet mogelijk groote werken uit te zich te amuseerenhij scheen zich vooral voor kunst te interesseeren en werd herhaaldelijk ge zien in de museums en antiquiteiten-winkeis dikwjjla bezocht hij 't Hotel Drouot, en by kende ook schilders. Op een keer, toen hij uitreed en Sara 't in liuar hoofd kreeg, in een fiacre hem te volgen ging hij naar oen groot huis in den faubourg Saint-Gormain, een dier oude adellijke hotels, dat onder den hamer kwam met al wat het be vatte. Het had behoord aan de familie Mont- fleury do Jussac. De verkooping beloofde zeer belangrijk te worden en trok de aandacht van talrijke ama teurs, die slechts met eenige voorzorg werden toegelaten. Digby en Sara volgden den Amerikaan, die weldra in diepe bewondering waB voor de keu rige collectie kunst- en luxevoorwerpen. Do parel der verzameling was een klein pa neeltje, een „Heilige Familie", authenthiek werk uit de vijftiende eeuw, eer. der weinige volgens sommige liet eenige echte van den monnik Filippo Lippi. Twee suppoosten hielden de wacht bij het kostbare stuk, en er werd „queue" gemaakt langs het schilderij, dat ieder slechts eventjes mocht bewonderen. Toen de beurt aan Sara en Gerald kwam, waren zij een beetje teleurgesteld't paneeltje was heel klein, zonder lijst, de kleur donker en onzeker, het vernis gebarsten. Ik begrijp niet, hoe zo daarover zoo'n drukte maken, zei Sara; maar 't schijnt weer een heel gevecht te zullen worden om het stuk te krijgen. Inderdaad waren er lieföebbers in menigte, agenten "an gekroonden hoofden, directeuren van museum» en kunstkoopers uit alle landen. De golegenheid was eenig. voererij maar daarmede zouden we tevens een der nadeelen hebben aangewezen n.l. het onvruchtbaar verspillen van kapitalen in oor logen en aan oorlogsmaterialen. Even voordeelig als het werkt, wanneor het do kapitalen tot voortbrenging dwingt, even nadeelig is het crediet, waar liet slechts wordt verleend tot improductieve doeleinden. Dit groote of handelscrediet hadden we echter niet op 't oog, toeu we het hoofd van dit opstel neerschreven, we bedoelden toen meer het kleine of winkelcrediet. Is do handel zonder het eerste ournogelyk, het tweedo is dikwijls een groote belemmering in don kleinhandel. Het verleenen van dit kleine of winkelcre diet werkt zeer demoraliseerend op het volk. Het koopen zonder betaling leidt heel dik wijls te koopen zonder belioofte, omdat men denkt»T komt later wel te recht." Niet zelden worden dergelyko praatjes door don winkelier zelf gebruik;, om zyn klanten kot koopen over te halen, »Je kunt het immers van, den zomer wel betalen, als je man wat meer verdient" en dergelijke verlokken dik wijls de vrouwen, die voor inkoopeu uitgaau en als zij den winkel verlaten voeren ze eenige voor haar onbruikbare prullen mee. Dit crediet werkt dus de spilzucht in de hand uu bevordert, de verkwisting. Maar het doet nog meer kwaad. Het ont neemt den kouper zijn vrijheid en zijn zelf standigheid tegenover zjjn medeburgei, den winkelier. Door zijn achterstallige schuld gedwongen moet hy dikwijls slechte waar zeer duur betalen, duurder nog dan de goede, die hy echter by eon ander zou moeten halen. Sommige winkeliers zijn van meeniug, dat bet verleenen vau credit hen een groot uantal klanten bezorgt, maar zij vergelen, dut hunne coucurrenteo er eveneens over denken en bij onderzoek zal beu dan ook blijken, dal de watiboialers niet by éen leverancier in 't krijt stauu. Nog op an dere wyze wordt van het crediet misbruik gemaakt. Moge de kleine winkelier in do mindere wyken er dikwijls op uit zyn de klanten over te halen bij hem op rekening to koo pen by hen, die wij nu bedoelen, zijn geen schoonschijnende praatjes noodig. Zy komen met bet vuste voornemen voorloopig met te betalenzij ontvangen een jaarrekening. Voorzeker stelt de koopman prijs op hun- Ik zie, dat „oom Top" uit Wardourstreet er ook al op afgekomen is, fluisterde Sara haar galant toe, en ze wees naar een sjofel, oud man netje, op dat oogenblik in drulc gesprek met deo Amerikaan Struker. Digby bad nooit van „oom Pop" gehoord. Sara legde hem uit, dat het de bijnaam was van zekeren Bartholomew Yeo, die een soort uit dragerij hield en uitgebreide zaken deed mot koopen en verkoopen. Hij handelde in al wat men wilde: renpaarden, villa's, steenkool, dia manten of valsche tandenhij wist stukken aangenomen te krijgen bij een tooneel en iemand nun een vrouw met geld te helpen; hij zette duizenden om en zou niet verzuimen, als hy een speld zag liggen, die op te rapen. En met alles verdiende hy. Men zou 't hem niet aanzien, dat hij zulke groote zaken deed. Hij zag er heelemnnl niet uit als een raillionnair, gestoken in een vorm- looze, kale jas, een ouden „gibus", waarvan de veeren stuk waren, en sclioenon, die voor een reus gemaakt schenen te zijn. 't Was een heel oud mannetje, onzeker in zyne bewegingen, met flauwe, bevende stem en zeer zwak van gezicht, daar hy de bleeke, blauwe oogen heel dicht by de voorwerpen bracht, die hij wilde bekijken, In 't vuur van het gesprek hud hy met de dunne, klauwachtige vingers den Amerikuun bij een der groote knoopeu van zijn overjas gepakt, als om steun te hebbon voor do bevondo hand. Iloe kon je hem zoo vroeg Digby. Och, ik heb hem eoiiB ontmoet in eon zaakje. Een dame uit de grooto wereld, dio in geldge brek was, had hare juwoelen by hom verpand, en toen haar man lont rook, beweordo zo, dat de steunen gestolen waren. Ik raakte op 't rechte spoor, on oom Pop's onsohuld bleek. Hy was erg dankbaar en heeft mij nooit vergoten na inkoopen, nu hy zou met hunne klan dizie volkofuun in zyn schik zyn, als dia jaarrekeningen op tyd worden betaald. Maar dat Iaat dikwijls veel te wen9>:hen over. Komt met aen koopman over die zaak in gesprok en gy zult eens hooren wat al klachton en jeremiades over die rekeningen. Mijuheor A. moet zijn rekening nog be talen van '2 jaar terug, mynheer B. heeft er nog een staan van 3 jaar geloden, ter wijl mevrouw X in de laatste 4 jaar niet betaald heeft. En om welko reden? Ge brek aan coutunten? Dat is wel niet aan te nemen, want we hebben hier de hoogere standen op 't oog. Is het duo ge makzucht of staat het gekleed iemand zoo lang op zyn rechtmatig eigendom te laten wachten Wat do oorzaak er van ook zyn mogr, als zy wisten hoe de groote winkelier zelfs dikwijls om contanten verlegen zit dan /.ou den zy zich wel eerder van hunne verplich tingen kwyten. De koopman moet immers op zyn beurt de leveranciers ook op tyd voldoen. Zoover denkt men echter waar- schynlyk niet na, ja, men is vaak nog zoo onbesclmamd, don neringdoende, die durft wagou zyn rekening te presenteeren, do de deur te wijzen en hom de kliDdiziti te ontnemen. Heel dikwijls wordt door hen den koop man de gonudeslag gegeven. By de ouden hadden do schuldeischers het recht den waobetulor gevangen te nemen en te binden, en zoo na den derden rnnrktdag de schuld niet was voldaan, mochten zy hem in stukken snyden en deze onder elkaar verdoelen. Men moge deze straf barbaarsch noemuu, /.y was rationeel. Wanbetalers worden er niet gevonden, en zoo er al eens et-n enkele zyn verjdlchtiogen niet nakwam, hy nam de wyk naar den heiligen berg, en was de leverancier ton minste niet verplicht zooals bij ons, uog diep den hoed voor hem ai' te nemen. Zou er in dezen door onderlinge samen werking dor neringdoenden geen verbetering zyn ie brengen? U. N. Een begr(jpoiyke wensch. »*8 Zomers missen we ze minder als de zon schynt/lan gaan we e.* op uit, dan kunnen we wandelen dan zitten we buiten Kijk, daar komt hy al op ons af. Zoo, lieve dame, zei de oude man, aerbiedig haar hand vattende, of het die eoner koningin was, hot doet mij goed, u te zien. U brengt mij goluk aanzonder u zou ik geruïneerd zyn. God zogen' ui... Heefi u al gedejeuneerd Mag ik de eer hebben Is meneer een vriend van u? Sara legdo uit, in welke botrokking Gerald tot haar stond, en ze namen do invitatie aan. Toen zo „Café Riche" bereikten, het eerste groote restaurant, dat ze vonden, was er in de oogou van meneer Yeo niets to goed voor Saraen in beeldryke taal feliciteerde hij Digby met diens keuze. Ze is een schat, meneer, de hesto, du edelste... Kom, kom, moncer Yeo, u zou mij vorlegon maken. Vertol liever eens wat van u-zelvon. U ia zeker te ParyB om do Filippo Lippo te koopen 1 Sst I sstPas op (hy keek angstig rond). Als iemand het hoorde, zou hy den prys op jagen. Ja, ik wil oen bod doen meneer Straker raadt het sterk aan. Is hy uw compagnon Alleen in deze zaak. Hy kwam het my voor- stollen, daar 't hem alleen Ie machtig was. VVy betalen elk do helft en doelen de winsthy weet, waar het schilderij te plaatsen is Maar ik vertel u al mijne geheimen, liovo dame I En vertrouwt u dien tnonour .Straker? vroeg Sara kulm. Waurora niet? U niet? vroeg de oude man huustig. Als u iets van hom weet, zeg het my dan! Och, zijn gezicht en zyn munieren bevallen my niet. Da', is al. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1