Stadsnieuws. Lij iets volgen over vak-organisaties. Wie van ('240 geen pensioenrente kan betalen, kan ook zeggen de Staat moet mij f 100 toeleggen op mijn jaarloon omdat ik daarvan niet kan rond komen. Aan de vak-organisaties is net, een loon te bedingen, d«t hoog genoeg is om er die rente van te kunnen afzonderen. De patroons betalen toch óok de zelfde rente mee en dit zal het loon drukken omdat sommige patroons de rente op het luon zullen korten. De vak-organisaties hebben dus een hefboom te meer om het loon hoog te houden. Dit was de cardinale fout van don geacluen oponent. De heer Hofland sprak alleen over ouden van dagen; maar dit is juist de meest pijnlijke gedachte voor een arbeider dat hij veel vroeger ongeschikt kan worden tot arbeiden dan juist op zijn ouden dag. Dun moet bij óok verzekerd zijn tegen armoede en dat willen wij bereiken door onze verplichte verzekering, waarvoor do arbeider iets bijdraagt, en dus nooit dankje hoeft te zeggen, en de patroon wat en de schat kist de iest. De heer Makker deed e6n paar vragen o. a. over aamenwerking van een Ned. Hervormd predikant met Roomsch Katholieken. Ik zou zoo zeggen: Zulk een predikant toont te ver staan den hoogen eisch van zijn tijd, dat hij is burger van den Staat en ook buiten den kring der kerk is een belijder van den Christus. En ik breng een eere-saluut aan zulke predikanten, ilio al hun krachten en energie en talenten aan wenden om van nul te zijn (applaus). De heer Makker vroeg naar de afschaffing van den nachtarbeid der bakkers. Welnu, hoe eerder die wordt afgeschaft, des te beter is dat. Ware Minister Kuyper aan het bewind geble ven dan was die nachtarbeid vermoedelijk reeds afgeschaft. Persoonlijk heb ik ineen vergadering van bakkers te Amsterdam gepleit vóór afschaf fing. Wij a. r. gelooven, dat God den dag gaf om te werken en den nacht om te rusten en dat het indruischt tegen de goddelijke ordinan tiën sommitei menscben te outmmen hetzon- lieht en de gelegenheid om zich ie bemoeien met hun gezin. Het is de schuld van het vrij zinnig Miuisterie dat de nachtarbeid nog niet is afgeschaft, want Jat wierp alle goede plan nen weer om. Nu is de heer Bonkamp aan de beurt, die zoo mooi zeide ..ik wensch geen stip terug te treden Maar Borger, dien hy nasprak, was een Christen, wiens rotsvast geloof hem dit woord kon doen zeggen, daar hij, na zoo zware beproe ving, verwachtte heerlijke overwinning. De heer Boukamp: Ik wil óok een Cris- ten zijn. ik ben meer Christen dan gijlieden, die ik noem naam-Christenen. De heer Oost er baan: Daarom gaat liet niet. Ik zeg slechts, dat Borger een vast geloof had in een blijde toekomst. Ik ontken nier, dat de geachte oponent] zulks óok niet doei doch bier zijn we op staatkundig terrein. De heer Boukam p interrumpeert, doch is van achter uit de zaal onverstaanbaar. De Voorzitter: Mijnheer Bonkamp ik verzoek U voor de laatste keer de orde te be waren. U gedraagt zich als een kwajongen. De heer lloukamp: Dat doet 1*. De heer O o t e r b a a nNu de snelvuurka- nqnnen eude aner.e uitgaven voor de landsver dediging waarover de heer Boukamp sprak. Minister Borgesius gaf 7 milioen voor nieuwe geweren en zond duizend jongens naar de ka zerne. En wat de-d bet Kabinet-Kuyper voor de militairen Er zijn er hier zoo weinig; maar die hier zijn, weten wel, dat best werd gezorgd voor hun pensioenen. De beer Boukamp sprak ook over de stakings- wetten van 1903. De Voorzitter hamerde cTat afdat vind ik heel jammer. Is de heer Boukamp s. d. Maar dat klopte niet met andere van zijn gezegden, waaruit ik zou «Heiden, dat hij is vrijzinnig-democraat. W e hebben de zoogenaamde stakiugswetten mogelijk gemaakt l De liberalen. Zij waren bedoeld tegen de verplaatsing van het gezag. We zien nu pas weer bij de P. T. T. slaking in Frankrijk waar 't op die wijze zou heengaan. Zoo iets is in ons land gelukkig niet meer mogelijk krachtens het initiatief van het Kabi net-Kuyper in 19<)3. Men heeft den arbeider toen niet ontnomen zijn stakingsrecht, zijn ooilam gelijk de hoer Boukamp dat noemde; de herhaalde stakingen ook na 1903 bewijzen dit ten volle, al zijn ze nu veelal veroorzaakt door het Arbeidscontract. Neen, in het hoofd van den heer Boukamp spookt nog rond menig dik woord van de meetings uit die dagen. Het wapen is niet geslagen uit de hand der arbeiders en de heer Boukamp zelf weet heel best, dat hetgeen hij daarover hier zeide in flagranten strijd is met de werkelijkheid en de waarheid, dat het is een klein, klein jokkentje om, zooala die andere geachte oponent zeide. een matig succesje te bebulen. De heer Boukamp heeft óok de vriendelijk heid gehad, te zeggen, dat de anti-revolutionai ren zijn de grootete revolutionnairen. Ik luis terde roet de grootste aandacht naar eenig be- wijs voor die uiting, doch ik hoorde niets en de geachte oponent heeft zeker vertrouwd, dat uc vergadering dit wel zou aannemen op zijn gezag. Later uioet hij maar eens bewijzen wat hij hier zoo apodictisch te beste gaf. Hij heeft, naar het mij voorkomt, een totaal verkeerd begrip van hetgeen ieder gewoon merowh ver staat onder het begrip revolutie. Oponent beeft óok beweerd, dat Minister Kuy per ons land heeft verdeeld in twee kampen Christenen en paganisten. In welk .Staatsstuk slaat üat Ik tart oponent mij éen Staatsstuk voor te leggen, waarin dat staat. Ook dal is een pruaije uit 1903. 1 J Ik hoop, dat, als wij elkaar hier weer ontmoet ten, de heer Boukamp zal spreken met iro er helderheid en minder gruote woorden en dat hij zich den tusschentijd zal ton nutte maken om eens iets te lezen opdat hij aan dergelijke ex cessen zich niet meer te buiten ga. Om het vergevorderde uur wil ik het hierbij laten. De Voorzitter sloot omtrent kwart voor twaalven de druk bezochte bijeenkomst met dank gebed. Den dag nadat de blijde verwachtiog ten Hove in vervulliog is gegaan, zal des och tends te 9 uur in de St. Joriskerk een dank- en bidstond worden gehouden. Het uit den aard der zaak belangrijke archief der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk, dat vroeger werd bewaard boven de consistorie-kamer, is thans over gebracht naar de zoogenaamde garnizoens kerk in de St. Joriskerk, waar het thans brandvrij is geborgen. De daarvoor benoodigde gelden zijn bij eengebracht door den archivaris der Synode en uit vrijwillige gaven van kerkeraden der classis en particulieren. Jbr. mr. H. W. van Asch van Wijek is door de centrale anti-revoluiionnaire kies vereniging rNederland en Oranje" voorwaar delijk candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De definitieve candidaatsstelling kan plaats hebben nadat het Kamerlid het pro gram van actie zal hebben geteekend, dat wordt opgesteld door de deputaten-verga- dering, welke 22 April te Utrecht wordt gehouden. Tot afgevaardigde naar die vergadering werd gekozen de heer L. Ouolee, te Baarn tot zgn secundus ds. H. Teerink, te Amers foort. De Loteliogen uit de Provincie Utrecht bestemd voor korte oefening en beboorende tot de lichtingen 10ü8 en l'JÜ9 zullen 18 Mei te Utrecht worden ingedeeld. Op 1 April wordt bij de 4e divisie infan terie opgericht een compagnie wielrijders, met garnizoen te Assen, ter sterkte van 149 rijwielen. Daarbij worden ingedeeld een kapitein- commandant, twee luitenants, zeven onder officieren, twee korporaals, 33 achtmaanders van de voorjaarsploeg en 30 viermaanders. Ook de heer G. Kiugma heeft bet Schut- terymagazyn van den siogelkant afgebeeld. D i mooie aquarel is geëxposeerd in Valkhoff's Boekhandel. De sAlliance francais#" zal ook in Juli en Augutsus van dit jaar een zoogenaamden Cours de vacances doen geven in haar ge bouw aan den Boulevard Saint-Germain te Parys. Het Bestuur van «Amicitia" had ook dit maal de groite welwillendheid, het biljet, waarop alle bijzonderheden omtrent deze vacantie-cursussen voor vreemdelingen zijn vermeld, te doen ophangen in een der zalen van die sociëteit. VV'ie geen lid is van die sociëteit en be lang mocht stellen in deze cursussen, kan een brochure daarover kosteloos bekomen bij den Secretaris der plaatselijke afdeeling, Kortegracht 9. Weer trok Quick met tal van invallers (deze keer «cht in aantal, waaronder 3 uit bet eerst-, 5 uit het tweede, en 3 uit bet derde elf-al) Zondag naar De venter. Iedereen ging er met de vaste overtuiging naar loe, dat het elftal met een verpleiterenden nederlaag zou terugkomen. Men kan dus begrijpen hoe mooi een 1—0 verlies dan wel moet zgn. Wei- is vaar miste U. D. twee uitstekende spelers in Moitzer en Kok, maar dat neemt toch niet weg, dut spelers als de beide Piuim'a toch niet meerdau éen doelpunt konden miken. Ounooaig te zeggen, hoe hoog wy deze elf vurige spelers moeten roemen. U. D. wint den toss eu verkiest inet harden wind mee t- spelen. Uevolg is, dat de Deventenaren on middellijk op het Quick-gebied zgn en daar duch tig asnvallon. De vier haKbaclcs L. Ittmann, H. Smit, Adam en Van der Zarida, werken als paarden tegen de aonityda heel mooi samenspelende U. D.- vonrhoode. De roode voorhoede breekt zelfs zoo nu en dan door en als men weet, dat dit viertal, waarvan drie ut het derde elftal eu een daarvnn (Vorsluys) hoe- ir-nainid geen voorwaarts kan spelen, toch nog de U. D. verdediging, handenvol werk bezorgde dan valt het toch niet te ontkennen, dat in de voet- Palwereld vuur en enthutiasme no. 1, capaciteit no. 2 is. Van het spel voor rust valt verder nog weinig ts zeggen men ziet Ü.D. soms met mooi samenspel aanvallen t-rwijl Quick allerschitterendst verdedigt, zooals we dat op de „Leusderhei" maar zelden zagen. Na een half uur apelens wordt door misverstand, jammer genoeg, voor Qtrck hetesnig- ste doelpunt strijd gemaakt. Met Pet. grootste vuur wordt tot rust doorgespeeld. Na rust schijnt bet alsof U. D. een reuzenover- winning zal gaan behaion, door de vier vrij jonge Quick-spelers ietwat beginnen te verslappen; doch gelukkig maar voor een kort oogenblik. Dan ver dedigt. men weer. dat bet een lust is, om te zien. H-1 spel van U. D. i» veel beter. Pluim Jr. kopt eonige hoekballcn juist over en had Plank niet in net doel gestaan, zeker zouden er ineer ballen in het net terecht gekomen zijn. Ook de links-buit n van Quick heeft uitstekende momenten en passeert Ten llove Boms, al tof het niota is ook Ruytar do Wildt rent soma in wilile vaart lloet'nk voorby eu plaatst zelfs een of twee ballen voor hel doel. Op een gegeven oogenblik doorstaat Quick een benauwd oogenblik. F. Pluim heeft «itiditlyk het leder vrij gekregen en schiet hut hard inmaar Plank baalt de bal er zoo netjes uit, dat het publiek, dat overdreven hcblustig was, daarvoor een flink applaus overbad. Nog «enige corners worden geforceerd, maar allemaal even mooi gered. Niet lang voor tijd krijgt de links-buiten van Quiok door een fout van den Devrnterscben doel- verdediger een prachtkans; maar hg schiet juist 'aIs bet tyd is, kgken de QuickmenBchon elkaar met glunderlachende gezichten aan. Het was als hadden ze 'ia overwinning behaald. Alvorens dit roode team te huldigen en te be spreken, willen we eens dat van U. D. bekgken. Ofschoon zonder bun „beide steunpilaren der ver dediging" (xooals J. Pluim dat uitdrukte) vielen de Deventenaion erg tegej. De doelverdediger kreeg uit den aard der zaak niet veel te doen maar wat hg deed, was al heel zwuk. Dijkmers'.er's spel wekte wel den lachlust van het publiek op, maar ons kon het niet zeerbe- koreu. Hülacocr was goed, zooals a'tyd. In de mid denlinie moet Moitzer zekerlyk gemist zijn; De Koning, zgn iui aller speelde tenminste bijzonder laksch eu buigzaam. De andere tweo werkten erg, erg bard. Vnn du voorhoede wareu de beide Piuim'a het best, niet omdat zij Pluim herten, maar om bun doorlattunde doorzittiigskracbt, zuiver samen spel en pri uhtschoten, die wy t-n zeerste bewonder den. En nu het Quick-Mfta' Allereerst een krans van lauweren voor Van der Plank, die bepi-ld prachtig zijn doel verdedigd heeft Men btdeuke dat lig een lustig. taak tevervulh u had. Trouwen het Aelieele leun diende gelauwerd te worden dsa' de meeste ballen vlak vooz het doel gescholen werden. Coenen en Keetell waren ook enorm terwijl wij zooeveu reeds meldden dst het middeiiqu-stet tot hel laat>te toe zie i metiu innen- moed heeft verdedigd en erg hard werkte. Eigenlijk gezegd verdiende de voorhoede de groot ste pluim, want die had toch wel de zwaarste task. Alle vier hebben ze waarlijk heel aardig gespeeld, vooral de linns buiten. We begrijpen het daarom niet, waarom een bais als Versluya zoo ontevreden was over zgn eigen spel. Ofschoon hij hoegenaamd geen voor wan its-c»puci teilen heelt, moeten we dun toob zgn bard werken zeer apprccieeren. De P. W. Quick-match in die van 1.1. Zondag hebben bewezen, dal er in het Amersfoorteche Quick nog een vurig element zit, dat nog heel wat goeds kan doen. Wie weet wat de degradatie wedstrijden nog brengen (Ongecorrigeerd). De Amersfoortsche korfbalclub E. D. O. S. sloeg Zoudag haar stadgenoote Hygiea met 5 -4. Gisteravond hield de Amersfoortsche Schietvereeniging Broederschap", tot be sluit barer winteroefeningen, in de concert zaal »De Arend", een huishoudelijken wed strijd op cylinder-,qeweer en flobeitbuks. Door ieder der deelnemers warden twee se riën op het bekende successchijfje geschoten. Twee prijzeu, beschikbaar gesteld voor ben, die gedurende de winteroefeningen het grootste aantal rozen hadden geschoten, wer den toegekend aan de heeren K. van Heu velen met 180 en J. J. Otto met 1GG rozen, terwijl achtereenvolgens de winnaars inden wedstrijd waren; de heeren: 1. W.B.Smit, 2. W. Ruitenberg Gz. 3. K. van Heuvelen, 4. D. de Groot, 5. D. van den Heuvel, G. A. B. van der Klein, 7. J. Kuyters,8. B. Teune, 9. L. W. van Tellingen, 10. H. Stuurman, 11. J. J. Otto, 12 D. Ruitenberg, 13. J. D. van Gelder, 14. J. F. de Greef, 15. J. Mills, 16. G. J. W. Steenhoff Jr. en 17. C. A. Stoové. De Eere-voorzitter der vereeniging, de beer J. Busquet, reikte de prijzen aan de winnaars uit en gaf daarbij den wensch te kennen, dat, evenals bij de winteroefeningen, by de aanstaande zomerschietoefeningen op de Leusderheide een trouw bezoek eu ijve rig oefenen mag worden geconstateerd. Met een enkel woord kondigden we reeds in het vorige nummer aan de ontvangst van het programma van de op Maandag 26 en Woeusdag 28 op de nieuwe baan bij <Birk- hoven» to houden wedstrijden voor paarden. Het programma luidt in zijn geheel: Met het oog op den langdurigen en stren gen winter zijn de wedstrijden te Amers foort van de Militaire sportvereeniging en van de Vereeniging tot bevordering der paardenfokkerij in Nederland uitgesteld tot 26 en 28 April. De regelimz daarvan woedt nu als volgt National Military. 26 April. Des morgens 8 uur start voor den afstandsrit van 40 K.M. Aankomst op het sportterrein Birkho.ven, alwaar stalling beschikbaar is. Des namiddags 2 uur het afleggen van het steeple parcours van 4000 M. op het sportterrein BirkhoveD. 27 April. Rustdag benevens terreiorit onder leiding van luitenant-kolonel Piepers. 28 April, des morgens 8 uur, dressuur- proeven voor de National Military in de binnen- ot de bniten-manege der Rijschool. Des namiddags: Inwijding van het sport terrein «Birkboven». 1. 1.30, of zooveel later als het aantal deelnemers zal meebrengen, llindernispar- cours voor de National Military. Prijzen Ie. f150 en verguld zilveren medaille met inscriptie: Kuidpioenschap olïicicrsdienst- paarden Nederland 1909# beuevens een kunstvoorwerp, aangeboden door Ie Amers foortsche dames. 2e. f 100 met zilveren medaille en kunst voorwerp, aangeboden door de Maatscbapij #Birkboven«. 3e. f 50 met bronzen medaille. Bij minder dan 7 deelnemers vervalt de 3e prijs. Bij miuder dan 5 deelnemers ver valt de 2e prijs. Inleggeld f2.50. II. 2.30 Concours éenspannen, toobelioo- rende aan landbouwers wier uitsluitend be- dryl landbouwer is, gespannen voor een tilbury of sjees. Ie prijs f75, 2e f 25, 3e f10, 4e f5. Inleggeld f2.50. III. 3 uur. Concours voor het bestgaande rypaard voor Rijkspaarden en eigen paar den toebehoorende aan en gereden door offi cieren of particulieren, leden of donateurs. 1e prijs f 75, benevens een kunstvoor werp, aangebodeu door den Voorzitter der Muatschappij »Birkhoven«. 2de prijs f30, en zilveren medaille, 3de prijs f 20 en bronzen medaille. De vóorkeuring voor dit nummer des morgens na afloop der dressuurproeven National Military. lDleggeld f2.K>. IV. 3.30 Concours d'adresse voor eigen paarden en Rijkspaarden die nog nooit een Isten prijs in -eeu spring- of jachtconcours gewonnen hebben, en voor paarden bereden door ruiters, die nog nooit een leu prijs in een spring- of jachtconcours gewounen heb ben. Prijzen. Ie f75 benevens een kunstvoor werp, aangebodeu door de Amersfoortsche Jachtvereeniging; 2de f30 en zilveren me- duille, 3de f20 en bronzen medaille. Inleggeld f2.50. V. Springconcours en surprises. Voor juniores, kinderen van aandeelhou ders in bet sportterrein „Birkboven", van leden der Militaire sportvereeniging ol van leden der Vereeniging tot bevordering der paardenfokkerij in Nederland. Maximum ieeitijd 17 jaar. Inleg vry. Inschrijvers die hun inschrijving gestand doeD, doch geen prijs winnen, ontvangen hun inleggeld terug. Inschrijvingen sluiten Donderdag 22 April des avond3 te 12 uur bij den Secretaris, Eusebiusbuitensingel 11 te Arnhem. Voor stalling zich te wenden tot de beer J. H. van Reede, luitenant der veld-artille- rie, te Amersfoort. Leden der Vereeniging tot bevordering der paardenfokkerij in Nederland, donateurs en leden der Militaire sportvereeniging, en aandeelhouders in het sportterrein „Birk- hoven" nebben vry enli ée met twee dames. Entreépassé partoutf2 per persoon. Middenterrein f 1 per persoon. Leden van bet Utrechtscb genootschap voor landbouw en kruidkunde hebben, op vertoon van hun lidmaatschapskaart, toegang tot het middenterrein met éen of zonder dame voor 50 cent. Sorties worden niet afgegeven. Men ziet bet, de regeling is, evenals bij het uitstekend geslaagde concours-hippique tydens het 50-jarig bestaan van de plaatse lijke afdeeling van het Utrechtsch landbouw kundig genootschap, weer zoo goed als maar mogelijk is. Als nu óok maar bet weder meewerkt. Onder voorzitting van den heer D. Gerritsen werd gisteravond gehouden de 15de jaarverga dering van „Onderlinge Hulp", de neutrale werklieden-vi reeniging wier leden door onder linge bijdragen elkaar steunen by ziekte in zoo ver, dat geen loonderving plaats hoeft. Zij werd bijgewoond door 97 leden. De Voorzitter sprak een woord vun wel kom tol de leden en van beilwensch voor hun gezinnen en deelde mede, dat het op 1 Maart afgesloten boekjaar weinig bijzonders heeft ge bracht. Slechts kan geconstateerd, dat de ont vangsten en de uitgaven vrijwel gelijk waren aan die van het vorige boekjaar, inet andere woorden, dat de rente van het reserve-kapitaal met de vrijwillige ontributiën is vooruitgegaan cn dat de reserve thans bedraagt f2593.25. liet aantal leden klom tot ruim 270, het grootste aantal dat tot dusver werd bereikt. Het Bestuur hoopt dan ook het belang van alle leden naar behuoren te kunnen behartigen. Wat het Bestuur bijzonder verheugt, is dat, ondanks den slechten winter, door niet éen lid is wat men platweg noemt de lijn ge trokken en dus niemand het vertrouwen van het Bestuur heelt beschaamdeen merkwaardig fei», dat het Bestuur met vreugde constateert een bewijs, dal falikant is uitgekomen de voor spelling der zwartkijkers, die zeiden, dat zoo dra er geen werk zou wezen, er veel zieken zouden komen. Overigens is er weinig nieuwe. Slechts voor een paar punten kan het Bestuur de aandacht der leden vragen, al zijn deze ook nog niet geheel rijp voor afdoening; dat wil zeggen, het Bestuur zou er gaarne ds tneening ook der leden over hooren, doch tot een eind stemming kan het nog niet komen. Het voornemen bestaat, dat de Gemeente haar werklieden by ziekte vol loon zal uitbe talen maar in dit geval kunnen zij niet langer lid van O. H. blijvenbet reglement spreekt duidelijk in deze. Als de vergadering het niet eens is met de zienswijze vnn het Bestuur, dut zij zich dan toch Uitspreke. Het Bestuur meent, dat werklieden die op de eene of andere wijze vol loon krijgen bij ziekte niet mogen trokken uit de kas van O. H., dat is van het geld door alle leden bij eengebracht, opdat zij dan geen dubbel loon krijgen, of althans er beter van worden. De Penningmeester zal U straks enkele cij fers meedeelen. Een enkel woord daarover. Som-

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2