Zaterdag 10 No. 7646. 58e Jaargang Stadsnieuws. FIRMA A H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden franco per post ƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cpnl. Renames 1—5 regels ƒ1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkoeten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRAGHT9 Postbus 9. Telephoon 19. KENNISGEVING. maken bekend, dat het Bureau van den Bur(?er- lijken tUnd voor het publiek geopend zal zijn op den Tweeden Paasohdag van dea vóormiddaga 8'/, tot 9 uur, uitsluitend tot het doen van aan giften van geboorten of overlijden. De hiervoor noodige aanvrage moet geschieden aan het Gemeentebuis, mondeling of schriftelijk, uiterlijk tusechen 8 en 8'/» ure des voormiddags van dien dag. Amersfoort, 10 April 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Paschen. Ja, de Lente is weergekomen. Ze zongen het zoo mooi, de Wognum- mers, dien kouden Decemberavond, toen het al zoo lang gewinterd had en het nog zoo heel lang winter zou blijven. En hun voorspelling, dat het weer zou worden overal, overal paradijs" klonk zóo beloftevol. En na een langen, barren winter is zjj weergekomen, de liefljjke Lente. Reeds botten de hoornen, toont zich hier en daar een vruchtknop, heel even tjes nog maar, als is ze bang nog, dat de nachtvorsten nog te gevaarlijk zjjn en als houdt ze zich in, hoezeer ook het nieuwe, verjongde leven naar buitèn dringt, alsof het haast heeft, na zóo langen winterslaap zich te toonen. Hoort de vogelen hoe ze heel in de vroegte reeds hun voorjaarsconcert geven en uitschateren hun vreugde over de terugkeer der Lente, de nadering van den Zomer. Lan.-s velden en stroomen, over duin en dal ruischt hetricht u op, gjj die wanhooptedaar is heil, daar is vreugde uit den dood kiemt het levenop den strijd volgt de zege; op lijden, verblij den Wacht maar, wacht maar. Straks is de aarde weer herschapen in wonder- schoonen lustwarand, waarin te toeven het hart verheft. Dood en begraven scheen voor twintig eeuwen in Israel de ware godsdienst, verborgen als hij was onder een wade van vormen- en letterdienst. Maar ook hjj stond weer op. Daar trad uit Nazareth en man te voorschijn, die rondging, predikend en goeddoende. In groote scharen kwam men uit alle oorden de9 lands aanstroomen om te luisteren naar Zijn woord en door Hem bereikte de godsdienst een luister als nooit te voren. Het profetendoodend Jeruzalem sloeg ook Hem aan 't kruis. Doch na korten tyd klonk de Christus- stem opnieuw; eerst zacht nog en nau welijks hoorbaar; maar straks luider, niet alleen in Judea en Galilea, maar tot ver in de landen der Heidenen. En nog klinkt ze, al wordt ze ook af en toe een wijle overstemd door wereldsch gedoe en rusteloos gejaag naar jjdelheden maar toch is duidelijk waarneembaar een telkens terugslaau der weegschaal naar de zjjde der geestelijke dingen, een telkens grooter hongeren en dorsten naar iets hoogers en beters. Als de Paaschzon rijst, wordt het oog verhelderd en zien we harmonie in dien chaos en gevoelen we, diep en innig, dat de zang der schepping een lied is met het wonderschoone slot-accoordGod alles, in allen! Verheugt u, gjj treurenden. Richt u op, gij lijdenden. Daar is heil daar is vreugde. Uit den dood kiemt het leven; op den strijd volgt zegena lijden, ver blijden 9 April 1609- Wederom een gedenkdag, ditmaal niet de geboorte- of sterfdag van den eenen of an deren beroemden landgenoot, maar in zekeren zin de geboortedag van ons land zelf, als onafhankelijk erkenden Staat. Den 9eo April 1609 werd te Antwerpen, namens den Koning van Spanje Filips III en de Aartshertogen Albertus en Isabella aan wie in 1598 de bijna stervende Fi lips II bet gezag over de hem overgebleven Zuidelijke Nederlanden had overgedragen eenerzijd?, en de Staten-Generaal der Ver- eenigde Nederlanden anderzijds, het Twa a 1 f- jarig bestand geteekend, waarbij de in 1572 aangevangen opstand onzer vaderen schitterend werd bekroond met de erkenning, dat zoowei de Koning als de Aartshertogen ons beschouwden als v r ij e landen, waar op zij geenerlei aanspraak maakten (pays, provinces et états libre?, sur lesquels iis ne prétendent rien). leder Nederlander weet, dat na het einde van die twaalf jaren de krjjg van beide zij den is hervat en het tot 164S geduurd heeft, eer de Munstersche vrede de onafhankelijk heid onzer Republiek voor de oogen van geheel Europa voorgoed heeft erkend en verzekerd. Eveneens mag als bekend worden aange nomen, dat dit tweede gedeelte van onzen Tachtigjarigen oorlog, samenvallende met den Dertigjarigen in Duusch!and,een geheel ander karakter heeft gedragen en dat, na enkele jaren van tegenspoed inden aanvang, bet Staats- en krijgsbeleid van Frederik Hendrik te laud en van Piet Hein en Maarten Tromp ter zee in hoofdzaak hebben geleid tot beves tiging en versterking van hetgeen reeds vóór 1009 was verkregen, en tot handhaving van onze beteekenis als medetellende Mogeobeid te midden van de Staten van Europa. De hoofdzaak, waarom letsindsde afzwe ring van 1581 was te doen geweest: onze erken ning als vrye en onafhankelijke Staat, was reeds door den vjjand toegegeven bij het Be stand van 9 April 1609. Of men dut destijds hier te lande reeds heeft ingezien en gevoeld, blijft zeer de vraag. Het heelt althans aan de bewerkers van het bestand Oldenbarneveldt in de eerste plaats groote moeite gekost, de invloedrijkste Staatslieden en legerhoofden voor zijn inzicht te winnen, en in die dagen geenszins ontbroken aan de heitigste beschul digingen van eigenbaat, ja zelis van land verraad, zoowel tegen de vóór- als de tegen standers van hel Bestand. Aan Oldenbarneveldt werd te laste ge legd, dat by onder opaanschen invloed stond, en aan Prins Maurits, dat bij het Bestand tegenhield uit vrees voor vermindering van eigen persoonlijken invloed in vredestijd. En ouk toen beide groote mannen elkander op dit punt volkomen hadden leeren verstaan, duurde bet nog langen tijd eer al de stem hebbende steden, enz. huu instemming met het Bestand hadden betuigd. Op velerlei gronden duchtte men, dat bet uitgeputte Spanje zich door de rust zou kun nen versterken, en wij, na twaalf jaren, te genover een veel geduchter vijand zouden staan. Men moet erkennen, dat de eerste ja ren na 1621 die vrees inderdaad hebbeu be waarheid, al hebben, gelyk wij hierboven herinnerden, de volgende tientallen jaren die aanvankelijke schade volkomen hersteld. Toen in 1618 de vrede tot stand kwam, waren de Zeven Provinciën van 1609 onver anderd behouden en konden de veroverin gen in Brabant en Vlaanderen alsGenerali- teits-land aan de Unie worden toegevoegd. Dat de jaren van het Twaalfjarig-bestand met de inwendige beroeringen op kerke lijk en Staatkundig gebied, eindigend met den val vun onzen grootsten Staatsman -- op zichzelf niet tot de verblydeodste in onze geschiedenis beboeren, behoeft uuuwoljjka te worden herinnerd. Maar wèl mogen wij ons blijven vorbljjdeh over de gebeurtenis van 9 April 1609 als de eerste o p e n 1 ij k e erkenning van ona Nederland ais vrjjen, onafhankelijker, Staat. De spoorwegtarieven. In verband met bet door den Minister van Waterstaat ook aan den Nedorlandschen bond van Handelsreizigers gevraagd gevoe len omtrent de door de Spoorwegmaatschap pijen ontworpen nieuwe tarieven van ver voer, is door het Bondsbestuur eeo rond schrijven gericht aan alle handelsreizigers- orgaoisaiies in Nederlaud tot bet houden van een vergaderiog, om zoodoende geza menlijk een doeltreffend besluit te nemen. Ook „De Kampioen", bet orgaan van den A. N. W. B., die ni( tal leen wielrijders-maar ook toeristenbond is, schrijft in zyn jongste nummer over deze tarieven-wijziging euzegt daarvan o.a. Men ziot, dat een ware omwenteling In de tarieven wordt beoogd, en dat vele der voor gestelde wijzigingen ook uit een toeristisch oogpunt van groot belang zjjn. De in de eerste plaats genoemde afschaf fing der maand-retours echter is lang niet zulk een ingrijpende verandering, en voor bet publiek lang niet zoo nadeelig, als men op het eerste gezicht zou denken. De verlaging der enkele reizen weegt er bij deH. U.S. M. grootendeels, bjj de S. S. geheel tegen op, zooals bljjkt uit onderstaan de voorbeelden Hollandsche Spoor, Amsterdam—Apeldoorn. Enkele reis. Retour. Klasse 1 It 111 I II 111 Bestaand tarief 4.10 3.05-».— 5.35 4.05 2.70 Voorgesteld tarief 2.902.20 1.45 5.80 4.402.90 Kilometerboekje. 2.672.1.33 5.344.-2.66 Staatsspoor, Utrecht—Arnhem. Enkele reis. Retour. Klasse 1 II III I II III Bestaand tarief 2.752.— 1.00 4.503.252.25 Voorgesteld tarief 1.85 1.400.95 3.702.80 1.90 Kilometerboekje. 1.71 1.28 0.85 3.422.561.70 Bij beide Maatschappijen zullen de enkele reizen dus veel goedkooper worden dan thans het geval is. Reizen been en terug worden bij de S. S. óok goedkooper, doch bij de H.IJ.S. M, iets duurder. Dit levert o. a eenig nadeel op voor de wielrijders, die thans profiteered van de speciale wielrjjderskaarten, tegen den balven prys van een retourbil jet. Als echter de kilometerboekjes ook bjj deze Maatschappijen ingevoerd worden, zul len ongetwijfeld zeer vele wielrijders zich daarvan voorzien, en dan vervalt ook dit nadeel. De invoering van kilometerboekjes bij de H. IJ S. M., en vooral het feil, dat «leze boekjes op de lijnen van beide Maatschap pijen geldig zuilen zijn, is ongetwijfeld een groote verbetering. In tegenstelling met de thans bij deze Maatschappij bestaande „goed- koope uitstapjes" hebben de kilometarboekjea voor den toerist bet enorme voordeel, dat zij hem geheel vrij I''*00 om zÜn reisplan telkens naar de omstandigheden of naar de ingeving van het oogenb'ik te wijzigen. Het enorm succes, dat deze boekjes van het eer ste oogeublik af bij de S. 8. gehad hebben, bewysttrouwens, hoezeer zij bij het publiek in den smaak vallen. Worden zij nu voortaan geldig gemaakt voor het geheeleNederlaudsche spoorwegnet, dan zal bet debiel zeker nog enorm ver meerderen. Dat de éendaagsche retoarbiljetten bij de H. IJ. S. M. voortaan ook voor de le klasse verkrijgbaar gesteld zullen worden, zal ze ker niemand verwonderen. Het is ous nooit duidelijk geweest, waarom dit thans niet geschiedt. Hierdoor toch wordt tusschen le en 2e klasse een zóo onevenredig prijsver schil geschapeo, dut velen, dio anders le klasse plegen to reizen, by buurtverkeer in de 2e plaats nemen. Wat echter bi) de nieuwe regeling wèl bedenkelijk genoemd moet worden, is de afscbalAng van de stele thans bestaande, of telken jare opnieuw ingevoerde speciale .tarieven". Hiermede worden klaarblijkelijk in de eerste plaats vacantie-kaarten bedoelt, en de afschaffing daarvan is inderdaad een ding van beiang, niet het minst voor Val kenburg en andere plaatsjes in Zuid-Lim burg, die hun opkomst voor een goed deel aan die goedkoope reisgelegenheid te dan ken hebben. Eenigermato wordt aan het bezwaar der afschaffing tegemoet gekomen door do gun stige bepaling, dat voor geen enkele reis, hoe ver ook, meer dan 200 K.M. berekend zal worden, en door bet verkrijgbaar stellen van speciale boekjes voor 400 K.M. Het prijsverschil blijft echter zeer aan merkelijk. De vueantie-kaarten, die vroeger f4 voor de le, f3 voor de 2e, en 12 voor de 3o klasse kosten, zyn verleden jaar reeda met 10 pCt. verhoogd. By het gebruik van kilometerboekjes zal elke reis echter op f 6, f4.50 of f3 komen te staan, dit is dus 50 pCt. meer dan de oorspronkelijke prijs der vacantiekaarten bedroeg. Wel staat hiertegenover, dat de kilometer boekjes niet slechts in Juli, Augustus en September, doch hot geheele jaar door ver krijgbaar zullen zijn, maar wij betwijfelen tocb, of dit voordeel wel opweegt tegen bet groote prijsverschil. De kans scbynt echter niet uitgeslotan te zijn, dat aao dit bezwaar tegemoet zal wor den gekomen door speciale maatregelen voor het zomerverkeor, De Kerkeraad der Ned. Hervormde ge meente heeft bosloten wanneer de blijde gebeurtenis in hot Koninklijk Huis zal heb ben plaats gehad een dankure te houden ia de kerk. Deze samenkomst zal plaats hebbeu op deo dag, volgende op dien, waarop de blijde tij ding is bekend geworden, des morgens ne gen uur. Komt de tijding op een dtg voorafgaande aan een Zondag of Christelykeo feestdag, dan zal in de gewone beurt van dien Zondag of feestdag om 10 uur de dankzegging plaata hebben. Bh die gelegenheid zal slechts éao collecte worden gehouden en wel een schaalcoliecte ten behoeve van de Vereenigiog «Kinder zo ra" in onze provincie. Heerlijker kan op dien dag de dankbaar heid voor het ontvaogeo Koningskind niet getoond dan door eeo gave af te zonderen voor onze verwaarloosde kinderen. Wij wekken de gemeente zéér op deze samenkomst by te wonen, zegt de „Kerk bode" waaraan bij bet bovenstaande ontlee- nen. De kolonel-commandint van bet 5e regi ment infanterie beeft bepaald, dat, zoo spoe dig mogelijk na bet bekend worden der heuglijke gebeurtenis ten Hove, de stafmu- ziek van het regiment een ommegang zal houden door de atad. Natuurlijk niet wanneer de blijde ty«1iog „jfr hier komt op een Zondag of een algemeen erkenden Christelykeo feestdag. Wy herinneren onze lezers er aan, dat er nog slechts tot aanstaanden Donderdag

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1