Binnenland. Stadsu Volgens de tweede oplossing zou weg meer Zuidwaarts gelegd worden grootendeels den grond innemen, waarop nu 4 aaneengebouwde arbeiders-wonin gen staan. Eene uitzetting op het terrein heeft ons geleerd, dat de laatste oplossing m alle opzichten 't meest verkieslijk is; bij het eerste plan zal de weg een draai moeten maken, die wegens het talud zeer ge- ij'- vaarlijk is, terwijl bovendien do arbeiders- woningen van uit een groot deel van den nieuwen weg te zien zouden zijn. De ei genaar is bereid, de woningen af te bre ken en den noodigen grond af te staan, indien hem door de Gemeente betaald wordt de prijs, waarvoor hij eenige jaren geleden de woningen in publieke veiling aankocht, zijnde f2000. Aangezien de tweede oplossing bovendien f 500 goedkooper is, de weg daardoor een be tere richting zal krijgen, voor het ver keer minder gevaar zal opleveren en de woningen afgebroken zullen worden, ge ven wij de voorkeur aan die oplossing Door enkele eigenaren werd voor den afstand van grond het bezwaar geop perd, dat zij voor hunne gebouwde per- ceelen na de tot standkoming van den weg Straatbelasting zouden moeten betalen. Ten einde aan deze bezwaren tegemoet te komen, hebben wij het onder B be paalde in het concept-besluit opgenomen. Het bedrag, dat de Gemeente ten gevolge daarvan zal betalen, bedraagt slechts eenige guldens. De billijkheid bracht, naar ons oordeel mede, de bepaling voor alle eigenaren, die grond afstaan, te doen gelden. Bij de tot standkoming van den nieu wen weg zal het tevens zeer wensche- lijk zijn, do telefoonpalen van af het station tut don watertoren to verplaatsen naar het talud van den weg. Er bestaat zeer gegronde hoop, dat deze verplaat sing zal kunnen geschieden. De kosten hiervan zijn geraamd op f225. De totale kosten van den aanleg van den weg, uitgevoerd overeenkomstig het bovenstaande plan tn.l. tot aan Birkhoven 2 verharde wandelpaden ieder breed 2.50 Meter, een rijweg van 5 Meter breed, in klinkers, een ruiterpad van 3 Metor breed, een wielrijpad van 2 Meter breed, 2 rijen boomen, en op Birkhoven een weg ter breedte van 8 Metor, waarvan 5 Meter met klinkers verhard en voorts een wiel rijpad van 2 Meter breed) worden ge raamd op f 39 555. Waarschijnlijk zullen deze kosten nog verminderd worden, indien do Algemeene Nederlandsche Wielrijders Bond bereid is de kosten te dragen van het aanleggen; van bet rijwielpad. Omtrent deze zaak is u college nog in onderhandeling eene beslissing zal spoedig verkregen zijn. Hierbij moeten dan nog de volgende onkosten gevoegd worden aankoop grond van den Staat f 100 bestrating overweg van den Cen- traal-spoorweg en kosten van ver andering der afsluitboomen. 400 afbraak 4 woningen2000 750 540 verplaatsing telefoonpalen, kosten van toezicht beplanting afvoerriolen voor hemelwater f 4495 De kosten van aanleg van den weg kunnen verminderd worden door den rij weg in plaats van met klinkers te ver harden met grint; de kosten zullen dan f 11 000 minder zijn. Wij aciiten het, vooral wegens de kos ten voor onderhoud en de omstandig heid, dat een groot gedeelte van den weg veelal door de artillerie zal worden gebruikt, zeer geraden eene klinkerbe strating aan te brengen. Met het oog op den hinder van stof, door automobielen te veroorzaken, is een dergelijke bestra ting ook in het bosch te verkiezen. Zooals uit de teekening blijkt, is do weg zoodanig door Birkhoven geprojec teerd, dat hij langs de mooiste bosschon voert en slechts zeer weinig hout behoeft te vallen. Bovendien is aan de Oost zijde een strook boschgrond ter breedte van, gemiddeld 110 Meter gelaten. Deze strook zal zij het dan ook wellicht na verloop van eenigen tijd voor den bouw van villa's bij uitstek geschikt zijn, zonder dat door een dergelijke bouw het schoone van ue bosschen verminderd zal worden. Hoewel de bouwterreinen, die aan den nieuwen weg zullen belenden, naar hun nen aard reeds aangewezen zijn tot villa- bouw en op de terreinen behoorende aan de Maatschappij Amersfoort tot exploitatie van onroerende goederen, reeds een servituut betreffende een dergelijke bebou wing rust, achten wij het zeer gewenscht door middel van eene verordening de bestemming dier terreinen nog nader aan te duiden. Hierdoor kan tevens reeds ge deeltelijk voldaan worden aan een dooi den Inspecteur van de volksgezondheid meermalen bepleiten wensch, n.l. voorde verschillende stadskwartieren de voor hen passende bebouwing aan te wijzen. Waar de Gemeente een zoo belangrijke som zal besteden teneinde den gewenscb- ten verbindingsweg te kunnen verkrij gen, brengt het gemeentebelang nood zakelijk mede, te zorgen, dat de aan dien weg te bouwen perceelen zooveel moge lijk daarmede in overeenstemming zijn. Eenige onbillijkheid tegenover do aan grenzende eigenaren kan daarin niet ge legen zijnimmers, zoolang ter plaatse geen verharde weg, die ook overigens voldoet aan de door u te stellen eischen, aanwezig is, is iedere bouw aldaar ver boden. Integendeel, de eigenaren van de aai. enzende perceelen worden ton zeer ste gebaat, omdat zij in dit geval niet, zooals bij alle andere wegen op den berg, de kosten van den weg en het eerste onder houd behoeven te betalen. Wij ontveinzen ons niet, dat wij U voor stellen eene belangrijke som voor hot beoogde doel beschikbaar te stellen. In- tu8schon achten wij liet tot stand komen van den weg van zóo overwegend belang voor de Gemeente, dat wij niet aarzelen U te adviseeren tot uitvoering van het plan over te gaan. Bovendien zal dit werk de thans heerschende werkloosheid be langrijk ten goede kunnen komen. Hier aan is, naar wij vermoeden, de zoo gun stige beschikking van den Minister van Financiën en do zeer spoedige behande ling der verschillende autoriteiten niet voor het minst te danken. Ook wij hebben om die reden zooveel mogelijk spoed betracht, Nu de uitvoering van dit zoo belangrijke en nuttige werk aan de werk loosheid te hulp kan komen, en ook in dit opzicht dus zijne goede werking zal doen gevoelen, adviseeren wij U met des temeer aandrang, het hierbij aangeboden concept-besluit vast te stellen en ons op te dragen, liet werk zoo spoedig mogelijk te doen uitvoeren. De Commissie voor de fabricage en die van bijstand in 't behoor van Birk hoven adviseeren U in gelijken zin. Het concept-besluit is van dezen inhoud De Raad der Gemeente Amersfoort, Gelet op het voorstel van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort van 29 Decomber 1908, Afdeeling I., No. 1751 en zich daarmede vereenigende Gelet op de Gemeentewet Besluit A. In eigendom over to nemen: a. van den Staat der Nederlan den: hetperceel kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectio C. No. 502 en gedeelten van do perceelen kadastraal bekend Ge meente Amersfoort, Sectie D. Nos. 2741, 2745, 697, 1733 en Sectie C. No. 452 en 331, nader aangeduid op de bij dit be sluit behoorende teekening, door eene gele kleur onder de volgende voorwaar den: lo. de door de Gemeente to betalen koopprijs bedraagt f 100 2o de Gemeente zal, voor zoover eenig deel van den grond door den Staat mocht zijn verpacht en de verpachtingsvoor- waarden de tusschentijdsche opzegging niet mochten toelaten, zich over het ver langde gebruik met de pachters vorstaan 3o. de toegang tot de heide zal geheel vrij blijven en nimmer mogen worden belemmerd 4o. zoodra de wegaanleg zal hebben plaats gehad, zal de Gomeente aan het Departement van Financiën in triplo een kaart doen toekomen, waarop de weg en de spoorwegterreinen benevens de kadas trale kenmerken voorkomen, met ver melding van de grootte der verschillende deelen der kadastrale perceelen. b. van de N. V. Amersfoort", Maat schappij tot exploitatie van onroe rende goederen te amersfoort: de perceelen, kadastraal bekend Ge meente Amersfoort, sectie C. Nos. 1269, 182 en 180 en gedeelten van het perceel no, 1312, nader aangeduid op de bij dit besluit behoorende teekening door een gele kleur. c. van mevrouw de weduwe J. Zan- oijk—geboren Van de Gumster hui perceel, kadastraal bekend Gemconte Amersfoort, Sectie C. No. 183 en gedeelte van het perceel No. 87, nader aange duid op de bij dit besluit behoorende teekening door eene gele kleur. d. van j. Hendriks het perceel, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie C. no. 181 en gedeelte van het perceel No. 472, nader aangeduid op de bij dit besluit behoorende toeko ning door een gele kleur. e. van g. Zeggelaar en c. Zeggelaar hetperceel. kadastraal bekend Gemeente Amesrsfoort Sectie C. no. 179 en gedeelte van hot perceel no. 308, nader aange duid op de bij dit besluit behoorende teekening door eene gele kleur, onder de voorwaarden lo. do op der grond staande boomon zullen door en ten bate van G. on C. Zeggelaar tijdig vóór den aanleg van den weg, waarvan in dit besluit sprake is, gerooid worden fio. de Gemeente zal het aan G. en C. Zeggelaar overblijvende gedeelte van het perceel no. 308, voor zoover dit aan den onder 1 bedoelden weg komt te liggen, door eenhouten hekwerk van dien weg afscheiden en tevens de dooi den grondafstand noodme verandering in den ter plaatse staanden kippenloop op hare kosten doen uitvoeren. f, van L. O. Bron Verkerk: liet perceel, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort sectie C. No. 178 en een go deolte van het porceel No. 632. nader aangeduid op de bij dit besluit behoo rende teekening door eene gele kleur. g. van O. Gorter Gzn. de perceelen, kadastraal bekend Ge meente Amersfoort, Sectie C. Nos. 177 en 99 en gedeelten van de pereeelen Nos. 94, 628 en 629, nader aangeduid op de bij dit besluit behoorende teekening door eene gele kleur. li. van mevrouw de weduwe S. Knop pers—Van der Burg de perceelen. kadastraal bekend Ge meente Amersfoort, sectio C. Nos. 176, 175 en gedeelten van de perceelen, Sectie C. Nos. 622, 104 on 105 en Sectie D. No. 584, nader aangeduid op de bij dit besluit behoorende teekening door eene gele kleur. i. van A. G. Koppen: een gedeelte van hetperceel, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie C. No. 107, nader aangeduid op de bij dit besluit behoorende teekening door een gele kleur; j. van D. Homburg een gedoelte van hot perceel, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie D No. 583, nader aangeduid op de bij dit besluit behoorende teekening door een gele kleur; k.van Johs. Knoppers; hetperceel, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort Sectio C No. 173 en ge deelten van de perceelen Nos. 112, 698 en 706, nader aangeduid op do hierbij behoo rende teekening door eene gele kleur, onder voorwaarde door en ten bate van Joh. Knoppers wor den de op het poieeel No 698 staande woningen zóo tijdig afgebroken, dat de aanleg van den weg. waarvan in dit be sluit sprake is, daardoor niet vertraagd wordt. 1. van de weduwe R. Pothoven geboren J. Schouten, c.a: een gedeelte van hetperceel kadastraal beleend Gemeente Amersfoort, Sectie C. No. 701, nader aangeduid op de bij dit besluit behoorende teekening door eene gele kleur m. van D. P. Hamers een gedeelte van de perceelen, kadas traal be kond Gemeente Amersfoort, Sectie D. Nos. 1730.1731,1736 en 1247, nader aan geduid op de-bij dit besluit behoorende teekening door een gele kleur, en onder voorwaarde de boomen, staande op don over te dragen grond, worden door de Gemeente gerooid en bij partijen neergelegd op liet terrein kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie D. No. [1730, ter be- schikking van D, P. Hamers voornoemd. B. De Gemeente zal aan hen, die overeen komstig het onder A bepaalde grond aan de Gemeente afstaan, jaarlijks, zoolang zij eigonaren blijven van de thans gebouwde perceelen, gelegen aan den volgens dit besluit aan te leggen weg en zoolang deze gebouwde perceelen in hunnen tegenwoor dige» t'aa blijven, een bedrag betalen, gelijkstaanue aan de soiu, die eventueel betaald moet worden ingevolge eene ver ordening, vastgesteld krachtens artikel 240, letter i der Gemeentewet. C. Op de onder A genoemde gronden en op de terreinen, behoorende bij het land- good Birkhoven, nader aangeduid op do bij dit besluit behoorende teekening door eene gele kleur, een weg aan te leggen I overeenkomstig het voorstel van Burge meester en Wethouders dd. 29 December 1908, Afdeeling I, No. 1751, en daartoe, in afwachting van de overdracht aan de Ge meente van den onder A a genoemden grond, van de vergunning van don Minister van Financiën oin op dion grond een weg aan te leggen, gebruik te maken ouder do voorwaarden, vermeld onder A a. 2°, 3° en 4° en voorts onder do voorwaardo, dat, zoolang de verkoop niet zal hebben plaats gehad, de Gemeente jaarlijks aan den Staat eene recognitie tor erkenning van Staatseigondomsrecht zal betalen van f 10 (tien gulden). 1>. Burgemeester en Wethouders to mach tigen, met don Nedorlandschon Centraal Spoorweg een overeenkomst aan te gaan, waarbij het volgendo zal worden bepaald Op de aan de Nedorlandscho Centraal Spoorweg - Maatschappij toobelioorendo perceelen, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie C. Nos. 328 en 330 wordt liet recht van overweg gevestigd' voor zoolang de bestaande overweg over den spoorweg aldaar gevestigd blijft en voor het publiek verkeer opengesteld is. Op hot spoorwegterrein zal do overweg geheel bestraat worden, terwij! zich do Nederlandsche Centraal Spoor weg-Maat schappij de bevoegdheid voorbehoudt., om, indien dit naar hare nieeniiig of naar do inccning van dongaen, die zich na haar met de exploitatie van den spoorweg „Utrecht-Amersfoort" zal be lasten, in liet belang en het veilig en geregeld verkeor over den spoorweg hoodig is, te veil ingen, dat do bestra ting naar de binnenzijde van den boog, wolko de overweg op haar terrein maakt, naar hare aanwijzing, respectievelijk naar die van haren opvolger in de exploitatie, wordt verbroed. De overweg zal eeno breedte van 8 M. verkrijgen. De afsluitboomen zullen door wipsluit- boomen worden vervangen, waarvan de kosten op f400 geraamd worden. De kosten van alle werken, zoo van eersten aanlog, als van onderhoud, zijn voor rekening van de Gemeente Amers foort, met uitzondering van het onder houd der afsluitboomen, waarvan de kosten voor rekening van de Nederland sche Centraal Spoorweg - Maatschappij blijven. De kosten van de te sluiten overeen komst komen ten laste van de Gemeente Amersfoort. IC. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen, te bewex-kstelligen, dat de tele foonpalen, die zich thans op den voor den nieuwen weg benoodigden grond be vinden, op kosten der Gemeente verplaatst worden naar het talud van den nieuwen weg. F. Dit besluit, voor zooveel noodig, te onderwerpen aan de goedkeuring van de Gedeputeerde Staten van Utrecht. Do ontwerp-Siaatsbegrooting voor 1999 was aanvankelijk voorgedragen tot een eind cijfer van f205276 140 65; bij Regeerings- nota van wijziging wei d liet bedrag verhoogd met f 901509.36V2 en verminderd mot f 775 022.50, De verhooging bedraagt na af trek der vermindering 1838 ISS.SU1/^ en de vermindering na aftrek der verhooging 1711642. Toen alzoo de Begrooling bij de Tweede Kamer in behaudeliug kwam, bedroeg het eindcijfer f 2(0 702 627.5IV2. Tijdens de be raadslaging werd zij verhoogd met f64000 en verminderd met 1 351 712. De verbooging bedraagt na aftrek der vermindering f26500 en de vermindering na aftrek der verhoo ging f314212. Saldo (ter verheugingen f 864 628.961/.}saldo der verminderingen 1 1 025854. Mitsdien is de Begroeting vastgesteld komt zij tb ms hij de Eerste Kamer in be handeling ('behoudens hel rei-ds afgedane) tot een totaal-eindcijfer van f2004l49l5.5l>/2. De inning der middelen bedraagt f184 728 351, bij nota door do Regeering verhoogd mat f4000, totaal f184732 351. De begrooting van uitgaven overtreft de raming der middelen nvt f 15 682 564.517.,. J>e Minister van Waterstaat, Nijverheid en Handel, rar. J. G. S. Bevers, is Dinsdag avond, toen hij zich omstreeks 5 uur van zijn Departement uaar huis bega!, plotseling n- wel geworden en, eer nog hulp kon worden geboden, oveileden. Mr. Bevers, die hi t huoge ambt 11 Fe bruari 1908 aanvaardde, en vóór dien lid van den Gemeenteraad en Wethouder van 's-Graveithago was,waar hij sedert 1877 advo caat was, en eerst lid van de Tweede, vervol gens van de Eerste Kamer, bereikte den leeftijd van 56 jaar. In den ouderdom van 68 jaren is Dinsdag plotseling te Arnhem overleden mr. J. H. M. baron Mollerus van Westkerke, sedert 1 Ju ni 1880 Commissaris der Koningin in Gel derland en van 186.-! lot 1880 Burgemeester van Baarn en lid dor l'rovinciale Staten van Utrecht. KKNNISÖEV (NOEN. De BURGEMEESTER vau AMERSFOORT, Gezien artikel 41 iter Gemeentewet, brengt ter kennis van de iugeze'.enen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op DINSDAG den 12 Januari aanstaande, des namiddags te l'/juro. Amersfoort, 7 Januari 1909. De Burgomeeiter voornoemd WUIJTIER8. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Ge meente, dm. de door den Direcieur van 's Riiks direcie belastingen, enz. ie Utrecht excoutoor ver- klaardo kohieren Nos. 12 en lli van dn Porsoneele belasting over het diens.ia,r lOOS/1 titaan den Ontvanger van s Rijks directe belastingen alhier zijn mr Inv d gestold aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag 0p den bij de wet bepaalden voet ie voldoen Gedaan en op do daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 7. Januari 1909. De Burgemeester voornoemd. WUIJTJLEKS. BURGEMEESTER en Gemeente AMERSFOOR' brengen ter algemeen* besluit V8n heden, ingevi derwet, aan K. W. JA verkrijgende» alhier, ve tot do uitbreiding van zij met a. eene machine-kan: waarin geplaatst wordt van 5.6 atmosfeer, dienei een stoomtrommel en eei b. een Btoommaohine machinekamer, dienende brengen van twee waschti en een stoompomp c. ten lokaal voor waarin genoemde wasch' worden geplaatst; d. een inrichting, die van benzine tot een tut in hot perceel, alhier geli kadastraal Gemeente Ar 4081, onder voorwaarde 1. de nieuw te bouwe en plaatijzer wordt opge van miuBtens 14 Mete grond en wordt voorzien 2. de stoomketel w ruimte welke rondom is ter dikte van ten miusl bevloering daarin van daarboven van steen en den, terwijl de deur, u gevende tot het ketelhi of met plaatijzer beslage 3. het wasch- en am fabriek wordt opgevaDgei waterdichte putten en d dicht iu elkaar gewerkte aarden buizen wijd binnen naar een li Iter, groot onf naar de Beek 4. de in sub 3 geno verticale wanden in vier verdeeld, waarvan er min gevuld zijn met cokes vormen van zoogenaam wasch- en andere vuile komstig. wordt zoodanig dat het te allen tijde dot der beide reeds genoeia* de filtreer verkeert steji onderhoudj zoodat zijn gi verzekerd is; een en and Burgemeester en Wethcu 5. de te bewaren hoen maximum van 175 Liter onontplofbaar fust, welk oordeel van Burgetneesie doende geventileerd steent ijzeren afdekking en dti 6 in het in sub 5 ga mede in die lokalen dei voor het reinigen van go of waar met benzine go- gedroogd, wordt nimmer vuur of kunstlicht aanwe Amersfoort, 5 Junuari Bur, De Secretaris, J. G. STKNFERT KROK Ook in de andere ke ons genoemd, zullen o| erkende feestdagen geb» den voor H. M. do Koj lijk huis. Ds. E. M. ten Cate a half elf voor te gaan 1 ning van den Doopsge; In 1908 werden 'loot- Rijks - telefoonkantoor interlocale en 316 inteit tegen 36 936 en 81 iq Ook daar dus gestat Heden vóór vijftig stede een ingenieur om Lockhorst c. s. opnemioe spoorweg dien zij v' Utrecht tot de rivier i een heelen tijd duren t Ceutraai Spoorweg Ma sten pansagierstrein km in 1859 deed men ik 'lie o.a. uit deSlijkstrai straat, naar Amsterdau en 's Woensdags dos en uit Amsterdam da keerde des avonds te li Op_ 31 December li 24295 inwoners, ln 1998 is de bevoll met slechts 198 person Nu vijitig jaar gelet 12621. Agenda van de openbal It.iad 'lor Gemoonte Aim Januari 1909, dea midd^ 1. Voorstel van Burg el tot den aenleg van con i verkeersweg tusschen Ai Baarn. 2. VoorBtel van Burge: lot liet vaststellen eener het behouwen van gron Amersfoort bestemd vooi 3. Voorstel vuu Burgui tot vaststelling van rooil

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2