Dinsdag 22 September 1908. No. 7561. 57e Jaargang. KOSTELOOS. Feuilleton. THEA. FIRMA A. H. VAM CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden franco per post ƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel racer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ofticieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 15 regels ƒ1.25 elke regel meer 0.25. Orooto letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad wordrde incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU RORTEGRACHT9 Telephoon 19, Wie zich met 1 Octo ber wenscht te doen inschrijven als abonné ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers KENN1 S6EY1 NOEN. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de provinoie Utrecht d.d. 18 Sept. 1908,4e afdeeliog no. 5391/3664, ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeente Acbtiienboven een geval van MILTVUUR is voor gekomen. Amersfoort, 21 September 1908. De Burgemeester voornoemd, WUDTIERS. De BURGEMEESTER, en WETHOUDERS van AMER8FOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis van het publiek, dateendoor G. KONING ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het opricbten van eeno heetelucht- oven, in de reeds beslaande bakkerij dienende tot het bakken van brood en kleingoed, in het perceel alhier gelegen aan de Krommestraat No. 54, bij het Kadaster bekend onder Sectie E, No. 496, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Dinsdag den 6 October aanstaande, des voor middags te half eif uren,gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeente bestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hin derwet, zijn volgens de bestaande jurisprudentie alleen z\j gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 22 September 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. Be Secretaris. J. G. STENFERT KROESE. Gewisselde stukken. In de Raadsvergadering van 19 Mei dezes jaars werd ingebracht het volgende verzoek schrift aon den Gemeenteraad van den heer H. A. de Vries van 9 April 1908 1.) ■w Luitenant Gillberg was met zijn jonge vrouw van de huwelijksreis teruggekeerd en had reeds met haar de officieele visites bij het regiment gemaakt. Natuurlijk moest het jonge paar door de andere families streng volgens anciënniteit uitgenoodigd wordendat is duidelijk. De kolo nel moest de rij openen, en dat deed zijn vrouw maar al te graag. Deze nog pas vijf en dertigjarige dame, me vrouw Rita von Eckern, was een mooie en ele gante verschijning, die, geholpen door haar man, den commandant van het in de stad in garni zoen liggende regiment infanterie, de gastvrijheid hoog hield. Zij meende dit aan haar positie verplicht te zijn daarvoor was zij immers de eerste dame van bet regiment. Zelfs in gedachten noemde zij zich nimmer de „commandeuse". Het was vermakelijk om te zien, hoe haar een huivering lang» den rug liep, telken» wanneer zij dat leelijke wooriUioorde of la.; zij wint besluit, dat geen dei officieren haar zoo noemde; en daar was zij trotsch op, dat streelde haar ijdelbaid meer dan duizend laffe complimenten, hoe goed ook gemeend. De jonge luitenants, die, evenals de vaandrigs, zonder uitzondering doodelijk verliefd op haar waren, noemden haar de „regimentsfee Waar vindt men de commandeuse want dat waa en bleef ze nu eenmaal, ondanks alles —dieop zulk een eeretitel kan bogen? De kolonel keek tamelijk zuur toen zij hem het plan voor het feest voorlegde, hem het Ondergeteekenden wenden zich met den meest verschuldigden eerbied tot uw college met het beleefd verzoek te willen in onderzoek nomen wat toch wel de reden is, wij als belastingbe- talenden en gasverbruikers gepasseerd worden met leveringen aan de Gemeente-gasfabriek alhier. Wij leverden gedurenle het jaar 1907 voor ongeveer flö.— en gedurende de maanden Januari, Februari en Maart van dit jaar voor f86.49, terwijl wij aan Gemeente-gasfabrieken in deze environs van veel kleineren omvang dan uwe fabriek voor veel grootere bedragen leverden, en dan artikelen die door uwe fabriek niet stedelijk, doch van elders aangeschaft wor den. Gaarne zijn wij bereid, U onze beweringen met bewijzen te staven. Omtrent de hoedanig heid onzer waren alsook de correctheid onzer bediening kan onze Gemeente-Architect, zjjne heereu Opzichters, alsook de Directeur der Ge meente-reiniging, evenals eenigen uwer Raads leden, die wij de eer hebben onder onze cliën- teele te mogen rekenen, U getuigen. Nogmaals U beleefd verzoekende, dit onder zoek ernstig ter hand te willen nemen en mij voor levering bij uwe Directie Gemeente-gas fabriek voor te dragen. Mij vleiende met uw gunstig antwoord teekene met de meeste hoogachting, enz. Den 21 April had de Directeur der gemesn- telijke gasfabriek daaromtrent gerapporteerd Ier beantwoording van het verzoek van H. A. de Vries, alhier, om vermelding van de reden waarom hij gepasseerd wordt met leveringen aan de gasfabriek alhier, heb ik de eer U mede te deelen, dat door De Vries aan de gasfabriek is geleverd: in 1900 voor f75.66, in 1901 voor f 101.67, in 1902 voor f 102.88, in 1903 voor f 105.86', in 19/4 voor f 53.17s, in 1905 voor f 19.55, in 1906 voor f 2627.49s, in 1907 voor f28.46 (volgens request f 15) en in Jan. Febr. 1908 voor f37.13 (volgens requeBt f 36.49), totaal dus voor f 3045.87s in ruim zeven jaren, zeer zeker meer dan door een ander leverancier hier ter stede geleverd. De levering in 1906 wa» aan De Vries bij aan besteding gegund, doch buizen en fittings werden zeer slecht door hem geleverd, zoowel wat be treft kwaliteit als prompte levering, daar dik wijls moest worden afgekeurd, herhaalde malen zelfs voor de tweede en derde maal, en ik ten Blotte nog Blechte waar in ontvangst moest nemen om de gasaansluitingen op tijd te doen geschieden. Het leveren van slechte of minder goede 1-.va- liteit ijzeren buizen en fitting», die in den grond gelegd moeten worden, heeft een zeer nadeeligen invloed op het gasverlies in het buizennet en is zulks niet altijd direct te zien, doch openbaren die gebreken zich veeltijds later. In 1907 was De Vries bij aanbesteding niet aantal der uit te noodigen gasten noemde en hem het mol groote kennis van zaken samen gestelde menu voorlas „en dan hebben we bal na". „Ook J&t nogl" Hij zuchtte. Maar zij wist hethij was overwonnen. Hij had haar vroeger eens gezegd, dat hij haar nooit mooier vond, dan wanneer zij op de tonen der muziek door de zaal zweefde, de oogen, onbewust, half ge sloten en even onbewust dansend, zich rond draaiend in den wak. „Als Herodea had mogen kiezen of jij dan wel Salome voor hem had willen dansen dan had hij Salome naar huis gestuurd en jou laten dansen", had hij toen gezegd. Van dat oogen- blik had zij zich met nog meer hartstocht aan den dans overgegeven zij danste alleen voor hem. Ook al zag zij het niet, toch voelde zij, dat zijn oogen voortdurend op haar rustten. Met teedere blikken bedwelmde hij zich aan haar heerlijke gestalte, aan haar klassiek-schoone bewegingen, volgde hij iedere van huur paBsen maar zelf vroeg hij haar nimmer ten dans naar haar te kijken, leverde hem veel grooter genot op, dan zelf met haar te dansen. De feestavond bij de Eckern's was vastgesteld en de uitnoodigingen waren verzonden aan alle families en jonggezellen van het regiment en ook aan eenige families in de stad, die danB- lustige dochters hadden. De Eckern's verkeerden in de gelukkige omstandigheid, dat zij een eetzaal hadden, vraarvan de afmetingen de ge wone zorg van den gastheer „als er nu maar een paar bedanken, opdat we allen zitten kun nen" overbodig maakte. Zij, te wier eere het groote feest gegeven werd, verheugden er zich het minst over, en mevrouw Thea, de jonge vrouw van luitenant Gilberg, brak zelfs bijna in tranen uit. Zij was een Deensche van geboorte, een Kopon- meer de laagste en werd de levering aan een ander opgedragen, die mij evenmin voldeed. Een en ander deed uwe Commissie besluiten, de benoodigde buizen en fittings in 1908 niet meer aan te besteden, doch d&ar te koopen waar zekerheid is voor levering van goede kwaliteit tegen concurreerende prijzen. Na voorlegging van diverse prijsopgaven in uwe vergadering van 16 Januari 1908 machtigde uwe Commissie mjj ook, bij De Vries voor en kele artikelen eenige inkoopen te doen. Duartoe bestelde ik op 17 Januari diverse ijzeren fittings, van enkele soorten 6 stuks, van andere 3 stuks, aan welke kleine bestelling eerst na 10 dagen gevolg werd gegeven, en toen waren de gelijk soortige artikelen nog van verschillende fabri katen. Het bleek mij toen, dat De Vries voornemens was, weer op de zelfde manier als in 1906 te. zullen leveren en heelt dit mij aanleiding gege ven, H. A. de Vries niet meer voor levering van ijzeren buizen en fittings bjj U voor te dragen. Andere artikelen, die bier ter stede verkrijg baar zijn, worden zooveei mogelijk over de ver schillende leveranciers hier ter stede, die ook gasverbruikers en belastingbetalende burgers zijn, verdeeld en heeft De Vries daarvan ook steeds zijn aandeel geleverd. De commissie tot bijstand in bet beheer dor gasfabriek refereerde zioh 22 April zonder meer aan dit rapport. Burgemeester en Wethouders gaven 7 Mei den Raad in overweging „aan adressant te berichten, dat een ingesteld onderzoek geleerd heeft, dat adressant zich zonder goede redenen beklaagt over te weinig leveranties aan de gasfabriek". Adressant had inmiddels een nieuw request gericht tot den Raad, daarbij verzoekend uitstel der behandeling in de Raadszitting van 19 Msi van zijn vorig adres. De Raad besloot na eenige discussie met alge- meene stemmen tot uitstel van behandeling. In de discus9iën werd o.a. gezegdEen inge zetene klaagt, dat bij niet behoorlijk is behan deld door den Directeur der gasfabriek de Di recteur dient over die klacht een rapport in de adressant noemt in een nader adres cijfers en verzoekt, dat hem gelegenheid worden gege ven, aan te toonen, dat de cijfers van den Di recteur onjuist zijn. Dergelijke klachten te stui ten, zou den schijn kunnen wekken, alsof de Raad niet alle licht over de zaak wilde doen opgaan. Wel degelijk zal de Raad goed doen, wanneer hij deze zaak aanhoudt". Den 18 Juni zond de firma H. A. de Vries het volgende adres in Geeft met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekende, firma H. A. de Vries, Kamp straat 15 alh.'er; Dat zij zich de vrijheid veroorlooft U haar dank aan te bieden voor uw bereidwilligheid in zuke uitstel van behandeling van haar adres van 9 April j.l. Dat zij zion niet kan vereenigen met het rap- fiort, uigebracht door den Directeur van de gas- abriek alhier, van 21 April j.l., en wel op ver schillende gronden. Zij vermeent, dat de cijferreeks uit dit rap port haar in het goliik stelt, want wannier de de som der leveringen bij aanbesteding (die moet worden gescheiden van de gewone onderhand- sche gunningen) over 1906 van het totsaloiifer wordt afgetrokken, dan zal 't ieder duidelijk zijn, dat slechts con minimun gedeelte van de benoodigde goederen aan de stadgenooten ter levering wordt opgedragen; adressante vermeent, dat in de 2 volgende alimea's door den Directeur schromelijk wordt overdreven. Zjj erkent, dat in het begin van 1906, tijdens ae leveringen gedurende de vijf eerste maanden, meermalen goederen zijn afge keurd &1b een gevolg van verkeerde zendingen van den fabrikant. Dit heeft haar dan ook doen besluiten, haar maatregelen te nemen, waardoor zij gedurende de laatste zeven maanden ten genoege van den Directeur heeft geleverd, wat door den Direo- tour in zijn kantoor ia uitgesproken in Decem ber 1906, toen zij besprak de aunbrateding over 1907. Zij was echter toen niet de laagste inschrij ver en bleef daardoor builen levering. Maar zij vermeent met bewijzen haar bewe ren te knnnen stavon. Indiende deugdelijkheid der goederen inder daad op zulk een laag peil stond als door den Directeur wordt beweerd, waarom werd dan het laatste gedeelte van artikel 5 der voorwaar den niet toegepast?») Waren de goederen werkelijk zoo ondeugde lijk geweest als wordt voorgesteld, dan ware toepassing van dit gedeelte alleszins gewettigd geweest. Maar het tegendeel is geechied. In het zelfde artikel 5, le alinea, wordt de leverancier verplicht, zooveel meer te leveren van ieder artikel (onder de zelfde voorwaarden) als door de direetie zal worden verlangd dit meerdere zal eohter niet meer dan 25% der op leven hoeveelheden bedragen. 4u is baar op 21 December 1905 gegund: de levering van perceel I voor f 1672.96'on van perceel II voor 1244.18, samen t 1917.14s. Wanneer hior wordt afgetrokken de 10%, die haagscbe. Als bijna al haar lundszusteren had zij eeu booge gestalte, bruin huur en blauwe oogen. Zij bad huar man leeren kennen toen deze in Denemarken was gedetacheerd om de manoeuvres bij te wonen en was op het eerste gezicht verliefd geworden op den rijzigen officier, evenals hij op haar. Slechts enkele dagen na de eerste kennismaking hadden zij zich verlo >fd en zoo spoedig het de onvermijdelijke formali teiten gedoogden, waren zij getrouwd. Zonder nu juist schatrijk te zijn, boschikten beiden toch over een inkomen, dat voor een jong lui tenantshuis n ouden zelfs zeer aanzienlijk genoemd mocht worden. Thea sprak vloeiend Duitsch, zij hot ook nu en dan met een scherp Deensch accent. In éen opzicht begreep zij echter niets van het leven in Duitscblaud de discipline en do subor dinatie in het leger, die zich zelfs tot het fami lieleven uitstrektendie twee kwamen haar totaal onbegrijpelijk voor. Tijdens do huwelijks reis naar de Riviera had haar man getracht haar iets van den geest van het Pruisische leger bij te brengen, als het ware theorie met haar gehou den, haar de verschillende graden eii rangen geleerd, opdat zij dadelijk dengeen, met wien zg sprak zou kunnen herkennen en hom niet verkeerd betitelen. Ook had h\j getracht haar duidelijk te maken, dat de vrouw van een majeor mter heeft in te brengen, dan die van een kapitein en deze weer meer dan een lui tenantsvrouw. Hij had haar ingeprent, dat ter wille van de carrière van haar man een officiers- vrouw nooit de echtgonoote van een hoogergo- plaatste ernstig mag tegenspreken, dat zjj Inte gendeel haar des te eerdor gelijk moet geven, naarmate haar meaning meer van die dor an dere verschilt. De „hoogergoplnalste" dame zal dan do ondergeschilttu prijzen, tooal niet open lijk, dan toen tb ui», tegenover den echtgenoot, Dit gedeelte luidt: „De directie heeft het recht da levering van elk artikel met hoogstens 10% te ver minderen of vranueer het geleverde naar haar oor deel op den duur nier voldoende is, de levering ge heel of gedeeltelijk te doen eindigen". en wanneer de dames het goed kunnon vinden, dan kunnen ook de mannen goed met elkaar opschieten, wat vooral wenscholiik is wannoer de een een hoogeren rang bekleedt dan de aDder. Zij had zeer nadrukkelijk het hootd geschud. „Dat begrijp ik niet dat zal ik nooit be grijpen en ik wil het ook niet begrijpenIk neb jou getrouwdik wil jou gelukkig maken en door jou gelukkig worden. De reet is uiq onverschillig. Ik zal doen wat mij goeddunkt, zonder natuurlijk iets verkeerds te doen en wan neer dat de andere dames niet aanstaat, dan moeten ze mij mijn ontslag maar geven". „Jou kan men moeioliik je ontslag geven, kiud," zei hij half lachend, half geërgerd, „maar mjj wol, od dat zou je toch liever niet willen, wei „Waarom niet Zij keek hem verbaasd aan. „Wjj ziju nu wel niet zoo verbazend rijk, maar we kunnen zondor jou tructement toch 6ok Wel levjn. En je kunt immerB een ander beroep kiezen. Is 't niet hier, dan Kopenhagen zou je daar niet willen wonen O, er is maar •'•en stad Kjöbnhavn die is nog veel mooier dan Parijs, dat heb je me zelf gezegdDe prach tige straten da aardige mcnscben tie om geving de uitunpjes naar Klampenborg en Amulienborg, hul meer en dan 's avonds Tlvoli als de muziek speelt, het vuurwerk afgestoken wordt duizenden elegante menschen daar op on neer wandelen Kom neem je ontslag dan gaan we naar Kjöbnhavn". (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1