„PHOÜNIX" Binnenland. Stadsnieuws. Advertentiên. TE HEER Bovenhuis subsidie en niet tevens met geld, bijeenge bracht door de vereenigingen of hare leden. E 0 u ,J.d. meent' dat het in dat geval wenschehjk is, geen subsidie meertever- leenen. De Voorzitter zegt dat, waar de subsidie verleend is, zonder er de uit drukkelijke bepaling bij te voegen, dat door de leden een bedrag bijeengebracht moet worden, minstens gelijkstaande aan het bedrag der subsidie, de subsidie niet ineens kan ingetrokken worden op grond van het niet-voldoen aan die bepaling. Wel kan echter bij het verleunen der sub sidie thans deze voorwaarde gesteld wor den en de uitkeering der subsidie afhan kelijk worden gesteld van het voldoen aan die voorwaarde. De afdeeling vereenigt zich met de zienswijze van den Voorzitter. Bij de behandeling van dit artikel in de 2e afdeeling wordt medegedeeld wat de eerste afdeeling omtrent de subsidie, te verleenen aan de Vereeniging tegen drankmisbruik, opgemerkt heeft. Een der leden merkt op, dat hij het stellen dezer voorwaarde voor de subsidie in 1909 te verleenen, onbillijk acht; men moet de vereeniging tijd laten loden te werven en eigen inkomsten te verzamelen. In het vooruitzicht moet echter gesteld worden, dat voor het ver volg een dergelijke bepaling aan de sub sidie verbonden zal worden. Ook de geheele tweede afdee ling deelt dit gevoelen. Omtrent de uitgaven worden geen andere opmerkingen gemaakt. Omtrent de begrooting der inkomsten heeft geen der leden een opmerking te maken. Dr. A. Kuyper is Dinsdag bij enkelvoudige candidaats-stelling gekozen lot lid van de Tweede Kamer voor het district Sneek. Bij de Dinsdag te Zwolle gehouden stem ming voor een lid van den Raad werden door het stembureau eenige in uniform ge- kleede landweerplichtigen van de stembus geweerd. Deze personen, die om 9 uur aan den trein moesten zijn, hadden geen tijd, zich nog even te gaan verkleeden. Zij hebben echter buiten het lokaal even een jas en een pet van een aldaar aanwezig burger geleend en konden toen toch van hun stemrecht gebruik maken. Alweer door bet defect zijn van den mist hoorn is een nachtboot van de Maatschappij •Zeeland" bij Nieuwesluis aan den grond geloopen. Later werd zij met boog water afgebracht. Ongelukken hadden niet plaats. Doch de vraag mag gesteld of niet steeds een reserve-misthoorn van de zelfde capa citeit moet voorhanden zjjn, willen we het vervoer van passagiers zoowel als vrachtgoed niet geheel en al zien verloopen. kennisgeving! BURGEMEESTER en WETHOUDBR8 van AMERSFOORT, Gelet op ar». 87 der Drankwet, brengen ter openbare kennis: le. dat b\j heu ia ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van alcoholboudenden drank, anderen dan sterkedrank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door B. KRABBENBOS, verblyf hou dende te Nijmegen in de benoden-lokalittit van het perceel aan de Lavendelatraat no. 7 alhier 2o. dat binnen twee weken na deze bekendmaking ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk herwaren bij Burgemeester en Wethouders kan in brengen. Amersfoort, 15 October 1908. Burgemeester en Wetüoudera voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIER8. De Secretaris, J. G. STENFERT KROE8E. Ds. S. de Waard, uit Utrecht, hoopt aan staanden Zondagochtend voor te gaan by de godsdienstoefening vau den Doopsgezinden kring, hier. Aan het hoofd van dit nummer deelen Gedeputeerde Staten mee, dat de verkiezing voor de vacature-Van Beek in de Provin ciale Staten zal worden gehouden op 2 No vember; de eventueele stemming en her stemming op 12 en 24 November. Aan jhr. S. M. van Reigersberg Versluys, sedert 15 April 1904 boofd-commies ter Ge meente-secretarie, is, op zyn verzoek, met ingang van 15 December 1908 eervol ont slag verleend uit dat ambt, onder dankbetui ging voor de bewezen diensten. Met ingang van dien datum w bjj, die tevens Penningmeester is van de werklieden- vereeniging .Onderlinge Hulp benoemd tot Secretaris-penningmeester van het Fonds tot bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrtfwillige werkloosheid hier ter stede. Het zal morgen 25 jaar geleden zyn, dat de openbare Meisjesschool werd geopend, toen met 67 leerlingen. De heer C. M. van Voorst Vader heeft aan de Rjjks-univereiteit te Utrecht'met gunstig gevolg afgelegd bet doctoraal examen Rech ten. Mr. A. van Traa is benoemd tot Commis saris der Siak rubber-maatschappij. Aan kapitein J. A. F. Keetell, van het 5e regiment infanterie, is met ingang van 1 No vember op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit den militairen dienst, onder toe kenning van pensioen. Hy is tevens beuoemd tot compagnies-com mandant by het 29ste landweer-district (Gouda). Tot reserve le luiteuaut bij het 5e regi ment infanterie is bevorderd de reserve 2e luitenant J. H. van Burkoro, van het korps. Er zyn nieuwe bepalingen gemaakt voor de divisie cursussen tot opleiding voor den Hoofd-cursus. De leerlingen mogen wel de avond-eigeu- oefening houden ten huize van familieleden, doch het is hun verboden, een kamer te buren. Ter bevordering van bet vrijwillig ver blijf onder de wapenen van miliciens by de bereden korpsen worden premiën toege kend van f 15 voor elke drie maanden, in werkelyken dienst doorgebracht. Voorzoo- veel de miliciens zich verbonden bebben tot een onafgebroken vrijwillig verblijf van ten minste 3 maanden, wordt hun soldij uiet met 5, .loch met 7 cent per dag ver hoogd. Wie nog eens balletje wil wagen in het Stedelijk kegel-concours mag zich welvoor zien van eenige kaarten. Nog maar een dikke 500 zyn er te ver krijgen. In den stand van de hoogste vier is noc geen verandering gekomen. Wel is er veel wijziging in de 39 en minder geworpen houten. Een wierp 43, een 42, vier 41, drie 40, zeven 39, drie 38, negen 37, twee 36, enz. Aanstaanden Zondag outvangt het eerste elftal van Quick hier P. W., uit Enschede. Haar derde zal waarschijnlijk te Hilversum spelen tegen Velocitas. Het eerste van H. V. C. gaat te Zeist zich meten met het eerste der Z. V. V. Haar tweede speelt op hei terrein achter «Rustoord" tegen het derde van Allen Weer baar, uit Bussubl Onder voorzitting van den heer W. 11. E. Vrijdag werd gisteravond een ledenvergade ring gehouden van de Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose als volksziekte. De Voorzitter begon met mee te deeleD, dat de vereeniging reeds 234 leden en 63 be gunstigers telt, welke 307 personen samen f675 coutribueeren. Slechts zeer enkelen dra gen meer bij dan fl perjaar en hierin meen de spr. aanleiding te vinden, de Pers te ver zoeken, daarop eens te wijzen wellicht, dat sommigen bereid zijn, boogere contributie te E;even. Door het Rijk is een subsidie ver eend van f600; terwijl er uitzicht bestaat, dat de Gemeente f250 zal gaven. Alle burger-mudici zegden medewerking loevan de militaire geneeskundigen ant woordde alleen dr. Lijnkamp, dal hy door veelvuldige detacheering te dikwijls afwozig is om zitting te kunnen nemen in de com missie van advies. De notulen van 24 Juli werden hierna ge lezen en ongewijzigd vastgesteld. Tot leden der commissie tot nuzien vau het beheer van den Penningmeester werden gekozen de hoeren J. vau der Horst Bruijn, A. M. E. des Tombe en arts M. Kamerling. Het Huishoudelijk reglement werd behou dens enkele redactie-wyzigingen vastgesteld, gelijk het werd ontworpen. De Voorzitter deelde vervolgens mede, dat de Koninklijke bewilliging is verkregen op de Statuten. Desgevraagd, deelde de Voorzitter mede, dat nu allereerst een consultatie-bureau zal worden gevestigd, naar alle waarschijnlijkheid is hei St. Elisabeths gast- of ziekenhuis. Men hoopt het reeds begin Novc. uber te openen. Vervolgens zal een bezoldigde enqudirice (voor huisbezoek) worden aangesteld en een magazijn voor verplegings artikelen wor den ingericht. Over de plaats daarvan is het Bestuur in briefwisseling met *Het Groene Kruis". Voor giften ia geld of in oatura aan pa tiënten hoopt het Bestuur medewerking te krygeu van zusterverenigingen, als „Lief dadigheid", •Ziekenzorg", enz., zooals dato. a. in Den Haag geschiedt. Het is niet mo gelijk, dat de enquètrico steeds komt met raad alleenaf en toe moet ze ook wel eens iets versterkends of verfrisscbends voor den pa tiënt meebrengen. De Secretaris merkte op, dat feite lijk dergelijke vereenigingen de bier bedoel de patiënten reeds voorzien van melk en eieren enz. en dat dus zjj, die dit liefdewerk doen niet op hooger kosten worden gebracht. Spr. deeed óok uitkomen, dat het doel der ver eeniging vooral is, de tuberculose als volks ziekte te bestrijden en dus te zorgen, dut het gezin van een tuberculose-lyder uiet wordt aangetast en er dus geen besmetting plaats vindt Hierop werd de vergadering tegen 10 uur gesloten. De lootdagen zijn best afgeloopen. Wel waren er wat aanstellerige jochies, die hard brulden van „Jaapje in de misère" on thuis gekomen ook heel wat misère in hun hoofd zullen hebben gehad, doch er bjhooide geen enkele ter ontnuchtering to worden opgebor gen. Een ontzaglik verschil met eenige jaren terug. Een succes voor de drankbostrijdera- vereenigiugen. Ook thans werd den lotelingen gratis kolTie en brood verstrekt in het Militair tehuis. Aan de Centrule bolermyn werd Dinsdag aangevoerd 2700 Kilo fabrieksboter onder Ryks-controle. H.' prys liep van fl.36 tot f 1.41. Dinsdag heeft zich aao de hoofdwacht in de Willemskazerne te Arnhem aangemeld oen milicien van het 5e regiment infanterie, die by zyn korps als deserteur is afgevoerd. Hy is onder militair geleide naar zyn garni zoen overgebracht en ter beschikking ge steld van den garnizoenscommandant van Amersfoort. Een echt molenpaard sloeg gister mot kar on al op hol bij don Lagoweg en joeg de stad door tot de kar by de Koestraat togen aun paal slingerde en het paard kon gegrepen. Alfoeu materieele schade. De politie leidde een doofstom jongentje, dat zy bier zwervend aantrof, terug naar zyn ouders to Utrecht en geleidde een jon gen, die den circus Corty-Altboff was nage reisd naar Apeldoorn, in de richting Haar lem, waar hjj thuis behoort. Wantrouw hem, die elke handeling van zyn naaste ten kwade uitlegt. Uit den_oxntrek. Burgemeester en Wethouders van Baarn adviseeren den Raad dier Gemeente, voor kennisgeving aan het nemen het request van bet bestuur van dsn Bond voor Stuats- pensionneoriug, inhoudende verzoek tot ad- haesiebetuigiug aan H. M. de Koningin met het door genoemden Boud aan H. M. de KoDingin verzonden adres inzuke algemaene Staatspensionneering. Voor de Nuts-teekenschool te Baarn heb ben zich tbans reeds 60 leerlingen doen inschrijven. De bekende uitzichttoren by Blaricum wordt gesloopt. Een Franschman kocht den grond en zal daar een villa doen bouwen. Tot Rijks-veldwachter ie Bunschoten is bonoemd F. W. Delleman, thans te Oyen. De beer J. J. Tnomsom, candidaat tot den H. dienst te Breevoort, heeft aangenomen het beroep naar de Ned. Hervormde ge meente te Hoogland. Den 15 November zal P. Kuyt onafge broken vyftig jaar in dienst zyn van de Gemeent'- Houtanburg, als veldwachter. De coöperatieve stichtscbe olie- en lyn- koekenfabriek, opgericht aan het Merwede- kanaal by dun Leidschon strantwog te Utrecht, nadert haar voltooiing. Reeds eon paar maal zyn de machinerieën in werking geweest, zoodat de finale in werking stelling l'innonkortweek mag worden tegemoet ge zien. De vereeniging, welke haar deed bouwen, telt by de 12U0 leden Stoomvaartberichton. Opgave agentschap Alex Maokintoah Co. Maatschappij „Nederland" Het s.8. K. Willem II van Amsterdam naar Batvia arriveerde 14 October te Genua. Het 8.8. K. Willem III van Batavia naar Amsterdam, vertrok 14 October van Fort-8aid. Deutsche Oat-Afrika Linie. Het s.8. Windhoek arrivoerde 8 Ootober te Surban. Het s.8. Gortrud Woormann vertrok 9 Ootober vnn Lissabon. Het s.s. Admiral arriveerde 8 Ootober te Aden. Het s.s. Markgraf vortrok 8 Ootober van Port-Said. Het s.s Khedive vertrok 8 October van Ham burg 388ste Staatslotery Vijfde» klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 13 tot 14 October 1908. (2000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R O. LEIN WEDER te Amersfoort (Breede- straat 22) zyn aan do navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van 400 op No. 513. Prnzen van f70: 511 876 884 7865 90261334413858 13799 18902 en 19623. Te zamen 10 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 527 886 894 1603 7854 7862 7868 9005 9043 9052 10323 10332 12028 13341 13351 13356 13766 13776 18244 18416 18476 18915 en 18932. AltUd de Pink Pillen. Men «chrtift ons uit Breda: De heor K. Verstraoten, welbekend hotelhou der te Pripsenhage, lood gedurende langen tijd aan algerooene zwakte en terneergeslagonheid, aan vermoeidheid en moeielijke spijevertoering. De heer F. Veratraeten te weeg gebracht. Het is dan ook op raad van genezen perionon die in s\jn buurt wonen, dat de hoer Verstraoten de Pink Pillen ie gaan in nemen. Zooala bij het xolf zegt. gevoelt hij zich oneindig veel du boter dan hy ooit gowcest is. Indien de Pink Pillen dat voor den heer Vorstraeten hebben gedaan, gelooft gij dan niet, dat /.ij het zelfde zullen doen voor u. die u niet heel wel gevoelt, maar die looh uwodage- lMkaobe werkzaamheden verrioht. Dub, weifel aiet. Den goeden uitslag brengen wij ondor uw oog. Indien gy niet wel zjit, zult gy er voor deel bij hebben, want gy zijl uw eigen vriend. De Pink Pillon, onthoudt dit wel, genezen bloedarmoede, bleokzucht, algemeeno zwakte, maagkwalen, eoheclo hoofdpijn, zenuwpijnen, rheumatiek, neurasthenie, Zij heratellon het bloed en veraterken de zenuwen. Prijs f 1.76 de doos, f9.00 per 6 doozen Verkrijgbaar bij SNABILIE, Orooto Markt 7 te Rotterdam, hoofd-depothoudor voor Nederlund. Voor Amersfoort on omstreken by A. van dk WEG, drogist, Langestraat 23. un J. van dnn HOOFF. drogist, F^ungeatraat 107 en verder bij verschillende npothokors en allo goede dro- gigsten. Hot namaaksel der Pinkpil- len heeft nog nooil iemand Afbeelding der doos De Hoer eu Mevrouw RUPP— Sluis betuigen hun hartolijkon dank voor de vele bewezen van belangstel ling, bij de geboorte van hun zoon ondervonden. Amersfoort, 14 October 1908. Getrouwd A. STAVERMAN med. docts., arts en H. A. M. van STEEDEN die, mode namons wederzydscho familie, hartelijk dank zeggen voor de vole blijken van bclangstelliDg, by hun huwelijk onder vonden. SX FROXVXN op het terrein dor LANDBOUW- TENTOONSTELLING te Zevenbergen hsbbsn wederom bewezen, dut dn Snelblusscher zonder gebreken is. Wie «PrIOKNIX» in huis hooit, is in staat een ultbrekonden Brand ten alle tijde ou zonder tijdverlies te blusachen. GEEN onnoodDe Waterschade. GEEN schade dour by tend zuur. GEEN vergiftige stoffen. GEEN vlekken. GEEN bevriezen van liet apparaat. GEEN opzending vau het apparnat voor nlenwe valling. Indien gebruikt by brand, worden nieuwe vullingen gratis verstrekt. Alle gewenscht» Inlichtingen gratis en zon der eenige verbintenis verkrijgbaar bij den Hoofd-vertcgcnwoorditjer voor Nederland Technisch Bureau Gosmotoren-Fabrik-Iteut/ Filiale AMSTERDAM Reguliersbreestraat 16. op eersten stand, een zeer net en gerieflijk ingericht met alzonderljjkon opgang. Huurprijs f250.— per jaar. Te bevragenUngestraat 52.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 3