Stadsnieuws. Gemengd nieuws. zonder eenige premiebetaling. Volgen3 deze wet beeft men recht op ouderdomspensioen op 65-jarigen leeitijd, bij voortdurende on bekwaamheid tot werken op 60-jarige» leef tijd. Uitgesloten zijnniet in Australië ge boren Aziaten, zoomede de inboorlingen van Australië, Afrika, Zuidzee-eilanden, en Nieuw- Zeeland, verder vreemdelingen en eindelijk genaturaliseerde», die nog niet drie j»- ren Britscb burger zijn. Overigens gelden de bepalingen, welke ook in Nieuw-Zeelaud be staan, met uitzondering, dut geeu grens is vastgesteld voor het maximum vanhetjaar- lijksch inkomen en dal van het vermogen op f3740 is bepaald. De wet treedt, voor zoover het invaliditeitspensioen betreft, eerst op een nader te bepalen tijd in wer- king. Ook in Australië doet een veroordeeling tot sommige straffen het pensioen tijdelijk of voorgoed verloren gaan. Ten slotte het Deenscne stelsel, dat ook ouden van dagen wil verzorgen zonder pre miebetaling hunnerzijds en wel buiten de eigenlijke armenzorg. De Wet van 9 April 1891, ingevoerd 1 Juli 1191, geeft recht op ondersteuning aan lederen 60-jarige, die de burgerrechten bezit, zonder eigen toedoen behoeftig is geworden en de laatste lüjaar ziju vaste woonplaats iu Denemarken heefl. Gedurende dien tijd mogen zij, die pensioen willen hebben, noch bedeeld uoch wegens bedelarij of laudloopery veroordeeld zijn. Er is geen maximum van ondersteuning, evenmin van een jaarlyksch inkomen om voor pensioen in aaornerkiug te komen. Men moet behoeftig zijn. De kosten worden voor de helft door de Gemeente en voor de andere helft door den Staat gedragen, echter sedert de Wet van 7 April 1899 tot een maximum van 2l/2 milliocnen kronen. Eeu wijzingiuswet van 23 Mei 19J2 bepaal-, dat bij onderzoek naar het behoeftig zijn een bedrag van 10U kronen, uit vrije woning of audere inkomsten verkregen, buiteubescbouwing blijft, terwijl de Wet van 13 Maart 1908 den zooeveu genoemden teimiju van 10 jaren,gedurende welken de pensioengerechtigde niet mocht zijn bedeeld, tot 5 jaar heeft verminderd. Ziedaar, hoe men elders het Staatspensioen heeft geregeld. Een regeling, die wel niemand voor volmaakt zal houden, doch die uit gezouderd iu Deneraarken hoge kosten medebrengt; maar óok een regeling, die wel eeu ernstig onderzoek naar de finaucieele uitvoerbaarheid in ons land waard is. Militaire pensioenwetten. Verschenen ia bet veralug der afdeelingen van de Tweede Kumer over de wetsontwerpen hou dende bepalingen omtrent de toekenning van pensioen aan de weduwen en weezen van mili tairen en gepensionneerde militairen der land en der zeemacht, beneden den rang van officier. Met de indiening van deze wetsontwerpen toonde men zich algemeen ingenomen. Bij ver scheidene leden was echter een gevoel van te leurstelling over den inhoud van de wetsont werpen. De voorgestelde bedragen werden onvoldoende geacht om zelfs in de meest bescheiden behoef ten te voorzien. Verscheidene leden verklaarden zich teleur gesteld, dat zoowel op het punt der pensioens bedragen als op andere gewichtige onderdeelen der regeling de wet tot regeling van het pen- sioen der weduwen en weezen van burgerlyke ambtenaren niet is gevolgd. Van andere zyde werd opgemerkt, dat het bezwaurlijk is, in belungrijke mate af te wijken van de grondslagen der voorliggende voorstel len, omdat zoodoende de financieels opzet in ge-uur wordt gebracht en dal van meer belang dan een volmaakte regeling een spoedige rege ling is en dal, moeten de grondslagen worden omgewerkt, daarop niet valt te rekenen. Van deze zijde werd de juistheid betwist vau de meening van verscheidene leden, dat de sala rissen in plaats van de pensioenen tot grondslag hadden moeten worden genomen. Iu beginsel aehtten deze leden den grondslag van de pensioenen der militairen een juisten grondslag voor de weduwen-peDsioenen. Zijn de peusioenen volgens deze ontwerpen beslist te luag, dan kunnen zij met behoud van dien grondslag worden verhoogd. Zij wssen er echter op, dal de weezenpensioeuen voordeeliger gere geld zijn dan zij zijn volgens de Weduwen wet 70or de ambtenaren 1890, en voorbijstreven de weuscben der Vereeniging „Eendracht". Hiertegenover werd mede opgemerkt, dat de ramingen van de Rijksbijdragen niet meer dan een voorloopig karakter hebben cn dat daarom niet kun worden volgehouden, dat om die ra mingen niet te verstoren, ingrijpende wijzigingen in de voorstellen ontoelaatbaar zijn. Deze leden wilden een hooger ofler brengen in den vorm van een renteloos voorschot, dat, later door de zich dan zelf bedruipende fondsen kan worden terugbetaald. Daarvan was, meenden zij, geen uitstel te vreezeu. Sommige leden wilden zich bij de ongewijzigde totstandkoming dezer ont werpen neerleggen indien de Regeering de toezegging wilde doen, aanstonds na de invoering een commissie te benoemen om een omwerking van de wetten ia den geest vsn de Weduwenwel voor de ambtenaren 189U voor te bereiden. Met aandrang werd vrijsiclliug van bijdragen verzocht voor gehuwde militairen en gehuwde gepeusionneerden, die niet meer dan f 28 iu de maand ontvangen (anderen wenschten als grens f40 in de nuu.nd). Sommige leden achtten een wijziging in dit opzicht onmisbaar. Voorts werd het denkbeeld aanbevolen om voor de categorieën die wel zullen hebben to storten, een progressieve schaal in te Echter ontmoetten deze denkbeelden bij ande reu tegenstand. Eenige leden oordeelden, dat de beide fondsen waren te stellen onder het Bestuur van het Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren. Veracheidenen keurden goed, dat het beheer bij liet Departement van Financiën kwam. Anderen achtten het beter het Departement van Oorlog daarvoor aan te wijzen. Aan de bestuurders van het fonds moest, meende men, grooter zelfstandigheid worden toegekend. Er waren ook andere leden die het beheer resp. by Oorlog en bij Marine wild -n brengen. De hoofdpunten omtrent het beheer wilden zij vastgelegd hebben in de wet. Verscheidene leden drongen er op aan de toekenning der pensioenen zoo eenvoudig mo gelijk te maken. Zij bepleitten toekenning niet door de Kroon, doch door de Minister» van Oorlog en van Marine, met hoofdberoep van belanghebbenden op de Kroon. Aangedrongen werd op spoedige uitbetaling wanneer het pensioen eenmaal is verleend voorts op vooruitbetaling per maand of per week. Eenige leden wenschten éen fonds voor land en zeemacht samen. Eenige leden waren zeer teleurgesteld, dat de voorstellen der Kegeering niet van eenige meerdere mildheid getuigen ten opzichte van de terugwerkende kracht. Anderen verklaarden zich ernstig teger. terugwerkende kracht. Voor- en tegenstanders van dit denkbeeld gaven echter ter overwegiug het subsidie tot dusver jaarlijks verleend aan het Fonds tot ondersteuning der weduwen en weezen van vrijwillig dienende militairen beneden den rang van officier voor loopig aan die vereeniging te blijven toekennen, opdat deze daarmede kan voorzien in het lot van weduwen en weezen, wier echtgenooten of vaders vóór het lot atund komen dezer regeling zijn overleden. Sommigen wenschten in dit verband het subsidie te verhoogen. In de behandeling van dit ontwerp vonden sommige leden aanleiding, nogmaals te wijzen op de dringende wenschelijkheid van een betere regeling van den rechtstoestand der militairen beneden den raüg van officier. NVat wetsontwerp 1 betreft wenschte men hst reserveporsoueel der landmacht en, indien daartegen bezwaar bestaat, althans de gepension neerde adjudanten-onderofficier der landweer, die voortdurend werkzaam zijn ten bureele van den districtscommandant in de pensioenregeling te betrekken, alsmede de oud-militaren, in eenige lunctie blijvend aan het leger verbonden en de Rijkswerklieden aan militaire inrichtingen. Ook de gepensioneerden, die bij het in werking tre den dezer wet den dienst reeds met pensioen hebben verlaten, dienden in de gelegenheid gesteld, tol het fonds toe te treden. Enkele leden wenschten, ook met het oog op een mogelyke invoering van het capitulanten- stekBel, de gelegenheid geopend te zien om zich voor hun vrouw of kinderen het behoud van recht op pensio.n te verzekeren, voor gewezen militairs», die eerst na hun ontslag of na het ophouden van hun tijdelijk pensioen huwen. Ten aanzien van wetsontwerp II vestigden sommige leden er de aandacht op, dat blijkens het adres van den Bond voor minder Mtrine- personeel, .ie regeling in den kriug der belang hebbenden weinig voldoening heeft gewekt. An dere leden achtten echter het oordeel van ge noemden Bond weinig billijk. Sommige leden konden de noodzakelijkheid van indeeling van hel personeel in 5 categorieën niet inzien. De billijkheid tegenover de in verschillende rangen dienenden zou h. i. beter tot haar recht komen, indien het stelsel, dat voor de landmacht geldt, ook voor de zeemacht was gevolgd. Denkt er om, vóór Donderdag 45 dezer even ter Gemeente-secretarie te gaan nazien of uw naam behoorlijk voorkomt up de Kiezerslyst. Ge hebt nog éen dag. Ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis zal de cantate Jubelend Neerland" voor vrouwen- eu kinderkoor, met tenor- en so praan-solo, door W. Wernicke, woorden van Ga. van Ede, orkest-arraugemeut van G. H. Bikkers, wordeu uitgevoerd door het Amers- loortsch dames- en kinderkoor, begeleid door de stalniuziek vau bet 5e regiment infanterie, daartoe welwillend beschikbaar gesteld door den kolonel-commandant vau dat regiment. Mevrouw E. Lutgen?. scpraan uit Amster dam, en de heer N. Bouraan, tenor, zullen welwillend de soli zingen. In het vierde koor wordt een klepper- rnarsch uitgevoerd op de melodie vun het aloude >Princehed". De uitvoering is eeu onderdeel der feeste lijkheden van de Orauje-vereeniging, doch wordt niet vermeld op het oflicieele feest programma, dat reeds was afgedrukt eer do heer Wernicke zóo ver was gevorderd met de repetdiëu, dal hij or zeker van kou wezou dit numiner le doen uitvoeren. In afwyking van het vroeger daaromtrent bepaalde is thaii voorgeschreven, dut man nelijke ingezetenen van 10 tot 85-jarigen leeftijd uit Amersfoort, die zich tot verhoo ging van 's Lands weerkracht willen oefenen in schijlschielen, zich op l Mei tusschenl2 en 8 uur moeten aanmelden by den officier, op de Leusderheide belast niet de leiding dier oefeningen. Mm zie de kennisgeving aan het hoold van dit numiner, welke óok aangeeft de voordeelen, welke te behalen zyn door trouw en met ernst volgen van dit onderricht. Het beëedigen der by bet 5e regiment infanterie nieuwbenoemde militie-officieren is nader bepaald op Zaterdag 17 April. De gepensionneerde kapelmeester-titulair J. F. E. Fischer, van bet lnstructie-bata jon te Kampen, een ook by velen hier ter stede goede bekende, is benoemd tol broeder in de orde van den Nedeilandschen Leeuw. Programma van het Groot opera-concert, aanstaanden Vrijdagavond in »Amicitu" hier te geven door eenige solisten der Noord- Nederlandsche opera. 1. a. Proloog uit de Opera ,Palj .s, Leoncavallo, b. Lied aau de Avoudster, uit „Tanuhiiuaer"Wagner. door deu neer Henri Maal, heldeu-bariton. 2. a. Aria uit „Evaugelieuiau" Kienzl. b. Aria uit „Sauison en Dalila". Saint-Sftens. door mej. M. Veruage, alt. 8. Duo FrauReieb-Fiau Fluht, uit „Die Luotigen Weiber von Windsor" Nicoleï. door de datnvs E. Fischer, sopraan, eu M. Verhage, alt. 4. Fragment uit de Kauierscè e van „Loliengriü"Waguer. door den beer Aotou Meeder, tenor. 5. Canon en trio uit „Fidelio" Van Beethoven, door de dames M. van Eyseudijofc, F. Fiacuer eu M. Verhage, eu de becreu Anion Meeder eu Henri Maul. 6. Elsa's Droom, uit „Lohengrin" Wagner. door mej. F. Fischer. 7. Duo uit „Simsou en Dalila". Saint-Saeus. door mej. M. Veruage eu den heer Henri Maal. 8. Graaisveruaal, uit „LoheDgrin"Waguer. door den heer Anton Meeder. 9. Duo „De Vliegende Hollander". Waguer. door on j. F. Fiscuer eu deu heer Henri Maal. 10. a. KwaitoiTuinscèue uit „Faust". Gounod. b. Finale trio uit „Faust"Gouuoil. door de dames M. rau Eijseudijck eu F. Fischer ei) de heeren Aoton Meeder en Henri Maal. Accouipagoateur is de heer Jau van Gilse, 2e d.- rigent der N. N. O. De 67-ste uitvoering tier zangvereeuiging van ,,'fooukuusl" wordt gehouden op 29 April. Gelijk we reeds meedeelden, wordt ten gehoore gebracht „Die Legende der heiligen Elisabeth", van Franz Liszt. De Jaarvergadering vau „Handel en Nij verheid" is nu definitief vastgesteld op morgenavond, Woensda. li April. Bij de heden te Baarn gehouden verkie- zingeu voor het 4e district van het Heem raadschap nDe Eem, beken en aankleven van dieu" werJ mol 194 stemmen herkozen tot Hoofdingeland de heer H. Ëutselaar Hzn., die periodiek aftrad. De Algemeene vergadering der vereeni ging „Kiuderzorg" in het provinciaal ressort Utrecht der Ned. Hervormde kerk is voor loopig vastgesteld op Dinsdag 18 Mei des middags 1 uur, in de p. mkerk te Ufrecht. Eergister zoowel als gister passeerden hier auto's die reeds geheel versierd waren met hel oog op de belangrijke gebeurteuis welke ten Hovu wordt verwacht. De vlagjes waren nog opgerold, docb ge heel gereed om, zoodra hier of daar de blijde tij liug de toeristen bereikte, te wor den ontplooid. In het eind dezer maand zal door B. eu W. worden aanbesteed het bestraten eu riolee- reo van het voormalig Driepuutje iu deu Arnhemscheweg en van gedeelten van het voormalig Kalfsveld. De werken moeten worden opgeleverd onderscheidenlijk op 4 Juni eu 15 Juli. Het politie-rapport bevat niets byzonders. Stokpaardjes hebben meestal zeer goedei: eetlust, Uit den omtrek. Vermoedelijk tengevolge van vonken uit een voorbijrijdende locomotief ontstond Don derdagmiddag brand iu een dennonbosefi langs de spoorlijn bij De Bilt. Tegen deu avond dacht men, dal bet vuur gedoofd was, doch des nachts gingen de vlammen weder opzetten en lieten zich nu vrij ernstig aan zien. Ten hall' 12 uur werd de brandweer van het villapark «Vogelzang" gewaarschuwd en moest er hard gewerkt worden mot zand gooien en met takken slaan. Men wist hier door den brand tegen «en uur of drie in den ochtend te duoven. Hoofdzakelijk dingen takkebossen verloren. Men schryft uit Eemnes: Er is thans eeu nieuwe verordening ge maakt op de heffing van haven- en tongeld. Dit slaat in verband met de groote uitgaven, die de Gemeente zich moest getroosten voor de uitdieping van de vaart. Het tonnegeld wordt, nu haast tweemaal looier en daar over ziju de schippers minder goed te spreken. Aan den Gemeoptoiuud van Hilversum zal door de Commissie vau toezicht op het La ger onderwys aldaar eon voorstel worden gedaan tot het doen geveu van 9peciaal on derwys aan achterlyke kinderen. Door het Bestuur der vereeniging „Soest Vooruit", te Soest, is van de Directie der Holl. IJzeren Spoorweg Maatschappij een af wijzende beschikking ontvangen op zijn ver zoek om 's morgens en 's avonds een paar treinen aan de Groote Melm te doen stoppen. Van de Directie der Ned. Centraal Spoor weg Maatschappij ontving het bericht, dat zy het verzoek om plaatsing van een uurwerk aan station Soest en halte Soestdijk in over weging zal nemen cn dat in dezomerdiensl- regeling een paardentram is opgenomen, die om 6.51 uur nam. van Soest naar Baarn en om 7.25 uur nam. van Baavn naar Soest vertrekt. Op het verzoek om de paardentram van hall elf 's avonds om 11 uur te Soest te doen aankomen, moest zij afwijzend be schikken. Ook te Woudenberg is thans opgericht een al'deeling van „Het Groene Kruis", aan vankelijk met 42 leden en 17 donateurs. In het voorloopig bestuur hebbsn zitting de theerenmr. W. II. de Beaufort, G. H. Oramor, P. A. G. baron Van Heeckeren van Brandsenburg, A. de Kruyll'enG. Wolfswin kel, die de verdere voorbereidende maatre gelen zullen nemen. Bij de teZeist gehouden aanbesteding voor bet maken der getimmerten en gebouwen voor de daar dezen zomer te houden groote tuinbouw-tentoonstellmg waren 22 inschrij vers. De hoogste besomde f22 800, de laagste, de heer T. Carié, te Zeist, f 13 910. Te Arnhem zal in den avond van tienden dag na de gelukkige geboorte van een Ko ninklijken Prins of een Koninklijke Prinses, krachtens welwillende beschikking van don kolonel, garnizoens-commandant door de muziek, met de tamboers, hoornblazers en trompetters van het garnizoen een taptoe met ommegang door de stad worden gehou den. Vereenigingen, die een deputafie met banier afvaardigen, kunnen aan dieu ommegang deelnemen. De belangstelling daarvoor is zóo groot, dat de Burgemeester heeft bepaald, dat die deputaties ten hoogste tien personen sterk kunnen zijn. Zij hebben zelf zorg te dragen voor verlichting. Valt de fiende dag op een Zondag, dan zal de feestelijkheid den volgemle^avond plaats hebben. Een goed plan óok omdat men dan allen tyd Tan voorbereiding heeft. Zou navolging niet zeer gewenscht zijn Te Breda eu te Geei truidenberg deed men dit reeds. Het droge weer. Het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bilt deelt het volgende mede: Het bijzonder heldere weder der laatste da gen ging gepaard inet een buitengewoon geringe vochtigheid der lucht. Te De Bilt werd Don derdagmiddag om 2 uur waargenomen een be trekkelijke vochtigheid van 14 pOt. dat wil zeg gen, dat de lucht slechts 14 pCt, bevatte van de hoeveelheid waterdamp, welke zij bij de hoerschende temperatuur kan opnemen. Te 's-Gravenhago werd Woensdag 17 pCt. waargenomen. Do laagste vochtigheid, die sinds de oprichting van het Instituut is opgeteekend, is 15 pCt. op 1 April 1856. Waa chijnlijk is deze groote droogte het ge volg daarvan, dat de lucht grootendeels afkom stig is uit hooge lagen der atmosfeer, waar vrij lage temperaturen heerschen, terwijl het overige deel, bij de bestaande luchtdrukverdeeling steeds over ]and waaiende, gekomen kan zijn uit Noord-Azië waar thans eveneens nog lage tempe raturen worden aangetroffen. Esrst bij minus 12 graden zou lucht met dit waterdampgehalte verzadigd zijn. Hierbij uiag wel aangeteekend, dat uit den regenmeter :e Amersfoort tusachen 27 Maart en 12 April geen neerslag werd afgetapt. Gevaren van het „handjes geven". Een Belgisch geleerde heeft onlangs een brochure uitgegeven waarin hij op hot gevaarlijke van „handen-geven" wijst, dat eigenlijk een verwis seling van schadelijke microben tengevolge heeft waarvan eiken centemeter van de hand er met 80000 bedekt kan zijn. De gevaarlijkste lieden om een hand te geven zegt hij, zijn: docioren, verpleegsters, kappers, slagers en leerlooiersde minst gevaarlijke daarentegen metaalwerkers omdat do invloed van het metaalstof op de huid antiseptisch werkt, liet is, uit dat oogpunt, beschouwd, dus voorzichtig, alleen door te bui gen of het afnemen van zijn hoed, iemand te begroeten of steeds lederen handschoenen te dragen. On» dugelijksch broodInnborg een statisticus heeft berekend hoeveel brood de menschen per persoon gebruiken.'I'ot 1890. waren de Franschen de sterkste broodeters. De hoeveelheden waren aldus: Frankrijk per jaar 258 KG., Denemarken 256 KG., België 240 KG., Dnitschland 211 KG. Zwitserland 205 KG., Nederland 200 KG-, Rus land 173 KG., Oostenrijk 122 KG., Portugal 107 KG. Tegenwoordig zyn deze cijfers nog iets groo ter, met dit verschil, dat Denemarken en België

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2