BIJVOEGSEL Stadsnieuws. Ingezonden. behoorende by de Amersfoortsche Courant uitgave Firma A. H. van CLEEFF. van ZATERDAG 27 FEBRUARI 1909. kennisgeting. DRANKWET. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT maken belangheb benden opmerkzaam op liet bepaalde in art. 27 der Drankwet, luidende „Van verbouwing of herbouw van eene lokaliteit, waarvoor eene vergunning is verleend, wordt uiterlijk eene maand vóór het einde van het vergunningsjaar, waarin de verbouwing of herbouw is aangevangen, onder overlegging van het plan, kennis gegeven aan Burgemeester en Wethouders of, voor zooveel betreft een logement, waarin de verkoop alléén geschiedt aan logeergasten, of de lokali teit van eene Sociëteit, aan Gedeputeerde Staten". Voorts vestigen zjj de aandacht van belanghebbenden er op, dat, wanneer niet aan gemeld voorschrift wordt voldaan, de vergunning moet worden ingetrokken. Amersfoort, 27 Februari 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W (JIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De iaalste waarschuwiuif. Wie aanstaauden Maandag 1 Maart zijn Rijks-belastingen over 1901 niet heelt betaald, beeft het aan zieh- zelven te wyten, dat hij tot half Mei 1910 verstoken is van zijn kiesrecht. Het wetsontwerp lot verhooging van den accyns op het gedistilleerd is gister floor de Tweede Kamer andermaal afgevoerd van de agenda; ditmaal zonder stemming. Het wetsontwerp tot wijzigiug van de Kinderwetten is door het uitbrengen van bet eindverslag gereed voor openbare be handeling. De aandacht van belanghebbenden zij ge vestigd op bovenstaande keiinisgevm g nopens de Drankwet. Bij den Secretaris der Kamer van Koophan del en Fabrieken zijn tal van schriltelijke bezwaren uitgebracht tegen het ontwerp tot wijziging van art. 4 Arbeidswet. Mochten anderen er nog hebben, dan kun nen zij die Maandag nog indienen. Maar later ook niet. Aan bet plaatselijk telefoonnet zijn nog aangesloten 206 J. van Ginkel, brandstof- handelaar, HoogewegO207 restaurant-pen sion „Bo khoven" 208 Joh. Bunnik, stoom- timmerfabriek, Utrechischeweg 30. Mejuffrouw H. M. Boks behaalde de akte fraaie handwerken: de jongedames W. J. lltere, A. M. dé Jong, G. J. H. Lobry, W. A.Maassen en J. H. van tlul de akte nutti ge handwerken. Mr. J. C. II. Ihikken, thans griffier bij de Rechtbank te 's-Gravenbage, is gebracht op de aanbeveling voor rechter te 's-Hertogen- bosch. Luitenant-kolonel C. M. A. Douglas, inten dant der 4e divisie, zal 1 Mei optreden als provinciaal adjudant in Zuid-tlulland, te 's-Gravenhage. Door H. M. de Koningin is bepaald, dat in alle garnizoensplaatsen waar artillerie ligt bij de geboorte vau een Prins 101 en van een Prinses 51 kanonschoten zullen worden gelostvoorts zal op dien dag groote parade worden gehouden. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat verzoeken van militairen om te mogen wonen buiten de grens eener Gemeente waar garnizoen gevestigd is, niet langer aan het Departement van Oorlog moeten worden ge zonden, doch dat de beslissing op bedoelde verzoeken wordt overgelaten aan den gar nizoen»- of plaatselijk en commandant, voor zooveel noodig na gehouden overleg met de by het verzoek betrokken commaudanten van korpsen of dieustvakken en met den chef van den militairen geneeskundigen dienst, allen t"T plaatse. By verschil van gevoelen berust de beslis sing by den bevelhebber in de militaire af- deeiing, waartoe bet garnizoen behoort. De derde of laatste winter-collecte voor de diaconie der Ned. Hervormde gemeente heeft opgebracht f397.45. In de Woensdagavond gehouden tweede vergadering der vereeniging »De Ned. lier- vormde kerk" werd het reglement voorloo- pig vastgesteld. Tot bestuurslid werd gekozen ds. G. W. C. Vunderink, die zich assumeerde de hee- ren A. C. Couvée en P. Stienstrade zes overige Bestuursleden zullen later worden gekozen. Ds. Vunderink hield een lezing over: De Ned. Hervormde kerk en haar karakter. In de Donderdagavond hier te houden cursus-vergadering der anti-revolutionnaire propaganda-club »Gruen van Prinsterer" zal ds. Vunderink spreken over: De school kwestie in verband met den stembusstrijd 19Ü9. In Veenendaal's boek- en kunsthandel zijn thans geëtaleerd eenige prenten van Voigt- lauder, te Leipzig, zoogenaamde oSteinkunsl", naar de beste werken van levende kunste naars, prenten die gezien mogen worden, eeu sieraad zijn voor elke huiskamer en binnen het bereik van ieders beurs; in zooverre althans, dat zij blijvende waarde hebben en laug niet zoozeer vermoeien en zoo gauw vervelen als menige plaat die thans de wanden ontsiert. Wie wat gevoeld voor hetgeen de Duit- scher verstaat onder het sücbmücke dein Heim" ga de zeer rijke collectie eens zien, ook to den winkel. Terrein en weder dienende morgen korf balwedstrijd op het oude sportterrein te Utrecht tusscben D. I. S. en O. S. C. A. Het eerste elftal van Quick zal, na den ietwat vermoeiénden avond van heden, hier ontvangen U. D. uit Deventer; haar tweede kampt le De Bilt tegen de B. V. C.haar derde te Utrecht tegen het derde van Kam pong. Blijkens advertentie io het hoofdblad zal een der films van Lohoiï's kinematograaf ook hier een beeld geven van de verschrik kingen bij de jongste vulkanische uitbar stingen in Italië. Aan de markt werd gister aangevoerd 800 Kilo boerenboter aan de Centrale bo ter mijn 26 ;0 Kilo ongezouttn en 1500 Kilo gezouten fabrieksboter ouder Rijks-controle. De prijs aim de markt was f 1.50 af 1.60, aan de mijn t 1.32 al 1.37 voor de onge zouten cn f 1.30 a f 1.41 voor de gezouten boter. Het aansteken der lantaarns van auto'.-, motorfietsen eu rijwielen moet volgende week geschieden oin 0.15van die van andere voertuigen om 0.35. In „De Kampioen" is afgebeeld een nieuw uitgedacht toestelletje om rywieldiefsial zooal niet te beletten, dan toch zeer moeilijk te maken. Mocht een bet al eens wageD, bet rywiel tóch mee te dragen, dan ziet ieder aan de uitspringende plaat „stop" van hot toestelletje, dat de zaak niet zuiver is. Het is zeer billijk in prijs eu bij lederen rywielhandelaar te koop. By de politie is gedeponeerd een beursje, waarin behalve eentg geld enkele postzegels. Donderdag hebben jungeus iu hun balda digheid vrij groote schade aangericht op het terrein naast de Infanterie-kazerne, waar een giasveld en twee houtwallen grooteu- deels werden verzengd. Politie en bewoners der kazernes doofden het vuur eer het verder onheil kon stichten. Een erustige schoolsteen brand in do Lan- gestraat werd heden nog intyds gebluscbt. Door de politie is in beslag genomen een vermoedelyk valsche gulden, die door haar werd opgezondeu naar 's Rijks Munt. Zij hield hier gister aan drie peisonen, van welke twee ieder twee maanden, de der de éen maand tegoed had. Zij werden netlen naar Utrecht geleid. Zij leidde hedeu een minderjarigen jongen, die hier roudzsviert, naar ziju ouders te Gro ningen. Aan het commissariaat van politie is he den een man verbonden, die nogal ernstig door een hond was gebeten. Door de Baarusche politie zijn gister op de weekmarkt hier io beslag geuomeo vyf reuzen-konijnen, die Üouikrdaguacht te Baain waren ontvreemd. Zij arresteerde den verkooper K., terwijl de Amersfoortsche politie heden in arrest nam B., van wien K. de gestolen dieren had gekocht en die pas door de Rechtbank te Utrecht wegens dergelijk feit werd vrijge sproken wegens gebrek aan bewijs, hoewel daarvoor acht maauden legen hem geëischt waren. Klaag niet te zeer over den tijd dien ge beleeftvraag u liever af of uw tyd zich over u te beklagen heeft. TT it den. omtrek In de Donderdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad vau Harderwijk is met algemeene stemmen besloten, niet in te gaan op het verzoek van het sanatorium „Sonne- vanck" om terug te komen op het Raads besluit tot aanbieding van terrein aan de Regeering voor het stichten van een Ryks- Krankzinnigengesticht. Integendeel achtte men het nog steeds van zeer groot belang voor Harderwijk, dat een dergelijk gesticht daar gevestigd zou worden. Den afstand van het terrein van Sonnevanck tot dat voor het krankzinnigengesticht achtte men te groot, dan dat Sonnevanck last of schade van dit gesticht zou hebben. Eenigen tyd geleden maakte de Wegen commissie van den A. N. W. B. den Hoofd ingenieur van den Provincialen Waterstaat in Utrecht opmerkzaam op twee minder prettige eigenschappen van den grintweg Leusden Doorn. Er zyn in den berm van den weg zoetjes aan gi inlkuilen ontstaan, die vaak al te dicht aan den wegkant liggen. Daardoor ontstaat gevaar voor voertuigen, die door de ge ringe breedte van den weg daartoe genood zaakt over den berm moeten uithalen. De tweede gewraakte toestand Is die van den Oostberm onder aan de belling Daar Maarn. Deze was dichtbegroeid met hakhout, waardoor men niet kon zien, dat de berm vrij sterk heliend was en dat die helling reeds begon bijna onmiddellijk aan de weg verharding. Gevolg daarvan is dan ook ge weest, dat in den nazomer van 1908 daar bij uithalen voor een wagen eenautorao- biel is omgeslagen. Van d6n Hoofdingenieur ontving de voor zitter der Wegen-commissie het volgende antwoord oNaar aanleiding van de opmerkingen van de Wegen-commissie over den weg Duorn —Leusden, heb ik de eer u te berichten, dat door mij order gegeven is, le langs dien weg aanwezige grintkuilen tot de hoog te van deu weg met grond te vullen en daarna zooveel mogelijk de grintbergingen achteruit te brengen. Een doorloupende bermbreedte van 1 M. tusschen deze grintopslagplaatsen en den weg kan ik echter niet verkrijgen, daar het provinciaal eigendom daarvoor geen bedoel de breedte bezit. Het hakhout ter plaatse van den hellenden berm is verwijderd, voorzoover dit op provincialen grond aanwezig was. Thans is duidelyk te zien, dat de berm onder een helling ligt. Een betuiging van dank, voor de bereid willigheid om verandering te brengen iu minder gewensebte toestanden, aan den Hoofdingenieur is hier z ker van pas, schryft de commissie in »De Kampioen". Een jeugdig Spakeuburger is bij bet lezen over de geweldige vorderingen der luchtvaart zóo onder deu indruk geraakt, dat hij naai de lier heeft gegrepen en het volgende ge dicht gemaakt: Zal deze eeuw nog weer iets wonders baren Men gaat zelfs nu door 't luchtruim henen varen. Ge ijk het schip dxt fier doorklielt de golven, Waarin zoo menigeen voor eeuwig ligt bedolven. O, Zeppelin, uw name sy beroemd door 't gar.- sche wereldroud. Dat men uw lof verteil' -net stoflelijken mond. Uw geestesoog bezag de wo ke. lucht. En toeu, 'oen weid uw geest voor 't allereerst bevrucht. Bevrucht mei d'uitkomst die men ziet Nu uw lucht motorschip de hemelen doorschiet. Uw geest verhief zich ver, ver boven 't aardsch gewemel Uw lichaam volgde dra, en vliegt thans door deez hemel. Het wonderwerk, waarop zoo menig peiusd', soo vruchtloos over dacht, Dat wonderwerk is nu door u, o Zeppelin tot sland gebracht. Ik, domme, slechte dichter, wil thans met u gaan pralen. Ik weet geen woorden om uw geest tot nu toe af te malen. Ik zie de toekomst als een sluier opgelicht. Ik zie de lucht-etiecpvaar t voor mijn geest opgericht Daar komt een luchtschip tan, met onweer- houd'bre vaart. En set zich ep een kerk, ziju rustplaats dezer aard'. Er t snuivrend stoomros, bij hem niets geleken, Kruipt in de diepte voort, vau boveuuf bekeken. En hy by dit gezicht verheft zijn borat zich trots En snelt hij voort in zijn hand de kuods Vau 's Werelds heerschappij. Waarmede hij niet vreest de aardsche dwing- I an dij. Geen koning, groot van macht en trotscher dan to voren, Zal hem nu dwingen, neen, by tan hem uit en laat zijn strijdkreet hooren N er. „steeds hooger'' is en blijft zijn leus. Dit voert hij in zyu schiH, dat is zijn reebte keus.. 1 ez' uitvi: rling. door Zeppelin bedacht Overtreft all' andere, die u niet zyn van kracht, l'c grootste uitvindingen verzinken in het niet. Als Z pp' i s luchtschip de hemelea dór-schiet. Mijn mond verstomt, mijn tong kleeft in myn mond. Als ik het wonder hoor, bekend in 't wereldrond. Mijn taal. die anders zoo woordenrijk was, Werd omhuld in een nevel, toen 'k van d' uit vinding las Ik hoop nu, aan 't einde, voor de luchtscheep vaart. Dat ze mag bloeien op deez' kleine aard. Hy zond het aan graaf Zeppelin, die hem al heel spoedig een prentkaart terug zond, waarop diens luchtschip is atge'reld en bij geschreven bad: „Fiir Ihre freundlicho Be- grüssuDg durch das bttbsche Gedicht dankq ich Ihnen herzlichst". Of onze jonge vriend ook irotsch is op het handschrift van den man, die in heelde wereld bekend is en at en toe een zóo hooge positie inneemt. Te Leuslen is opgericht een vereeniging voor melk-controle. Monsternemer is M. Thijmesse. De bekende teekeDaar Emmanuel Poiré meer bekend als Carao d'Ache, is op 50-ja- rigen leeftijd te Paiijs overleden. Te Berlyn is een merkwaardige uitvinding, op het gebied van de electro-techniek vertoond een electrische verre-schrijfmachine,die door den pauselijken prelaat mgr. dr. Luigi Cerebotani bedacht is. De machine kan, ioo lezen wij, aan elk telefoon-toestel aangesloten worden en ze de onervarenste hand kan haar bedienen, letters voor het overseinen staan op de toet sen van de machine en de geheele bediening is als die van een schrijfmachine. Iemand, die er vlug mee omgaat, kan 120 letters in de minuut overbrengen. Op het Vatikaan is het nieuwe toestel al in gevoerd, en kardinaal Merry del Val, de Secretaris den Pauses bedient er zich gaarne van. Brandspiritus wordt nog altijd gebruikt als drank door degenen, voor wie gewone sterke drank den prikkel verloren heeft. Daarom zijn nu nog strengere bepalingen gemaakt op den verkoop van spiritus. De spiritus mag o.a. niet worden verdund tot beneden 75% en moet ver kocht worden in gesloten llesschen, waarop in duidelijk schrift: „Gevaarlijk voor inwendig ge bruik". Ambtenaren hebben recht tot toegang, overal waar spiritus wordt verkocht. Iuho id Wereldkroniek 27 Februari: De sprinkhanenplaag in Zuid-Afrika, met 2 af beeldingen. De groote Afrika-reis van Roosevelt. Drie roovende rechtsnavels ooievaar, scholekster eii kraai. Koning Alfonso op bezoek by Wilbur Wright. Prins Hendrik en de nieuwe si oom-reddings boot aan de Hoek van Holland. Pof. dr. J. Bosscha. Dr. J. P. heije. Personalia. Kroniek vau de week. Holland's voet bal tegen België, Caricaturen uit het bui tenland. Humor en luim. Het boek van de week. LEESTAFEL Den gulden winckel, maandschrift voor boe kenvrienden in Groot-Nederland, 8e jaargang nos 1 en 2. Inhoudmr. Joan Jakoo Mauritius, dichter-gouverneur-generaal Suriname, door F. Bezemer boekenschouw tooneelwiuckelkout; letterkundig leven uit tijdschriftenhet Neder- iandsch proza in de 16e eeuw, door J. Huf van RutenRussische letteren een muzikaal drama, Iiarald de Skalde; Techniek van het boek. Paedagogische vlugschriften, le serie nos 1 en 2: Wandelen en opmerken. Hoe, kinderen Aardrijkskunde te leerea uit onze naaBte omge ving, door J. M. Sterk-Proost. Over oorspron kelijkheid, navolging en nog wat, door dr. J. H. Gunning Wzn. Uit onzer bloeitijd. Schetsen uit het leven onzen vaderen in de 17e eeuw, onder redactie van prof. dr. S. D. van Veen. 1 Het kerkelijk leven, door prof. dr. S. D. van Veen. 2 Spel en spelen, door dr. G. J. Dozy. Het hypnotisme en zyn gevaren, door dr. Lydia Ross, W. Q. Judge, en een leerling. Pro en contra Hypnotisme in de geneeskunde door dr. A. W. van Renterghem en dr. A. C. A- Hoflman. Alle uitgaven van de Hollandia-drukkerij, te Baarn. De Nederlandsche Gustaaf Adolf-vereeniging, 18531908, door J. H. Maronier. Uitgave Ed. IJdo, te Leiden. De Klaroen, Vervolg op de politiek-sociale vlugschriften door mr. S. van Ruysaevelt. Uitgave P. Veen Dz.. te Amersfoort. De Chriatelijk-historische unie, door C. E. van Koetsveld. Uitgave Hollandia-drukkerij, te Baarn. Theologische revue, algemeen Christelijk maandbisd. Uitgave ds. R. J. van der Meulen, te Olst. De Rooker, Nederlandsch orgaan, gewijd aan het rookende publiek. Uitgave A. A. van der Muelen, te Amsterdam. L'opinion, journal de la semaine. Het persoonlijk magnetisme. Een praclische methode om het te ontwikkelen, naar de 56e Amerikaaiische uitgave van Leroy Perrier, door J. Uoisson de la Rivière. Uitgave J. C. Dalmeijer, Amsterdam. Kunst in plaats van godsdienst?, door E. M. ten Cate. Uitgave Hollandia-drukkerij, te Baarn. Het opnemen van Ingezonden stukken bewyst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met den inhoud. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt niet teruggegeven. „HET HOOGELAND". Eerste Nederl. Arb.-kolonie, te Beekbergen BeschermheerZ. K. H. de Prins der Nederlanden. Het zij ondergeteekendeu vergund, den arbeid van „Het Ho igelsnd" met een enkel woord by U aan te bevelen en zyu behoeften U kenbaar te rnakem Overbodig is het misecbieu, U mede te deelen, dat de aanvrage om opname in onze inrichtingen

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 5