Stadsnieuws. Gemengd nieuws. znmgnrochap goedkeuring heelt onthouden, zullen Gemeentebesturen geneigd zijo, ont slag b^j huwelijk tot vasten regel te maken. Wel wenscht ook de „N. Ct." de gehuwde vrouw, de moeder vooral, zooveel mogelyk in haar huismaar met mr. Levy zegt zij „Machtsmisbruik is het indien moD, heeft de vrouw trouwplannen, broodsgobrek haar in t vooruitzicht stelt". Wedden by voetbalwedstrijden. Het Bestuur van den Ned. Voetbal Bond heeft een reglement tegen het wedden bij voetbal wedstrijden saaingesteld, luidende als volgt: Art. 1. Hel is den ledeu en den toegetre den vereenigingen verboden, gelegenheid te veischalTen tot het wed len op den uitslag van voetbalwedstrijden, ot welke andere ge beurtenis op voetbalgebied ook. Toegetreden vereenigingen zullen geacht worden, boven staande bepalingen reeds overtreden te heb ben, indien zij toelaten of niet beletten, dat door anderen zulk een gelegenheid tot wed den op hun terrein gegeven wordt. Art. 2. Aan ieder, welke eeoige functie in den N. V. B. bekleedt, is het verboden, betrokken te zijn iu eenige weddenschap, betreffende eenige gebeurtenis op voetbal- gebied. Onder functionarissen worden verstaan bestuursleden, secretarissen-penningmeester, commissieleden, consuls, scheidsrechters en grensrechters. De laatsten voor zoover het betreft den wedstrijd, waarbij zij betrokken zijn. Art. 3. Het is aan spelers en bestuursleden van vereenigingen verboden, betrokken te zijn iu een weddenschap omtrent den uit slag van een wedstrijd hunner vereeni- ging, een wedstrijdrceks waaraan hun ver- eeniging deelneemt of waarvan de uitslag voor hun vereeniging vau belang kun zijn, of eenige andere gebeurtenis, waarbij hun vereeniging op eenige wijze betrokken is. Art. 4. Het Bestuur heeft het recht, over treding van de bepalingen der voornoemde artikelen te straffen met schorsing voorden tijd van ten hoogste 1 jaar en, bij herhaling, vau royeering, tei wijl tevens een boete van hoogstens f 100 kan worden opgelegd. Bij schorsing of royeeiing van een vereeniging zal tevens worden besloten in hoeverre die scborsitig of royeering ook de leden betrjft. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen mr. F. A. R. A. baron Van Itier- sum, President der Rechtbank te Utrecht, onder dankbetuiging voor de bewezen rech terlijke diensten. Ook mr. G. J. Ph. graaf Scbiminelpenninck, officier van justitie bij die Rechtbank, beeft ontslag aangevraagd tegen 1 April en zal zich terugtrekken uit de rechterlijke macht. Ingevolge aunschrijving van den Directeur- generaal der posterijen wordt voortaan scherpe coutrole geoefend oo poststukkeu, die als «drukwerk" worden verzonden (laar bierby schromelijke misbruiken werden ge constateerd. Met name op prentbriefkaarten worden herhaaldelijk verschillende korte mededeeiingen geplaatst en deze toch als »drukwerk" gefrankeerd, terwijl hot zelfs voorkwam, dat aan de binnenzijde van cou ranten formeele brieven werden geschreven. Een en ander wordt thans door daartoe aangesteld personeel aan een scherp onder zoek onderworpeo, en bij de minste afwij king onveibiddelyk strafport geheven van den ontvanger. Men doe zijn voordeel met deze waarschu wing. Het eenige punt, dat in de Raadsvergade ring van Dinsdag wat discussie guf, was punt 7, het afwijzend advies van Burgemeester en Wethoudeis op het adres van J. van Keulen, aannemer van herstellingswerken aan de werfmuren aan den Zuidsingel en den Nieuweweg. Adressant had verzocht, hem boven de aannemingssom vanf Ü38 nog uil te keeren f 113.74 voor bijwerk. Het rapport van den Gemeente-architect luidde aiwijzendde Commissie voor de fabricage had zich daarmee vereenigd en Burgemeester en Wethouder s stelden voor, afwijzend te beschikken op het adres. De heer Van Duinen merkte op, dat in het advies der Commissie voor de fabricage staat: «Uit de piys bepaling van f20 per M3 voor bijwerk van bekisteti". Dit is on juist. Bedoeld is het storten van beton waar bij, vo'geos 3 vau het bestek, inbegrepen is het bekisten. De Voorzitter: Dat was in ieder ge val de bedoeling. Ik erken intusschen, dat de redactie iets te wenscheu overlaat. De heer J o r i s s e n Ik zal niet steramen tegen het voorstel van B. en W., doch zie wel eenig gevaar voor onbillijkheid, lm.i.ers hier zijn twee partijen, de aannemer en (1e Gemeente-architect, en deze laatste beslist thans iu hoogste instantie. Ware het met betei.èn den aannemer én den architect te hooren 7 De Voorzitter: Het geldt hier een interpretatie der besteksvoorwaarden, gege ven èo door de Commissie voor de fabricage èn door Burgemeester en Wethouders, en dus niet uitsluitend het rapport van den Gemeente-architect. De heer Veis Heyn: De heer Jotissen huude het mij ten goede, dat ik bet niet met hem eens. Het zwaartepunt ligt iu 3 der besteksbepali.igen. De Voorzitter: Ik hen het eens mat den heer Veis Heyu. De Gemeente-archi tect was geen rechter in eigen zaakhem is slechts rapport gevraagd. De heer Van Duinen: Indien de heer Jorissen 3 van het bestek had gelezen, dan zou hij tot de zelfde conclusie zijn gekomoD als de Commissie voor de fabricage en het Dagelijksch bestuur. Die paragraaf is niet ge steld vrageuderwijze, doch spreekt zeer dui delijk. Wethouder Celosse: Niet de Ge meente-architect is rechter, nog minder rechter in eigen zaakdoch rechter in deze zaak is de Raad. De heer Jorissen: Zou het juist daar om Diet billijk zyo, nog even den aannemer te hoor"n? De Voorzitter: Wenscht de heer Jo rissen stemming over het voorstel 7 De heer Jorissen: Dank U, M. de V. De Voorzitter: Verlangt iemand an ders stemming? Zoo niet, dan is het voorstel aangenomen z. h. st. Mr. J. Heyligers, sedert 1 September 4891 lid van den' Raad dezer Gemeente, wenscht bij zijn periodiek aftreden op 7 September aanstaande, zijn mandaat niet hernieuwd te zien. De heer E. T. J.van As,commies le klasse bij de H. IJ. S. M., comptabel ambtenaar van het vrachtgoederenkantoor «lier Maat schappij, is met ingang van 1 Mei overge plaatst van hier naar de inspectie Apeldoorn. In de vijftien jaar, welke hij hier was, mocht hij zich, door zijn immer taktvol optreden tegenover hen die vrachtgoederen vervoerden, vele vrieaden verwerven. Mejulfronw G. A. de Blaauw behaalde de akte Nuttige handwerken. De heer J. A. Woudenberg, tbaDS onder wijzer aan de openbare Lagere school te Huinen, bij Putten, is benoemd tot onder wijzer te Hardingsveld. Hij is ook benoemd te Eibergen en slaat als Dormncr éen op de voordracht te Wier- den. Wie mag gedacht hebben, dat het Amers- foortsch symphonic-orkest fJtibal" voor de derde maal uit zijn asch zou herrijzon, heeft misgerekend. De aan haar toebehoorende instrumenten, wordeu te koop aangeboden. M.mndugavond werd, onder voorzitting van luitenant J. Kooiman, gehouden een algeuieene vergadering der onderafdeeling Amersfoort en omsln-ken van de Vereeniging tot bevordering der Pluimveeteelt in Nederland (V. P. N.). De Voorzitter deelde mede, dat de bestuurs functies thans als volgt zijn verdeeldJ. Kooi man, Hendrik van Viandenstraat 5, Voorzitter; mr. J. K. H. de Beaufort, Zand 37, Onder voorzitter; H. van der Knoop, Zwarte Bergje, le secretaris-Penningmeester; W. van Goinga, O'treehtscheweg 99, 2e Secretaris; en C. Geert- sma, Leusden, Commissaris. In zijn openingsrede ontvouwde de Voorzitter een Schema van hetgeen in de toekomst door de onderafdeeling zal moeten worden verricht. Rekening houdend met het feit, dat de leden der onderafdeeling in twee categorieën kunnen worden verdeeld, n.l landbouwers (bij wien de pluimveeteelt als een onderdeel van het bedrijf moet worden beschouwd) en liefhebbers (die meer de kippen houden voor hun genoegen, doch ook wel gaarne eieren van huu dieren zien) worden als werkzaamheden genoemd 1°. het aan de leden verschaften van een goed" soort hoen en bevorderen van vroegbroe- den, 2®. afzet van de eieren, 3°. gezamenlijk inkoopen van voederartikelen; welke punten nader zullen worden besproken. Vervolgens werd door den SecretaliB het Jaar verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat het aan tal leden 81 bedraagt. Door een tweetal leden wordt de rekeningen verantwoording van den Penningmeester nage zien en in orde bevonden. Thans komt in be handeling de vaststelling van de contributie. Door het Bestuur wordt voorgesteld, deze te bepalen op f 1.30. De Voorzitter deelt mede, dat bet Hoofdbestuur ten gevolge van de we- kelijkscbe uitgave van het Orgaan genoodzaakt is, een grooter bedrag der contributie te besteden zoodat thans voor ieder lid f 0.55 aan hel Hoofd bestuur en f0.25 aan het Afdeelingsbestuur moet worden afgedragen. Een der leden vreest, dut door verhooging van de contributie van f 1.00 tot f 1.30 verschil lende landbouwers-leden zullen bedanken een ander lid zou door vrijwillige bijdragen, bijv. tot f 1.50, de oude contributie gehundhaufd wil len zien om geen leden te verliezen, Ten slotte wordt voor dit jaar do contributie vastgesteld op f l. 30. Het volgend jaar zal eerst worden onderzocht of de mogelijkheid bestaat, het voorstel van het laatstgenoemde lid ten uitvoer te brengen. Er wordt door den Voorzitter met nadruk op ge wezen, dat dus deze tijdelijke verhooging alleen voor dit jaar van kracht is en dus voor de landbouw-leden geen reden voor bedanken mag zijn. Thans komen de punten, in de openingsrede genoemd, aan de orde. Het verspreiden van een goed soort hoenders kan op twee wijzen geschieden, n.l. door weder- oprichten van fokstations onder controle van de onderafdeeling, en het door leden beschikbaar stellen van broedereieren van raszuivere toornen tegen lagen prijs auu hun medeleden; zoo noo dig, kan in dit laatste geval bijslag uit de kas worden verstrekt, waarvoor op de begrooting voor 1909 een bedrag is uitgetrokken. De Voorzitter heeft hier speciaal het oog op zwarte Minorcaa en Buff Orpingtons. Een der Bestuursleden zou liever Zwarte Minorcas zien vervangen door Leghorns, omdat Minorcas lastig zun op te fokken, wat door den Voorzitter ten volle wordt beaamd, Staande de vergadering stellen verschillende leden hun foktoosnen, bestaande in Buff orping- tons, wit en Zilwr-wijandotte en wit Leghorns, beschikbaar voor den prijs van 8 cent per broedei. De regeling omtrent eventueele oprichting van fokstations e keuring der aangeboden toornen wordt aan het Bestuur overgelaten Bij punt 2, afzet van eieren, betoogt de Voor zitter dat, gelet op de goede eierenuiarkt te Amersfoort, do oprichting van een veiling, sooals elders plaats had, vrijwel overbodig is De afdeeling Utrecht Btelt thans pogingen in het werk om te komen tot oprichting van een veiling te Utrecht waaraan ook door onze leden kan worden deelgenomen. Verschillende leden zijn door het Bestuur reeds uitgenooJigd, aan deze veiling eventueel te leveren; anderen zullen nog worden bezocht door een der Be stuursleden. Thans komt aan de orde gezamenlijke aankoop van voederartikelen. De Voorzitter deelt mede, dat sommige arti kelen, vooral ochtendvoeder en kuiken voeder, bij grooiere hoeveelheden zeker 15 a 40°,goed- kooper kunnen worden verkregen. Door het Bestuur zal prijsopgave gevraagd worden bij een paar der grootste fabrikanten, waarna zulks ter kennis van de leden zal worden gebracht, die dan de benoodigde hoeveelheid aan den Secretaris kunnen opgeven. Bij de gebruikelijke rondvraag wijst een der leden op het feit, dat aan vele inwoners van Amersfoort en omliggende plaatsen het bestaan der V. P. N. onbekend i8. Hierom stelt bij voor, eer. paar maal eenige nuiumers vun liet Orgaan aan te vragen en deze te verspreiden onder niet-leden-kippenhouders, die mogelijk dan als lid zullen loetreden. Dit voorstel wordt aangenomen. Na eeae opwekking van den .Voorzitter om vooral ieder in eigen kring zooveel mogelijk het doel en streven der V. P. N. bekend te ma ken en te trachten het ledental te vergrooten, wordt de vergadering omstreeks half tien geslo ten. De vereeniging „liet Groene Kruis" houdt Donderdag 25 Maart haar Jaarvergadering. Voor het ambt van Directeur van het Tehuis der vereeniging «Kinderzorg", va- ccerend voor hel overlijden van mevrouw M. K. StephanHoilenbach, hebben zich rond 300 sollicitanten aangemeld. Aau de Centrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 2275 Kilo ongezouten en 205Ó Kilo gezouten boter. De prijs der ongezouten boter was 12.22 it fl.31, die der gezouten f 1.23 a fi.33 per Kilo. Een 78-jarige dame uit Tiel had Dinsdag het ongeluk, bij het overstappen op het sta tion te Amersfoort van de hooge trap te vallen. In het ziekenhuis opgenomen, werd her senschudding geconstateerd, AaD het Commissariaat van politie is als gevonden gedeponeerd een dames-bontje. Niet minder dau acht personen vroegen en kregen hedennacht verblijf in het politie bureau. Een blinde mandenmaker, die in het po- litie-blad gesignaleerd was, werd hier gister aangehouden, doch gaf er de voorkeur aan, zyn boete van f 4 te betalen. Menigeen wil door zijn schade anderen wijs, maken, doch versmaadt zelf de les, die er in steekt. Uit den omtrek. De Oranje-commissie te Baarn heeft be sloten daags nadat de aanstaande heuglijke gebeurtenis in het Koninklijk huis bekeuil is, de schoolgaande meisjes en jongens van alle scholen in die Gemeente te onthalen op gebak met muisjes. De Hoofden der ver schillende scholen hebben reeds hun mede werking toegezegd. Verleden jaar is door de Regeering be noemd een commissie, bestaande uit drie leden, tot het onderzoek in zake de Erf- gooierfquaestip. Thans heeft deze commissie aan de Burgemeesters der Gemeenten in Gooi land het ontwerp eener regeling gezouden. Dit concept moet inhouden de rechten der Ge meenten ie doen vervallen, doch die der erfgooiers te handhaven. Het schijut, dat men nogal spoed met de zauk maakt, want vóór 1 April moet het antwoord zijn ingekomen. Uit Barneveld wordt bericht, dat de musi cus, die zich aan diefstal schuldig maakte bij den winkelier Deijlius, by wien hij inwoonde, de wijk genomen naar het buitenland, waar schijnlijk naar Amerika. De onderafdeeling der Koloniale Reserve fe Harderwijk zul op 1 April naar Nijmegen verhuizen. Kerst tegen November kan te Harderwijk het 2e bataljon vau het 8e regiment infau- terie worden verwacht. Den tusschenliggenden tijd zal men benut ten met het in orde brengen de kazernege bouwen. Het «Hdbld." kan meedeolen, dat eerst daags, te verwachten is de beuoemiog van den heer P. J. F. du Bois, sedert 27 febru ari 1895 Onder directeur dier B.mk, tot Directeur der Rijks Postspaarbank. De heer J. H. Bergmann, te Amsterdnm. zet een beweging op touw om de aannemers van groote werken zich tc doen uitspreken over de kosteD, welke de demping der Zuiderzee voorloopig drooglegging der Wieringermeer zou met zich voeren. IIy zou gaarne het werk aan Nederlandsche aannemers zien toegewezen en meent, dat samenwerking daartoe reeds nu noodig is. In een openbare vergadering zal te zijuor tyd het onderwerp aan de orde komen. De stafmuzikant C. Govaarts, van het 3u regiment infanterie te Bergen-op-Zoom, is benoemd tot kapelmeester by het 4e regi ment huzaren tb Deventer. Door de Tweede Kamer van den Zweed- schen Rijksdag is een voorstel tot instelliug van een Staatsloterij verworpen. In het Maartnummer van zijn „Heimgar- ten" vertelt Peter Rosegger waarom hij guen sociaal-democraat werd. Op zekeren dag kwam mijn vriend, de zet ter Robert, bij mij. Wij zeiten de lamp op een stoel en gingen naast elkaar op de tafel zitten. Robert stak zijn arm in de myne, om niet van den smalien tatelrand te glijden. „Als je nu vry wordt, moet je bij ons ko men; je bent toch voor gerechtigheid. Je bent een volkszoon; je moet het met ons le gen de bourgeoisie houden, tegen de austo- cratie", Zoo sprak Robert tut mi', want hij was een sociaal-democraat van de oude soort. Hij wil de alles gelijk makeu, menschen, bezit enz. Maar ongelijk is het werk en de aanleg... en daarover struikelde hij. „Je kunt zoo echt voor 't volk schrijven", vervolgde Robert, „by ons ben je dadelijk onder dak. Er wordt een arbeiderskrant op gericht". „Waarom wil je eigenlijk de bourgeois en de aristocraten afschaffen 7" vroeg ik. „Omdat ze de opeters zijn, omdat ze het goed hebben". „Maar, Robert, klassen, die het goed hebben, moet men toch niet afschaffen, 't Lijkt mij veel verstaudiger ze uit te brei den". Robert kon niet dadelijk antwoorden, want het argument had hem uit het veld geslagen. „Waarom ze uitbreiden7" vervolgde ik. „Wel, omdat wy arme arbeiders zelf toch ook graag aan dc beurt komen, om 't ein delijk eens gued te hebben. Als je je omkeert, Robert, hetbinneDste buiten, en je zelf eerlyk onderzoekt, dan zal je zien, dat ook in jou een bourgeois stiekt, waarschijnlijk zelfs een aristocraat. Iu mij ik wil hel wel beken nen zitten die beide heerschappen en we ren zich om door arbeid en vlijt er boueii op te komen. Ik zou er nieta tegen hebben een (igen huis, laat het een kasteel zijn, te krijgen. Aan menigeen gelukt het. Onmoge lijk is het voor niemand. Als we echter de betere standen om hals brengen, dan moe ten wij ons heele loven in ellonde doorbren gen en aan hetzelfde zeel trekken met den doeniet en den schooier. Heb jij daar zin in? Ik niet". In hot Oo8tenrijksoh „Armeeblatt" wordt de vraag behandeld, wat een oorlog tegen Sfarvië en Montenegro wel kosten zal. De schrijver re kent daarbij op do omstandigheid, dal Servië 160 000 goed geoefende soldaten in het veld kan brongen en Montenegro van 40 tot 50 000 man. Het Donau-rijk zou tegenover die twee een le ger van 400 000 man kunnen stellen. De duur van den oorlog wordt berekend op zes maanden, twee maanden tot vernietiging vun de geregelde legermacht, vier maunden tot bestrijding der guerilla en het bedwingen der benden. De on. kosten van de eerste periode, waarbij 400 000 in het veld staan, worden op grond van allerlei berekeningen op 300 millioen kronen geschat Die over de tweede periode, waarvoor slechts 120000 man noodig zijn, op 180 millioen kro nen. In deze 480 millioen zyn alle directe oor logsuitgaven begrepen. Daarentegen niet de indirecte, zooals do pen sioenen aan invaliden, weduwen en weezen, bot herstelen van het beschadigde oorlogsmaterieel en de reeds gedane uitgaven voor do uitrusting van het leger, het beveiligen van de grens en hot houden van manschappen en kader op oorlogs voet. Door den schryvor worden deze uitgaven op meer dan 200 millioen geschat, zoodat do oorlog met den nasleep van dit alles 700 mil lioen kronen zou koBlen. De rente van dio som

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2