Stadsnieuws. de Directeur niet is verplicht te nemen, om welke oorzaken dan ook (:00 hier bijv. lang zame levering, of levering van ondeugdelijke goederen) dan daalt dit bedrag tot f 1725.41. Ook zonder het doen eindigen van de leverin gen bovenbedoeld, zou dus de Directeur in zijn recht zijn geweest, indien hij van onze firma slechts voor f 1725.43* had betrokken. Volgens de opgave in zijn rapport is dit be drag geweest f2627.46*, of rulra 50% meer. Maar ook wannee. deze 10®/, aftrek geheel buiten rekening wordt gelaten, dan nog heeft adressante 15#/0 meer geleverd dan volgeus de voorwaarden boven de 25% surplus kon worden bedongen. 't Wil haar voorkomen, dat de Directeur, die even als zijn ondergeschikten zeer streng in het keureu is, van haar niet meer zou hebben be trokken dan het hoog noodige, indien de goe deren inderdaad "an een inferieure kwaliteit waren geweest. Zy acht hiermede dan ook genoegzaam ge recht vaardiid het bovenstaande schryveD, dat de laatste maandeD van 1906 geheel geleverd is ten genoege van de directie. De i. 3ide voorlaatste alinea's van het raport zijn iuderdaad zeer vernederend voor onze firma. Alaar wij vragenstaat het een Gemeente-amb tenaar vrij, in een ambtelijk stuk een ingeze tene der Gemeente op zoodanige wijze te bena- deelen in eer en goeden naam Te meer klemt dit, wijl het daarvoor bijge brachte bewijs ondeugdelijk is. De bestelling nl. van 17 Jan. jl. is den volgenden dag uitgevoerd, uitgenomen de 6 volle 2" plugs, die, als wordende hoogst zelden door andere gasfabrieken gevraagd, niet voorradig waren, wijl gemeenlijk holle plugs worden genomen. Deze 6 stuks plugs moesten van den fabrikant worden opgevraagd, en nadat deze waren gear riveerd en goedgekeurd, werd de rekening van alles ingeleverd en deze kwam daardoor later. Het is voorschrift, dal de rekening en de be- stellijst eensluidend moeten zijn en tusachen- tijds geen rekeningen van gedeeltelijke leverin gen mogen worden bijgevoegd. Dat de fittings van diverse fabrikanten ge weest zouden zijn, is een vergissine van den Directeur, wijl adressante dit artikel niet van diverse fabrikanten betrekt en er dus van „ver schillende fabrikaten van gelijksoortige artikelen" geen sprake is. Adressante heeft de eer hierbij te voegen 41 beoordeelingen van verschillende gebruikers harer f;oederen en tevens een verklaring over haar everingen, alle verstrekt op verzoek, naar aan leiding van de aantijging van des directeurs rapport. 't Wil haar voorkomen, dat zij in verband met een en ander voldoende in uw oogen zal zijn gerechtvaardigd zich aan te bevelen voor levering van benoodigde buizen, fittings, enz. enz. Zy doet dit met te meer vrijmoedigheid wijl 7,ij steeds in voorraad heeft de zelfde merken en fabrikaten als thans van buiten de stad worden aangevoerd ten dienste van de gasfabriek, 't Welk doende, enz- Onder dagteekening van 20 Juli rapporteerde de Directeur der gasfabriek daarover Naar aanleiding van het aan den Raad dezer Gemeente ingediend Bchrijven van de firma H. A. de Vries, alhier, waarbij zij bemerkingen maakt op mijn rapport van 21 April j.l., heb ik de eer U het volgende mede te deelen Of het leveren van niet-gewenschte goederen ligt in verkeerde zendingen van den fabrikant, dan wel in andere redenen doet nieta ter zake; de firma De Vries was leveraocier en derhalve aansprakelijk voor de goede levering en vergist ij zich met haar mededeeling, dut ik aan haar verklaard zoude hebben, dat de latere leverin gen te mijnen genoegen zouden zijn geweest integendeel ik heb er eindelijk genoegen mede motten nemen en in de meening verkeerende, dat de firma geheel te goeder trouw was, geen strenge maatregelen willen nemen om haar on- noodige kosten te veroorzaken door gebruik te maken van de strenge gedeelte van de besteks- voorwaarden. doch daarop wel gewezen. Ten laatste kreeg ik de overtuiging, dat de firma n et volkomen op de hoogte was voor de leve ring van ijzeren buizen en fittings, hetgeen mij door een der firmanten dan ook persoonlijk is erkend. Onder het bedrag van f2627.49* waarvoor in 1906 was geleverd, is een bedrag van f 18.69 voor geleverde artikelen, die geheel buiten het bestek waren. Perceel 1 van het bestek liep over 136 diverse soorten en perceel III over 12 soorten, alzoo te zaroen 148 soorten. Hiervan werden 40 soorten, of 27pCt, niet geleverdvan 28 soorten,of 19pCt., werd lOpC't. minder genomen dan volgens bestek aangegevenvan 25 soorten, of lTpCt., werd het juiste aantal volgens bestek geleverd en van .55 Boorten, of 36pCt. werd 26pCt meer dan in het bestek omgeschreven geleverd, wegens groote behoefte aan 1"V»" en buizen en fittings, die als buitengewoon werk voor de 63 mumgasaansluitrngen in de woningen van „Eigen liaard" moesten worden gebruikt. Dat bij mij de bedoeling heeft bestaan om de firma De Vries ook maar eenigszins te bena delen in eer of goeden naam, ontken ik ten stelligste. Volgens plicht en geweten heb ik de gele verde goederen gekeurd, doch er voor gezorgd, dat geen werkelijk onwaardige goederen in ont vangst werden genomen. Het was aan de firma bekend hoe ik over de kwaliteit van de door haar geleverde goederen dacht en heeft zy zelf hoog spel gespeeld door 'naar beklag bij den Raad aanhangig te maken. Door de firma is dikwijls niet geleverd wat door de gasfabriek verlangd werd en wordt dit in het laatste schrijven door haar zelfs erkend, terwijl zij zich bij onbillijke keuring wel tot Burgemeester en Wethouders zoude hebben ge wend doch daartoe bestonden blijkoaar geen termen. Omtrent de bestelling van 17 Januari j.l. be vestig ik hetgeen dieuuangaando in mijn rapport an 21 April j.l. is vermeld en wenBch nog mede te deelen, dat door my steeds holle 2" plugs gebruikt worden, waarvan het monster aan de gasfabriek aanwezig is en datiu der tijd door de firma De Vries ook werd verzegeld een holle plug is, zoodat verdere bestrijding daar van wel onnoodig zal zijn. In hoeverre de 41 beoordeelingen van verschil lende gebruikers, die hunne betrokken goederen zeer zeker voor geheel andere doeleinden ge bruikt hebben, eenig licht kunnen werpen op de leveringen aan de gasfabriek laat ik gaarne aan uwe Commissie ter beoordeeling over, doch geef slechts in overweging, dat gasfabrieken een geheel anderen eisch aan de ioor haar te ver werken buizen en fittings moeten stellen dan particulierenimmers heeft de Gemeente later zelf de schade te dragen van hetgeen zy aan minderwaardige gasbuizen en fittings heeft ver werkt. Zoolang mij de verantwoording is opgedragen voor de keuring van de te leveren goederen ten dienste der gasfabriek mng en kan ik niet an ders handelen dan ik tot heden gedaan heb. De gas-commissie voegde daarbij liet volgende schrijven van 14 Augustus: De commisie van bijstand in 't beheer van de gasfabriek heelt de eer UEdelAohtbaren aan te bieden een nader rapport van den Directeur der gasfabriek alhier. Zij wenscht daaraan slechts enkele opmerkingen toe te voegen: le c'at zy niet aanvaardt de stelling, dat het zijn van belasting betalend burger en gasver- bruiker voldoende is om voor de levering van producten aan de Gemeentebedrijven in aanmer king te komen. Zij plaatst zich op het standpunt, dat toepas sing van gezonde beginselen der gemeenschap in de eerste plaats het oog doet slaan op kwa liteit en prys, en a. alleen in bijzondere om standigheden aanleic .ig kan gevonden worden om wegens gering verschil in prijs hiervan af wijken. 2e dat zij niet wenscht te treden in een be- oordeeling van de waarde der overgelegde cer tificaten, doch alleen de aandacht er op vestigt dat om een juist oordeel te vellen noodig ware geweest overlegging van een lijst der adressen, aan wie de circulaire is verzonden en een op gaaf van de geleverde artikelen. Bovendien staat het uitvoeren van orders meermalen in vprband met de vraag, of er al dan niet voldaan moet worden aan een publieke aanbesteding, als gevolg van den prijs, bedon gen bij die aanbesteding. 3e. dat naar artikel 5 van de Instructie van deni Directeur hij in de benoodigdheden van de fabrek voorziet, onder goedkeuring van onze commissie. Dat die commissie niet twijfelt aan het feit, dat de Dir-cteur zich door het belang van de fa briek heeft doen leiden, en in dit geval zich dan ook solidair met den Directeur verklaart. In de Raadsvergadering van 1 September stel den B. en W. voor, dit rapport aan te nemen voor kennisge- 'ng. Na eenige dit.-ussie, namen B. en W. het voorstel over, om de stukken alsDog te doen dr u kken en bekend maken door de plaatselijke Pers opdat het publiek ten volle zou worden ingelicht en iedere schijn zou vermeden, dat er ietB niet zuiver zou zijn, hetgeen in het belang is van den Raad zoowel als van de gas-commissie. Bij de Vrijdag door het ki9s-college der Ned. Hervormde kerk gehouden vergadering ter voorziening in de predikantsplaats, vacee- rend door het overlijden van ds. H. J. ter Haar Romeny, werd een gros opgemaakt, waarop 48 namen voorkomen. Het zestal zal worden geformeerd in de nadere vergadering, over drie weken te be leggen. De Aartsbisschop van Utiecht geeft deze week alleen Vrijdag en Zaterdag audiëntie. Kolonel T. Ougerboer, militie-commissaris in Utrecht, is in zijn staudplaals teruggekeerd en heeft zijn functiëu hervat. De heeren G. J. Bieleman, boter-inspec- teur, en J. .T. C. Jurlmg Beek, botervisiteur, beiden te Utrechi, zijn bij Kon. besluit res pectievelijk benoemd tot Rijkszuivelinspec- teur en adjunct-Rykszuivelinspecteur. De Gemeente Amersfoort heeft voor de som van honderd gulden gakoebt van den Staat der Nederlanden een perceel grond ter grootte van '27(3 M2., gelegen bij het Drie- puntje aan den Arnhemscheweg. We voerdeu Zaterdagavond een proefge sprek met Essen. Waaruit volgt, dat ook Essen welhaast wordt opengesteld voor bet internalionaal telefoonverkeer. Verschenen is het program voor Gemeente politiek, ontworpen door een daarvoor aan gewezen Commissie van «Nederland en Oran je'', den Bond van anti-rcvolutiunnaire kies verenigingen. In het vorig nummer maakten we terloops melding van het succes, behaald bij het exa men voor hei politie-diploma. Van de 316 candidaten, die iu 't geheel deelaameo aan dat examen, slaagden 138 voor het gewone diploma en verwieiven 73 de zoogenaamde aauteekening. Afgewezen werden er dus 105. Amersfoort, waar 6 van de 8 agenten het diploma behaalden, bad hel hoogste percent geslaagden. Het 5e regiment infanterie, dat Zondag nacht huif twee uitrukte voor een groote nachtelijke manoeuvre tegou het 9 regiment, .lat te Zeist kamppert, kwam gistermiddag eerst te vier uur in het garnizoen terug. Luitenant L. J. Baerends, van het 5e re giment infanterie, wordt 13 October gede tacheerd bij do werkplaatsen voor draagbare wapens aan de Horabrug. De cursus in dit garnizoen voor voorgan gers bij "Ie gymastiek, welke 1 October aan vangt, zal worden geleid door luitenant D. J. Gorter, van bet 5o regiment infanterie. De bij het le regimen, huzaren nieuwbe noemde luitenant-kwartiermeester J. M. de Vries komt te Amersfoort in garnizoen. Majoor T. E. M. van Lilaar, thans te 's-Gravenhage, sedert 5 October 1906 op non-activiteit, zal weldra den dienst met pensioen verlaten. De miliciens der lichting 1905 bij de 2e af- deeliüg le regiment veld-artillerie hier voor herhalingsoefeningen under de wapenen wor den 26 dezer gesteld in het genot van on bepaald verlof. Die Balken sind die Bretter aufgeschlageD; uud jedermau erwartet zich eio Eest. De jeugd is al in extase op het terrein achter hoiel-Reichraann en ziet de bergen linnen worden tot de groote, zeer goed in gerichte tenten waarin het circus Corty- AllhoiT tot en met Vrijdagavond voorstelling en zal geyen. Hedenavond 8 uur de Groote guia-openings- voorstelling met eeu voor Amersfoort volko men nieuw programma. Morgenmiddag do eeuige kiuder- en fami lievoorstelling welke het circus bier kan ge ven, want Zaterdag moet alweer worden ge speeld te Leeuwarden. Ook in deze voorstel ling—men zie de advertentie hierneven—een bijzonder mooi programma. Donderdagavond laat de Ned. Centraal- Spoorweg-rnaatschappij afloop der voor stelling een extra-trein loopen in de richting Nijkerk—Barneveld —Harderwijk; vertrek van hier 11.10 spoortijd. Een der Haarlemsche bladen, waar het circus gister nog speelde, schrijft Dat het circus Corty Altholf reeds ver scheidene malen in de 2 jaren hier ter stede een reeks voorstellingen geeft, bewijst, dat het hier goede zaken maakte; de terugkeer toont tevens, dat het gehalte der voorstel lingen van dien aard is geweest, dat avon den achtereen hel publiek in grooten getale bet circus bezocht. Een dergelijke toeloop kan ook nu weer verwacht worden, afgaande op de eerste voorstelling, die we gisteravond met veel genoegen bijwoonden. Allereerst om de groote afwisseling, waar aan gepaard ging een vlugge afwerking van bet programma, waardoor piuzen feitelijk vervielen. Uitstekende clowns zorgen voor vulling der tijdruimte tusschen twee num mers en bun grappen zijn zóo origineel en worden met zooveel smaak voorgedragen, dat hun vertooningen op zichzelf als pro gramma-nummers zouden kunnen worden beschouwd. Ze hadden dan ook een verba zend succes. ZeldeD hebben we een circus-voorstelling bijgewoonl, die zóo in allen deele voldeed en waarbij zulk een uitmuntend muziekkorps zich deed hooren. Men genoot er als bij een concert, ver maakte cr zich als bij specialiteiten, bewon derde er exquise paardendressuur .Ioor den heer en door mevrouw AltholT, buitengewone ruiterkunst door dames en door heereu. 't is inderdaad een uitgelezen gezelschap, dat van acht uur tot half elf doorloopend de aandacht boeit. 't Is wel een gebruikelijke, doch hier geen hol'e phrase als gezegd wordt, dat het circus Corty Altholf een bezoek overwaard is. De competitie-iudoeliog van den Utrecht- scben Prov. Voetbal Bond heeft, vergeleken bij vorige jaren, een belangrijke uitbreiding ondergaan. Het aantal deelnemende elftallen werd met 10 vermeerderd. Het tweede elftal van Quick is weer inge deeld in de eerste klasse; haar derde in de tweede klasse B. Het tweede van H. V. C. speelt in de tweede klasse A. De heer H. W. Coenen is benoemd tot commissaris en lid der reglements-commissie van den U. P. V. B.de heer E. van Gel der tot lid der elftal-commissie en de heer A. M. Uarteririk tot lid der kas-commissie van dien Bond. De heer D. F. van der Pant werd lid der protest-commissie. Als consul voor Amersfoort treedt in het nieuwe speeljaar op de heer H. W. Coenen. De vriendschappelijke voetbalwedstrijd. Zondag bier gespeeld tusschen een gecom bineerd elftal van Hercules uit Utrecht eu een elftal van Quick eindigde met 2—2. De rust ging in van 21 voor de Utrecht- sche spelers. Beide clubs brachten slechts tien mau in 't veldeen hier vertoevend voetballer hielp voor de rust de Utrechtsche, na de rust zijn Amersfoortschi! club-genoulen als elfde man. De nieuwe doelverdediger van Quick's eerste elftal gaf t> ooi werk te zien. Het kwart millioen toeschouwers, dat ver- ledeu week de tien eerste klasse-wedstrjj '.eu in Engeland bijwoonde, was er bjj lange na niet op het veld aan den Leusder weg. In alle bagagewagens "Ier Staatsspoor zul len vaste fietsrekken worden aangebracht in sommige zijn z© er al. Mogen de andere spoorwegmaatschappijen dit goede voorbeeld volgen, want dan zal er heel wat minder schade worden aange bracht aau karretjes dan thans wel het geval is. Eén zaak heeft er ontbroken aan de ten toonstelling der prijzen voor bet stedelijk kegelconcours, welke zoo terecht iu de groote vitrine vau het magazijn der firma Fortmann Hehenka np de aandacht trok. En wel een flink plakaat, waarop: «Alle prijfcen zjjn hier ter stede gekocht". Dan had men voor de zooveelste maul kunnen zien, dat wel degelijk in de stad al les te koop is en dat de magazijnhouders zich beijveren een zeer ruime keuzo iu vooraad te hebben en het dus volstrekt niet noodig is, buiten de stad te gaan koopen. Het concours dan werd gisteravond half negen geopend door den heer J. Sinnige, Voorzitter der sociëteit «Vereeniging'', daui- toe door de regehngs-commissie uitgenoo- digd. Nadat de baan door drie heeren was na gezien en in orde bevonden, sprak de heer Sinnige een kort woord, daarbij onder meer doeDde uitkomen hoe kegelspel en ke- kelconcoursen leiden tot aangenamen omgang. Spr. dankte de regelings-commissie voor haar uitnemende zorgen en deed uitkomen, dat de Sociëteit gaarne de baan afstonden haar lokalen gastvrij openstelde voor alle kege- laats hier ter stele en dat alle inlichtingen moeten gevraagd niet aan de leden vun het Bestuur der Sociëteit, doch aan die van da regelings-commissie. Ten sloite verzocht hij den Voorzitter dier commissie, den heer J. Oostermeijer, de eerste worp te doen, waarbij hij dezen als aandenken een Eerekaart aan bood. Gisteravond werd al heel wat hout gewor pen. De eerste worp was alle negen, Het hoogste aantal is tot heden 39 houten- Het Bestuur der plaatselijke Vereeniging tot bestrijding der tuberculose heeft, ook u»et het oog op de Donderdagavond in „Amicitia" te houden voor ieder belangstellende kosteloos toe gankelijke vergadering, een circulaire verspreid, waaraan we het volgende ontleenen Het is ook mogelijk, tuberculoselijders met succes in hun eigen woning te behandelen en op het voorbeeld van Frankrijk zijn ook hier te lande vereenigingen ontstaan, die een derge lijk doel beoogen. Een paar jaar geleden werd gevormd een Centraal-comité tot de bestrijding der tuberculose, met het doel eenheid te bren gen in het werken van de plaatselijke vereeni gingen. Ook bier ter stede is de noodzakelijkheid ge voeld, den strijd tegen de tuberculose aan te binden. Deze ziekte is met recht de meset ge vreesde volksgeesel; gedeelte van het geheele sterftecijfer kan op haar rekening worden ge steld. De vereeniging, die hier onlangs werd opge richt, denkt haar werkzaamheden reeds dit jaar aan te vangen. Hiervoor zal een consultatie bureau gevestigd worden. üe lijders, die zich daar aanmelden of door hun medicus gezonden worden, ondergaan een nauwkeurig onderzoek. Een ambtenaar der ver eeniging, liefst een dame, en dan inspectrice genoemd, bezoekt ze daarna in bun woning en bepaalt welke maatregelen genomen dienen t© worden om een behandeling thuis met goed gevolg te kunnen volgen en tevens hoe deze lijders, die voortdurend groote hoeveelheden smetstof om zich verspreiden, zoo goed mogelijk ongevaarlijk gemaakt kunnen worden voor hun huiegenooten. Een afzonderlijk vertrek, dikwijls de zoogenaamd» „mooie kamer", wordt als ziekenvertrek ingericht; kleeden, gordijnen en andere stofnesten verwijderd. Een ledikant wordt er geplaatst, een sputum flacon verstrekt, zoonoodig een ligstoel geleend om den geheelen dag voor het wijd-open raam van de frissch© lucht te kunnen genieten. Indien het noodig is, wordt er gezorgd voor extra voedselde inspec trice wendt zich hiervoor bijv. tot een reeds bestaande vereeniging. Is de huisvrouw ziek, dan moet er hulp in 't huishouden komen, wil een rustkuur succes hebben, en duB een werkster of waschvrouw. In éen woord, de inspectrice, die met den behande lende medicus en met het consultatie-bureau in voortdurend contact ia, houdt geregeld toe zicht op de zieke en bevordert met al de be schikbare middelen de geuezing. Voor dit alloH is geld, veel geld noodig. De Regeering heeft het belang der tuberculose-be- Btrijding ingezien eu jaarlij k© f 50 000 beschik baar gesteld. Onze vereeniging is hiervan f600 toegezegd. Ook onze. Gemeente zal zich niet onbetuigd laten en oqb steunen, liet Centraal comité, in Den Haag, staat ons met woord en daad bij. Maar willen wij meteenig succes werk zaam zijn, dan is dit nog niet voldoende. Ook de Amersfoortsche ingezetenen moeten onze vereeniging financieel steunen. Zijn velen hior- to» bereid, dan kan men de tuberculose bestru- don, patiënten genozen, die vroeger ten gronde

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2