BIJVOEGSEL Gemengd, nieuws. behoorende by de Amersfoortsclie Courant vin DONDERDAG 24 DECEMBER 1908 uitgave Firma A. H. van CLEEFF, Herinnerd zij, dat het Postkantoor morgen Eersten Kerstdag geopend is als op de Zon dagen, dus van 7.30 tot 8.30 en van 12.30 tot 1.30 (Green wichtijd). Op Tweeden Kerstdag is het geopend van 7.30 tot 8.30 %en van half een tot half vyf (spoortyd). Het plaatselijk telefoonkantoor heeft de drie achtereenvolgende dagen Zondagsdienst. Ds G. W. C. Yunderiok heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Hervormde gemeente te Vlaardingen. Tot sergeant-adelborst aan het Kon. insti tuut voor de Marine te Willemsoord is o. a. bevorderd de korporaal-adelborst L. A.C. M. Doorman. De heer B. de Stoppelaar Blydesteijn, Direc teur van het Post en telegraagkantoor hier, zal 1 Januari zyn veertigjarig jibilee by het dienstvak der posterijen en telegrafie mogen herdenken. De heer L. van den Biezenbos, meester knecht ter drukkerij van den heer G. J. Slot houwer, hoopt 7 Januari den dag te her denken waarop hy 25 jaar geleden daar in betrekking kwam. Van de drie opeenvolgende rustdagen maakten ongewoon velen gebruik, zich naar elders te begeven. De drukte op de spoor wegen is dan ook zeer groot Alleen van het garnizoen vertrokken rond 400 man met verlof. Onder voorzitting van den heer G. J. Buys werd Dinsdagavond in het schoolge bouw dier vereeniging gehouden de 22stc ledenvergadering der Vereeniging Ambachts school voor Amersfoort en omstreken. Zy ving eerst kwart na negenen aan en werd, behalve door 9 Bestuursleden, bijgewoond door 3 leden. De notulen van 28 Februari werden on gewijzigd vastgesteld. De Voorzitter zeide, dat de vergade ring, die volgens art. 11 der Statuten in September had moeten worden gehouden, werd vertraagd omdat de Begrooting niet kon ontworpen dan na correspondentie met den Minister, welke ten gevolge heeft ge had, dal het Rijks-subsidie met f1500 is verhoogd. Hierdoor zal het salaris der leeraren in overeenstemming kunnen worden gebracht met dat van andere ambachtsscholen en zal het vertrekken van onderwijzend personeel niet meer zóo veelvuldig voorkomen. In dit jaar vertrokken de heeren De Jong, Fiedderus en Blom wegens benoeming el- cers, Zij werden opgevolgd door leeraren, die beginnen mot het aanvangs-salaris, zoodat de school de eerste jaren zal uitkomen met het verhoogd Rijks-subsidie en zij wel geen beroep zal behoeven te doen op de Ge meentekas. De salaris-regeling brengt een werkelijk groote verbetering. Was het tractement voor een leeraar tot dusver f800 en kon het na 5 jaar klimmen tot f 1000, voortaan zal. het aanvangs-tractemeLwezen f900, ter'wyl het met zes driejaai'hjksche verhoogingen kan stijgen tot f 1500. tiet salaris van den Direc teur zal met twee driejoarlijksche verhoo- injzen kunnen siygen tot f2400. Daarmee wordt vrijwel bereikt het nor male peil, zoodat niet licht vacatures zullen ontstaan. Door een en ander stygt op de Begrooting voor 1909 de post usalarissen" tot omstreeks 12000. Enkele posten zijn wat minder dan op de Begrooting voor 1908, bijvoorbeeld de post .rente eu aflossingen', omdat de sub sidise voortaan wat eerder worden uitbe taald, waardoor niet langer kasgeld behoeft opgenomen andefo zyn vrijwel gelyk. De Ontwerp-bogrooting, in ontvang en uit gaaf sluitend met f21000, beeft ter inzage gelegen voor de leden en wordt te harer tyd opgenomen in het Jaarverslag, dat in druk den leden wordt toegezonden. Zij werd voorloopig vastgesteld en ter goedkeuring gezonden aan Burgemeester en Wethouders van Amersfoort en den Minister van Birinenlandsche Zaken. Een andere verbetering voor de leeraren is de nieuw opgerichte dat is een spaarkas, waarin zü Spöt. van hun salaris storten en de vereenigiug 4 pU. Deze 6 pCt. zullen worden beheerd door een commissie, bestaande deels uit het Bestuur, deels uit leeraren. By overlijden wordt het volle bedrag der gestorte gelden uitgekeerd aan het gezin of hen die ten laste van den leeraar zijn. Bij vertrek krijgt een leeraar terug het geld zonder de daarvan gekweekte rente. Bij in validiteit, zielsziekte, enz. wordt, bij eervol ontslag, eveneens de volle som uitbetaald. Komt bet onderwijzend personeel van het vak-onderwijs bij het Rijks-pensioen, dan zullen de ouderwijzers door deze kas daarbij kunnen overgaan zonder vier jaar onder den druk van buitengewone korting te hoeven leven. De Minister heeft bereids zijn goedkeuring gehecht aan de pensioenkas. Hierna worden benoemd tot leden der commissie tot nazien der Rekening en ver antwoording over 1Ö08, welke in de Maart- vergadoripg rapport zal uitbrengen, de heeren J. D. Reiman Jr., prof. F. Kenninck en P. J. Frederiks; tot plaatsvervangend lid de heer H. W. Esveld. Vervolgens worden herkozen tot Bestuurs leden de héeren: G. J. Buys, H. J. Wolter, W. J. C. Bloem en F. Wesseling, die de herbenoeming aannemen. De Voorzitter zegt, dat de Medeelin- gen van het Bestuur, welke nu aan de orde waren, vrijwel reeds zyn gedaan by de be- bespreking der ontwern-begrooling. Slechts kan hieraan toegevoegd, dat bij het omleg gen der Davidsnol'-straat, de loods bij de school is verplaatst op kosten der Gemeente en dat de straat is verbeterd op kosten van de vereeniging. Ook liet de kas der vereeniging toe, weer eenige modellen aan te schaffen, zoodat het onderwijs geheel op de hoogte is van den tijd. De nieuwe leeraren passen geheel aan by de school en het laat zich nu reeds aanzien, dat zij mettertijd huu voorgangers zullen evenaren. By de rondvraag dankt de heer Frede riks 'jet Bestuur voor zyn uitstekenden maatregel om de normale tractements-rege- ling in te voeren en een pensioenkas te stichten, welke het onderwijs zeer ten goede zullen komen. De heer Van Meggelen, vertegen woordiger van .Patrimonium", sluit zich hierbij aan en meent evenzeer, dat het ver trek van goede onderwijskrachten door deze maatregelen zal worden weggenomen. Spr. verzoekt óok, de convocatie wat vroeger te mogen ontvangen en wijt net slechte bezoek van deze vergadering aan bet zoo heel laat verzenden van den oproep. De Voorzitter antwoordt, dat het Be stuur met bepaald brandend verlangen uit zag naar het antwoord van den Minister. Den dag nadat dit werd ontvangen, werdeu de convocatiën reeds uttgezonden. Het Be stuur zal intusschen rekening houden met het verzoek. De convocatiën zijn trouwens steeds zoo vroegtijdig mogelijk verzonden. Hierop wordt ae vergadering gesloten. Het Leger des Heils houdt hedenavond een uitdeeling vau kleediogstukken aan de aller armsten, die, om welke reden dan ook, niet in aanmerking kunuen komen om door an dere liefdadigen te worden gesteund. Bij de handelingen der 33ste Algemeene vergadering van den Ned. Protestanten Bond en het Kort verslag van den staat en de werkzaamheden van dien Bond en zijn com- missiën is aan de leden toegezonden het Jaarverslag der afdeeling Amersfoort. Daaruit blijkt, dat bij den aanvang van het nieuwe vereeniginsjaar bet aantal leden 149 bedroeg, tegen 139 op 1 October 1907, van welke 10 vertrokken, 3 bedankten, 1 moest geroyeerd en 5 overleden27 nieuwe leden meldden zich aan. By een ontvangst van f265 heeft de Pen ningmeester een uitgaaf van f263. Ook dit kleine saldo maakt verdubbeling van het aantal leden gewenscht. De Zondagsschool werd bezocht door een 60 kinderen en is verdeeld in vier klassen. Herinnerd wordt aan het Kerstfeest, den leerlingen bereid door eenige dames. De kinderkerk, welke den eersten Zondag van iedere maand van October tot Mei wordt gehouden in de Remonstrantsche keik, wordt eveneens trouw bezocht. Ten bate van de Kinder-vacantie- enher- stellings-kolonies verzamelen velen capsules, lood, koper, zink, tin, elastiek en andere zoogenaamd waaidelooze zaken, die by ver koop toch nog een heel aardig bedrag „ge vonden" geld opbrengen De Secretaris der plaatselijke afdeeling, do heer A. B. van der Klein, Havik 32, ver zoekt, onder dankzegging voor de vele groo- tere of kleinere hoeveelheden die hy reeds mocht ontvaDgen, beleefd toezending van den inmiddels weer gespaarden voc.-raad opdat begin Januari dan een groot gedeelte weer kan verkocht. In de te Amsterdam gehouden najaarsver gadering van de Vereeniging tot veredeling van den vischstand deelde de heerAd. Bois- sevaiu wlen een eere-saluut werd ge bracht voor zyn bemoeiingen in zake de Eem-quaeatle onder meer mede, dat er voorloopig in de bewaking van de Eem is voorzien, en met ingang van 1 Januari „eon beul van een veldwachter" is aangesteld. De Voorzitter bracht ook voor deze actie hulde aan den heer Boissevain. De heer Anderheggen gaf inlichtingen om- trtnt de vischsoorten, in de Eem uitgezet. Met overtuiging beval spr. aan, ook eens proeven te nemen met steriet (kleine steur). Spreker verzocht, dat men onzen zaakgelas tigde te Bukarest toezending van eitjes of een bezending steriet zou vragen. De heer Van den Vorm betreurde het, dat. de baars achteruitgaat in de Eem en stelde voor, dat men een beroepsvisscher zal aan stellen om onder goede controle de groote roofvisch weg te vangen. De heer Muller meende, dat voor dit werk niet een bepaald beroepsvisscher zal behoe ven te worden aangesteld. Er werd echter op gewezen, dat hier pe- ricula in mora bestaat. Over het wegvangen van de roofvisch ontspon zich eenige discus- Bie en eindelyk werd met algnmeene stem men besloten, de bewuste roofvisch weg te laten vangen. De Amersfoortsche korfbalclub A. V. O- G. speelt morgen te Utrecht tegen S. D. O. op het terrein aan de Nassaustraat. Quick zal morgen op eigen terrein een vriendschappelijk spel spelen tegen een com binatie uit Rupiditas en Volharding uit Amster dam. Zondag ontvangt een vacantie-elftal van Quick hier Kampong uit Utrecht. Aan de markt werd gister aangevoerd 700 Kilo hooiboteraan de Centrale botermyn 3475 Kilo ongezouten en 3080 Kilo gezou ten fabriek9boter onder Rijks-controle. De prys aan de markt liep van f 1.44 tot £1.55; die aan de mijn van i 1.19 tot f 1.32 voor ongezouten en van f 1.20 tot f 1. 34 voor gezouten boter. Een huzaar, die gister met een jong paard alleen reed, heeft volop genoten van de vacantiehebbende straatjeugd. Op den Appel weg gilden jongens zoo hevig, dat het paard er vandoor ging en eerst tot staan kwam toen het in de Bergstraat vastliep in een ijzeren hek. Er was veterinaire hulp noodig om bet arme dier, dat een groote wonde had in de borst, los te maken uit een der bekpunten. De berjjder kwam er af met den schrik en een ontvelde band. Hedenmiddag moest een man naar het Commissariaat van politie worden gebracht, die zóo beschonken was, dat twee politie agenten de hulp van een passeerenden kolo niaal moesten inroepen om hem naar bet bureau te kunnen dragen. Wie kan bepaleD, hoe lang de bloemen nageuren, die in den kindertuin bloeien, of hoever dezegen reikt van de liefdeen blij moedigheid, waarmede wij bet kind omrin gen'? Vit den omtrek* De Gemeenteraad van Harderwijk kwam Dinsdag in spoedeischende zitting bijeen en nam het voor die Gemeente hoogst belang rijke besluit om, indien de ontwerp-overeen- komst voor aankoop van een terrein onder de Gemeente Driebergen, ten dienste van een Ryks-krankzinnigengesticht aldaar, mocht vervallen, door vermindering van het daar voor noodig geoordeeld bedrag, aan de Re geering, op nader overeen te komen voor waarden, behoudens wettelijke goedkeuring, in koop aan te bieden een Gemeente-terrein van 150 a 180 H. A.t gelegen op de heide laDgs de spoorbaan aan deo grintweg naar Leuvenum bij het terrein der waterleiding, voor een minimum prijs van f 65 000, even tueel voor verhooging vatbaar, naar gelang van de waarde dar onderling te bepalen grensregeling van het verlangd terrein. De Tweede Kamer besloot gister zonder stemming tot aankoop van dat terrein. Inhoud Wereldkroniek" 26 December: Het nieuwste portret van H. M. de Koningin. Nederland en Venezuela. Het bokskam pioenschap der wereld. Haast u langzaam. Tentoonstelling van schilderijen en litho's van Toulouse Lautrec Personalia Kro niek van de week Een Kerstverrassing en hoe deze werd ontvangen.—Caricaturen uit het buitenland. Humor en luim. Te Arnhem is Dinsdag na langdurige ziekte overleden Marie Juigius, tot begin dezes jaars Directrice Yan net Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid. Met haar is een vrouw van groote betee- kenis in de vrouwenbeweging heengegaan. \ls onderwijzeres aangevangen, werd zy eigenlijk in deze richting eerst gevormd toen zij Secre»ares werd van mevrouw Van der Hucht. In de zes jaren van die betrekking vond zy ruimschoots gelegenheid om haar organiseerend talent aan den dag te leggen ten dienste van de vrouw fn de maatschappij. Haar groot werk, waardoor ze zich voor altyd verdienstelijk beeft gemaakt jegens de Naderlandsche vrouwenbeweging, was in 1896 de voorbereiding van de Nationale tentoonstelling van vrouwenarbeid. Deze tentoonstelling ging uit van een door haar opgerichte vrouwenvereenlging, welker hoofddoel wasde uitbreiding van den werk kring der vrouw te bevorderen. Men weet, dat de tentoonstelling gedu rende eenige maanden de concentratie is geweest van den arbeid en het denkeD der Nederlandscbe vrouwen en dat Marie Jun- gius, die bet initiatief nam en er de ziel van was, er met haar volle energie anu arbeidde. Toen in 1900 bleek, dat de tentoonstel ling een niet onbelangrijk batig saldo op leverde, bewerkte zij, dat een Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid werd opgericht, een permanente vraagbaak voor de arbei dende of arbeidzoekende vrouwen. Dit Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid is tot stand gekomen en Marie Jungiuswas vanzelf aangewezen om als Directrice op te treden. De Koningin vereerde baar het riddsrkruts der Oranje-Nassau-orde. A. De „Haagsche Crt." komt tot de conclusie, dat het analytisch verslag der Kamerziltin- gen wel wat noodeloos kostbaar begint te worden. Het blad becijfert, dat „het bedrag per jaar, dat het fameuse analytisch verslag kost, op zeker een f40000 komt, precies f10 per geabonneerde". En het zegt verder o.m. „Is het niet hoog tyd, vragen wy in de eerste plaats, om, nu het nog kan worden afgewend, dergelijk geldvermorsen en dit, nu zelfs het noodigste wachten moet omdat er geen geld is 'te stuiten, vóórdat 4 ton gouds wordt weggeworpen voor een liefheb berij van eenige Kamerleden, aan wier wei- mg of niet9 beduidende oraties door de kran tenverslagen h.i. niet genoeg aaudaebt werd geschonken". Het is wellicht niet ondienstig, de lief hebbers van het bestempeleu van bankpa pier te wijzen op het gevaar, waaraan zy zich blootstellen. Het is n.l. voorgekomen, dat iemand, wiens stempel op een valsch biljet voorkwam, werd genoodzaakt het bedrag te betalen, hoewel het voor iedereen vaststond, dat aan mede plichtigheid van dien persoon niet kon wor den gedacht. Bovendien werd hij daarna nog geruimen tijd gedurig door de justitie lastig gevallen. Men wordt dus in eigen belang aange raden, bet bestempelen van bankpapier ua te laten. Bruno Bürgel, de opvolger van Rudolf Falb in de weer profetie, heeft voor het eerste halljaar van 1909 zijn weervoorspelling be kend gemaakt. Volgens hem staat te wachten: Januari begint met warm, regenachtig weer. 6 Janu ari is een kritieke dag van weinig beteeke- nls, de zachtste van den heelen winter. Da zoele nattigheid duurt tot 15 Januari. Daarna snelle stijging, 't Wordt kouder. 26 Januari is een kritieke dag van de eerste klasse. De maand eindigt tamelijk warm en nat. De eerste dagen van Februari warm, win derig weer. Na 5 Februari regen en wind. Van 10 Februari meer kalmte, kouder, sneeuw. 20 Februari zal een zeer kritieke dag zijn. De profeet voorspelt aardbevingen mijngas-ontploffiugen. De eerste Maart-dagen beginnen vermoe delijk met tamelijk koel, veranderlijk weer. Na den7dsn zonnige, heldere dagen tot den 15den. Van 15 tot 19 bewolkte hemel, snel warmer wordend weer. Op deu 19den doet echter winterweer zijn intrede. April zal heel griezjlig en oustuimig zijn. Mei warm en vriendelijk, tot de derde week. Dan weer een winterachtige omkeer. Slot: vroolyk lenteweer. Juni begint met regenbuien, later warm en mooi weer. Erg opwekkend is deze profetie niet. Een kwakkel-winter en een kwakkel-lente. Belangstellenden kunnen het bovenstaande ter controleering uitknippen. Te Keulen is een eigeuaardig proces ge voerd. De Keulscbe nijverheidsvereeniging had een prijsvraag uitgeschreven met prijzen van luO en 50 Mark voor een reclamebiljet eener tentoonstelling. Door de lage prijzen voelden de Keulsche artisten zich gekrenkt en zy besloten een aantal ontwerpen in te zenden, waarop de prijsvraag werd belachelijk gemaakt. Bij de jury kWMiien 4' dezer spot prenten inzij diende een klacht in by den officier van Justitie wegens beleediging. Het proces werd Zaterdag gevoerd; de beklaagden zijn vrij gesproken. De beste klok ter wereld is sinds 1865 de electrische klok in bet observatorium le Ber lijn die, in een luchtdichten glazen cy linder gesloten, in twee of drie maanden per dag" slechts 1/1000 van een seconde ver schil geeft met den waren tyd.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 5