Stadsnieuws. meer dan de cords de dieren verzorgen. In Friesland heeft men getracht, dergelijke cursussen te organiseeren, doch dat is tot dus ver nog niet gelukt. Het Hoofdbestuur hoopt, dat er. Rijksconsulenten worden benoemd, even als men die heeft voor zuivelbereiding en vee teelt, al waren het aanvankelijk slechts twee, éen voor de Noordelijko en èen voor de Zinde lijke provinciën. Financieel» bezwaren verhinde ren echter voorshands hun benoeming. Daarom worden tot dusver nog slechts voordrachten gehouden mot steun van de Hol- landsohe Maatschappij van landbouw en de Geldcrsch-Overijsolscno Maatschappij. Ook het Utrochtsch genootschap voor landbouw, en kruidkunde volgde het goede voorbeeld door die twee Maatschappijen gegeven. Congressen. Deze zijn tot dusver slechts tweemaal gehouden, beide keeren te Utrecht. Do werkzaamheid en de kracht moet uitgaan van do onder-afdeelingen. Centralisatie isondoen lijk door de zoo hemelsbreed uiteeuloopende gesteldheid van den bodem en de zoo verschil lende gewoonten in de onderscheidene deelen des lands doch de congressen kunnen toch aan het geheel zekere leiding geven. Daar komen practici uit alle gewesten, die hun ervaringen uitwisselen eu zoodoende elkaar onderwijzen. In de Algeraeeuo vergadering den V. P. N. is daar voor geen tijdzij toch kan zich alleen inlaten met het administratief gedeelte van haar reeds zoo onvangrijk arbeidsveld en de geheele dag is al meer dan gevuld met dit deel van het werk, zoodat meerrnulen zelfs zaken moeten uit gesteld tot een volgende vergadering. Proef-, fok- en d e k s t :i t i o 11 s en cen trale broed inrichtingen. Een der rnid. delen om het doel der V.P.N. te bereiken, be staat in het verbeteren van den pluimveesiapel door het invoeren en aankweeken van rashoen- ders die om hun groote eierproductie of goede vleeschcigcnschappen gunstig bekend staan. Ds onder-afdeeling Amersfoort was zoo gelukkig, eenigen vnu haar leden bereid te vinden tot het verstrekken van broedeieren van hun foktooinen aan de leden der vereeniging tegen betaling van den geriugen prijs 5 cent por broedeiuit de kas der afdeeling wordt dan aan de leveranciers een toeslag vun 3 cent vergoed. De broedeieren zijn te verkrijgen by den heer W. Goiengn, U- trecbiBcbeweg 99 van Witte Wyandottes en Witte Leghornsbij den hoer H. van der Knoop, Zwarte Bergje, van de zelfde rassen j bij den heer C. Geertseraa, te Ba voort, van Witte Leg horns; by den lieer J. Huisinga, Van Aschvan Wyokstrna', van Zilver Wyandottes, en bij den heer Hassink. Schimmelpenninckstraat 16, van Zilver Brakels en Buff Orpingtons. Deze foktoo- men zijn door bet Bestuur gekeurd en van vol doende raszuiverheid bevonden. De leden, die broedeieren wenscheu te ontvangen, moeten hun bewijs van lidmaatschap 1909 overleggen en zijn gehouden, uiterlijk 1 Augustus de broed-resul- taten te melden aan den Secretaris, den heer H. van der Knoop. De fok-stations zijn in de onder-afdeeling A- merafoort bereids te gronde gegaan en vervan gen door foktoomen. Proefstations zijn van veel waarde omdat men daarin kan nemen voederproeven en nagaan bet productie-vermogen zoowel van elke kip indi vidueel als toornige wjjte. Het Bestuur der on der-afdeeling zal trachten, een Rijks-subsidie te krijgen voor zulk een proef-stalion ook hier. Wie zware hoenders wil bobben, fokke Ply mouth Rocks. Orpingtons en Wyandottes wie lichte wenscht, Leghori.s, doch dan Leghorns met kleine kam en oorlellen, welke alleen be- laDg hebben voor tentoonstellingen, doch dit groote nadeel, dat zy 's winters licht bevrie zen. Centrale broedinrichlingen bestonden reeds in het oude Egypte, waar, in bijzonder ingerichte kamers, 100000 en meer eieren te gelijk werden gebroed. Die inrichtingen zijn zeer uoodig om dat het er op aankomt, in het voorjaar een groot aantal kuikens te hebben. Do broed-ma- cbines, die ook in de onderafdeeling waren, zijn te klein en waren te weinig in a&Dtal om er goede resultaten uiee te kunnen hebben. Regeling der tentoonstellingen. In de vakbladen is langen tijd een onverkwik kelijke strijd gestreden over nutfokkerij en sportfokkery. Deze laatste wordt nog wel be oefend in Engeland, doch de raeor pructische Nederlander kijkt meer naar veel en goede eieren dan naar een buitengewoon fraai noen. In het Hoofdbestuur der V. P. N. is die strijd dan ook reeds uitgestreden ten voordeele van het nut-hoen en door de gelukkige samen werking met Avicullura, Ornitophilia en Ornie is er thans plaats voor inzendingen der V. P, N. op de tentoonstellingen van die vereenigin- gen waarvoor de Staat zelfs eerepryzen van f 15, f10 en fó uitlooft voor inzending van leden der V. P. N. Ook op landbouw-tentoonstellingen is de V. P. N. thans druk werkzaam en telken jare wordt daar door haar leden grooter ruimte gevraagd. Verleden jaar was op de land bouwf en toon stelling te 's-Gravenliage zelfs een magnifieke inzending zoowel van dieren als vun machines, ingezonden door de onder-afdeelingen der V. P. N.zoo was daar een zeer belangwekkende scbouw-niachine. Verspreiden populaire ge sc hrifteD Dit geschiedde reeds dikwyls. Weldra zal koe teloos aan de loden worden toegezonden eon heel juist en bevattelijk boekje van den heer. Do AV al, getiteld: „Do hoenders en hun verzor ging'', uitgegeven door de Jved. vereeniging tot bescherming van dieren. Behartigen van de bolangender leden bii de Regeering. In 1901 en 1902 kreeg de P. N. voor eerste onkosten van H. Koningin-Moeder f250 en vau het Rijk f850. Thans tast het Rijk voortdurend dieper in den zak en gaf o. a. over 1908 een subsidie van f3000. Ook andere goede daden verrichtte de Landsregeeriog, laatstelijk door het in het leven roepen van cursussen in hoenderteelt aan de Hoogere Landbouwschool te Wageningen, waar worden opgeleid de toekomstige landbouw- leeraren, de consulenten en de landbouw-speci- aliteiten. Ook aan 's-Rijks Veeartsenijschool te Utrecht wordt sedert de reorganisatie veel werk gemaakt van hoenderkennis. Ten slotte iets over de onder-afdeeliug Amers foort en omstreken, d.i. do onmiddellyke om geving der stad. Zij telt onder haar loden een aantal liefhebbers van hoenders, die goede die ren wensohen te bezitten doch daarvan ook een behoorlyk aantal eieren willen rapen, maar ver reweg het grootste deel der leden zijn landbou wers, die een groot aantal kippen hebben en die dus in de eerste plaats gebaat zyn bij een goeden afzet van hun eieren. De hooge marktprijs, die hier en te Barneveld betaald wordt, maakte het overbodig tot de or ganisatie van den eierhandel op coöperatieven grondslag over te gaan. Tegenwoordig zijn de boeren meer dan vroeger overgeleverd aan de willekeur van enkele opkoopers die Vrijdags- tuorgens onder het genot van een glaasje mor gendrank onder elkaar uitmaken wat ze betalen zullen en de boeren moeten daarmee vrede nemen als ze hun eieren niet meer naar huis terug willen nemen. Het Bestuur zal trachten, aan deze practyken een einde te maken, maar rekent daarbij ook op den steun van alle pluim- veeboeren. En het hoopt, dat zij hun belang thans heter zullen inzien dan enkele jaren ge leden toen een zelfde poging moest afstuiten op den onwil en de onverschilligheid vau hen, die er het meeste belang bij hadden. Na nog een enkel voord te hebben gezegd over coöperatieve eiermijn te Utrecht, over wel ke zaal spr. zijn oordeel wenschte op te schor ten tot nu de Algemeene vergadering op aan staanden Zaterdag, waar én de vertegenwoordiger der Nederlandsche Kamer te Londen ën de af gevaardigden uit Friesland en Limburg komen et zeker vele nieuwe gezichtspunten zullen wor den aangegeven, sloot de heer Kooiman de bijeenkomst. De contributie bedraagt per jaar slechts fl. 30 voor welk bedrag men wekelijks ook kosteloos ontvangt het leerryk officieel orgaan der Ver eeniging. Met alle correspondentie richte men zich tot den Secretaris, den heer H. van der Knoop. Zwarteberg, Leusder weg. Het Bestuur bestaat verder uit de heeren: J. Kooiman, Voorzitter, J. K. H. de Beaufort, Ondervoorzitter; W. Goinga, 2e Secretaris, en C. Geertsema, Commissaris. De spoorweg-tarieven. De Minister van Waterstaat heeftgelijk we reeds met een enkel woord meldden aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken toege zonden om considerarie en advies, in te zenden vóór 15 Mei, een overzicht van de door de S. S. en de H. IJ. S. M. gedane voorstellen betref fende een herziening der tarieven voor het vervoer van reizigers over de lijnen dier maat schappijen! met inbegrip van die der N. C. S. De beginselen waarnaar de Maatschappijen hun nieuwe normale reizigerslarieven wenschen op te stellen, zyn a. afschaffing vaa de retourkaarten (althans vun de beslaande met lang d geldigheidsduur) behoud van de 1- of 2 daagscbe retourkaarten van buurtverkeer, met eenige uitbreiding; b. berekening vun de eabele-reis-prijzen zoo wel op de hoofd- nis op de locaalspoorwegen tegen een kilometrischen eenheidsprijs over el- ken afstand van 3.25 cent in de eerste, 2.45 cent in de tweede en 1.625 cent in de derde klasse met opwaartsohe afronding der pryzen op veelvouden va". 5 cent. Het thans by de S. S. geldende tarief voor Kilometerboekjes, hetwelk berekend is op een kilometrischen eenheidsprijs van 3 cent in do eerBle, 2.25 cent in de tweede en 1.5 cent in de derde klasse zal, behoudens aanvulling blij ven bestaan. Ook door ds H. IJ. S. M. zal dergelyk tarief worden ingevoerd en de Kilometerboekjes van beide maatschappijen zullen op hun wederzijd- sche lijnen geldig zijn, zoodat van kilometer boekjes ook in binnenlandsch rechtstreeks verkeer zal kunnen worden gemaakt. Als maximum afstand voor een reis op een kilometerboekje zal daarbij algemeen worden aangenomen 200 K. M„ zoodat ook voor een reis van meer dnn 200 K. M., byv. voor een reis van VlUaingen naar Delfzyl (afstand 423 K. M.) of van Den Helder naar Maastricht (afstand 313 K. M.) op het kilometerboekje slechte 200 K. M. zullen worden afgeschreven. Nevens deze gewone kilometerboekjes zullen door do beide Maatschappijen, tegen den prijs van 112 voor de eerste, 1 9 voor de tweede en f vonr de derde klasse, speciale kilometerboek jes van 400 K. M. worden uitgegeven, bestaande uit twee coupons, op elk van welke een reiB van 200 K. M. of meer kan worden afgelegd. Voor deze boekjes, welke niet op naam zullen zijn gesteld, zullen niet geiden de aan de ge wone kilometerboekjes verbonden voorwaarden betreffende waarborgsom, voorafgaande schrifte lijke aanvraag, enz.alleen zal elke coupon vóór den aanvuug dei reis ter afstempeling dienen te worden aangeboden. Tengevolge van de uitgifte van deze speciale kilometerboekjes zal dus ook aan hem, die niet in het bezit is van een gewoon kilometerboekje, een reis over een afstand vaD 200 of meer K. M. nimmer meer behoeven te kosten dan f 6, f 4.50 of f3, mits by zich zoo'n speciaal kilo- meterboekje, waarvan de geldigheidsduur zes maanden zil zijn, aanschaft en mitsdien zich een onmiddellijke uitgaaf getroost van f 12, f 9 of f G. Het thane by de H. IJ. 8. M. bestaand sy steem van buurtverkeer zal behouden blyven en worden uitgestrekt tot de le klasse, waar /oor bet thans niet geldt. Budo nieuwe tarieven wenscht de Maatschap- Pij haar buurtverkeerpryzen, zoowel voor de hoofd- uIb voor de locaalspoorwegen, te bereke nen volgens haar thans geldenden enkele-rets grondslag voor de hoofdspoorwegen en wet tegen den prijs van 5 cent per K.M. voor de le, 3.75 cent per K.M. voor de 2e, en 25 cent per K.M. voor de 3de klasse, eu daarenboven de tienritten-kaaitcn tegen 5 maal den prijs van zulk een retourkaart. De andere Maatschap pijen zullen het zelfde tarief heffen. Voor hot vervolg wenscht ook de 8. S. geen eokele-reiskaarten meer in buurtverkeer uit te geven, terwijl zij haar retourkaarten in buurt verkeer den zelfden grondslug als thans wil blyven berekenen. De abonnementstarieven der beide Maatschap pijen zullen een ingrijpende wijziging ondergaan. Het voorstel strekt om in deze uniformiteit te brengen in dien zin, dat de S. 8. de thans door de H. IJ. S. M. gevolgde wijze van bere kening overneemt, ra. a. w., dat voortaan bij beide Maatschappijen als grondslag daarvan zal wor den aangenomen waarop die.c* thans bestaande raaandretourknarten der II. IJ. 8. M. zijn bere kend (nl 6, -l'/i en 3 cent per K.M.) waardoor de prijs der trajectkaarten van de S. 8., welke thans voor trajecten tot 50 K.M. op den grond slag van 5, 3.75 of 2.5 cent per K.M. zijn be rekend, eenigszins zal worden verhoogd. Ook ten aanzien der scholierkaurten wenscht de H. IJ. S. M. haar bestaand stelsel te behou den en de S. S. het hare te vervangeu door het H. IJ. S. M.-tarief met behoud echter van het tarief voor cursuBkaarten geldend op de lijnen Maastrioht-Eysden en Simpelveld. Wat de werkmanskaarten betreft, stellen de Maatschappijen voor, elk haar eigen bestaand tarief te handhaven. Het ligt in do bedoeling der Maatschappijen en liet is het hoofddoel der voorgenomen alge meene tariefsherziening, de vele thans bestaande of telkenjiire opnieuw ingevoerde speciale ta rieven at te schaffen. Behouden zullen worden a. de gezelschapsbiljetten. De prijs en de voorwaarden zullen echter afwijken van de thans geldende bij alle Maatschappijen zullen slechts voor gezelschappen van ten minste 20 personen en alléén voor reizen heen en terug die biljetten verkrijgbaar worden gesteld en met een reductie van 25 pCt. of tweemaal den gewonen enkele-reisprijs b. het tarief voor het vervoer van school- en weeskinderen, voor het vervolg echter gebaseerd op de alsdan geldende enkelereis-vracht. Het. ligt in dc bedoeling der beide Maat schappijen, een uniformtarief voor landverhui zers in te voeren tegen 1.25 cent per K. M. De retourkaarten (althans die met langen geldigheidsduurniet de 1- of 2-daagsche retourkaarten met buurtverkeer) worden afge schaft, doch het ligt in de bedoeling om, waat noodig, aan het publiek de gelegenheid te geven, zich bij vertrek van een plaatsbewijs voor de terugreis te voorzien, mits deze den zelfden dag worde afgelegd. Wat de abonnementskaarten (te onderschei den in trajecikaurten eu groepenkaarten) be treft, wenschen de Maatschappijen de abonne menten voor de verschiliende groepen en voor alle lijnen op te heffen en in de plaats daarvan gemeenschappelijke abonnementskaarten ver krijgbaar ie stellen, geldig op alle lynen van S.S., N. C. S. en H. IJ. 8. en wel tegen de volgende prijzen le kl. 2e kl. 3e kl. 1 maand f 50 f 38 1 25 2 maanden f 80 f 60 f 40 3 maanden f120 f 90 1' 60 4 maanden f160 f120 f 80 5 maanden f200 f150 f100 6 maanden f240 f180 f120 7 maanden f280 f210 f140 8 maanden f320 f240 f160 9 maanden f360 f270 f180 10 maanden f400 f 300 f200 11 maanden f440 f330 f220 12 maanden f480 f 360 f240 Wat de 8cholierkaarten betreft, zij nog opge merkt, dat niet alleen ten aanzien der prijzen, maar ook ten aanzien der voorwaarden (bijv. die betreffende den miuimum-leeflijd en de re ductie voor meer kinderen uit éen gezin» de S. S. het stelsel van de H. IJ. S. M. wenscht over te nemen. De speciale tarieven, welke komen te verval' len, zijn in hoofdzaak: wal de 8.8. betreft 1. De in de zomermaanden van elk jaar uit te geven algemeene en bijzondere vacanlie-kaar- ten (intusBchen zyn de Alaatschappijen voorne mens telken jare vóór het zomerseizoen na te gaan of, en zoo ja, welke maatregelen zij tor bevordering van het reizigersverkeer zullen ne men) 2. het tarief voor 10-rittenboekjes tusschen Amsterdam en Dordrecht, Amsterdam 's Gra- venhage en Amsterdam en Rotterdam 3. bet telken jure voor den duur der zomer maanden ingevoerde tarief voor éendaagsche re tourkaarten togen do enkele reisvracht in de Noordelijke provinciën; 4. het tariel voor: a. leden van muziek-, schiet-, gymnastiekverenigingen, enz., en b. voor polderwerkers, grasmaaiers, enz.; 5. het speciaal tarief voor leerlingen van am bachtsscholen en industrie- en huishoudscho len 6. Het speciaal tarief voor onderwijzers tot net bezoekan van oursussen tot opleiding voor het hoofdonderwijzers-examen 7. het speciaal tarief voor onderwijzers lot het bezoeken van land- of tuinbouwcursussen 8. het tarief voor vacantiekaarten voor werk lieden. Wat do H. IJ. 8. M. betreft, het: 1. tarief voor goedkoope uitstapjes langs de lijnen der Maatschappij en sommige trumwegen 2. voor de zomermaanden geldend tarief voor speciaal goedkoope uitstapjes Jangs de lijnen der Maatschappij; 3. speciaal tarief voor het afleggen van tien i ritten 4. tarief voor driedaagsohe retourkaarten; 5. tarief voor wielrijderskaarten. Wat de beide Maatschappijen betreft: 1. bet tarief voor het afleggen van tien rit- renboekjes 2. d9 speciale retourkaarten voor markttrei- nen; 3. het speciaal tarief voor het vervoer van leien van weerbaarheids- en scherpschutters- korpsen. De rechtstreeksche tarieven met het buiten land en met verschillende tramweg., en stoom- bootondernemingen, welke uit don aard der zaak bij tot stand koming der voorgenomen tariefsherziening ook een algeheele omwerking dienen te ondergaat), zijn by het overzicht buiten beschouwing gelaten. We hebben gemeend aan deze voorstellen, welke van zóo veel belang kunnen zijn vooral voor handelsreizigers en andere middenstanders, een zoo ruime plaats reeds thans te moeten verleenen. De eerstvolgende godsdienstoefening van den Doopsgezinden kring hier zal worden .gehouden op Tweeden Paascbdag onder voorgaan van ds. E. M. ten Cate. Binnenkort is een Koninklijk besluit te verwachten, waarbij, in verband met de tiieuwo conventie van Genève, van Juli 1906, het Nederlandsche Roode Kruis wordt gere organiseerd en aan de vereeniging de gele genheid geopend wordt, zich meer dan voor heen ia vredestijd te wijden aan maatschap pelijk werk. De installatie van jhr. rar. A. Calkoen, nieuwbenoemd officier van justitie by de Arrondissements-rechtbank te Utrecht, wordt spoedig verwacht; die vau den nieuwbe- uoemden president, mr. C. O. Segers, zal in Juni plaats hebben. Volgens de »Opr. Haarlemmer Crt." be staat er bij ile Directie van de Centrale werkplaats der H. IJ. S. M. te Haarlem het voornemen om een 250 a 300 werklieden van die werkplaats over te plaatsen naar Amersfoort en zulks om een meer geregel- den arbeidsgang aan die beide werkplaatsen te bevorderen. Reden daarvoor is, dat de eene werkplaats soms overladen Is met werk, terwijl het op den andere zeer slap is. De aandacht vau wie dit aangaat, zij ge vestigd op de eerste kennisgeving aan het hoofd van dit nummer. Mr. dr. J. G. Stenfert Kroese heeft thans voor de Schuurman's editie, de bekende uitgaaf van den heer W. E. J. Tjeonk Wil link, te Zwolle, bewerkt de Telegraaf- en Telefoouwet. De heer P. Stienstru, hoofd der Diaconie school, heeft ontslag genomen als leeraar in Vaderlandsche en Bijbelscbe geschiedenis aan de Cbr. normaalschool, hier, De beer G. van Hoogevest slaagde bij bet te Amsterdam gehouden examon voor het diploma al bouwkundig opzichter. Dat diploma werd ook behaald door de heeren C. G. Katnmerer en F. M. Schouten, beiden te Alkmaar, die hun opleiding ont vingen van den heer J. Schulte Nordholt, Inspecteur van het bouw-en woningtoezicht te Amersfoort. Mr. J. D. H. de Beaufort slaagde aan de Rijks-uuiversiteit te Utrecht bij het doctoraal examen Staatswetenschappei Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat iudien officieren van de landweer groote parades bijwonen, zij rang zullen nemen on middellijk na de officieren van het uctieveleger en van het wapen, waartoe zy behooren en wel in volgorde van de nummers der land weer districten, waarbij zij zijn ingedeeld Aan do nieuwe soldijregeliug van onder officieren en minderen der landmacht is terugwerkende kracht verleend sedert 1 Oc tober. Daardoor zijn er kaderleden, die een extra bedrag van f 90 zullen ontvangen. De Staats-coramissie voor den handeldry- venden en den industrieelen middenstand heeft Dinsdag iu pleno vergaderd in het ge bouw der Directie van den landbouw te 's-Gravenbage. Met algemeene stemmen werd aangenomen een ontwerp van wet op de vervroegde win kelsluiting. Dit ontwerp zal met een Memorie van toelichting en verscheidene belangrijke bij lagen aan de Koningin worden aangeboden, met verzoek om publicatie. De vereeniging «Handel en Nyverheid* zal volgende week haar Jaarvergadering houden. Welken avond is, óok met het oog op mogelijke feestelijkheden, nog niet vast gesteld vermoedelijk echter Donderdag. De spoorwegmaatschappijen hebben be paald, dat hoewel verwarming vau de wacht kamers slechts behoeft te geschieden van 1 November tot 15 April, zy, bij strenge koude ook vóór 1 November en na 15 April

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2