SEN N1S6EV I N G. Hondenbelasting. BURGEMEESTER on WETHOUDERS van AMERSFOORT horinneron ln-laiuhcbbeintoii or aan, dat de termijn van aangifte ten kantore van den Gemeente-ontvanger wegens bet houden van een of meer houden thans verstroken is. Zij, die de aangifte hebben verruimd, stellen zic-ti bloot tuin eeue vervolging, wegona overtreding van de bepalingen der Verordening. Overtreding zal worden gest stt volgens de l epa- lingen der Gemeentewet, onw minden! do verpl cli- ting tot betaling dor verschuldigde belastiug. Amersfoort, 1 Februari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIER8. De Secretaris, j. O. STEN'FEUT KROKSE. kan worden dan na gerechtelijk vonnis of ut it zijn schriftelijke toestemming. Op gelijkt wijze kan ook de arbeider over het te zijnen name ingelegde beschikken. Het aantal ingeschrevenen voor de lich ting 10U9 der Nationale Militie in deze Gemeente bedraagt 174. De Zaterdagavond ten Randhuize onder voor zitting ven den heer J. Lier. Kleber gehouden 149ate openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werd bijgewoond door de heeren J. Sinnige, II. van Haselen, S. van Vollen hoven. A. Kysink en den Secretaris, den heer H. P- van Hagelen. Met kennisgeving was afwezig de lieer H. Meursing. Na de vergadering te hebben geopend, deelde de Voorzitter mede, dat van het Gemeente bestuur was ingekomen een missive van 28 Ja nuari, houdend bericht, dat de heeren S. van Vollenhoven en A. Kysink hun benoeming tot lid der Kamer hebben aangenomen. De heeren Sinnige en 11. van Haselen zien de gelo ifsbrieven der nieuwbenoemde leden na eerstgenoemde rapporteert, dat zij in orde zijn en stelt voor, de heeren toe te luien. De Secretaris leidt hen binnen. De Voorzitter: Uw geloofsbrieven zijn nagezien en in orde bevonden. Ik feliciteer U en hoop, dat U beiden nog lang in het belang van den handel en de nijverheid te Amersfoort zult werk/aimzijn. Ik verzoek U, plaats te nemen. De heer Sinnige: Als Onder-voorzitter zij het mij vergund, U eveneens geluk te wenschen met uw benoeming. Doch wanneer ik dit zeg, kan ik niet nalaten er mijn leedwezen over uit te spreken, dat de handelaren en de nij veren te Amersfoort zich niet beter hebben geuit toen het gold het vervullen van vacaturen in deze Kamer, weike er naar streeft, alle takken van handel n industrie hoog te houden. Ik betreur het, dat drie steinmigen hiertoe zijn noodig ge weest. Het heeft mij mutatis mutandis doen den ken aan hat droevig geval der zoogenaamd staken de werklo >zen te Amsterdam, die de goedheid van hen, die zich belangloos opmaakten om het leed der werkloosheid te verzachten, beloonen door hen te posten. Waar U de benoeming hebt willen aannemen, hadd n de kiezers niet mogen vergeten, dat L uw tijd en uw moeite iocb geheel belangloos beschikbaar wilde stellen ten Late van den han del en de nijverheid, ik hoop, dat U dit vele jaren met ambitie zult doen en wensch U even zeer geluk. De notulen der vergadering van 19 December worden nu gelezen eu ongewijzigd vastgesteld. De Voorzit t er deelt mee, dat ingekomen zijn de gewone periodieken (jaarcijfers, verslagen Kamers van Arbeid, mededeel in gen omtrent de scheepvaartbeweging, enz.) en het verslag der Rijks Verzekeringsbank over 1907 met de weten schappelijke balans van 1 Februari 1903 tot 31 December 1907 zullen cireuleeren en daarna voor belangstellenden ter lezing voorliggen in het Secretarinat der Kamer, Muurhuizen 13. Ingekomen is nog het in het nummer van 12 Januari meegedeeld antwoord van den Direc teur-generaal der posterijen en telegrafie om trent hei interloc.de telefoonnet aangenomen voor kennisgeving. Ook is ingekomen de in het nummer van 14 Januari meegedeelde kennisgeving van den Mi nister van Landbouw. Nijverheid on Handel van 8 Januari omtrent den voorgenomen Alge- meenen maatregel van bestuur met betrekking tot art. 4 der Arbeidswet. De V o o r z i 11 e rDe Kamer heeft de ont vangst reeds doen publiceeren en het ze<-r be langrijke stuk heeft ter kennisneming voorge legen in het Secretariaat. Ik stel thans voor, deze zaak commissoriaal maken en benoem lot leden der commissie de heeren Meursing, Van Vollenkoven en Ky sink, do vertegenwoordigers der industrie in deze Kamer. De heer H, van Haselen: Heeft de Minister niet verzocht, eventueels bezwaren te vernemen uiterlijk 15 Maart Is het dan niet gewenschf, een termijn te stollen waar binnen het advies der commissi-.- moet inkomen De Voorzitter: De commissie zal welden gewonen weg volgen, haar nu afwezig medelid raadplegen en intijds gereed zijn. In de vorige vergadering zijn nog twee zaken commissoriaal gemaakt, waarin benoemd wer den dc heeren Var. Dam en Van Duinen. Nu dezen hebben opgehouden, lid der Kamer te zijn, stel ik voor te benoemen in de commis-ie voor de Mid-ienstandskairi'-rs -Ie heeren Sinnige, II van Haselen en Van Vollenhoven, on in de 1 commissie voor de Octrooiwei do heeren Meur- j sing, Kysmk «n -Sinnige. Aldus besloten. De oorzi iter: Nog is ingekomen een j missive van rlen M nisier van Waterstaat van i 27 Januari over do spoorweg-dienstregelingen, j Uit de lezing door den Secretaris blijkt, dat Minister opmerkt, dat de ondervinding heeft geleerd, dut telkens na de bekendmaking der dienstregelingen daartegen hozwaren worden ingebracht. Men vergeet daarbij echter, dat het onderzoek dier bezwaren nicer tijd vereischt dan wel wordt gedacht. Ook vergeet men veelal, dat het gehoor geven aan de verzoeken tot wijziging zou leiden tot het voordeel van slechts enkelen en tot soms groot nadeel van veel andoren. Om die redenen acht de Minister liet gewcnscht, dat alle verzoeken om wijziging worden in handen gesteld van hot lid der commissie tan advies in zake spoorweg-dienst regelingen. waarna do commissie doze bezwaren kan indienen aan het Departement. De leden dezer commissie zijn vermeld iu de ..Nod. Staatscourant" van 29 April 190b; in elke Provincie is f-en lid. Do bezwaren moeten inge diend in Mei en in November en worden be handeld in Juli en Januari daaraanvolgende. Do heer Sinnige: Tot dusver ontvangen wij de ontwerp-dien8tregelingen niet en'tis dus zaak, te trachten die te verkrijgen. Ik vrees ech ter, dal de termijn om bezwaren in te brengen, veelal zul worden overschreden en ilc acht dit verkeerd. Zou het niet mogelijk zijn, vroeger toezending der ontwerpen te bewerken? De Voorzitter: De Minister schijnt dit bezwaar ook te gevoelen, doch or schijnt niet aan te gemoet te komen. De Minister vraagt dan ook, mogelijke w.nschen reeds nu in te dienen en wij zullen daarom trachten ons zoo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met het lid der Commissie te Utrecht. Dc heer II. van Haselen: Ik meen, dat wij den Minister dankbaar mogen zijn nu hij gelegenheid geeft om wenschen mee te deelen. Ik acht dit zeer zeker een stap in de goede rich ting en kan me daarmee volkomen vereenigen. De heer V a n V o 11 e n hoven: Ilob ilc goed verstaan, dat de mogelijke wenschen moeten ingediend in Mei en in November Dan is dit zeker voor de volgende dienstregelingen, dus in Mei voor den winter- en in November voor den zomerdienst. Ik acht die termijn heel lang en vrees, dat wij dan niet veel zullen weten omtrent het ontwerp voor de naast volgende dienstregeling. De Voorzitter: Ik erken, dat het zeer lastig is voor de spoorweg-maatschappijen, de eenmaal vastgestelde dienstroosters te verande ren, vooral niet omdat do diensten verband houden met aansluitingen in het buitenland. Ik stel voor, het schrijven aan te nemen vooi kennisgeving en den Secretaris te machtigen, een abonnement te nemen op de ontwerp-dienst- regelingen. Aldus besloten. De heer IIvan Haselen: Zou 't n<SA geweuscht zijn, meer publiciteit te geven aan deze zaak? De Voorzitter: De ingekomen stukken worden steeds gepubliceerd door de „Amersfoort- sehe Courant welke zich welwillend daarmee belast en liggen daarna ter inzago van belang hebbenden in het Secretariaat. Bovendien zijn hier haar zeven verslaggevers Me dunkt, dat er dus wel voldoende publiciteit wordt gege ven aan het gesprokene eu aan de zaak zelve. Aan de orde is dc Rekening en verantwoor ding over 1908. Zij wordt geverifieerd door de he ren H. van Harden en Van Vollenhovcn, waarna eerstgenoemde rapp >rteert, dat zij in volkomen orde is. De Secretaris doet voorlezing, waaruit blijkt, dat het batig suldo van de rekening van 1907 bedroeg f 17. 3S en het Gemeente subsidie f 182. 62, zoodat de ontvangsten bedroegen f200. Do uitgaven hebben bedratren f 178. 50, zoodat het saldo over 1908 is f 21.60. De rekening wordt vaslgesteld. Ann de orde is «le rondvraag. De heer Kysink merkt op, dat hier nog steeds ontbreekt een douane-kantoor dat zeer zeker zou voorzien in een steeds meer gevoeld wordende behoefte. Eenigen tijd geleden heeft de Kamer deze zaak óok ter sprake gebracht, doch toen nul op 't rekest gekregen. Inmiddels is du aanvoer uit het buitenland veel uitgebreid en daardoor zullen wellicht de toen gemaakte bezwaren zijn opgeheven. De Voorzitter: De bezwaren, vooral die van de H. IJ. S. M., zijn van hieruit moeilijk te beoordeelen. Inderdiad beeft de Kanier et-nige jaren terug een poging gedaan, doch deze is voornamelijk afgestuit op den bouw door de H. IJ. S. M. van een douane-loods mot kantoor. De spoorweg-maatschappij ant woordde, dat de aauvoeren zóo gering waren, dat de kosten van het gebouw niet zouden worden gedekt. De heer Sinnige: Ik meen mij te herin neren, dat de Kamer destijds een oproep richtte tot de meest belanghebbende importeurs opdat zij met feilen en cijfers zouden kunnen komen, maar dat juist zij, die de aanvrage deden, in gebreke bleven, een opgaaf te doen. Ik meen, dat bet verzoek hoofdzakelijk is afgestuit op het feit, dat wij bij ons adres geen goede ar- gumeuten en juiste cijfers konden overleggen. De \oorzitter: Dit was althans een bijkomstige omstandigheid, die wel gewogen heeft. De Secretaris leest de notulen der ver gadering van 17 Mei 1902, waaruit blijkt, dat inderdaad de loop van zaken zoo is geweest als de sprekers meedeelden en dus de II. IJ. S. M. weigerde, een voorstel te doen aan de Regoc- ring. l)e V o o r z i 11 e r Ik hoop, dat belangheb benden ons thans juiste gegevens zullen willen verschaffen Indien wij die hebben, zullen wij gaarne het verzot-K herhaler.. Intussohen mogen we ons niet ontveinzen, dat een douane-kantoor r.ogal onkosten meebrengt, niet alleen doorliet ge bouw, maar ook door het personeel. Dat goederen byv< orbeeld uit Duitsuhlund voorbij Amersfoort gaan en uil Kottercam of Amsterdam worden teruggezonden, zit vooral in de veel geringer haven-tarieven. De heor Kysink: Hebben wellicht lirmas bezwaar gehad, hun aanvoeren mee te doelen l Anders kan ik mij niet begrijpen, dat zij geen inlichtingen gaven. De Voorzitter: Dat kan mogelijk zijn, doch wij behoeven slechts totaal-cijfers te heb ben en geen détails. De heer Sinnige: Bovendien heeft de Ka mer de gewoonte, dergelijke zaken met belang hebbenden lo bespreken in besloten vergadering Er worden dus geen namen en geen cijfers ge noemd. En die cyfers heeft de Kamer noodig, wil zij eenig Bucces hebben. De heer Kysink: Dagelijks ervaar ik hoe veel moeite, kosten er tijdverlies verloren gaan doordat we hier geen eigen inklaringskantoor hebben; vooral is dit het gevBl met ruw goed en vormstukken. Ib in de plaats zelf een doua ne-kantoor dan kan «le verklaring „Hollandsch fabrikaat" veel gemakkelijker verkregen en hoeft men geen kosten. Kon er een loodje aan die voorwerpen gehecht, dan zou 't ook kosteloos kunnendoeh zoo'n loodje zou worden meege geten. Soms gaat or een maand verloren, ten gevolge waarvan heel wat goederen weer uit de mode zijn eer men ze ontvangt. De lieer Sinnige: Ik ben zeer voor het voorstel van den her Kysink. Men kan boter even spreken met het douane-kantoor in do plants van inwoning dan met een expediteur elders. Hoofdzaak is echter: is het vestigen van een douane kantoor hier de moeite waard Deze vraag kan slechts beantwoord uit de cijfers, die belanghebbenden ons moeten verstrekken en waarom wij beleefd, doch dringend verzoeken. De Kamer behoeft niet te kennen de artikelen doch alleen het totaal-hedrag, zonder naam of iets. Voor coucurrentie-vrees behoeft dus geen angst te bestaan. Ilebb -n we die cijfers dan kunnen we ons wenden èn tot den Minister èn tot de spoor weg-maatschappij, «Tie als dan zullen nagaan of de bouw van een opslagplaats met kantoren voor den verificateur, enz. al dan niet loonend is. Maar óok moeten we er op letten, dat de expediteurs elders maar heel ongaarne zullen zien, dat Amersfoort een eigen douane-kantoor krijgt. De Voorzitter: Maar zij zullen het toch niet kunnen tegenhouden als wij inet flinke cij fers komen en do Regeering ten gevolge daar van bereid is. De heer E y si n k Niet alleen de H. IJ. S. M. maar ook dé N. C. S. vervoert veel goederen als door mij bedoeldwellicht heeft de H. IJ. S. M. bij de vorige opgaaf nagelaten, het ver voer der N. C. S. mee te tellen. De Voorzitter: Er is m. i. volstrekt geen bezwaar, de zaak opnieuw aan te pukken. De heer Eysink: Zou 't niet gewensebt zijn, de belanghebbende firma's eens te polsen De Voorzitten: Als U dat eens deedt De weinige meewerking der belanghebbenden de vorige maal is werkelijk niet aanmoedigend geweest, doch als de Kamer ditmaal goed gesla gen ten ijs kan komen, zal zij gaarne ander maal een poging doen. De heer Pinnige: Dus de heer Eysink gaat in zijn qnaliteit van lid der Kamer eens met belanghebbenden spreken en doet casu quo na denkend een voorstel. De V o orzitter: We hopen er dus spoe dig meer van te hooren. Hierna werd de vergadering gesloten. Ondanks de velerlei waarschuwingen, op allerlei wijzen gegeven, waagde de 7 jarige A. M., uit de Heiiingstraal, zich Zaterdag namiddag toch op het zoo heel gevnarlyke ijs der Heek vóór de Hoogere Burgerschool. Opeens ging hij er door en dreef nu met den stroom af. 't Was een ijselijk gezicht, hem af en toe een zijner armpjes uit het ijs te zien steken tot hij ten slotte wol een '20 Meter verder onder een vrij groote schol verdween. De mer.scben aan den kant waren zeer onder <len indruk, doch niemand durfde het waagstuk aan, zich op liet zoo brooze ijs te begeven tot eindelijk W. H. van Atne- rongen pardoes op en door het ijs springt, iets meer beneden strooms dan hij het knaapje zag, en het geluk smaakte, don kleinen drenkeling te grijpen en met ande- rer hulp op den vasten wal te krijgen. Spoedig was (leze nu naar het verband- lokaal in het Commissariaat van politie ge bracht, waarde heer A. M. E. van Seeuwen, bijgestaan door den heer L. van Dommelen, de kunstmatige ademhaling zoogoed toepaste, dat do doktoren Schreuder en Groneman, die inmiddels waren loegesneld, daarover hun groote tevredenheid betuigden alvorens den patiënt verder te behandelen. Een daad van buitengewonen moed en be leid van Van Amerongen en een prachtig resultaat van den cursus in Eerste hulp bij ongevallen, door »flet Groene Kruis" gege ven. De heer B. J. van Ooaterhoudt mocht een ««rvolle vermelding verwerven voor zijn om werp voor een baud voor Brehtn's „Thier- loben" bij tie prijsvraag, uitgeschreven door den Leipziger uitgever. Er is sprake van, de lange pantalon en de lage schoenen der infanterie te vervangen door halve laarzen met ingesloten pantalon. Een groote verbeteiing èn in 't polder land èu op de natte heide. Het detachement van hot 5o rog-ment infant Tie, dat op het jongste wapen feest van di n Kon. Onderofficieren Scherm bond o. a. den Wiselprijs wou in dun korps wed strijd geweer, werd bij zijn terugkomst aan het station hier opgewacht door don kapi tein-adjudant en de staf muziek. In de kazerne aangekomen, sprak de ko lonel-commandant de kranige schermers toe, die de eer van het korps in dezen zwaren k imp zoo hoog hebben gehouden. In den loop van dit jtur wordt, door over gang der lichting 1901, van do militie do Landweer op haar sterkte gebracht. Hij zal dan zeven lichtingen sterk zijn. Van 1910 krijgt telken jare éen lichting haar ontslag. Volgens de vredes organisatie van het leger zullen er dan zijn 48 bataljons infan terie, 44 compagnieën vesting-artillerie, 2 compagnieën pontonniers en 4 compagnieën genietroepen. Daarbij moeten zijn ingedeeld 48 hoofd-olficioren als bataljons-commandant '242 kapitein.*, 48 luitenants-adjudant, 48 luitenants-kwartiermeester, 242 luitenants. Er ontbreken echter nog 4 bataljons-com mandanten (do districten Dokkum, Delftzijl, Winschoteu en Terneuzen), 169 kapiteins, 48 luitenants-adjudant, 20 luitenants-kwar tiermeester en 80 luitenants. Voor de vergeetachtige»! en hen, die uit stellen tot liet laatste, oogenblik zij herin nerd, dat aan de industrie- en huishoud school wel Ira weer aanvangen cursussen in koken voor dames en voor dienstboden en iu cosluumnaaien voor dqmes en beroeps- naaisters. Met een enkel woord hebben we reeds gi-meld, dat de hoer W. Wernicke met het „Amersfoortsch Dameskoor", een kinderkoor en liet strijk-ensemble „Phiynis" heden over acht dagen in „Amicitiu" zal ten gehoore brengen O. Ludwig's „Tooverring" en zulks ten bate der plaatselijke afdeeling van <1» Ned. vereeniging voor volks-sanatoria. „De Tooverring", een operette voor vrou wen- en kinderkoor met orkest, is op ver schillende plaatsen in ons land met het groot ste succes opgevoerd en werd door de Pers zeer gunslig beoordeeld. Van de opvoering te 's-Gra veil huge, welke bijgewoond weid door de beide Koninginnen, schrijft het Al gemeen muziekweekbiad „Caeciliu". „Het sprookje is met zoer veel zorg in elkander gezet en de compositie getuigt van dj groote bekwaamheden van den compo nist. Wat deze operette boven alle andere werken van dit genre vóór heeft, is, dat zij niet alleen voor kinderen geschreven, maar ook voor kinderen geschikt is". En niet alleen dat kinderen genoegen zul len hebben met het op te voeren ot aan te hooren, maar ook ouderen vau dagen zullen gaarne dit werkje aanhooren, omdeschoone melodieën, de fantastische tafereelen en om de moraal. Want dit laatste is het juist wat de operetta's van Otto Ludwig boven het peil der gewone kinderwerkjes verhef!. Voor de geheel nieuwe décors heelt de heer Blok, op het gebied van decoratie een welbekende, do zorg op zich genomen, terwijl voor de costumeei ing geheel nieuwe costu mes gebruikt worden. Het hier ter stede welbekende strijkenscm- ble „Phrynis" heeft de orkestbegeleiding op zich genomen. En, hier komt het juist op aan, de mede werkenden geven hun talenten vcor een zeer lof .vaardig doel; het batig saldo zal worden afgedragen aan de Vereeniging tot oprich ting en exploitatie van volkssunaioria voor bursilijders in Nederland, Ook al zijn de onkosten niet gering, toch zal, bij flinke deelneming van het, Amers foortsch puJiek, waardoor dan wellicht twee uitvoeringen gegeven zullen kunnen worden, (wat tie onkosten aanzienlijk ver mindert) een flink bedrag kunnen overblij ven. Do heer J, Bcrendsen, leeraar Boekhou den M. zal de financieele verantwoording nazien. Zyn verslag zal uiterlijk 14 dagen na de uitvoering in do plaatselijke bladen verschijnen. Het Amersfoortsch dameskoor kan zich met vol vertrouwen voor de opvoering vin deze operette tot het Amersfoortsch publiek wenden, daar alle mogelijke zorgen aan die opvoering worden besteed Men teekene nu vlug op de lijsten, die thans cireuleeren en bedenke, dat daarvoor lot 0 Februari gelegenheid bestaat. Na dien datum wordt de prijs verhoogd. Zie de advertentie hierneven. Da Oudheidkundige vereeniging »Fl«hite" houdt Woensdagavond oen vergadering ten Raadhuize en zal Donderdagavond leden on gonoodigden doen vergasten op een lezing met lichtbeelden. De heer F. A. HonlTur uit Hatlein, wel «en zeer deskundige, zal dun spreken over het steekspel in de Mid deleeuwen. De kantonale afdeeling der Vereeniging tot verpleging in het huisgezin van halfver weesde-, verwaarloosde- en verlaten kinde ren houdt Vrijdagavond hier haar Jaarver gadering. Verschenen is het stenografisch verslag van het te Dordrecht gehouden 5o congres van den Middenstandsbond. He», zeer leerrijke hoek van 408 pagina's is voor bar weinig geld te verkrijgen inden boekbandcl of aan hot Secretariaat van

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2