Binnenland. Stadsnieuws. voorafgaande voorschriften in of ten behoeve van zijn onderneming. IX. Door den Gemeenteraad zal het ven- ton met brood alsmede het vervoer van brood ten behoeve van ondernemingen, waarin bakkersarbeid wordt verricht, gedu rende den Zondag kunnen worden verboden. X. De wet zal niet eerder dan een jaar na haar afkondiging in werking treden. De aanteekeningen luiden Ad 1. Het ligt niet in de bedoeling, voor schriften betreffende de beperking van den arbeidsduur der bakkersgezellen in de rege ling op te uemen. Wanneer het broodbak- kersbedrijf zich aan de eiscben der regeling zal hebben aangepast, zal zyn te overwegen of en zoo ja in hoeverre en laDgs welken weg maatregelen met betrekking tot den arbeidsduur behooren te worden ge nomen. Het verbod van Zondags- en nachtarbeid zal niet alleen gelden voor de eigenlijke broodbakkerijen, maar voor alle onderne mingen waarin brood wordt bereid, dus ook bijv. voor hotels, die een eigen bakkerij mochten oprichten. Het verbod zal zich niet uitstrekken tot andere werkzaamheden dan die, welke voor de broodbereiding worden verrichthet zal dus bijv. niet gelden voor de bezorging en den verkoop van brood. Ad II. Is bet voor het broodverbruik op Zondag noodig, dat des Zaterdags langer kan worden gebakken, evenzeer schijnt het ge- wenscht, toe te staan op den Maandag vroe ger dan op de andere dagen der week den bakkersarbeid aaD te vangen, zulks zoowel om een geregelHen gang van het bedrijf als om spoedige aanvuling van den broodvoor- raad mogelijk te maken. Ad 111. Deze bepalingen hebben in bet bijzonder het oog op de Israëlietische bak kerijen. De Israëlietische sabbatb begint des Vrijdags op uren, welke naar gelang van den tijd van het jaar afwisselen tusschen 3l/2 en 7 uur u.m. Blijkens de bepalingen onder II zal in de niet-lsraëlietische bakkerijen op Zaterdag, den dag, die aan den wekelijk- schen rustdag voorafgaat, van 3 uur v.m. tot 9 uur n.m. dus gedurende 18 uur bak kersarbeid mogen worden verricht. Een over eenkomstige bepaling voor de Israëlietische bakkerijen vast te stellen, volgens welke voor den aanvang van den sabbath gedurende 18 uur, niet meer of minder, bakkersarbeid zou mogeD worden verricht, zou in verbarid met het afwisselende aanvangsuur van den sabbath leiden tot een ingewikkelde en uiterst bezwaarlijk te controleeren regeling. Waar nu zulk een regeling toch zoude meebren gen, dat althans in den lijd van bet jaar, waarin de sabbath des Vrijdags te 3l/2 uur n.m. aanvangt, werd vergund tusschen Don derdag 9V2 n.m. en Vrijdag 3J/t uur n.m. in de Israëlietische bakkerijen bakkersarbeid te verrichten (dus gedurende nagenoeg den geheelen naaht, welke aan den sabbath voor afgaat) scheen het gewenscbt bakkersarbeid in die inrichtingen steeds gedurende dien geheelen nacht toe te staan. Met het oog op deze ruime uitzonderingsbepaling wordt ech ter voor de bedoelde bakkerijen geen afwij king van het verbod van nachtarbeid toege staan voor den nacbt, welke op den sabbath volgt. De voorlaatste alinea heeft ten doel te voorkomen, dat in een bakkerij het eene oogenblik van een bevoegdheid, als onder II bedoeld, wordt gebruik gemaakt, en het andere de afwijking onder III bedoeld wordt toegepast. Ad IV. Behalve de afwijkingen van het verbod van nachtarbeid, under II en III be stond in het midden. Toen nam de koetsier achter hem, vloekend onder zijn luifelhoed, opeens zijn lange zweep en het koord door de lucht zwiepend, gaf hij Brams paard een scherpen striem langs den buik. Do uitwerking was prachtig De knol schrikte hevig en nam opesns een draai, dwars het Bankaplein op, recht naar de fontein en eer de ongelukkige Bram, die meende dat zijn laatste uur geslagen was en die alles vastgreep wat hem onder de handen kwam, het flauwste besef had van hetgeen er gebeurde, stond zijn paard met de beide voorbeenen in den bak van ae fontein. De pose duurde slechts twee of drie Beconden, doch Emma kon het lachen niet houden. Zij zag het paard van haar aanstaande, hoe aftandsch het ook was, op de achterbeenen voor de monumentale fontein, de voorbeenen in den bak, en Bram met beide armen om den hak van het beest. Het voigend oogenblik stond het ros weer op zijn vier beenen en leek suffer, dan het ooit geweest was. Zijn berijder, schoon nog niet heelemaal bekomen van den schrik, vatte nu weer moed en poogde zijn figuur te redden. „Zoo iel» heeft nij me nu nog nooit gelapt! zei hii vol verbazing. Ik begrijp niet wat dat beest bezielt!" Die koetsier met zijn luifelhoed en zijn lange zweep?" proestte Emma. En ze reden genoeglijk de Boschjes in '3et tweede avontuur waar Brum eervoller afkwam vond plaats bij de Witte Brug. Ze kwamen de brug over en zouden langs de artil lerie-inrichting naar huis terugkeeren. Maar bij bet café waa esn draaiorgel beaig. Mot een angstigen bik op het water beduidde Bram den orgelman, niet langer te draaien, maar deze zag het niet ol deed alsof hij het niet gag. Het orchestrion dreunde donderend een doeld, behoort te worden vergund in een beperkt aantal andere etmalen dan aldaar aangegeven tusscheu 3 en 5 uur des voor middags bakkersarbeid te verrichten, ten einde de gelegenheid te openen den arbeid op feestdagen, welke niet met den weke- lijkschen rustdag samenvallen, te laten rus ten en te voorzien in grootere behoefte aan brood op enkele dageD, wanneer een groote toevloed van vreemdelingen in een plaats te verwachten is. Ad V. Deze bepalingen zyn voor de con trole op de naleving der wet noodig. De opgave zal kunnen gelden voor een onbepaalden tijd, byv. indien geregeld des Maandags en des Zaterdags tusschen 3 en 5 uur v.m. in de onderneming bakkersar beid wordt verricht, Weet men vooruit, op welke andere dagen van het jaar van de beyoegdheid om tusschen die uren bakkers arbeid te verrichten, gebruik zal worden ge maakt, dan zal ook dit op de voor onbe paalden tijd geldende lijst kunnen worden vermeld. Is dit niet het geval, dan zal ten minste 2 X 24 uren vóór dat op een niet op Maandag of Zaterdag vallenden dag van die bevoegdheid gebruik zal worden gemaakt, een afzonderlijke desbetreffende opgave moeten worden ingediend. Ad VI. Het ligt in de bedoeling, elk dezer raden to doen bestaan uit een gelijk aantal werkgevers en werklieden. De leden zullen onderscheidenlijk door en uit de werk gevers en de werklieden, in het broodbakkers bedrijf werkzaam, worden gekozen. De voor zitter, die niet in het bedrijf werkzaam zal mogen zijn, zal door de leden van den raad met algemeene stemmen of wanneer de leden het over de benoeming niet allen eens zyn door de Koningin worden benoemd. Ad VII. De bepalingen der wot zullen ook gelden voor het bedrijfshoofd. Ook hij zal, behoudens de gemaakte uitzonderingen, des Zondags en des nachts geen bakkersarbeid in zijne onderneming mogeD verrichten. Ware het veroorloofd dien arbeid te ver richten, wanneer hij wilde, vele inrichtingen zouden ernstige concurrentie ondervinden van kleine bakkerijen, waar de alleen-werkende patroon door nachtarbeid reeds des morgens vroeg zou kunnen voorzien in de vraag naar versch brood. Vrees voor de concurren tie behoeft niet te bestaan, b.v. wanneer zulke kleine bakkerijen worden uitgeoefend op vrijwel geisoleerd liggende plaatsen op het platteland, ver verwijderd vau andere groote bakkerijeb. lp dergelijke gevallen zal de Arbeidsraad zoneter bezwaar den patroon kunnen vergunneu ook des nachts bakkers arbeid te verrichten. Aldus zullen niet meer dan noodzakelijk is de patroons worden be lemmerd in hunne vrijheid om te werken, wanneer het hun goed dunkt. Ad IX. Doordien in de Israëlietische bak kerijen gedurende den Zondag bakkersarbeid zal mogen worden verricht en deze dus op dien dag versch brood zullen kunnen leve ren, zouden de overige bakkerijen allicht- ernstig nadeel hiervan ondervinden in Ge meenten, waar vele Israëlietische bakkerijen zijn. Ten eiade dit nadeel zooveel mogelyk te keeren, ware aan de Gemeenteraden de bierbedoelde bevoegdheid te geven. Frans Rosier. Het groote nieuws, dat we vanochtend half tien bulletineerden, is, dat Haarlemsche Frans hedennacht te Opperdoes, een dorpje tusschen Medenblik en Twisk, door twee bewoners met behulp van politiehonden weder is ge arresteerd. Donderdagnacht is hij uit het krankzinni- marsch, die tien jaar geleden en vogue was- Zoodra kreeg Brams paard dit niet in de gaten of het Bpitete de ooren. De ongelukkige ruiter aarzelde tusschen tweeën: zich er af laten glijden, of zijn armen maar weer om den nek van 't beest leggen. Hij aarzelde éen oogenblik toen Btapte het paard beslist recht op het orgel af bleef staAn een paar Meter er voor hief het rechter voorbeen zoover mogelijk om hoog, eerst in een rechten hoek, toen gestrekt, op de maat van den marscb, toen het linker het zelfde, draaide met de croupe als eeu coquet juffertje en liep aldus in een mooien zuiveren cirkel om bet orgel heen. De orgelman keek bewonderd Emma riep zachtjes, doch aanmoe digend „bravo". Bram zette een hooge borst, hoewel hij gansch onschuldig was aan den toe- Btand. Bij een overgang van den marsch begon het paard, dat zich zyn circusjaren herinnerde, te stappen met gekruiste voorbeenen. Dora Schumann, de jeudigeschoolrijderes, kon bet niet mooier vertoonenEen oploop verzamelde zicb oui hem heen. De orgelman araaide. Het paard onder Bram stapte in een nauw6n kring er om heen. Ten slotte wierp Bram die ditmaal zyn tegenwoordigheid van geest geen oogenblik ver loor den orgeldraaier een dubbeltje toe en verzocht hem op te houden. Zoodra het orgel zweeg, had hij het paard weer in zijn macht en ging het beset argeloos den weg naar Den Haag op. Aan de koffie vroeg schoonpapa hoe het ge gaan was. „O, best I zei Emma blozend. Hy kan rijden, hoor pa. Hij heelt hoogeschool gereden om een draaiorgel heendat hadt u moeten zien En Bram's papieren als schoonzoon Btegen honderd percent. gengestiebt te MedembJik voor de derde maal ontvlucht. »'t Klinkt ongelooflik, schrijft de corres pondent van het nHdbld." te Medemblik, maar 't is waarFran9 Rosier is twee da gen en twee nachten verborgen geweest in het huis van den geneesheer-directeur, dr. T. E. Frijlinck." Deze was met verlof, doch kwam Vrijdag ochtend terug en hoordeZaterdagnacht rond óeo uur gestommel op de onbewoonde mei denkamer. Onmiddellijk werd alarm gemaakt en een uitgebreid onderzoek ingesteld den gansclien Zondag werd dit voortgezetalles werd nage zocht, doch ie vergeefs. in den loop van den Zondag kwamen te Medemblik de heeren J. Rotbpletz, inspecteur van politie te 's-Gravenhage, chef dresseur der politiehonden, en M. Kessler, Voorzitter van de Nederlandsche Politiehonden-veree- nigiug, beiden met politie-bondeD. De eerste maal, dat hier te lande met honden naar een misdadiger wordt gespeurd, hebben deze dieren pnehtie werk geleverd. Ingediend is een wetsontwerp tot heffing van Personeele belasting wegens motorrij tuigen. Volgens dit wetsontwerp zal aan de grond slagen voor de Personeele belasting een zevende, wegens het houden van motorrij tuigen, worden toegevoegd. De belasting volgens dezen grondslag wordt geheven van ieder, die een motorrijtuig bezit of voor langer dan 20 dagen de beschikking er over heeft, onverschillig of Hit in het laatste ge val al dan niet steeds het zelfde is. Geen belasting wordt geheven van motor rijtuigen, door publiekrechterlijke lichamen gehouden, gebruikt voor vervoer van goe deren ol' werktuigen alleen of deel uitma kende van een handelsvoorraad, terwyl He belasting voor wie de auto's uitsluitend iu zijn bedrijf gebruikt wordt gehalveerd en voor wie ze uitsluitend of hoofdzakelijk ver huurd, tot een vierde verminderd. De belasting bedraagt voor motorrijwielen voor een persoon t voor meer dan éen persoon (met aanbaug of vuorspanwagen dus) f8 en voor automobielen van f30 tot f250, afhankelijk van het aantal paarde- krachten, terwijl ze voor alle automobielen, voorzieD van een electromotor f 180 bedraagt. De vaststelling van het aantal paardekrach- teo van een motorrijtuig geschiedt indien daaromtrent tusschen de administratie en den belastingschuldige verschil van gevoeleo bestaat, door bij algemeenen maatregel van bestuur aan te wijzen ambtenaren op de zelfde wyze aan te geven wijze. Iu de memorie van toelichting op het wetsontwerp wordt onder meer opgemerkt, dat de bepaÜDg van het aantal paardekrach- ten van een explosiemotor eertijds zeer moeilijk was, doch dat thanseen formule beslaat, die de capaciteit van een zoodauigen motor vrij juist aangeeft. Deze formute kan bindend gesteld worden en stelt, den belas tingschuldige in staat het aantal paarde- krachten van zijn machine zeil te berekenen. Nog wordt in de M. v. T. meegedeeld, dat de opbrengst ten gevolge van den nieuwen aanslag op f80000 is te schatten, de ver mindering van den grondslag voor mobilair wegens het daaruit wegvallen der automo bielen op f30 000, dus de netto-opbrengst dezer nieuwe belasting op f50000. In onze provincie en waarschijnlijk in ge heel ons land komen misstanden voor, die soms groote bezwaren met zich sleepen. We bedoelden daarmede, dat niet voldaaD wordt aan de wettelijke voorschriften ten opzichte der voogdijstelling. De kantonrechter te Leeuwarden, die her haaldelijk in zijn praktijk kennis maakte met dergelijke verzuimen, deelde ons daarvan het een en ander mede. In de meening, dat geen raiddel zoo doeltreffend is om het. oor van iedereen te bereiken als publiceering door een courant, brengen we bet volgende tot onze lezers. De vader of de moeder van kindereu, die nog den leeftijd van 21 jaar niet bereikt heb ben, en wier moeder ot vader overleden is, worden, voor zoover over die kinderen nog geen toeziende voogd is benoemd, herinnerd aan hun plicht om die benoeming te bevor deren. Toeziende voogden en bloedverwanten van kinderen beneden 21 jaar, die geen voogd hebben, en voogden van zoodanige kiDderen die geeu toezienden voogd hebben, zyn even zeer verplicht te bevorderen, dat de benoe ming van voogd of toezienden voogd spoedig plaats Lebbe. In geval van onvermogen kan elke benoe ming kostelooB geschieden. Leeuw.Crt. De «Nationale Werkgevers Verzekerings- Bank tegen ongevallen", te Utrecht, welke van ruim 3600 werkgevers het risieco vol gens de Ongevallenwet had overgenomen en wegeos de verkregen ongunstige resul taten op 31 Decombor 1906 haar bedryf staakte, staat thans voor een dusdanig te kort, dat het aandeelen-kapitaal ad f130 000 geheel, en do obligatielening ad f 70 000 voor een groot gedeelte als verloren kunnen worden beschouwd. De werkgevers, die volgens het door de N. W. V. B. toegepaste oaderlinge systeem alle uitgaven veroorzaakt door de ongeval len, administratiekosten, enz. zouden moe ten betalen, zoodat, zoouls by de uitgifte der aandeelen en obligaties duidelijk werd aangetoond, de aandeel- en obligatiehouders uit den aard van het bedrijf, d. i. de ver zekering, geen verlies konden lijden, weigeren thans het geleden verlies aan te vullen en storen zich niet aan de bedreigingen hun vanwege de directie toegezonden. Ook schynt laatstgenoemde aan haar bedreigingen geen gevolg te durven geven. Thans is door een bekend Amsterdamsch ad vocaat, in opdracht van eenige aandeelhou ders, aan de directie het verzoek gericht om zoo spoedig mogelijk die maatregelen te nemen, dienstig om onwillige debiteuren tot betaling te noodzaken eo, zoo noodig, een buitengewone aandeelhoudersvergadering bijeen te roepen. De pl. ra. 3600 werkgevers zijn over het geheele land verspreid, zoodat, wanneeraan het verlangen der aandeelhouders voldaan wordt, door de deurwaarders niet over ma laise in hun vak zal worden geklaagd. Tel. De Avp." vertelt een staaltje van de vreem de wijze, waarop soms met 'sRijksfinanciën wordt omgesprongen. Een paar jaar geleden is door het bestuur der Rjjks Verzekeringsbank in huur genomen een voor afbraak bestemd huis, gelegen aan de Prinsengracht te Amsterdam, waarvan het benedenhuis tot wijnpakhuis en het boven huis tot woonhuis was ingericht, en wel voor den tijd van zes jaren, onder gehoudenheid, dat bedoeld huis na afloop van het huurcon tract in zyn ouden staat zou worden terug gebracht. Wat geschiedt nu? Aan het voor afbraak bestemde huis wor den duizenden guldens verspild om er van te maken wat er van te maken is. Er wordt ge timmerd, muren worden weggebroken, nieu we opgetrokken, nieuwe vloeren gelegd en deze met heel duur kurkzeil belegd, geschil derd en geboend, en dat alles onder toezicht van den coucierge, daarin bijgestaan Hoor een opzichter van de Rijksgebouwen. Eenige we ken geleden zijn aan bedoeld buis ongeveer dertig nieuwezonneschermenaangebracht, die natuurlijk ook weer een handvol geld kosten. En nu heeft de brandweer dit gerestaureer de gebouw, evenals een pas door bovenbe doeld bestuur gehuurd gebouw, gelegen aan de Keizersgracht, waarin de afdeeling comp tabiliteit is ondergebracht en waaraan voor restauratie natuurlijk ook een grootbedrag is ten koste gelegd, afgekeurd. Een verstandig mensch zou eerst de brand weer hebben geraadpleegd om te weten te komen of vieze gebouwen in orde konden wor den gemaakt en daarna pas er zooveel geld aau verspild hebben. Het vienlaagsche feest ter viering van de 10-jarige regeering van H. M. de Koningin, in het laatst der vorige maand te Zutfen ge geven (historische optocht, steekspel, enz.) heeft, bij een ontvangst van f5000, vooral door het slechte weder, oen tekort opgele verd van bijna f2000. Te Schiedam zal van wege de afdeeling Schiedam eu omstreken der V. P. N. op 27, 28 en 29 November een tentoonstelling worden gehouden. van muizen. Daar zullen twee klassen zyn, d.I. éen-en meerkleurige. De heer H. van IJsselstein, adjunct-direc teur der Gemeente-werken te Rotterdam, heeft aangenomen do benoeming tot hoofd inspecteur van den arbeid met den persoon lijken titel van directeur-generaal. In Augustus werd aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren ingelegd bij de Rijks Postspaar bank f30011.80 en daaruit teruggevraagd f36937.96. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 14018. By het heden geëindigd tweede toelatings examen voor het Gymnasium zijn nog ge slaagd voor klasse 1 I. Hooykaas. voor kl. 3 J. E. Ëilerts de Haan en C. de Lind van Wijagaarden. voor kl. 4: J. Eukelaar. en voor lü. 6aTh. H. J. Steenbeek. Ingevolge het besluit tot tydelijke verster king der leerkrachten aan de openbare La gere scholen, ïq de jongste Raadszittiug ge nomen, zijn tydelijk werkzaam gesteldaan de Jongeusschool mej. A. G. de Jager, aau de school Beekstraat mej. R. G. Overöeek en aan de school Puntenburgerlaau de heer P. J. van Loo.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2