Stadsnieuws. De voorzitter is voornemens de afdeelingen in deze 4 dekenaten persoonlijk te bezoeken, teneinde zich op de hoogte te stellen van eventuëele grieven en wenschen, waartoe bij bij voorbaat reeds aller medewerking en steun inriep. Op een desbetreffende vraag, geeft hij verder de verzekering dat hg gaarne zich de moeite voor een ep ander getroostte en dat hij hoopte de op zich genomen taak tot een goed einde te brengen. Daarna stelde bet bestuur voor om naar aanleiding van het vele drinken wat, vooral ten plattenlande, by begrafenissen plaats heeft, de propaganda tegen dit kwaad flink ter hand te nemen en daarom rouwcircu- laires uit te geven. Door vele aanwezigen werd tegen de oor spronkelijke redactie geopponeerd. Eindelijk werd een door de afdeeling Utrecht voorgestelde redactie aangenomen, die als volgt luidt; Geachte Familie, De plaatselijke R. K. Drankbestrijding albier betuigt u by deze hare hartelijke deelneming in bet groote verlies dat u heden trof. Wy zijn overtuigd van uwe innige droefheid en gevoelen een diep mede- lydeD. Doch troost u, wat God doet is welge daan. En wilt gy tavens nog een goed werk verrichten, een werk van liefde en opof fering Welnu, besluit dan, om bij de begrafe nis van de u zoo geliefde overledene geen sterke dranken te schenken. Het is toch een der stootendste en weerzinwekkendste gewoonten, zijn droel- heid te willen verbergen of overwinnen door bet schenken of drinken van sterken drank. Ge zult met de uitvoering van zoo'n besluit een werk doen, rijk aan verdien sten voor u zelf en rijk aan verdiensten voor de dierbare overledene. Met gevoelens eener oprechte deelname Namens het Bestuur, Secretaris. Nadat nog eenige punten afgehandeld wareD, hield de heer Engels uit Leiden een aandachtig aangehoorde rede, waaraaa wij bet volgende onileenen. Men zegt wel eensde drankbestrijding is eenzijdigdit is de gedeeltelijk juist, ge deeltelijk onjuist. De vakorganisatie kan nog meer doen voor de drankbestrijding, doch ook de drankbestrijding kan nog veel doen voor de vakorgauisalie. De bedendaagsche samenleving vordert dat men kennis neemt van den vooruitgang der techniek en de daaraan verbonden noodza kelijke ontwikkeling. Deze kan de drankbe strijding niet brengeD, daarvoor is, volgens algemeen gevoelen, een gezonde vakorgani satie noodig. Aan de oogenscbijnlyk steeds toenemende welvaart is een zwarte keorzyde, zij bracht ontzag'Jijk vele en groote nooden met zich mede. Dit heelt menscben gekweekt die met gelukkig en tevreden zijn, doch die ontevre den en mpt haat in het hart het leven voort- slyten. Die massa's menschen vinden, na een arbeid die soms veel te lang is, tbaus weinig of geen gezelligheid en zy gaan hun gezelligheid in de drankhuizen zoeken. Nu is waar, dat de drankbestrijding veel goeds kan stichten, doch alleen drankbestrij ding kan hier niet helpen, daar zijn andere hulpmiddelen, die zich ten doel stellen, spe ciaal te werken tot opheffing van de sociale nooden, nl. de vakorganisatie. Hieruit blijkt duidelijk, dat er onderling nauw verband is tusscben vakorganisatie ea drankbestrijding. Dit wordt ook erkend door de grootste mannen op sociaal gebied. Rondom de fabrieken wordt ijverig propa ganda gemaakt voor bet drankgebruik, nu moet gewerkt wordeD, dat in de fabrieken, door bet verkrijgbaar stellen van koffie, melk en Irisch water propaganda gemaakt worde voor de drankbestrijding. Hierin kan zeer zeker de drankbestrijding veel medewerken, doch alleen kan zij dat niet, hierin moet ten eerste de vakorganisa tie hare kracht uitoefenen. Ver is men reeds met de drankbestrijding gevorderd. Spr. her innert zich, dat vroeger in het Volkspark in Enschede een jongeman van 19 jaren, die een glas melk zou drinken, eenvoudig uitge lachen zou worden. Thans echter is er haast niemand die daar bier drinkt, eenieder drinkt daar melk, limonade uf iels dergelyks. Algemeen werkt men thans voor volks ontwikkeling en bierby moeten ook vakor ganisatie en drankbestryding samen gaan. De drankbestrijding wekt io den mensch betere, hoogere gevoelens, meer sympbatie voor het ideale op, terwyl de ontwikkeling die vakorganisatie brengt, hem opvoert om de betere levensvoorwaarden op goede ma nier te gebruiken. Overal gaan drankbestrijding en vakor ganisatie band in band. De reusachtige Engelscbe vakorganisatie is opgebouwd door uuebtere mannen en Concordia iu Enschede toont ditzelfde ook in ons land. Wanneer drankbestrijders dus werken aan het opvoeren van de vakorganisatie, zullen zy zeker daardoor ook propaganda maken voor de drankbestryding. Van den anderen kant moeten ook de vakorganisaties werken voor de drankbe strijding, en bier is het beste werken het persoonly-k voorbeeld van de bestuurderen zelf. Só»\ toont aan, hoe ook bovendien op ver schillende andere wijzen de vakorganisatie- mannen propagranda kunnen maken voor de drankbestryding. Spr. hoopt dat de aanwezige drankbestrij- dersvakorganisatiemannen in dezen geest zullen werken. Ten slotte werden de aanwezigen ter ken nismaking in het bezit gesteld van een zeer handig en opvallend propaganda-middeleen stukje karton, kleur, vorm en grootte als van een spoorkaartje, bedrukt aan de voorzijde met de reisgelegenheid, aan de achterzijde met een spreuk. Deze kosten per 1000 stuks fl.40 franco. De wensch werd verder uil gesproken om in een volgende vergadering die te Zeist wordt gehouden, te doen spreken overMid denstand en Drankbestrijding." GEWISSELDE STUKKEN. Aan de raadsleden is door Burgemees ter en Wethouders verzonden het adres van de Maatschappij tot exploitatie van sport-, feest- en tentoonstellingsterrein met het daarover door hen ingewonnen advies van de commissie tot bijstand in 't beheer van Birkhoven. Ter toelichting voegenB. en W. er bij, dat zij de onderverhuring tot 1 Januari 1912, waarvan sprake is in de 2de alinea van het advies der commissie, hebben goedgekeurd terwijl zy zich geheel ver eenigen met het advies der commissie. Dat rapport gericht aan B. en W., luidt in hoofdzaak Gelijk u bekend is heeft de Maatschappij tot 1 Januari 1912 met Uwe goedkeuring de huur van het sportterrein (de percee- len kadastraal bekend Sectie D Nos. 1598 en 1599) overgenomen van de N.V. „Phoe- nix-Brouwerij. Het thans tot den Raad gerichte ver zoek, hetwelk wij van U om advies ont vingen, vindt zijn oorsprong hierin, dat de Maatschappij de door haar voorgeno men werken niet kan uitvoeren, indien zij slechts tot 1 Januari 1912 verzekerd is van de huur. Het is duidelijk dat het voor die werken vereischt kapitaal onder der gelijke omstandigheden niet bijeengebracht kan worden. Adressante verzoekt daarom verlenging van huur met 10 jaren, met het recht harerzijds de huur jaarlijks te doen eindigen. Het komt onze commissie voor, dat in williging van het verzoek in 't belang der gemeente is. Een goed ingericht sportter rein, waar o.a. gelegenheid is tot het ge ven van ruiterfeesten, concours-hippique*) enz., zal ongetwijfeld tot bloei strekken van onze gemeente, die èn wegens het groote garnizoen èn om hare ligging aan eene dergelijke inrichting behoefte heeft, Vol gens het oorspronkelijke contract is de huurder van de restauratie tevens huur der van het sportterein tot het goed ex- ploiteeren van beide inrichtingen behcort een krachtig kapitaal. Kan nu de pachter der restauratie van dien last gedeeltelijk verlicht worden, terwijl de tot standkoming van het sportterrein door anderen ter hand genomen wordt, dan kan dit niet anders dan gunstig voor den tegenwoordigen, zoowel als toekomstigen pachter werken. Het belang van de Gemeente houdt hier mede ten nauwste verband. Bovendien is de goede inrichting van het sportterrein in handen van adressante veilig. In 't algemeen acht derhalve onze com missie het zeer aan te bevelen het ver zoek in te willigen. Ook wat tetreft de voorwaarden der verhuring vleit zij zich een zeer aanne melijk voorstel te kunnen aanbieden, 't geen door adressante aangenomen zal worden. Zij is bereid eene jaarlijkschen huurprijs van f200 te betalen. In aan merking nemende, dat het terrein tevoren f24 aan huur opbracht en dat de ge- heele inrichting tot sportterrein ten laste van adressante komt, achten wij dezen huurprijs ruim voldoende. Bovendien zal de Gemeente in de winat en de opbrengst der buffetten deelen. Indien de Maatschappij in hare pogin gen slaagt, zal dit van geen geringen in vloed zijn op het bezoek der restauratie, hetgeen den daarvoor later te bedingen huurprijs ton goede zal komen. Het onder C bepaalde strekt ter behar tiging der belangen van den pachter der restauratie. Volgens de plannen van adressante is het wenschelijk het kadastrale perceel sectie D. no. 1600, ter grootte van onge veer 3270 M2 in de huur te begrijpen. Op dit terrein zou do paardenstal geplaatst worden. Naar ons oordeel bestaat hierte gen geen enkel bezwaar. Het hierbijgaande concept-besluit geeft onzo meening weer ten aanzien van de voorwaarden, waarop het verzoek van adressante kan worden ingewilligd. De Commissie tot Diistand in het beheer van Birkhoven, De Voorzitter, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Het concept-besiuit luidt als volgt: 1. In het raadsbesluit van 25 Februari 1908 No. 63, betreffende verhuring van gebouwen en terreinen behoorende bij het landgoed Birkhoven, onder B achter <1599» in te voegen«en 1600» 2. te verhuren aan de «Maatschappij tot exploitatie van feest-, sport- en ten toonstellingsterrein» gevestigd te Amers foort de perceelen, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie D, Nos. 1598, 1599 en 1600 voor hot exploiteeren dezer perceelen als feest-, sport- en tentoonstel lingsterrein, onder de volgende voor waarden en bepalingen et. de huur wordt aangegaan voor den tijd van tien jaren, ingaande 1 Januaii 1912 en derhalve eindigende 31 Decem ber 1921; b. de huurprijs bedraagt per jaar: le. f200; 2e. 10% van de winst. Als winst wordt beschouwd het bedrag, dat volgens de jaarlijksche rekening be schikbaar is, na aftrek van de door de huurster noodig geoordeelde afschrijvin gen en van eene rentebetaling van ten hoogste 5% van het maatschappelijk ka pitaal, dat besteed is voor de inrichting van het terrein. Rente van schulden of uitkeeringen wegens vergrooting van kapitaal worden slechts dan in de rekening geleden, indien de werken, waarvoor de kapitalen gebruikt zijn, opgericht zijn met goedkeuring van Burgemeester en Wethouders 3e. 25% van de opbrengst der buffetten door of vanwege de huurster te exploi teeren op het gepachte terrein. De huurprijs wordt betaald ten kantore van den Gemeente-Ontvanger en welhet onder 1 genoemd bedrag in twee gelijke termijnen vóór of op 1 April en vóór of op 1 October van ieder jaar; de onder 2e en 3e genoemde bedragen binnen een maand na de goedkeuring der jaarlijk- sche rekening en verantwoording op de door de statuten aan te geven wijze. De huurster is verplicht, ter controlee ring van de onder 2e en 3e genoemde bedragen, jaarlijks de rekening met hare bijlagen aan Burgemeester en Wethouders ter inzage aan te bieden. c. het recht van de huurster om op de gepachte tereinen buffetten te exploiteeren of te doen exploiteeren, is beperkt tot bij voor het publiek opengestelde feesten en dan slechts gedurende de uren, waarop de terreinen voor het publiek geopend zijn, terwijl op andere tijdstippen daden tot het hotel-, café- of restaurant-bedrijf be hoorende op de gepachte terreinen ver boden zijn. d. de huurster verbindt zich jaarlijks ten kantore van den Gemeente-Ontvan ger terug te betalen, de meerdere grond belasting, die tengevolge van de nieuwe inrichting der gepachte terreinen door de Gemeente betaald moet worden. e. de huurster heeft het recht op de gepachte terreinen die werken te doen daarstellen, die door haar noodig worden geoordeeld voor het onder a genoemde doelzij verplicht zich de terreinen bij het eindigen der huur in den vorigen staat te herstellen. f. de huurster heeft het rechtsvoor Juli 1911 te verklaren, dat zij geen ge bruik van de huur wenscht te maken en heeft voorts het recht de huur jaarlijks met ingang van 1 Januari te doen eindi gen, mits zij hiervan schriftelijk aan Bur gemeester en Wethouders een half jaar te voren kennis geeft. 3. Het onder 1 en 2 beslotene aan de goedkeuring van de Gedeputeerde Staten van Utrecht te onderwerpen. Aan den Raad is door P. van Achter bergt en anderen, allen grond- en huis eigenaren, eigendommen hebbende aan de Bisschopperweg en achter de Luiaard een adres ingediend om met afwijking van het raadsbesluit van 1905 genoemde wegen voor rekening der Gemeente te bestraten en verlichten enz., daar thans allen bereid zijn genoemde wegen over eene breedte van 8 Meter af te staan en hun aanbieding gestand zullen doen tot Maart 1910. Zij gronden hun verzoek op het feit, dat die wegen als de oudste openbare bekend staan terwijl 15 jaar geleden deze wegen zijn vorhard geworden op kosten der Gemeente en zij nadien ver stoken zijn gebleven van alle lusten, welke onze Gemeente ons kan bieden. B. en W. merken naar aanleiding van bovenstaand adres aan don raad opdat een dergelijk verzoek overeenkomstig de adviezen van de commissie voor de fa bricage en van B. on W., het adres ii de raadsvergadering van 28 December 1908 van de hand werd gewezen en ver volgen aldus: Onder wederaanbieding van het adres, betreffende verharding van den Bisschops- weg, hebben wij de eer het volgende op In uwe vergadering van 28 December 1905 werd een dergelijk verzoek behan deld en werd door U, overeenkomstig de adviezen van de commissie voor de fabri cage en ons college, het adres van de hand gewezen. Onder verwijzing naar de genoemde adviezen, herinneren wij U in 't kort, dat uwe vergadering zich vereenigde met de meening, ook in die adviezen verdedigd, dat het niet aanging in dit geval, waar het een bestaande weg betrof, waaraan reeds vele huizen gebouwd waren, de gewone regelen toe te passen, t. w. de kosten geheel door de belanghebbenden te doen dragen. Aan den anderen kant bostonden er evenmin redenen de totale kosten door de Gemeente te doen betalen, aangezien het verharden van dien weg geen over wegend gemeente-belang betrof. Wij hadden daarom den eigenaren voor gesteld kostelooze grondafstand met be taling van Vé der kosten. Slechts 3 van de 45 eigenaren waren hiertoe bereid. Uwe vergadering besloot daarom het adres van de hand te wijzen. In het thans aanhangige adres lezen wij uitsluitend eene bereidverklaring tot grondafstand, niet tot bijbetaling in de kosten. Aangezien naar onze meening, de mo tieven, die U in 1905 tot uw besluit geleid hebben, nog éven krachtig zijn, hebben wij de eer U voor te stellen aan adressan ten te berichten, dat hun verzoek nader in overweging zal worden genomen, zoodra van de eigenaren eene bereidverklaring, niet slechts tot grondafstand, maar ook tot bijbetaling van der kosten van verharding, enz. is ingekomen. Verder stellen B. W. aan den Raad voor om 1. den Inspecteur van het bouw- en wo ningtoezicht en dan Klerk-teekenaar, werk zaam op het bureau van den Gemeeute-Ar- chitect op te nemen onder die Gemeente- AmblenareD aan wier betrekking pensioen verbonden is. 2. te besluiten om het personeel aan de Openbare Lagere School 3e soort aan de Puntenburgerlaan met éen leerkracht te vermeerderen. Tottoelichting merken B. en W. op, dat tot dusverre de9e en 10e Klasse en de He en 12e Klasse van de Openbare Lagere School beide onder ééu onderwijzer waren samengevoegd, 't geen mogelijk was door de betrekkelijk geringe bevolking van die klassen. Het zal met ingang van t No vember 1908 onmogelijk zijn de 9e en 10e klasse onder één leerkracht vereenigd te laten, aangezien bet aantal leerlingen van beide klassen te samen 59 zal bedragen. Split sing is derhalve noodzakelijk, aangezien de opening van de nieuw gebouwde R. K. Zus terschool geen verandering hierin zal bren gen. 3. om hen te machtigen tijdelijk een leer kracht aan te stellen aan de Openbare La- gerescbool 2esoort aan de Hellestraat, wijl bet aantal leerlin {en van de le klasse te groot is om aan één onderwijskracht toevertrouwd te worden. Wie wil zoo goed zijn^ns zijn exem plaar van de Amersfoortsche Courant van Donderdag 20 Angnstas terag te bezorgen We hebben er een tiental noodig. Bij voorbaat vriendelijk dank. Redactie. Door den Aartsbisschop van Utrecht is benoemd bij de Parochie H. Franciscus Xaverius tol adsistont de heerJ. R. de Boer. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 No vember benoemd tot inspecteur van de Re gistratie en Domeinen van de tweede klasse in de 3e divisie (Amersfoort) H. de Jong thans inspecteur van de 2e klasse bij dat dienstvak in de 37e divisie (Winschoten). Bij Koninklyk Besluit is de reservesergeant- majoor E. Bunschoten van het le regiment vesting-artillerie benoemd tot reserve-tweede luitenant in het XVIII Landweerdistrict te Amersfoort met bepaliog dat by te Utrecht mag blyven wonen. De beöediging zal plaats hebben op 1 Sep tember 8.S. Ter gelegenheid van den verjaardag van onze Koningin op Maandag 31 Aug. zal hier een groote parade gehouden worden, waaraan door alle troepen uit bet garnizoen zal worden deelgenomen. Die parade, gecommandeerd door kolonel L. W. v.Hoek zat plaats hebben iu de Regentesse- laan en aanvangen om 12 uur. Ze zal be-

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2