Dinsdag 2 Februari 1909. No. 7616, 58e Jaargang. Stadsnieuws. firma a h van cleeff :e AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post 4.15. Advertentiën 16 regels 60 rent: elke regel meer40cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ofïicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels ƒ1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën vait buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. korte6racht9 >tbus9. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS ven AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis van het publiek, dut ren door E. J. van OMMEN ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunriug tot liet oprichten van een gasmotor van 2.5 F.K. dienende tot bet in beweging bren gen van een vleeschhak-machino in het perceel alhier gelegen aan de Arnhemschestraat No. 19, bij het Kadaster bekend onder sectie E. No. 1790, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Dinsdag, den 16 Februari aanstaande, des voormid dags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om ten overstaan van het Gemeente bestuur of van een of meer zijuer leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in Ie brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zyn, volgens de bestaande jurisprudentie, alleen 7.(j gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of (Sen of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 2 Februari 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, W UI JTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter algetneeue kennis, dat de staat No. 75 der Grondbelasting van 1 Februari 1909 tot en met 2 Maart 1909 ter inzage is nedergelegd ter Secretarie der Ge meente. Amersfoort, 1 Februari 1909. De Burgemeester voornoemd, W UI JTIERS. Do BURGEMEESTER der Gemeonte AMERS FOORT brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht d.d. 25 Januari 1909. 4o afdeeling, No. 807/282, ter kennis var. belanghebbenden, dat in de GemeeDte Maarn een geval van SCHURFT BIJ SCHAPEN is voorgekomen. Amersfoort, 2 Februari 1908. Tegenstrijdige Gemeentebelangen. De Gemeentekas tegenover de Hoogere Burgerschool. Sedert meer dan tien jaren wordt te Amersfoort een stille doch hardnekkige strijd gevoerd, laat ons zeggen door de «Gemeente- kas", tegen de Hoogere Burgerschool. Middelen om den strijd te beëindigen op oen wijze, het móest bevorderlijk voor het belang der Gemeente, worden „overwogen", doch niet aangewend. Eenmaal zelis werd een prachtige gele- genhoid om de school op voordeelige wijze aan het Rijk over te doen, jammerlijk ver zuimd. Thans nijpen de bezwaren van school en Gemeentekas beiden erger dan ooitde Gemeentekas bloedt hevig, on in de Davids- hofstraat kan ieder waarnemen hoe le school er uitziet. In het verslag der 2de afdeeling van den Gemeenteraad over de Gemeentc-begrooting voor 1900, opgenomen in het nummer van 15 October 1908 van dit blad, staat o.a. vermeld, dat een »lid" de vraag stelt »wat hot voornemen van Burgemeester en Wet houders isoverdracht van de Hoogere Bur- gerscl ooi aan liet Rijk bedinging van een hooger subsidieof weigering van het aannemen van buitcnloerlingen liet »!id" vroeg dit sin verband" met het bouwen eener nieuwe schoolvreezende „dat de Gemeente het op den duur, niet zou kunnen uithouden". Als belanghebbend vader en ingezetene dezer Gemeente wil ik deze vrageu eens nader beschouwon. Uit het genoemde verslag blijkt, dat de school dit jaar ruim 48 duizend gulden zal kosten. Een 250 tal leerlingen zal, a 00 gulden per leerling, aan schoolgeld opbrengen 15 duizend gulden. Het Rijks-subsidie bedraagt 11 duizend gulden. Ontvangsten der school bedragen dus 26 duizend gulden. Ten laste der Gemeente blijft derhalve eene uitgave van 22 duizend gulden, zijnde dit dubbel zooveel als doorhet Rijk wordt b ij gedragen. Het nieuwe gebouw, waaraan reeds meer dan tien jaren dringend behoefte bestaat, zal toch cok voorziening eischen. Het Verslag van den toestand der Ge meente over het jaar 1907 zegt dienaan gaande: „dat ook bij Burgemeester en Wet houders de overtuiging bestaat, dat voor ziening noodig is, wil de school, ook in het belang der Gemeente, op den duur hare taak goed kunnen vervuilen". De Commissie van Toezicht op het Mid delbaar onderwijs zegt in bet zelfde verslag »dat het wenschelijk is, een einde te maken aan den tegenwoordigen toestand, waarhij het onderwijs gegeven wordt in twee ge bouwen, die beiden in menig opzicht onge schikt zijn voor hun doel en die op betrek kelijk verren afstand van elkander gelegen zijn". Wat die ongeschiktheid betreft, kan mede verwezen worden naar het Verslag der plaat selijke Gezondheids-commissie, onlangs in dit blad openbaar gemaakt. Hot nieuwe gebouw, dat door de Gemeente gesticht zal moeten worden, kan voor het tegenwoordig getal leerlingen veilig begroot worden op ongeveer 120 duizend gulden, een kapitaal, dat een annuïteit zou vorderen van 5 a 6 duizend gulden stel f5500. De jaarlijksche uitgaven der Gemeente voor de school zouden hierdoor stijgen tot bijna 28 duizend gulden, hetgeen eeu buiten alle verhouding groot bedrag zou zijn tegen over het Rijks-subsidie van 11 duizend gulden. Het buitengewone dezer verhouding blijkt ten duidelijkste, wanneer men hierbij ver- gelijkl, dat de onderwijskosten ten behoeve van het Gymnasium g e 1 ij k e 1 ij k door het Rijk en de Gemeente gedragen worden. Indien ook de onderwijskosten 7001- de Hoogere Burgerschool door Rijk en Gemeente ieder voor de helft bekostigd werden, dan zou het Rijks-subsidie moeten bedragen (48000— 15000) 2 10 500 gulden. De Gemeente zou dan voor 1009 aanspraak gehad hebben op eene verhooging van het Rijks-subsidie met 5500 gulden, lu dat geval zou de bijdrage der Gemeente in ie onder wijskosten tot 22000 5500 10500 gul den voor dit jaar verminderd zijn. De annuï teit van '1 nieuwe schoolgebouw hierbij ge voegd, worden alsdan de totale uitgaven der Gemeente tG 500 -|- 5500= 22 000 gulden. Dn school zelve zou daardoor wel geholpen zijn, maar niet de Gemeentekas, want de uit gaven der Gemeente zouden onverminderd gebleven zijn. De Gemeente heeft echter inde bestaande omstandigheden recht op meer steun van Rijkswege, omdat de schoolbevolking voor een zeer groot deel bestaat uit zgn. «spoor- leerlingen". Van hen geniet tie Gemeente Amersfoort geen enkel voordeel, direct noch indirect. Da kosten ten behoeve der jespoor- leerlingen" behoorden dus uoor verhooging van het Rijks-subsidie gedekt te worden. Dit was ook de grondgedachte van Minister Kuyper, toen Z.Exc., in afwachting eener nadere regeling, een tijdelijk buitengewoon subsidie van 5 duizend gulden aan de Gemeon te Amersfoort loekende.Doeb sedert dien werd jaarlijks ingok rompen, zoodat liet thans slcchls f 100J bedraagt (het vast Rijks-sub sidie is 10 000), zonder dat er sprake is geweest van eene nadere regeliug der uitgaven voor de school, tusschen Rijk en Gemeente. De netto uitgaveD ten behoeve van 250 leerlingen bedragen f48000 verminderd met flOOIJÓ vast Rijks-subsidie, dus voorlederen leerling ongeveer f 152 f 60 schoolgeld f92 per jaar. Het aantal »?poorleerlingen" bedraagt thans 108, dus het buitenge- w 0 0 n'Rijks-subsidie voor 1909 had behooren gesteld te worden op 180 X 92 gulden 19936, dus ongeveer 10 duizend gulden. Billijkerwijs zou derhalve het geheele Rijks subsidie voor 1909 twintig duizend gulden hebben moeten bedragen. De bijdrage der Gemeente aan de school zou daardoor 9 duizend gulden kleiner zijn geweest, dus in plaats van 22 duizend gulden thans 13 duizend gulden bedragen. Het Rijk is echter niet bereid geweest een hooger subsidie te verleenen voor de Amersfoortsche school klaarblijkelijk om dat er tal vun scholen in ons land zijn die hoewel niet in die zelfde mate toch ook veel »buitenleerlingen" tellen, terwijl zij dooreengenomen veel lager vast Rijks subsidie genieten dan aan Amersfoort is toe gekend. De vraag van het Raadslid, om «bedin- ging van hooger Rijks-sub.-idie" is hiermede vooreerst buiten beschouwiog gesteld. Het „weigeren van het aannemen van bui" tenleerlingen". Deze maatregel zou aanstonds leiden tot het verliezen van het geheele Rnks-subsidie. Dit verlies van 11 duizend gulden zal i n geen geval opgewogen kuonen worden door de verraiudering van het bedrag der jaarwedden van het onderwijzend personeel, zooals uit een eenvoudige berekening blijkt. Immers bij Raadsbesluit van Mei 1906 is aan j de vaste leeraren eeu minimum-aantal les- 1 sen gegarandeerd «waarvoor, ongeacht het werkelijk aantal te geveo les-uren, betaling 1 zal geschieden". De vermindering der jaarwedden vae de vaste leeraren kan om het even, hoe klein de schoolbevolking door het vertrek der buitenleerlingen ook mocht worden nooit boven een vast bedrag, dat kleiner is dan 11 duizend gulden, gebnebt worden. Uit dien hoofde kan de Gemeentekas dus nooit eenige winst behalen door den maat regel. Verder zou de opbrengst der school gelden aanstonds met meer dan 6 duizend gulden dalen, door het verdwijnen der spoor- leerlingen. Toelating van buitenleerlingen tegen ver hoogd schoolgeld, zou ook het Rijks subsidie verloren doen gaan en zou, tengevolge van het vertrek van een vermoedelijk aanzienlijk aantal buitenleerlingen, de onvermijdelijke daling van de opbrengst der schoolgelden niet kunnen stuiten. Evenmin zou een ver hoogd schoolgeld voor de stadsleerlingen tot dit doel kunnen leiden, want de draagkracht van vele ingt zetenen zou ontoereikend blij ken, en bet zou enkel leiden tot bet vertrek ook van eer groot aantal stadsletrlingen va1» de school, dat zelfs door de heffing vau een «evenredig" schoolgeld niet voldoende tegen gegaan zal kunnen worden. Voert men dat schoolgeld tot een hoogst mogelijk bedrag op, ook voor alhier verblij vende leerlingen, wier ouders of voogden buiten de Gemeente wonen, dan zullen die zoogenaamde „kostleerlingen" meerendeels de Gemeente verlaten om naar een andere school te gaan, die wel Rijks-subsidie ont vangt en dus gebonden is aan lage school gelden, of waar een Rijks Hoogere Burger school is. Er zyu nog Gemeenten te over in ons land, die prijs stellen op de directe en de in directe voordeelen, door de aanwezigheid van zulke leerlingen opgeleverd. Iloe dit weigeren van buiteuleerlingen ook geregeld moge worden, vast staat, dat de opbrengst der schoolgelden met dui zenden guldens zal dalen, beneden do tegenwoordige 15 duizend gulden, welke daling zich reebtstreeks zal uitspreken als een verhooging der gemeentelijke uitgaven voor de school, boven het bestaande be drag van 22 duizend gulden. Ook de annuïteit van het kapitaal, i. noodigd voor de verbetering en verbouwing van het hoofdgebouw der school, zal zich tal van jaren als een verhooging dier uitgaven doen gevoelen. Wel is waar zal een aan zienlijk verminderde schoolbevolking minder eischen stellen aan den omvang der lokali teit, en zou dus de bedoelde verbouwing kleiner kapitaal vergen, dan ecu nieuw schoolgebouw, dat aan de bestaande eischen moet voldoen maar voordeel, ic de beleekenis van minder uitgaven, kan er niet door ontstaan, want in véél sterker mate zal de jaarlijksche opbrengst der schoolgelden dalen door de verminderde schoolbevolking dan de annuïteit kan doen tengevolge van de lagere bouwkosten. Het kunstmatig tegengaan van den bloei der school door middel van het verboogen der schoolgelden, of door het «weigeren van het aannemen van b'iitenleerlingeu", zou dus de Gemeentekas ongetwijfeld nog hevi ger doen bloeden. In een volgend nummer van dit blad stellen wij ons voor, den derden door het Raadslid genoemden maatregel te behandelen: de eventueele «overdracht van de Hoogere Burgerschool aan het Rijk". G. J. BUYS. Het verluidt, dat het vreugcLeblijk aan H. M. de Koningin aan te bieden namens de vrouwen in de Provincie Utrecht zal bestaan uit een kinder-kleedtafel met zilveren wasch- benoodigheden. Uit den regenmeter kon door de vorst in Januari slechts viermaal neerslag worden afgetapt en wel op 8, 14, 15 en 31. In 't geheel werd 24.3 m. M. neerslag af getapt. De tram vervoerde in Januari dezes jaars 8320 betalende passagiers, tegen 8191 in de zelfde maand van 1908. De passage bracht op f 427.05, tegen f 418 de totale inkomsten waren f 451.97, tegen f443.27; de opbrengst per dagkilometer was f8.10, tegen 17.94. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd in Januari ingelegd by de Rijks Postspaar bank f '8 436.27 en daaruit terugge vraagd f38 210.53 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 14375. De Directie der Rijks Postspaarbauk ver zoekt om het volgende te melden: la verband met de in werking treding, op 1 Februari 1909, van de Wet van 13 Juli 1907 (Staatsblad, no. 193) tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het Bur gerlijk Wetboek betrekkelyk huur van dienstboden en werklieden, wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dal aan de kantoren der posterijen inlichtingen kunnen worden verkregen omtrent den inleg van het zoogenaamde «strangeld'', bedoeld bij artikel 1638 s van het Arbeidscontract, dat de Rijks postspaarbank aanwijst als de instelling, bij welke het niet-uitbeiaalde loon-bedrag moet worden ingelegd en omtrent hetgeen aan dien inleg, alsmede aau de terugbetaling ïaarvaD, voor werkgevers en arbeiders ver bonden is. De Algemeene maatregel van bestuur, vastgesteld bij Kon. besluit van 21 Maart 1908 (Staatsblad no. 88) strekkende tot uit voering van voornoemd wetsartikel verzeitort dat, na beëindiging der dienstbetrekking, j niet over het pand van den arbeider beschikt

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1