I Stadsnieuws. Laatste 1 Adver rle daartoe in staat wordt gesteld, komt er weinig op aan, als het maar gebeurt. Ik wilde, dat ik de gave bezat haar op u óver te brengen, zooals ze my som» overstelpt, wan miup van michtelo-islieid, en als ge ooit badt gevoel i, zoudt ge zeker iets ir ois opofferen jnisi in dezen tyd van f bet jaar, de maand van haast sprookjesachti- ge gezelligheid. Aldus schrijft de directrice van de Toe- F vlucht voor Behoeftigen te Amsterdam, in het „Nieuws van den Dag". Haar woorden stemmen ieder tot naden ken en moge dat nadenken omgezet worden in daden voor h«u die in eigen stad gebrek lijden. Z. K. H. de Prn s der Nederlanden passeer- de gister Amersfoort by Zijn terugkeer per automobiel van „Het Loo" naar 's-Grarenba- ge- De Minister van Buiteniandsche Zaken ves tigt de aandacht van Naderlaudsche belang hebbenden op bet hieronder in vertaling op- (/enomen art. 4*2 der Duitsche Wet op de nvaliditeitsverzekering van 13 Juli 1899, Reichsgesetzbbtt no. 34 „Vrouwen, die in het huwelijk treden eer haar de beslissing, waarbij baar een rente wordt toegekend, is medegedeeld, kunnen aanspraak inaken op terugbetaling van do helft der voor haar betaalde bijdragen, indien de storting ditr bijdragen vóór de huwelijks voltrekking over een tijdperk vau minstens 200 weken heeft plaats gehad. „Zij moeten deze aanspraak op straffe van verval doen gelden binnen éen jaar na den dag der huwelijksvoltrekking. Het terug te betalen bedrag wordt tot de volle mark naar "boven afgegrond. „Door deze terugbetaling vervalt de aan spraak op een eventueeie uitkeering uit „ïraebt der vroegere vei zekering." Dat men bet toch meedeele aan in Duitsch- laud werkende verwanten. De hedenmiddag onder voorzitting van den be r BurgetneesU't, jhr. J. W. A. Barcbman Wuytiers vau Vliet, van 1.45 tot 2.32 gehou den vergadering van den R.iad dezer Ge meente werd bijgewoond door 13 K-den en den Secretaris, mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig waren met kennisgeving de heeren: Van Kalken en Ruys; zonder bericht de heeren Van Duinen en Rolandus Hagedoorn. De notulen der vergadering van 24 No- \ember werden als vastgesteld beschouwd. De belungrijkste der ingekomen stukken waren van Gedeputeerde Staten goedkeuringen tder Raadsbesluiten tot verouren van den tuin juiet koepel bij Bloemendaal en tot aai,koop Óm grond voor de gasfabriek voor ken- tot maohtiglng van hun College tot het aangaan eener tijdelijke geldleening (dienst 1909). Z. d. of h. st. wordt machtiging verleend f50000 te leenen tegen ten hoogste 6 pCt. en af te lossen uiterlijk 1 Juli 1909. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethoudors betreffende de jaarwedde van den Gemeente-archi tect. Het voorstel strekt om, nadat de beer II. W. Kara met 1 Juni 1909 den dienst der Gemeente zal hebben verlaten, zyu opvolger een jaarwedde te kunnen geven van f2500 met vijf jaarlyksche verhoogingen van f 100 tot een maximum van f3000. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouder» ylsgeving -./ van da aeente-begi ootiug voor 1909 en bet bericht nsgeving van dat college de goedkeuring der Ge- van ontvangst der gewyzigde Verordening u>o de tapperijen, enz. voor kennisgeving; van B. en W. ie reed» meegedeelde Nota mtreul bet schryven van <!en heerS. J. van tuinen en een schrijven van dien heer van p4 December. De Secretaris doet daarvan voorlezing. Daaruit blijkt, dat de beer Van Duineü herinnert, iu zyo schrijven van 4 November reeds ie hebben bericht, dut de geïncrimi neerde woorden (>ter wille vau het pr- stige van B. en W. aan zijn pen zijn ontglipt en ervolgt„Ik betreur het, die woorden te ebben gebezigd en neem ze terug, onder anbieding vau verontschuldiging. Ik heb geen e sonen willen treffen doch om bet Ge meentebelang deze strijdwijze gevolgd". De Voorzitter: Ik verklaar bet inci dent gesloten. (Teokenen van instemming). Ingekomen zyu oog bet verslag der eerste afdeeling van den j Raad nopens de Waterleiding gerenvoy- »eerd aan B. en W. een adres van J. Scheer, verzoekend op- L genomen te worden in bet Ziekenhuis ter t fdoeoing aan B. en W. een adres der plaatselijke afdeeling van feen Boud vau Gemeente werklieden, verzoe kend een vei gaderlokaal om prae-advies San B. en W. I een adres van den heer P. de Jong, ver doekend eeu wouDbuis met schermzaal te I bogen doen bouwen aan de Paulus Üuy5- Lfcan om prae-advies aan B. en W. I Om 150 kwam aan de orde de Agenda. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouder» ot aankoop van grond, gelegen aan bet kruia- I pnt van den Arnhemecheweg, Leuederweg en psrgstraat I Het voorstel strekt om voor I41ÜJ aan te Koopen een terrein van 538 M*. Aangenomen X. d. of h. st. J 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders aanleiding van een adres van de N. V. RMaatschappi) Amersfoort, tot exploitatie van Koroereritie goederen", beir ffende overname van Cu gedeelte van ecu weg. Het betreft eeu weg over de Van Gam- Ln-laau, tt-o oppervlakte vau 900 M2. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders J bleekerskuecht J. van Wegen is by Kon. be- betreffende het herhalingB-onderwiis voor meisjes. liet voorstel strekt, aan H. M. de Konin gin weder ontheffing te verzoeken van de verplichting om in de avonduren herhalings- onderwijs tj doen geven voor meisjes. Aangenomen z. d. of h. st. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van het Burgerlijk Arm bestuur tot verhooging van het subsidie voor 1908. Wordt i. d. of b. st verhoogd met f800 en dus in totaal tot 112 670 68. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Gemeente-begrooting, dienstjaar 1908, m verband met het subsidie voor het Bur gerlijk Armbestuur. Z. d. of h. st. wordt f800 afgeschreven uit den post „Onvoorziene uitgaven" van den loopenden dienst. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende het verleenen van subsidie in 1909 aan de vereeniging „Kindervoeding". Wordt z. d. of b. st. evenals in vorige jaren toegestaan f450. Van twee uur tot half drie werd voor zien in de volgende periodieke vacatures 9. Benoeming van twee leden van bet Bur gerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding van de heeren H. W. van Esveld en B. A. Siddré. De aftredenden worden herbenoemd. 10. Benoeming van twee leden van de Com missie tot bijstand in het beheer van de Ge meente-reiniging, wegens periodieke aftreding van de heeren H. W. van Esveld en A. M. Tromp van Holst. Herbenoemd. 11. Benoeming van drie leden van de Com missie voor ile fabricage, wegens aftreding van de heeren A. M. Tromp van Holst, H. Kroes en S. J. van Duinen. Herbenoemd. 12. Benoeming vsn twee leden van de Com missie tot bijstand in het beheer van de gas fabriek, wegens aftreding van de heeren A. A. Hamers. N. VeU Heijn, C. J- Plomp en W. Salomons. Herbenoemd. 13. Benoeming van twee leden van de Com missie van wetgeving wegens aftreding van de heeren M. L. Celosse en C. J. Plomp. Hei benoemd. 14. Benoeming van vijf leden van de Reclame commissie in zake plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1908. Herbenoemd de hoerenH. W. van Es veld, A. M. Tromp van Holct, A. A. Hamers, S. J. van Duinen en R. M. N. Oosterveen. 15. Benoeming van een curator van het Gym nasium, wegens periodieke aftreding van dr. H. W. Schreuder. Herbenoemd. 16. Benoeming vaneen lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs, wegens periodieke aftreding van dr. A. H. C. van Driel. Herbenoemd. 17. Benoeming van drie leden van de Com missie van Toezicht op het Lager onderwijs, wegens aftieding van de heeren E. G. Drenth, dr. H. J. Reynders en J. L. F. de Meijere. Herkozen de aftredeDdeD. Aan het eind der vergadering beantwoordde de Wethouder van Openbare wer ken de vraag, door den heer Jorissen, in de vorige vergadering gedaan. Uit dit antwoord bleek, dat vergunning tot bouwen van twee woningen aan den Ouden terweg is verleend op een aanvraag van den heer Wolfswinkel, welke was ingekomen op 31 Mei 1906. dus vóór Gedeputeerde Staten dc thans geldende Verordening hadden goedgekeurd. De volgende vergunning om daar te bouwen, is verleedd op 28 Juni 1907. Jammer genoeg berust deze permissie op een vergissing van den Gemeente-architect. Spr. hoopt, dat de heer Jorissen tevreden zal zijn over deze beantwoording zijner vraag. De heer Jorissen: Dank U. Hierop wordt de vergadering gesloten. Jhr. S. M. van Reigersberg Versluys, sedert 17 Maart 1904 Hoofdcommies ter Secretarie hier, wien op zijn verzoek mei ingang van heden eervol ontslag is verleend uit dit ambt, nam gister afscheid van de ambtena ren en bedienden ten Raadhuize. Mr. J. K. H. de Beaufort heeft hem heden opgevolgd in zyo ambt. Met ingang van 1 Januari is, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend aan den heer J. C. van Eybergen als adjunct-opperbrand- meester, welke functie hij sedert 20 Decem ber 1897 vervulde. Met ingang van dien datum is benoemd tot opzichter van het brandblusch-materieel de heer A. E. Blok; zulks ter vervanging van den heer G. van Nieuwenhuizen, die el ders zich metterwoou vestigde. Aauden heer M. J. van dor Veer en zyn sluit toegekend de bronzen eerepenning yoot monschlievend hulpbetoon wegens de door hen verrichte redding van oen drenkelinge uit de Luntersche beek op 21 Juli. De heeren F. W. Ebert en J. Dyk hebben ontslag gevraagd als Bestuursleden tier Tho mas Scheltus-stichting, het Tehuis voor da mes uit den dettigen stand. De heer F. A. des Tombe is ook voor 1909 benoemd tot tijdelyk assistent by 's Rijks- herbarium te Leiden. De heer P. J. F. van Voorst Vader Jr. slaagde aan de Ryks-universiteit te (Jtrecbt bij het candidaats-examen Theologie. De heer A. Pijper, kerk der posterijen en telegrafie 1e klasse, is overgeplaatst van het post- en telegraafkantoor hier naar dat te Bolsward. Loteliogen uit de provincie Utrecht, die wenscben te worden ingediend bij bereden troepen, worden herinnerd een ongezegeld verzoekschrift zoodra mogelyk in tedinien aan den Minister vau Oorlog te 'sGraven- hage, of aan den Provincial in adjudant te Utrechr, met opgave van naam en voorna men, Gemeente waaruit herkomstig, lich ting, lolingsnuraraer, lengte, cn het korps waarbij zij wenschen te worden ingedeeld. De officier van gezondheid 2e klasse C. Boeser, die van het Militair hospitaal bier is gedetacheerd bij het krankzinnigenge sticht op Suriname, zal 24 December zijn nieuwe bestemming volgen. De Minister vau Oorlog is voornemens, het tijdstip van begin en einde der opleiding tot militie-officier te wijzigeD, namelyk deze te stelleo omstreeks 1 September, waardoor vele jongelieden meer gebaat zullen zijn, vermits dan de geheele opleiding afloopt in éen burger-studiejaar. Bij het Departement van Oorlog bestaat het voornemen, in verband met bet tegen woordige incompleet aau kader en het na deel, hetwelk daardoor voor de opleidiug bestaat, het bedrijf der militaire cantines in zijn gebeelen omvang te verpachten. De Secretaris der afdeeling Amersfoort en omstreken van de Nationale veieenigkg tot steun aan miliciens is heden begonnen met het verzenden der uitnoodigingen om toe te treden als lid. Men zou tiem zeer veel noodeloos werk en beter te gebruiken tijd besparen door de bijgevoegde kaart terug te zenden aan het daarop gedrukte adres. De vereeniging trekt zich hel lot aan der jongelingeo, die na ommekomst van hun diensttijd niet weten waar zij werk zullen vinden mits hun compagnies-, eskadrons- of battery-commandant heeft verklaard, dat zij i i dienst goed hebben opgepast. Aanvankelyk strekt de afdeeliDg zich uit over het kanton Amersfoortwellicht voegt bet Hoofdbestuur der vereeniging daar later nog eenige aanliggende Gemeenten aan toe. Het ligt in de bedoeling, de miliciens uit de afdeeling het eerst te helpen en de mili ciens die te Amersfoort in garnizoen zijn in contact te brengen met de afdeeling hunner woonplaais. Mogen zeer velen deze nuttige vereeniging steunen door toe te treden als lid of als donateur. De contributie wordt pas in Maart geïnd. Do korfbalwednryd tusschen A. V. O. G., van hier, en M. H. S., uit Uirecht, is Zon dag op verzoek vao eerstgenoemde cluo aan het Bondsbestuur niet doorgegaan. De Araersfoorlscbe club gaf daarmee een keurig lesje aan andere sport-clubs, die maar wegblijven en de 0—5 pr ann wagen. Het eerste elftal van Quick blijft onderaan hot lijstje. Zondag werd het op eigen terrein geslagen door Vitesse, uit Arnhem, met 06. De rust ging in met 02. De Arnhemsche supporters heben zich andermaal zeer onaangenaam gedrageo. Quick's tweede werd met 2—3 geklopt te De Bilt door de B. V. C. van daar.' Hel eerste elftal der H. V C. speelde hier 11 gelyk tegen U. V. V., uit Utrecht, de prima barer afdeeling, die in dit seizoen slechts ée.i keerlje werd geslagen. Men wil welen, dat net batig saldo der voorstelling, door de Utrechtsche Onderwij zers Tooneel-veieeniging, hier vorige weck gegeven, een dikke f250 bedraagt. De afdeeling Amersfoort der Vereeniging voor kinder-vacautie- en berstellingskolouies krijgt daarvan de helft. Een ongedachte aanzienlyke bate, waar voor de kinderen den onderwijzers wel zeer dankbaur mogen wezen. Alex. Bonner's bioscoop had eergister avond reeds flink bezoek, voor den Zondag avond zelfs heel goed, en gisteravond moesten de deureu van „Ainicitia" reeds kort na achton worden gesloten. Kon werkelijk goede bios coop schijnt toch maar .hot meest aantrek kelijke te wezen voor hen, die wat willen zien. En dit moet gezegd, de heer Banner doet al wat in zyri vermogen is om 't zyn pu bliek aangenaam te maken. Een zeer goede pianiit illustreert ais 't ware de tifereelen, die met groote zorg worden geprojecteerd een bord naast het doek geeft de nummers aan, welke zullen worden gegeven een heel goede, soms luimige explicateur geeft de toelichting en weet steeds den juisten toon te trollen zonder ook maar even te trachten, door een gewaagde zoogenaamde aardigheid de lachers op zijn hand te krijgen. Wat trouwen» niet noodig is, daar do comische bedien inderdaad voldoende den lachlust wekken. Zóu de „pédicure" tegen wil en dank, die den echten nagelkuostenaar op hoogst amu sante wijze vervangt; althuns voor hen die niet zich onderwerpen aan zijn kerverijen. Of hot „concours vau fanfare-korpsen", een stuk vol beweging, w.uirby een volledig bluas-ofkest achter de schermen dapper mee werkt. üf de „wonderbare vloeistof", welke wel zeer vsonderbaa-dijke groeikracht bi zit. Een buitengewoon mooie film is „de op lichter". Alleen de waterpartij daarin en de scène van den hond, die op 't laatste moment het knaapje redt, dat duor de hand langers van den stiefvader te water wordt geworpen, is een gang i aar „Amicitia" overwaard. Zeer spannend is ook «De kleine schoor steenvegers", het geval van het gestolen jongentje, dat door zijn vioolspel terugkeert in hel ouderlijk huis, waar ook zijn lotge nootje voortaan een tehuis zal hebben. Een prachtige feeërie is »de paarlvisscher", die na zyn omzwervingen in de diepten dei- zeeën met een bijna niet te torsen snoer Earelen weer thuiskomt, een schat waarhij et miflioon franc aau verduisterde roosjes van den uit Amsterdam verdwenen en alweer gearresteerden diamant-makelaar nog maar een peulschilletje is. Het spreekt van zelf, dut in de stad der Rijschool óok wordt gegeven de zeer kost bare film »de Rijschool te Saumur", terwijl men ook in de puntjes zal kunnen volgen de opstyging en de verschillende evolution van Zeppelin's bestuurbaren ballon. Voor de kinder- en familievoorstelling op morgenmiddag is eeu zeer aaroig programma saamgesteld. In 't kort men amuseert er zich best en kan haast nietgelooven, dat het al over half elf is als het «Tot weerziens" op het doek ver schijnt. Hierneven melJt een advertentie, dat de Wognummera Donderdagavond zingen in de groote zaal der Sociëteit „Vereeniging". Plaatsbespreken is wel zeer aan te raden. Vrijdagavond het tweede abonneraents-con- cert door Aldo Antonietti en Louis Schnitz- ler. Ten gehoore worden gebracht werken van Haudel, Mozart, Bach, Bruch en Vieux- temps. Antonietti, de jonge Italiaarische violist, door Katleen Parlow onder de besten van de zen tijd gerangschikt, mocht onlangs in Queen's Hall, to Londen, een reusachtig succes behalen. De muziekverslaggevers van bladen als The Times, Standard, Pali Mali Gazette, Tribune, Evening Standard, enz. roemen als om stijjd ziju zuiveren toon en stijl, ziju technische vaardigheid en zijn diepe, sympathieke opvatiingen. Louis Scbnitzler is hier een goede bekende als uitnemend pianist. Een maatregel, die zeker met groote er kentelijkheid zal worden beantwoord, is, dat leerlingen van Tooukunst en andere onder wijsinrichtingen dit concert kunnen bijwonen voor slechts éen gulden. Nog even zij herinnerd aan de lezing voor den Protestanten Bond io do Remonstrant- sell e kerk hier, óok op Donderdagavond. Bij de Zaterdag ten overstaan van notaris C. A. van Blaricum gehouden verkooping van vaste goederen werden verkocht het heerenhuis met voor- en achtertuin, aan de Nieuwst raat, bewoond door den heer W. J. Nobel?, aan den heer F. Volmer voor f2850 het heerenhuls met erf en tuin aan de Nieuwstraat, verhuurd aan den heer H. B. Fortmaun, en het heerenhuis met erf en tuin, aan de Nieuwstraat, bewoond door mevrouw de wed. S. A. Bleekrode, in massa aan den heer P. Koppen voor f5810. Na de veiling klaagde iemand van buiten er over, dat een uur na het uur waarop de verkooping was vastgesteld de verkooping pas aanving en meende, dat met dit plaitse- lijk gebruik maar spoedig moest worden gebroken. In het bosch van Dirkhoven is aan een tak hangende gevonden een horloge met ketting, dat zeer vermoedelijk daaraan is blijven haken toen de ruiter-eigc-naar pas seerde. Het is terug te bekomen aan hot Com missariaat van politie. Zaterdagmiddag is door den hoofdinspec teur van politie, in zyn woning aau de Ma liebaan te Utrecht gearresteerd de «deskun dige" li. van D. wiens aanhouding was ver zocht door den officier van justitie te Roer mond. Bc Amersfoorters zullen dus voorloonig bevrijd zijn van het ontvangen zijner schan- delyke kaaltjes. De droefheid kan gee weren wel, de verdrietigh, lyke proza des levens. "Uit den o ln don ouderdom vai te Hoevelaken overlede sedert 20 September lf Nod. Hervormde gemeei B. H. Buter, postbode i tegen 1 Februari ontsla/ Ds. J. J. Thomson, n kant bij de Nod. Her- Hoogland, zal Zmdag ambt worden bevestigd boer, uit Breevoort. De Minister van Vi dat de concessie voor Zeist Utrecht binm verleend. De beroemde natu Thomson, bekend ondei vin, zal, naar men be door do verdoopmg var electrisch arbeidsvermi watt beet, tot „Keivin" Een dergelijke eer vi leerden van groote ve „Ohm" de eenheid stand, «Volt" de eei spanning, „Ampère" sterkte. ln „De Ingenieur" ii tikel van den civiel-itif link, to Delft, over den in verband met de op king tredende wet, wi de wettclyko tijd in Ni bare zonnetij 1 van Am Aangezien noch de w lijk besluit uitsluitsel wal verstaan moet w< baren tijd van Amstert het niet onverschillig, van het dagelyksch If geen twijfel blij ve best Wanneer de meridia toren te Amsterdam w dieo, waarvoor de mi- aan den wettelyken tij gesteld worden hoevee tusschen den wettelijl en dien in een van d De slotsom van de t middelbare tijd op <1< Westertoren te Amst- 32.13 seconden meer tijd wordt. Stoomvaar Opgave agentschap A1 Soesterweg 1\ Maatschappij Het s.s. «Koning December van Colomt liet s.s. »Vondel" ai te Genua. Het s.s. »KoDing V December te Colombi IJet s.s. «Rembran cember te Southampt „Het s.s. „Oranje" ber to Port fcaid. Kon. Ho Het s.s „Maaslam: van Lissabon. Het s.s. „Zaanland van St. Vincent. Het s.s. „Amstellar ber van Boulogne. Het s.s, „Kernland' ber te Duinkerken. Men seint ons De Gouverneur Regeering telegrafist pantserschip «Jacob schoener van de Ve ments-marine heelt Heden I ningen onze Behuwdbroeder I Amersfoort, 14 tezoclcm van afgewacht

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2