Binnenland. Stadsnieuws. Een moordenaar op vrije voeten. Hoe dwaas de menschen kunnen hande len, blijkt wel hieruit, dut zy in schier alle landen een moordenaar vrij laten rondloopen. Een moordenaar in bet groot, wiens slacht offers bij tien-, honderd- en duizendtallen kunnen worden geteld. Zoo is het hier, zoo is het ook in Zwitser land. In dit land der bergen zijn de geneeshee- ren verplicht, bij het overlijden op te geven, of drankgebruik middelyk dan wel onmidde- lyk doodsoorzaak is geweest. En die opgaven spreken van een droevige werkelijkheid. lu de stad Bazel byv. stierven iu 1904 in het geheel 553 mannen boven de 20 jaar; en bij dezen waren er 60 wier dood het ge volg was van drankgebruik. Dat is 11.2 ten honderd. In dat zelfde Bazel stierven in 1905 bo ven den 20-jarigen leefiyd 523, mannen en van 59 was drankmisbruik weer de oorzaak van den dood. Dat was dus 11.3 ten honderd. Nemen wij de cyfers over de 10 jaren 18961905, dan blijkt, dat 10.2 ten honderd van de mannen boven de 20 jaren hun dood aan drankgebruik hebben te wijten. Vreeselyk niet waar! Te Bazel sterft 1 van de 10 mannen aan don drank. Hoe zou het in ons vaderland zijn En toeh wordt de moordenaar in het groot doordie zelfdemensohen als vriend beschouwd. Welk een verbijsterende blindheid! Wanneer znllen de oogen der volken toch eens rechtopengaan en de moordenaar stevig gebonden achter slot en grendel worden gezet? De sociale ellende zou daardoor zeker voor 50 percent zijn weggenomen. G. Het bestuur van de Veieeniging ter be vordering van het vreemdelingenverkeer in Arnhem en omstreken heeft tot de Eerste Kamer een adres gericht met bet verzoek, de voorgestelde wijzigingen in de Motor-en Rijwielwet niet aan te nemen. In het adres wordt onder meer gezegd >dat zij ook willen wijzen op het feit, dat juist dit jaar met hulp van de Regeeringop- gericht is een Centraalbureau ter bevorde ring van het vreemdelingenverkeer in Ne derland, gevestigd te Den Haag onder con trole van een Regeeriugscoinmissaris »dat zij van oordeel zijn, dat de toepassing van de maximum-snelheid van 10 Kilome ter, in de grensgemeenten vooral, veie bui tenlanders die ons land willen bezoeken, zal afschrikken, en dat dit zeker Diet in bet al gemeen belang der neringdoenden in ons land zal zijn". De Gemeentelijke Gezondheidsdienst van Amsterdam heeft een overzicht opeobaar ge- gemaakt van de uitkomsten van het melk en boteronderzoek over de maand Juli 1908. Daaruit blijkt, dat van Ide 148 monsters melk als< volle» bij de melkslijters aaugekocht, er 90 niet voldeden aan matige eischen, voor volle melk te stellen. Men mag zich afvragen of het keuren wel veel uithaalt, als de fraude desondanks zóo welig blijft tieren en of het niet hoog tijd wordt, der gemeentelyke overheid ten deze bevoegd heid te geven tot streng optreden. Zooals thans het verloop is, leidt de keuring inder daad tot niet veel. Van de ondergezochte 39 monsters boter voldeden er 10 niet aan den eisch van be naden de 10 pet wat rgehalte te bly ven. In sommige gevallen werd bijna 50 pet, water gevoudeD, in boter nog wel waarvoor de hoogste prijs gemaakt werd: fl.50 per K. G. Hier werd den klanten dus voor baast y2 Kilogram botervet door den neus geboord. Men schrijft uit Delft aan »De Ned.": Het heeft de aandacht getrokken, dat het aantal der ingeschreven studenten van de Technische Hoogeschool dit jaar ongeveer de helft bedraagt van dat der vorige jaren. Men schrijft dit toe aan de verzwaring der exameneischen, waardoor een aanmerkelijk deel der studenten de studie na eenigen tijd laat varen. Voornamelijk de wiskunde-eischen bij het propaedeutiscb examen zyn zóo hoog gesteld, dat het onlangs gebeurd is, dat van pl.m. 300 candidaten slechts een tiende deel eon voldoend examen aflegde. Op initiatief van het onderwyzend perso neel der Ambachtsschool te Arnhem is de samenwerking verkregen van, op slechts ge ringe uilzonderingen na, bet geheele aantal leeraren van niet minder dan 41 Ambachts scholen in Nederland om tot de verschillende besturen collectief het verzoek te richteu, «het daarheen te willen leiden, dat voortaan aan alle Ambachtsscholen een gelijke zomer- vacantievan 4 weken worde ingesteld». Het verzoek is niet argumenteel tot de besturen gericht, maar de adressanten hebben zich gewend tot den «Bond van Directeuren van Ambachtsscholen» en ieder zijner leden af zonderlek overtuigd, dat zy in dit opzicht met bun personae) eenstemmig zullen oor- deelen en dat zy hun krachtigen steun aan bet verzoek kunnen en ook zuilen willen geven. Volgens het »N. v. d. D." zal de Raad van administratie der H. IJ. S. M. voortaan slechts diegenen tot leerling-klerk benoemen, die in bet bezit zijn van het einddiploma Hoogere Burgerschool of Gymnasium. Deze bepaling heeft vooral bij het lagere personeel ontevredenheid gewekt, aangezien vele ouders hierdoor in bun verwachting teleurgesteld zijn, bun kindereD, dit) deze schooloplei ding niet genoten, tot ambtenaar te zien opleiden. De Alg. Ned. Politiebond zal zich per adres tot Z.Exc. den Minister van Justitie wenden, ter verkrijging van eenige vergoe ding voor die beambten, die in het bezit zijn van het politiediploma. Een soortgelijk adres zal ook gezonden worden aan den Mi nister van Oorlog, voor de marechaussee, en aan de Gemeentebesturen, die tot heden nog geen vergoeding toekennen. Het «lltr. Dbid.» wijst er op, dat van de rond 1200 Gemeenten in ons vaderland er slechts éen reclame maakt, aitbans vanwege het Gemeentebestuur uitgaande, en wel Venloo, dat reeds in 1903 sierlyke prent kaarten uitgaf waarop o.a. een afbeelding van bet Stadhuis Verder stond op die kaart in bet kort, doch duidelijk aangegeven over welke aan trekkelijkheden de "Gemeente beschikte, welke goede onderwijs-gelegenheden er waren, en last not least hoe gunstig, in vergelijking met andere steden, er de belastingstaud was. Op Zatérdag 19 September zal te Am sterdam worden gehouden het congres voor Ouderdomsverzorging. Tot 1 September hebben zich voor deel neming aan dit congres reeds aaige- meld53 landelijke bonden en vereengin- gen, 23 afdeeliugen van den Bond voor Staatspensionneering, en enkele particulieren die persoonlijk lid van het congres zijn gewor den. Meer vereenigingen worden nog ver wacht. Vereeniginger. van werkgevers en werk lieden, politieke- en vakvereenigingen, die nog tot deelnemiug besluiten, zy bericht, dat de gelegenheid hiertoe blijft openge steld. Een laatste circulaire, inhoudende het pro gramma van bet congres, benevens nuttige wenken voor het verblyf in de Hoofdstad, is reeds aan de secretarissen der deelnemen de vereenigiugen toegezonden. De congresdag wordt besloten met een propaganda-avona voor Staatspensioenby gunstig weer en voldoende deelneming wordt den volgenden dag (Zondag) een boottocht naar het Kalfje georganiseerd, een en ander aangeboden door de afd. Amsterdam van den Bond voor Staatspensionneering. VereeDigingen, die alsnog willen mede werken, dat een eenvoudige en doeltreffende regeling der Ouderdomspensionneering worde ingevoerd, in plaats van een regeling naar Duitsch model, de arbeiders en patroons belast, hebben te zorgen, dat zij alsnog op dit congres worden vertegenwoordigd. Propaganda voor party politiek of partij- godsdienst is beslist buitengesloten. Allen kunnen hieraan deelnemen Wie nog geen inschrijvingsbiljet ontving, vrage dit aan bij den Alg. Secretaris van den Bond voor Staatspensionneering, tevens Secretaris van het congres, den beer A. Voorbrood, lid van den Gemeenteraad te Arnhem. Burgemeester en Wethouders van Amers foort hebben heden bekend gemaakt, dat het jaarlijksche onderzoek van de verlofganger s der Landweer in deze Gemeente zal worden ge houden op Maandag 23 November iD de ka zerne van het 3e bataljon 5e regiment infan terie, des ochtends te 9 uur voor de lichting 1900 en des middags to 2 uur voor de ove rige lichtingen. De kennisgeving wordt in haar geheel op genomen in bet volgende nummer. Tot Inspecteur der Gymnasia is benoemd dr. C. J. Vinkesteyn, sedert 1894 rector van het Gymnasium te Schiedam. De «Baarnsche Crt." meldt, dat de heer L B. Fikkert, schoolopziener in het arron dissement Amersfoort, plotseling zeer ern stig ongesteld is geworden. De heer N. de Bruyo, onderwijzer aan de schooi voor Chr. nationaal onderwys hier, is in gelijke betrekking benoemd aan de Prins Maurits-school te Rijswijk. Mej. J. E. Onnekes is tijdelijk benoemd tot onderwijzeres aan de Oosterschool te Baarn. De heer J. B. Bloeoieudaal is toegelaten tot het le studiejaar van 's Rijks-veeartsenij school te Utrecht wier nieuwe cursus be gon met 138 leerlingen. Evert Kraaikamp, vroeger bij de 24 jaar werkzaam aan de geconcessionheerde gasfa briek en thans ruim 30 jaar lantaarnopste ker, mocht Dinsdag ouder hartelijke belang stelling zijn gouden bruiloft vieren. Ook de agent van politie P. van Gerderen behaalde het politie-diploma. Kapitein J. Buys, van bet 10de regiment iufanterie te Hoorn, is met ingang van 14 September op zijn verzoek overgeplaatst by bet 5e regiment infanterie. ingevolge de Maandag en Dinsdag ge houden examens zijn nog toegelaten tot de Hoogere Burgerschol voor kl. IMarie D. J. van Andel (Amersf.) K. W. Bouwensch (Breda), M. J. van Eijck baar gespeeld", zeide ik. Want ik herinnerd» mij den naam nog, en ik wist nu, dat dit Lilian wezen moest, volwassen. Na afloop van het stuk stelde mijn vriend mij aan de dames voor, en ik sprak hen over onze oude bekendschap. Mevrouw Sheridan her innerde zich mij nog zeer goed maar Lilian, naar ik met een soort van teleurstelling op merkte, kon zich slechts met inspanning mijn bestaan te binnen roepen. „Kom, dat moet je toch nog wel weten, Lily I" mompelde hare moeder. Maar zij Bchudde haar hoofd, trok haar wenk brauwen op, glimlachte eens, en zeide eindelijk „Ja, ja misschien een beetje." Daarop gleed haar mantel af en zij bleef voor een spiegel staan om hem recht te schuiven. Ik ontmoette hen den volgenden morgen op den King's Road en mevrouw Sheridan was wel zoo vriendelijk, mij tol een bezoek te noo- digen. Zij woonden nog in het zelfde huis en ik weet zelf niet waarom dit deed mij ge noegen. In den loop van de volgende weken geraakte ik met Lilian op zeer vrienschappelij- ken voet, en somwijlen zelfs was ik alleen met |IMr au echter niei meer in den tuin, m&ur in de stad, of bij de muziek op de pier, waar ik haar toevallig ontmoette. En zoo, gaandeweg, begon ik te werken, dat ik verliefd op haar was. Ik weet niet of zij het zag. Ik zeide het haar nooit, maar ik was twee-en-twintig jaar en op dien leeftijd laat zich zoo iets niet gemakkelijk verborgen. Er was in haar houding jegens mij geen zweempje van koketterie. Eigenlijk behan delde zij mij mm of meer tot mijn ergernis als een jongen, maar toch vermoedde ik, dat zij wel bemerkte wat er in my omging want op een goeden avond vertelde zij mij, zoo tusschen koetjes en kftlfjes door, dat zij ver loofd was. Mevrouw Sheridan was uit toen ik mijn be zoek bracht en Lilian en ik zaten samen in de voorkamer. Het was acht uur. Het gordijn was nog niet neergelaten, hoewel de lamp reeds brandde. Buiten schemerde het nog. „Hij is op bet oogenblik in Duitschland, voor zak )n, zeide zij, alsof zij mijn zwygen op haar mededeeling volmaakt natuurlijk vond. Zoodra hij terugkomt, gaan wij trouwen." Mijn hart scheen bij haar woorden ineen te krimpen. Tot dit oogenblik had ik zelf niet geweten, hoe erg het met mij was. Het leven leek mij ineens niets meer waard, heel mijn toekomst scheen zwart en troosteloos. Ik had haar te voet willen vallen en haar smeeken „Heb medelijden met mij I Zeg, dat het niet waar is I" Vermoedde zy het?Zy liet er niets van blijken. Zij was zoo kalm, haar toon zoo onaandoenlijk. Ik mompelde zoo iets als een gelukwensch en daarop vond ik een voorwendsel om heen te gaan Ik haatte de wereld en myzelf. Waar om was ik zoo arm, zoo afhankelyk Waarom waH ik niet vrooger gekomen tEn dan weer rees in mij de vraag En al was zij ook nog vrij wat zou zy dan nog voor je wezen Aan myn hospita zeide ik, dat ik den volgen den dag reeds naar Londen zou terugkeeren- Toen ging ik op de veranda, dieprampzalig, met een sigaar die mij niet smaakte om te luisteren naar het grommen van de zee. Veel was er weer veranderd, toen Brighton mij ten derden male wederzag. Ik had, om te beginnen, formeel afscheid genomen van mijn jeugd, en daarna had ik my opnieuw weer jong gevoeld. Ik was vijf-en-dertig! Een geluk kig toeval in mijn beroep had my op het paard getild, zoodat myn naam met onderscheiding werd genoemd en ook myn inkomsten niet lan ger te verachten vielen. Ik was ongehuwd ge bleven, zonder zelf recht te weten waarom en, om het eerlijk te bekennen, mijn vrijgezel- lenleven verveelde my wel eens. Lilian zat in een strandstoel, toen ik haar zag Ik herkende haar terstond wat trouwens geen wonder was. Want vooreerst had ik reeds half verwacht haar te Brighton te zullen aan treffen hoewel zy, naar ik later vernam, er niet meer woonde en ten tweede was zy merkwaardig weinig veranderd. Zij zeide mij, dat zy ziek was geweest, maar nu herstelde. De eerste twee vragen, die ik haar deed, troffen ongelukkig, want haar moeder en haar man waren beiden sinds eenige jaren reeds dood. Overigens was zij heel minzaam en sym pathiek. Haar ziekte had slechts een fyne bleek, heid achtergelaten, die naar myn opvatting met den aard van onze ontmoeting bijzonder goed harmonieerde. Zij was wel zoo goed, tny oen heel poosje met naar te laten pralen en (Buss.) en W. E. Kroesen (Ameraf.); voor kl. II Maria Bin* von Hemraersweil (Paramaribo) en J. K. A. Nieboer (Gronin- gen voor kl. IVW. J. van Bommel van Vlo ten (Gron.) en als tocbooideres Joh*. Spruyt (Amersf.); voor kl. VJ. D. Rolandus Hagedoorn (Amersf.), A. Verhoelf (Hoorn) en als toe hoorder W. K. Picard. By den aanvang der lessen bedraagt het aantal leerlingen 260. De kinderen, die door de plaatselijke ver- eeniging voor Vacantic-kolonies werden uit gezonden naar Egmond-aun-Zee keerden hedenmiddag hier terug. Dat het verblyf van een maand aan zee en in duin huu had goed gedaan, toonden ook bun blijde gezichtjes. In ons vorig nummer berichtten we van de ontbinding van de vereeniging „Araers- foortsche Vrywillige Brandweer" en de op richting in de plaats daarvan van twee ver- eenigingen met het zelfde doel. Ook liet men ons zeggen, dat het in dat bericht genoemde Bestuur van de eene ver eeniging was «samengesteld in overleg met Burgemeester en Wethouders". We ontvingen inmiddels het verzoek, mee te deelen, dat deze toevoeging niet juist is. Waaraan we by deze voldoen. De officieele op suing van bet nieuwe ge bouw der Amersfoorlscbe Industrie- en Huishoudschool, in tegenwoordigheid van genoodigden, is bepaald op Dinsdag 15 Sep tember e.k. des middags te 2 uur. Voor bezichtiging der school wordt be langstellenden de gelegenheid aangeboden op Woeusdag 16 en Donderdag 17 Sep tember tusschen 2 en 5 uur. Op de Statuten der Amerafoortsche ver eeniging tot bestrijding der tuberculose is de Koninklijke bewilliging verleend, terwyl haar nog voor dit dienstjaar is toegezegd een Rijks-subsidie van f600. In zake het Arbeidscontract zijn aange wezen als gedelegeerden van «Patrimonium" H. Priem en van den „R. K. Volksbond" S. Kraan. De ,Chr. Nat. Werkmans Bond" wees nog geen vertegenwoordiger aap. Voor den cursus in het vakteekenen voor volwassenen hebben zich niet minder dan 67 (zeven eD zestig) deelnemers aangemeld en wel 17 schilders, 2 metselaars, 1 meubel maker, 34 timmerlieden en 13 smeden. De leeftijden varieeren van 16 tot 41 jaar. Men weet, dat het hier geldt werklieden die om welke reden dim ook hun eerste opleiding niet konden genieten aan een Am bachtsschool en die thans hebben ingezien, dat zij van lieverlede zouden achterstaan bij >le vakgenooten die ook theoretisch on derwijs erlangden. Herinnerd zij, dat de Gemeenteraad voor dezen cursus in zyn vergadering van 30 Juni voor den tijd van éen jaar toestond een sub sidie van f300. Aan de Centrale botermijn werd gister aangevoerd 4595 Kilo fabrieksboter onder Ryks-controle. De prys liep van fl.06 tot fl.28. De luchtballon, die Dinsdag in den namid dag boven deze Gemeente werd gezien, blijkt geen gedeserteerde doel-ballon uit de Leger plaats bij Oldebroek te zijn geweest, doch een reis-ballon. 's Middags 12 uur uit Brussel opgestegen, landde zij rond half zeven bij Sevenum, waarna de drie reizigers, die een prachtigen tocht hadden gemaakt, nog den zelfden avond uit Harderwijk vertrokken. Een koe, van slager C. J. Visser, die Dins- toen ik mijn buiging maakte en verder wan delde, voelde ik mij in een opgebeurde stem ming. Den volgenden dag ontmoette ik haar weder en alsof het vaozelf kwam, geheel zonder er van te hebben gesproken, wandelden wij samen langs 't oude huis met den tuin. Daar woonden nu andere wild-vreemde menachen, maar door het venstor aan de straat kon ik in de kamer zien, waar zij indertijd tot mij gezegd had„ik ben verloofd''. Eens, toen wij weer samen zoo wandelden, bekende ik haar, wat ik dien avond had gevoeld. En daarop zij. Wat zal ik het herhalen?Zy was nu weer geheel hersteld. Maar toch geloof ik niet, dat het louter de blos der gezondheid was, die haar gelaat zoo warm deed kleuren en zulk een zachten glans deed stralen uit haar oogen. Wij hebben, na hetgeen er verder is gebeurd, nog vaak or over gesproken over den tuin en over de bank tusschen de heesters. En wan neer ik haar schertsend verwijt, dat zij my om haar heeft laten dienen, gelijk Jacob diende om Rachel, en langer nog dan antwoordt zjj lachend met de woorden die zij sprak, toen wij als kinderen elkaar bij de handen hielden, ach ter het boacbje: „Myn maDnetjel"

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2