In den ouderdom van 58 jaar is hier Zon dag overleden de heer J. C. Mansen, sedert 1 November 1893 concierge der openbare Lagere school 3e soort aan de Beekstraat, die door zijn groote hulpvaardigheid en stipt heid by het personeel der school zeer was gezien. Vroeger was hy ook provoost-geweldige bij dc ad. Schutterij. Naar aanleiding van het feit, dat vele olïiciercn in het bezit zijn van kleeding van laken dat in kleur sterk afwijkt van het voorgeschrevene, heeft de Minister van Oor log bepaald, dat aan de verschillende korps- commandauten door de zorg van den Direc teur der Centrale magazijnen van kleeding en uitrusting monsters laken zullen worden toegezonden overeenkomende met vooraf vast te stelleu, in de modelkamer van het Departement van Oorlog te deponeeroo leg- gerataten. Bij aauschaffiog van nieuwe kleeding moet de kleur daarmee iu overeenstemming zijn, terwijl van de nieuwbenoemde officieren moet worden verlangd, dat zij zich stipt volgens de modellen kleelcn. Ai wijkingen hiervan moeten voortaan streng worden tegengegaan. De onderofliolcrpii-vereonigitn? „Odi Beland", die in «llo RaTniioenM>l«at*en op éen u* om «fdeeling heeft en ru.jii iaO leden telt, hield Vr^jd»* en Ztteidag to ütrcoht hear 7de Algemeens vergadc- riig. Het feit, dni tegelijk het 10-jarig hegtaan in een feestvlijkn avonjvergai'oriug gevierd word, wan redon, dnt uok de algetneeno vergadering aioh in veel bulanggtnlling mocht verheugen. Ka opening door den president word onder algetnoeno instemming besloten ten telegram van buhlo te «end-u ai<n n. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik. l>e vei slagen van Alg. penningmeester en secre- larin weden goedgekeurd, terwijl de vergadering hulde brac t a»u het Hoofdbestuur, dat de ver- ocnitttnu c> n goe ie leiding waf ju aan den admiui- itr. teur dm ten volle berekend bleek voor sjjn tui.k. De all redende leden van dat Bestuur, de heeren Bergnuys en Djjkhuya, werden berkoten. In [de plaats vnti de heeren Vrjjhoff en Andriesse, die aicb, de eerste door bezigheden en de tweede door teroilio omstandigheden, niet opnieuw be schikbaar stelden, werden gekoscn do heeren: J. Polderman, aergr.-maj. te Bergen-op-Zoom, eu Hoving, adj.-ouderoff.-kwartierm. te 's-üravenbage. Vau H. M. de Koningin en Z. K. H. don Prion werd eeD telegram ontvaDgen met dank voor do aan geboden buide. I Alspla is voor de volgende Algemeens vergade ring werd Arnhem aangewezen. Besloten werd een commissie te benoemen tot onderrotk van de mogelijkheid, de coöperatie te bezigt-u als oen der middelen vau ,Ons Belang". Aangenomen werd met algemeene stommen en voorstel tot oprichting eencr oigeu drukkerij. F.en commissie zal rocdi spoedig belast worden met de vorming van plannen voor statuten, kapitaal, enz. Men hoopt zoo mogelijk 1 Januari reeds met allee gereed ie zijn. Eer voorstel tol verhoogiog der con tributie, dat aan vau kelt) k eonigen tegeuetaud uitlokte, werd na een geestdriftige verdediging van enkele Hoofdbestuursleden en afgevaardigden aangehouden, ca hel aannemen eener motie, waarbij bealoten werd do vak opnieuw in de afdeelingen te brengen en bet Hoofdbestuur vöor 1 December a. i. van het gevoelen der leden kennis to geven. Do aanneming dezer motie werd met luid applaus begroet. Vele tegenalaudera waroo voorstanders ge- wotdon, terwyl besloten werd de redevoeringeu der Hoofdbestuursleden Valkenburgen Krul in het .Al gemeen Militair weekb'ad" op te nemer. Unaniem bealoten de afgevaardigden op te dragen deze vak in da afdeelingen kraootig to verdedigen. De instelling van con advies-bureau werd zoodot temming goedgekeurd, cveneena de bogrooting voor het jaar 1909. Op de vergadering heersebte een geest van non- dracht en sanienweikeng, die nog meer tot uiting kwam in de feestelijke bijeenkomst ter herdenking van lu» 10-jarig beslaan. De afireöcodo ncc-prcsident J. Vrjjhof hield eon feestrede, waarin een schets word gegeven van do wording en den groei der vereoniging, wier oprich ting iu 1898 een feil van betcekenis wns in ae mi litaire weield on sindsdien mi t reuzenschreden is vooruitgegaan. Het best is dit te bemerken aan het Orgaan der vereeniemg, het .Algemeen Militair Weekblad", dat in dit jaar een flicks mate van bloei bereikte en aan welaa inhoud het hoogst lof felijk oordcel van enkele hooggeplaatste militaire autoriteiten reeds ten deel viel. Met geestdrift werd deze rede toegejuicht, cvon- aii de vele wenachen, jegont de vereeniging uitge sproken. .Ons Belang'1 ging vooral dit jaar in ledental sterk voeruit; uit alles blijkt, dat de onderofficieren bot uut d« zee organisatie erkennen en bugrijpen. De spo ren van zijn arbeid ter bereiking van bet groute doelde moreelc en materieole verheffing van deu onderofficieraatand, zyn reeds op enkele plaatsen duidclya waar te nemen. Dan leden van bet Hoofdbestuur werd iodor een fraai cadeau aangeboden, als bljjk van dank voor bun rusteloos ijveren in het belang der onderofficie ren- Het Hoofdbestuur stelde op zyn beurt de ver eeniging in het bezit van een fraai geschilderd por tret iu zwsar vergulde lijst, vau den vorigeo pre sident der vereeniging, 8. öioncma, aan wiena ener gie het gelukte de vurt-euiging eon leiding en rich- ting te geven, die zij thans nog volgt. Neutraal, geeu bi-hart gen van peisoonlyke belan getjes en het opknappen van kleine grieven, doch de morecle en matcrieuie verheffing vau den kho- tcben onderoflicierssund, waarbij nooit de belangen van Vorstenhuis, vaderlanden leger uit betoog wor den verloren. De leden stellen bet volste vertrou wen in de leiding van het Hoofdbestuur, dat steeds poogt iu sobere termen, doch daarom niet minder tier en kraohtig, op te komen voor weduwen- en weeienpontioen, rechtspositie, aoldjjverhoogiog en betere voorschrilton op de werving eu opletdiug vau bet kader, waardoor bet gehalte zal worden verr bcterd cn een eveneens betere geest vau liefde vjo.- 'a lands weermacht ons gansotie leger tal doordringen De 7e Algemeene vergadering is iu alle opzichten geslaagd. Plannen tot stichting van een eigen ge bouw, fondsen vocuitseering by ziekte, coöperatie, •na. «taan nog op het program of zyn ret da in be werking. Al* „On* Belaagdoorgaat als tot heden, aal het nog teer veel kunuen noen cd ksn eens ean op de vergadering meermalen uitgesproken rsam «en zegen voor de onderofficieren1', vol- i al rekt geen jjdele klank bljfken te zjjn. De vereeniging van gepe.tsionneerde mili tairen van landmacht, zeemacht en koloniën beneden den rung van officier, wier stich- lingsvergadering nier £6 September werd gehouden, noemt voortdurend in leden toe. Er zyn nu al by de dertig afdeelingen. Te Amsterdam trad toe de geheele plaat selijke afdeeling van den Bond „Iusulinde". Ook Utrecht heeft thans een afdeeling, doch zal daar nog een groote vergadering beleggen, waartoe alle gepensionneerden daar ter plaatse worden opgeroepen. Van de Nationale vereeniging tot steun aan miliciens werd gister te Breda de 18de afdeeling opgericht voor de Gemeenten Breda, Glnnekeo, Prinsenhage en Teteringen. Zou zulk een afdeeling ook voor een groote garnizoensplaats als Amersfoort geen reden van bestaan hebben? Wel wonen hier zoogenaamd verspreide leden, doch als aldeeliug kunnen zij meer nut doen. Het concert, dat de„heeren Dirk Sphëfer en Gerard Dekking de Nancy hier Woens dag zouden geven, is uitgesteld tot Vrijdag. Met leuk artistieke zorgloosheid hadden ze er niet aan gedacht, dat zij morgen moe ten concerteeren te Amsterdam. Onder voorzitting van den heer M. L.Ceiosse werd hier gisteravond de slot-vergadering ge houden van de deelhebbers in het Garantie-fonds voor de We openbare uitvoering van het Mid dengewest van net Ned. Gymnastiek Verbond, den 29 September 1907 hier gehouden. Van de rond 140 garanten waren er slechts twee aanwezig. Dc Voorzitter zeide, dat door de 25 Janu ari dezes jaars gehouden vergadering van ga- zanten aan het Bestuur van het plaatselijk comité werd opgedragen, te onderzoeken hoe in andere plaatsen het financieel verloop is geweest van dergelyke feesten. Hier is dat feest gege ven onder zeer gunstige omstandigheden, maar toch was er een financieel tekort, hetwelk wel hieraan schijnt toe te schrijven, dat de kosten wat laag geraamd en door velerei onvoorziene omstandigheden de uitgaven hooger zyn ge weest, dan begroot wora. Het gevolg daarvan is geweest, dat het ge heele garantie-fonds moest worden aangesproken; doch nu deed zich het geval voor, dat bij het ophalen van het geld enkelen beweerden, dat zij onder zekere conditiën hadden geteekend en bezwaar maakten, hun verplichting na te komen. Ofschoon de Penningmeester pogingen aan wendde, hen alsnog te doen betalen waarvoor zy zich hadden verbonden, is hij daarin niet geslaagd en is een bedrag van f92.50 niet ont vangen. Aan het BeBtuur van het Middengewest zijn gevraagd de verlangde ojigaven omtrent feesten, elders In plaatsen van gelijke gesteldheid als Amersfoort gegeven. Het antwoordde, dnt, na finale afwikkeling der zaken, de bescheiden werden opgeruimd en dus geen juiste opgaaf meer kon gedaan. Kr moet thans nog f84 betaald aan den heer Mieromet en de firma Van Cleeff. Het plaatse lijk comité moet thans wel aannemen, dut de garanten die hun aandeel niet bijdroegen,, nog steeds onbereid zijn, hun verplichting na te komen. InlU8Bohen moet de zaak, die nu al langer dan oen jaar traineert, worden beëindigd. Aan de firma A. van Cleeff komt toe f 59.75, voor op dringend verzoek van het ge westelijk Bestuur tegen den prijs door dat Be stuur bepaald geleverde drukwerk, en f 46.54 aan voorschotten, terwijl al het benoodigde drukwerk voor het secretariaat kosteloos door haar werd geleverd en eveneens de porti voor do vergaderingen, na het afsluiten der rekening belegd, niet door haar worden berekend. Zy ver klaarde zich bereid f 45.75 te laten vallen ten einde de afrekening sluitend te kunnen doen maken. Den heer Mieremet, Voorzitter van het Mid- dengewest, komt Dog f 98.65, doch hy is even eens bereid alle eigen voorschotten, tot een be drag van f38.90, te laten vullen, opdat einde lijk kunne afgerekend. Het comité is belden dankbaar voor hun liberaliteit. Hot spijt apr. dat zoo weinig garanten tegen woordig zijn. Wellicht zouden zij, die hun ver plichting niet zijn nagekomen, nu overtuigd zijn van het onrecht, dnt zij deden. Doch het is thans noodig, de zaak af te sluiten, onder dank betuiging aan den heer Mieromet en de firma Van Cieefl voor hun liberaliteit en de schade die zij zich getroostten om het feest hier moge- lyk ie tnaken. Vooral het lid der firma Van Cleeff, dat als Secretaris van dit comité heel veel moeite en arbeid deed voor de voorberei ding van het feest, dankt spr. in 't bijzonder. VV macht iemand do in de vorige vergadering vastgestelde rekening en verantwoording van den Penningmeester nog in te zien? Verlangt nog iemand hel woord? De heer Van Kalken: Ik geloof, dat do maatregelen, door den Penningmeester genomen om alle gelden alsnog te innen, wel wat zacht zyn geweest. Bij meer pressie zouden sommi gen, althans zy die dj garantie best kunnen betalen, wel hun handteekening hebben gehono reerd. Ik zou in overweging geven, alsnog een beleefd schrijven te richten tot de niet-betalers en by verder weigeren ia de plaatselijke bladen hnn n&am met het bedrag woarvoor zy teeken den publiceeren. De Voorzitter: Ik acht dit niet goed. Zy verbonden zioh eenvoudig als garant en nu had bet wei behoord, dat zy ook hadden be taald, doch als zij blijven weigeren, valt er nieta aan te doen. In rechten zyn zij niet te betrekken omdat dit comité niet is een rechtspersoon. Ik acht het beter, de zaak nu maar te beëin digen om niet «eti nieuwe vergadering met de daaraan verbeiden nieuwe korter te maken. Deukt iemand er anders over? De beer Van Kalken: Ik maakte er geen voorstel van, doch gaf het Blechts in overweging. Maar zou men niet genegen zyn, al was 't dan slechts 50 pCt. te betalen? De Penningmeester: Enkelen, naar ik meen. Zoodoende zou wellicht nog een paar gulden ontvangen kunnen worden, doch niet van betee- kenia. De Voorzitter: Verlangt nog iemand het woord? Zoo niet, dan dank ik voor de opkomst en sluit deze eind-vergadering. Arme P. W. 'ersl Voor de zooveelste maal heb ben zy het weer moeten afleggen op de voor hen zoo fatale Leusderhei. In den beginne de R tod-wit-blauwen speel den toen met wind mee scheen het alsof dit maal Quick de bittere smaak van den nederlaag zou proeven. Tenminste onmiddellijk na den aftrap is P. W. aanvalster, doch dank zij het zwoegen aer Roode middenlinie wordt doelpunten verhoed. Jaap de Stoppelaar zorgt ook nu en dan wel eens voor een aanval, maar ver brengt de Amers- foortsche voorhoede het niet. Münch is d e man in de P. W.-voorhoede en doet gevaarlijke solo-rennen naar Plank, en daar Henri Veenhuyzen nogal eens leelyk mist, ont staan er gevaarlijke momenten vóór het Quick -doel, en als dan ook eens Münch niet goed wordt afgehouden, trapt hij juist den bal tus- schen Plank's beenen in het net (0-1). Gelukkig ontmoedigt dit de Quick-menschen niet; in tegendeel beginnen zij onder luide toe juichingen wat op te zetten. Tevergeef8chDe stand blijft tot rust 1 -0 voor P. W. Na rust is alles plots veranderd. Quick is ver reweg de meerdere, zoo nu en dan zelfs is P. W. ingesloten, en na een kwartier spelens krijgt Quick een strafschop, die Gentis precies tegen don doelverdediger kogelt. Ken vijf minu ten daarna wordt deze tegenvaller gelukkig ver goed Muye scoort (volgens velen in buitenspel- positie) via de lat. Van dut oogenblik zyn de Rooden evenals het publiek vol vuur eu geestdrift. Kn dat is dan ook de eenig ware weg tot do overwinning, die dan ook kwam. Als Jaapje mooi voorzet, kopt Mnrin den.bal op schitterende wyze in het net (1-2). Alles springt en juicht. Dat schijnt nog niet genoeg te zijnop zeer gelukkige wijze verhoogt Bommel van Vloten, die zeer verdienstelijk Bpeelde, score dc (3-1). Hier mee is de zege verzekerd en uIb het einde komt, heeft Quick haar eerste 2 punljeB bemachtigd' Over de spelers het volgendeaan beide zij den de middenliniön het bestde beste van het veld was ongetwijfeld Coenen. Veenhuyzen werd na rust beter; men bedenke, dat de gemiste ballen niet gemakelijk ineens konden genomen worden. De voorhoede speelde in het laatste half uur het bestGentis passeerde zijn halfback, meesterlijk, maar schoot te veel. De anderen ^eetden in gewonen vorm. H. V. C. is Znudag met gelukkig geweest- Haar eerste kreeg te Zeist klop van Z. V. V. met 15 en haar tweede werd hier, op eigen terrein, niet 13 geslagen door A. W., uit Bussum. De Amersfoortseue korioal-club A. V. O. G. is opgenomen in de provinciale compe titie van den Ned. Korfbal Bond. Morgen te midüeruactii wordt de laatste bal gegooid voor het stedelijk kegel-con cours, dat 21 September aanving, in juist een maand dus 4U00 kaarten. De klok van achten bad Zaterdagavond nog met uitgeslagen toen de laatste 200 kaarten waren verkocht. Vrydagavond den avond van het con cert korpswedstryd. En Zaterdagavond uitreiking der pi ijzen; met wat daar verder volgt. In den stand van het concours is deze wijziging gekomen, dat thans twee heeren 43 houten wierpen, twee 42, vier 41, vier 40, acht 39, twee 38, zeven 37, enz. Het plaatselijk uulp-cumité vau de ver eeniging cReisbelastiug» kon dezen zomer drie patiënten van hier op raad van hun ge neesheer eenigen tijd Daar het zeestrand zenden eu mocht de voldoening hebben, dat alle drie flink aangesterkt en goed uitgerust zijn teruggekeerd. Voortaan wordt door de Staatsspoor voor het vervoer van kinderen vau vier tot be neden tien jaren, behoorende tot de ver- eenigingen „kinderfonds", «Vacantia Builen», «Reisbelustiug" eri van het Centraal ge nootschap voor kinder herstelling- en vacan- liekolouies" slechts éen vierde vau de en kele reisvracht voor volwassenen in reke ning gebracht. De Staatscourant voor Zondag bevat de Statuten der plaatselijke vereeniging tot be strijding er tuberculose als volksziekte. De vrijzinnige Kiesvereeniging «Amers foort» vergadert Donderdag o.a. ter bespre king van de verkiezing voor éen lid van da Provinciale Staten, vacature-Van Beek. van f80 tot f190. Bij afwezigheid van buitenlandsche koop- ieden was er weinig handel. Een 20-jarig jougmeusch uit Utrecht, die hier zyn aanstaande wilde bezoekeD, had Zondagmiddag het ongeluk, bij het binnen komen der locaaltrein in het station door te vroeg uitstappen op een wissel te vallen en beide beenen zeer ernstig te kneuzen. Arts Morren verleende de eerste hnlp en deed hem zoo spoedig mogelijk naar Utrecht terug vervoeren, waar hy in een der zieken huizen werd opgenomen. Hier zyn drie postduiven neergestreken De politie geeft inlichtingen. Door de politie is een jongen, die te Zutfen bleek thuis te behooreu, hier zwer vend gevonden en onder behoorlijk geleide naar het ouderlijk huis terugbracht. Gevonden op deu openbaren weg een vork oen lepel en een armbandje. De ervaring leert, dat de meeste men- schen niets van baar leeren. Wit den Omtrek. Door den Boerenbond te Hoogland is in beginsel besloten, een coöperatieve zuivel fabriek in die Gemeente op te lichten. Aanstaanden Donderdagavond zal het defini tief besluit worden genomen. Door een Haagsen consortium wordt te Soesterberg een Sanatorium ingericht. Prol. Nyland wyst in het „Utr. Dbld" op de komeet aangeduid als 1908 C., die op 24 October haar grootste helderheid zal be reiken, iudien ook deze althans geen verras singen bereidt, wat kotneten veelal plegen te doen. Zy zal dieu dag vry wel midden tusschen Wega en Cygni staan, iots ten Oosten Lyra. lleeft men haar, die zelfs in ean binocle weinig in het oog vallend is, eenmaal in het vizier, dan zal men een uiterst zwakken, van de zon af gerichten staart zieu schemeren en dien misschien over 5 of 0 graden kun nen volgen. Maanlicht maakt dien zwak ken staart echter dadelyk onzichtbaareen geringe nevelachtigheid heeft bet zelfde effect, zoodat zeer waarschijnlijk wel iu dit laatste oorzaak de verklaring moet gezocht worden vau het iet of wat zonderling klin- ttende bericht, dat de komeet haar staart kwijt zou geraakt zyn. Inheud «Wereldkroniek" 17 October: New York, uit een luchtballon gezien. Het vliegtoestel-Kloos (met 3 afbeeldingen), De model-boerderij »De Vaan", bij Rot terdam. - De aërogeengasfabriek te Hilli- gersberg. Tentoonstelling «Arbeid Adelt". Oorlog in den Balkan De sportfees- ten in het vaticaan te Rome. Kroniek van de week. Personalia. Ter Zaterdag gehouden St. Galleo-paarden- markt waren aangevoerd 330 paarden, 120 hitten eu 30 veulens. De luxc-paardsn golden van f 425 tot f550, de werkpaarden van f 175 tot f400, de paarden voor de slachtbank van f70 tol f130 de veulens van 1180 tot 1260 en de bitten, LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden en verzonden van het Postkan toor te Amersfoort gedurende de le helft der maand October 1908. Brieven Binnenland: F. Smit Hilversum. Bloem van Dalen. Utrecht. Mej. J. Groenendal Vinkpbuurt. Mevr. de Pesters Brieven Buitenland. The manages of the Lady Yorkshire. Briefkaarten Binnenland. R. A. van de Ven Haag. L. Wallig Hoorn. J. van Elswyk Rotterdam. Mej. Anna Srneins Stadspolder. E. Brouwer Utrecht. Mej. M. A. Bakker Voorburg. Mevr. Jansen zonder adres. Briefkaarten Buitenland. Ingenieur A. Grosse Dresden. 21 drukwerken. Stoomvaartberichten. Opgave agentschap Alex. Mackintosh Co. Kon. Hotl. LI iy I. Het s.s. „Rijnland" vertrok 15 October va» Bio de Janiero. Het s.s. „Eeraland" vertrok 15 October van Rio de Janeiro. Het s.s. «Maasland" vertrok 16October van Bahia. Het s.s. Delfland" arriveerde 17 October te Santos. Het s.s. sZaanland" passeerde 17 October Tmeriffe. Maatschappij „Nederland" Het 8.s. „Oranje" vertrok 16 October van Colombo. Het s.s. »Vondel" vertrok 17 October van Colombo. «Het s.s. »Koningin Wilhelmina van Am sterdam naar Batavia arriveerde 18 October te Southampton. Het s.s. «Koning Willem III" arriveerde 18 October te Port Said.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2