Stadsnieuws. Marktprijzen. Advertentiên. «en stootjema-ir wie geen geld beeft voor brandstof, heeft het meestal 6ok niet voor eten, wellicht niet eens voor een kop verwar mende koffie. •Als de wateron zich sluiten, gaan de har ten open". Wie het in deze dagen koud heeft, vergete niet hen, die 't ni)g kouder hebben en die buiten machte zijn, zich |en de hunnen te beschutten tegen de strenge koude, die zoo welsprekend vraagt voor de minder bedeel den. Kolenbranden. Een der oudste büdryven, een waaraan menig sprookje of legende ons herinnert en welks oorsprong zich in de grijze oudheid verliest, is het kolenbranden. Dit kolenbranden bestaat in het verbran den van hout onder beperkten luchttoevoer, zoodanig, dat ten slotte in plaat3 van ascli, het product houtskool overblijft. Deze boutskool heeft de eigenschap om zooder vlam, alleen door gloeiing dus, eeo zeer groote warmte te kunnen ontwikkelen, waardoor zy voor koperslagers, smeden, kleermakers, strijksters, enz. oen onoutbeer lyk artikel is. Ook voor filtratie vindt zij in distilleerderijen en in de chemie algemeen toepassing, terwijl zjj verder een voornaam besiauddoel is dor z.g. houtsknolbriketten. Voor huishoudelijk gibruik wordt zij den laatsten tijd in toenemende mate gebezigd, namelijk voor het aanleggen der kachels. Een schep houtskool, waarop een geringe hoe veelheid petroleum, wordt aangestoken en in de kachel gebracht. Vervolgens wordt hierop een weinig anthraciet of cokes gestort, waar na in een oogwenk een krachtig gloeiend vuur ontstaat Hoewel bet kolenbranden vroeger ook vrij algemeen in hel Zuidelijk en Oostelijk deel van ons land in gebruik schijnt geweest te zijn ouden van dageD ut de zeer boscbrijke streken van ons land weten hier van soms nog mee te praten is het ge slachtder kolenbranders zoo goed als uitge storven, op slechts enkele uitzonderingen na op de Veluwe, in den Achterhoek en in het Zuiden vau Noord - Brabant. DeNederlandsche Heidemaatschappij tracht sinds eenigen tyd hierin verandering te bren gen, hetgeen vooral met bet oog op bosch- beziltingen, welke ver van spoorwegen en vaarwater verwijderd liggen en vun waar boutvervoer uiterst kostbaar is, van veel belang kan zijn, daar de üoschproducten op deze wijze in gemakkelijk vervoerbaren vorm worden overgebracht. Ter voorbereiding van een en ander heeft vorig jaar een ambtenaar dier Maatschappij reeds eenigen tijd het kolenbranden p«ac- tisch meegemaakt endesobere, harde levens wijze van den kolenbrander gedeeld, terwijl ook een voorwerker het vak intijds heeft aangeleerd. Verder zijn dit jaar eenige vrij uitgebrei de proeven genomen en het ligt in de be doeling, bij eenig succes, deze op grooter schaal voort te zetten. Voorloopig heeft men zich hierbij bepaald tot dennen- en eik uhout. "*Vaoneor men b denkt, dat volgens de officieele statistische cijfers in Nederland jaarlijks ongeveer 5 000000 K.G. houtskool wordt ingevoerd, dan ligt het voor de band, dat bet zeker van belang geacht moet wor den, na te gaan, in hoever er minderwaar dig bout in ver afgelegen streken omgezet kan worden in bet zeer waardevolle product boutskool en dut bij het welslagen der proe ven een ruim arbeidsveld voor de nationale ioduztiie open ligt. Belangstellenden, hetzij in bet kolenbran den zelf, hetzij in den handel in geooemd artikel, zij hierbij medegedeeld, dat dooi' de Directie der Nedetl mdscbe Heidemaat schappij gaarne inlichtingen over een en ander zullen worden verstrekt dig, dat opniouw worde aangedrongen op krachtige handhaving van dewetenyan het Motor- eu rijwielreglement. Met name geldt dit van den eisch van art. 9 der wet, dat het nummer met letter van motorrijtuigen be hoorlijk zichtbaar zij, met inachtneming van het Moiorkenteeken-besluit. De wekeijjksche audiëntie van den Com missaris der Koningin in deze Provincie ztl op Zaterdag 2 Januari niet plaats hebben. De nieuwjaars-receptie heeft plaats op 4 Januari, des avonds 9 uur. Het Postkantoor is morgen, Nieuwjaars dag, den geheeien dag geopend. Postwissels, quitantiën, en pnkketpost wor den echter niet behandeld. Wel zaken van de Rijks-Verzekeringsbank. Hebt medelijden met de Post en schrijft uw adressen in deze zeer drukke dagen toch vooral duidelijk. Vergeet óok niet den straatnaam daarop te schryven. Bij de te Utrecht gehouden 50ste verga- deriug van de »Pasdugogische vereeniging", welke o.a. werd bijgewoond door den heer A. M. Kollewijn Nz., herdacht de heer J. Versluys, uit Amsterdam, haar stichting en ging ua hoe in 1857 de beeren A. M. Kol lewijn, uit Amersfoort, en G. J. Kapteijn, uit Barneveld, luj advertentie in de »Op- regte Haar]. Crt*'. hun collega's kostschool houders opriepen tot stichting van een Vereeniging van kostschoolhouders", uit welke in 1868 de huidige vereeniging om stond, welke thans 280 leden telt, van welke 15 dames. De heer Kollewijn werd hartelijk toege juicht \hy voor het tijdschrift een bijdrage toezegdër~~fctf/is De heer D. A. Siöver Sr. zal morgen den dag mogen herdenken waarop by zestig jaar geleden hier zijn stukadoorszaak opende. Wegens het deelnemen aan de krijgsver richtingen op Flores, van Augustus 1907 tot Februari 1908, is benoemd tot ridder in de Oranje Nassau orde de kapitein-intendant van het O.I. leger F. Kenninck. Dr. E. Lasker zal morgen te Utrecht een simultian-séance geven op uitnoodiging van de schaakclub „Schaakmat". Onder voorzitting van den heer J. C. van der Mees hield het plaatselyk Nuts-departe- menc gisteravond een voorbeeldig korte ledenvergadering. De notulen van 16 Juni werden ongewij zigd vastgesteld. Voor het Hoofdbestuur werden caodidaat gesteld, iu de vacature rar. D. J. van Stoc- kum, mr. R. J. Voüte, te Amsterdam, en in de vacature-P. J. van Harderwijk, mr. T. M. T. van Weideren baron Rengwrs, te Oenkerk. Mededeelingen waren niet te doen en ook voor den Beschrijvingsbrief voor de Alge- meene vergadering der aatschannij bleken geen voorstellen te zijn i.tgekomen. Na tien minuten werd de vergadering dan ook gesloten. Het A. I). C. heelt, evenals ten voiigen jure, sfcroc.ioiljette» doen verspreiden waarbij het verzoekt, ter beteugeling van de drink gewoonte, op Ou lejaarsavoud en Nieuwjaars dag geen sterkedrank te schenken of te gebruiken en de giften of belooningen in geld een pair dagen uit te stelten, opdat het niet nutteloos worde uitgegeven aan drank. „Toont gerust uw weldadigheid doch gij handelt voor velen dubbel weldadig wanneer gij uw gift eeuige dagen uitstelt", zegt het A. D. C. Ook de pas opgerichte plaatselijke afdee- ling van de Ned. vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende draukea zal zich aan sluiten bij bet A. D. C. De Munster van Waterstaat heeft door tusschenkomst van de Gedeputeerde Staten een circulaire aan de Gemeentebesturen ge richt betreffende de uit voering van de Motor en rywielwet zooals die met ingang van 1 Januari gewyzigd iu werking treedt. De Minister wjjst er op dat. zoo dikwijls eeo Gemeenteverordening wordt gegrond op art. 8, tweede lid der wet (bevoegdheid van de Gemeentebesturen om een maximtim-snei- he.d voor motorrijtuigen en rijwielen voor binnen de bebouwde kommen vast te stellen) het noodig is, zorgvuldig na te gaan of het Gemeentebestuur de aun zijn bevoegdheid gestelde grens heeft geëerbiedigd. Verder brengt hy onder de aandac t der Gemeentebesturen, dat, onverschillig of art. 8, tweede lid al dan niet gebruikt wordt, stipte handhaving van art. 15 noodig is om op afdoende, tevens rechtvaardige wijze de veiligheid te beschermen. De Hooge Raad beeft aangenomen de mogelykheid van over treding van arf. 15 zelfs al was op het oo- genblik en ter plaatse daarvan geen verkeer op den weg. Jo 't algemeen acht de Minister het noo- De vereeniging »Dorcas" ontving in 1908, het 45e jaar hnrer werkzaamheid, aan jaar- lijksche bijdragen, vrije giften en contribu- uën der werkende ledeo.de som van f683.00. Het was wederom haar streven, dit bedrag op de beste wyze te besteden en zooveel mogelijk in de haar voorkomende behoeften te voorzien. Gedurendehet jaar zijn door haar 41 kraam vrouwen bedeeld en heeft zy den dringenden nood van enkelen trachten te leoigeo, ter wijl aan het einde des jaars bovet dien door haar aan 229 huisgezinnen uildeeling is ge houden van 296 m*ns-,vrouwe-en kinderhem den, llölakens, 37 dekens, 191 paar kousen cn sokken en 69 haaien en andere kleeding- stukken. De belangen der Vereeniging worden by haar gewone jaarlyksche inzameling, die in Januari weder zal plaats hebben, opnieuw beleefdelijk aanbevolen. De Secretaris der afdeeling Gooi- en Eera- land van de Ned. vereeniging tot bescher ming van dieren verzoekt ons, andermaal een goed woord te doen voor de vogels, die 't nu zoo hard hebben. Toen gisternacht rond 3 uur de politie- ronde bet Bureau verliet voor de aflossing, die met het oog op de geweldige koude was gesteld om het uur, z.ig zy in de richting der Varkenmarkt rook en bespeurde zy een zware brandlucht. Voor alle zekerheid werd de slangen wagen meegenomeneen paar mannetjes liepen vooruit en zagen, toen ze nog "naar even in de Utrechtschestraat wa ren gekomen, dat Amerslortia's tnelksalon in brand stond. Zeer diende kun het geluk, duur de verte genwoordiger der Waterleiding-muutschappy met het oog op de plotseling ingevallen vorst juist Maandag de biandkranen had nagezien, zoodat ook die bij de llellingstraai onmiddel lijk geopend kon worden en daar de druk zeer hoog was, een flinke straal water kou gericht op de vlammen, die in het zeer liebt gebouw de huis met ziju houten biunenbetunmering gretig voedsel vonden en spoedig oversloegen naar de andere deelen van het zeer diepe huis. Eerst toen de politie de deur inhakte, be merkten de bewoners, die iu het achterhuis sliepen, dut er onraad was. Iu nachtgewaad, zonder bovenkleeren, moesten zij achterlangs vluchten, alles achterlatend. Rij de omwonen den werden zij liefdery* opgenomen en van de allernoodigste kleediugstukken voorzien. De politie, daarby flink geassisteerd door de bakkersknechts van den heer A. J. van Zalingen, maakte inmiddels alarm en wekte de in de nabijheid woneude commandeurs der spuiten, die dan ook alle zeer snel ter plaatse waren, doüi door den eigenaardigen bouw vau hel huis weinig konden uitrichleu. Dii bleek vooral later toen men meende het vuur meester te zijn en telkens weer de vlammen op een andere plaats uitbraken. Eerst toen tegen zes uur het dak was inge stort, kon men van de daken der aangren zende perceelen wi ter geven en het vuur geheel dooven. Maar juist het flink en beleidvol optreden der politie in den aanvang heeft rger voor komen en veroorzaakt, dat de brand beperkt is tot het aangetaste pand eu dal geen men- scbeuleveus zyn te betreuren. Daarvoor komt haar grooten lof toe, even als aan den bakkerskuecöt J. Burgers, die, geholpen door zijn collega's, het kiudje van den heer Sliehting eu diens dieustbode op 't laatste nippertje nog wist te redden uit den verhlindeudeii rook. Het perceel, waarin links de melksalon, rechts de baudel iu gramofooeu en waarbo ven de monsterkamers eu uet magazijn van gas- en waterleidrngstoestellen van de firma J. Kool waren gevestigd, brandde geheel uit. De rechts belendende perceelen, evenals het pand van den heer Sliehting verzekerd bij de Maagdenburger Maatschappij (age ut de hear P. H. van Haselen), bekwamen waterschade, vooral dat van den heer De Zoete, liet woonhuis van jbr. mr. A. M. C. Sandberg, door de nogal breede binnenplaats van het brandende pand gescheiden, leed geen noemenswaardig letsel. De boedel vau den heer Slichting Jr. was verzekerd bij de Rotterdamscbe Maatschappij (agent de heer J. üuwerkerk), die van zyu bij hem inwonendeu vader bij de Onderlinge te Amsterdam van De Jong Co (agenten de beereu 1>. Hubers Zit.), die van de firma J. Kool bij de Tielscbe Maatschappij (agent de heer J. Huisiuga). Toen de brand eenigszius begon te luwen, zijn eenige gramofonen eu phooografen gered, doch overigens is alles iu melksalon, winkel eu woonhuis van den heer Sliehting verbrand, Verscheidene burgerlijke eu militaire au toriteiten waren op het terrein, de Burge meester vooraan, die de ijzige koude trot seerde tot legen half acht alle gevaar wer kelijk was gewekeD. De brandweer heeft een zeer zware taak gehad èa door de ouizaglijke koude èu het bevriezen der slangen eu ladders waarop de pijpleiders zich slechts met grOoie moeite kouden staande boudeo. Men wete, dat om 2 uur de thermometer 17 graden Fahrenheit teekende. Onversaagd bleven allen op bun post .waar door zy den dauk der burgerij wel zeer heb ben verdiend en waarvoor zy don lof vau vele autoriteiten mochten iu out vangst na men. Gelukkig, dat bet bladstil was en de brand muur aan de achterzijde van de ïneeuluopeu- de aangrenzeude perceelen mede heelt ge- holpeu,den brand te beperken tot het eerst aai getaste gebouw. Gelukkig ook, dat èn de w&terleiiliug èn de grachten volop water ga ven. Maar bovenal geluk .ig, dat alleeu maieri- eele schade te betreuren valt en geen enkel persoonlijk ongeval is voorgekomen. Slechts viel door de gladheid een toeschouwer der mate, dathy naar huis moest worden ge dragen. Het is ditmaal zeer goed afgeloopen als men bedenkt, dat de braud, die iu de Lange- struat twee groote huizen vernielde, in den aanvang lung zoo ernstig zich niet deed aan zien als deze, toen men hem ontdekte. Doch weer doet zich de vraag voor of 't niet zaak is, een andqr alarm - systeem hier in te voeren dan het nog altijd in zwang zynde. Het geluk heeft gewild, dat de politie zeer vlugby de hand wasdoch wederom moest z\j zich verspreiden naar alle stadswijken om de autoriteiten te verwittigen (in 't ge heel moeten er 08 geroepen), de comman deurs der spuiten te wokken en den toren wachter te waarschuwen, dat deze de be diening der spuiten moest bijeenkleppen. We hebben ur al meer op gewezen, dat zeer gewensoht zou zyn alurmeeren per telefoon, hetgeen hier ter stede zoo heel ge makkelijk kun. Waar te Bussum juist een crediet van foOO door den Raad is verleend om een einde te m ken aan klokgelui, hoorugetoeter, enz. daar geven we normaals in overweging, eens na te gaan of niet een alarmschei in het po litiebureau dient aangebracht, welke in verbinding stsat met het togeuover liggende telefoon-kantoor. Door éeu politie-beamble zyn dan iu veel korter tijd en inet veel minder moeite alle autoriteiten te bereiken. En 't is by dezen irand weer gebleken spoedige hulp is alles. Aan de markt werd gister aangevoerd 400 Kilo boerenboteraan de boter mij tl 2700 Kilo ongezouten en 1500 Kilo gezouten fu- brieksboUr onder Rijks-controle. De prijs aan «le markt was fi.50 a fl.GO die aan de mijn f I."24 a f142 voor de onge zouten en fl.28 a 11.40 voor de gezouten. Aan het Commissariaat zijn als gevonden gedeponeerd een tbermometertje en een i i het huisvuilnis gevonden zilveren vork met initialen. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde den 17-jaiigen jongen, die ten nadeele van F. A., aan den Grooten Haag, een zilveren horloge stal, tot een maand gevangenisstraf. Korporaal A. van de K., die verleden jaar met een 50-iul huzaren uit Zutfen deserteerde en ten slotte in Duitschland werk vond, heeft zich met de Kerstdagen weer i i Nederland gewaagd en is, na lievig ver zet, door een marechaussee te Winterswijk gearresteerd. Door H. Bon, onbezoldigd veldwachter van Dierenbescherming, werd 17 Juli proces-ver- baal opgemaakt tegen een knecht van den bleeker J., uit Amersfoort, wegens het op den Soesterstraatweg ryden met een aan gespannen zeer kreupel paard. Daarby bleek, dat de patroon wist, dat het paard al wei veertien dagen kreupel was. Bij vonuis van 28 December is J. ver oordeeld wegens dierenmishandeling tot f5 of drie dagen. Zelden behoeft men te erkennen, te wei nig zeer dikwyls moet men bekeuneD, te veel te hebben gezegd. Amersfoort, Woensdag 30 December 1908. Appelen f0.a fü.Peren f 0.«4 f0. Nieuwe aardappelen fO.— a f0.a Zandaanlappelen fO.a f2.20Hoender eieren f 6.— a f 7. per 1U0 stuks. Boter f 1.50. a f 1.00. p. k. Margarine f'O -aO. Kippen f0.90. 5 f 1.20. Kuikens f Ia f 1.30 Piepkuikens f0.60 a 10.90.Ganzen 10.— a fO— Eenden f«>.90a f120. Hazen f1.50 a f2. Wilde konijnen fü.4ü a f 0.50. Tamme konij nen f 1. a f 1.40 p. st. Duiven f0.60.4 f0.70 p. p. Magere varkens fkt—.— Zeugen f af Biggen 17 a f8. Aangevoerd waren ongeveer: heet. Appelen, heel. Peren, heet. Klei- aardappelen, heet. Zandaanlappelen. 10 000 st. Hoendereieren, 400 Kilo Boter. Vette Varkens, Magere varkens. Varkens voor exportslageryen, 7 Biggen en ZeugeH. Heden overleed te 's-Gra- venbage, na een kortstondige ziekte, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de HoogÉd. Gestr. heer CHRISTIAAN L0DEWIJK L0DER, Oud-Direcleur van Scheepsbouw, in den ouderdom van bijna 66 jaren. S. J. ALMA—Loder. J. ALMA en kind. Amersfoort, 29 December 1908. Volstrekt eenige kennisgeving. Aan alle begunstigers en bekenden der wachtkamers van het station te Amersfoort een voorspoedig en gelukkig nieuw jaar. C. A. H. BARTELSMAN, Restaurateur.] H. REICHMANN Hotel »Bellevue", Amersfoort m. h. g.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2