Dinsdag 20 jJjJJ October 1908. No. 7573. 58e Jaargang. Stadsnieuws. FIHMA A. H. TAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 1b regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële— en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels ƒ1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 itbus 9. Telephoon 19, Dreigend bederf. Alen vraagt ons opneming van het vol gende, ter waarschuwing èn van jeugdige voetbaltpelers èn van hun ouders of ver zorgers, die er nog geen kennis van mochten hebben. Daar dreigt een leelijk bederf. Een bederf, te gevaarlijker, wijl het uit den aard der zaak zich zal pogen te versprei den vooral onder de jongere menschen. Immers wat is de kwestie. Aan den ingang van het voetbalveld van R. A. P. te Amsterdam werden Zondag 4 October, toen de proefwedstrijd voor het Nederlandsche elftal er vele menschen, ook ouderen, heenlokto, strooibiljetten uitgereikt, waarbij een Amslerdarascb kantoor, met bij kantoren te Rotterdam, 's-Gravenhage en Haarlem, gelegenheid aanbood, voortaan op wedstrijden van den Nederlandschen Voetbal Bond te wedden. In die strooibiljetten luidde bet „Gedurende het competitie-voetbal sei- zoeu 1908/9 zal ons bureau iedere week de talrijke amateurs van voetbalwedstrijden hier te lande in de gelegenheid stellen om pari's af te sluiten op de uitslagen in cijfers van éen of meer der meest belang rijke wedstrijden. „Minimum part is fl. „Onze noteeringen zijn: Voor éen wedstrijd ll/2 1 twee wedstrijden 5 1 drie 14 1 vier 35 1 vijl 80 1 zes 180 1 zeven 400 1 acht 1000 1 «Voorbeeld Voor Zondag 4 October kunnen pari's afgesloten worden op de vijf westelijke en de drie oostelijke eerste klasse wedstrijden. Indien door den inzen der, geheel conform de bepalingen, bijvoor beeld drie van de acht uitslagen in juiste cijfers genouerd zijn, zoo ontvangt hij voor éen guldei' éen plus veertien gulden terug, «Ander voorbeeldzijn vier noteerin gen juist, dan ontvaugt bij voor éen gul den dus f 1 plus f 15 is f 16, is de inzet f 5 dus 5 plus f 175 is t 180, enz. enz.» Aldus de voorwaarden in bedoelde circu laire. Het geldt hier dus niet alleen het raden (want meer dan raden is het niet) welke vereeniging heeft gewonnen, doch de cijfers dienen er bij genoemd met hoeveel tegen hoeveel goals de overwinning zal worden behaald. En kloppen die gegiste cijfers niet precies met de uitslagen, dunben je je goeden Nederlandschen gulden kwijt. Natuurlijk heeft het sportbui eau een schier onberekenbaar aantal meer kansen om den gullen op te strijken dan de wedder. Immers in 's bureau's voordeel is ook de kans, dat een als zekere overwinnares ge rekende vereeniging onverwacht klop krijgt. Hoe meer uitslagen je raadt, des te hoo- ger wordt de uitkeering. Verbeeld je: vijl en dertig gulden voor éen gestorten gulden terugkrijgen, wanneer je vier uitslagen goed voorspelt. De onmogelijkheid wordt evenwel in ge lijke evenredigheid grooter. Wie zal 111 slaat zijn, vier zulke uitslagen goed te raden. De winkansen voor het sportbureau zijn veel grooter dan die voor den wedder. En dat spreekt van zelf, anders zouden de edele menschenvrienden van dergelijke bureau's hun exploitatie ook niet beginnen. Er heeft zich dan ook al aanstonds een comité gevormd om maatregelen te beramen tegen het wedden, dat te 's-Gravenhage zijn e-- *e vergadering heeft gehouden. De Voorzitter, de heer D. Hans, hoofd redacteur van „De Sport", zeide o.a.da* de actie voornamelijk zou worden gevoerd tegen de opgerichte gokbureaux in de voet* balsport, ofschoon ook voor andere sporten de noodige maatregelen dienden te worden genomen. Er moet gevochten worden tegen een moeilijk te bereiken vyand, tegen een kwaad, dat, hoe men het ook bestrpdt, telkens nieuwe wegen zoekt otn binnen te sluipen. Van verschillende zijden waren schrifte lijke en telegraphische sympathiebetuigingen ingekomen met de oprichting van het comité. Het werd aldus samengesteldD. Hans ('s-Gravenhage), Voorzitter; luitenant A. G. Evors (Secretaris Brabandsche Voetbal Bond, 's-Gravenhage), SecretarisB. Altona Jr. (Bestuurlid Ned. Voetbal Bond, Rotterdam); Joh. J. Meijer (Rotterdam), J. W. Kips (Bestuurslid Ned. Voetbal Bond, Schiedam), Nic. Broekhuijsen (Voorzitter Ned. Korfbal Bond, Amsterdam) en J. A. W. Gratama (Bestuurslid Ned. Voetbal Bond, te Utrecht), leden. Besloten werd het te noemen„Comité tot bestrijding van het weddeu in de sport". Het comité zal direct met eenige maat regelen de bestrijding van bet kwaad be ginnen. Aan bonden en vereenigingen zal fmaucieele steun worden verzocht, ook aan die, welke niet uitsluitend op zuiver sport gebied arbeiden, als aan onderwijs-, gymna stiek- en andere vereenigingen, wijl het comité ook het groote uioreele belang van de jeugd op het oog beeft. Later zal het comité aan genoemde vereenigingen en bonden voorstellen doen, ten einde tot een wijdvertakte, soliede organisatie te komen. Begoten werd o.a. dat de Voorzitter van het Comité met een lid een audiëntie zouden aanvragen bij den Minister van Justitie, ten einde Z. Exc. over de zaak te spreken en hem te vragen of hij eventueel bereid zou zyn, verbodsbepalingen in overweging te nemen; een adres te richten aandeStaten- Generaal, waarmee echter zal worden ge wacht tot bet comité positief is georgani seerd, ten einde namens vele corporaties te kunnen adressecren inmiddels zal met ee- nige Kamerleden worden geconfereerd, ten eiude hun te verzoeken, bij de aanstaande behandeling der Staatsbegruoting deze zaak ter sprake te brengen. Denk oni de kleintjes. 't ls bekend, overbekend, dat wissels en quitantiën vooral in den tegenwoor- digen tijd vaak onbetaald terugkomen, 'n Juist beeld biervan haalde laatst een koopman aan, die, weeklagend over slechte betalingen, zijn wissels vergeleek met «post duiven} ze komen terug vanwaar ze ver trokken zijn! En al mag nu verondersteld worden, dat die retourwissels alle juist geen non-vaieurs zijn, toch blijlt het jammer, dat zooveel ad ministratie-kosten en plaatsverlies ten lasle komen van den trekker. Zelfs de gebezigde plakzegels of stempelzegels wareo eertijds naar de maan! Wat de plakzegels betreft och, die wer den, naar wij zoo hier en daar vernamen, voorzichtig van een retourwissel of van re- tourquilantie afgeweekt, gedroogd, opnieuw gegomd, en misschien later op een nieuwen wissel of nieuwe quitautie geplakt, met «bijwerking» vun de desbetreffende handteekening en verandering vun den daarop oorspronkelijk gestelden datum. Was dit stelen leder zal direct gevoelen, dat in deze handelwijze niets immoreels lag, omdat ja omdat op de éerste gebruikmaking van den plakzegel geeu betaling gevolgd en het zegel derhalve des trekkers eigendom geble ven was. En toch was de handeling tegen de wet en dus, indien de rechter het zocht, strafbaar. 't Was dus een uitkomst, toen op gemotivi- veerd adres van den Algemeoneu Nederlund- schan Bond van Industriëel-n en Handels lieden, by mioisterieele resolutie van 31 De cember 1900 No. 1 (Registratie) bepaald werd, dat inwisseling of overstempeling (zonder nadere machtiging) toegestaan werd in twee de volgende gevallen le. Wanneer het betreft zegels, gebruikt voor handelspapier, dat niet gediend heeft, indien de stukken, desverlangd na onbruikbaar gemaakt te zijn, in hun geheel aan de Administratie worden afgestaan, mits daarop geen andere handteekening voorkomt dan die van den onderteekenaar der stukken, en de inwisseling of overstempeling door dezen schriftelijk wordt gevraagd, onder ver klaring, dat de stukken niet gediend hebben; 2e. Wanneer het betreft zegels, gebruikt voor quitantiën, die niet in handen van den schuldenaar geweest zijn, indien de stukken, desverlangd na onbruikbaar gemaakt te zijn, in hun geheel aan de Administratie worden afgestaan, mits de inwisseling of overstem peling schriftelijk door den onderteekenaar wordt gevraagd binnen zes maanden na de dagteokening der stukken, onder verklaring, d ;t de stukken niet in handtn van den schuldenaar zijn geweest. Bij deze ministerieels resolutie werd ook nog bepaald, dat de inwisseling niet meer behoefde le geschieden tegen zegels van de zelfde soort en van het zelfde bedrag. Huur zegels, plakzegels, stronk- en formaatzegels kunnen dus, desverlangd, onderling verwis seld worden, inuar plakzegels en vanwege het Rijk uitgegeven gezegeld papier kunnen niet worden ingeruild tegen buitengewoon gezegeld papier, en omgekeerd. Eer wij onze bemerkingen op deze minis- terieele resolutie geven, meenen wij toch goed te doeu nog een kleine toelichting daarop te geven vooral omdat de moge lijkheid bestaat, dat er onder de industrieelo, of handeldrijvende middenstanders zijn, die het bestaan dezer resolutie uiet kennen en die er loch uit den aard der zaak belang bij hebben. De bedoelde resolutie zegt, dat het handelspapier, of de quitantiën desver langd onbruikbaar moeten worden ge maakt. Dit nnbruikbiar maken nu kan brstaan in het gewoon doorhalen. Het geschrevene wordt dus met inkt doorgestreept aldus onleesbaar en onbruikbaar gemaakt. De inwisseling moet geschieden bij den Ont vanger dor Registratie in het arrondissement, waarin men woont. Het overstempelen moet eveneens daar geschieden. In groote plaatsen als Armterdaui, Rotterdam en mogelijk an dere, zal men de stukken moeten aaubieden bij den Ontvanger van bet buitengewoon zegel, of bij den ontvanger, wien het in 't bijzonder aangaat. Men denke er echter wel aaD, dat, wan neer het geldt stukken, die ouder 2a. van bovengenoemde resolutie vallen, die binnen zes maanden na de dagteekening der stukken ter inwisseling of overstempeling moeien worden aangeboden, en wel onder verklaring dat de stukken niet in banden van den schuldenaar zijn geweest. Deze verkliriug kan by gewonen brief geschieden. Ofschoon deze ministerieele resolutie tege moet komt aan talrijke bezwaren, die eertijds bestonden, is er toch nog een bepaling in, welke de inwisseling of overstempeling dik werf in den weg staat. Men weet, dat de redenen van weigering tot betaling van een wissel of een kwitantie Diet zeilen «in dorso» woidea aaugegeven als «niet accoord», „niet volgens afspraak» of andere nietszeggende uitdrukkingen. Het gebeurt echter óok veelmaals, dat de betrokkene de redenen zijner wanbetaling in een goed omschreven en wèl ondertee- kende verklaring op de rugzijde van den wissel of kwitantie plaatst daarin uit stel van betaling verzoekt, of een ander vooistel tot afbetaling doet. Als .Ie trekker nu, bij de iowisseling of overstempeling, liet stuk in zijn gehéel moet overgeven, is by ook die voor hèm soms gewichtige verklaring van den betrokkene kwijt. Hierin dient te worden voorzien, wani -- ofschoon men kan tegenwerpen, dat hij, die aan een dergelijke verklaring van den betrokkene zooveel waarde heebt, ook de kosten van het zegel daarvoor moet over hebben meenen wij er toch op te mogen wijzen, dat het tegenwoordig meer dan ooit geldt: Denkt om de kleintjes! JOII. H. SCHOENMAKERS. Uit „De Middenstandsbond". Leest ook dit even. Onder den titel „De gevaren van azyn- exlract" beschrijft dr. Z. Bleibtreu, Direc teur van het groote Ziekenhuis te Keulen, in l et Septembernummer van de „Müuche- ner Medezinische Wochenschrift" drie ge vallen van vergiftiging door zoogenaamde azijn-i'ssence zoo heel veel ook hier te lande in huishoudens gebruikt welke in dat Z ekenhuis in behandeling kwamen en niettegenstaande men het uiterste aanwendde, een doodelijk verloop hadden, en \esligt de aandacht op zijn alleszins betrouwbare sta tistiek, welke aangeeft, dat reeds 132 perso nen het gebruik van verkeerd aange mengd aziju-extract met den dood bekocht hebben. Neemt men nu nog in aanmerking, dat e*u groot aantal gevallen niet bekend wordt, bf omdat de dood niet zoo dadelijk intreedt en zoodoende de oorzaak oobekend raakt, öf omdat die personen, welke aan het ongeluk schuldig zijn, wijselyk alles in het werk stellen om de ware doodsoorzaak geheim te houden, dan is de zaak wel van zeer veel Sewicht, Te meer, da r tegenover de hon- erden gevallen met doodelijken afloop zeker wel duizenden gevallen staan, waarbij het niet genoegzaam verdunde azijn-extract tot chronische, hevige maagkwalen voerde. I).; Duiiscbe Rijksregeering heeft nu, naar aanleiding van deze beschouwing, haar maat regelen genomen; op grond van een Kei zerlijk besl it, dat tegen 1 Januari 1909 in werking zal treden, zijn de azyn-extractin- dustrie lal van bepalingen opgelegd, welke het publiek tegen onmiddellyk gevaar moe ten beschermen. l>och alle voorzorgsmaatregelen zullen nutteloos zijn, zoolang niet de huisvrouwen tot het helder inzicht komen, dat azijn-ex tract in onverdunden toestand door.'elijk gif is en als elk ander gil' dient te woideu be handeld. Wie azijn-extract in handen van klederen laat, handelt verkeerd en is ver antwoordelijk voor de gevolgen. Eu zelfs beste wijnazijn uf rozynazijn is niet zoo veel duurder dan dat men de zijnen mag wagen aan een ernstige ziekte, dikwijls met doodelyken afloop. Aangaande de onlangs door de classis Amers foort der Ned. Hervormde kerk opgerichte Zendingsvereenigii g km worden meegedeeld, dat reeds 16 van de 24 gemeenten der classis zich baarbij aansloten. Deze verbonden zich viermaal por jaar te collecteeren voor de zending en 5 pCt. die er i za metingen af te staan voor deze vereeni ging. Haar Bestuur bestaat uit de heeren: ds. Th. H. Nahuys, te Zeist, p'teses en quaestor; ds. H. van Hoogstraten Z-ist, ab actis, en ds. B. Kleijwegt, te Woud-mherg. Tot lid van het hoofdbestuur voor de af- deeling Utrecht van den Nederlandschen Rond van Gemeente-ambtenaren is m plaats van den beer Joukergouw, Secretaris van Soest die benoemd is tot Secretaris -van Breda binnen den Zaterdag verstreken ter- mijn bij candidaatsstelling benoemd de heer* D. Kooiman, Secretaris van Maarssen en Maarsseveeo.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1