Zaterdag 30 Januari 1909. No. 7615. 58e Jaargang. FIRMA A H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post ƒ1.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke rtgei moer 10cent. Bjj regel- abonnement reductie, wnarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën oer regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25 elke regel meer 0.25. Qroote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT itbus 9. Telephoon 19. Een belangrijk voorstel. In het „Handelsblad" schrijft iemand, die zich onderden schuilnaam Civis mil. verbergt, hot volgende artikel, waarmee men zich wel licht niet in allen deele zal vereenigen, maar dat ons toch zóo belangrijk vo rkomt, dat we het wenschen te brengen onder de oogen van hen, die het „Hdbld." niet lozen. Immers wordt het daarin genoemde voorstel verheven tot wet, dan komt er een groote ver andering in óe opleiding tot een der Rijks betrekkingen, met name die tot officier bij de landmacht. De schrijver zegt dan In 1903 verklaarde de toenmalige Miniator van Oorlog in zijn Memorie van antwoord bij de Oorlogsbegrooting, te vertrouwen,, dat het toen reeds nijpend tekort aan officieren in onze weermacht door de nieuwe regeling van bevor dering en pensionneer!ng zou verminderen. Die optimistische uiting is in geen opzicht bewaar heid. Het tekort is nog nijpender geworden wordt thans geschat op een 1200 officieren en de gehoopte verschuiving van officieren van het leger naar de lundweer heeft de nieuwe regeling van bevordering en pensionneering evenmin gebracht, om de eenvoudige reden, dat de te eonon male onvoldoende salarieering der landweerofficieren het aan het meereudeel dor legerofficieren onmogelijk maakt, ook al komen zij daarvoor in aanmerking en al zou den zij ait overigens wenschen, van liet leger naar de landweer over te gaan. Zoolang die salarisregeling niet aanzienlijk verbeterd is, zal men, wat landweerofficieren betreft, vooralsnog de quantiteils-quaestie vóór die der qualiteit moeten laten gaan en toch een bedenkelijk tekort blijven behouden. Doch met het oog op dit Staatsgevaarlijk tekort aan officieren bij leger en landweer, is het een toe te juichen daad van Minister Sabron, een poging te doen om ten min«te de aanvulling van onze beroepsofficieren aan een herzienning te onderwerpen. Een. principieele hervorming van ons militair onderwijs is zij niet. Zou zij dit zijn, dan behoorde de Cadetten school in de eerste plaats te verdwijnen. Doze inrichting toch staat naast het algemeen onder wijs; is een levend monument van den afkeer der rechtsche partijen van 1890 van liet open baar Middelbaar onderwijs. Wat de Cadettenschool geeft, kan ons Mid delbaar onderwijs even goed, zoo niet beter, ver schaffen. Zij is een uiting van de bekende voor liefde van ons, Nederlanders, voor hokjes en vakjes; zij legt verplicht, de beroepskeuze, en nog wel een van zeer bijzonderen aard, op te jeugdigen leeftijd vast en desniettegenstaande heeft zij niet voldaan nan de verwachting, die men in 1890 van haar koesterde: te voorzien in het zich toen reeds teekenenJ tekort aan officieren en een daarmede gepaard gaande af neming bij den Nederlander van den lust om zyn jongen officier te laten worden. Dat de Ca dettenschool een failure is gebleken, wordt door het ingediende wetsontwerp, zi.oal niet rechtstreeks, dan toch zijdelings, erkend, want men wil en dit voornemen kan niet genoeg toegejuicht worden tot een geleidelijke op heffing van de Alkmaarsche militaire kostschool overgaangeleidelijk, omdat men geen oude schoenen wil weggooien vóór irjn nieuwe heeft. Hiervoor is te zeggen, maar iB het aan den anderen kant niet to voel verwacht van de men- schelijke natuur, die in het personeel der Ca dettenschool huist, een dergelijke instelling als 't ware te laten wegkwijnen Zou het dan van dit standpunt maar niet beter zijn, in eens den knoop door te hakken, daarmede wat duidelij ker zijn afkeer toonende van een palliatief Kr 'moét immers een aanvulling komen van ons deBolnat officiers-tekort en tijden en teekenon in Oost en West zijn er alles behalve naar om, onder hope op eeuwigen vrede, daarbij den on getwijfeld geleidelijken, maar alles behalve snol- len „proefondervindelykon" weg in to slaan, dien de Ministers van Oorlog en Koloniën, niet tegenstaande de proef nu reeds bijna twintig jaar geduurd heelt, in hun wetsontwerp aanbe velen. Erkend dient echter te worden, dat het wets voorstel de kracht der Cadettenschool, om mét ons Middelbaar ouderwye te concurreeron, aan zienlek vermindert door de belangrijk gewijzig de eischen van toolatiDg voor leerlingen van dat Middelbaar onderwijs direct tot de Militaire Academie. En wij verheugen ons nog op een anderen grond over dezen maatregel, omdat zij zoo rechtstreeks ingaat tegen éxomemlressuur en drilscholen. Wordt toch dit voorstel wet, dan zullen Ne- I derlanders en zoons van Europeescho of daar mede gelijkgestelde ingezetenen dor koloniën of bezittingen van het Ryk in andere werelddee- len in beginsel zonder ad missie-examen onder I de volgende voorwaarden tot de Militaire Aca- I demie kunnen worden toegelaten, j Zij moeten in de eerste plaats op het tydstip van den aanvang vnn het eerstvolgende leerjaar den vollen leeftijd van 17 jaar bereikt en dien I van een en twintig janr niet orersehreden heb hen, ten geneeskundig onderzoek ondergaan, j waaruit bljjkt, dat zy voor den dienst bij het i wapen hunner keuze geschikt zijn. Wanneer nu over een voldoend aantal plaatsen bij dat wapen kan worden beschikt, worden zij zonder examen tot ile Academie toegelalen, wanneer zij in het jaar vnn toelating of in het daaraan onmiddcl- I lijk voorafgaande, in het bezit zijn gekomen I van een dor der \olgcndo getuigschriften: le dat van goed volbracht eind-examen van een Iloogcre Burgerschool met vijfjarigen cursus, bedoeld in art. der Vl et op het Middelbaar onderwys 2o, van bet in art. 11 der Wet op het Hoo- get onderwijs bedoelde getuigschrift van be kwaamheid lot een studie nnn de universiteit in de faculteit der Geneeskunde of der Wis-en Natuurkunde, of van het bij laatslbedoeldo fa culteit verworven bewijs van met goed gevolg afgelegd propedeutisch of eandidaats-exnmen j 3o. van het in art. 123 der Wet op het lloo- ger onderwijs bedoelde getuigschrift van be kwaamheid tot de studie aan de Technische hoogeschool of van het met goed gevolg afge legd propredeutiech of candidaats-examcn aan die hoogeschool 4o. van een getuigschrift of diploma, krach tens eenigo wet met een der onder de drie voorgaande diploma's of getuigschriften gelijk gesteld. Deze verbetering is er ongetwijfeld een van principieelen aard en van zóo groote waarde, niet alleen voor ons militair, maar ook, zij het indirect, voor ons algemeen onderwys, dat reeds op dezen grond vnn harte de tot stand koming van deze wet gehoopt raag worden. Terecht spreken deze Ministers in hun Me morie van toelichting van „omslachtige en dure loelatings-examens", welko bij een vroeger voorgestelde regeling behouden moesten blijven en die nu, in het belang van de kracht en flinkheid van ons toekomst-leger, van belas tingbetalers on oudere en van do hersenen en harten van hun kinderen, vervallen kunnen. Inderdaad, deze Ministers tasten hier de ge- heeJe examen-quaestie aan in een zeer vitaal punt. Heeft men wel eens nagegnnn hoeveel toelagen, reis- en verblijfkosten in Nederland jaarlijks genoten worden door leden van aller lei examen-commissies, hoeveel die toelage per dag bedraagt en gedurende hoeveel dagen ge middeld zij jnarlyks genoten word». Als men die cijfers voor zich heeft, zal men er zich min der over behoeven te verbozen, dat nog heden in ons vaderland het aloude artikel van toe passing is: „Alle hazard-spelen zyn verboden, behnlvo de examens". De ndmissii-examens voor de Academie dus afgeschaftHoezee Maar hoe nu, wanneer er meer ndspiranten z'.in dun plaatsen Als dit voor cenig wapen hel geval is, dan moeien, volgens hot ontwerp, adspiranien deelnemen aaneen rangschikkings- onderzoek. Voor de rangschikking dienen niet alleen als grondslag de resultaten van een examen, maar boyendien de gegevens, die aangaande elkon ad- epirant worden verzameld betreffende lichame lijke gostoldheid, bedrevenheid in lichaamsoe feningen, algemeene geestesontwikkeling, ver- stundelykcn aanleg en studieziü. Op zich zelf is tegen dat verzamelen van ge- govetiB niots te zeggen integendeel, wij achten dat van zeer groote heteekenis, alweer zoowol van nlgomeen maatschappelijk standpunt als in hot bijzonder voor liet toekomstig beroep vnn officier, dnt nu eenmaal, meer nog dan reeds in elkon andoren werkkring het geval is, uitter- aard hut voldoen aan zoor hoogo lichamelijke en gezondheidsciechen noodznkeliik maakt. Doch wy zouden dan die laatstgenoemde eischen voor opgesteld wenschen to zien on verder rijst hier de vraaghoe denkt men zich die gegevens, meer in het bijzonder de drie laatsgonoemde, te verschaffen? Voor degenen, die van Hoogere Burgerscho len komen en by voorbeeld van Gymnasia ko uion, kunnen de reeksen cijfers van maand rappor ten en overgnngs-exnmt ns diénst doenheter nog kunnen do leeraren gegeven» verschuilen omtrent algemeene geestesontwikkeling, verstan- delijken aanlegen Btudiezin. Maar hoe nu met ndspiranten, die bijvoorbeeld ér-n der hierbovon j genoemde diploma's geheel of gcdochclyk bui ten de school hebben behaald Men ziet, dat hier iets hapert. Hee langschikkings-examen znl worden afge nomen gedeeltelijk schriftelijk gedeeltelijk mon- J deling voor het schriftelijk, gedeelte zal de j gelegenheid in verschillende garnizoensplaatsen I worden opengesteld er zal <5en dag mede ge- moeid zijn en er zal eveneens slecht» nog éon dag noodig zijn om tc Breda mondeling examen af te leggen en het verder onderzoek to onder- I gaan. Het klinkt alles frnni en onschuldig; maar toch zien wij in dit examen do zwakke zij le, de Achilleshiel, van het wotsontwerp dat in de I prnctyk de goede, uitnemende beginselen er van I te zien zal doen. j I n de eerste plaats dat examen in twee dagen, schriftelijk en mondeling, voor vreemde com- missies in twee verschillende steden over een I tiental vakken, terwijl er in dien tijd óok een j onderzoek zal worden gehouden over de „klei nigheden" algemeene geestesontwikkeling, ver standelijke aanleg, studiezin, lichamelijke gc- I sleldheid, bedrevenheid in lichaamsoefening 11 Een knappe commissie, dio daartoe in staat is, want het zal niet enkele candidaten golden, maar, zoonis het wetsontwerp terecht doet vor- uioedcn, zullen „bijna alle adspirantou zich aan het rangschikkingsonderzoek onderwerpen". Daar wordt wordt het paard van Trojo, gevuld met examinatoren, met potlooden, cijtcrs, pun ten en vragen gewapend, weer net aloude Bredosch kasteel binnengehaald. Men kan go- makkelyk nagaan, dat in de practijk, in ver band met dat examen en het feit, dat allen er zich aan zullen moeten onderwerpen om by het wapen hunner keuzo te worden geplaatst, niemand zich mot de in het wetsontwerp ge noemde diploma's alleen nog voldoende gowa- pend zal achten. Een deel hunner zal op dien grond zelfs evenmin als nu naar do Militaire Academie guun en een burgorworkkring vorkie- zendegenen, die bepaald officier wenschen te worden, zullen de genoemde diploma's hnlon, maar bovendien, om kans te hebben hunner keuze, extra-lessen gaan volgen in de lien vak ken van het rangschikkings examen. Zoo znl het zwaartepunt u.r toelating weer naar dat examen verplaats worden. Deze vrees is niet ongegrond, nis men nagaat, dat er indertyd zelfs lloogere Burgersoholen zijn geweost, die ten behoeve van ndspirant-cadotlen extra-cur sussen gaven, boven aio, op het gewone sehool- tnblcuu vernield. Deze daad was, racende men, in het belung der betrokken jongelui om eenige kan» te hebben tot gunstige concurrentio met de afgerichte producten der drilscholen. Tegen con terugkeer worde gowaakt. Dus geen rangeschikkings-cxamen Mnor wat dan wol Stel er zyn meer ndspiranten dan plaatsen, dan kat) in de eerste plaats een uitgebreid on derzoek worden gehouden naar lichamelijke gesteldheid en bedrevenheid in lichaamsoefe ning. Dit is allerminst hazard-spel. Do wetenschap beschikt hier over uitgebroido, om hot zoo oens uit tj drukken, bijna elastische gegevens. Terecht w:' nten voor adspirant-officieron jongelieden, die door hun voorafgegane studio een waarborg hebben voor hun graad van al gemeene ontwikkeling. Daar konu-n cchtor voor den officier nog tweo noodzakelijke eischen bij: lo. een krachtig lichaamsgestel, 2o. een goed voorkomen w.o. oen Hink, harmonisch ontwikkeld figuur. De eerste voorwaarde is noodzakelijk in verband met de buna boven- menBohelijke kracht en het uithoudingsvermo gen, die in den oorlog van den intellectueolen aanvoerder, zelfs in den generaals-rang, veroischt worden. Op dien grond is zoowel oen te oud als eon niet sterk officier spoedig oon wnnrde- loos clement te velde, dat slechts in vredestijd schyn van waarde hooft. Die intellactuoele aanvoerders moeten niet slechts werken als de troop kan rusten, ook voor het front van den troop moeten zij het voorbeeld govenvan hun persoon moot een inductieve, opwekkende werking uitgaan op de ondergeschikten, willen zy uit hunne mannen aan militaire kracht balen wat er in zit. Hier is hot uiterlyk voorkomen nog steeds een factor van woinig geringer waardo dan het voorbeeld. Op dezo gronden vooral moot aan het tweede punt, uiterlijk voorkomen, zulk een waardo worden gehecht. Hieraan kan slechts voor een gering doel te gemoot worden gekomen door uniformkleeding, want ieder kan in het dage- lyksch lovon waarnemen welk een indruk «en min of meer mismaakt of, ten gevolge van ouderdom, gebrekkig gaand officierln het open baar maakt, Kugeniusaen van Savoye blijven hooge uitzondoriug. Aan hel vooropschuiven van dozo llchame- lyko eischen is noê een ander indirect voordeel vorbonde», n.l. dat men bij ons onderwijs In het algemeen en aan onze Gymnasia en Hoo gere Burgerscholeu in het byzonber wat meer aandacht zal gaan wijden aan de nog altijd in I het hoekje elaando liohnmelijko opvoeding. Ach, ach, dat gymnastiek-onderwijs en bet cijfer daurvoor aan zoo vele onzer Hoogoro Burger- I scholen! Ala onze gymnaaliek-lccraren zich eene i algemeen statistisch uitspraken Laat toch do Rogooring in het algemeen en het Departement van Oorlog in het bijzonder hier voorgaan. Zy kunnen op deze wijzo indi rect, zondor wetswijziging en zonder oon cent subsidie, een machtigen hefboom plaatsen on der oivze nog plat ter zijde liggende lichamelijke opvoedingAls de Uegeering hier voorgaat, practlsoh toont, dat het haar ernst is, zullen naar onderen de Gemeenten volgen en door het bouwen van gymnastiekzalen, het nanstellen vnn gyinnasiiek'-ondcrwijzeros en liet vorbotoren van hun Balarisrogeling, ten opzichte van hun klnssecollcga's, kunnen toonen, dat ook zjj niet langer do gymnastiek by hot Lager onderwijs voor eon oortjo thuis willen zion liggen. De Gemeenten toch in de eerste pluata moeten inzien, dat de intellectualistische riohting van ons onderwijs gedurende de afgnloopen jaren de vatbaarheid voor geluk, de maatschappelijke vaardigheid der volksklasse niet ovonredlg grooter hebben gemaakt. Men vergeve ons de kleine uitweiding maar hot is niet ftlloen uit do practijk van onze Rijks-verzekeringswotton, dat kan worden aangetoond vair hoeveel belang is, by de be oordeeling van con desbetreffend onlworp ook oen oogenblik by de mogelijke Indirocte ge volgen on uitvloeisels van hot tot wet geworden ontwerp etil te staan. Maar stel nu or zijn ook na dat uitgebreid onderzoek ointront de lichamelijke eischen vo ir een bepaald wapen meer adspiranton dan plaat I sen. Dezo toestand wordt onmogelijk, Indien alle cadetten in het oersto jaar ó-en en do zslfde opleiding doorloopen, namelyk die tot sergeant dor infuntorio. De militaire autoriteit zou dan gedurende dnt jaar gegevens kunnen verzamelen omtrent ontwikkeling, aanleg en studiozin, welke zouden kunnen beslissen bij de keuze van wa pen, dio by den aanvang van het tweede jaar (aan c'e Academie) zou beginnen. Tevens zou hiermede do moeilykhoid vervallen, die niet van alle adspiranton vóór hun komst aan de Academie do noodige gegevens verzameld kun nen worden. Aai; den anderen kant zou de bepaling kunnen maken, dat eerst na afloop van dtt„ eerste jaar, dat dus zoowol voor hot legorbeatuur als voor de betrokken jongelingen een proef jaar is, do cadet zijn definitieve dienstverbin tenis sluit. Op die wjjze zouden degenen, wie blykt, dat het zeer bijzonder militair beroep in de practjjk hun tegccgovnllen wns, gelegenheid hebben, een anderen lovensweg te kiezen, terwijl bet jaar dienst van K n aan do Militaire Academie als inilitiedlonst zou kunnen geldon. Dit stelsel is, wat het dienen gedurende bet eerste jaar bij den troep betreft, niet nieuw. Ook in Duitschland gaat voor alle Gapens een opleiding bij den troep tot den rang van onder officier vooraf. Wy kiezen hiervoor bot wapen der infanterio, in de eerste plaats omdat net vanwege zyn sterkte verreweg hot meerendeel der officiers- Elontsen noodig heeft on óok omdat hetgeen fl dit wapen geleerd en beoefend wordt, bij allo andere wapens to pas komt. In het bovenstaande ligt uiteraard opgesloten dnt wy alleen on zoogenaamde troepen-offleie- ren het oog hebbon. Van doze wetswijziging toch behoort wil zfl werkelijk principieel ver betering zyn tegelijkertijd gebruik te worden gomankt om een gehcole afscheiding in het le ven te roepen tussohen militaire ingenieurs en technici cenerznd» en troeponofficieron aan den anderen kant. De eersten behooren hun opleiding te ontvangen te Delft, zooals dit byvootbeeld ook mot de scheepsbouwkundige ingenieur» voor do Marine gosohiedt, terwijl de Militaire Acads- mie do troopon-officieron onleidt voor de infan terie, do cavalerie, de artillerie en de pioniers. Zou men duartoo overgaan, dan zou het, zon der aan het wetenschappelijk gehalte van het icierskorps te kort te doen, mogelyk troepen-oil'ie

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1