Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Ingezonden. De opleiding aan de Academie kan voorts, meende men, vtilig tot twee jaren worden ingekrompen, met uitzondering voor de offi cieren van de genie eD voor de weinige artilleristen, voor de technische inrichtingen bestemd, die dan ook aan die inrichtingen blijvend verbonden behoorden te worden. De opleiding van beide laatstgenoemde cate- goiieën ware naar de Technische Hooge- school over te brengen. Andere leden konden zich met deze laatste opmerking niet ver eenigen en zonden er de voorkeur aan geven, aan het hoofd van de techuiscbe inrichtingen burger-ambtenaren te plaatsen. Door tie verkorting der opleiding aan de Academie, waarvan het gevolg zou zijn, dat men voortaan weer op 19 of 20-jarigeD leeftijd officier zou kunnen zijn, zou, meende men, de militaire loopbaan aantrekkelijker gemaakt en dus ook de toeloop bevorderd worden. Betreurd werd, dat het ontwerp zulk een partieel karakter draagt. Verscheidene leden zouden hebben gewenscht, dat in den boven omschreven geest een reorganisatie van de opleiding ware voorgesteld. Zij vreesden, dat nu een dergelijke herziening lang op zich zou laten wachten. Er werd op gewezen, dat bij zulk een herziening ook de vraag omtrent de wenschelijkheid van het voort bestaan van den Hoofdcursus nader zou moeten worden overwogen. Sommige leden meenden, dat de Hoofd cursus en de Kon. Militaire Academie niet naast elkaar behoorden te staan. Andere stemden met deze opvatting niet in. Overigens wer l er van meer dan een zijde opgowezen, dat de onvoldoende toeloop naar de officiers-carriere gezocht moet worden in de onbevredigend'! vooruitzichten in dezen loophaan. Betere promotie-kansen worden noudig geacht. Met hot beginsel, dat voortaan jongelieden in het bezit van een der art. 26 genoemde getuigschriften, zonder toelatings-exarnen lot de Kon. Militaire Academie zullen worden toegelaten, kon men zich algemeeu vereeni gen. Et bestaat inderdaad geen aanleiding om hoogere eischen testellen. Tegenover de ver gemakkelijking dor toelating voor de genoem de jongelieden staat intusscheu, dat de gele genheid om op de K. M. A. tek. men geheel zal worden opgeheven, waardoor men vrees de, dut aan den eeuen kant verloren zul gaan wui men aan den anderen kant winnen zou. Ook zag men in de uitsluitingen, onbillijke bcbietstelling van ben die zich met het open- aare Middelbaar onderwijs en Hoogor onder wijs niet kunnen vereenigen. Bovenal zou men het betreuren, indien de opbloei van bet M U. L. O., dat steun vindt bij vele er kende autoriteiten op onderwijsgebied, door een regel'"3 als de voorgestelde zou worden tegengewerkt. Sommige leden wezen erop, dalookgroo- te berioefte beslaat aan een regeling van den overgang van militie-officieren naar het be roepskader. Onder die militie-officieren zyn, meende men, vele uitmuntende elementen. Gevraagd werd alsnog over te leggen den tekst der bestaande wet, met daarnevens den tekst der voorgestelde wijzigingen. Dr. G. J. Heering, Remonstrantse!) pre dikant te Dordrecht, hoopt aanstaanden Zon dagochtend voor te gaan bij de godsdienst oefening in de Remoustrantsche kerk hier. Do heer H. Akkermans, nieuwbenoemd pastoor te Breevoort, zal Vrijdag naar zijn paroclue vertrekken en wordt in de parochie van O. L. Vrouwe hemelvaart hier ver vangen duor kapelaan G. H. van Driel, thans te Vinkenveen. Door de Penningmeesteres van het Provin ciaal comité voor het vreugdeblijk der Utrechlsche vrouwen aan H. M. de Koningin is een deel der ingezamelde gelden terug gezonden aan de Gemeenten met bestemming voor liefdadige doeleinden. Bij Kon. besluit is met iugang van 1 April benoemd tot Directeur der Rijks postspaarbank de heer P. J. F. du Bois, sedert 1886 aan die instelling verbonden en van 1893 onder-directeur. De Commissaris der Kooingin in deze Pro vincie verleent Zaterdag geen audiëntie. Door Burgemeester en Wethouders is onder dagteekening van 22 dezer ter open bare kennis gebracht, dat de nieuwe Kie zerslijst voorloopig is vuslgesteld benevens aiphabetische lijsten der narnen en voornu rnen van hen, die van de Kiezerslijst zijn afgevoerd en van hen die daarop zijn ge- bi'ucht, met vermelding van de venier omtrent hen in de Kiezerslijst voorkomende opgaven. Dize bekendmaking is volgens de Kieswet geschied in alle Gemeenten des Rijks met do kennisgeving, dat de Kiezers lijst met de hierboven genoemde stukkeo ter Se retarie der Gemeenten voor ieder ter inzage is neergelegd van 23 Maart tot 21 April. Met klem dringen wij er op aan bij onze lezers, dat zjj van de gelegenheid om van de Kiezerslijst inzage te nemen, hetgeen kosteloos geschieden kan, zonder verzuim gebruik maken. Immers tot deo 15en April is ieder bevoegd, bij het Gemeentebestuur verbetering te vragen van de voorloopig vastgestelde lijst, op grond dat hij zelf of een ander, in strjjd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Verzuimen immers zijn altijd mogelijk en zoo kan iemands naam ten onrechte op de lijst ontbreken en alleen door van de tot 15 April opeustaande gele genheid tot iuzage der lijst gebruik te maken, kan dit verzuim nog worden her steld. Na ulloop van dien termijn is ver betering onmogelijk en wie daar thans niet voor zorgt, is voor een geheel jaar on herroepelijk van zijn kiesbevoegdheid ver stoken. Ook ten aanzien van anderen dan van zichzelf kan men verbetering der lijst ver zoeken, en hierop vestigen wij iu 't hijzonder de aandacht van hen, die als bestuurders van een kiesvereeniging of door persoonlijke bemoeiing vóór 15 Februari II. de aangifte hebben bewerkt van personeD, die krachtens art. 1 a en b der Kieswet door de wet wel zijn kiesbevoegd verklaard, maar, om welke reden ook zich voor plaatsing, op de Kiezers lijst niet hadden opgegeven. Met niet genoeg ernst kan erop gewezen worden, dat alleen gedurende liet tijdsver loop tot 15 April a.s. daarop controle kan worden geoefend. Daarom dringen wij er bij onze lezers, niet slechts te Amersfoort maar ook in allo andere GemeenteD, ten krachtigste op aan, dat zij zich deze gelegenheid ten nutte ma ken en, zoo nojilig, niet verzuimen een een voudig ongezegeld verzoek tol vcrbeiering der lyst bij hun Gemeentebestuur in te le veren. Gewichtige verkiezingen staan voor de deur: in Juni ter voorziening in de perio dieke vernieuwing der geheele Tweede Ka mer, io Juli voor de vervulling der vacatu res van éen derde der leden van alle Ge meenteraden des lands, ontstaande door pe- riodteko aftreding, en wie niet op de nieuwe Ki 'zerslijsteu voorkomt, is van de deelneming aan deze verkiezingen uitgesloten. Derhalveieder doe zijn plicht De Gemeenteraad van Leeuwarden bet. Dinsdag met op éen na algnmeene stemmen, aan de heeren A. J. Krit-ger, te Amersfoort, en jhr. L. W. van der Goes, te Leeuwarden, concessie te verleenen voor het leggeu en hebben van rails in Gemeentegrond ten be hoeve van de explotatie eener paardetram in die Gemeente. Aan jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn is, wegens zijn vertrek uit Utrecht, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als privaat-do cent in de staatkundige geschiedenis van Nederland in de 19e eeuw aan de Rijks universiteit te Utrecht. Aan de universiteit slaagde voor het can- didaats-examen Wis- en Natuurkunde de heer W. van der Eist. Luitenant J. A. Keeraan, vroeger van het 5e regiment infanterie thans van de grena diers en jagers, is bevorderd tot kapitein bij het 8e regiment infanterie en komt te Arn hem in garnizoen. Met ingang van 1 Mei zijn 0. a. gepensi- onneerd luitenant-generaal J. M. Campbell, Inspecteur der infanterie; geueraal-inajoor J. de Waal, Inspecteur der beredeD artillerie, met toekenning van den tilulairen rang van luitenant-generaal; de luitenant-kolonels paardenartsen A. Overbosch en J. B. H. Moubis, en de kapitein J. de Bruine, van het 7e regiment infanterie, wien de titulaire rang van majoor is toegekend. In het kastje aau de Kortegracht exposeert de heer J. W. Wentzel een keurige photo van bet St. Pieters- en BloklandsgMsihuis, een bijzonder mooi stial van photografeerkunst van den beroepsman. Het concours-hippiqife bij Birkhoven is een weck uitgesteld en zal nu worden gshouden op 28 en 30 April. De Vereeniging tot uitdeeling van warme spijs aan behoeltigen, die haar liefdewerk om den langen winter reeds veertien dagen ver lengde, heeft gister haar verstrekkingen ge staakt. Jammer genoeg zijn weer heel wat spjjs- brieljes niet gebruikt door hen, die ze namen om ze aau andereu uit te deelen. Mr. W. Eliuk Schuurman, te Hilversum, Directeur van het bureau voor adviezen over verzekering, die hier voor «Handel en Nij verheid" een lezing zal houden over dat onderwerp, heeft van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel de opdracht ontvingen een studiereis te maken naar Denemarken en Sleeswijk-Hoislein om het Deensche en het Duitsche stelsel van wette lijke ouderdomsverzorging en hun economi sche gevolgen te ondeizoeken en te verge leken. Na het reeds op de vergadering te Amers foort genomen besluit tot oprichtiug van een Broederschap van commiezen der H. IJ. S. M. zal Zondag 4 April a.s. een openbare vergadering worden gehouden in hotel Krasnapolsky te Amsterdam. Tot die Broederschap kunnen toetreden alle commiezen der H. IJ S. M. Zij heeft ten doel, met uitsluiting van politiek en godsdienst, de behartiging der materieele en geestelijke belangen van de leden en tracht dit doel te bereiken door het houden van vergaderingen, het langs wettigen weg voorstaan van de belangen harer leden hij de Directie der H. IJ. S. M. door tusschen- komst van groepsvertegenwoordigershet uitgeven van een orgaan en verder door alles wat kan strekkeu tot verbetering van de maatschappelijke positie en de verhooging van het intellectueel peil der leden. Door het voorloopig bestuur zijn reeds 315 adhaesic-betuigingen ontvangen. Aan de veemarkt werden Dinsdag aan gevoerd 40 stuks vee. Kaifkoeien golden van f140 tot f190; kalf vaarzen vuu 1130 tot f160; guste vaar zen van f 100 tot f140; pinken van f40 tot f50. Da handel was tamelijk vlug. Aan de Centrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 5080 Kilo ongezouten en 1225 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks controle. De prijs der ongezouten boter was f 1.17 a f 1.26, die der gezouten f 1.15 a f 1.26. Bij de Dinsdagavond ten overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden verkooping van vaste goederen werden geveild: Perceel 1. Een woning aan de Konings straat no. 6. Verkocht aan den heer H. Heijlijgers voor 1820. Perceel 2. Een woning met erf aan de Kouingslraat no. 11. Verkocht aan den heer Th. VV. Bonte voor f1160. Perceelen 3 en 4. Twee woonhuizen aan de Koniugsstraat uos. 20 en 22 uan massa yerkocht aan den heer H. Noorman voor f3020. Perceelen 5 en 6. Twee woningen aan de Polbstraat 8 en 10. In massa verkocht aan den heer E. J. Ruitenberg voor f 1050. Perceelen 7 en 8. Twee wouiogen aan de Wolkerstraat 37 en 39. in massa verkocht aan den lieer J. W. boshuizen voor 1 720. 9. Een woonhuis aau de Wolkerstraat 110. f 38. Verkocht den heer J. W. Teteuburg voor 310. Perceel 10. Een woonhuis aan de Nieuvr- straat no. 18. Verkocht voor f1400 (kooper niet bekend). Perceel 11. Niet geveild. De overige perceelen, woningen aan de Teut straat, Scberbierstraat, Mooierstraat en Ro- zemarijnstraat en bouwterreinen aan den Utrechlsche weg en de Regentesselaan, zijn opgehouden. De politie hield hier twee jongens aan, die hier rondzwierven en bracht ze terug naar hun ouders te Zwolle. Velen hebben behalve de gewone vjjf zinuen nog een zesdenden eigenzin. Uit den. omtrek. Do Commissaris der Koningin in Gelder land heelt het tijdstip, waarop de beperking van het vervoer van zware vrachten op de Rijkswegen en op den provinciulen weg in die Provincie ophoudt, vastgesteld op mid dernacht van 23 op 24 Maart. De Dinsdag vastgestelde Kiezerslijst voor Baarn wijst aan 1268 kiezers voor de Tweede Kamer, 1251 kiezers voor de Provinciale Stalen en 1163 kiezers voor den Gemeente raad. Het eigenaardig geval «loet zich voor, dat er evenveel kiezers zijn afgevoerd als er be kwamen, namelijk 138. Met ingang van 1 April krijgt ook het postkantoor te Baarn een hoofdbesteller. Men schrijft uit Barneveld, dat in plaats van den heer D. Schuld, die naar Amerika is vertrokken, tot directeur der zangver- eeniging „Euterpe" is benoemd de heer Meijl, organist te Nijkerk. Het muziekkorps Erica" is wegens uit treding van een groot aantal werkende leden ontbonden. Bij Kod. besluit van 16 Maart is bepaald, dat de zoogenaamde redoute bij Bunschoten geen vestingwerk meer zal zijn. Het Gemeentebestuur, aan welks ijverige bemoeiingen zulks te danken is, kan «lus met voldoening op het verkregen resultaat terug zien. Het schijnt in de bedoeling van het Ge meentebestuur te liggen, op dien voormaligen vestioggrund nog dit jaur een twintigtal woningen te doen bouwen. Tot Burgemeester van Doorn en Maarn is thans benoemd mr. A. baron Scbimmelpen- ninck vun der Oye, 7.0011 van den Voorzitter der Eerste Kamer, commies ter Provinciale griffie van Utrecht, chef der le afdeeliog. Tot Hoofd der school met den Bijbel aau den Holleweg te Soest is, in de plaats van den heer H. Wissels, benoemd ae heer L. André, thans in gelijke betrekking te Sit- tard. Tot waarnemenil Hoofd dier school is be noemd de heer J. BonholT, te Baarn, Blijkens de op 22 Maart jl. dv«or Burge meester en Wethouders van Zeist vastgestelde Kiezerslijst bedraagt het aantal kiezers voor leden van de Tweede Kamer derStaten-Ge- neraal 1662, voor leden van de Provinciale Staten 1638 en voor leden van denGemeen- teraad 1464. Alvorens de aaubesteding der bestrating van deu Oldenzaalscheu weg plaats had, werd on last van B. en W. van Enschede voorgelezen, dat verviel de bekende bepa- liug in het bestek omtrent het verplicht leveren van twee kistjes siguren per maand aan den opzichter vuu het werk. De koffie of de thee driemaal daags bleef gehandhaafd. Het wordt met het, p. c. en p. f. en p. r. nog fraaier dan het al was. Nadat de heer Van Hall in „Neerlandia" het dwaze van het p. c. had doen inzien door de mededeeling, dat het werk woord „condoler" in het geheel niet bestaat in het Fransch, komen nu anderen, o. u. een Fransch- man, daar nog aan toevoegen, dut ook de ver kortingen p. f; en p. r. in Frankrijk in het ge heel niet gebruikt worden. lien Franschman, die een kaartje mot een der gelijke verkorting krijgt, zou niet welen wat het beteekende. Wanneer hij iemand wil gelukwenschon of rouwbeklag wil zender., heeft hij de gewoonte, eenige woorden voluit op zijn kaartje te schrij ven, als b.v. avec l'expression de sa douloureuse sympathie, of wel sincères fêlicitations, enz. Misschien, dat al deze mededeelingen een beetje helpen om de dwaasheid van dat p. c. p. f. enz. uit de Hollandsohe wereld te helpen. Mis schien gaan er dan nog andere Fransche nniipo- rijen mee. De neus als spiegel der ziel. De „neusologie" is, zoo schrijft eeu Fransch blad, de nieuwste en jongste der wetenschappen. Esn vernuftig phy- sioloog heeft door zijn beschouwingen over der. vorm van den neus vaste regels aangegeven, met behulp waarvan men het karakter van ieder menBch om zoo te zeggen op zijn gelaat kan lezen. Een groote neus is bijv. het teeken van een rijke, veelzijdige natuur; een kleine neus dnar- tegen verraadt een nederige ziel. Een wipneuB getuigt van een spotachtig en ironisch onuge legden geest en een besliste lichtvaardigheid' Van een onverzettelijk karakter en zin voor oprechtheid geeft een adelaarsneus getuigenis, terwijl de stomp- of mopsneus spreekt van zin nelijke begeerten en de zoogenaamde aurdap- pelneuB een naieve ziel verraadt. Een scherp gesneden neus daarentegen doet denken aan zelfzucht en boosheid. Zoo draagt een ieder het merkteeken van zjjn innerlijk wezen op zijn gelaat en moeten we de Oostersche vrouwen verstandig achten, die steeds haar neus onder den sluier verborgen houden. Naar algemeen wordt geloofd, is de vulpenhou der oen uitvinding van den laatsten tya. Deze meening weerlegt een Italiaansch journalist, die het „Dagboek van een reis naar Parijs in 1857 en 58" opgediept heeft, dat Fougère in het jaar 1862 publiceerde. Daarin is sprake van een „won derbare uitvinding", waarmee men uiterst gemak kelijk kan schrijven. Een zilveren pen is met inkt gevuld, zoodat men achterelkaar door kan schrjjven. zonder te moeten indoopen. Als prijs word f5 il f6 aangegeven, dus evenveel als te genwoordig een vulpenhouder kost. Het schijnt dat deze „wonderbare uitvinding" verloren is ge gaan, zoodat eij opnieuw moest worden uitge vonden. Het opnemen van Ingezonden stukken bewjjbt niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt niet den iuboud. Kopy van Ingezonden stukken, ul dan niet geplaatst, wordt niet terugegeveu. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U het onderstaande in uw veel gelezen blad te willen opnemen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Onclerscheidene gunstige bepalingen, die Z.lCxc. de Minister van Oorlog heeft gemaakt voor de militieplichtigen, die aan daartoe gestelde ei- schen voldoen en in het bijzonder do bepalin gen, dat aan militieplichtigen die bij ecu Vrij willigerskorps een rang bekleeden, de gelegen heid wordt gegeven om bij gebleken geschikt heid in dien rang bij het leger over te gaan, heeft het Bestuur van het Amersfoortsch Vrij willigerskorps er toe gebracht, aan het korps te verbinden een cursus tot opleiding voor korpo raal en voor sergeant. De omstandigheid, dat liet onderwijs aan deze cursussen gegeven zal worden door onderofficieren vun hot leger, zal een waarborg zijn voor do degelijkheid van het onderwijs en voor het welslagen van de opleidingen. Bovengenoemde cursussen staan speciaal onder toezicht en leiding van een gep. 0. officier-in structeur. Zij, die een rang bij het korps behalen, worden, bij gebleken geschiktheid, in dien rang bij het leger overgenomen. Het onderwys zal aanvangen op 14 April a.s on wordt bij genoegzame deelneming tfon of twee

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2