Donderdag 8 1909. No. 7645. 58e Jaargang firma a h van cleeff ie AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1 franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ollicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reoames 15 regels ƒ1.25 elke regel meer ƒ0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telephoon 19. K E N N I S G E V I N G E S. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat volgens mededeeling van den heer Commissaris der Koningin in deze pro vincie, duto 3 April 1909, 1e afdeeling, No. 1372/994, het den wensch van Hare Majesteit de Koningin is, op Zondag of Goeden Vrijdag geeoe feestelijkheden te doen plaats hebben, indien de te verwachten heugelijke gebeurtenis op een der genoemde dagen mocht voorvallen. Amersfoort, 7 April 1909. De Burgemeester van Amersfoort, WU1JTIERS. BURGEMEESTER on WETHOUDERS van AMERSFOORT maken bekend, dat het Bureau van den Burger lijken «tand gedurende den Goeden Vrijdag voor het publiek geopend zal zijn van 's middags 12 uur tot 's namiddags 1 uur en op den Tweeden Paaschdag van des vóormiddnge 8'/, tot 9 uur uit sluitend tot het doen van aangiften van geboorten of overlijden. Voor het doen van aangifte op den Tweeden Paaschdag moet de aanvrage geschieden aan het Gemeentehuis, mondeling of schriftelijk, uiterlijk tusscben 8 en 8'/t ure des voormiddags van dien dag. Amersfoort, 7 April 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau AMERSFOORT doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van den 24 Februari 1909 is vastgesteld de volgende verordening „Verordeuing, regelende het bebouwen van gronden in de Gemeente Amersfoort bestemd voor open bebouwing". Artikel 1« De perceelen of gedeelten van de perceelen, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Secti D, 729 731, 730, 764, 765, 766, 767, 1174, 2256, 1732, 1733 1734, 1730, 1781, 1735, 1736, 1247, on Sectie C. nos 1457, 1458, 1312, 87, 86, 470, 471, 472, 307, 308, 632 633 94, 628, 629, 622, 104, 105, 112, 099, ö9S, 338! 706, 12üfcis, 701, 1264, 118, 703, 704, 705, nader op de hierbij behoorende teekening aangeduid door eene groene kleur, »ijn bestemd voor open bebou wing. Artikel 2. De terreinen, in artikel 1 genoemd, mogen slechts bebouwd worden mei woonhuizen, die geen lagere werkelijke jaarlgkacbe huurwaarde dan driehonderd gulden hebben. Aan deze huizen mag geen andere bestemming gegeven worden dan die van woon huis. Arlikel 3. Op de terreinen, iu ariikel 1 genoemd, mogen de woonhuizen op gein kortoren afstand dan 8 Meter van elkander verwijderd gebouwd worden, met deze afwijking, dat wel zoogenaamde dubbele villa's mo- gsn gebouwd worden, mits de afstand van deze dubbele villa's en andere dubbele villa's of enkele huizen niet minder dan 8 Meter bed.aagt. Ariikel 4. Van de voorschriften vervat in de ar.ikelen 2 en 8 kan door Burgemeester en Wethouders dispensatie worden gegeven ten aanzien vau den buuw van bij woonbuizen behoorende stallen of andere bijge bouwen. Artikel 5. Overtreding van de bepalingen dezer verordening wordt gestraft: a. wat betreft de overtreding v.iu eene bepaling vastgesteld krachtens de Woningwet met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste driehondeid gulden b. wat belieft de overtrediug van eene bepaling, vastgesteld krachtens de Gemeentewei, met hechte nis van ten hoogste zca dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Ariikel 6. Do bestuurders van een rechtspersoon zijn ten aanzien van de naleving van de bepalingen van deze verordening -loor die riCbtapersoou aanspra kelijk. Tegen den bestuurder, vau wien blijkt, dat de overtrediug buiten zijn toedoen is gepleegd, wordt geeue struf bedreigd. Zynde dezo verordening aan de Gede puteerde Staten van Utrecht volgens uuu bt richt vau den 80 Maart 1909, 8e afdee ling no. 738/728, in afschrift medegedeeld. Eu is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort den 7 April 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten, dat door den R*ad dier Gemeente iü zijne vergadering van den 24 Februari 1909 iB vastgesteld de volgende verordening: „Verordeuing, regelende het bebouwen van gronden in de Gemeente Amersfoort bestemd voor open bebouwing". Artikel 1. De perceelen of gedeelten van de perceelen, kadastraal bekend G-meeiite Amersfoort, Sectie D, noB. 729,731,730,704,765, 706, 767, 1174, 2255, 1732, 1733, 1734, 1730, 1731, 1735, 1736, 1247, en Sectie C. nos. 1457, 1458, 1312, 87, 86. 470, 471, 472, 307, 308, 632, 633, 94, 628, 629, 622, 104, 105, 112, 699 698, 338, 706, l'20bis, 701, 1254, 118, 703, 704, 705, nader op de hierbij behoorende teekening aangeduid door eene groene kleur, zijn bestemd voor open bebouwing. Artikel 2. De terreiuen, in artikel 1 genoemd, mogen slechts bebouwd worden niet woonbuizen, die geen lagere werkelijke jaarlijksche huurwaarde dan driehonderd gulden hebben. Aau deze buizen mag geen andere bestemming gegeven worden dan die van woon huis. Ariikel 8. Op de terreinen, in artikel 1 genoemd, mogen de wounhuizen op geen korteren afstand dan 8 Meter van elkander verwijderd gebouwd woiden, met deze afwijking, dat wel zoogenaamde dubbele villa's mo gen gebouwd wordeu, mits de afstand van de;e dubbele villa's eu andere dubbele villa's of enkele huizen niet minder dan 8 Meter bedraagt. Artikel 4. Van de voorschriften vervat in de artikelen 2 en 8 kan door Burgemeester en Wethouders dispensate worden gegeven tea aanzien van den bouw van by woonhuizen behoorende stallen of andere bijge bouwen. Artikel 5. Overtrediug van de bepalingen dezer verordening wordt c straft a. wat betreft de overtrediug van eeno bepaling, v«8tgesteld kracniens de Woningwet met hec.itenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd galden b. wat betreft de overtreding van een bepaling, vastgesteld krachtens de Gemeentewet, met Hechte nis van teD hoogste zee degen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Artikel 6. De bestuurders van een rechtspersoon zijn ten aanzien van de naleving vau de bepalingen van deze verordening door die rechtapereoon aanspra kelijk. Tegen den bestuurder, van wien blijkt, dat de overtreding buiten z\jn toedoen is gepleegd, wordt geeue straf bedreigd. Zijnde deze verordening door de Gede- puieerde St»teu v.ra Utrecht bij besluit van den 80 M»art 1909, 8e afdeeling no. 738/728, goedgekeurd. En is hiervan afkoudiging geschied, waar bet be hoort den 7 April 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt tor kennis van de ingezetenen dezer Ge meente, dat de door den Direc:eur van 's Rijks directe belastingen, enz. ie Utrecht exeeutoor ver klaarde kohieren Nos. 1, 2 eu 4 van de Personeole belastiug. over het dienstjaar 1909 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier zgn ler ha d gesteld aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 7. April 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De lil'RGEMKESTER der Gemeente AMICUS- OORT (Met op do missive van den Commissaris der Koningin in deze provincie, dato 29 Maart 1909, 4e afdeeling, no. 1239,908, Brengt de volgende mimsterieele beschikking ter kennis van hel puhli-k. MINISTERIËN van LANDBOUW, NIJVER HEID en HANDEL en van FINANCIEN. De Ministers van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Financiën Gelet op de Koninklijke besluiten van 22 Juni 1896 (Staatsblad no. 98) eu 25 Juni 1906 (Staats blad no. 135); Mede gelet op de gemeenschappelijk; b 'schik kingen van de Ministers vau Binnenlandsehe Zaken en van Financiën van 21 Mei 1901 (Ne- derlandsche Staatscourant van 26, 27 en 28 Mei d. a. v., no. 121) en van de Ministers van Landbouw. Nijverheid en Handel eu van Finan ciën van 3/7 Augustus 1906 (Nederlandsche Staatscourant van 16 Augustus d. a. v., no. 190); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat n aanzien van den invoer van paarden, be stemd voor het vanwege de „Vereeniging tot bevordering der paardenfokkerij in Nederland" in Jul: e. k. te 's-Gravenhage te houden inter nationaal concours hippique, afwijking van de verbodsbepalingen, vervat in bovenaangehaalde minieterieele beschikkingen, wordt toegestaan, onder voorwaarde: i. dat aan het eerste kantoor worde overgelegd een door den Secretaris, gedelegeerd commis saris van het concours hippique afgegeven be wijs, dat de paarden voor genoemd concours hippique bestemd zijn b. dat de paarden, voor zooveel zij na afloop van het concours hippique hier te lande mochten blijven, niet in het verkeer worden gebracht, dun na door den districts-veearts te 's-Graven hage of een zijner plaatsvervangers te zgn gekeurd en gezond bevonden. 's-Graven iage, 18/23 Februari 1909. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, (get.) A. S. TALMA. De Minister van Financiën, (get.) KOLKMAN. Amersfoort, 5 April 1909. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER vau AMERSFOORT brengt ter kenuis van de beiangtiebbenden, dat de blanco verzoeksctiriftvn tot het bekomen van jBcbtacten, viscbacten en kostelooze vergunningen om te visichen, benevens voor de registratie van eendenkooien en duiventillen, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, ter Secretarie verkrijgbaar zgn, eu maakt ben opmerk zaam op het belang, dat er voor hen in gelegen is de bedoelde verzoekschriften, behoorlijk ingevuld, vóór den len Mei aam-taande ter vermelde plaatse ir.televeren, opdat men rij lig voorzien zij van eene rc e of vergunning voor het seizoen 1909/1910. Amersfoort, 7 April 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. V. P. N. Gisterochtend, onmiddellijk na afloop der weekmarkt, hield luitenant J. Kooiman, weder Voorzitter der onder-afdeeling Amersfoort en omstreken van de V. P. N., een eouserie over het doel dier vereeniging. Spr. zeide ongeveer De „Vereeniging tot bevordering der Pluim veehouderij en der tamme konijnenteelt iu Nederland", over heel het land bekend als de V. P. N., werd m 1901 te Utrecht opgericht en telt thans reeds 13 300 leden in 260 onderat- deelingen, gevestigd in alle provinciën des Rij ks. Haar doel is omschreven in art. 2 barer Statuten, dat dus een goede draad aangeeft waarlangs we ons bij deze uiteenzetting gelei delijk kunnen bewegen. De V. P. N. tracht dit doel te bereiken op velerlei wijzen, hierna te vermelden. Coöperatieve aankoop van voeder artikelen en van hulpmiddelen voor de pluim veeteelt. De coöperatieve aankoop geschiedt mind et- om tegen lagen prijs in te koopen dan wel om zeker te zijn van de goede qualiteit van het geen men kooptmaar toch wordt natuurlijk door dergelijken massa-aankoop lager prijs bedongen. Zoo bedong de onder-afdeehng Amers foort bij den heer Sluis, to Amsterdam 15 en 20 pCt. korting op het ochtendvoer en nog meer op kuiken voer. Dat voeder is te onderscheiden in ochtend- voer, opfokvoer voor de kuikens en graanvoe tiering. Deze laatste soort komt uit den aard der zaak het minst in aanmerking voor eollee, lieven aankoop omdat de nut-kippeuhouders- meestal boeren, zelf graan hebben. Een levensquaestie voor het hoen is het in voldoende hoeveelheid toedienen van dierlijk voutsel, vooral in den winter wanneer immers zijzclven geen dierlijk voetsel kunnen vinden. Er is dikwijls gevraagd naar de hoeveelheid voer, die per etmaal moet worden toegediend. Natuurlijk hangt dit nauw samen met het in dividu, doch als gemiddelde raag toch wel aan genomen 3u Gram ochtendvoer en 60 Gram graan v oer. Coöperatieve verkoop. Deze is voor al van veel belang voor de pluimveestapel en de konijnen fokkerij in de onder-afdeeling. Niet alleen kleine boerenknechs, maar ook ambachts lieden in de stad kuniien door konijnen te hou den allicht een f20 bijverdienste maken, een niet te versmaden bijslag op een arbeiders bud get. Die coöperatieve verkoop heeft plaats aan de mijnen, die thans bestaan te Amsterdam, Rot terdam, Roermond, Leeuwarden, Voorschoten en Maastricht. De eerste eiermijn wprd opgericht te Leeu warden. Friesland werd destijds evenzeer daartoe gedwongen als Limburg. Beide provinciën kon den niet genoeg presteeren ophandels gebied; hun eieren waren veel te klein voor den verkoop. Maar öok moesten die mgnen opgericht oéq, evenals dat bij den boterhandel iB geschied, knoeierij tegen te gaan. De Nederlandeche boer doet niet aan zelf-controle. Een gevolg van het oprichten der eiermijn te Leeuwarden was groote belangstelling der Friesche boereD, die alras hun belang begrepen, zoodat een zeer groot aantal hunner toetrad tot de provinciale afdeeling Friesland en deze zeer groote werkzaamheid aan den dag legde, zóo zelfs, dat in 1908 alken aan de mijn te Leeu- worden 2'A millioen eieren van de beste qualiteit en flinke grootte werden verhandeld dit bui» ten de aan de verschillende markten in Fritt- land aangevoerde. Welk een groot aantal dit is, blijkt het best uit vergelijking met den aanvoer te Barnevel'd. de grootste eiermarkt in ons land, waar in 1908 werden aangevoerd 3'/* millioen eieren. Aan de V-P.N. is het te danken, dat de eier- productie in Friesland van geheel onbeteke nend voor den handel in nog niet ten volle 8 jaar is geworden van zeer groot belang. Een enorme vlucht nam ook de nut-hoender teelt in Limburg, welke provincie thans zelfs twee eiermijnen heeft, en wel te Maastricht en te Roermond. Op de laatste mijn al!een worden thans 8 millioen eieren aangeroerd en zelfs ko men daar zoowel als te Maastricht eiken mijndag veel opkoopers uit Duitschland, die in de laat ste tijden ook op de markt te Wageningen zich vertoonen. Dit is een merkwaardig resultaat in zóo kor ten tijd. Immers vroeger werd de eierhandel alleen gedreven met Londen en nu is ook Duitsch land reeds een belangrijke kooper geworden, zóo zelfs, dat ter Algemeene vergadering der V. P. N., die aanstaanden Zaterdag wordt ge houden, aanwezig zal zijn een lid van de Ne- derlandsche Kamer van Koophandel te Londen, die onder meer komt bespreken de knoeiergen der opkoopers, welk. hierin bestaan, dat dezen minderwaardige buitenlandsche eieren mengen- lusscken de beste Hollandsche. Dergelijk bedrog, dat zoo pernicieus is wë hebben dat gezien aan onzen boterhandel, die geheel door knoeierijen dreigde te verloopen, tot er eindelijk een zeer strenge Boterwet kwam kan alleen gekeerd door eiermijnen, die het product afstempelen met datum en plaats van verkoop. In 1908 werden verkocht aan de mijn te Amsterdam 1 millioen eieren, te Rotterdam l iSlOOO, te Roermond 8 millioen, te Leeuwar den 2',, millioen, te Brielle 900 000 (van de overige mijnen is nog geen juiste opgave): samen dus een 15 miliioen eieren, een reus achtig succes na een arbeid der V. P. N. van ten hoogste vijf jaar. De Algemeene Secretaris der V. P. N. heeft dan ook reeds geschreven, dat het werk voor het Hoofdbestuur zóo groot wordt, dat moet gedacht aan het maken van den eierverkoop tot een aparten tak van dienst. De Algemeene Voorzitter, die Inspecteur der belastingen is en dairdoor meer dan menig an der kan beschikken over de thans zeer nauw keurige statistieken, deelde mede, dat in 1908 de uitvoer van eieren bedroeg 12 millioen Kilo gram en de invoer 8 845 000 Kilogram. De uit voer is dus 3155 000 Kilogram grooter dan de invoer en als men nu nagaat, dat elk Kilogram 12 tot 22 eieren bevat, dus gemiddeld 16, dan zijn er in 1908 dus 50 millioen eieren meer uitgevoerd dan inge.oerd. Alweer een verbazend succes voor de V. P. N. waar in 1901 de invoer nog bedroeg 70 mil lioen eieren. Een vooruitgang der productie dus van 120 millioen eieren, die door elkaar zeker 3 cent per stuk opbrengen en waardoor in 8 jaar tijds door de V. P. N. voor ons land is behouden een kapitaal van 5 millioen gulden. Cursussen. De onder-afdeeling stelt zioh voor, komenden winter 3 of 4 cursus-vergade ringen te houden, zoo mogelijk met de vrouwen, die èn op de boerderij èn in het arbeidersgezin

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1