Feuilleton. THEA. Stadsnieuws. Markt so! Tan den Baad". >Toen kwam men in zeer groeten getale byeeo, en sprak zich uit in den geest, waarin later het Raadsbesluit werd genomen". Uit de rede van den Minister: „naar hunne overtuiging". In de Raadsvergadering van Donderdag 1.1. is deze zaak ter sprake gekomen. De beer Willemsen verweet B. en W. dat dit college te veel zaken bij kabinetschrijven afhandelt, by gebrek aan respect voor den Raad. Ook de heer Versluys sprak zyn ineening uit en vatte deze samen in de volgende motie, die bij den Raad voorstelde de Raad, gehoord de bespreking van bet advies inzake de H. B» S. door B. en W. in anderan zin ingediend, dan het iü deze zaak genomen Raadsbesluit Vide antwoord hierVhien. Inderdaad was de concertzaal, by de rede van rar. Smeenge meer dan gevuld. Van de bezoekers «Ier byeenkomst sprak niemand, en het' tot uwen Raad gerichte adres, dat van die vergadering het uitvloeisel was, bevat slechts 23 haod- teekeningen van ingezetenen, en 26 van uiet-ingezetenen. Op deze zinsnede komt hier alles aan. Ons College sprak niet van ,,'s Raads overtuiging", veel minder van „naar het gevoelen van„de bevolking der Overveluwe". Tot geen van beide uitlatingen was ons College gerech tigd. Wij schreven, den Minister «naar onze overtuiging", wel wetende, dat de Minister ook den Raad raadplegen kan, als Z.Exc. dit noodig oordeelt. Wy vertrouwen Jat uw College het op prijs zal stellen, dat wij in deze een overtuiging hebben, eo zal erkennen, dat wij in alle zaken, waarin wy van ons oordeel bebooren te doen blyken, zulk een overtuiging, naar plicht en gewe ten hebben te vestigen. van oordeel, dat B. en W. een andere mee ning kunnen hebben dan de Ruud en die mee ning kunnen kenbaar, maken van oordeel, dat het wenschelyk is, naast die meening het oordeel van den Raad mede te deelen verzoekt B. en W. voortaan met den in houd dezer motie wel te willen rekeniog houden. De motie werd z. h. s. aangenomen. De Burgemeester had verklaard, dat deze motie voor liet Dagelijksch Bestuur niet be zwarend geacht werd. KEN N I 8 6 E V ING. Da BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT: maken bekend, dat de Rund dezer Gemeente in zijne openbare vergadering van den 15 De cember 1908 heeft benoemd a. tot leden van het Burgerlijk Armbestuur de heeren H. W. van ESVELD en B. A. SIDDRÉ. b. tot leden van de Commissie van bijstand het beheer van de Gemeente-reiniging de heeren: H. W. van ESVELD en A. M TROMP van HOLST. c. tot leden van de Commissie voor de Fa bricage de. heeren A. M. TROMP van HOLST, H. KROES en S. J. van DUINEN. d. tol leden van de Commissie van bijstand in het beheer vnn «Ie gasfabriek de heeren A. A. HAMERS. N. VELS HEIJN, C. J. PLOMP en W. SALOMONS. e. tot leden van de Commissie van Wetge ving de heeren M. L. CEL088E en C. J. PLOMP. f. tot leden van de Reclame-commissie in rake de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, de heeren H. W. van ESVELD, A. M. TROMP van HOLST, A. A. HAMERS, S. J. van DUINEN en M. R. N. OOSTERVEEN. Amersfoort, 18 December 1908. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De Secretaris-Penningmeester van het Fonds tot bevordering van de verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid zal, te begin nen met Maandag 21 December a. 8. iederen Maandag van 12 tot 1 uur des middags ten Itaadhuize zitting hou den voor de Besturen der vakvereenigiu- gen en andere personen. 39.) Josefine hield op hnar manier werkelijk van haw broer en haar schoonzuster en toch vond 2ij bel heerlijk, beiden voortdurend speldeprik- k-n te geven, hun haar macht te doen gevoelen. Zij verheuxde tich over het ideale huwelijksge- ik der t w«-e, mnar zelf was zy le ongelukKig ccweeat. dun dat niet pomwijlen ieis als nijd in iur zou opkoni'-u. Daarbij kwaui huur eerzucht iu ./iet alleen in hol regiment, maar ook in huis ••n rol te spelen. Zij wilde niet alleen de goede lante uit het aprookje zyn, die komt om de schul den te betalen en duariut met een breikous be- Khciden in een hoek je zit en hloost, telkens wan ne-- men baar goedheid prijst; neen, daar voelde ri: weinig voor. Zy wilde heerschen. En de u acht daartoe trachtte zy te veroveren door overal n iveel mogelijk.oneenigheid te zaaien. Joeefine bieJd er, zooal» zij het zelf uitdrukte, haar eigen politiek op na. Waarin die bestond, M-efhaar geheim. Hnar broer en haur schoonzus- te.- wisten eigenlijk niet, wat ty van haar denken ii leaten, want Joeefine dreigde vaak meer, dan tij ten uitvoer bracht. - Zoo bad zij hot by oorbeeld ook opgegeven, me vrouw Von Kockhuusca tol rede te orengeu, na- da; haar scbouniusier haar ond.-r het oog had bracht, dat de arme vrouw ziek was. Daaren tegen toonde zij bij iedere gelegenheid ondubbel zinnig, dat Tbea Jcb in ba^r gunst mocht ver- j.i-ag», niet alleen omdat tij de mooie jonge j De Rijks-middelen hebben, vooral door een buitengewoon hooge opbrengst der successie belasting, niet alleen vier milltoen meer op gebracht dan een twaalfde der raming voor Het hebeele jaar, maar cok (819000 meer dan November 1907. Door een en ander is de totale opbrengst der eerste elf maanden van het jiar tot f46 652 boven die van 1907 gestegen en staat zij nog slechts elf ton by de raming ten achteren. Om de raming voor liet jaar te hale-i, zou Decembsrf 146000.J0 moeten inbrengen, hetgeen niet tot de on waarschijnlijkheden behoort. Immers Decem ber 1907 bracht 14 en December 1906 ruim 15 millioen op, zoodat December 19J8 slechts het gemiddelde dezer beide maanden behoeft te geven om de raming voor het gelieele jaar vol te maken. Men mag dus al wel aannemen, dat de middelen niet zoo ver beneden de raming zullen blijven als een paar maanden geleden nog werd gevreesd en er is dus nog eeu kansj.* om van de 10 pCt. verbooghg van Ver mogens- on Bedrijfsbelasting te ontkomen. De „Staatscourant" voor heden bevat een een Kon. besluit van 8 December tot invoe ring met 1 Januari van de Wet van '23 Jul i 1908 tot verhooging van het zegelrecht van sommige elfecten. De brieven, briefkaarten en andere stuk ken, welke men op 1 Januari wenscht be steld tf zien, kunnen ook dit jaar reeds tusscben 22 en 30 December worden ter post bezorgd. Over de gelieele adreszyde moeten dan twee elkander snydende lijnen getrokken zijn. Men vermelde óok straatnaam en huisnum mer op het adres. De heer J.G. van der Geest is met iogang van 1 Januari benoemd tot adjunct-opper- braudmeester. De beer P. van Schaik, machinist by de H. IJ. S. M. zal Maandag 25 jaar by die Maat- schappy in dienst zijn. a De hoer J. F. W. Neeb is aan de Rijks-uni versiteit te Leiden geslaagd bij het docto- raal-examen Rechten. De Minister van Oorlog, voldoende aan het door de betreffende commissie van rappor, teurs uitgesproken verlangen, heeft den Voor zilter der Tweede Kamer doen toekomen een viertal requesten, en voorts een schry- ven van den commandant van het 4e regi ment huzaren, waarin namens meerdere on derofficieren van dat regiment verzocht wordt, dat aandacht wordt geschouken aan haar bezwaren tegen de inzichten van het Hoofd bestuur der vereeniging «Ons Belang" om trent de voorgestelde nieuwe soldyregeling. Gegeven de concurrentie der Wognummers vulde een ongedacht talrijk publiek Donder dagavond de Remonstrantsche kerk om de lezing van ds. J. L. la Gro, uit Nieuwkoop, te volgen, die tot onderwerp had gekozen De eeuwige kern van Godsdienst en zyn wisselende vormen. De liederen, door een dames-zangkoor ten beste gegeven, waren -volkomen iu de lyn met de belangwekkende rede, waarop wij hopen terug te komen. In de ledenvergadering, na deze lezing ge houden. werd tot Bestuurslid der afdeeling van den Nod. Protestanten Bond gekozen ds. J. L. F. de Meijere, zulks in de vacature welke voortduurde door het niet-aannemen door den heer F. Baart. Zeer vermoedelijk zal Vrancken's Vocaal kwartet, uit Utrecht, op Tweeden Kerstdag zich doen hooren ia de Luthersche kerk, hier. De heer A. C. Couvee is gekozen tot Be stuurslid der Ned. HervormdeZondagsscbool- vereeniging in de vacature, ontstaan door het bedanken door den heer E. Lindenho- Donderdagavond werd definitief opgericht een Chr. Bestuurders Bond. De heer D. Meester, van «Patrimonium", welke vereeniging het initiatief had geno men, leidde de vergidering, welke in »De Zaaier" werd gehouden. De afdeeling van den Chr. Nat. Werk- mans Bond zond een schrijven in waarin zij meedeelde, dat zij niet inzag de behoefte aan een Chr. B. B. op dit oogenblik, doch zich bereid verklaarde, federatief saam te werken. De Cbr. B. B. bestaat uit: Patrimonium, de vereeniging van Pr. Chr .spoor-en tram wegpersoneel, de Pr. Chr. timmerlieden* vereeniging, den R. K. Volksbond, de R. K. vereeniging van spoor- en tramwegperso neel en Sint Rafael. Tot Bestuursleden werden gekozen de heeren D. Meester, J. Beus, B. Kerkhof, en P. J. van Kalleveéu het lid van de Pr. Chr. Tiramerlieden-vereeniging wordt later geko- De „Staatscourant" van gister bevat de Statuten der Hengelaars-federatie in de pro- vincie Utrecht, welke ten doel heeft, de hen gelsport ongehinderd te beoefenen, waartoe zij overeenkomsten zal sluiten met eigenaars vau visch water. vrouw werkelyk graag mocht, maar ook om mevrouw Von Rockhausen daardoor te ergeren. D&t genoegen liet zij zich niet ontnemen; iets wilde zij er toch voor hebben, dat zij haar schoon zuster haar zin had moeten geven. Joeefine was bijzonder met zichzelf en haar optreden ingenomen. Het beviel haar uitstekend in 't regiment en met stille voldoening zag zy, dat men haur scherpe opmerkingen al begon te vreezen. Dat streelde haar trots, want dat was een bewijs, Jat men spoedig naar haar gunst zou dingen. Ook nu ging Josefine slapen met bet geluk zalige gevoel, baar dag goed besteed te hebben i eu daar zij wel begreep, dat haar broer na het zooeven geëindigde gesprek nog niet zoo spoedig zou gaan slapen, genoot zij des te meer van 't zalige gevoel, zelf nu al in bed te liggen, 's Avonds te bidden, had Josefine zich al lang afgewenddat deed zij hoogstens nog, wanneer zij in de stilte van den nacht esn verdacht ge- druisch meende te hooren dan smeekte zij, dat het geen dieven mochten zyn. Voor 't overige deed zy niet aan bidden. Maar uit oude gewoonte vouwde zij toch nog steeds de handen op het dek. En met gevouwen banden sliep zij ook nu rustig in. Onderwyl zat de kolonel in zijn leunstoel en streed met lelijke gedachten. Mevrouw Rila zat dicht bij hem op de sofa en streek hem van tijd tot tyd met de band over het haar en ovor het voorhoofd. Maar beiden zwegen, ofschoon zij het zelfde dachten. Wat gaf bel, over dingen te praren, die toch niet meer te veranderen waren. Josefine was er nu eenmaal; men moest haar nemen, zooals zij was en moest haar dankbaar zyn voor haar De om het proefwerk verleden week uit gestelde korfbal wedstrijd tusschen A. V. O. G„ van hier, en M. H. S., uit Utrecht, zal morgen wordeh gehouden op het ojde sport terrein te Utrecht. Aan de markt werd gister aangevoerd 900 Kilo boerenboter; aan de Centrale botermijn 3975 Kilo ongezouten en 2150 Kilo gezouten hulp. Weggaan zou zij wel nooit, zelfs niet al I kwam het eenmaal tot een heftig tooneel, want zij hnd zelf verklaard, alle bruggen achter zich te hebben afgebroken om haar levensavond in rust en vrede bij haar broer en haar lieve schoon zuster te kunnen Blijten. En die levensavond kon by een gestel als het hare, en by haar talent om al wat haar onaangenaam was uit den weg te gaan, wel eens zeer luDg duren. „Het wordt tijd om naar bed te gaan," zei mevrouw Rita eindelijk. „Het is by eenen." „Ik kau tóch nog niet slapen", antwoordde bij. „Wat Josefine zooeven zei, verontrust me meer dun je denkt." Ik kan niet gelooven, dat zij gelijk heeft; ik kan me niet voorstellen, dat de referendaris zijn eerewoord heeft gegeven, in dien er ook maar iets van de geruchten aan is." „Maar er is niets van aan, daar kan j'e zeker van zijn. Josefine gelooft zelf niet, wat zij zegt. Het ligt nu eenmaal in haar aard, steeds wan trouwend te zijnzoover zal je je eigen zuster nu toch al wel kennen." Daarna bracht zij het gesprek weer op me vrouw Ahlert. Het liefst zou zy dit onderwerp Lebben laten rusten, maar voor haar man was het beter, dat hij zijn hart eens volkomen kon uitstorten. „Morgen zal ik eens met mijn adjudant pra ten", zei de koionel ten slotte, „of indien ik morgen geen gelegenheid heb, dan toch een van de eerstvolgende dagen. Die moet mij eens rond uit vertellen wat de menschen en vooral'wat de overige officieren over deze zaak zeggen. Gelooft men de geruchten, die over mevrouw Ahlert de ronde doen, of nog erger, blijken deze op waarheid te berusten, daa zal ik Ahlert ver zoeken zijn overplaatsing aan te vragen. Dat is fobrieksboter onder Ryks-keur. De prijs aan de markt was 1.30 it f 1.45 aan de myn f 1.28 f 1.37 voor ongezouten en f 1.24 a f 1.35 voor gezouten boter. By de Donderdagavond ten overstaan van notaris C. A. van Blaricum gehouden ver- kouping werd een perceel bouwland, groot 80 A. 57 c.A. aan de Kletersteeg onder Hoogland ou verhuurd voor f6» per jaar, verkocht aan den heer T. J. Willenborg voor f1500. Opgehouden werden: het perceel bouw en weiland aan den Lageweg, groot 2 H. A. 28 A. en verhuurd vour f 180 'sjaars, voor voor f4450; het perceel bouwland over bet Militairhospitaal, groot 2 II. A. en verhuurd vour 1215, voor f5150; en het woonhuis Appelmarkt no. 9, groot 93 centiaren, voor f »320. Het aansteken der lantaarns van ry wielen, auto's, enz. moet volgende week geschieden te 4.15; van die voor andere voertuigen om 4.45. Door bet breken van het lemoen sloeg gisierochtend op de Laügestraat een voor een boerenwagen gespannen paard op hol. Eerst op de Kampstraat kon het gegrepen. Geen andere schade dan een ontvelde hand van den voerman, die 't op den duur niet kon houden op 't bankje en vry onzacht op de keien terecht kwam. Gistermiddag ging, ook op de Langestraat een paard aan den haal, doch vóór de Lieve Vt ouwestraat werd het gegrepen zonder dat er ongelukken waren aangericht. Een aangename herinnering is een zonne straal, die het helderst schijnt als het om ons donker begint te worden. Uit den omtrek. Te Barneveld is ingesteld eeu derde paar denmarkt, te houden op den eërsten Dins dag in Juni. De Minister van Oorlog is voornemens, in Maart aanstaande het Werfbureau van Har derwijk naar Nijmegen te verplaatsen, en in Mei 1910 vast garnizoen naar Harderwijk over te brengen. Verder bestaat het plan om op de Be grooting voor 1910 een post uit te trekken voor den bouw van een tweede kazerne te Harderwijk, daar die van het voormalig Koloniaal werf-depot te klein is voor een bataljon infanterie. Door den Commissaris der Koningin in deze piovincie is benoemd tot Gemeente veldwachter van Soest de heer M. Zwarts, thans concierge aan het Ooglydersgesticht te Utrecht, vroeger eenige j iren agent van politie met diploma en aanteekening aldaar. Do coöperatieve olie- enlijnkoekenlabriek te Utrecht zal Maandag feestelijk worden in gebiuik gesteld. Professor Camillo Terni, te Miliaan, zou gevonden hebben de ziektekiem van het mond- en klauwzeer. In het gedrang voor een grooten winkel te Berlyn is Maandag een dame zóo onge lukkig door een andeie mat de hoedepen in bet oog gestoken, dat dit onmiddellyk uitliep. Een oogarts, die toevallig in de nabijheid was, kon hel oog onmogelijk meer redden. Ter overdenking. Tweeden Kerstdag wordt te Amsterdam een groote Nationale schaakwedstrijd gehou den, uitgeschreven door „Het Schaakblad". niet zoo hard voor hem, als wanneer ik het zelf doe. Onaangenaam blijft de zaak in ieder geval, vooral thans, nu het regiment binnen kort zoo'n onderscheiding te beurt zal vallen. Als het eenigszins mogelijk is, zal ik de over plaatsing, indien deze noodig blijkt, uitstellen tot na het bezoek van Z. H. maar ook dan is 't zeer hard voor Ahlert nauwelijks heeft hy zich dan acht of veertien dagen verheugd over de ondersobeiding, zoo half en half tot de garde te behooren, of het is alweer uit met de pret. Het is een nare geschiedenis. Als Josbfine haar neus. maar niet overal instak. Naar builen was de zaak zoo prachtig in orde ge bracht wie dat wilde gelooven, kon 'tniut alleen, maar moest het zelfs. En nu zal Jose fine natuurlijk overal den mond vol bebleu over die apenkomedie. Ik zie haar al bezig bij baar verschillende visites. Daarbij komt, dat ik nu niet meer doen kan, alsof ik van' de heele zaak niets weet; ik moet haar nu wol tot klaarheid brengen. Is mevrouw Ahlert onschul dig, waaraan ik geen oogenblik twijfel, dan is hel m^jn plicht, voor baar op te komen. Zyn de geruchten echter waar dar. mag zy niet hier blijven dat ben ik aan het regiment en ons allen verschuldigd." Hy had dit alles meer tot zichzelf dan tot zijn vrouw gezegdhij sprak bij tusschenpoozen en op den toon van iemand, die hardop denkt en verwachtte dan ook gee.i antwoord %an zyn vrouw, die opmerkzaam had toegeluisterd, zon der hem ook maar eenmaal in de rede te val len. (Wordt vervolgd). HPLPBAKg Tl Tot het geven van 0 commissie uit hel den 21 DECEMBER* ten twee uur, zittinf alwaar de belanghe aanmelden ói k voo geldon. HERMS. Sec LIEFDi Tot het geven *s partementshoo kersen Belang Centraal-Bureau 84 des namiddags te 1 zitting houden. Voor spoedeischef ich tusschentljdö to vereeniging, den hee Zuidsingel 12. PREDIK Zondag Evang. Lut Voorm. 10 uur, ds. I Remonstra Voorm. IO72 uur, ds Gereform. ker Voorm. 10 uur, ds. 's Avonds 572. uur d Gereform. ke Voorm. 10 uur, ds. 's Avonds 572 uur, d Vrije Gereft Voorm. 91/2 uur, lezi 'sAvonds 5 uur, leze Chr. Gerefora voorm. 9% uur,ds. I 3' Avods 57< uur, ds. Bargerlybe Stai van 10 tot GEBOREN Wilhelmioa, d. vi Wilhelmina van de van Gerardus Meyei Bernardina Rozina nard Freriks en Ai sen. Herman Fi Wiegman en Jacque Regina WobinaJ en Regina Wobint Chiistofforus, z. va Peters en Theodort Albertus, z. van >4 Heiltje Hoksbergen. de Winter en Cb Grietje, d. van Corui terswyk en Witheld seodaal. Hendri Pas en Petronella van Antonie van I Barbara Douse. Gr van der Wiel en V Casper' lleinrich rich Schaare en Ma« Maria Lijntje, d. va; f;aarden en Klariua obannes Jakobus, 1 Maria Hoff. Luci en Catrina Verhoef Wouter van de Bu Alida Bildina, d. en Sijgina Willemini ONDERTROUWD Aalbert van Apeid Blusing. GETROUWD Elbeit Pater en G bertus Gerrit van 1 Arler. OVERLEDEN: Aartje Pothoven, de Beek, 4 j. Ari 6 w. Antonius Li wal, 63 j., ongeb. - wissen, 22 m. G« 2 m. Amersfoort, Vrydaf Appelen f3. f8. N ieuwe aarda] Zandaardappelen fl. eieren f6.— A 17.- 11.30. f 1.45. p. k. Kippen 10.70. f L- Piepkuikens f 0.50 I Eenden f 0.90 M 1( Wilde konijnen f0.4( non f 0.804 f 1.20p. s p. Magere varkens I f30 4 f50. Biggen 17 Aangevoerd warei Appelen, 10 heel. aardappelen, 80 1 12 000 at. Hoenderei Vette Varkens, Varkens voor expo en 10 Zeug es.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2