Donderdag 16 Februari 1909. BLOOKERS No. 7623. 58e Jaargang FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1.45, Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. By regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT O Postbus 9. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT; Gelet op de artikelen 15 en 18 van het Kies reglement voor de Kamers van Arbeid; Brengen ter algemeene kennis, dat op heden ?.ijn vastgesteld de Lijster), aanwijzende de pa troons en de werklieden, die tot het Kiezen van van leden van bovengenoemde Kamer van Arbeid bevoegd zijn; dat de vastgestelde lijsten voor een ieder ter inzage liggen ter Gemeente-secretsrie op werk dagen van des voormiddags 9 lot des namid dags 3 uur en dat afschriften der vastgestelde lijsten tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Bezwaren tegen de lijsten kunnen binnen veeitien dagen na heden worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten dezer Provincie. p& bezwaren moeten zijn ontleend aan het feit, dat de namen van den verzoeker of van een ander in strijd met de bepalingen der Wet op de Kamers van Arbeid of van het Kies reglement voor die Kamers daarop voorkomen, niet-voorkomen of niet behoorlijk voorkomen. Amersfoort, 15 Februari 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, J. G. STENFERT KROKSE. De Burgemeester, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER vsn AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden dat van af heden op de Secretarie ter visie ligt de Ontwerp-verordening no. 7 houdende het verbod tot het stellen van gebouwen op grond, welke in de naaste toekomst voor den aanleg vaneen straat, gracht of plein bestemd is. Amersfoort, 15 Februari 1909. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. Do BURGEMEESTER dtr Gemeeute AMERS FOORT brengt, ter voldoening iwu de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de provircie Utrecht dal. II Februari 1909, 4e afdeeling, No. 558/404, ter bennis vsn belanghebbenden, dat iu de Gemeente ZEGVELD een geval van MOND en KLAUWZEER ia voorgekomen. Amersfoort, 16 Februari 1908. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS vsn AMERSFOORT. Gelet op ar tb 0 en 7 der HINDERWET, Brengen Ier kennis van bet publiek, dut ren door L. H. RIEZEBOS ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tol het oprichten van een smederij in bet perceel alhier gelegen aan een steeg, uitko mende in de Hellestraat en begrensd door de per- eeclen Hollestraet 88 en 40 bij bet Kadaster bekend ouder srclie E. No. 2S32, op de Secretaiie der Ge meente ter visie ligt, en dat op Dinsdag, den 2 Maart aanstnaude, des voormiddags te half elf uren, gele genheid ten Raadkuize wordt gegeven om ten overstaan van hel Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegeu het oprichten vnn de inrichting in Ie brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid dtr Hiuderwet, 2ijn,volgeD8 de bestaai de juri.-piudentie, alleen zjj gereehiigd, di" overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeente bestuur of éen of meer zijner leden zü« verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 1(1 Februari 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Vereenigisg tot bestrijding der tuberculose als volksziekte te Amersfoort. Onder voorzitting van den heer W. H.E. Vrijdag, werd Donderdagavond in »Ong Huis" gehouden de eerste Jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging. De Voorzitter deelde, na zyn wel komstwoord, mede, dat sedert de jongslo ledenvergadering het consulatie-bureau is geopend, gevestigd in het St. Elisabeths gast- of ziekenhuis, dat verplegingsmiddelen zijn aangeschaft en dat de wijkzusters van »Het Groene Kruis zijn opgetreden als enquê- trices. De notulen der vergadering van 14 Octo ber weiden nu gelezen en ongewijzigd vast gesteld. De 2e Secretaris, de heer VV. C. O os ter- in an las nu het volgende verslag over 1008: Ongeveer in het midden van 190S werd, op initiatief der medici, een comité gevormd, dat pogingen in het werk zou stellen, ook te Amersfoort sympathie te wekken voor den srijd tegen "de tuberculose. Door dat comité, werd op 6 Juni in de groote zaal van «Amicilia" een vergadering belegd waarin dr. VV. J. van Gorkom, uit's-Graven- liage, Secretaris-penningmeester der Nederl. Centrale vereeniging tot bestrijding der tu berculose, een voordracht hield over: De moderne wijze van bestrijding der tubercu lose als volksziekte. De oproep tot deze vergadering was uit gegaan van de volgende stadgenootenjhr. J. VV. A. Darchman Wuijtiers, P. M. L. de Bruijn Prince, mevrouw jhr. Van Beijma thoe Kingma, C. Th. van Beek, M. L. Celosse, dr. A. 11. C. van Driel, pastoor L. A. F. X, Fock, mevrouw S. FrederiksVan CleelT, dr. F. A. F. Groneman, mevrouw Hamers Geerligs, J. W. Jorissen, M. Kamerling, prof. F. Kenninck, H. H. E. Morren, ds. W. J. Meiners, C. J. Nierstrasz, mevrouw baronesse Rengers van Warmenhuizen, dr. II. VV. Schreuder, A. M. Tromp van Holst, E. L. Visser, J. van Vollenhoven, VV. H. E. Vrijdag, mevrouw Warnsinck en G. van Wijland. Nad-'.t dr. H VV. Schreuder met een woord van welkom die vergadering geopend 1 ad, zette dr. Van Gorkom het standpunt uiteen van de Centrale vereeniging. Na afloop dezer lezing gaven zich een 25-tal dames en heeren op als lid eerier te süchten plaatselijke vereeniging. Zaterdag '20 Juni werd daarop een leden vergadering belegd in Amicitia, waar de waarnemend Voorzitter, dr. Schreuder, mee deelde, dat een 35-tal personen zich als lid had opgegeven, zoodxt de oprichting eener vereeniging als definitief kon worden be schouwd. In de zelfde vergadering bad de Bestuurs verkiezing plaats en werd het Bestuur sa mengesteld als volgt: mevrouw Rengors, Presidente; VV. H. E. Vrijdag, Vice-presi dent, dr. 11. VV. Schreuder, le Secretaris, VV. C. Oostermao, 2e Secretaris, mevrouw Van Hogendorp, Penningmeesteres, mevrouw Van Oldeneel en P. M. L. de Bruijn Prince, leden. Zoo spoedig mogelijk werden nu Statuten en Huishoudelijk reglement ontworpen. In de ledenvergadering van Vrijdag 24 Juli weiden de Statuten vastgesteld en werd besloten, daatop de Koninklijke bewilliging te vragen, welke verleend werd bij besluit van 2 September 1908, no. 56. Tevens werd r,og in die zelfde vergadering besloten, een verzoek bij de Regeering in te dienen om nog voor dit jaar in aanmer king te komen voor het ontvangen van een Rijks-subsidie. Op dit verzoek mochten wij een gunstige beschikking ontvangen en werd ons bij besluit van 21 Augustus 1908, no. 7987, een subsidie toegekend van f 600, welke reeds door onze Penningmeesteres is ontvangen. Ook de Gemeenteraad willigde ons ver zoek cm subsidie in en stond in zijn ver gadering van 27 October tot wederopzeg- gens een bedrag van f250 toe. Na het ontvangen der Koninklijke bewilli ging op de Slatuteu werd, in overeenstem ming daarmee, het Huishoudelijk reglement ontworpen, dat werd vastgesteld in de leden vergadering van 14 October. Ten einde het streven der vereeniging in nog wijder kring bekend te maken, werd in het begin van September een circulaire verspreid met de uitnoodiging tot bijwonen eener vergadering op 24 September in Ami citia, in welke dr. Van Gorkom een lezing MEN MOGE U NAMAAK 0PDRINCEN, HOUDT VAST AAN DAALDERS CACAO; GE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. hield over „de tuberculose en haar bestrij ding", verduidelijkt door lichtbeelden. De groote zaal was geheel gevuld en dat deze bijeenkomst een goed gevolg heeft gehad, bewijst Je stijging van het ledental. Het is hier de plaats, een woord van dank to brengen aan de dames, die zich bereid verklaarden, ook door huisbezoek leden te werven. Dit niet steeds aangename werk, voorbereid door onze dames-bestuurs leden, is met bijzondere liefde en ijver ver richt. en dat de arbeid by hen in goede handen is geweest, kan de Penningmeesteres getuigen, liet aantal leden en begunstigers toch steeg tot 307, terwijl aan contribjtiën en giften inkwam f675. Door zoo veel medewerking was het Bestuur in staat, spoedig zijn arbeid met ernst aan to vatten. Reeds in de eoiste vergadering was be sloten, een consultatie-bureau te stichten en een enquetrice aan te stellen. In de Bestuursvergadering van 7 October werd besloten, de Zusters van „Het Groene Kruis" als enquétrices te benoemeD, terwijl in die van 20 October de werkzaamheden van het consultatie-bureau werden geregeld in overleg met de medici, die zich met de meeste welwillendheid bereid hadden ver klaard, zitting iu dat bureau te nemen. Het consultatie-bureau zetelt éen maal per week, en wel Donderdags te 4 uur, iu het St. Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis, waar dan volgens rooster een paar geneesheeren benevens de Zuster aanwezig zijn. Sedert November hebbon zich daar aan gemeld 25 personen, terwijl nog door den behaudi lenden medicus éen patiënte werd ingeschoven, die te ziek was om haar wo ning te verlaten, maar toch gaarne van de voordeelen der vereeniging wilde gebruik maken. Van deze 22 patiënten kwamen er 10 uit eigen beweginghiervan waren 5 niet-tubjrculeus maar wenschten toch een nauwkeurig onderzoek, terwijl de zesde in een vergevorderd stadium van longtering verkeerde. Hij had geen behandelenden medicus. Een andere patiënte vertoonde wel longlijden maar niet van tuberculeusen aard zij genas dan ook met behulp der vereeni ging biunen eenlge weken volkomen. Drie anderen bleken bij nader onderzoek niet-tu- bereuleus te zijn. Van de tuberculeuse patiënten behoorden 7 tot het eerste, 3 tot het tweede en 3 tot hel derde stadiumnaar den leeftijd waren er 3 tusschen 1 en 10 jaar, 2 tusschen 10 en 20, 7 tusschen 20 en 40, en 1 boven 40 jaar. Twee patiënten van het eerste stadium konden na eenigen tijd als genezen worden beschouwd en waren in staat, hun arbeid te hervatten. Eén patiënt van het derde stadium werd in het Ziekenhuis opgenomen. Waar de Zusters het noodig vonden, wer den ledikanten mat toebehooren, ligstoelen, zakdoeken, sputa-bakjes, sputa-Ilacons, ther mometers, enz. verstrekt. Ook werd een begin gemaakt met het verstrekken van geëimailleerde emmers voor desinfectie van het lijfgoed, terwijl kleine bakjes werden uitgedeeld, besterad tot het bewaren van den zakdoek, die aan het ledikant opgehan gen kunnen worden. Melk werd eenige malen door de veree niging verschaft ;in andere gevallen zorgde biervtor de bekende dames-commissie, die reeds vele jaren in onze Gemeente met zooveel succes werkzaam is. Voortdurend komen nog zieken onze hulp inroepen en langzamerhand zullen de Zus ters, gesteund door een welvoorzien maga zijn van verplegingsartikelen, het werk aer Vereeniging meer en meer volmaken. Dan zal ook de wenschelijkheid van een ligbal ter sprake komen. De onmiddellijke omge ving onzer stad is hiervoor uitermate ge schikt. We mogen dit verslag niet eindigen zon der een woord van dante te hebben gebracht aan het Rijk en de Gemeente voor hetver- leenen van subsidie en verder aan allen, die ons in ons werk hebben gesteund. Kan uit den aard der zaak nog niet op resultaten worden gewezeD, toch mogen we met groote voldoening op de achter ons liggende periode terugzien, daar we den grond mochten leggen voor een arbeid, die zegenrijke ge volgen belooft te hebben voor Amersfoort. Toch zijn we niet tevreden. We zouden gaarne meer willen doeD. Want groot is de ellende, door de zoo zeer gevreesde tuber culose aangericht en veel is er noodig om te voorzien in de dringendste behoeften van de velen, die lijden. Daarom willen we be sluiten met een oproep aan allen om ons te steunen, in de eerste plaats door lid te worden en in de tweede plaats door het werven van nieuwe leden. Dat het volgend Jaarverslag zal mogen getuigen van minstens een verdubbeling van het aantal leden! Het verslag werd goedgekeurd onder dankbetuiging. De commissie, welke het financieel beheer over 1908 had nagezien, had schriftelijk ge rapporteerd, dat het accoord is bevonden en voorgesteld de Penningmeesteres, mevrouw Vau Hogendorp, te dechageeren, met dank voor haar uitstekend beheer. De vergadering vereenigde zich met dit voorstel. De inkomsten hebben bedragen f1427.84, de uitgaven f788.35. D'e Voorzitter moest er intusschen op wijzeD, dat deze cijfers geen juist beeld ge ven. De inkomsten moeten dienen voor 12 maandende uitgaven loopen slechts van October. Er blijkt echter uit, dat de behoeften groot zijn en hulp dringend noodig is. Tot vele menschen is het denkbeeld van zelf- help nog niet doorgedrongenzelfs de nie tigste dingen vragen zij van de vereeniging. Aan het eind van het jaar zal blijkeo, dat de inkomsten maar heel eventjes de uitga ven dekken. Tot leden der commissie, wdke het finan cieel beheer over 1939 zal nazien, werden benoemd de heeren P. J. Frederiks, L. van Dommelen en C. A. Heunkstot plaatsver vangende leden mevrouw Warnsinck en de heeren J. van Vulpen en A. M. E. des Tombe. Meegedeeld werd nog, dat het verstrekken van versterkende middelen, voornamelijk melk, zulke goede resultaten heeft. Hierna werd de vergadering gesloteD, De Gezondheids-commissie maakt in haar Vrijdagavond vastgesteld Jaarverslag reeds „met voldoening1' vermelding van de jonge vereeniging. Haar Voorzitter, dr. H. W. Schreuder( voegde aan het verslag toe de sterftecijfers' aan tuberculose iu de Gemeente Amers foort. Deze waren per 1000 inwoners 1. 69 in 1903, 1.49 in 1904, J.36 in 1905, 1.54 in 1906 en 1.25 in 1907, terwijl de sterftecij-

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1