Dinsdag 30 Maart 1909. No. 7641. 58e Jaargang FIRMA A H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. RecameB 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 itbus 9. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten, dat door den Raad dier Ge meente in zijne openbare vergadering van 9 Maart 1909 iB vastgesteld de volgende veror dening „Verordening tot wijziging der Veror dening betreflende de straat-politie" vast gesteld bij Raadsbesluit van 27 Juni 1903, gewijzigd bij Raadsbesluiten van 24 No; vember 1903, 28 Juni 1900 en 31 Jul1 "1906. Artikel 1. Lid 2 van art. 37 der Verordening betreffende de straat-politie wordt gelezen „De Burgemeester is bevoegd, van dit verbod onthefling te verleenen onder zoodanige voor waarden als hij in het belang der openbare orde geraden acht." Art. 2. Aan de in art. 1 genoemde verordening wordt een artikel SSbis toegevoegd, luidende „De bepalingen van deze verordening worden geacht slechts te gelden, voor zoover in het daarbij geregelde niet is voorzien door een wet, een algcmeenen maatregel van bestuur of een provinciale verordening". Zijnde deze verordening aan de Gede puteerde Stalen van Utrecht volgens bun bericht var. den 23 Maart 1909, 3e afdeeling no. 855/661, in afschrift mede gedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 29 Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT vestigt de aandacht van belanghebbenden op de hieronder vermelde kennisgeving van den Kolonel-commandant van het 5e Regiment Infanterie. SCHIETOEFENINGEN. tot verhooging van 'sLands weerkracht. Ingevolge aanschrijving van het Departement van Oorlog zal gedurende de maanden MEI, JUNI, JULI en AUGUSTUS aan alle mannelijke ingezetenen van 16 tot 35- jarigen leeftijd gelegenheid worden gegeven om zich te oefenen in het SCHIJFSCHIETEN. Deze schietoefeningen, welke geheel kos teloos zijn, zullen o.m. voor ingezetenen uit Amersfoort en omliggende Gemeenten onder leiding van officieren en kader van het 5e Re giment Infanterie worden gehouden te Amersfoort op de Leusderheide iederen Zaterdag van 12 tot 8 uur namiddags, begin nende 1 Mei aanstaande. Zij die aan deze schietoefeningen wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 20 April a. s. aanmelden ter Gemeente-secretarie. Zij die geschoten hebben, kunnen zich ter stond verwijderen, zoodal de deelneming moge lijk is zonder noemenswasrdig tijdsverzuim. Aan hen, die zonder kennisgeving of zonder bepaalde redenen meer dan driemaal achtereen zijn weggebleven, of die zich misdragen, kan het vei der deelnemen aan de oefeningen worden ontzegd. Tegen het einde van Augustus zal een schiet wedstrijd worden gehouden, waaraan kan wor den deelgenomen door een ieder die aan van het aantal gehouden oefeningen heeft deelge nomen. Voor den aankoop van prijzen wordt, voor eiken deelnemer aan den wedstrijd, door het Ryk een gulden beschikbaar gestold. Bij deze schietoefeningen kan ook het bewijs van schietvaa r d i g b o i d worden behaald, noodig voor hen die wenschen te worden inge deeld bij de vieruiaanders. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat de viermaanders vrij zijn van herhalingsoefeningen bij de Landweer. Zij die niet aan deze schietoefeningen hebben deelgenomen en bij het examen voor viermaan ders niet voldoen aan de eischen van schiet vaardigheid, zullen het bewijs voor militaire bekwaumheid niet kunnen vorwerven. Dit be wijs geeft recht op keuze van garnizoen en korps. Deze schietoefeningen worden in de belansr- 8telling der tot deelname gerechtigden ten zeer- ste aanbevolen. Amersfoort, Maart 1909. D6 Kolonel, Commandant van bet 5e Regiment Infanterie, Van HOEK. Amersfoort, 30 Maart 1909. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. Do BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht d.d. 27 Maart 1909, 4e afdee ling, No. 1229/896, ter kennis van belanghebben den dat in de Gemeente WOUDENBERG een geval van MILTVUUR is voorgekomen. Amersfoort, 30 Maart 1909. De Burgemeester voornoemd. WUIJTIERS. Do stembus van 1909. ii. Om balf elf begon het debat. Bepaald werd, dat wie vragen wilde stellen, zelf bet woord moest nemen en dat de tijd voor het debat gelijkelijk zou worden verdeeld over de sprekers De heer M. Boukamp zeide ongeveer Anti-revolutionnair beteekent: tegen de revo' lutie. Dat woord anti-revolutionnair moet by' velen ingang vinden, vooral bij oude dames en dergelijken, die veel houden van hun rust en hun gemak. Wat is revolutie? Een omkeering.Gewoonlijk gaat die gepaard met geweld. Maar er zijn ook revoluties zonder geweld. Denk maar aan Tur kije, aan Noorwegen, aan Brazilië waar geen bloed werd vergoten. Een stem: Oho De heer Boukamp vervolgt: Maar de anti- reeolutionnairen zijn niet tegen de revolutie. Zij zijn de grootste revolutionnairen (applaus) zij trachten steeds het gezag om te keerên als 't maar is in vrijzinnige handen. Iu plaats van dan te berusten, volgens hun „alles is van God gegeven'', maken zij revolutie. Zij juist steunen de militaire uitgaven en ijveren voor snelvuur kanonnen en oorlogsschepen. Maar voor de armen hebben zij mooie woorden, maar ook niets dan woorden. Pluk nu veeren van een kikker. En toch willen zij veeren plukken van een armen arbei der en dezen van z'jn schamel loon i.og doen bijdragen voor zijn verzekering tegen invalidi teit of den ouden dag. 't Is een schande. Ik ben bitter teleur gesteld. Wat hebben wij gehoord Dat de Chr. beginselen in strijd zijn met de moderne levensbeschouwing. Welnu ik ben ook Christen cn ik zeg met BorgerIk wensch geen stap terug te treden op d' afge legde levensbaan. Zouden we moeten terugkeeren naar den ouden tijd? Ik denk aan dien waarin nog stadsbelas ting werd geheven en de menschen met brood over de Beek zwommen. Dat was erger dan belasting op klompjes en op petten. Inleider heeft gezegd, dat het de grootste ramp voor den werkman was, dat bet Kabinet Kuvper aftrad. Aan wien de schuld Aan Kuy- per zelf. Wie wind zaait, zal storm oogsten, lïij lokte het volk, dat niet kon wachten, geen dag en geen nacht. Hij ontnam het zijn ooilam, het recht van werkstaken, en sloeg het met lam heid. DAt heeft hij gedaan. De Voorzitter: U moet zakelijk debattee- ren. De heer Boukamp: Ik ben zakelijk. Stemmen: Laat hem uitspreken. De heer Bouk amp: Toen vond Kuvper de dwangvvetten uit en stootte hij de arbeiders van zich en verdeelde het land iu twee deelen Christenen en paganisten, dat zijn heidenen, Mo hammedanen. Inl. is zeker bang voor de toekomst, want hij zeidewe zijn hier allemaal Christenen. Het was mij goed, dit te hooren en ik hoop maar, dat dit woord is gekomen uit het hart en niet gesproken uit schijnheiligheid. Ik had gedacht, dat inl. zou zeggenwij zul len zorgen voor het onderdrukte volk en zijn rechten. Het volk heeft geen rechten liet mag alleen betalen; er wordt beraadslaagd bij hen, over hen, zonder henvooral buiten de vrouwen. Nu weer heeft inl. gezegd, dat men denman het kiesrecht moet onthouden, en in plaats van algemeen kiesrecht moet geven huismanskies recht maar daardoor worden juist velen ont- kiezerd en dus hun eerste Staatsrecht ontnomen en dus zullen er nog veel minder kiezers komen. Ik had gehoopt, dat inl. zou zeggenwe zul len zorgen voor de gebrekkigen en de ouden van dagen. Inl. heeft mooie woorden gesproken over de kleinen, de zwakken en de geringen, maar hij en de zijnen doen niet naar de leer van Je zus, Die zeidezoo gij twee rokken hebt, geef er dan éen van aan den armen broeder. Inl. zeide, dat Staatspensioen demoraliseerend werkt. Werkt dan pvnsioen van een Ministerie niet demoraliseerend Ik raad dan ook aan, op die candidaten te stemmen, die zijn vóór algemeen stemrecht en Staatspensioen. De he :r B a k k e r (of Makker)Inl. beeft zoo veel gesproken over beloften, vóór verkiezingen gedaan, die na de stemming niet worden inge lost. Dit blijkt o. a. uit het telkens moeten verdagen van Kamerzittingen door absent zijn van leden. De eerste plicht van een Kamerlid is, dat hij de Kamerzitting bijwoont. Waarom heeft hij anders beloofd de belangen van zijn district te zullen behartigen. Alleen ziekte kan een geldigen reden zijn tot verzuim. Nu een meer algemeene vraag. Hoe denkt inl. over het samengaan van predikanten der Ned. Hervormde kerk met de Roomsch Katho lieke partij? M. i. kunnen zij niet samengaan en zijn zij verplicht, hun stem te geven aan hun kerk. Nog een vraag. Hoe denkt inl. over afschaf fing van den nachtarbeid in bakkerijen Ik. ben niet verbonden aan zoodanige vereeniging, doch kom op voor deze slavei, die dikwijls van_ Vrijdagavond 7 uur tot Zaterdagavond 6 of 7 uur aan éen stuk moeten doorwerken. Waarom kan die nachtarbeid niet worden af geschaft Het is het kapitaal, dat die afschaf fing tegenhoudt. Dit blijkt uit hetgeen de heer Roeters van Lennep daarover schrijft. Ik hoop, dat, als U candidaat voor de Kamer wordt gesteld, U zult meewerken tot die afschnfliug. De heer Hofland (Nicasiusstraat)Inlei der is niet in den haak met de beginselen der sociaal democratie. Hij zeide, dat het Staats pensioen „natuurlijk" paste bij de Staats-tj'ran- nie van de kraamkamer tot het S taatsgraf Dat is een dwaalbegrip. De economisehe ontwikke ling der maatschappij is gansch anders, doch. dit kan in zoo'n kort tijdsbestek als voor debat is gegeven, niet uitgelegd. Maar dit is zeker, dat dr. Kuyper wel eens met meer waardeering heeft gesproken over de b. d. dan inl. dezen, avond deed. En waarom worden nu zulke dwaalbegrippen geplant? Wel, alleen om een mager succesjet) behalen. Ik zou inl. willen aanraden een betere studie te maken van hetgeen zijn tegenstanders beoogen. Nu het huismanskiesrecht. Wij maken door allerlei symptomen van een nieuwe productie-wij ze. Daartoe behoort o.a., dat de vrouw niet alleen wordt geroepen in fabrieken en werkplaatsen, maar ook als onder wijzeres, bij de balie, elders reeds als predikant, enz., en dat zij nu geen medezeggenschap zou hebben, vinden wij s.d. onbillyk en daarom staan wij vóórzoo uitgebreid mogelijk kies recht. Daarom achien wij huismanskiesrecht niet voldoende, omdat d iar loor de vrouw zou b: hooren iot de omeifdcn, hoewel zij even goed ais de man zorgt voor zicbzelve. En met welk recht zou men een ongehuwd man, die aan bet hoofd eener soms groote inrichting staat, het kiesrecht onthouden Ik denk aan mijn vriend Tak, die ongehuwd was. Ik hoop, dat inl. dit in zijn repliek zal aan vullen. Ik ben bet overigens met inl. eens, dat men den arbeiders kiesrecht moet geven tot de uiterste grens, al is dit bij mij uit s.d. principe. Doch waarom dat kankertje van caricaturi- seeren van anderen, denkbeelden Waarom dat applausje uitgelokt door het spotten met die meisjes van 21 jaar. Nu de verplichte verzekering. De Voorzitter: Uw lijd is verstreken. Als de vergadering het goedvindt, kunt U nog tien minuten doorspreken (applaus). De heer Hofland Dus de verplichte ver zekering. Inl. heeft verschillende financieele speciali teiten genoemd, die echter steeds tekort scho ten om de 20 of 24 of 40 millioen te vinden. Doch wat mij 't meest beeft geëergerd, is, aat inl. een allerslechtst rekenmeester is gebleken. Hy zeide, dat iemand die f240 per jaar verdient, daarvan 12 cent per week kan missen. Inl. zelf weet heel best, dat een gehuwde dat zeker niet kan missen. In ben zelf arbeider en weet dus heel goed, dat men zelfs van f 500 per jaar met geen mo gelijkheid een vast bedrag per week kan afzon deren. Zulk zeggen, is niet oirbaar. Neen, dat geld moet komen van hen die hooge inkomens hebben en niet van hen die te kort hebben, die levensmiddelen moeten be trekken uit de slechtste winkels, die gekleed zijn maar hoe, die gedekt zijn maar hoe, die wonen maar hoe. Het is niet oirbaar, van zulke menschen nog iets te willen weghalen. En de mogelijkheid bestaat inderdaad, die rente te halen van hen, die 't wel hebben, van hen die onbetaalden arbeid opstapelen tot in de millioenen. Zeker, zij betalen reeds, maar zij moeten bun luxe-uitgaven dan maar inkrimpen, D&t kandoch van den arbeider, die niets kan missen, kan het niet wordeD gevonden. Daarom dan ook zal de liberale unie eindelyk zijn gekomen tot de overtuiging ik zeg over tuiging, want ik wil inl. niet volgen in zijn voorbeeld om steeds kwade trouw te veronder stellen bij den tegenstander dat Staatspen sioen is de meest billijke, de meest rechtvaar dige uitgave omdat het zal doen verdwynen tal van andere uitgaven, armverzorging, diaco nieën, enz. Dat is de ware barmhartigheid en heel wat beter dan gunsten en giften en gaven. Dan is ook de arbeider, die in een vak-organi satie is, niet meer te „nemen" door zijn patroon middels diaconie of wat ook. De arbeider heeft recht op verzorging van zijn ouden dag en moet niet aannemen een aalmoes, doch moet hebben Staatspensioen en niet verplichte verzekering, waarvoor bij van zijn armoedje nog moet bijdragen. De heer Oosterbaan, om 11.15 tot zijn repliek komend, zeide om het late uur kort te moeten zijn. De laatsteu spr. wil ik 't eerst beantwoorden omdat deze althans heeft getracht eenige zake lijke critiek te oefenen. De heer Hofland heeft gezegd, dat ik niet juist heb uiteen gezet het beginsel der s. d.ik meen, dat dit niet het geval is en acht, dat«de s.d. alles wil brengen onder Staatsalmacht, ter wijl het anarchisme wilongebonden vryheid. Doch de tijd is te kort om hierop thans in te gaan ik houd echter mijn standpunt vol. De geachte oponent heeft gezegd, dat dea.r. zooveel vrouwen willen uitsluiten. Ik heb toch gezegd, dat zij ijveren voor huismanskiesrecht en de daarmee gelijkgestelden, dat zijn allen die in eigen kring aan het hoofd staan, óok onge- huwden als de heer Tak. Immers zouden o.a. alle R. K. geestelijken. Nopens de vrouw het volgende. De geachte oponent wil de onderwijzeressen, de telefonisten, enz. kiezers maken. Maar als dezen trouwen, zouden ze worden ontkiezerd en dit zou worden een abnormale toestand en dit nu wil dedepu- talen-vergadering blijven beschouwen als abnor maal. Nu over het Staatspensioen. Oponent voerde daarvoor aan éen argument,dat schijnbaar juist was. Hij zeide, dat vele arbeiden» de rente I van 12 cent per week, vast elke week, niet j kunnen betalen doch onmiddellijk daarop liet

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1