Donderdag 12 November 1908. No. 7583. 58e Jaargang. ,i%™HrRDE staten p™- Stadsnieuws. UITGAVE: FIRMA A H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT, f«>nI en Zaterdagmiddag. Abonnement por 3 maanden fi.— banco per post f 1.1 j. Advertentiën 16 regels 60 cent; eike regel meer40 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- an onteigenings- ad vertentien oer regel 15 cent. Reolamos 4—5 regels f 4.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten BUREAU: piauwi unutg, JJOYV1J3I1UU1IJ evenals afzonderlijke nummers 40 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGR CHT 9 Postbus 9. Telophooii 49. K E N N I S G E V 1 NOEN. mjktn bbkend, dat op Dinsdag, dsn 17. No- vember a. s., des namiddags ten 1 ure, in het i roviuciaal Gouvernementsgebuuw te Utrecht r:mTU ,are ,ver8ftderi.ng van hun College zal worden gehouden, waarin zal worden behandel 1 het adres vun den beer M. Schefer, te Soest, om vergunning tot de verlegging van een gedeelte van den Kampweg C, te Soest. Geschiedende deze bekendmaking ter voldoe ning aan liet voorschrift van artikel 15c, alinea 4, der Instructie voor hun College. De Gedeputeerde Staten voornoemd. F. D. SCH1MMELPENNINCK, Voorzitter. L. J. RIETBERG, Griffier. Jagen op spoorsneenw. l)e BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet op de missive vnn den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht dd. 10 No vember 1908, 4e afdeeling, No. 4314 Brengt ter kennis van belaughebbenden, dat door den Commissaris der Koningin in deze Provincie vanwege den Minister van Binnen- landsche Zaken geene vergunningen tot het jagen op spoorsneeuw meer worden verleend. Amersfoort, 11 November 1908. Do Burgemeester van Amersfoort, W UI J TIERS. Nog eens de merkwaardige onthulling. Nu we, in het nummer van 31 October, het deel opnamen van de opzienbarende verklaringen van den Duitscben Keizer om trent diens houding tegenover de Boeren tijdens den oorlog in Zuid- \frika moet hier óuk volgen het antwoord, dat daarop betrek king heeft, van Rijks—kanselier Von Bülow op de cergisler lot hem in den Rijksdag ge houden interpellaties. Volgens een Heuter-telegram zeide hij om trent dit punt Ik zul niet alle zaken behandelen, die door eenige sprekers te berde zijn gebracht. Ik moet rekening houden met den indruk, dien müo rede in het buitenland zal inuken en wil het kwaad niet verergeren, dat door de publicatie in de «Daily Telegraph» teweeg is gebracht. Z. M. heeft op verschillende tijdstippen tegeuover Engelsclie particuliere personen particuliere uitlatingen gedaan, die, bijeen gevoegd, in de «Daily Telegraph» verschenen zijn. Ik moet veronderstellen, dot niet alle bijzonderheden juist' zijn weergegeven. Van eene, bijvoorbeeld, weet ik dit zeker, nl. van de geschiedenis van bet veldtochlsplan. Hier was slechts sprake van eenige zuiver acade mische denkbeelden, die de Keizer in ziju briefwisseling met wijlen Koningin Victoria uitsprak. De chef van den Generalen staf Von Moltke en zijn voorganger grauf Schhet- fen bebben verklaard, dat de Generale staf nooit een veldtochtsplan ot een dergelijken met den Boerenoorlog in verband staauden arbeid van den Keizer heeft nagezien of naar Engeland verzonden. Ook moet ik onze politiek vrijpleiten van het verwijt, dat zij dubbelzinnig is geweest tegenover de Boeren. Wij hebben de Transvaalscbe Rrgeering tijdig er op opmerkzaam gemaakt, dat zij iu een oorlog met Engeland alleen zou staap. Wij hebben haar direct en door de bevriende Nederlundsche Regeering in Mei 4899 den raad doen geven te trachten met Engeland tot een schikking te komen. De «Daily lele- grapb» beeft de feiten wat overdreven voor- ^De'^Londensche correspondent van bet «Hdbl» seinde gistermiddag aan zijn blad De «Daily Telegraph», het deel van Bülow s speech besprekende, waarin deze zeide te betwijfelen of alle bjjzouderbedeD van het interview wel juist waren weergegeven, zegt: «Het interview werd eerst gepubli ceerd nadat iedere mogelyke stap was sre- daan om zekerheid te verkrijgen, dat die publicatie in overeenstemming was met den weuscb van den Duitscben Keizer en dat de onderwerpen, iu het interview besproken, de meeniugen waren van den Keizer zelf. In dat licht, zegt de «Daily Telegraph», is het vreemd, Von Bülow's verklaringen te lezen over het veldtocbtsplari, dat de Keizer zond tijdens den Zuid-Afrikaanschen oorlog. Natuurlijk aanvaarden wij Von F,iilow's ver klaringen, maar wij vinden tiet ietwat moei lijk aan te nerx.en, dat «aphorismen» over bet voeren van .ten oorlog iu het algemeen zooals Von Bülow dat uitdrukte geheel in overeenstemming waren met den ernst van den toestand». De meening wordt uitgesproken, dat de Rijks-kanselier do positie van den Keizer niet beeft verbeterd en die van zichzelven nog slechter gemaakt door zijn antwoord op de intcrpellatiën. Begrootingsverslagen. We konden in de laatste dagen geen cou rant in handen nemen of we lazen daarin verslagen van Gemeenteraadsvergaderingen, waariu de Gomeentebegrooting werd behan deld. En het is opvallend, hoe telkens en tel kens uit die verslagen blijkt, dat er bijna in elke plaats van eenige bcteekenis heel wat werd gesproken over Gemeentebedrijven en de daaruit voor de Gemeente voortvloeiende winst. In vele groote, en ook in kleinere, plaat sen wordt een aanmerkelijk deel van de door gasfabriek of ander Gemeentebedrijf .emaakte winst gestort in de kas der Ge meenten. Te Utrecht, Amsterdam, Den Haag en Rotterdam loopt die winst in detiendui zenden. Opmerkelijk is daarbij, dat in meer dan Óen Gemeenteraad stemmen zich verhellen t?gen dat gaan drijven op „de kurk der Gemeentebedrijven". Zij zieit daarin een ge vaar voor de Gemeenten, en zeggonals ge uw Gemeentehuishouding hoe langer zoo meer gaat baseeren op zoo veel duizend winst per jaar uit dit en zooveel duizend uit dat Gemeentebedrijf en er komt eens een kink in de kabel, dan loopt de zaak vast. Voor onze Gemeente is er nog niet zoo veel gevaar. Vooreerst hebben we bier maar éen enkel Gemeentebedrijf: de gasfa- brikatie. Waterleiding eu telefoon zullen nog wel in lange jaren niet in handen van de Gemeente komen, want hun coucessiën loopen nog zeer geruimen tijd, en eenelec- trische centrale zal hier denkelyk ook niet zoo spoedig van Semeeutewege worden op gelicht. Hier zal dus niet spoedig de winst van de Gemeentebedrijven de kurk worden, waarop de Gemeentelijke huishouding moet drijven. Een ander punt, dat in verscheidene plaatsen voel besproken word, is de Straat belasting. Eu het is wel opmerkelijk, dat te Utrecht, te Rotterdam, te Arasterdam en elders iu den Raad werd geklaagd over de onbillijkheid dier belasting. Ook werd bij herhaling uitgesproken, dat de Siraatbelastmg niet door de eigenaars der perceelen wordt opgeb<acht, maar op de huurders verhaald. En niet minder duidelijk werd in verschillende Gemeente raadsvergaderingen aangetoond, dat vooral de middenstanders, met name de winkeliers, het meest onder die belasting lijden. Een derde onderwerp, dat óok bijna over al ter sprake kwam, was de gasprijs en 't loonde wet telijk de moeito, eens na te gaan hoe de gasprijs elders is on hoe men ook elders deed uitkomen, dat het wel gewenscht ware, den gasprijs voor de verlichting der winkels niet de verlichting dus van de woningen der winkelboudenden te ver lagen en dat gas te bcrekenon als werkgas j dus eenigermate gelijk te stellen met kracht- gas. Woningwet en werkloosheid. Men herinnert zich, dat Minister Talma tegenover de aanvallen op de Ongevallenwet het beginsel dier wet in het belang der arbeiders sterk verdedigde en o.a. zeide, dat. de keru der wet beslist uitstekend is en slechts enkele verkeerde en omslachtige voorschriften en vooral ook de gebede ad ministratie eenvoudiger moet worden ge maakt. Zoo is hot ook met de Woningwet; ook zij moet het vaak ontgelden. Er is al wat op gescholden, evenals op de plaatselijke Bouwverordening. 't Is genoeg om even le herinneren aan de heftige rede van mr. Van den Biesen, verleden jaar in de Eerste Kamer gehouden fende Woningwet, orate doen zien hoe weinig populair die wet is. Zelfs gaan sommigen zóo ver, dat zij de Woningwet ook de schuld geven van de werkloosheid in de bouwvakken. Nu willen we gaarne gelooven, dat er in de Bouwverordeningen hier en daar wel zeer onpractische bepalingen voorkomen, waar door het bouwen wordt belemmerd. Maar of dit wel zoo ernstig is als daarvan wordt te verstaan gegeven, betwijfelen we zeer. In geen geval kan de huidiga werkloosheid in do bouwvakken te Amsterdam en elders op rekening van Woningwet en Bouwver ordening gestold worden. Dat er te Amsterdam thans weinig wordt gebouwd, is volkomen begrijpelijk. De bevol king gaat eer achter- dan vooruit. Doch de huidige crisis in de bouwvakken is in de eersie plaats te wijten aan de sto ringen op de internationale geldmarkt. In de Woningwet zit zelfs een element, dat kan werken in de richting van vermin derde werkloosheid; Minister Heemskerk heeft daarop te recht gewezen. Wanneer woningen onbewoonbaar ver klaard worden, heeft dat natuuriijk niet zei- I deu onaangename gevolgen in de eerste plaats voor de meuschen, die op straat wor den gezet en soms niet zoo spoedig voor een even billijke huur onder dak kunnen komen, en in de tweede plaats voer den eigenaar, wiens eigendom waardeloos wordt. Maar er moeten toch ook weer nieuwe woningen gebouwd in de plaats van de on bewoonbaar verklaarde. De Wouingwet nu «pent voor de Gemeente besturen gelegenheid, voorschotten te geven welke zij van het Rijk kunnen ontvangen. Nog dezer dagjn kon men in de „Staats courant" lezen, dat aan Amsterdam werden verleend twee voorschotten voor woningbouw, het eene van f'260 001) en bet andere van f475000. Ook andere Gemeenten ontvingen bijdragen voor dit doel. Wanneer vereenigingen, in het belang der volkshuisvesting werkzaam, zich door middel der Gemeentebesturen tot de Regeering, wenden, worden dergelijke verzoeken om voorschotten nagenoeg altijd ingewilligd. De Woningwet kan dus ook wel werken in de richting van vermindering der werk loosheid. Jammer alleen, dat op dit gebied nog zoo betrekkelijk weinig wordt gedaan. Cuöporalies en Gemeentebesturen behoor den veel krachtiger de hand aan den ploeg te slaan en mu'-steu van deze gunstige be paling der Woningwet een daukbaarder ma-, ken. Hilver-en Vecbtbode. Ds. T. Kielstru, emeritus-predikant te Oegst- geest, hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan bij de godsdienstoefening van den Doopsgezinden kring hier, welke weder te half elf aanvangt in het Loge-gebouw aan de Van Persijnst,-aat. De Minister van Financiën vestigt opnieuw in de »Staatscourani" do aandacht van be langhebbenden er op: 4. dat de aangiften van de door het op 4 Januari a. s. iu werking treden der Tiend- wet 1907 (Stbl. no. '222) vervallen tiendrech ten bij de betrokken tieudcommissiën moe ten worden ingeleverd tusschen 1 Januari en 1 April 1903; 2. dat formulieren voor deze aangifte, met bijbehoorende inlegvellen, aanteekenin- gen en als voorbeeld ingevulde modellen, kosteloos verkrijgbaar zijn ter Secretarie van iedere Gemeente en ten kantore van de Ontvangers der registratie en domeimen; 3. dat het aanbeveling verdien», de ge gevens voor het invullen dor aangiften reeds nu fe verzamelen en de stukken zooveel mogelijk gereed te maken, opdat zij tijdig kunnen worden ingeleverd en behandeld. De Minister van Oorlog heeft benoemd tot militair lid van den Militieraad in het district Utrecht den luitenant-kolonel G. A. Jong, Provinciaal adjudant .in Utrecht, te Utrecht; e.i lot zijn plaatsvervanger den kapitein A. W. F. Stroo, van het 9e regi ment infanterie te Utrecht. De Griffier van den Raad van beroep (Ongevallenvei zekering) te Utrecht maakt in de «Staatscourant» bekend, dat door Ge deputeerde Staten van Utrecht, bij beschik king van 8 November, tot lid-werkman van genoemd Raade is benoemd H. J. Bettink, modelmaker te Utrecht, en tot plaatsver vangend lid-werkman L. G. de Jong, letter zetter te Utrecht. Sedert gistermiddag doet het carillon van den Lieve Vrouwe-toren hooren bij half slag het bekende Kerstlied «Ohoe heerlijk» en bij heel uur «De Heer kent al de Zijnen». Hedenochtend had ten Raadhuize plaats de uitloling van 34 aandeelen in verschil lende leeningen ten laste van de Gemeente Amersfoort tot een gezamenlijk bedrag van f '23 500 De heer R. van 't Wel zal aaustaanden Zondag veertig jaar verbondeu zjjn aan bet zangkoor der kerk van den H. Franciscus Xaverius, van welk koor hij thans Directeur is. Tut tijdelijk onderwijzeres aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Puntenbur- gerlaan is benoemd mej. J. Lafèbre, te Utrecht. De heer Kooimans is benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Gemeentelijke teekenschool te Nijkerkde heer G. van Hoogevest, tot leeraar aan de Teekenschool te Pulten. Eeuigen tijd geleden deelden we mee, dat per scheepsgelegenheid uit Amsterdam naar hier was overgebracht de installatie voor een nieuwe fabriek. Men kent onzen wensch, dit hier meer fabrieken mochten komen, stellig overtuigd als we zijn, dat Amersfoort zeer gunstig ligt voor eiken tuk van nijverheid, indien men slechts zorgt voor een betrouwbaren waterweg naast de zoer goede spoorwegen in alle richtingen, terwijl we in fabrieks nijverheid voor Amersfoort een zeer goede toekomst zien. We informeerden dan ook voor wie deze installatie bestemd was en dit bleek te zijn voor de Naamlooze Vennootschap »FIevo", wier fabriek gevestigd is in het perceel aan den Lageweg, voorheen iu gebruik bij de Amersfoortsche tapjjtfabriok. Onlangs brachten we, daartoe door de Directie uitgenoodigd, een bezoek aan de fabriek, waar het nieuwe bedrijf reeds in vollen gang is. Van nieuw bedrijf kan in den letterlij ken zin des woords niet gesproken worden, daar do »Eerste Nederlandsche Thorium en

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1