Nieuw Parijs Zit- en Slaapkamer, Gemengd nieuws. Ingezonden. Marktprijzen. Advertentiën. medelezer HANDELSBLAD. aanbesteed: Handkoffers Tasschen Reis-artikelen verwarmd moeten worden. Ook de treinen zullen, als het noodig is, langer verwarmd worden. Hopen we, dat het niet noodig zy. Het heeft nu waarlyk lang genoeg gewinterd. Ook de burger-schietvereeniging »Prins Hendrikc heeft baar eindvergadering in dit seizoen gehouden en de behaalde pryzen uitgereikt. We komen daarop in het volgeudo uuui- mer terug. Zoudag werd te Amsterdam een vei gade- dering gehouden van commiezen in dienst by de H. IJ. S. M., uitgeschreven door de commiezen te OldeDzaal als vervolg op de vergadering van 7 Maart te Amersfoort ge houden. Doel was om te komen tot oprich ting van een Broederschap van commiezen, welk doel dan ook bereikt is. Als Bestuursleden werden gekozen de hee- ren J. A. Koch, Amsterdam, 1e Voorzitter M. P. ïboënes. Rotterdam, le Secretaris J. de Vries, Oldenz&al. 2e VoorzitterP. N. Oudshoorn, Amsterdam, 2e Secretaris; A. Wolters, Oldenzaal, Penningmeester; J. L. Janicke, TerborgJ. C. Houten, Amster dam H. J. Gosker, Amsterdamen L. J. T. Tollenaar, Haarlem, leden. Men vraagt ons de aandacht te vestigen op den voetbalwedstrijd Holland-Engeland, op het terrein der R. A. P. in de Water graafsmeer, Tweeden Paaschdag te spelen. Doch er wordt in éen adem bijgevoegd, dut bijna alle plaatsen 2000 zit- en 1700 staanplaatsen reeds zyn genomen. Aan de Cïntrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 4875 Kilo ongezouten en 1290 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks-con trole, De prijs der ongezouten boter was f 1.19 a f 1.28, die der gezouten fl.12 a f 1.25. De perodieke verkiezingen voor het Heem raadschap de rivier de Eem, beken en aan kleven van dien werden Dinsdag gehouden te Hoogland voor het 3de en heden te A uiers- foort voor het 2de districtdie voor het 4de district worden aanstaanden DiDsdag ge houden te Baarn. In het 3de district werd herkozen tot Heemraad notaris Joh. Knoppers met 250 stemmen en werden gekozen inde vacalure- C. Th. van Beek de heer H. C. A. de Jong met 196 en in de vacature-H. Hil- horst de heer Aart Kuyper Az. met 304 stemmen. In het tweede district werd herkozen de leer A. M. Tromp van Holst met Instem men. Elders is 't bij politie-verordening verbo den, menage-water zonder behoorlijke voor zorgsmaatregelen op de openbare straat te loozeii. Dat we hier nog zoover niet zijn, bemerkte gistermiddag een dame, die, uit een derzy- strateu de Langestraat willende ingaan, op eens een golf zeer vuil water over baar licht voorjaarskleedje kreeg. De afvoerpijp een paar voet langer ge maakt, evenals dit is geschied aan het huis aan den overkant van het hier bedoelde per ceel, en zoo iets kan niet meer voorkomen. By het naar huis keereu, nam gisteroch tend een boer, die uit de Krommestraat kwam aangereden, zyu draai te kort en ver nielde daardoor een der zonneschermen en een ruit van het magazijn des heeren Brons- dyk. Het geval, dat spoedig was bijgelegd, had zeer veel bekijks. De Rechtbank te Utrecht eisebte zes maau- den tegen den 24-jarigen huisknecht P. L., die Zondug 14 Maart uit de kleedkamer vao Quick een portt monnaie met ongeveer f .OU wegnam, loebehoorende aan den heer E. J. van Goor. Beklaagde bekende volledig, doch beweer de men raadt het nooit uit armoede te hebben gehandeld. Uitspraak 15 April. We staan in 't leven telkens voor verras singen. 't Is of 't geluk verstoppertje met ens speelt. We vinden het waar we 't niet zochten en waar we 't stellig ineenden te vindeD, is niets! We zijn bitter teleurge steld maar dikwijls erkennen we later: 't Was zóo toch goed Uit den omtrek. Besloten is dc huisvlyttentoonsHling te Baarn te houden in het Nutsgebouw, den 30 April en 1 en 2 Mei a.s. Evenals het vorig jaar zal er weder een verloting aan verbonden worden. Men schrijft uit Eemnes De strenge nachtvorsten beletten allen groei en doen veel schade aan de veldvruch ten. In de tuiuen staan de werkzaamheden nagenoeg stil. De grond is te koud en te nat om door te kunnen werken. De peren beloven veel, muur hebben gelukkig de bloesemknoppen nog dicht. Voorwaar wel een langdurige winter. Aan den wenacb van vele Hilversummers zal binnenkort worden te gnmoet gekomen. Het politiekorps zal namelijk een flinke uit breiding ondergaan. Het aanial agenten zal warden aangevuld van 38 tot 52, terwijl verder de lormatie zal omvatten een hoofd-inspecteur en twee ad junct- inspecteurs». Alles broodnoodig bij het steeds grooter worden der Gemeente. Volgens het «Handelsblad" zull9n voortaan alle onderwyzeressen bij het openbaar Lager onderwijs mei volle dagtaak, en leeraressen bij het Middelbaar onderwijs met voile dag taak te Amsterdam, door Burgemeester en Wethouders dier Gemeente tot ontslag wor den voorgedragen in geval vau huwelijk. De toevloed der Depuiaten naardegroote vergadering van 22 dezer te Utrecht is over weldigend. De groote zaal van »Tivoli" kan slechts 2000 personen bevatten reeds heeft bijna bet dubbele aantal zich voor toegang Nieuwe vindiDg op sanitair gebied. Hoewel in de laatste jaren op sanitair ge bied veel tot stand is gebracht, bleef een reukeloos closet zonder waterspoel ng steeds tot de vrome wenschen behooreo. Thans hebben de heeren P. van de Wint en B. Kazimier, architecten te Groningen, zoowel voor het gebruik bij het tonnenste - sel als voor den beerput deze vinding gedaan. Men noemt haar even eenvoudig als het ei van Columbus. Uiterlijk komt zij met de waterclosets overeen. Door de uitvinders is iu Frankrijk, Engeland, België, Duitschland, Denemarken, Noorwegen en Oostenrijk pa tent genomen. Een ware uitkomst óok voor de Gemeenle- reinigingen. De Fransche geleerde Gustave le Bon, speci aliteit in de kennis omtrent de zoogenaamde Hertzgolven, doet in de „Mutin" zeer merkwaar dige mededeelingen van een door hem gedane ontdekking, welke den oorlog in de toekomst onmogelijk zal maken. De oorlogsvernieler zal zijn een instrument, dat alle oorlogswerktuigen vernielt. Le Bon dan beweert, dat het nog slechts een quaestie van een paar jaren h en de geleerden zallen er in geslaagd zijn, de Hertziaansche golven zóo te leiden, dat zij niet meer waaiervormig zich verspreiden, maar in éen richting kunnen uitgezonden worden. Zulke parallele golfbundelB zouden niets verliezen aan electrische kracht. Wanneer zij een hinderpaal zouden ontmoeten, een schip, een kruitmijn, een fort dan zouden de electrische radiaties al het metaalwerk van het vaartuig laden, zooals een statische machine een Leidache flesch laadt. Eenmaal geladen, zou het slagship onder de electrische ontladingsvonkcn barsten en uit elkaar spatten als een zeepbel. Deze toepassing der Hertziaansche stralen is tnans nog niet mogelijk, daar er, voor het terug kaatsen der radiaties, die van 500 tot 2000 Me ter golflengte hebben, parabolische spiegels van 10 000 Meter hoogte en nog grooter zouden noodig zijn. Toch is Le Bon er vast van overtuigd, dat een toestel om de Hertziaansche golven zonder vorf lies van kracht op verren afstand op een vooraK bepaald punt samen te trekken, binnenkort zat zijn uitgevonden. Er behoeft slechts een middel gevonden om deze golven parallel te doen loopen en binnen drie maanden is iedere oorlog, al ware het een wereldkrijg, geëindigd, bij gebrek aan schepen, aan forten, aan kruit en aan mannen. Een oud gebruik is, den koekoek te vragen „hoeveel jaren heb ik nog te leven Het aan tal koekoeks, dat hij daarna als antwoord uit stoot, wordt aungezien voor het aantal jaren, die de vrager nog te leven heeft. Js echter dit koekoekorakel slechts een grapje, zoo heeft toch een Frausch geleerde, professor Miovis, in allen ernst en op grond van talrijke statistische ge gevens, zich bezig gehouden met de groote vraag Hoe iang heeft naar alle waarschijnlijkheid een men--ch nog le leven, van het oogenblik,dat hij er naar vraagt. Het antwoord, dat de geleerde, door zijn op langdurige statistieken berustende berekeningen heeft gevonden, luidt als volgtis de steller van de vraag op het oogenblik dat hij 't vraagt, gezond en ouder dan 12 jaar, dan behoeft hij slechts de jaren, die tusschen zijn leeftijd en 8b jaar liggen, te deelen door 2 en hij neeft zijn waarschijn lij ken levensduur gevonden. Een veer- tigjarige heeft dus in doorsnede, nog de heilt van 46 jaar voor zich zal dus vermoedelijk 63 jaar oud worden. Een zestigjarige heeft nog de helft van 26 jaren te leven en kan dus 73 jaar wor den. Altijd aangenomen, dat de betrokkene geen ernstige Kwaal heeft. Wie !t gelooft, mag 't navertellen. flet ,,N' iturwiss. Wocheuschrift" deelt mede, dat het mogelijk, is het lichtgas van zijn 8 tot 10 percent kooloxyde te ontdoen en zegt, dat het van groote en practische beteekenis zou zijn als het gelukte, een proces te vinden, dat het gift uitdrijft zonder dat de kosten te hoog wor den Voorloopig werd de eerste stap gedaan. Viguon heeft drie methoden aangegeven. De eerste, die van Sabatier en Lauderens, bestaat hierin, dat men het lichtgas bij een teinpraluur van 200 graden CelBiua over fijn verdeeld, pas gereduceerd nikkel leidt, na'dat uien het tevoren van benzol en zwavelverbindiugen bevrijd heeft. Men zou bij dit proees zelfs nog een vijfde deel watergas kunnen mengen, dat eveneens zijn giftigheid ver liezen zou. Een tweede methode bestaat daarin, dat men het van benzol gereinigde gas bij hooge tempe ratuur (oDgeveer 1000 graden) over verschillen de ijzer-oxydes leidt. Eindelijk maakt eenderde methode hetmog lijk. het kooloxyde bij gewone temperatuur door een zoutzure of ammoniakalische koperchloorop- lossing te verwijderen. Het opnemen van Ingezonden stukken bewljnt niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met den inboud. Kopy van Ingezonden stukken,al dan niet geplaatst, wordt niet terugegeven. Geachte Redactie, Beleeftd verzoek ik U een plaatsje voor het volgende. Rij voorbaat mijn daDk. „Koop in de plaats uwer inwoning" is een billijk parool, maar aangezien men te Baarn niet alles kan bekomen en dus vele lieden wel verplicht zijn, naar Amersfoort te gaan om daar bun iukoopen tc doen, is het treurig om te constateeren welke ontmoetingen vele menschen en rijtuigen dikwijls hebben op den siraatweg van Baarn naar Amersfoort, meer bij zonder op het gedeelte van den spoorwegovergang tot de stad, waardoor dan ook veleo hebben opgegeven, te Amers foort bun inkoopen te doen, vooral door de meer dan brutale streken die op den Soes- terweg kort bij de stad worden uilgehaald, bet werpen met vuil en steenen en de lie derlijke uitdrukkingen, die er de voorby- gangers worden nageroepen. Daarom ben ik het zoo volkomen met den heer Stefels eens, dal de Soesterweg by A- mersfoort een genegeerd gedeelte van Amers foort is, hetgeen voor de winkeliers te Amers foort een schadepost is en voor Amersfoort een schande, waardoor dan ook mi l alle oogen wordt uitgezieo naar den nieuwen weg en als daar dan maar voldoende politie-toezicht wordt gehouden dan zal dit voor de Amers- foortsche winkeliers wel voordeel opleveren. Hoogachtend Uw dw. A. de Jeng. Baarn, 6 April 1909. m Villa »Vtld en Bosch"; Amersfoort, Woensdag 7 April 1909. Appelen f0.a f0.—Peren f 0. f0.Nieuwe aardappelen f0.— a f0. Zandaardappelen 12.— a f2.50. Hoender eieren f 3.90 k 14.60 per 100 stuks. Boter f 1.10 a fl.25. p.k. Margarine f0— a0. Kippen f0.80 A 11.40. Kuikens fl.— af 1.50 Piepkuikensf0.k f0..GanzenfO.— a f0— Eenden f0.90Af 1.20. Hazen f—af Wilde kouijnen f0.a f0.Tamme konij nen f 0.80 a f 1.20 p. st. Duiven f0.50. a f 0.70 p. p. Magere varkens fa f—Zeugen 150.— a t'60.—Biggen 17 a f 12. Aangevoerd waren ongeveer40 heet. Appelen, heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, 80 heet. Zandaardappelen. 9U000 st. Hoendereieren, 800 Kilo Boter. Vette Varkens, Magere varkens. Varkens voor exportslageryen, 10 Biggen en 10 Zeugen. 390ste Staatsloterij. Tweede klasse. Trekking van 6 tot 9 April 1909 (1100 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breedestraat 22) z:jn aan de navolgende nummers te beurt gevallen. Prij/.en van f30: 604 605 675 8568 85751621716233 16583 16585 17211 11215 en 17345. Te zamen 12 prijzen. De derde klasse trekt van 19 tot 22 April 1909. Nederlandflohe Centraal Spoorwec Maatschappij. Definitieve ontvangsten over Dec. 1908. (Excl. tramdiensten.) Reizigers f 92 967.24ty, Bagage en honden 1 769.85*/, Goederen, levende dieren, rijtuigen, enz. 83 755.58*/2 Buitengewone ontvangsten en telegraaf 10 848.45 '/a Totaal 189 341.14 1908 1907 Ontv. over Dec f 18)341.14 1185 247.227a Totale ontv. v. 1 Jan. af f2317 726.71 f2 265 595.981/, Gemiddeld aantal Kilom. expl. vanaf 4 Januari 148 148 Dus ontvangst per dagkilometer 42.80 ƒ41.05 Getrouwd Dr. W. H. Chr. van ESVELD 611 Willy J. F. ROST. Amersfoort, 8 April 1909. De Heer en Mevrouw van ESVELD— ROST betuigen mede namens wederzijdse ouders hun hartelike dank voor de by hun huwelik ontvangen belangstelling. ALGEMEENE VERGADERING van AAN DEELHOUDERS in de N. V. „AMERSFOORTSCHE STOOMWEVERIJ" op Maandag 26 April e.k., des avonds ten 71/2 ore, in bet hotel KRASNAPOLSKY te Amsterdam. De te behandelen punten liggen van af heden ter inzage ten kantore der Vennoot schap, alwaar, ingevolge art. 35 der Statuten, aandeelhouders hunne aandeelen, waarvoor zij stemrecht wenschen uit te oefenen, moeten deponeeren vóór of uiterlijk op 28 April e. k. Tegen 1 MEI wordt door een «V** M" heer gevraagd een gemeu bileerde alhier. Brieven onder letter V, aan het Bureau der (oude) Amersfoorlscho Courant, Korte- gracht 9. Stoomvaar tberichten. Opgave agentschap Alex. Mackintosh Co. Soesterweg 14, Amersfoort. Maatschappij «Nederland". Het s.s. „Vondel" vertrok 3 April van Genua. Het s.s. „Rembrandt" vertrok 4 April van Southampton. Het s.s. „Willem Hl" arriveerde 7 April te Sabang, Het s.s. „Oranje" arriveerde 6 April te Port Said. Kon. Ho). Lloyd. Het s.s. „Rijnland" arriveerde 1 April te Rio. Het s.s. „Maarland" arriveerde 4 April te Santos. Het s.s. „Delfland" vertrok 4 April van Duinkerken. Deutsche Ost Afrika Linie. Het s.s. „Gertrud Woermann" vertrok 1 April van East Londen. Het s.s. Adolf Woermann" arriveerde 1 April to Suez. Het s.«. „Bürgermeister" vertrok 1 April van Las Pal mus. Het s.s. „Herzog" vertrok 5 April van Antwerpen. Omtrek Lange Bergstraat wordt vwka gevraagd een van het Brieven onder motto Handelsblad" aan het Bureau der (oude) A mersfoortsche Cou rant, Kortegracht 9. Op Donderdag 15 April, des namiddags te vier nur, zal in het hotel »DE VER GULDE ZWAAN" worden het BOUWEN van een WOON HUIS aan de Van Persyn- straat te Amersfoort voor rekening van den WelEd. heer N. 8. BLOM. Bestek en teekeniog a f 1.50 verkrijgbaar bij den architect E. P. J. SMITH, by wien nadere inlichtingen zijn te verkrijgen des voormiddags tusschen 9 en 12 en des avonds tusschen 7 en 9 uur. LANGESTRAAT 37. in r\jke keuze en alle prijzen.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3