Dinsdag 5 Januari 1909. No. 7605. 58e Jaargang BLOOKER'S CACAO AMEHSFOOHTSCHE OOURAIT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolamee 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en koeten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 stbus 9. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. Hondenbelasting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMER8FOORT herinneren belanghebbenden aau art. 1 der Ver- ordeuing op de invordering eener belasting op de hondeD, luidende: „Ieder, die belaetingplichtig ia voor een of meer honden, doet daarvan jaarlijks in den loop der maand Januari aaDgilte ten kantore van den Gemeente-ontvanger door invulling en onderteeke- ning van eeu gedrukt beschryvingsbiljet, dat aldaar kosteloos wordt verstrekt. „Voor hen, die het beschrijvingsbiljet niet kunnen onderteek en en, geschiedt zulks namens hen door den Gemeente-ontvanger bij de inlevering van het bil)et". Iu verband met bovenstsand artikel wordt met nadruk er op gewezen, dat zij, die belastingplichtig zijn, voor de aangifte ten Gemeentehuize indeu loop vsn Januari hebben zorg te drageD, zoodat deze penning niet meer zooals in vorige jaren thuis wordt gebrsebt en de verschuldigde belasting Diet meer aan huis io ontvangst wordt genomen. Overtreding dezer bepaling wordt gestraft volgens de bepalingen der Gemeentewet, onverminderd de verplichting tot betaling der verschuldigde belasting. Amersfoort, 2 Januari 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. Do Secretaris, J. G. STENFERT KROE8E. Aanmelding voor de Zeemilitie. BURGEMEESTER WETHOUDERS van AMERSFOORT b:eiigeu, ter voldoening aau art. 388 der Militie- wet 1901, bij deze ter keunis van wie hel aangaat, dut de loteliugen voor de lichting der Nationale militie van 1909, die verlangen bij de ZEEMILITIE te dieneu, worden uiigenoodigd, ziou vóór 1 Febru ari eerstkomende by hen, Burgemeester en Weihou ders, aan te meldeu ofte doen opgeven ter Gemeente secretarie te Amersfoort, tot welke aanmelding of opgave eiken werkdag van tie.i uur voormiddags tol drie uur namiddags, en meer bijzonder op Don derdag den 28 Januari 1909 des voormiddags te 10 uur, te dier plaatse gelegenheid zal zijn. Voor indeeliug bij de Zeemilitie komen uitsluitend in aanmerking de loteliogen, die ter volledige oefe ning worden ingelijfd. Voorts motten zij een beroep uitoefenen of eene positie bekleeden, als is aangegeven in onderstaande lijst. ZEEVARENDEN. A. Stuurlieden, Stuurmaneleerlingen, Matrozen, Lichtmatrozen en Jongens op koopvaardijschepen van de groote en de kleine vaart en op zeesleep- booten. Stuurlieden, Schippers en verdere opvarenden van loodsvaarluigen, tonnen leggers, en jachten Diepzeevisscbers en Noordzeekust-vhschers. Leerlingen van zeevaartscholen. binnenschippers; B. StuurliedenSchippers en Schippersknecht van RijuschepeD, aken, tjalken en andere vaartuigen. Stuurlieden, Matrozen, Schippers en Schippers knechts van passagiers- en sleepbooten op de bin nenwateren. Zuiderzee-vieschers. Visschera op de Zeeuwscbe wateren en op de groote rivieren. Mossel- en Oestervisschers. Schuitenvoerders, Vletterlieden en Veerlieden. SMEDEN, STOKERS, MACHINISTEN en BANKWERKERS. C. Machinisten en Maohiuist-lcerlingen op sche- peu en vaartuigen, by spoor- of tramwegen en op fabrieken en andere inricutingen. Stokers als boveu. Machinedry vera (nieronder begrepen dry vers van motorbo en en automobielen). Smeden en Smid-bankwerkers. Machine-bankwerkers en gewone Bankwerkers (bieronder ook te verstaan Rijwielherstellers). Werktuigmakers, Koleutremmers, Metaalbewerkers (hieronder te verstaan Koperslagers, Kctelemkers, Vijleukappers en voorslagers). Electriciena. Studenteu in de Werktuigkunde of de eleotro- techuiek. Leerlingen van de Kweekschool voor machinisten te Amsterdam of van een cursus voor machinisten. OVERIGE BEROEPEN. D. Telegrafisten (bieronder ook te vorstaau radio telegrafisten). Scheepabescbietors, Scheepstimmerliedeu (scheep makers). E. Koek- en Banketbakkers of-knechts. Koka en Koksmaats, hetzy aan boord van schepen of vaar tuigen, hetzij aan dan wal. F. Koffiehuis- en Hotelbedienden, Hofmeesters en Kellneva op schepen ut booten. G. Ziekenverplegers, Barbiers, Apothekers-be dienden. Studenten in de Geneeskunde of in de Artsenybe- reidkunde. H. Personeel van 's Ryks werven De personen genoemd onder a, b en D komen alleerst iu aanmerking voor inly ving ais aeemilioien- matrooB. De personen, genoemd onder C komen alleerst in aanmerking voor inlyving als zeemilicien-atoker. De personen, genoemd onder E komen in aan merking voor inlyving als zeemilicien-kok. De personen, genoemd onder F komen in aan merking voor inlyving als aeeminuen-hofmeeeter. De pereonen, genoemd onder G komen in aan merking voor inlyving als zeemilicien-ziekenver pleger. De personen genoemd onder H komen in aan- mo king voor inlyving als zeemilicien-matroos of Bloker, alnaarmate van htt beroep, dat zy uitoefenen. Hierby wordt het volgende bekend gemaakt lo. Alle lotelingen, die zich voor de Zeemilitie zullen hebben aangemeld of zullen hebben doen opgeven, zullen in het ty'dvak van 1 tot 15 Maart 1909 worden ingelyfd. Bij de inlijving zal uit die iotelingeu de keuze plaats bebbea van heD, die by Zeemilitie zullen dienen. 2o. Van hen, die voor de Zeemilitie zullen zyn uitgekozen, zal het meerendeel dadelijk na de in lyving tot eerste-oefening in werkely ken dienst wor den gehouden, terwijl de overigen met verlof zullen we den gezonden -tot eeu der eerste dageu van Augustus. De oefeningstijd van hen, die in Augus tus in werkely ken dieDtt worden gesteld, is van ge lijken duur als de oefeningstijd van hen, wier wer kelijke dienst in Maart aaDvangt. 8o. Da lotelingen kunnen bij de aangifte ter Gemeente-secretarie opgeven wat zy in geval van aanwijzing voor de Zeemilitie bet liefst wenscben, dadelijken aanvang van den werkelijken dienst in Maart, dan wel na de inlyving verlof tot Augustus. Met hunnen aldus kenbaar gemaakten wenech zal zooveel doenlyk rekening worden gehouden, waarbij echter wordt opgemerkt, dat de lotelingen geen vrybeid zullen hebben, huone aangifte voor de Zeemilitie ongedaan te makeD, zoo bun io deze kenbaar gemaakte wensch niet moebt worden ver vuld. Mochten zich minder lotelingen beschikbaar stellen voor verlof tot Augustus dan het vereischte aaotil, dan zal de aanwijzing plaats vindoa door middel van loting. De aandacht van de lotehngen wordt gevestigd op att. 116 der Militiewet 1901, luidende als volgt. „De by de militie te land ingelyfden worden niet -tot het aangaan van een verbintenis voor de buiten- laodsche zeevaart toegelateu zonder schriftelijke toestemming vanwege Onzen Minister van Oorlog. „Die toestemming wordt ia gewone tijden niet geweigerd aan de lotelingen, die reeda vóór hun inlijving bij de militie hun beroep van de buiten- landsche zeevaart maakten en zich overeenkomstig art. 128 voor de zeemilitie hebben aangeboden, doob daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen". Amersfoort, 4 Januari 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ONTHEFFING van den WERKELIJKEN DIENST ingevolge ait. 118, eerste zinsnede, der Militiewet 1901. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT maakt bekend, dat de aan de Koningin te richten, eigenhandig onderteekende AANVRAGEN OM ONTHEFFING van den werkelijken dienst ten be hoeve van geestelijken, b lienaren van den gods dienst, zendelingleeraren en broeders-diakone:» van eene godsdienstige vereenigingvan studenten in de godgeleerdheid en xende'ingïweekelingen, die aan eene inrichting van onderwijs tot geestelijke, bedienaar van den godsdienst of zendelingleeraar worden opgeleidvan proefbroeders, die tot broeder- diakoon van eene godsdienstige vereeniging worden opgeleid en van Roomsch-Katholieke ordebroeders, die lot eene binnen het Ryk gevestigde klooster- iurichting behooreu, met de VEREISOHTE BE WIJSSTUKKEN, by deu Burgemeester der Ge- meeute, binuen welke zy voor de militie zyn in geschreven, moeten worden ingeleverd tusechen den 21 Januari eu den 1 Fcoruuri 1909. De aanvragen kunnen op ongezegeld papier wor den geschreven evenals de bewijsstukken. Deze mogen niet vroeger zyn afgegeven dan tien dagen vóór de inlevering er van bij den Burgemeester. Amersfoort, 4 Januari 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERg. Louis Braille. 1809 4 Januari 1909 Louis Braille, zoon vau den zadelmaker Simon Reoé Braille en van Monique Baron, werd 1 Januari 1809 te Coupray geboren. Als knaapje vau 3 jaar bezeerde hij inzyns vaders werkplaats zóo ernstig een zijner oogen, dat du blind werd. Ook op ziju an dere oog sloeg de ontsteking over eu wel dra was de kleine Louis geheel blind. In zyn zwak lichaampje ontwikkelde zich Sta ar op DAALDERS te ontvangenIs goedkoop en goed. echter een sterke geest, dien hy, in buis en werkplaats ronddribbelend, alles betastend, met een schat van waarnemingen verrijkte. Op zijn tiende jaar wird bij,in'tgenot van een beurs gesteld, opgenomen in de 'Institution nationale pour aveugles" te Parijs. Gedurende een verblyf van 9 jareD, als leerling in deze inrichting, had hij niet alleen zeer veel ken nis opgedaan, maar was zijn vernuft zóo gescherpt, dat bij waardig werd gekeurd, er leeraar te worden. Niet tevreden met zyn bedrevenheid in handwerken en met zijn groote vorderingen in wetenschap en mu ziek, hield hij zich, in zyn vrije uren, ijverig bezig met verbeteringen aan te brengen in verschillende leerwyzen, ten behoeve zyner lotgenooten. Boven alles zocht hij naar een methode voor lees- en schryfonderricht, overtuigd als hij was, dat de bestaande hulpmiddelen van Haüy en Barbier zeer onvoldoende wareD voor het lezen, en niet toegepast konden worden op het s c h r ij v e n, vooral omdat zij cyfers en leesteekens misten. Braille overwon alle moeilijkheden. Zijn talentvol vernuft vond in de samenvoeging van zes of van minder dan zes relief-punten alle teekens voor letter-, cijfer- en muziek schrift, zoodat voortaan alle ontwikkelde blinden van de geheele wereld macht-der- oogen in de vingertoppen verkregen en een middel ontvingen om hun gedachten in tee kens uit te drukken en die van anderen te kunnen lezen en eigen muzikalcomposities te bewaren. Ziedaar een uitvinding, niet mindergrootsch dan die der boekdrukkunst edoler dan die van Barthold Schwartz! Helaas! Louis Braille de grootste weldoe ner der blinden, mocht niet lang genieten van zyn genialeu arbeid. Reeds op 35-jarigen leeftijd ontzonken hem de lichaamskrachten, zóo dat hij niets meer kon doen voor zijn mede-blinden8 jaren later in 1852 stierf by. Er wordt hier ter stede zeer veel gevraagd. Maar is voor ons, ziendeD, de honderdste gedenkdag der gebooite van den grooten Louis Braille geen bijzondere gelegenheid, te denken aau de plaatselijke afdeefing der Vereeniging tot verbetering vau het lot der blinden in Nedeiland en zijne koloniën. Is deze gedenkdag er niet een om ons zei ven af te vragen »Wat goeds en groots hebben wij, zieuden, verricht voor onze blinde medemenschen, wien de hemelscbe gave van het betooverend scboone licht is onthouden of ontnomen". Spoort hij niet aan tot een offer van dankbaarheid Penningmeesteres van de Vereeniging, die ook hier ter stede het lut der blinden zooveel mogelijk verzacht, is mej. C. van Driel, Zuidsingel 51. Sterkedrank op het werk. In de meeste bestekken van aanbestedin gen voor bouwwerkeD, enz. wordt opgeno men de bepaling, dat de aanuemer zioh moet onderwerpen aan de Algemeene vo>r- schriften voor de uitvoering van werlen onder het beheer van het Departement "an Waterstaat, Handel en Nijverheid, vastge steld 1 Februari 1901, voorzoover daar/an in de voorwaarden van het bestek liet is afgeweken. Die afwijkingen worden in den rtgel beperkt tot het dringend-noodige, datnet den bijzonderen aard van het werk in /er- band staat. De voorschriften van Waterstaat wei ken dus feitelijk in veel ruimer kring dan alleen voor Rijkswerken en daardoor ontstaat zekere uniformiteit in de besteksvoorwaarden die ongetwijfeld in vele opzichten heilzaam is. Er staat natuurlijk tegenover, dat minder goede en minder practische voorschi iften ook veel meer kwaad kunnen stichteo dan indien ze alleen voor Rijkswerken goden; maar dit bezwaar is minder groot of vnrvalt geheel, als Waterstaat zorgt, dat de voor schriften geregeld worden herzien eo dat bepalingen, die in de practyk den toe's niet hebben kunnen doorstaan, zoo spoedig mo- gelyk door andere worden vervangen. Of dittot heden in voldoende mate geaihied- de, valt te betwyfelen. Als zeker mag wor den aangenomen, dat men aan het Departe ment van Waterstaat weinig notitie neemt van de aanvullingen, die in bestekken van Gemeenten, enz. worden aangetroffen, en niet geregeld nagaat of er ook onder die tianvul lingen zijn, die in de Ryksbestekken een plaats behoorden te vindeu. Een voorbeeld tot toelichting. In de Waterstaatsvoorschriften kornt onder meer voor bet verbod om de loonen lan de werklieden in vergunningslokalen uit te be talen. Zeker een voortreffelijke bepaling, dit sinds de opneming in de Rijksbestekken gemeen goed is geworden. Gemeenten, corporaties, particulieren zyn wel is waar vry, ia hun bestekken daarvan af te wyken, maa- tnen denkt er niet aan, dat te doen. De V/ater- slaatsvoorschriften worden toepasseiyl: ver klaard, en de publieke opinie zou in opstand komen tegen het opnemen van een afwij king, waarbij het uitbetalen van loonan in kroegen of herbergen werd toegestaan Het besef is trouwens algemeen gewerden, dat het hoogst nuttig is, dit misbruik tagen- tegaan, want men herinnert zich deii tyd, toen de werklieden als het ware werden uil- gelokt, terstond eeu deel vau hun dicwijls karig loon aan Bacchus te offeren, niet al de ellende voor de huisgezinnen, die daarvan het gevolg was. Ook onder de werkl eden zelf wordt een verbodsbepaling, als thans in bijna alle bestekken wordt opgenomen, toe gejuicht. Vergissen wij ons niet, dan is inder tijd dergelijke bepaling zelfs op verzoek van werklieden ingevoegd. Maar in velschillende streken van ons land begint men te begrijpen, dat er in die'ich- tiDg meer kan en moet worden gedaan dat het niet genoeg is, de uitbetaling vau loonen in kroegen te verbieden, maar dat het ook verboden moet zyn, sterkedranl op bet werk toetelaten. Het gevolg daarvan is geweest, dat allengs in meerdere bestekken dienaangaande een bepaling wordt opgenomen. De Gemeente Rotterdam is in dezd voorgegaan, en ane ere zijn gevolgd. Meestal echter viudt mei in die bestekken nog geen volstrekt verlod, maar alleen het voorschrift, dat sterkedr ink alleen op het werk mag worder. toegels ten met toestemming van de Directie. De Gemeente Leeuwarden is weer ien stap verder gegaan. In een bestek omtrmt de verbreeding van den Noordersingel al daar vind ik een paragraaf, aldus luidende: »22. Het is den aannemer en al zyn >n- derüoorigen verboden, op of by het werk sterkedrank te gebruiken of te hebben. De eventueel op of bij het werk te ontdek! en sterkedranken zullen worden vernietigd, en zal de aannemer voor eiken keer bovendi 3d een boete van ten hoogste tien gulden w>p-

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1