Binnenland. Stadsnieuws. Ingezonden. Ki met speciale Engelsche toestanden en belan- {jen rekening houdt, zullen wij niet nader ngaan, doei) waar het bier aaDgeduido stel sel, voorzoover ons land nergeos nog toepas sing vindt, achten wij het wel gewenscht, hier de aandacht er op te vestigen. Aan onze deskundigen bet oordeel of dergelyk stelsel in onze steden wellicht van meer waarde kan dan hot stelsel der autobussen, waar mee de ervaring tot dusver opgedaan, met name in de Hoofdstad, zoo ongunstig waren. („Uzer- en Staalkroniek"). Sinds geruimen tijd is door den Centralen Gezondheidsraad een wetsontwerp io ge reedheid gebracht voor een Rijks-outsmet- tingsdienst. Door het vorig Kabinet aangekondigd, maar naar het schyut in sluimering gelegd, wordt nog steeds gewacht op zijo ontwaken, scbryft het „Tijdschrift voor Soc. Hygiëne". Tocli is de tot stand koming van een wettelijke regeling tot ontsmetting urgent, want steeds blijkt de toestand bedroevend. Voo 'al met het oog op de mogelijk iuvasie van de cholera zou een regeling als boven bedoeld thans zeer goede diensten kunnen bewijzen, zij bet ook op eenvoudige en meer beperkte schual. Evenals in 1902 en 1006 zal ook nu weer door de Nederl. vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken een krachtige actie gevoerd worden tegen het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het ge distilleerd. Die actie zal o.ra. omvatteneen adres aan de Tweede Kamer, met verzoek om verwerping van het wetsontwerpeen uitnoodiging aan de verschillende drankbe- strijdersvereenigingen ia ons land om ad- baesie-betuiging aan dat adresde uitgave van een brochure ter voorlichting van het publiek bet houden van meetings eD open bare vergaderingen in verschillende plaatsen in ons land om op verwerping van het wetsontwerp aan te dringen, enz. Te Alkmaar is gehouden een vergadering van Gemeente-veldwachters ioNoord-hulIand. f Til de discussie op die vergadering bleek hoe nuttig, ja zelfs hoe noodzakelijk het is, dat die onmisbare leden onzei maatschap- ptj zich vereenigen en, zooals de Voorzitter zoo kernachtig uitdrukte, als éen man tot verbetering hunner positie zouden strijden om vooral de zeer lage tractementen verbe terd te krijgen, welk soms niet eens vier gulden per week bedragen. Eén was er die zelfs in hei geheele jaar f180 ontving dat was er een uit West-Friesland. Hoe nog is het mogelijk, dat er Gemeen tebesturen zijn, die dergelijke salarissen dur ven toekennen. Dom het Bestuur van den Middenstands bond is een prijsvraag uitgeschreven, aldus luidende Welke maatregelen kan een winkelier tref fen of kiein-iudustrieei nemen om te zorgen, dat na zijn overlijden zyn zaak of bedrijf ongehinderd door zijn vrouw (of kindereu) kan worden voortgezet. a. door het veranderen van zijn onder neming in een Naamlooze Vennootschap b. in een Commanditaire Vennootschap c. in een Vennootschap onder firma. Voor de beantwoording van deze prijs vraag is door den Bond een bedrag van f 1U0 Beschikbaar gesteld. Als commissie ter beoordeeling van de in zendingen zullen optreden de heerenprof. mr. D. Josephus Jitta, hoogleeraai te Am sterdam mr. P. J. M. Aalberse, lid der Tweede Kamer, Leiden prof. mr. Anne An- nema, hoogleeraar, Amsterdam; J.S. Meuw- sen, Voorzitter Middenstandsbond, Amster damen W. NieuwenhuyzeD, Secretaris Mid denstandsbond, Nijmegen. melen met railtype stoomtram van Utrecht tot De Meern 2. een stoomtram Utrecht—Do Hommel De MeernMontfoort, te Oudewaler in aan sluiting te breugen met de verlaten weder voor exploitatie geschikt te maken stoom tram OudewaterGouda: 3. een stoomtram Utrecht—De Hommel West^inde Jutfaas—IJselstein. De bedoeling is, het bevinpunt van het gemeenschappelijk gedeelte dezer verbindin gen aan te nemen vóór de artillerie-kazerne op den Leidscheweg te Utrecht en het spoor van daar door te trekken tot langs de los wegen op het goederen-emplacement der Staatsspoorwegen. Aan de autoriteiten en betrokken Gemeen tebesturen werd van een en ander kennis gegeveD, terwijl het uitwerken der plannen nu met ijver wordt voortgezet. Majoor H. I. von Sauten heeft heden af scheid genomen van het officierskorps van het 5e regiment infanterie, waartoe hij by- na 9 jaar behoorde. Meldden we onlangs, dat de heer W. F. A. Groenhuizen er in geslaagd was, van een gewoon eylinder-borloge, een erfstuk waarop veel prijs werd gesteld, een remontoir te maken, thans heeft hij een dergelijk mees terstukje weten te verrichten. Volgens de nieuwe Postwet is bet enkel* voudig gewicht voor een brief 20 Gram. 't Spreekt dus vanzelf, dat men er 't meest belang bij heeft te weten of een brief meer dan 20 Gram weegt. De heer Groeuhuizen heeft nu een brievenweger zóo ingericht, dat deze niet in beweging komt zoolang de brief, wiens gewicht men wil kennen, min der dan 20 Gram weegt; boven de20Gram wijst de weger telkens het juiste gewicht aan. De heer E. Lindeubovius zal 26 October den dag herdenken waarop hij 25 jaar ge leden in functie trad als onderwijzer aan de openbare Jongensschool le soort, hier, aan welke hij nog werkzaam is. De beer F. A. Bremer, uit Eist, heeft de benoeming tot onderwijzer aan de R. K. Jongensschool hier niet aangenomen, doch de voorkeur gegeven aan oen benoemii g te Hilversum. De kring voor bet locaal port voor brieven (tot 20 Gram 3 cent, van 20 tot 200 Gram 5 cent) omvat buiten de eigeulijke stad Achterveld (Gem. Stoutenburg), Appelweg, Woningen aan en in de nabyheid van Arn- hcmsriieweg tot Bavoort, De Birk, Dorre- steinscliesteeg, Drifiakker, Groene Steeg, Heiligenbergerweg tot en met de Tol, Hoo- geweg tot de Liniedijk, Koedykscheweg tot buis I 14, Groote Koppel tot en met de Zaagmolen, Kleine Koppel tot eu met de Verfiabriek, Lageweg tot buis H 50, Leus- derweg woningen aan den en in de nabijheid van den Liendertscheweg, Ouri-Leusden, woningen aan eu in de nabijheid vtn den Soes erstraatweg tot en meiBirkhoven, Soes- ter ZaDdweg of de oude Soesterweg tot huis G 299, geheel Stoutenburg, Utrechtscbe- straatweg tot huis G 106, VlasaLkers en Woestijgerweg. De nlannen van ingenieur A. J. Kricger voor de L'trechtsche zuidwester trumwegen hebben thans een vaster voira aangenomen. Hy maakt nu werk van: 1. een paardentram lUi'tcht—station Har- Mej. G. J. M. ter Beek is benoemd tot onderwijzeres aan de R. K. school aan de Kromboomsloot te Amsterdam. De heer M. B. W. des Tombe heeft aan de Technische hoogeschooi te Delft met gunstig afgelegd het propaedeutisch examen voor civiel iDgenieur. Aan de Kon. Militaire Academie zijn als nog bevorderd van het 2e naar het 3e studie jaar de cadetten J. J. Pels Rijcken en J. J. P. Beer Din k eu van het le uaar het 2e de cadetten J. C. Bouscholten en C. O. van Resteren. Luitenant-kolonel W. II. Piepers, comman dam van het le regiment huzaren, en rit meester M. Grondhout, instructeur by de Rijschool, ziju benoemd tot lid der jury voor deu wedstrijd cbeste officiers-dienstpaard", uitgeschreven door de Militaire sport-ver eeniging eu 14 en 15 October te Arnhem te houden. Het telefoontje, dat ons deed berichten, dat de beëediging der nieuwbenoemde offi cieren, herkomstig van deu Hoofdcursus, zou plaats hebben op 3 October blykt iet wat verkouden te zijn geweest. De,beëedigit>g heelt aanstaanden Zaterdag, dus tien October, plaats. Mevrouw Van den Bergh Vanlttersum beeft mevrouw Van Arkel VanKlavereu vervangen als bestuurderes van het klee- dingfonds van „Liefdadigheid". Zij is gaarue bereid, kleedmgstukken in ontvangst te nemen of die te doen afhalen. Vei zoeken om kleedmgstukken te ontvan gen, riehte meu echter tot mevrouw Prins Waller, Utrechwobeweg 8, of in spoed- eiscbemie gevallen tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. van de Stadt, Kleine Haag 7. Meer dan de helft der 4600 kaarten van het 21 September geopende Stedelijk kegel concours, dat op de baan der sociëteit aVer eeniging" wordt gehouden, is reeds verkocht. Tot dusver zijn de hoogste vier de heeren A. Nefkens met 43, C. de Jager 42, P. Nef- kens 41 en A. P. Houtzaager 41 houten. Aangaande den voetbalwedstrijd tusschen het tweede elftal van Quick en B. V. C., hier Zon dag gespeeld, schrijft een occasional Beide elftallen zijn volledig; Quick had zelfs een zeer sterk elftal, daar het eerste geen wed strijd bad. De wedstrijd op zich zelf was zeer interessant en de partijen wogen vrijwel tegen elkaar op, met B. V. C. in bet begin als meerdere. Het eerste punt bliift dan ook niet lang uit. An- driesEe maakt „hands" binnen hot beruchte ge bied en dc strafschop, door B. V. C. genomen, wordt iu een punt omgezet. De Rooden trachten gelijk te makenj de voor hoede is echter ontzaglijk slecht. Kurnm en Ittmann, die geen van beiden nog g;oefend hebben, spelen bedroevend en dryven soms on besuisd den bal op, om hem een tydje daarna kwijt te raken. Gelukkig waren de anderen iets beter, maar ook tooh nog „niet veel bijz rnders". De middenlinie en de achterhoede moesten dus alles doen en nu is de B. V. C.-voorhoede wel niet veel waard, doch haar doorzetten en op den bal zitten, is voor een achterhoede zeer hinderlijk. Even nog dachten we het gelijkmakend pun* tje te zien, wanneer ook,, „Quick" een strafschop krijgt, doen Adatn trapt keihard tegen den paal. De rust komt eindelyk tot groote vreugde van de meeste spelers, want zomerhitte is al les behalve aangenaam voor voetballen. Na een heevlijke verfrissching en rust wordt weer begonneu. „Quick" is nu de meerdere, maar dank zij het slechte, ipel harer voorhoede en het uitstekend volhouden en voeden der B. V. C.-middenlinie komt het niet tot doelpunten. Maar ook de B. V. C.-voorhoede presteert nu heel weinighet schieten en opbrengen der uitersten is treurig. Lang blijft de stand 1—0, maar eindelijk toch weet Wolterbeek uit een prachtschot gelijk te maken. Zoo eindigde deze wedstrijd in een gelijk spel, iets, dat we in het geheel niet verwacht had den, maar ook geheel aan de Quick-voorhoede is te wijten, Moge het de volgende week tegen A. W. II, te Bussum, beter gaan. Quick's derde elftal werd Zondag te De Bilt met 42 geklopt door de Soester F. C. Hot eerste elftal der H. V. C.,dat Zondag hier tegen het tweede van A. W. speelde, heeft zijn zeer mooi eigen terrein ingewyd met een 7*2 overwinning. Er werden een 9Ü toegangskaarten ver kocht. 't Is een prachtig terrein, goed afgerasterd en van alle gemakken voorzieu. Jammer is 't, dat de jongelui niet een beetje meer zorg besteedden aan htm klee ding. Ook een sportcostuum heeft zijn eischen en zuo heel moeilyk is 't niet, de skirts een beetje in bedwung te houden. Het tweede elftal der 11. V. C., dat te Bussum tegen Volharding" speelde, werd met 12 K., van den Leusderweg, had gister de onvoorzichiigheid een bit, die niet gewend was te trekken, voor zijn kar te spannen, 't Hitje ging er van door; K. viel van de kar en raakte er onder zoodat zijn beide beenen vrij ernstig werden gekneusd. Gisteravond rond half tien ontstond een binuenbrandje ten huize van V. d. W., ach ter de Kleine Koppelpoortswal. De brandkraanwagen van spuit 3 was snel ter pluste, doch behoefde, daar buren en voorbijgangers het vuur reeds haddeu gedoofd, geen water geven. Aan het Commissaraat van politie is een op den openbaren weg gevonden borduur- schaartje voor de lechthebbende terug te bekomen. Onze plannen zijn meestal houtskoolscbet en; een veer kan ze uitwisscben. Uit dan omtrek. We lezen in het „Nieuws voor Baarn' Zooais bekend, hebben een groot arntai winkeliers te Baarn besloten om met ingang van 1 October gedurende de wintermaanden hun zaak om negen uur des avonds te slui ten. NMtuurlijk waren er Donderdagavond ve len nieuwsgierigom eens te zien wie ziju woord gestand zou doen. In de Laanstraat, Brink straat en Nieuwstraat waren vele winkels gesioteD, waardoor deze winkelstraten een somber gezicht opleverden. Of deze beweging hier algemeen ingang zal vinden, betwijfelen wy ten zeerste, vooral daar winkeliers, die eerst vóór de sluiting waren, het hiermede thans weer niet eens zijD, terwijl anderen beslist weigeren zich te binden aan een bepaald sluitingsuur. Het einde zal wel zijn, dat ieder zijn win kel sluit op een uur zooals hein dit gewenscht voorkomt, rekeniog houdende met zyn clieutele. Te Hoevelaken is weer een Rijks-proefveld aangelegd, thans bij M. Doornekamp. Het besluut 4 veldjes elk van 5 A. Deze zijn af wisselend bemest met stalmest, en stalmest met Thomasfösfaat, terwijl ze bezaaid zyD met eigen rogge en Pelkuser rogge. De Gemeenteraad van Soest baeft inge trokken zijn besluit tot nict-heffing eener in komstenbelasting en thans besloten, met in gang van 1 Januari een dergelyke belasting te heffen. Tevens werd besloten, de verlich tingsbelasting te verlagen van 3 tot 2 pCt. en het aantal opcenteu op de Personeele belasting te verminderen vau 40 tut 30. Het graafwerk voor het nieuwe Water schap Soesterveen wordt doze week aanbe steed. üp deu straatweg by Terschuur reed Za terdagavond een automobiel in volle vaart tegen een boom. De auto werd zoo bescha digd, dat de reis niet kon worden voortgezet en de machine met een paard naar Amers foort modsi worden vervoerd. Persooulyke ongelukken hadden niet plaats. Een gansch andere lezing dan de plaatse lijke redacteur van het „Nieuws" vuor Baarn geeft de uNieuwe Zeister Crt." over de ne- genuurs slu ting te Zeist. Dat blad toch schrijft: De Zeister Haudelsvcreeniging besloot 5 October de winkels weer te sluiten 's avonds te 9 uur. Blykbaar is het den winkeliers goed be vallen om zóo wat rust te nemen. Jammer maar, dat nog niet allen het nut er van inzien en er zoodoende altoos nog eenige spelbrekers zijn. Dat is te betreurendaar door wordt de doorvoering van lezen nut tigen maatregel bemoeilijkt. Natuurlijk kunnen de ouwilligen niet ge dwongen worden om 9 uur de lichten uit te doen. We leven in een vrij land, er is geen plaatselijke varordening, die de onwil- ligen dwingt en geen Rijkswet, die hen verplicht, te doen geljjk de anderen. Toch kan er wel invloed op hen geoefend worden. De burgerij hueft het in haar hand, de sluiters te steuoeu en de niet-sluiters een handje te helpen, uvur hun bezwaren heen te komen. Laat ieder, die deze beweging van onze winkeliers toejuicht, er toe meewerkeD, opdat de maatregel algemeeu worde. iemand, die den ganschen dag achter de toonbank staat, mag toch waarlijk wel om 9 uur 's avonds het bijltje er bij neerleggen. Hij kan dan nog eens even wat frissche lucht happen, of van gezins- of familieleven een uurlje gezellig genieten. Lichamelijk en geestelijk zal hem dat verkwikken. We roepen daarom allen toe: steunt deze beweging, want inderdaad ze is aller steun waardig. Tot dusver hadden we maar éen Czaar, dien van Rusland; sedert gister hebben we er twee. Vorst Ferdinand van Bulgarije heeft zichzelven tot Czaar verheven en Bulgarije tot een onafhankelijk Koninkrijk verklaard. Reuter seinde heden, dat er reeds tien Turksche cevalerie-regimeuten op de grens staan. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met den inhoud. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst wordt niet teruggegeven. Een beroep op onze vrouwen en meisjes. De winkelkasten van onze modistes liggen in dit seizoen weer voller dan ooit met de schoone, bon te veeren van vermoorde vogels. Aigretten vooral, die teere, luchtige dingetjes, „die zoo lief en zoo elegant staan", liggen opge- boopt voor bet glas. En verder veeren van allerlei soort en kleur, en kele vleugels of opgezette beele vogels met glazen oogen. Zooals de wilden, die nog voor het a. b. staan der beschaving, zien onze dames zich 't liefst met boute pluimen getooid. In eeu humanitair blaadje, hetwelk in Amerika verscbijot, hebben w\j laatst eene onrustbare ataiiti- stiek gelezen van de vreeselijke afnntiugen, welke de vogeimoord op groote schaal en als gevolg daatvau bet uitsterven van vele vogelsoorten io de laatste jaren genomen beeft. Do warme zuidelij ke Staten, zoowel ais het Zuid-Amerikaansche vas teland, zijn bijna geheel van vogels ontbloot. Honderdduizenden van al de verschillende groo te eu kleinere vogels worden ieder seizoen te New- York aan de markt gebracht. Hetzelfde geldt voor Londen, voor Parijs, voor alle andere groote steden, en wel 't meest de lauden, waar de vrouwen het minst ontwikkeld zijnen het meest zich overgoveu aan mets doen of aau beuzelachtig tijdverdrijf. Niet lang geleden werden er door een koopiuau in Amerika niet ntinder dau twee millioen vogels in ééu jaar verkocht. Üp 66n eukelen publieken Londenscoou verkoopdag in 1887 werden niet miuder dau zes duizend paradijsvogels, vijf duizend faisanten, drie honderd zestig duizend geassorteerde Indische die renhuiden en vier malen hondeid duizend kolibriet- jes vernaudeld. Deze getallen geven slechts een flauw Jenkb-eld in den versourikkolijken invloed, welken eene zot te mode op 't vernielen Van kleine en groote die renlevens neeft gehad. Vele dames verzekeren dik wijls in vollen erust, dat deze mooie pluimpjes door de modistes uit gewone, uitgevallen vederen worden gemaakt. En, al ware dit zoo, zou men dan zelfs niet den achjjn van het kwaad moeien vermijden? Maar het is niet zoo, integendeeel, in de meeste gevallen bestaan de aigretjes, welke *y met zooveel voorkeur dragen, uit de fijne losliggende veertj ss welke in zekeren tijd, den broedtyd van het dier, den rug van den aigrettereiger versieren eu bevallig afhangen tot op zijn staart. De minder fyne veeren met kortere en stijvere piekjes, zijn afkomstig vnu den iquaccoreiger, welke geene eigenlijke aigrette bezit. Menscben, die op deze veereu jacht maken, weten wel, dat z|j, om zich, met geringe moei.e van een goeden voorraad meester te maken, hel oogehblik moeten kiezen, wanneer de broedtijd van een vogel ten einde loopt. En het allerbeste moment voor den verraderlijken aanval is, wanneer de jonge vogels wel al hunne veeren hebben, maar nog niet kunnen vliegen, want dan is dc zorg van de ouden voor huunejoiigen nel grootst, dan vergeten zij het licutat hun eigeu gevaar en laten zich het gemakkelijkst naderen. Wanneer dan de moord is gepleegd, een bandje vol van de begeerde vederen is uitgetrokken en de mooie, groote, blanke vogels op een hoop liggen te rotten in de zon, zitten de arme verlaten jongen in hun neit om eten te schreeuwen, hetwelk zij zelf nog niet künnen zoeken en hetwelk niemand hun meer brengt. En er is op de wijde aarde weinig droevigere dan dit tooneel weinig maar. dat zoo droevig is en zoo vernederend als d a, ter bereiking van eeu doel. zóo laag en zóo verachtelijk, con meosch misbruik maakt van zyue grootere slimheid en overleg on zyu voerdeel truout to duou niet dut verheven gevoel, dat instinct hetwelk wfj in onze geene overdrijving o like Definitieve ontvi (Excl. Reizigers Bagage en honden Goederen, levende rij tuigt Buitengewone onti en telegraaf T Ontv. over luni f' Totale ontv. v. 1 Jan. af fl Gemiddeld aantal I expl. vanaf' 1 Ji Dus ontvangst ji dagkilometer met SLAAPKAMI Brieven mot pr aan het Bureau d' Kortegracbt 9.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2