Stadsnieuws. tens het voorbehoud, tyj den afstand van het Prinsdom Oianje op April 1713 aan den KoDing van Frankrijk gemaakt en bu trac- taat van 16 Juni 1732 tusscben Willem Karei HendriK Friso (Prins Willem IV) eti den Ko ning van Pruisen bevestigd, um over deu Ht"f en de wapens van Prins va. Oranje ten behoeve van 's Prinsen iiakomellugasebap blijvend te mogen beschikken. Ten aanzien van den naoni «Nassau komt aan Hare Majesteit het zelfde recht toe, als «enig overgeblevene afstammelinge vani de ioBgere, Otbonische, 10° van dat Huis. Hoofd van de Walram'sche lyu is de tegenwoor dige Groothertog van Luxemburg, wiens instemming met de verleening van den naam Nassau aan de kinderen uit het huwelijk onzer Koningin in 1901 officeel werd ver kregen. Het thans verwachte en de later nog ge boren wordende kinderen van onze Koningin en Prins Hendrik der Nederlanden zullen dus Prins(es) vau Oranje Nassau, Hertog(io) van Mecklenburg heeten. De naam vau Koningin Wilheimiua's geslacht gaat over op hen en wordt, hopen wij, door hen voort gezet. De beweegreden waarmede het Kon. Besluit van 8 Februari 1901 aanvangt, is on getwijfeld de weerklank van den levendigen wen8cb der natie >dat de naam van het Ge slacht, waaruit Koningin Wilhelmina is ge sproten en waaraan voor Haar en voor het Nederlandsche volk zoo dierbare herinnerin gen zijn verbonden, ook voor Hare nako melingen behouden zal blijven". De voorganger in de Israëlietiscbe gemeente heeft een aanschrijving outvaogen om bij de wekelijkscbe godsdienstoefeningen in te las- schen een gebed voor het welzijo van H. M. de Koningin. Morgenochtend te half tien wordt in de Remonstrantsche kerk wjer een godsdienst- oelening gehouden voor jongelieden van 9 tot 14 jaar en om elf uur de gewone dienst. De Raad van State is gereed met het onderzoek van het wetsontwerp tot regeling der Banken van leentng en de Huizeu van verkoop met recht tot wederinkoop. Aan dit booge college is verzouden een wetsontwerp tot verbod van den verkoop van absintb. Met ingang tan 30 December 1908 zijn voor den tijd van drie jaren benoemd tot leden der Kamer van toezicht op het nota risambt te Utrecbt: mr. J. J. Kuipers, Kan tonrechter te Utrecht, en E. Nierstratsz, Ontvanger der registratie en domeinen al daar en tot plaatsvervangend lid dier Kamer jhr. mr. R. de Beaufort, Kantonrech ter te Wijk-bij-Duurstcde. Aan de kiezers voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken is toegezonden het stembiljet voor de verkiezing, welke op 14 Januari zal worden gehouden. De spuit, vroeger in bruikleen bij de Amersfoorlsche Vrijwillige Brandweer, is thans gestaiionoesril in het spuitenhuis aan den Zuidsiugel. De beer B. de btoppelaar Blijdensteyn, Direcieur van post- eu telegraafkantoor hier, mocht gister onder tal van zeer hartelijke bewijzen van sympathie den dag herdenken waarop hij veertig jaar geleden in 's Rijks dienst trad. Toen er een oogenblikje kwam, dat het publiek niet zóo talrijk aanwezig was, dat volstaan kon worden met de bediening van enkele loketten, ging het geheele personeel naar de Directeurskamer, waar de oudste ambtenaar, de heer H. G. van der Weerd den jubilaris toesprak en hem namens het personeel eeu zeer fraai mahoniehouten cy linder-bureau aanbood, waarvoor allen heb ben bijgedragen. De drukte bij de jaarswisseliug gedoogde geen feestelijkhedendoch zoodra de dienst weer normaal is. zullen deze volgen. De overplaatsing van den commies-titulair A. Pyper van het post- en telegraafkantoor hier naar dat^te Bolsward is ingetrokken. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd in December ingelegd bij de Rijks Postspaar bank f33 737.92 en daaruit terug genomen f33680 42. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 14 270, tegen 13520 op 1 Januari 19U8. In December is voorzoover de vorst het toeliet uit den regenmeter hier af- Setapt 33.8 m.M. neerlag. Geregistreerd wer en 7 regendagen, eer de vorst intrad. Meer voor wie later de courant opslaat, zij hier herinnerd, dat de verbazend strenge vorst, welke Eersten Kerstdag inviel, even onverwacht in den Nieuwjaarsnacht werd vervangen door sterken dooi. In Dt-cember zijn dooi de Amersfoortsche )ram vervoerd 8642 betalende passagiers, tegen 8185 in de zelfde meend ven 1907. De passage-opbrengst was onderscheiden lijk f432.25 en f456.05; de totale inkom sten waren f441.85 en 478.05 de opbrengst per dagkiloiueter f7.92 en f8.47. De heeren D. Hubers &Zo. herdenki-n lie den het 200-jarig beslaan van de Onderlinge brandwaarborg-raaatschappij te Amsterdam, Directeuren De Jong Co. Het agentschap is thans ruim 83 jaren m hun faraillie. De heer L. R. binnige is ook voor 1909 benoemd tot assistent in de Scheikunde aan de Ryks-universiteit te Utrecht. De heer G. A. Munnikhuizen is beDoemd tot Gemeente-ontvanger van Naardeo. Hooggestemde dithyramben zou ik kunnen schrijven over de kwaliteiten van den nieuw- gekozen Wethouder, doch ik volsta net de simpele verklaring, dat de Riad ditmaal een zeer gelukkige keuze de'jd. Want mr. dr. W. A. van Zyst, een maD die in den Raad vele blijken van ongemeene schranderheid en welsprekendheid gaf, zal ongetwijfeld in het college van B. en W. niet de minste der broederen zijn. Het flink aantal stem men, door hem behaald, zijden nieuwen titu laris tevens bewijs, dat men by groote meer derheid hem the right man achtte voor de bezetting der vacature Van Lier. Aldus de schrijver van het Raadsoverzicht in de »Utr. Crt". Ritmeester F. G. de Bas, van het 2e re giment huzaren, te Venloo, is in zijn rang overgeplaatst naar het le regiment en be stemd om op te treden als regiments-adju- dant te Amersfoort.} Hoewel buitengewoon laat, plaalBen wij, op verzoek, thans nog het in ons nummer van 18 December toegezegde verslag van de lezing van ds. J. L. La Gro voor de afdeeling Amersfoort van den Ned. Protestandtenbond, over bet onder werp „De eeuwige kern van den Godsdienst en zijn wisselende vormen". Een dames zangkoor zong, eer de spreker dit onderwerp uiteen zette, No. 74 uit den Liederen bundel van den N. P. B. Daar ruischt door alle hemelstreken Een zucht, een klacht, een beed', een lied In duizend talen 't eene teeken Van 't geen niet eene kan vertolken, En toch in 't hart van alle volken Zich altijd weder hooren liet. Het is de kreet van 't menschenharte. Bij 't angstig worst'len met het lot, Om licht, om steun, om troost in sraarte. Het is, wat wisa'len moog' of keeren, De kreet van 't innigst zielsbegeeren, Het is de kreet naar U, o God I Na dezen voorzang begon spreker met er op te wijzen, dat er in onzen tijd zeer velen zijn die denken, dat de Godsdienst niet meer is dan een voorbijgaande phase van gevoels- en gedach- tenleven dat de tegenwoordige menschheid aan Godsdienst is ontgroeid. Velen verheugen iich daarin. Daar tegenover zijn er weer anderen, die in zake den Godsdienst angstig zijn voor cri- tiek en wijsgeerig denken. Over de veelvuldig verkondigde meening van het hebben afgedaan van den Godsdienst, moet men zicb niet verwonderen. Duizenden godsdiens ten zijn gestorvenzoo b. v. van Amalek. Am nion en Pbilistijnende Godsdiensten van 't oude Griekenland, vanRome enz. Godsdiensten zijn niet onsterflijk; dat zegt dit duidelijk. Maar het maakt een groot verschil of men :t enkelvoud dan wel meervoud neemt. Godsdiensten sterven de Gr.ds- dienst blijft. Godsdienst vindt in wat zijn dood wordt genoemd, door vrienden of vijanden, tel kens weer vernieuwing. 't Zyn telkens slechts de vormen, die vergaan en van zulk een wegvallen van oude vormen is onze tijd getuige. De menschheid groeit steeds, op elk levensgebied en ontgroeit dus noodzake lijker wyze ook aan de oude Gods- ea geloofs voorstellingen. Zooals een kind, wanneer het ouder wordt, aan zijn kinderlijke wenschen ont groeit, zoo ontgroeit de menschheid aan de kleine wereld waarin zij meende te leven, waar in zij heeft geducht en gevoeld. Zoo ontgroeit de tegenwoordige menschheid aan het „gelijkte Christendom" der orthodoxen, daar dit vast/t aan de antieke wereldbeschou wing, die afgedaan heeft en getuigt van zede lijke begrippen, die voor de menschheid van thans van onvoldoend gehalte zijn. Men draait en schippert wat van dien kant, een laakbaar streven om den strijd tusschen wetenschap en geloof te verbloemen. Zoo ontgroeit de tegen woordige menschheid gedeeltelijk aan Godsdienst; althans meent zij dat te doen, want zij heeft de vormen veelal genomen voor het wezen. Als men du o.m. hoort, dat de Bijbel niet is Gods woord, in den ouden zin genomen, dat er van val geen sprake kan zijn, daar er was opklimming van den beginne en dus heel het verlossingsplan in Christus, naar de oude dog matiek, gevallen is, enz. dan werpt men met het badwater 't kind weg, want zij zochten hun Godsdienst slechts in vormen. Veelal had men Blechts vormen. Zij zijn niet beter dan een Micha uit het Rich- teronboek, die klaagde, dat men hem zijn God had ontnomen, toen het beeldje uit zijn huis tempel was gestolen. Toen dan ook de oude vormen werden afgebroken er. de Godsdienst ontdaan van veel wat hem hinderde in zijn groei, werd het woord van een groot denker bewaarheid, dat de mensch van zijn vijheid eerst het rechte gebruik weet te maken als bij haar reeds eenigeu tijd heeft genoten. Vrijheid uit de eerst onontbeerlijk gedachte leer en belijdenis werd niet gebruikt als middel om vroomheid aan te kweeken, maar werd doel zelf. Velon lijn door boT.DgM«"d« I «pLZTdïïv'oo, bchO.fl .1«*« Ij zen te worden naar een Lnnve dn "Ln'een i schichte des Materialismus" dit stelsel aan een bèoordeeling onderwierp. Daarbij zijn velen van den Goddienst ver vreemd door het Socialisme. Deze beweging vroeg alle toewijding en legde beslag op alL vrijen tijd van den arbeider. Het abBol"l° Marxisme werkte anti Godsdienstig. Zoo werden groote scharen arbeiders vervreemd van Gods dienst en kerk. Hier vertelde spreker wal hy eens van een Christen-Socialistisch predikant had hooren getuigen: „Het getuigt vau jammerlijke verblinding, te meenen, dat het socialisme de menschheid ge lukkig maken zal. O, zijn weldaden zullen vele zijn en het zal vergruizelen bergen van wee maar de menschheid gelukkig maken ini den hoogsteu zin des woords, dat zal zelfs bet Soci alisme niet. Want er ia iets, dat met de mensch heid meo gaat in haren gang door der tyclen schemer. Dat is de smart. Zij zal meegaan met de menschheid waar zy" ook gaat; hoe zij ook de samingleven zal inrichten. „Of zal na het lichten van dier dagen dag geen moeder meer haar kind beweenen, geen vader meer in groote vreeze zijn over ziju zoon, en zullen de lange nachten niet meer hooren het geBchrei van een die klaagt om diepen val r „Neen, zoolang de rcenschen mensch zullen zijn en 't socialisme zal hun het mensch zijn niet ontnemen, maar het geven voller zuiverder dan deze maatschappij hel kanzoolang zullen zy roepen om meer heil, dan deze wereld geven kan Dan zijn er velen los geworden van den Gods dienst, de prooi geworden van het weelde en genotleven van onzen tijd. Reizen, theater, concert en een stukje weten schap, ziedaar veler ideaal; het oude wel be kende heidensche ideaal; Rome en Athene be zaten het eveneens. Men leeft zich uit, zooal9 een dier zich uit leeft niet anders, niet beter. Dut is geen levens doel voor menschenHet wordt al gevoeld in onze dugen, getuige veler zoeken I Meestentijds zijn deze materialisten echter zeer agnostisch. Zij worden gewezen op het psychisch monisme van een Tegner, Paulsen, Strong, Heijormans. Alles wordt in dit wijsgee rig stelsel terug gevoerd op een laatste wereld- bewustzyn, wat Tegner en Paulsen God noemen. Tegners formuleering van wereldbeschouwing was: „In God leven en bewegen wij ODsenzijn wij". Voorst haalde spreker verschillende treffende stellingen van dit monisme aan, o.a. „Niet ik (lichaam) hob een ziel, maar ik ben ziel en heb een lichaam". Toch brengt het aannemen van God, als be grip, nog geen Godsdienst maar gelooft men eenmaal aan God, dan kan dit wijsgeerig den ken ons Godsbegrip louteren De Godsdienstige wereldbeschouwing is fij ner en teederder dan die van het gewone den ken. Het weten van God is iets anders dan de leerstellige wetenschap. In de pauze, toen gehouden, zong weder zeer verdienstelijk het dameskoor en nu lied 22 uit den bundel van den N. P. B. met het tref fend slot-conplet Ons drijft een nameloos verlangen Met heilig onuilblusclilijk vuur: U gansch te kennen, gansch t'ontvangen Een erfgenaam van Uw natuur. Zoo schreit geen rave naar zijn spijze, Zoo trekt geen bloeme naar de zon, Als 't hart naar U, Algoed', Alwijze! U, Licht en Liefd'- en Levensbron Met het zelfde recht en de zelfde zekerheid waarmee wij de zichtbare dingen opmerken, hebben wij ook innerlijke ervaringen, als wij innerlyk ervaren, dat God leeft. En dit voor ons onmiddellijk ervaren', is even groote zeker heid op geestelijk gebied als de wet der zwaar tekracht op 't gebied der Natuurkunde. Godsdienst naar zijn wezen behoort tot het gebied van het gevoel. Onze verhouding tot God is niet eene van verstandsberekening, maar van afhankelijkheidsgevoel en vertrouwen. Daarin ligt het wezen van don Godsdienst. De norma le mensch moet vereeren. Aan ieder is eigen afhankelijkheidsgevoel. Ieder mensch heeft ster ke hehoefte om te vertrouwen. Elk verlangt los te zijn van al wat hem hindert om vrij uit te leven, verlost te zijn uit de boeien van beperkt heid. Eu daarhij verlangt ieder naar levens- vrede. Voor al die behoeften en verlangens heeft de mensch te allen tijde bevrediging gezocht en gevonden in den Godsdienst, Wanneer 's meD- Bchen voelen en deüken wordt opgelost in deze behoeften, verkrijgt de mensch bevrediging, ervaart de mensch de realiteit, de werkelijkheid Gods. En zoovelen daar in allerlei landen in allerlei talen hebben geuit de kreet naar God, als 't schreeuwen van de hinde naar de water- stroomen, zoovelen hebben ervaren de werke lijkheid Gods, Zijn gemeenschap gesmaakt en daarin antwoord gekregen op levensvragen, en troost gevonden en vrede. Duar hebt hij het wezen van den Godsdienst: de trek naar het oneindige, het hooge, naar God, en de verzadi ging daarvan. De Godsvraag is voor de mensch heid de werkelijkste vraag. Angstig zoeken velen in onze dagen. Zij ziju ongodsdienstig omdat zij niet uieer zijn dan kinderen vun hun tyd, producten van omstan digheden waaronder zij leven. De nieuwe, de moderne prediking heeft deze allen te geven. Zij noodigt hen, beter: zij dwingt hen te komen, in Godsnaum te komen. Het Amerefoortsch Comité tot steun bjj de gedwongen werkloosheid zal in de volgende week eeu beroep doen op de offervaardigheid van de Amersfoortsche burgery. Het heeft gemeend hiertoe te moeten overgaan, omdat de werkloosheid in onze stad, door verschillende omstan digheden, o.a. ook door het stopzetten eener fabriek, weer buitengewone afme- tiugen gaat aannemen. Ds. F. Dijkfini, Doopsgezind predikant te Rotterdam, hoopt 14 Januari voor deafdee- ]|ng Amersfoort van don Ned. Protestanten Bond een lezing te houden over: »DeTheo sofie, beschouwd van vrijzinnig godsdienstig standpunt". De heer W. Far oer, 'lm uulangszjjn 40-ja- rige tooneolloopbaan mocht herdenken, maukt thans een tournee door* ons land en zal aanstaanden Dinsdag met raej. Sophie de Vries optreden in »De Arend". Overal waar hij optrad, verwierf hy een goede Pers. De „Gron. Crt." schreef o.a. over hem #We hebben met zeer veel genoegen kennis gemaakt met Willem Farber's voordracht kunst en we houden ons overtuigd, dat bij een volgend optreden de zaal, die nu goed bezet was, geheel gevuld .zal zijn." Een advertentie hierncven en de aaplak- biljetten melden hetgeen zal worden gege ven. De derde en laatste aOorinements-voorstel- ling in »Aroicitia" wordt Donderdag gegeven. Het eerste elftal vau Quick speelt morgen op baar terrein voor den beker tegen het tweede van de D. F. C., uit Dordrecht. In verband met in den laatsten tyd zeer treffende sterfgevallen, veroorzaakt door gas- versiikking schrijft de beer R. A. Ooster- welt, Corn. Anthoniszstraat 53 te Amsterdam, aan het „N. v. d. D.", dat gaskronen zóo vervaardigd of veranderd kunnen wordon, dat elk gevaar voor het uitstroumen van gas tegeo den wil van den bewoner opgeheven wordt. „Een beschrijving hiervan te geven, zou het bijvoegen vau een paar teekeningen noodig maken om de inrichting duidelyk voor te stellen. »Ik zal haar dus achterwege lsten en alleen zeggen, dat do inrichting zichzelf controleert en dat belanghebbende technici op aanvraag een volledige beschrijving kunnen bekomen." Het aansteken der lantaarns van rijwielen en uuto's moet volgende week geschieden om 4.25; die van andere voertuigen om 4.55. Aan het Commissariaat val politie zyn voor de rechthebbenden terug te beko.men een zilveren heeren-horloge, etn rozenkrans en eeu lorgnet, op den openkaren wog ga- vonden. De politie verleende nachtverblijf aan twee personen en moest eenige personen tydalyk in bewaring houden wegens dronkenschap, óok onder de Beurs. Twee van deze laatsten werden tevens aangehoudende een omdat bij nog zes dagen, de andere omdat hij drie maanden tegoed had. Zeg niet alles, wat ge weet; geloof niet alles, wat ge hoort; verlatig niet alios, wat ge zietdoe niet alles wat ge kunt, doch slechts wat ge doen moet dan zult ge wjjs wordeD. Uit den omtrek. De heer H.Hohzschue, sedert 1877 Directeur van het Post- en telegraafkantoor te Baarn, heeft tegen 1 April ontslag gevraagd uit 's Rijks dienst. In den ouderdom van ruinp 88 jaar i$ na een kort ziekbed te Baarn overleden Wouter Bosveld, ruim 57 jaar vrachtrijder van Baarn op Amersfoort. Inhoud „Wereldkroniek" 2 Januari 1909: De Winter. Venezuela en de Venezolanen. Personalia. Siebe J. ten Kate. Henri Teixeira de Matios. Tentoonstelling van Pulcbri te *s-G raven hage. Kroniek van de week. Uit Schouwburg en Concertzaal. Caricaturen uit het buitenland. Humor en luim. PREDIKBEURTEN. Zondag 3 Januari. Evang. Luthersohe kerk. Voorm. 10 uur, ds. Do Meyore. Remonstrantsciie kerk Voorm. 9l/2 uur, godsdienstoefoning voor jongelieden vau 9 tot 14 jaar, ds. Hooykaas. Voorm. 11 uur, ds. Hooykaas. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donner. 's Avonds 57a uur, d-\ Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teeriiik. 's Avonds 5Va uur, ds. Teerink. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 0i/a uur, lezen. 's Avonds 5 uur, ds. J. P. Paauwe, uit r. n Bennekom. unr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 9% uur, godsdienstoefening, s Avonds 57< uur, godsdienstoefening.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2