Stadsnieuws. Marktprijzen. Zeer stellig j met inachtneming der grenien, door de wet geeteld. Kunnen B. en W. zich nu niet in deze taak doen bijstaan door een commissie van bijstand ex. art. 54 Gemeentewei en daartoe aanwyien de plaatselijke commissie? Neen, want dan zouden lo, de leden dezer plaatselijke commissie moeten ziin leden van den Raad2o. zou ds bedoeling des wetgevers miskend zijn, die blijkbaar naast de uitvoerende macht i. c. een controleerende en adviseerende wenschte en daartoe in art. 46 wet M. O. de plaatselijke commissie aanwees. Men heeft mij gevraagd of art. '24 wet M. O. niet aanwijst, dat Gedeputeerde Staten dit cas satierecht hebben. Neen, Gedeputeerde Staten hebben slechts het recht van sanctie te geven, of te weigeren; eens gegeven, kunnen zg de verordeniug niet ongedaan maken, dooh wel de Koningin ex. art. 153 Gemeentewet en art. 145 Grondwet. Jhr. mr. H. W. van Ascb van Wyck, af- gevaardige ter Tweede Kamer voor het dis trict Amersfoort, heeft in die Kamer een lans gebroken voor de verhooging van bet Rijks-suhsidie voor de gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Amersfoort, welke bydrage niet geëvenredigd is aan do zeer groote uit gaven, welke de Gemeente zich moet ge troosten voor de buitengemeenten. De heer J. J. Schuhe Northolt, die 1 De cember zijn functiën als Inspecteur vaü bet bouw- en woningtoezicht aauvuardde, is lederen werkdag tusscben negen uur en hall elf ten Raadhuize voor belanghebbenden te spreken. Zoo aao de school Koaingsstraat als aan die aan de Puntenburgerlaan is gisterochtend bet Sinterklaasfeest met groote opgewekt heid gevirr I; aan laatstgenoemde voor de vyfde maa!. Erkentelijk voor den ontvangen steun gaat de nieuwe periode in met frisschen moed. I Ds. G. W. C. Vunderink staat op het zes tal bij de Ned. Hervormde gemeente te Vlaai-dingen. Hedenavond vergadert »Geloof en Weten schap" waarbij de heer J. Paardekooper, moderator dier vereeniging, afscheid neemt wegens zyn benoeming tot pastoor te Dinks- perlou. Ingenieur A. J. Krieger heeft, naar aan leiding vao bet afdeelingsverslag over de Waterstaatsbegrooting 1909, waarin o. m. werd gevraagd naar de plannen omtrent de lijn Gouda- Schoonhoven, een nieuw plan overwogeo voor een betere gemeenschap tusscben Gouda, Schoonhoven an Utrecht. By eventueel slagen met een eerste lijn van Utrecht naar H&rmclen stelt bij zich voor, in het Zuidwesten der provincie Utrecht door te werken in de richtingen van De Meern naar Montfoort en van De Hommel naar IJselstein. Op die wijze zou volgens een zeer duidelijk schetskaartje een door gaande en daardoor ook stellig zeer levens vatbare linglijn tot stand kunnon worden gebracht, die het grootste deel der lussch< n Lek en lJsel gelegen landstreek uit zyn iso lement bevrijdt. Ontwerp ei schetskaartje liggen voor be langstellenden ter inzage te onzen buraele. Op 39-jarigen leeftijd is te Zwolle overle den mr. J. W. A. Immink, in leven Hoofd commies ter Provinciale griflie van Overysel. De heer W. H. A. Celosse, thans inspec teur van politie te Kampen, beeft zich ver leden week zeer onderscheiden by een zeer erusligen brand daar ter plaatse. Donderdagnacht tegen half vier werd brand ontdekt io een stoom-i&bakskervery aan de Broerstraat. Een nevenbewoner werd gewekt door een doordringende brandlucht en een dichten rook. Zonder den tijd te nemen, zich geheel te kleeden, wekte hij zijn huisgenooten en de aan den anderen kaut der kerveijj wonenden en spoedde zich toen naar bel po- lilie-bty-eun Oomiddelyk schrijft de „Kamper Crt." namen daar de inspecteur Celosse en de wachthebbeude agenten hun maatregelen boe handig eu beleidvol, blijkt het best uit betgeen een der buurtbewoners ons meedeel de. Deze ontwaakte door den kreet „braud en zag, opgestaan, den vuurgloed zich weer kaatsen iu de tegenover gelegen ruiten. In hoogstens twee minuten was hij in de klee- renmaar dat korte tydverloop was voor onze politiemannen, onder de kalme, beslis te leiding van den beer Celosse, voldoende om hun biykbaer volkomen tot gebruik ge reed staand bluscbmateriaal ter plaatse te brengen, de slangen af te rollen, aan te schroe ven op de brandkraan (Slagjesmarkl) en wa ter te geven. En toen onze zegsman builen k wam, z*g hij juist hoe de beer Celosse met grooie duri en rapheid hugs een ladder naar boven en op hei dak klom om daar persoon lek den blusscbingsarbeid te leiden. De brand hel zich aanvankelijk ernstig geuoeg aanzien, daar het vuur gretig voed sel vond en de vlammen reeds hoog boven bet dak uitisaideu; maar de tactvolle en krachtige bestrijding wist bet uitslaande vuur al spoedig te bedwingen, waarna het lastige vrerk volgde, de met verstikke den walm smeulende tabak door een onafgebroken stortbad uit te dooven. Omstreeks vyf uur was men den brand meester; de kervery is boven geheel en be neden grootendeeU uitgebrand. Wanneer men let op den ineengedrongen bouw dei- aangrenzende perceelen en de nauwe straat, dan moet erkend worden, dat door het kor daat en beleidvol optreden voorsl van den heer Celosse een ernstig gevaar is gekeerd. De omringende huizen toch werden alle behou den en leden niet eens veel waterschade. Het eeretoeken voor (5-jarigen ofliciei-s- dienst is gister op plechtige wyze uitgereikt aan luitenant B. Jasink, van bet 5e regiment infanterie, en luitenant C. J. Nierstrasz, van bet eskadron ordonnansen. Ritmeester E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenbuizen, van het le regiment huzaren, zal optreden als in structeur by de Rijschool en is een verband daarmee eervol oniheven van zijn functiën als ritmeester-adjudant van bet le regiment. De aandacht van weduwen en weezen van gepensionneerde Indische officieren die geen pensioen genieten, wordt gevestigd op art. 3 van het Kon. Besluit van 19 October waarbij bepaald is, dat aan ben alsnog pen sioen kan worden toegenend, oa ontvangst van de aanvraag daartoe by bet Departe ment van Koloniën te 's-Gravenbage of bij de Directie van het weduwen- en weezen- fonds van olficieren te Batavia, en dat de verschuldigde contributiën dan van de pen sioenen zullen worden ingehouden Voor eenigen tjjd werd medegedeeld dat door den Minister van Oorlog wenechelqk werd geacht een oud*rsoe< in te stellen naar de vereeniging „One Belang" van actief dienende onderofficieren on militaire geëmployeerden ia dien gramd. Dat schrijven van den Minister luidt als volgt; De Minister vsn Oorlog, brengt bjj deie ter ken nis van het Hoofdbestuur der vereeniging „One Belang", vereeniging van onderofficieren en mili taire geëmployeerden ia den rang v.m onderofficier, dat by bem ernstige beswaren sjjn ingebracht Diet alleen tegen bet denkbeeld vau samenvoeging der vereeniging „Odb Belang" en de Militaire Waarborg Maatschappij „Onderlinge Voorsorg", maar vooral ook tegen Je wijie waarop de verwesenljjking van dat denkbeeld door of van wege het Hoofdbealuur voornoemd in ingeleid en voorbereid dat bij, Minister, daaromtrent een soo volledig mogelijk ondersoek sou wenscben te doen instellen, omdat nem is geblekeD, dat door het geen ten dexe is geschied, groote verdeeldheid in het onder- othcierskorps dreigt te onetaan; dat xoodanig ondersoek eebter alleen kan plaate hebben indien het Hoofdbcatunr van „One Belang" dairtoe wil medewerken, door aan een onpartijdige commissie, welke door bem, Minister, sou worden be oenid, in»» ge te geven vao aile bescheiden en oorrespondentiën, welke tot du-ver over de aanflui ting vau de genoemde vereenigingen sijn gewisseld en daarop betrekking hebben dat hij dus bet Hoofdbestuur voornoemd ver- soekt, bem mede te deelen of het bereid ie, op bovenbedoelden voet sijn medewerkirg te verlet-nen. Het Hoofdbestuur der vereeniging, dat in bet orgaan dier vereeniging van 27 November met beslistheid tegensprak, dat soodanig ondersoek sou worden ingesteld, doch aan de leden beloofde, in dien iets in dien geest mocht gescoieden, bet den leden onmiddellijk bekend te sullen maten, be waart ook in bet orgaan van 4 December het «til- twijgen over het schrijven van den Minister. Zeer vrrraoedelyk komen de Wogouramers aanstaanden Zondag nu toch en wel in de in de groote zaal der Sociëteit «Vereeniging". Mevrouw VogelVan Vladeracken en de heer Willem Andriessen, die Donderdagavond in „Amicitia" hier zich zullen doen booren,- concerteerden ook te Bussum. De „Bussumsche Crt." scbryft over dat concert Beide artisten verschaften ons een wer kelijk genotvollen avond. Al aadelyk wist mevrouw Vogel ons in de stemming te brengen met haar gevoelige voordracht van een viertal Scbumann-liede- ren en met genoegen merkten wy op hoe sedert een vorig optreden alhier haar hel dere, muzikale stem aan kracht en glans gewonnen heeft. Behalve eenige liedeien van Strauss, Wolf en Brahms (waarvan „Schweslerlein" bij zonder uitblonk) zong mevr. Vogel eenige barer eigen composities op woorden uit „des Knaben Wunderhorn", lieve, teere liedjes, vloeiend en melodieus gescbreveD, getuigend van veel talent. Voorgedragen zooals mevr. Vogel het deed, konden zy niet nalaten grooten indruk te maken. Mevr. Vogel weet blijkbaar waar baar kracht ligt. Dit bleek niet alleen uit baar eigen liedekens, di9 echt voor naar stem geschreven zyn, maar ook uit de keuze der verdere nummers, waaruit zy haar programma samenstelde. Onovertroffen goed waj de begeleiding van den heer Willem Andriessen, den jeug digen, veelbelovenden pianist, zoon uit een bekend muzikaal Gooisch geslacht. Leerling van de heeren De Pauw, Zweers, Röntgen en De Lange verliet hy onlangs het Amstrrdamsch conservatorium en oogstte op een concertreis door Duitschland reeds vele lauweren. Zijn optreden geeft den indruk van bui tengewoon talent Groote muzikaliteit spreekt uii zyn spel en technisch bestaao voor hem blijkbaar al geen moeilijkheden meer. Met veel smaak en nuanceering speelde by o.in Chopin's G-moll Ballade en boeide ons met een temperamentvolle voordracht van Liszt's «Erlkönig". Jammer, dat in Concordia's zaal, wanneer deze niet voldoende gevuld is, een vleugel by pedaalgebruik gauw wat doorklinkt en Andriessen ook met dit euvel te kampen had! Met genoegen hebben wij kennis gemaakt met dezen jongen, Hollandschen kunstenaar, wieu wy van harte een schoone toekomst toewenschen. Wy twyfelea niet of met de jaren zal het iewat schoolsche, dat nu zyn spel nog aan kleeft, verloren gaan en zal bij zijn groote talenten vrijelijk kunnen ontplooien. Aan bijvalsbetuigingen heeft het natuurlijk niet ontbroken. De Vereeniging tot uitdeeling van warme spijs aan beboeftigen zii aanstaanden Maan dag baar liefdewerk hervatten. Dan zal ook Kindervoeding" weder be- ginnen met haar uitdeelen van een warmen maaitijd. Wie het biljet daarvoor nog niet mocht hebben verzonden, bedenke, dat ia den vo- rigen winter bijna 9000 kinderen, ongeveer 125 per dag, dooi- deze vereeniging werden gespijzigd afgezien nog vao de verstrekking van klompen en kleedingstukken. Men zal zich herinneren, dat een poosje geleden een paar jongedames hier loten plaatsten vooi de vereeniging «Voor Jong Nederland", welke ten doel heeft kinderen van alle gezindten uit den burger- staud, die bij de bestaande vacaotiekolonies niet in aanmerking komen, tot herstel van gezondheid tijdelijk naar gezonde streken te zenden, mits de ouders of verzorgers naar de mate van hun financieels krachten ind e verplegingskosten bijdragen of die geheel vergoeden. Het resultaat is geweest een saldo van 16500, dat, gevoegd bij de reeds voor dat doet aanwezige gelden, den bouw vau een eigen kolonie-buis verzekert. Het kan zijn nut hebben, mee te deelen, dat Penniugmeester is de heer F. A. J. van van Kuijk, Keizersgracht 122 te Amsterdam. De Dames v.vn kleediDg van „Liefdadigheid" Bchrijven ons: Zou 't nog mogelijk zija, dat U nog vanavond in de courant vraagt om een oud wollen wiege- dekentje, een oud vloerkleed en oude echoenen Dit zijn voorwerpen, die we niet kunnen koo- pen en toch zoo broodnoodig hebben voor een bitter arm gezio, bestaande uit vader voor 't eerst werkloos moeder, 12- en 8-jarigen jongen (zij slapen samen in de bedstee), en meisje van 4 jaar (in een kist met oude rom mel), eu een van een half jaar (in een soort kinderwagen). Wij hebben reeds gegeven, wat we geven kóndenmaar onze kas is al half op en 't is nog pos begin December. Zou er nu niet iemand onder uw lezeressen en lezers zijn, die ons wil helpen aan oud goed Nu reeds de kas der Dames van kleeding van „Liefdadigheid" ten halve uitgeput? Er wordt heel veel gevraagd in den tegenwoor- digen tijddoch we hopen, dat het bovenstaan de verzoek niet onverhoord zal blijven. Men kent de adressen der dames: mevrouw Prins- Waller, Utrechtscheweg 8, en mevrouw Van den Bergh-Van Ittersum, Wilhelminastraat 5. De volgende raadgevingen tegen slippen geeft „De Kampioeo" aan het eind eeoer serie artikelen over deze min aangename gebeurlijkheid. Io. Rijd op zwaar beslijkte wegen nimmer met groote sneibeid. 2o. Neem vooral de bochten in een zeer voorzichtig tempo. 3o. Wacht u voor snelle en scherpe stuurwendingen. 4o. Moet er geremd worden, doe het dan nimmer plotseling, doch zeer geleidelijk. Het j vastzetten van een der wielen door de rem maakt slippen onvermijdelijk. Rem op slijk- wegen nimmer op het achterwiel, maar steeds op het voorwiel. Rem nimmer, terwijl uw machine een bocht diorloopt. 5o. Rijd op slijkwegen bij voorkeur op hardopgepompte banden. 6o. Passeer tramrails en oneffenheden op den weg nimmer onder een scherpen hoek. Een rechthoekige kruising op gladde rails is ongevaarlijk. 7o. Vermijd op slijkwegen alle plekken, die aangeslibd zyn ot waar zich gevallen bladereu hebben opgehoopt. Een trainer en zijn jockey bezochten heden de renbaan by «Birkhoven" en waren opge togen vooral over de prachtige bochten. t Is de beste baan van ons land, mijn heer, zei de trainer tot een der omstanders. De Utrecblsche korfbal-club «Merck Hoe Sterck" heeft haar naam eer aangedaan door bet Amersioortsche »A. V. O. G." te slaan met 15 1. De rust ging in met 5 0, welke eland al gauw werd gebracht op 13 0, toen de Amerafoorters, die heel mooi en vlug spel te zien gaven, een kansje kregen en dit omzetten in bun eenig doelpunt. Utrecht maakte twee punten door vrije doelworp. Het derde elftal van Quick sloeg hier op eigen terrein bet eerste van "elocitas uit Hilversum met 5 0. In weerwil van het belangrHke van den wedstrijd heeft bet eerste der H. V. C. het toch gewaagd, Zondag met 2 invallers naar Bussum te gaan, doch het geluk is met de stoutraoedigen is er toch in geslaagd het tweede van Allen Weerbaar te kloppen met 2—0. De rust ging in met 0—0. H. V. C.'s tweede speelde hier een vriood- schappelijken wedstryd met Sxelsior, uit Driebergen, dat om het vriendschappelijke naar huis werd gestuurd met 8—2. P. H., uit Suesterberg, is uit den U. P. V. B. getreden. Bij de gister ten overstaan van architect II. Kroes gehouden aanbesteding voor den bouw van het Leo-gesticht met kapel en school te Hoogland kwamen in 25 biljetten. De hoogste iaschrijver besoinde f 71865 de laagste, de firma Mostertraan Van Es, te Amersfoort, zag zich voor f51600 het werk toegewezen. Een deugniet, die hier het ouderlijk huis was ontloopen, is door de politie te Gouda aangehouden, naar hier geleid en door de plaatselijke politie naar huis gebracht, waar hij warm werd ontvangen. De ouderdom komt met gebrekeD. Erger is 't, dat vele gebreken tot deu ouderdom meegaan. Inhoud «Wereldkroniek" 5 December: Het toekomstige Belgische Koningspaar. Het volkssanatoriuin te Hellendoorn. De beschadigde spoorbrug over de Brantas (Java). Hollandscbe sierkunstde faïeoce-fabriek Amphora" te Oegsgeest.De scheepsramp by Terschelling. De zaak Steinheil. Personalia. Het 80-jarig feest van de Koninklijke Militaire Academie. Politie honden. Uit Schouwburg en Concertzaal. Kroniek van de week. Humor en luim. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden en verzenden van het Postkan toor te Amersfoort gedurende de 2e helft der maand November 1908. Brieven Binnenland. Nieuws en Advert.-burcauKrankeledenstraaat J. Lefering Amsterdam Westhoff B. Zwart Barreveld. A. de Bruin Barneveld. mevr. J. Elzas Hoorn. Briefkaarten Binnenland. B. Bruin Amsterdam. J. Jeltemaa Helder. J. G. d. Bogert Kampen, mej. J. Worsteling Rotterdam, zonder adres postwissel no. 2752. mevr. C. Bon Amsterdam 7 drukwerken. Amersfoort, Vrijdag 27 November 1908. Appeleu f3.a f6.Peren f 4.— f8. Nieuwe aardappelen f0.— a fO.—A 'Zandaardappelen fl.80 k f2.20Hoender- eieren f8—.. k 19.per 100 stuks. Boter f 1.30. a f 1.40. p. k. Margarine f0— a0.— Kippen f0.70. f 1.10. Kuikens fl.— a fl.30 Piepkuikens f 0.30 f 0.70. Ganzen f0.— a fO— Eenden f 0.90 a f110. Hazen '1.50 a f2. Wilde kouynen f0.40 a f 0.50. Tamme konij nen f 0.80 a f 1.40p. st. Duiven f0.50.a f 0.60 p. p Magere varkens faf—. Zeugen f30 k f50. Biggen 17 k f 10. Aangevoerd waren ongeveer: 180 heet. Appelen, 20 heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, 150 beet. Zandaardappelen. 8000 st. Hoendereieren, 800 Kilo Boter. Vette Varkens, Magere varkens. Varkens voor exportslageryen, 300 Biggen en 10 Zeugen. 389ste Staatsloterij. Tweede klasse. Trekking van 7 December 1908. (500 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zyn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f30: 861 6557 8497 8499 978210208 10217 10234 12159 12549 17262 17296 en 17735. Te zamen 13 i Stoom vaartbe richten. Opgave agentschap Alex. Mackintosh Co. Soesterweg 14, Amersfoort. Maatschappij «Nederland" Het s.«. K. Willem II vertrok 3 December van Batavia. Het 8.R. „Grotius" arriveerde 6 December te Batavia. Het s.s. „Vondel" vertrok 7 December van Port Said. Het s.s. Oranje arriveerde 8 December te Genua. Kon. Holl. Lloyd Het 8.8. «Maasland" vertrok 2 December van Lissabon. Het s.s. „Rynland" vertrok 2 December van Santos. Het s.s. «Eemlaud passserde 6 December Madoira.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2