BIJVOEGSEL Stadsnieuws. behoorende bij de Amersfoortsche Courant van ZATERDAG 26 OCTOBER 1908. __|j_t«»ra firma A. H. van CLFEFF. Handelsonderwijs. In Jet TOrig nummer van .DeMntdenstands- bond het orgaan van den Ned. bond van den handeldrijvende!» en industi ieelen mid denstand, dat hier tor stede veel te weinig wordt gelezen, kwam voor een goed geschre ven verhaal van een handelsman van de jon gere generatie wiens vader maar niet kon begiypen. d-it hy de schrijver toen hij nog m zyn leertijd was, altijd „met ziin neus in de boeken" zat en het niet onder stoelen en banken stak, dat van .dien professor" nooit een fatsoenlijk koopman zou groeien. Zóo oordeelde men vroeger. Als een jon gen een beetje kon schrjjven en rekenen en zoowat kon etaleeren, dan wist hy al genoeg. Vakkenuis voor een handelsmanVerbeeld je. Een algemeene ontwikkeling Ballast. Er is een tijd geweest waarin een jongen, die op school niet meekon, in den handel word gedaan. Hij moest „toch iets worden". En nóg zijn er, die den middenstander handelsman of nijvere niet voor vol aaazien; die, voorzoover ze kennis maakten met of kennis namen van hetgeen op de Middenstandscongressen werd besproken en hoorden of lazen boe daar werd gesproken, onwillekeurig een .dat had ik toch niet gedacht" slaakten. N6g gelooft men vooral hier te lande dat men „in zaken "sr wel komen kan, zelfs goed komen kan, zonder goed vakonder wijs. Wonderlijk is dat te meer omdat ons land een wereldnaam beeft gehad door zijn handel, heeft geleefd van zijn handel. De ouderen zijn gewend aan den ouden toestand van bepeiki handelsgebied, tevre denheid met niet &l te groote verliezen (van „winsten" is vrijwel geen oprake voor de zulken), lastig vurneer waardoor niet zoo heel licht een vreemde eend in de bijt kwam, en wat dies meer zy. Maar ook voor den handel zijn de tijden veranderd en toch heeft hij zijn bakens niet voldoende verzet Door de nieuwe verkeersmiddelen is er geen beperkt handelsgebied meer van zeer ver moeten winkelier en nijvere hun goe deren betrekken, zoo mogelijk zelfs direct bet land van oorsprong. Kon men vroeger volstaan met eeDS of tweemaal per jaar zyn klanteu te bezoeken, thans moet men er wel als de kippen bij wezen om de legio vreemden eenden te weren. Wil men zaken doen zooals 't behoort, dan moet ineu bij de scherpe concurrentie al zeer bij de pinken zyn, al bijzonder goed de allerbeste kanalen kennen, meedoen met zijn tijd. Doch daartoe behoort grondige vakkennis, want hoe langer zoo meer wordt handel een wetenschap. Onze buren zijn ons ook in deze voor. Duitschlaud dankt de groote ontwikkeling van zyn handel en zijn industrie aan het feit, dat men daar zoo goed en zoo intijds heeft ingezien, dat de koopman uitstekend vakonderwijs moest hebben eer bij ging zaken doen. Ook B.-.lgië is ons een halve eeuw vóór. Ook daar is bet handelsonderwijs zeer ont wikkeld en dit veelal in aansluiting aan het Lager onderwijs. De Slaat subsidieert 1200 cursussen van wat wij noemen Herhalings- ondei wys, waar les wordt gegeven in vakken van den handel en die daarbij behooren. Een 500 leeiluigeu volgen het Middelbaar handelsondoi wys. Eu 2- en 3-jarige cursus sen vaD Hooger handelsonderwijs worden evenzeer goed bezocht. Zeker, handelsonderwijs wordt hier te lande óok gegeven, doch 't is niet zóo in 't bereik van allen als in Duitschland en in België. De openbare en de bijzondere han delsscholen te Amsterdam, de weefschool te Enschede, om geen andere thans te noemen, kunnen niet zoo licht gevolgd door hen wier ouders niet zóo gefortuneerd zijn als die van het meerendeel der leerlingen van deze scholen. f Daarom mag hier de vraag gedaan o t niet mogelijk is om plaatselijke bandelsscbo- len te stichten evenais men scbolpu voor vakonderwijs in 't leven nep voor jonBei,a en meisjes, die niet direct behooren tot wat men den middenstand noemt. De Ambachts school voor de jongens, de Industrie-en Huis houdschool voor de meisjes hebben hier be wezen, dat ze te rechter tpd werden opga- r"z'u 't geen zaak worden, ook eens te den ken «an een vakschool voor jongelieden die voor den handel zijn bestemd Want hoe goed de opleiding, voor hen bedoeld, ook is aan de handelsaf,feeling der Herhalingsschool en aan de hoogste twee klassen der Jongensschool, toch is zij niet voldoende, is zy geen uitsluitend v a k-onder- wüs. En daaraan bestaal ook hier en in den omtrek groote behoefte. October 1908. Een maand om niet te vergeten, deze Wynmaaud van dit jaar met haar gewel dige temperatuursverschillen en haar SI sten als koudsten Octoberdag in zestig jaar. In de «Zutph. Ct.» schryft H.: «Men mag hier wel van ijzer en staal wezen», is een volksuitdrukking, die in ons zoo afwisselend klimaat nog al eens wordt vernomen. Op Octuber is zulks ditmaal wel van toepassing. 's Namiddags van de 2den was het 74 gr. Fahr., van den 14den 64 gr., en de hoogste temperatuur was den 22 sten niet meer dan 43 gr.een verschil dus bij den 2den van zelfs een en dertig graden. De luchttem peratuur daalde dau ook de beide laatste nachten beneden het vriespunt, Woensdag nacht drie graden, Donderd ignacht vjjf graden. Eu aan het «Vaderland» wordt geschreven Hel is pas kort geleden, dat wij een be schouwing konden wjjden aan het merk waardige feit, dat de maand October ver scheidene dageu achter elkaar warm zomer weer bracht. Sedert 18 V9 zijn in deze maand niet zulke hooge temperaturen voorgekomen, als nu werden waargenomen. De hoogste temperatuur, 24.8 C., werd in 1886 te Utracht waargenomenslechts tweemaal werd deze overtroffen eu wel den 2den October met 26.2 C. en den 3den met 26.0 C., te De Bilt geregistreerd, Het is dus nog geen drie weken geleden, dat het warmterecord voor October geslagen werd en resds uu is het zóo koud, dat de laagst waargenomen tem peratuur, sedert 1849 te Utrecht voorgeko men, overtroffen wordt. Te Utrecht word in de jaren 1866 en 1880 in October oen mini mum temperatuur van 2.1 C. geregistreerd, maar in den nacht van 19 op 20 dezer daalde te De Bilt de tomperatuui tot 2.7 C. onder nul. Het is dus wol een der merkwaardig ste leiten inde '.ueteorologische geschiedenis van ons land, dat binnen zóo korten tijd de beide records voor hoogste en laagste tem peratuur geslagen werden. Er is plotseling een periode van voor bet jaargetijde stevige boude ingetredeo. Het ergste is, dat wij hier niet te doen hebben met gewone nachtvorsten. Onverwacht heeft de vorst haar intrede gedaan in Oost-Europa, zoodat van het vasteland allepn Frankrijk en de Zuidelijke landen vorstvrij zyn. Daar van West naar Oost een sterke afval in temperatuur bestond, is het verklaarbaar waarom het Westen van ons land zooveel warmer was dan het Oosten. De krachtige Oostelijke tot Zuid-Oostelijke luchtstroom transporteert de koude uit Oost- Europa naar bet Westen. De algemeene weertoestand is juist de zelfde waarbij anders in de maanden Januari of Februari de strenge vorstperioden optreden, zoodat bet te verwachten is, dat ook nu, al staan wij pas aan het eerste begin van het koude jaargetijde, een vorstperiode van eetiige dagen I eerschen zal. Er is geen enkel kli maat, waar ook op aarde, dat vrij blijft van onverwachte abnormaliteiten, en al is het eenigzins buitensporig, dat reeds in de tweede helft van October de winter met volle kracht invalt, toch moeten wy ons voorbereid houden op deze mogelijkheid. Wij gelooven niet te veel te zeggen als wy hel er voor houden, dat bet nu niet te doen is om een paar gure dagen, maar dat de algemeene weertoestand in geheel Europa er op wyst, dat het thans zeer krachtige gebied van hooge luchtdrukking in het Oos ten gepaard zal gaan met vrij strenge vorst en langer dan enkele dagen tok hier zal regeeren. De „Leeuw. Ct." schrijft: Een zeldzaamheid mag het zeker worden genoemd, dat bet iu den nacht van 19 en 20 October zóo hard vroor, dat (te Leeuwar den) het ijs 's morgens om 7 uur nog op de ruiten zat en slooten reeds niet ijs waren bedekt. Meer nogdat reeds 21 October op schaatsen is gereden, zal wel te vergeefs in de jaarkronieken gezocht worden. Onze correspondent te Warga toch meldt, d.d. 21 October: De wintervorst heeft zijn intrede gedaan en wel zóo overhaast, dat als bijzonderheid kan|worden meegedeeld, dat H. Castelein (zoon van den vroegeren hardrijder M. Castelein) reeds een tochtje op schaatsen heeft gedaan. per post aan verschillende personen, om tot hut deelnemen aan hot wed-bedrit op te wekken. Het Bestuur van de Football Association beeft direct krachtige maatregelen genomen om het euvel tegen te gaan en den veree- nigingen uitdrukaelyk verboden het ver spreiden van dergelijke circulaires op haar velden toe te laten. Voorts heeft de Secre taris van den Eogelschen Voetbal Bond een conferentie gehad met den Directeur der Engelscbe posteryen, om maatregelen te be ramen om verzending van bedoelde circu laires per post onmogelijk te maken en zoo mogelijk wettelijk te doen verbieden. Ook in Engeland is men dus niet gediend van de bookmakers bij de voetbal-wedstrijden. Wedden by voetbal. Ook in Engeland hebben de voetbalauto- riteiteo een actie op touw gezet tegen het wedden bij voetbalwedstrijden, dat door het optreden van bookmakers-kantoren groote afmetingen dreigde aan to nemen. Men verspreidde ook daar aan de ingan. gen der terreinen circulaires of zond deze Tot predikant by de Ned. Hervormde gemeente is beroepen in de vacature- Ter Haar Romeny dï. K. den Hollander, te Nijehaske en H&skerdijken. Ds. Den Hollander is thans 33 jaar, werd CAndidaat in Utrecht in 1902 en staat sedert 26 Juni 1904 te Nyebaake, zyn eerste ge meente. De wijziging der Militiewet is door de Tweede Kamer aangenomen met 62 tegen 12 stemmen. Het blijvend gedeelte bij de onbereden wapeDS en de nummerverwisseling daarvoor blyvnn gehandhaafd, eveuals de derde her halingsoefening. De herhalingsoefeningen duren ten minste 9 en ten hoogste 12 weken, te verdoelen over die perioden. Coupons uit 10-nltenboekjes die door bet personeel verkeerd worden geköipt, moeten door den beambte die ze verkeerd knipte worden gewaarmerkt, door op den achter kant te schrijven „verkeerd geknipt op.. tewelke waarmerking is te onder teekenen. Daarna moet de coupon uitge scheurd en de reiziger by den stationschef gebracht worden, die naam en adres van den reiziger opneemt en hem mededeelt, dat hij vervanging of eventueel restitutie voor genomen plaatsbewijzen voor hem bij de Directie zal aanvragen. Mocht de reiziger door het ophanden zijnde vertrek va» zijn trein geen tijd hebben om met den beambte op het station van vertrek naar den stati onschef te gaan, dan is de gewaarmerkte coupon hem terug te geven met de niede- deefing zich daarmede op het station v&u aankomst bij den stationschef te vervoegen, die dan bovenbedoeld verzoek met den meesten spoed aanhangig maakt bij de Directie. Wenscht de eigenaar echter zelf zyn re clame ïd te dienen, dan moeten hem de coupons daartoe worden teruggegeven. Bovenstaande bepaling geldt niet voor coupons, die door de schuld van de reizi gers zeiven geknipt, maar niet gebruikt zijn, byv. doordat deze den trein missen, een verkeerd boekje aanbieden of hun reis op- geven, en ook niet voor coupons waarvan het personeel uien kan constateeren, dat zij veikeerd geknipt zijn. De „Eembode" bevat een kort verslag over den toestand van het St. Elisabeths gast-ol' ziekenhuis. Nadat herinnerd is aan de opening op S April 1907 en het bezoek van H.M.de Koningin -Moeder op 10 Juli d. a. v. wordt meegedeeld, dat by de openiug naast de Moeder - Overste vyf Zusters werkzaam waren, wier aantal moest uitgebreid tot veertien. Reeds spoedig na de opening vereenigden zich eenige dames tot een comité, dat op zich nam, de zieken geregt-.ld van bloomen te voor zien. Behalve dat deze dames zich op meer dan royale wijze van deze taak kweten, prijkte door hun goede zorgen met Kerstmis een zeer fraaie Kerstboom iu het Ziekenhuis. Hun wordt een woord van oprechten dank gebracht. Van 10 April 1907 tot 1 April 1908 werden opgenomen 252 patiënten, n. 1. 120 mannen en 132 vrouwen, met totaal 8131 verpleeg- dagen. Van deze 252 patiënten behoorden 110 tot den R- K. godsdienst, 131 tot den Her vormden, 6 tot den Oud-Katholieken, 4 tot Israëlietiscben eu 1 lot geen kergenootschap. Aau de Israëlietiscbe patiënten werd gele genheid gegeven om de spijzen, enz. te ver krijgen volgens de voorschriften vun hun godsdienst. Overleden zyn 9 mannelijke en 17 vrou welijke patiënten. Het aantal operation be droeg 72. Verloskundige hulp werd 3 maal verleend. Voorzoover dit zonder stoornis in de ver pleging in het Ziekenhuis kon geschieden, werd aan de aanvragen om Zusters in bui- teoverpieging to zenden, voldaan. Door het beperkt aantal Zusters moest evenwel zeer dikwijls een weigeriag volgeo. Iu 't geheel werden 19 maal Zusters uitgezonden in bui- tenverploging, met 424 verpleegdagen. Aan het plaatselijk telefoonnet zyn nog aan gesloten ;notaris A. P. Schroder met no. 138, de deurwaarders De Groot 8c Kuyters met no. 74, en dr. Van Enst. De sigarenmaker J. de Gans mocjit gister den dag herdenken waarop hy 25 jaar on afgebroken werkzaam was in de „Nederland- sche Tabak en Sigarenfabriek" van den beer G. van Dorssen; onafgebroken, want hy is in die kwart eeuw niet éen dag ziek geweest. De patroon schonk hem een zeer fraai gouden remontoir met inscriptiede kame raden, die de fabriek keurig hadden versierd, gaven bem een mooie bloemvaas 'en ge schenke. Er was nog een andere reden, dat de fa briek prijkte met groen en vlaggedoek en wel, dat zy öok 25 jaar bestond. Den 23 October 1883 werd zij geopend aan den Zuidsingel bij de St. Andriesstraat en in 1887 overgebracht naar het huidige perceel aan den Laugestraat, waarachter in Mei 1895 de geheel naar de eiscben des tyds ingerichte nieuwe fabriek werd verbouwd. Dat bet zoowel voor den beer Van Dorsseu als voor zyn oudsten knecht gister een ware feestdag was en beiden tal van bewyzen van hartelijke belangstelling in ontvangst te ne men hadden, behoeft wel niet gezegd. in de heden gehouden vergadering van hoofd-iogelaDden van het Heemraadschap de rivier de Eein, beken en aankleven van dien werd in de plaats van wijlen den heer C. Tb. van Beek gekozen tot Heemraad de heer Joh. Knoppers en tot waarnemend Water- graaf mr. A. Royaals van Scherpenzeel. Ds. G. W. C. Vunderink is door de pa- troons-vereeniging «Boaz» gecommiteerd om voor te bereiden de stichting eener Centrale crediet* en voorschotbank voor de leden dier vereeniging. Mej. J. E. Onnekes, thans tijdelijk onder wijzeres te Boarn, is benoemd tot onderwy- zereres aan de openbare Lagere school te Lonneker. De heer T. R. Smit (Krommestraat) is voor het tijdvak 15 December 1908 tot 15 December 1911 gekozen tot stemgerechtigd lid der af deeling 11 (Provincie Utrecht) van den A. N. W. B. Bij Kon. besluit is bepaald, dat alsnog bij afzonderlijke dagorder, zoo in Indië als in Nederlaud, eervol zal worden vermeld de sedert gepensionneerde le-luitenaut der in fanterie van het leger in Ned.-ludië, E. G. Guarlandt omdat hij zich onderscheiden heeft bij de krijgsverrichtingen ia het Meula- bosche op 22 en 23 November '1904. De nieuwbenoemde vaandrig L. J. van den Steen van Ommeren van het 5e regiment infanterie heeft overplaatsing gevraagd bij het regiment grenadiers en jagers. Dirk Scbafer en Gerard Hekking-Donancy zyn weer hier geweest. Schreven wy een paar dagen geleden, dat beide kunstenaars me. leuke artisten-noi chalance er niet bij gedacht hadden, dat zij Woensdag te Am sterdam moesten spelen eu dat de kunst avond verzet was op Vrijdagavond door hun kunst van gisteravond hebben zij de teleurstelling van Woensdagavond doen ver geten. Het was een verfijnd genot, hen te hooren Er is tusschen Scbafer en Hekking een voeling, een elkaar-begrypen, zoo hecht, zoo machtig, dat de afwisselende uitingen in de verschillende nummers, noch by Scbafer, noch bij Hekking als 't ware eenige preien- tiën willen aannemen van soli. Hun voor dracht is een exempel hoe samenspel moet wezenEen geven vol bezieling, een elkaar tot in het uiterste verstaan. Zoo was hun spel. Van dergelijke kunstenaars behoeft niets over techniek gezegd te worden. Die is boven alles De Sonate op. 6 van Rich. Strauss opende het program en werd gevolgd door de soli van Hekking, waarin vooral en bovenal Menuet van Valentin en Arlequin van Pop per uitmuntten. In het derde nummer kwam Dirk Scbafer alleen aan het woord. Hy gaf in Etude 11 van Chopin enorme techniek en in Berceuse van Henselt veel, machtig veel sentiment. De Rapsodie van Liszl bekroonde prachtig het 3-tal nummers. Na de pauzegaven de artisten het heerlijke Adagio en Allegro van R. Schumann, wat zonder oponthoud onmiddellijk gevolgd werd door Sonate op. 18 van Rubinstein. Zou daar het trein-vertrak ook schuld aan gehad bob ben De avond van gisteren in Amicilia was een genotvolle. Beide kunstenaars roepen wij een harllijk tot weerzien toe en laat die groote zaal van Amicitia dan beter bezet zijn dan gisteravond, want het bezoek was matig. Het publiek zat nogal uit elkaar en daarom toonde het nog watmaar zuike artisten moeten volle zalen hebben. Hier was bet werk'lijk „les absents ont tort!" Een nieuwigheid was, dat er een nieuwe oploopend e vloer in de zaal aangebracht was ilie de achteraan zittenden deden kijken over de hoofden van de voorsten. Ons dunkt wel een groote verbetering (vooral bij comedies).

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 5