QuakerOats Stadsnieuws. boren het aardoppervlak, dat de beweging met volgt en dus in staat is, de verplaatsing ran het daaronder gelegen punt van de aarde ncbt- baar te maken. Daartoe kan het best dienon een slinger. Dexe sal echter na eenigen tijd de be weging van het aardopjiervlak volgen en wel apoediger naarmate hy Itorter ie. Om een soo- veel mogelijk vast punt te verkrygon, is dus een scer lange slinger noodig, die men verkrijgt door een korten shnger horiwntaiil aan t bo- boveneindo te onderstelion, terwijl het onder, einde wordt opgehangon aan een schuinen dïDit' toestel gedraagt rich dan volkomen als een gewone vertical*» slinger, waarvan de lengte gelijk is aan den afstand van Jjet snijpunt der loodlijn op liet ondereinde en het verlengde van de lyn door de ondersteuningspunten tot de **Door den horizontalen slinger zeer zwaar te maken, wordt die stabiliteit vergroot en boven dien kan een inrichting worden aangebracht om dfe, ondanks alle voorzorgen, altijd optredende Slingeringen spoedig te dompen. Deze horizontale slinger is het vaste punt, dat men noodig heeft. Voor den kogel aan het ondcruiteinde van dezen slinger wordt een naald geplaatst, die draaibaar is om een as, welko het dichtst by het eeno o'mde is geplaatst, zoodat zij welkt als oen hefboom met zeer ongelijke armen. De korte arm rust tegen het ondereinde van den slinger en blijft oftyd daartegen rusten Heeft nu het aardoppervlak dan verplaatst zich het steunpunt van de naaldhot onder einde van den slinger blijft, althans in theorie, op zijn plaats, het daartegen rustende uiteinde van den korten arm der naald óok en dus wordt de beving van het steunpunt aangetoond door afwijkingen van hot uiteinde van aen lan gen arm en wol zoovelo malen vergroot, als de lengteverhouding tusschen den korten en den langen arm bodraagt. liet uiteinde van den langen arm der naald teekent zijn afwijkingen aan op een rol beroet papier, die door een uur werk langzaam en regelmatig wordt voortbewo- gen. Ziedaar, in zeer ruwe trekken, de beschrij ving van de seismograaf, het toestel waarmedo de bevingen der aardkorst worden aangeteekond. liet is duidelyk, dat zulk een seismograaf slechts bevingen in éen richting aanteekent, vandaar dat men twee zulke toestellen naast elkander opstelt, het een gewoonlijk id richting Noord- Zuid, bet andere in de richting Oost-West. Elk van dexe toestellen ontleedt dan de beving in de oomponente, die met zijn plaatsiug overeen stemt, zoodat elko uitslag in het seismogram niet de volle kracht der beving aangeeft, maar slechts de waarde aanwiist van elk der twee componenten, waarin de kracht is ontleed. Op de rol roetpapicr w orden door een afzonderlijke naald, die in vorbinding staat met een electri- echo klok, tydstrepen geplaatst, bijv. om de minuut. Daar de aardoppervlakte in voortdurende trilling verkeerd, teekenen de naalden op het roetpapier goon rechte lijn, maar een voor het bloots oog, regelmatig golvende, tot bet oogen- blik waarop een buitengewone beving optreedt. De bevingen van bet aardoppervlak worden voort geplant langs verschillende wegen met verschil lende, dochbekonde snelheden. Men krijgt dus van eon beving in het seismogram verschillende aanteekeningen, die ook in karakter duidelijk van clknnder afwijken. Men kan deze phason dus scherp van elkander onderscheiden en hun onderlinge afstand geeft, daar immers de Biiel- heden van voortplanting bekend zijn, een mid del aan de hand om den afstand van de bering tot het waarnemingsstation te berekenen. Elk seismologisch station, ook dat te De Bilt, kan dus opgeven, dat een aardbeving heeft plaats gehad op een dien en dien afstand van net observatorium. Door middel van kaarten, waarop lynen zijn geteekend, aanwijzende stre ken, die op gelyke afstanden van het waarne mingsstation zijn gelegen, kunnen de observa- tors aan dal station nagaan in welke gebieden de waargenomen aardbeving heeft plaatsgehad. Andere waarnemingsstations hebben soortgelijke kaarten, waarop de zooeven genoemde lijnen anders loepen. I)e waarnemers krijgen dus elk op hun kaart een lijn, waarop het centrum der aardbeving gelegen moet zijn. Teekent men nu deze lynen op een kaart over, dan is haar snij punt de plok van de aardbeving. Zoo is het dus mogelijk geweest om zelfs de onbewoonde streek te bepalen, waar de aardbeving van 23 Januari heeft plaats gehad. Omtrent deze beving werd in do eerste be richten al dadelyk gemeld, dat zij „vermoede lijk" in Perzië of Hindoslan had plaats gehad. Tot deze bepaling was men gekomen, omdat de afeUndslijn der beving toevallig maar éen aard- bevingsgebied sneed en dus met ecnige waar schijnlijkheid aangenomen mocht worden, dat binnen dat gebied de beving was voorgevallen. Hetgeen eerst veel later bloek juist te wezen. Dobbolen. Nog geen twee jaar is 't geleden, dat ons volk mllioouen heeft verloren door bet dobbelspel. Toen dit pas geschied was, scheen de schrik er vrat in gekomen en in bladen van allerlei richting werd het schandelijk gedobbe) afge keurd in strenge bowoordingen. „We moeten ons schamen", schreef de N. Rott. Crt. Thans schyut de schrik er al weer uit, en hst lieve leventje gaat weer aan den gang. In groote advertenties wordt het publiek tot dobbelspel aangemoedigd. Met een bedrag van 25 gulden kan men meedoen, en dan wordt de winst op 500 gulden in de drie maanden geschat. Zoo leest men. Edelmoedige menschen zyn toch de stel lers van zoo'n advertentie, dat ze bun eigen 25 pop, in plaats van er zelf 500 mee te winnen, gebruiken om, door advertenties te Etaatsen, de winst aan andere menschen te ezorgecl j Toch wordt er blijkbaar op gerekend, dat velen zich zullen laten verleiden. Denkt men wel aan den fatalen termijn voor aangifte voor de Kiezerslijst De allerlaatste dag is Maandag de 15de Februari. Doch waarom zou men wachten tot het laatste nippertje? Als dan iets niet in orde is, komt men juist te iaat en is door eigen schuld een jaar verstoken van zijn kiesrecht. Burgemeester en Wethouders stellen aan den Raad voor, alsnog voor den weg van het stationsplein over Birkhoven naar Soest in eigendom over te nemen de terreinen kadas traal bekend sectie C, nos. 703, 704 en 705, toebehoorende aan den heer M. L. Bron Verkerkzulks omdat bij de nadere uitzet ting van den weg gebleken is, dat er een verschil is fusschen de kadastrale kaart en den toestand ter plaatse. Burgemeester en Wethouders stellen aan den Raad voor, aan de Vereeniging tot be- striding der tuberculose te Amersfoort tot weileropzeggens kosteloos in gebruik af te staan een lokaal van bet voormalig Schut terij-magazijn tot berging van verplegings- artikeien. Het is nu 25 jaar geleden, dat het per ceel, thans genummerd Kortegracht 3, door koop overging aan den tegenwoordigen ei genaar. in dit huis werd 14 September 1547 ge boren Johan van Oldenbarneveldt uit de echtelieden Gerrit van Oldanbarneveldt en Deliana van Weede. Het „nieuwe poortje", iD de koopakte genoemd, heet thans üldenbarneveld-straatje. Zeventien jaar liter werd het weer door ^ie familie Van Oldenbarneveldt vervreemd. Door den Inspecteur van het militair on derwijs zijn voor dit jaar benoemd tot leden van de commissie, belast met het afnemen van het toelatings-examen tot het le stu diejaar van den cursus bij de infanterie, tot lid en voorzitterde kapitein A. A. Heis terkamp, directeur van den cursus bij het 5e regimenttot leden de le luitenants J. Busquet, B. Jasink en J. H. Lamour van het 5e regiment infanterieF. H. Heuvelink van het Ce regiment infanterie, R. van Drunen van het 8e regiment infanterie en J. A. H. Abeleven van het instructie-bataljon, allen leeraren aan den cursus. Luitenant J. L. M. H. Higly, van het 3e regiment veld-artillerie gedetacheerd bij de Rijschool, wordt na ommekomst zijner deta cheering op 1 Mei ingedeeld bij bet depot te Breda. Den 11 Mei 1908 werd besloten tot samen smelting van de onderofficiersvereeniging „Ons Belang" met de militaire wederkeerige maatschappij «Onderlinge Voorzorg". Aan dit besluit is door het Bestuur van laatst genoemde vereeniging tot dusver geen uit voering gegeven. Het Hoofdbestuur van „Ons Belang", dat zich niet gerechtigd heeft geacht ten deze medewerking te verleenen, heeft gevraagd den Minister van Oorlog, die door een commissie het al of nietwen- sohelyke der samensmelting wenschle te doen onderzoeken, persoonlijk te mogen inlichten, doch oDtving ten antwoord dat men zich daarvoor kon wenden tot den Secretaris-generaal. Inmiddels is door 1567 leden van «Onder linge Voorzorg" aan het Bestuur verzocht, een buitengewone algemeene vergadering te beleggen. Dit jaar zyn 33 plaatsen opengesteld voor adelborst 2e klasse by het Kod. Instituut voor de Marine te Willemswoord. Aanmelding vóór 1 Juni. Bijzonderheden in Staatscourant 35. We hebben zeer groote verwachtingen gehad van de opvoering der kinder-operette „DeToo- verring"; af en toe woonden we een deel der zeer vele repetitiën bij en telkens bleek, ons meer in welke zeer goede handen de leiding was, telkens leerden we de lieflijke muziek rueer waardeeren. En onze verwachtingen zijn verre overtroffen Dinsdagavond bij de eerste opvoering. Wie wel eens zich heeft gewaagd aan hetin- stndeeren van een verjaardagsvers aan een kind of, erger nog, wie voor een grootscher feest, een zilveren bruiloft bijvoorbeeld, een paar hum mels een voordrachtje heeft voorgezegd, voor gezongen, voorgespeeld, in den treure herhaald „neen zóo moet je niet staan, zóo moetje 't niet zeggen, zóo moet je je niet bewegen weet", wat er aan vaat is en herinnert zich wel hoe blij hij was, toen 't voordrachtje niet Al te slecht achter don rug en het handgeklap werkelyk wat meer was dan wat men by groote men schen noemt een auccës d'estime. De heer W. Wernicke heeft al een zeer ge lukkig bewys geleverd van goed atavisme. Het door zijn moeder voor kinderen zoo echt begrij pelijk gedichte libretto, de door zijn vader voor kinderstemmen zoo juist van pas geschreven muziek heeft hij op onverbeterlijke wijze doen uitvoeren door een zestigtal kleuters. Bij de groote momenten vooral de markt-scöne en het slot-tableau was het heele tooneel van „Amicitia" vol. En toch niet éen, die ook maar trachtte iets te doen wat de componist niet ge schreven, de dirigent niet bedoeld heeft. Zelfs toen de booze Mestaphorus loon naar werken en op zijn echtDnizend-en-eén-nachtsch een flink pak slagen kreeg, was er niet eén van de dwer gen, die gebruik trachtte te maken vt\n deze wonderscboone gelegenheid om eens uit den band te springen. Steeds was er voortreflijke orde; ieder kende zijn plaats, wist wat hy te doen had en vooral wat hij laten mooat. 't Was een lust om het te zien. En een lust was ft ook, het kleine goed le hooren zingen, zonder ook maar éen keertje te schreeuwen, zelfs in 't meest bewogen moment, waar do partituur een geweldig fortissimo eiechte. Wat een heerlijk mooi geluid had de sopraan, het dochtertje van den heer Schickendantz, glashelder en hoewel ze als Ali do heel zware hoofdrol te vervullen had, alle bedrijven door, onvermoeid. Al» deze „vondst" want dat is het geweest eens verder kon opgeleid, wat zou die stem prachtig kunnen worden ontwik keld. Ook de jeugdige alt, een dochtertje van den heer Eynmnn, die de goede fee zong en heel mooi speelde, mag wel eens extra genoemd. Buitengewoon veel zorg was besteed aan de aankleeding. Op de echt OoStersche markt in het eerste bedrijf waren tal van kraampjes, voor zien van schitterende en glinsterende en kleu rige waren zooals die onafscheidenlijk daarbij behooren. De prachtige décors door den beer T. L. Blok geschilderd, vooral het marktplein en de grol en het paleis van den toovernaar, verdienen ten volle bewaard te worden. Zou 't niet mogelijk wezen, dat „Amicitia" ze overnam De costumes waren prachtig, en ook de ver lichting was bijzonder goed. Door de immer juiste begeleiding beeft het strijk-enaemble „Phrynis" zien van een nieuwen kant doen kennen, die de sympathie voor dit kranig troepje weer veel heeft doen toenemen. In 't kort de opvoering was buitengemeen goed en de hartelijke woorden die de heer Schic- kendantz sprak toen hij namens de ouders der uitvoerenden den heer Wernicke lauwerde, wa ren ten volle verdiend, zeker niet minder dan de lof die de heer Wernicke bracht aan den heer Blok er, aan „Phrynis". De zaal was éen en al opgetogenheid. Zelfs bij open doek werd terug geroepenna elk be drijf twee- en driemaal halen en aan 't slot een enthusiaste ovatie aan den dirigent, het orkest en de zangeresjes en zangertjes. Te bitterder daardoor klonk de klacht van den heet Wernicke, dat hij zoo weinig meewer king heeft ondervonden van de stadgenooteu. Slechts de roode stoelen waren bezet. Wie gemeend heeft, dat het „toch maar een kinderboel" was, heeft zich deerlijk vergist en door zijn wegblijven heel veel gemist. Hedenavond herhaling tegen verminderde prij zen de plaatselijke vereeniging voor tubercu- lose-bestrijding heeft dus nog wat meer kans op een welkome bijdrage en Zondagavond nog een opvoering, als volksavond. Dan zal 't wel heel vol wezen en dan zal 't daveren in de zaal. Maar meer erkenning voor al de moeite die de heer Wernicke zich gaf dan hij Dinsdagavond reeds ontving, zal hij" toch moeilijk kunnen krijgen. Ais de twee nu nog komende opvoeringen nu ook sna wensch om wat financieel succes maar bevredigen. Maar dat moet immers, waar het doel zoo goed en aller zoo sympathiek is. 't Wordt weer druk volgende week in Amicitia". Zondagmiddag een portefeuille van het schilderkunstig genootschap «Pictura Velu- vensis", uit Renkura. Dinsdag daar de uitvoering van het Araers- foortsch mannenkoor. Donderdag het concert (niet in abonne ment) van mevrouw Noordewier-Reddingius. Zaterdag vragen-avond van Vrouwenkies recht. 't Lykt h-.ast te veel. Eeu 30-tal vrijzinnigen woonde Dinsdag avond de vergadering by in «Ons Huis" om te komen tot oprichting eener nieuwe kies- vereeniging. In beginsel werd daartoe besloten. Een commissie, bestaande uit de heereu Hoog, Kruisiiiga en Rijkene, zal de voorbe reidende werkzaamheden verrichten en bin nenkort hoopt men te komen tot definitieve oprichting. De »Staatscourant" van gister bevat de gewijzigde Statuten der Naamlooze Vennoot- schap «Eerste Nederlandsche thorium- en gasgloeilicht-i'abriek", gevestigd te Amers foort. Do Gemeente-werkman G. Smit had gister het ongeluk by bet snoeien van een boom in het Plantsoen bij de Viandenstraat daar uit te vallen. Dr. Van Enst verleende de eerste hulp en constateerde nogal ernstige kneuzingen aan schouder, heup en been. De patiënt werd per brancard naar huis gebracht. Gistermiddag werd door de politie uit Amsterdam hierheen geleid een minderjarig meisje, dat door de Amersfoortsche politie werd op transport gesteld naar haar ouders te Zwolle; gisteravond werd uit Zwolle hier aangebracht een minderjarige jongen, die hedenochtend werd geleid naar zyn verzor gers te Arasterdam; Door de politie is hedenmiddag proces verbaal opgemaakt tegen twee mannen die hier, zonder permissie, muziek maakten. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, zijn zy buiten de Gemeente geleid. Som» beleedigt u iemand door zyn lof, vereert een ander u door zyn blaam. TJit don omtrek. Gedeputeerde Staten van Gelderland heb ben andere data voor de sluiting der jaebt op waterwild bepaald dan aan het hoofd van dit nummer door Gedeputeerden van Utreeht zijn vastgesteld. Jagers mogen zich daarvan wel op de hoogte stellen. Door wijlen mr. J. H. M. baron Mollerus van Westkerke, in leven Commissaris der Koningin in Gelderland en o id-Burgoraeester van Baarn en Eemaes, is aan de Gemeente Baarn gelegateerd het zilveren geschenk met bybehoorend album, dat bij van de ingeze tenen dier Gemeenten ontving toen hij in 4897 bedankte voor de benoeming tot lid van Gedeputeerde StateD van Utrecht. Mej. J. J. Jansen, onderwijzeres aan de Oosterschool te Baarn, is benoemd aan de school voor meeruitgebreid Lager onderwijs te Purraerend en beeft daarom tegen 16 April ontslag gevraagd uit eerstgenoemde betrekking. Door de genie zijn boringen gedaan in het Slingerbosch bij Harderwijk in verband met den bouw eener nieuwe kazerne. Nu er zoowel te Harderwijk als te Nun- speet veel verzet is tegen de vestiging van het Ryks-krankzinnigengesiicht naast het sanatorium «Sonnevanck" heeft een parti culier een deel zijner terreinen onder Ton- zel aan het Rijk te koop aangeboden voor dat gesticht Het Ryks-toezicht op het krankzinnigen- wezen heeft deze terreinen reeds id oogen- schouw genomen. Brigadier-titulair der Rijks-veldwacht W. Krykamp, vroeger te Hoevelaken, thans te Doorn, heeft tegen 1 April pensioen aan gevraagd. 389ste Staatsloterij. Vijfde klasse. Vierde-of laatste week. Trekking van 9 eu 10 Februari 1909 (2000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breedestraat 22) zyn aan de navolgende nummers te beurt gevallen. Prijzen van f70: 847 849 869 8471 8473 9753 9758 10210 10231 10238 12529 17704 en 17719 Te zamen 13 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 854 868 6561 6585 8297 9548 9551 9785 10105 10209 10367 12129 1213612149 12150 12533 12557 12558 172691729117309 17705 17723 17730 en 19309. Stoomvaartberichten. Opgave agentschap Alex. Mackintosh Co. Soesterweg 14, Amersfoort. Maatschappij »Nederland". s.s. Vondel" arriveerde 10 Februari te Sabang. RECLAMES. Van 1 tot 5 regels f 1.25 elke regel mee 25 cent. De gesloten pakken houden Quaker Oata bleeds verach en zuiver, behoeden ook het artikel voor stof en andereonreinheden. Quaker Oats beteekent groote be tparing voor de huisvrouw, frisch uiterlijk en bloeiende gezondheid voor het gc- heele gezin.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2