Stadsnieuws. rijn, de opleiding aan de Academie voor de cadetten van alle wapens, na afloop van het eerste praotische proefjaar bij den troep, op twee jaar te stellen. Dat dit nog niet geschied ia, moot vooral Kweten worden bij de eiachen, die aan den itenant-ingenieur en aan den aanstaanden artillerie-luitenant aan de Academie gesteld worden, Wat de genie aangaat, zou het bezwaar te ondervangen zijn door de hierboven annge- Sven opleiding te Delft en wat de artillerie treft, is men bet er algemeen over eens, dat al die Wiskunde en nog veel meer dat aan de Acade mie ingepompt wordt, vrijwel als ballast kan be schouwd worden. Nog onlangs schreef oud-minis- ter Seyflardt—oud artillerie-offer—in de „vragen des Tijds": „Het meerendcel der artillerie officieren gebruikt nimmer meer de als onnutte ballast al spoedig weggeworpen hoogere Wis kunde, en is die dan ook na weinige jaren troe- pendienst vrijwel vergeten. „Waarom moet de gewone artillerie-oihcier meer Wiskunde kennen dan een infanterie-offi- oier? Wat is er theoretisch voor onderscheid tU8Bchen het schieten der infanterie en dat der artillerie „De artillerie heeft voor het schieten niet meer wiskundige kennis noodig dan de infanterie. De wetten volgens welke een geweerkogel door de lucht vliegt, zijn immers de zelfde als die, welke de baun van het artillerie-projectiel bepa len. Het verschil ligt op zijn meest daarin, dat de artillerie grooter schietwapens en grootere project' „Ree „..leeds in 18S9 drukte de, uit den oorlog van 1870 als commandant der Duilsche artillerie voor Parijs zeer bekende en zeer bekwame ar tillerie-generaal Kraft, Prinz zu Ilohenlohe In golfingen, in een van zijn hand verschenen boek de zelfde meening uit". Men ziet uit het bovenstaande, dat do moei lijkheid bij dit wetsontwerp onstaat uit de her vorming van de toelating töt de Academie, zon der aan het onderwijs dp die Academie zelve te raken. Willen de Minister van Oorlog en zijn ambt genoot geen brok-werk leveren, willen zij hun goedidenai (vermindering der toelatings-examens en daarmede stijging van het aantal adsuirant- officieren) voor de toekomst werkelijk bereiken dan zal aan dit wetsontwerp tevens een her vorming in den hierboven geschetsten geeBt van de Academie zelve moeten gepaard gaan. Men mag reeds op practische gronden niet lan ger, zooals de Memorie van toelichting op deze wet zegt, „aan de wiskundige vakken een be langrijken invloed blijven toekennen". Wij hebbeu hiermede bel belangrijkste van de ontwerp-wet behandeld en willen uan het slot van onze beschouwing er nog even op wij zen, dat dit wetsontwerp, wanneer men de lij nen van geleidelijkheid waur langs de Cadet tenschool van het tooneel zal gaan, uitzondert, blijk geeft van een prijzenswaardige voortvarend heid. Het ligt toch in de bedoeling, de toela ting tot de Militaire Academie reeds in 1909 volgens de nieuwe beginselen te doan geschieden. Mogelijke onbillijkheid tegenover jongelieden, die zich op den ouden voet voor het admissie- examen bekwamen en tegenover de scholen die voor dit examen africhten, wordt vermeden, door, bij wijze van overgangsbepaling, voor <ür jaar nog de gelegenheid open te stellen, op de oude wijze lot. de Academie te worden toege laten. Zeker, er blijven nog desiderata op het ge bied van onze opleiding voor officier. Nog altijd zijn wij va.i meening, dat er een weg is om den Hoofdcursus onder te brengen bij de Kon. Mi litaire Academie en haar dus als zelfstandige inrichting op tc heffendat ook bij de cavalerie, de pionniers en de artillerie gelegenheid moet bestaan, uit de gelederen officier te worden dat ten Blotte onze Hoogere Krijgsschool naar een onzer universiteits-steden moet verhuizen en voor de toelating daartoe andere waardemetingen dienen te worden aangewend dan een admissie- examen. De eerste schrede in de goede richting wordt echter door dit wetsontwerp gezet. Hope en vertrouwen wij, dat zij door meer moge wo. den gevolgd. N N I S G E I I brengen ter algemeene kennis dat de ingevolge art. 17 het Koniukljjk besluit van 16 Lecember 1902 lóiaatsbltd no. 222) opgemaakte alphabetisclie lyst, bevattende de nam-n der in deie Gemeente metterwoon gevea igde eigenaars of beheerders van éen of meer ter vordering aan te bieden paarden gedurende de ma ind Februari voor een icaer op de Secretarie dezer Gemeente ter inzage is nedergelegd. Amersfoort, 30 Januari 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STEh'FERT KROESE. «Waren er maar meur zulke Gemeente raden!" De lieer A. M. van den ftioek, sedert 24 Juni 1902 onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Koningsstrot, is benoemd tot onderwijzer aan de openbare Lagere school aan het Ondiep te Uteecht Het is morgen 25 jaar geleden, dat de koperen centen het Datst konden worden ingewisseld tegen de bronzen pasmunt, welke 1 Januari 1884 werd ingevoerd. Op 1 Februari 1884 werd opgeleverd de kazerne voor bereden wapens, wier bouw f430000 kostte. Ook zal het morgen 25 jaar geleden zijn, dat bij de H. IJ. S. M. werden ingevoerd de vierdaagsclie retour-biljetten naar plaatsen op meer dan 40 K.M. afstand. Herinnerd zy, dat met ingang van 1 Fe bruari de dienst aan het loket postwissels wordt verleng! tot half vier, stadstyd. En óok, dat Maandagavond aanvangt de negenuurs-sluitiug der slagerswinkelsna tuurlijk met uilzondering van den Zaterdag avond. Uit den aard tier zaak konden we in het vorig nummer slechts opnemen het telegram, meldend de benoeming van den heer J. C' van der Meer tot Inspecteur der directe belastingen te Amsterdam. De promotie kwam zóo onverwacht, dat zij voor den heer Van der Meer zelf een verrassing was. De heer Van der Meer werd benoemd tot luspecteur te Amersfoort den 21 April 1899, als opvolger van den heer P. Dubois. Hy nam veel deel aan de publieke zaak en is o. a. Voorzitter van het plaatselijk Nuts- lepartement, Secretaris van nVolks- huisvesting.' en Penningmeester van #Ami- citia", in alle welke vereenigingen hij noode zal worden gemist. De heer H. E. van Sweden zal aanstaan den Maandag veertig jaar hoofd-agent voor Amersfoort en omstreken zijn van de levens- verzekerings-maatschappij »Utrecht". Jhr. mr. dr. E.JA. van Reresteyn is be noemd tot chef der derde afdeeling van de Provinciale griffie te Groningen. in zijn Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer deelt de Minister van Justi tie mee, dat het dragen alleen v.tii het lint, dat hij een ridderorde behoort, niet strafbaar is. leder, dus ook hij die met een medaille is begiftigd, kan hel lint dragen, dat bij de ridderorde behoort. Het jongste nummer van „Do Kampioen" brengt hulde aan den Gemeenteraad van Amersfoort voor zijn besluit om voor deu langs den Rijksweg Amsterdam Amers foort passeerenden toerist een aangenamer verkeersweg te doen aanleggen, waardoor vooral het gedeelte bij de stad kan ge- meden. Hut slot van bet artikel luidt: »Waar in de Raadsvergadering de mede- deeling van de toezegging van den A. N. W. B. met bravo's begroet werd, past hier wederkeerig een warme hulde aan da voor uitstrevendheid van den Amerofoortschen Gemeenteraad, die met opéon na algemeene stemmen het voorstel ia zqn geheel aannam. En dat, waar de totaalkosten geraamd wor den op rond f44000. j Üp uitnoudigitig van het hoofd-comité, voor het vretigdeblijk aan H. M. de Konin gin door bet leger, bestaande uil de echt- genoolen der generaals van het Nedeilatid- schu leger, zal zich ook ia dit garnizoen een comité vormen uit de echtgenooten der officieren. Luitenant J. R. Diemont wordt, na omme komst van zijn detacheering bij de Rijschool, op 1 Mei uvergeplaatst van het le regiment veM-artillerie hier naar dat te Utrecht. Twee wetsontwerpen zijn ingediend, hou dende bepaling omtrent het toekennen van pensioen aan de we luwen en weezen van militairen en gepensionueerde militairen he neden den rang van officier vun de land macht en van de zeemacht. Voor deze weduwen- en weezenfondsen, in beheer bij het Departement van Financiën, zal het Rijk bijdragen £185 000 en f 100000. Bij bel wapenfeest vau den Kon. Onder officieren 8cherm Rond werden nog de vol gende prijzen behaald personeel floret, le afleeling, 2de prijs wachtmeester K. Duizendstra, van de Rij school 3 de prijs sergeant W. Derogee, van het 5a rpgiment infanterie schoonheidewedstrijd sabel le prijs wacht meester K. Duizerulstra eerewedstrij l floret, de bronzen medaille van H. M. de Koningin-Moeder, wachtmees ter K. Duizendstra; duel-degen, 2e aideeling, le prijs ser geant Derogee. Bij doorgaand vriezend weder worden morgen geen voetbalwedstryden gehouden blyft de dooi aanhouden, dan hebben de consuls te beslissen. Het voornemen was, dat het eerste elftal van Quick morgen hier zou ontvaneen G. V. C. uit Wageningnu; dat haar tweede zich hier zou maten met het tweede van Velox, uit Utrecht; en dat de II. V. C. naar het tweede der U. V. V. te Utrecht zou gaan. De schooljeugd beeft d«.ze week volop ge noten van de qs-vacantie, doch de dooi schqnt den toeleg voor een groot ysfeest op „de Maat", dat Maandag zou worden gege ven, te verbieden. De ijibaan is, ook inet het oog daarop, reeds heden gesloten. De Vereeniging van 85 dame3 hier ter stede, welke versterkende middelen verschaft aan onvermogende zieken en zwakken, ver strekte in 1908 aan ^gemiddeld 10 personen per dag 0412 Liter melk en 427 eieren. De plaatselijke afdeeliug van «Patrimoni um" mocht Donderdagavond haar 21ste jaar feest vieren. De Voorzitter, de heer D. Moester, opend e rond 7 uur de vergaderiug. welke werd ge houden in de groote zaal v in de sociëteit »Vi-reeniging". Nadat Psalm 45:4 was ge zongen, ging ds. Vunderink voor in gebed en sprak hjj vervolgens een inleidend woord. Uit het verslag vaa den Secretaris bleek, dat de afdeeling 115 gewone en 13 buiten gewone teil. Er zijn 10 bestuurs- en 7 leden vergaderingen gehouden. De Penningmeester kou meedeekn, dat zijn kas sluit met een bate van ruim f40. De Bibl othecaiis berichtte, dat in 1908 zijn gelezen 248 boeken uit de bibliotheek, van welke het meest gebruik wordt gemaakt door het zangkoor. J)e Penningmeester van liet Ondersteu ningsfonds heelt een goed-saldo van f507 er konden 78 uitkeeringeu worden gedaan. Na deze verslagen sprak ds. Vunderink over #Behoud uw pand", waarna tot bij mid dernacht de. avond i.i genoeglijk samenzijn werd doorgebracht, onder het gebruikelijk onthaal et. hei genot van allerlei voordrach ten. De afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch genootschap voor landbouw en kruidkunde hield gisterochtend onder voorzitting van den heer A. M. Tromp vau Holst een ledenver gadering in „De vergulde Zwaan", welke o.a. werd bijgewoond door deu lieer H. B. Hylkema, zuivel-consulent voor de provincie Utrecht. Na het lezen der notulen vau de vergade ring van 4 December, die ongewijzigd wer den vastgesteld, bracht doSecrplm is, de lieer H. Tromp van Holst, het Jaarveislag over 1908 uit. Daaruit bliek o.a. dat het ledental i- ver minderd van 177 tot 103 en dat vergade ringen werden gehouden teAmersfoort, waar de hi er Vertin uleiRijks- veearts t»- Utrecht, sprak over kalfvei legging; te Bun schoten en te Soest waar de heer Hylkema, zifivel-consulent, sprak over mJkbchaudeling, en te Hamersveld. waar de heer Ruimers, leeraar aan de Rijks Hoogere landbouwschool te Wageuiugen, sprak over paardenfokkerij. Ook werden avondvergaderingen gehouden in builen-f.i'ineentei), welke stee Js druk wer den bezocht en zóo goeden invloed hebben, dal Soest ze'fs een zelfstaudige afdeeling wil vormen. Opmerkelijk is, dat de boeren te Bunschoten niet toetreden als lid van het Genootschap „om de hooge contributie" (èen rijksdaalder per jaar). Te Hoogland werd-em veukcuring gehou den en op andere plaatsen in de afdeelingen werden proeven genomen met den pulveri- sateur, zoo op aardappelvelden als in boom gaarden, telken male met aanmoedigend resultaat. Hulpmeststoffen werden weder betrokken van het Centraal-bureau en wel 3 waggous kalk, 3 waggons Thomas-phosplaat en 4 waggons kaïniet. Het verslag werd vastgesteld, onder daDk betuiging. De Penningmeester, tevons Secre taris, deed nu rekeniug en verantwoor ding. Dairuit bleek, dat het batig saldo van 1555.63 is vermeerd'-.J iut f681.86 en dat de ontvangsten hebben bedragen f400.6"t, waarvan f 412. 50 aan contribuliën. Het financieel beheer werd nagezien en accoord bevonden, waarna den Penning meester decharge werd verleend. Tot afgevaardigde naar de Algemeene vergadering van het Genootschap, in April te Utrecht te houden, werd gekozen de heer J. K. Knottenbelt. Vervdgens besprak de Secretaris het Ar beidscontract vooral met het oog op land- bouwloestanden en aan de hand eener voor dracht, gehouden voor de Maatschappij Yan landbouw. In overweging werd gegeven, by het aangaan vun een schriftelijke overeenkomst bet model te bezigen vaa den Ned. Boeren bond, opgenomen ia het jongste nummer van »De Veldpost". De Secretaris is bereid, belanghebbende leden nader in te lichten. Hierna werd besproken de wenschelijk- heid, binnen de afdeeling een dekhengst te stationneeren. Thans is er slechts éen, te Baarn, hetgeen te weinig is en waardoor het dekgeld feitelijk weggeworpen geld is. Daar slechts zeer weinig paardenhouders ter vergadering waren, vroeg het Bestuur machtiging hun op andere wijze dan door deze convocatie te vragen of zij belang stellen in het plan en waar zij den hengst het best gestationneerd achten. Die machtiging werd verleend. Besloten werd op de Algemeene vergade ring voor te stellen eenige wijzigingen in het keurings-reglement voor fokvee. Door niet volkomen duidelijke redactie hebben enkele veehouders lijd- en geldverlies gele den door in te zendeDe n gevolg daarvan is dat, ten nadeele van de fokkerij, de keu ringen in populariteit verliezen. Het afileelingsbestuur heeft reeds eenige malen gepoogd, tot betreurens toe, redactie verbetering te verkrygen van de keurings commissie; doch steeds zonder afdoend suc ces. liet is dunrom wel genoodzaakt, zich tc wenden ot het Hoofdbestuur. De Mededingen bepaalden ziuli tof. nade re aanwijzing der proefvelden, wuaromtrent te zijner tijd bericht zal gedaan; tot proe ven met variëteiten van Zweedsche haver en lot het bericht, dat thans van het Cen traal-bureau geen Tiiomns-phosphat.t te be trekken is. Aan belanghebbenden werd kosteloos een brochure verstrekt over verbetering der rundvee-stallen, terwijl een collectie zaden ter beziclitigiug lag. Hierna werd de vergadering gesloten. Aan de markt vyerd gister aangevoerd 8<)0 Kilo boerenboteraan de Centrale botermijn 3350 Kilo ongezouten en 1925 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks controle. De prijs aan de markt was f 1.35a f 1.60; aan de mijn f LH a f 1.3! voor ongezouten en l'l.27 a fl.38 voor gezouten boter. H. t aansteken der lantaarns van rijwielen motorrijwielen en auto's moet volgende week geschieden om 5.10; die van de overige voer tuigen om 5.40. Gisterochtend ontstond etui binnenbrindje aan den Arnhemscheweg 91. Door beleidvol optreden van buren werd het vuur, «lat al flink om zich greep, nog bijtij«ls gedooid. Toch gingen nog een 4000 sigaren, die daar te drogen lagen, ontijdig in rook op. Een in het Sint Pieters- en Bloklanls- giirlhuis verpleegd man kwam hedenochtend half eli by Puntenburg Zoodanig door de gladheid te vallen, dat hy het liukei hoven- been op twee plaatsen brak. Ongelukkig was er geou enkel gene i kun dige thuis, zoodat het tot ruim 1 uur moest luren eer «Ir. Vin Eost de eerste hulp kon verleenen. Zou dit voorval niet een goede herinne ring kunnen wezen aan «le vei plichtigen om bij gladheiil der straten sintels of zand te strooien Tegen een werkgever, die oen kind bene den 12 jaar arbeid deed verrichten, is pro ces-verbaal opgemaakt. Een bcscbonkene, die zich gister l.y zijn arrestatie hevig verzette teg»n de p«jlitie, is behalve wegens openbar ironkenschap ook geverbaliseerd wegens wederspa- ning- h-'lil - Duo.' den ni re l te I iten vallen, valt de last niet tevens; wel verliest men de kracht om den last te dragen. Uit dan omtrek. Aan den heer H. Holtzschue, sedeit 1877 Directeur van het post- en telegraafkantoor te Baarn, is, op zijn verzoek, met ingang van 1 April eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. Door plaatsgebrek moeten zoowel versla gen als advertentiën uitgesteld tot het volgende nummer. Nadat H. M. de Koaingin den wensch had doen te kennen geven om een gedeelte der gelden, voor de aan te bieden geschen ken bijeen gebracht, te bestemmen voor een liefdadig doel, worden door de meeste Pro vinciale en plaatselijke comité's ook giften daarvoor ingezameld. De beide vereenigingen «Arbeid Adelt" en sTesselschade" meenden daarom te moe ten afzien van huu bereids meegedeeld voornemen om gelden byeon te brengen voor liefdadige instellingen. Zij vreesden on der deze omstandigheden slechts versnippe ring van krachten en verdeeldheid te zullen veroorzaken uu do taak, die zij op zich wil den nemen, reeds op andere wijze wordt vervuld. De Amsterdamsche briefschrijver van de „Prov. GroD. Ct." vertelt van de ervaringen van bet comité te Amsterdam voor bet luiermand-huldeblijk aardige bijzonderheden. Men weet, dat de Amsterdamsche dames het voornemen koesteren, aau H. M. een prachtwieg aan te bieden. „Een gewoon raensch, die voor zulk een meubel crèmekleurig satijn noodig heeft, gaat daarvoor naar een winkel en is, hoe lastig men ook weten mag, met uittoeken gereed in een kwattier, desnoods in een half uur. Voor de aanstaande koninklijks wieg gaat bet echter niet glad. Want niet éen dame heeft te beslissen, doch het gebeele dames-comité en zooveel hoofden, zooveel zinnenWat de eene mooi vindt, wordt door de ander ver weggeworpen. Zoo zijn de Amsterdamsche dames veertien, zeggeveer tien dagen betig geweeBt om de crómekleur te be palen I „Dat gold een kleinigheid, dooh het is te hopen dal men het over de verdere détails eerder eens wordt; anders bestaat er kaDs, dat de dames met het prachtige geschenk, datf 10 000 zal moeten kosten, te laat komen. „Intusschen ook op andere punten toont het co mité zich niet gemakkelijk. De Kunstsijverheids- school, dio ook voor het trouwcostuum van H. M. heeft gezorgd, dus zeker wel haar sporeu verdiend heeft op het gebied van kunstnaaldwerk, kan het den dames niet naar den zin maken. Toon, na lang overwegen, was besloten, dat het opperkleed van de wieg zou worden gemaakt, van peluche en niet van fluweel, werd vanwege de school medegedeeld, dat op die stof de rand van leeuwen, die de James or op geborduurd willen hebben, niet kau gemaakt worden. „Dat vond het comité toch wat dl te dwaasde opdracht moest vervuld worden, en wel zóo fijn, dat zelfs de nsgels van de leeuwenklauwen goed zicht baar moesten wezen. De beide werksters togen nu *an deu arbeid en ziet, de leeuwenrand w*b

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2